Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
hayabusas

Χορτοκοπτικο μισινεζας

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Στο εξοχικο ειχαμε ενα ηλεκτρικο τροχηλατο χορτοκοπτικο με 2Hp μοτορι. 

Επειδη ειναι πολλα τα μετρα και το τραβα καλωδιο με εσπαγε τα νευρα, πηρα δανεικο ενα kawasaki 3hp να κανω τη δουλεια μου με προοπτικη να αγορασω δικο μου. Κοιταζω οτι το εν λογω μοντελο εχει κατι παρακατω απο 300€ στους 3hp ενω το stihl fs120 

Ψαξε-ψαξε βρηκα ενα stihl fs260 μοντελο (σχεδον ιδια ιπποδυναμη με το kawasaki) αλλα τα διπλα χρηματα απο προσφορα. 

Ο πωλητης με ειπε οτι το 2hp της stihl ειναι ιδιο (απο αποδοση, δυναμη στο κοψιμο κλπ) και με καλυπτει ανετα (αν και παλι πιο ακριβο). 

Εχει κανεις αποψη? Τι να επιλεξω εν τελει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν το βιάζεσαι Τζώρτζ θα σου απαντήσω το ΣΚ που θα πάω στο εξοχικό.Έχω ένα του ΠΡΆΚΤΙΚΕΡ με 200€ (δε θυμάμαι μάρκα ούτε κιλοβατώρες :_devil:) αλλά τα καλαμόχορτα τα θερίζει κάτω κάτω!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Οχι Νικολα ουτε καν δε βιαζομαι. Η δουλεια εγινε τωρα, απλα ειναι ενα εργαλειο απαραιτητο για την αποθηκη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Και εγω κινεζικο εχω καπου 2 ιππους, γυρω στα 180-200 ευρω. Φουλ ανταλλακτικα και σερβις. Απο τη στιγμη που δεν το δουλευω καθημερινα, θα το εχω μια ζωη.

Ρωτα τιμη και διαθεσιμοτητα στο καρμπυρατερ ενος καλου κινεζου, και ρωτα το ιδιο πχ σε ενα kawasaki...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος gkourmoul1 έγραψε:

Και εγω κινεζικο εχω καπου 2 ιππους, γυρω στα 180-200 ευρω. Φουλ ανταλλακτικα και σερβις. Απο τη στιγμη που δεν το δουλευω καθημερινα, θα το εχω μια ζωη.

Ρωτα τιμη και διαθεσιμοτητα στο καρμπυρατερ ενος καλου κινεζου, και ρωτα το ιδιο πχ σε ενα kawasaki...

Τζωρτζ θεωρητικά η stihl έχει πλήρη γκάμα ανταλλακτικών άμεσα διαθέσιμα, από ότι είπε ο πωλητής. 

Παρεμπιπτόντως το σημείο πώλησης που πήγα ήταν κι εξουσιοδοτημένο σέρβις κι όντως ήταν γεμάτο ανταλλακτικά. Θα με πεις με τη χρήση που θα κάνω πότε θα χρειαστεί κάτι.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Συνηθως τα μαγαζια αυτα φερνουν και το κινεζο στη μιση τιμη και τα πωλουν μαζικα. Ειναι αξιοπιστα και με φτηνα ανταλλακτικα. Στη Κρητη τουλαχιστον που ολοι αγροτευουμε, αυτο ισχυει. 

Εφοσον δεν κοβεις 10 στρεμματα καθε μερα, δεν χρειαζεσαι το επωνυμο.

