Ταξιδευτής

Η Μεγάλη Απόδραση: Σκανδιναβία reloaded...

52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda RC36 II Arai Chaser V Honda RC36 II

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ημερολόγιο καταστρώματος

"Σε φορτηγό τα όνειρα μου φορτωμένα, για το καλό μου..."
- Φορτηγό δεν ήταν αλλά ένα καημένο μικρομεσαίο οικογενειακό που χθες φορτώθηκε μέχρι τις μπουκαπόρτες με κούτες, βιβλία, ρούχα και κάθε λογής τζάτζαλα και μάντζαλα και σήμερα το πρωί έβαλε ρότα νότια προς τα πέριξ της Κορίνθου όπου βρίσκεται το εξοχικό που θα μας φιλοξενήσει για να οργανωθούμε για τη μεγάλη απόδραση. Καθώς κατηφόριζα την Αττική οδό και χάζευα τις πρασινάδες στις εξόδους των τούνελ έπιασα τον εαυτό μου να έχει ένα χαζό πλατύ χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά. Σε λίγο καιρό καλώς εχόντων των πραγμάτων θα βλέπω τέτοιες εικόνες συχνά πίσω απο τη ζελατίνα του Arai...

- Πριν λίγο γύρισα απο το σπίτι που τα τελευταία 7 ολόκληρα χρόνια με φιλοξένησε με το καλύτερο τρόπο και μου χάρισε τις πιο γλυκές αναμνήσεις.
Άδειο πάλι, όπως τότε που το είχα πρωτοδεί πίσω στο μακρινό 2011, χωρίς τα έπιπλα, χωρίς τις διακοσμήσεις και τις γνώριμες γωνιές μου, έστεκε γυμνό τώρα πια αφήνοντας μια γλυκόπικρη γεύση στο στόμα... Για όλα αυτά που αφήνω πίσω και για όλα όσα ψάχνω να βρω...
Πήγα στο κεντρικό πίνακα, κοντοστάθηκα, κοίταξα μια ακόμα φορά τριγύρω και κατέβασα το κεντρικό διακόπτη. Signing off.

Το 1ο μέρος της περιπέτειας έχει ολοκληρωθεί.

XxkaCCx.jpg

Η συνέχεια προσεχώς...

Τροποποιήθηκε από τον Ταξιδευτής
Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Aντε γ%#*σου ανατριχιασα !!!!

Δεν σε ξερω, αλλα θελει ΔΥΝΑΜΗ για να κανεις μια νεα αρχη, ποσο μαλλον σε ξενη χωρα.

Εαν οι βασεις εκει ειναι καλες και κρινοντας απο το πως αντιλαμβανεσαι τα πραγματα σ'αυτο το σκατενιο κρατος που ζουμε, θα χαρεις τη ζωουλα σου!

Διοτι οσοι #menoun_Ellanta στην πλειοψηφια τους, δεν εχουν καν τυπωμενη την εννοια "ποιοτητα ζωης" στο λεξιλογιο τους, ενας σημαντικος λογος για τον οποιο φτασαμε εδω που φτασαμε.

Κρατα επαφη μονο με στενους φιλους και συγγενεις

Βρες ενα μεγαλο οικοπεδο, χωραφι, τεμαχιο γης τελοσπαντων, σκυψε, παρε μια βαθια ανασα... σηκωσε τη μεγαλυτερη και πιο μαυρη πετρα που θα βρεις, πεταξε την πισω σου και ΜΠΡΑΦ εξαφανιζολ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSX-R / VFR/CBR Husqvarna NUDA-R (900cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε δεν καταλαβατε. Παει να γινει ενας ελιτ της Ευρωπης ο Νικος. Που οταν θα τον ρωτανε "που θα πας διακοπες?" Θα απανταει "Ελλαδα"  :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μόνο μην δούμε σε κανά χρόνο καινούριο θέμα ''επιστροφή στην Ελλάδα, δεν αντέχω άλλο το κρύο και αυτήν την πεθαμένη ζωή εδώ πάνω''

:laugh:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μόνο μην δούμε σε κανά χρόνο καινούριο θέμα ''επιστροφή στην Ελλάδα, δεν αντέχω άλλο το κρύο και αυτήν την πεθαμένη ζωή εδώ πάνω''

Το κρυο πες παλευεται το να βγαινεις απογευμα και να βλεπεις μια σβηστη πολη δεν παλευεται..βεβαια ειπε οτι την παλεψε μονος Αγγλια οποτε οκ θα την βρει την ακρη αν παει με παρεα και σε λιγοτερο ξενοφοβο κρατος.

Σε καθε περιπτωση ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ολοι οσοι τα καταφερνουν εξω ειναι μια διαφημιση στους ξενους για τους υπολοιπους εμας που εχουμε μεινει πισω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

πριν 1 ώρα, το μέλος CafeRacer έγραψε:

Το κρυο πες παλευεται το να βγαινεις απογευμα και να βλεπεις μια σβηστη πολη δεν παλευεται..

Εεεμμμ... Παιδιά... Helsinki γιου νοου;

Οταν βρείτε την πρωτεύουσα μιας συγχρονης Ευρωπαϊκής χώρας σβηστη το απόγευμα σφυριξτε μου κλέφτικα! :laugh::laugh:

Πάντως και σοβαρά τώρα:

1. Απεχθάνομαι τα clubs και το nightlife οπως το ξέρουμε εδώ. 

2. Σπανιότατα επιλέγω να βγω βραδυ σε μπαράκι και πολύ περισσότερο προτιμώ να αράζω σπίτι καθημερινές και να συναντώ φιλους τα ΣΚ.

3. Το κρυο μου αρέσει. Αντιπαθώ την υπερβολική ζέστη.

ΥΓ. Στο κάτω κάτω της γραφής, το να μην εχει "ζωη" μια πόλη το βράδυ δεν με χαλάει καθόλου ούτε το μετράω ως μειονέκτημα.

ΥΓ2. ΣΤΗ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟΠΟΛΗ ΔΕΝ ΓΥΡΊΖΩ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ. (Αν γυρισω στην αγαπημένη Ελλαδίτσα  μας δοξα το γιαραμπη υπάρχουν τοσες υπέροχες πόλεις και χωριά για να πάω)

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ελσίνκι, 14 με 24 η διακύμανση της θερμοκρασίας τον ΙΟΥΛΙΟ μήνα, που είναι ο πιο ζεστός.

Εδώ όταν έχει 14 τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ παίρνουμε το αυτοκίνητο γιατί κρυώνουμε.

Καλή τύχη.

(προσωπικά, δεν πήγαινα ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ για 24 ώρες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλή τύχη εκεί που πας και βοηθάς και την κατάσταση στην "μπουρδελόπολη" να αδειάζει σιγά σιγά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλό ξεκίνημα και ένα καλό μηχανάκι εύχομαι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ελσίνκι, 14 με 24 η διακύμανση της θερμοκρασίας τον ΙΟΥΛΙΟ μήνα, που είναι ο πιο ζεστός.

Εδώ όταν έχει 14 τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ παίρνουμε το αυτοκίνητο γιατί κρυώνουμε.

Καλή τύχη.

(προσωπικά, δεν πήγαινα ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ για 24 ώρες)

Βρε Μιχαλη, μ' αρέσει που ακομα και χωρίς προσωπική εμπειρία τα ξέρεις όλα... Και ακόμα περισσότερο που αυτό που πιστεύεις/προτιμάς εσύ, το ανάγεις σε κανόνα και για όλους τους άλλους. 

1. Στη Φινλανδία τα τελευταία χρόνια το καλοκαίρι φτάνει και τους 30 βαθμούς.

2. Στους 14 βαθμούς παίρνεις το κουτί ΕΣΥ. Αλλοι (μεταξύ αυτών και εγω) χαίρονται να ταξιδεύουν με τη μηχανή γιατί τέτοιες θερμοκρασίες τις θεωρούν ωραία δροσιά!

3. Το ότι δεν θα ερχόσουν ποτέ εκεί μαλλον ως ενα επιπλέον θετικό θα πρέπει να το εκλαβω... 

@Wolf1138 Δεν είχα πρόθεση να θίξω κανένα που του αρέσει αυτή η πόλη φίλε. Να είσαι καλά για τις ευχές.

@Ravendark Μιλ μερσι, ομως το καλο μηχανάκι το εχω ηδη αδερφέ και ΔΕΝ το αλλάζω. ;)

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (250cc) HJC HQ-1 Carbon Bimota Delirio

Δημοσιεύτηκε

Νικολάκη σου εύχομναι τα καλύτερα στη νέα σου αρχή και να τα βρεις όπως ακριβώς τα φαντάζεσαι φίλε μου.