Εαν ειχα δει νωριτερα το ποστ θα σου ειχα στειλει και το μοντελο που εχω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda c50c (49cc)

Δημοσιεύτηκε

Το δουλεύω επαγγελματικά: (~1000 δέντρα μία φορά το χρόνο κόψιμο τα χόρτα κάτω στις ρίζες)

Κινέζος ~120 ευρώ: Ρυθμιζόμενο καρμπ, (plug chop και ψαξίματα με τις βίδες σε χορτοκοπτικό :_zeppelin:    :tooth:) μία χαρά συμπίεση, παίρνει με την τρίτη χειμώνα καλοκαίρι, δουλεύει 2 κομμάτια μισινέζα 3,5 mm άνετα. Πετάς την εργοστασιακή κεφαλή και βάζεις μία απλή με ένα δεκάρικο. Χρειάστηκε κατσαβίδιασμα στο καρμπιρατέρ για να δουλέψει σωστά, τώρα ξυρίζει. Μία φορά μου έπεσε η εξάτμιση :tooth:

Kawasaki το κλασσικό στα leroy-merlin, με κινέζικο μπαστούνι. Το είχα πάρει με τις εκπτώσεις ~260, όταν το έβγαλε black friday το είχε ~170. Φιξ καρμπιλατέρ, 30% λιγότερη κατανάλωση από τον κινέζο, μιάμιση φορά τη δύναμη του. Πιό σωστό εργαλείο για μένα, άμα έχει πολλά και σκληρά χόρτα. Δουλεύει 4 κομμάτια μισινέζα 3,5 mm άνετα. Το δικό μου μου βγάζει την πίστη να το βάλω μπρος κρύο.

Τώρα, για μένα άμα πετύχεις το kawasaki στα 170 πάρτο (πέρσι το έβγαλε black friday). Αλλιώς πάρε ένα κινέζικο να κάνεις τη δουλειά σου. 80% της απόδοσης στο 50% της τιμής...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer Uvex Wing RS 745 Yamaha crypton x

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Και εγω το kawasaki εχω με κινεζικο τηλεσκοπικο, το οποιο (τηλεσκοπικο) ειναι ευθραστο μου καηκε η καμπανα. Το δουλευα λανθασμενα με λιγο γκαζι μαρσαροντας επειδη ειχε παραπανω δυναμη και καηκε η καμπανα. Θελει να το δουλευεις τερμα. Κατα τα αλλα δεν κολωνει πουθενα, δεν καιει πολυ, και οντως εχει ενα θεμα να μπει μπρος καθε φορα διαβαζω manual γιατι μπερδευομαι δεν θυμαμαι ποτε είναι  ανοιχτο το τσοκ. Τρια κατοσαρικα ειχα σταξει τιμη skroutz

Τροποποιήθηκε από τον barimagas
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Kaze-R Kawasaki Ζ (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

εχουμε ενα husqvarna 235R εδω και 15 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
το δουλευω λιγο βεβαια αλλα δεν εχει χρειαστει να πειραξω ουτε βιδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Τώρα στα γεράματα αποφάσισα να ασχοληθώ έντονα με τις αγροτικές εργασίες. 

Κλαδέματα, κόψιμο στα χόρτα κλπ.

Το πρόβλημα που έχω είναι ο όγκος των κλαδιών. (Τσακίζω και κάτι ελιές που δε τις θέλω) ωστόσο είναι εξαιρετικά χρονοβόρα διαδικασία το κόψιμο καθάρισμα των μικρών κλαδιών. 

Πήγα στο μαγαζί που πήρα τα άλλα εργαλεία και μου πρότεινε τον θρυμματιστή - κλαδοτεμαχιστή που έχει για έως 35mm διάμετρο ξύλου. 

Οι 2 ερωτήσεις μου όμως δεν έλαβαν ικανοποιητική απάντηση: σε ξερά ξύλα (προφανώς έως 35mm) το μηχάνημα μπορεί να ανταπεξέλθει? Επίσης όταν ρίχνεις κλαδιά πχ ελιάς (με φύλλα κλπ) γίνεται δουλειά ή στομώνει και θέλει καθάρισμα κλπ?

Τα βίντεο που έχω δει στο νετ όλοι βάζουν κλαδιά, χωρίς να είμαι σίγουρος αν το κάνουν επειδή θα χρησιμοποιηθούν τα παράγωγα σε κάτι ή δεν μπορεί να τα αλέσει.

Έχει κάποιος φίλος τέτοιο μηχάνημα ή εμπειρία?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this