Θα παίξει καφεδάκι για αποχαιρετησμό, έστω και στην Κόρινθο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

κατα κυριο λογο η ελλαδα αρεσει στους "ελληναρες" (δηλ το μεγαλυτερο ποοστο του λαου)=οι καλοπερασακιδες που βγαινουν σε κλαμπ, μπουζουκια, καφεδες, παραλιες κτλ. αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν σκεψεις για το μελλον, ονειρα, ανωτερη ποιοτητα ζωης κτλ. εξαιρειται ενα μικρο ποσοστο το οποιο ειναι δ.υ. η εχει λεφτα απο γονεις, παπουδες κτλ. σημερα οκ, αυριο ομως? σε 5-10 χρονια?

οποιος εχει ονειρα για τη ζωη και θελει ενα καλυτερο αυριο δε καθεται εδω (εκτος αν ειναι απο αυτους που λεω παραπανω)

στις περισσοτερες πολεις της ευρωπης το απογευμα ειναι αδεια τα παντα, αλλα απο το να γινεται χαος και να σε ζαλισει το καθε ορκ καθε ωρα και στιγμη, μηπως ειναι καλυτερη η αδεια πολη? 

προσωπικα δεν ειμαι μεγαλος σε ηλικια, απλα πλεων εχω "οριμασει", λιγακι, σε αρκετα θεματα (βεβαια εκανα οσα επρεπε στα 18-20-25, αν και θα μπορουσα περισσοτερα αλλα τσπ).

πλεων δεν ειναι μεσα στις προτεραιοτητες μου οι παραλιες, οι καφεδες και οι μπομπες σε κλαμπ. ο δρομος φενεται να ειναι ενας και ειναι μονοδρομος...

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda hornet

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος Ravendark έγραψε:

... και ένα καλό μηχανάκι εύχομαι!

Αυτό ήταν μεγάλη προσβολή :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 λεπτά, το μέλος Ταξιδευτής έγραψε:

Βρε Μιχαλη, μ' αρέσει που ακομα και χωρίς προσωπική εμπειρία τα ξέρεις όλα... Και ακόμα περισσότερο που αυτό που πιστεύεις/προτιμάς εσύ, το ανάγεις σε κανόνα και για όλους τους άλλους. 

1. Στη Φινλανδία τα τελευταία χρόνια το καλοκαίρι φτάνει και τους 30 βαθμούς.

2. Στους 14 βαθμούς παίρνεις το κουτί ΕΣΥ. Αλλοι (μεταξύ αυτών και εγω) χαίρονται να ταξιδεύουν με τη μηχανή γιατί τέτοιες θερμοκρασίες τις θεωρούν ωραία δροσιά!

3. Το ότι δεν θα ερχόσουν ποτέ εκεί μαλλον ως ενα επιπλέον θετικό θα πρέπει να το εκλαβω... 

Βρε Νικολάκη, δεν έχω πάει και στο κέντρο της Γης, αλλά ξέρω ότι αποτελείται κυρίως από σίδηρο... Η επόμενη πρότασή σου, δεν έχει λογικό νόημα-σχέση με την πραγματικότητα, οπότε οποιοδήποτε συμπέρασμα επί ατόπου υποθέσεως, ισχύει και δεν ισχύει ταυτόχρονα (για να δούμε αν θα πεταχτεί κανά άλλο -δημοφιλές τελευταία- troll εδώ)

1.Την θερμοκρασία που έγραψα, την είδα στο wikipedia στο λήμμα Humid Continental Climate, που είναι μια ζώνη της Γης, που έχει περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά καιρικών συνθηκών. Το Ελσίνκι είναι από τα μέρη στο βορειότερο άκρο αυτής της Ζώνης. Δε βαριέσαι όμως, 30 λες, 30. Κλιματιστικό πάρε, μην ιδρώνεις με τόση ζέστη που κάνει εκεί, τελικά.

2.Το κουτί δεν ξέρω τι είναι. Αν εννοείς αυτοκίνητο, και σου μοιάζει με κουτί ένα αυτοκίνητο, εγώ άλλο να πω δεν έχω. Σε κάθε περίπτωση, το δικό μου αυτοκίνητο το έχω σε ακινησία εδώ και 1 χρόνο περίπου γιατί τελευταία δεν το ...χρειάζομαι. Οπότε τι παίρνω εγώ στους 14 βαθμούς, άστο, πέφτεις πολύύύ έξω.

3.Μόνο θετικό; Υπερθετικό πες καλύτερα.

Να πας Νίκο μου, να πας. Να φύγεις από την Ελλάδα, γιατί η Ελλάδα είναι μια χώρα με πολίτες με ηθικά προβλήματα πάνω από όλα τα άλλα. Σε καταλαβαίνω, δεν είναι άνθρωποι αυτοί.

Στην Ελλάδα, ο μέσος Ελληνάρας, παριστάνει τον φίλο κολλητό, και σου εμπιστεύεται ΔΗΘΕΝ πολύ σημαντικά πράγματα από την ζωή του, για να τον εμπιστευτείς κι εσύ. Μόνο που ΤΑ ΙΔΙΑ κάνει και με κάθε άλλον ''φιλο'' του ο Ελληνάρας. Είναι φίλος αυτός;

Στην Ελλάδα, ο μέσος Ελληνάρας, λέει δεξιά κι αριστερά ΜΙΣΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ Νίκο μου, για να βγαίνει όλως τυχαίως αυτός λάδι, και οι άλλοι , κακοί άνθρωποι που θέλουν το κακό του, και αχ μωρέ πόσο κακό του έχουν κάνει του καημενούλη. Τι να εμπιστευτείς σε αυτόν;

Στην Ελλάδα, ο μέσος Ελληνάρας, του λες, μην την κάνεις την τάδε κίνηση, είναι έτσι κι έτσι κι αλλοιώς η κατάσταση, σε ενημέρωσα εκ των έσω, κανόνισε την πορεία σου, και ΕΚΕΙ κάνει ο Ελληνάρας λες και του είπες, ΠΕΣΕ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ. Κοινωνική εμπιστοσύνη, μηδέν, άστα να παν στο διάολο.

Να πας Νίκο μου, να πας. Εσύ που δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις παραπάνω συμπεριφορές του Νεοέλληνα, να πας, να φύγεις από τον παλιο-Ελλάδα, να δεις εκεί ανθρώπους καλύτερους από εμάς, ανθρώπους που αυτό που σου δείχνουν, αυτό είναι, ανθρώπους που αυτό που σου λένε, αυτό κάνουν, να ταιριάξεις κι εσύ με την ηθική σου την ανώτερη, με την στάση σου την ανδροπρεπή και με την κρίση σου την σταθερή ωσάν βράχος.

Χαίρομαι για εσένα, και καλή τύχη σου εύχομαι με όλη μου την δύναμη. Αναμένουμε και το ταξιδιωτικό σου, να ευχαριστηθούμε τοπία και φωτογραφίες, οπως πάντα.

Και πάλι, καλή τύχη στο εγχείρημά σου.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Θεωρω οτι σε αυτο το θρεντ δεν χωρανε αντιπαραθεσεις και χαρακτηρισμοι ανθρωπων που δεν ξερουμε.

Δικιο εχουν ολοι....Ναι, ειμαστε κωλοφαρα σε μεγαλο ποσοστο αλλα ευτυχως δεν ειναι ολοι ετσι,υπαρχουν κι αυτοι που παλευουν καθημερινα για οτι καλυτερο μπορουν και δεν ξυπνησαν μια μερα με ενα μπαουλο λεφτα διπλα τους.... και αν πιστευει καποιος οτι εκτος Ελλαδος δεν υπαρχουν λαμογια και κουτοπονηροι κανει λαθος.

Συμφωνω οτι η μιζερια εχει κυριευσει σχεδον τα παντα σημερα,οποια συζητηση κι αν ξεκινησουμε καταληγει 99% στα λεφτα και εκει θα μπει στη μεση ο φθονος,η πονηρια, το ΕΓΩ μας.

Το χειροτερο ολων ειναι η ποιοτητα ανθρωπων,απο εκει ξεκινανε ολα...

Καλη αρχη στο νεο ξεκινημα.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Μην μπερδεύουμε τις έννοιες. Στην Ευρώπη δεν βρίσκεις ούτε πιο πολιτισμένους ανθρώπους ούτε καλύτερη ποιότητα ζωής. Το μόνο που βρίσκεις είναι εφαρμογή των νόμων το οποίο βελτιώνει σε έναν βαθμό την καθημερινότητα των ανθρώπων. Η ιστορία έχει (απο)δείξει άλλωστε πως όταν βρεθεί το παραθυράκι, οι Ευρωπαίοι διαπράττουν τις μεγαλύτερες λαμογιές έβερ. Σε τελική ανάλυση τι είναι η οικονομική κρίση που βιώνουμε σε απλά Ελληνικά; Κάποιοι δάνειζαν επί σειρά ετών σε κάποιους άπειρο χρήμα και μετά από τριάντα χρόνια θυμήθηκαν να ρωτήσουν που πάνε τα λεφτά τους. Φοβερό; Σε κάθε περίπτωση, η Ελλάδα δεν ισούται με την Αθήνα. Ωραίες οι ξένες πρωτεύουσες δεν λέω αλλά αυτό που ξέρω είναι πως όλη η επαρχία έχει γεμίσει με ξένους συνταξιούχους που πλέον μένουν μόνιμα σε εμάς. Μιλάω για ανθρώπους που έχοντας λύσει το βιοποριστικό τους πρόβλημα, επιλέγουν την χώρα μας για να περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους. Όχι για να δουλέψουν, όχι για ζήσουν τα παιδιά τους, να ικανοποιήσουν τις προσωπικές τους φιλοδοξίες κοκ αλλά ...για να πεθάνουν. Προσωπικά μιλώντας, αν μπορούσα να επιβιώσω στην Ελλάδα , δεν θα το κουνούσα ούτε για πλάκα από εδώ. Αν όχι, εννοείται πως θα έφευγα για όπου θα μπορούσα να ζήσω καλύτερα εγώ και η οικογένειά μου. 

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki VSTROM+TRACER! (650850cc)

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνω , απο οσους γνωριζω που πηγαν εξω, σε αλλη ευρωπαικη χωρα πας αν δεν εχεις δουλεια εδω ή για μετεκπαιδευση και οχι για να κανεις λεφτα. Τα εξοδα διαβιωσης (η οποια δεν ειναι απαραιτητα καλυτερη απο δω) στις μεγαλες ιδιως πολεις ειναι μεγαλα, και δυσκολα σου μενουν χρηματα. Δεν υπαρχουν παραδεισοι...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Θεωρω οτι σε αυτο το θρεντ δεν χωρανε αντιπαραθεσεις και χαρακτηρισμοι ανθρωπων που δεν ξερουμε.

Δικιο εχουν ολοι....Ναι, ειμαστε κωλοφαρα σε μεγαλο ποσοστο αλλα ευτυχως δεν ειναι ολοι ετσι,υπαρχουν κι αυτοι που παλευουν καθημερινα για οτι καλυτερο μπορουν και δεν ξυπνησαν μια μερα με ενα μπαουλο λεφτα διπλα τους.... και αν πιστευει καποιος οτι εκτος Ελλαδος δεν υπαρχουν λαμογια και κουτοπονηροι κανει λαθος.

Συμφωνω οτι η μιζερια εχει κυριευσει σχεδον τα παντα σημερα,οποια συζητηση κι αν ξεκινησουμε καταληγει 99% στα λεφτα και εκει θα μπει στη μεση ο φθονος,η πονηρια, το ΕΓΩ μας.

Το χειροτερο ολων ειναι η ποιοτητα ανθρωπων,απο εκει ξεκινανε ολα...

Καλη αρχη στο νεο ξεκινημα.

Πολλά ειπώθηκαν και πριν γράψω οτιδήποτε άλλο να πω ότι όλες οι απόψεις απολύτως δεκτές.

Ένα τέτοιο θέμα είναι εξ ορισμού ευαίσθητο και οι παρεξηγήσεις εύκολα έρχονται. Τα όσα έγραψα εξ αρχής ήταν δικές μου και μόνο απόψεις. Εγώ είμαι αυτός με το πρόβλημα και εγώ είμαι αυτός που φεύγει. Δεν ζητώ από κανένα βοήθεια, οίκτο η συμπόνια. Καθε αλλο. Δεν φεύγω απο ανάγκη. Άνοιξα αυτό το θέμα για να μοιραστώ με τους φίλους εδω τα νέα και γιατί θεωρησα ότι θα ενδιέφερε να γράφουμε και κατά καιρούς νέα από το .. άγνωστο μέτωπο. Όχι για να μαλώσουμε η να το παίξω μάγκας που φεύγω σε καλύτερα λιβάδια.

Raven απολύτως δεκτή η κριτική σου για το άτομο μου και εν μέρει έχεις δίκιο. Ισως γράφοντας το σεντόνι-μιζερια δεν ξεκαθάρισα ότι δεν τους θεωρώ όλους ισα και όμοια. Υπαρχει  μια καλή ομάδα ανθρώπων σ αυτο το τόπο και όλους τους συμμετέχοντες εδώ τους θεωρώ ότι ανήκουν στην κατηγορία των ευαίσθητων και καλών Ελλήνων, μακριά από αυτό που θα ονομάζαμε "Ελληναρα". Εξάλλου αν δεν σας θεωρούσα όλους μέρος αυτής της καλης κοινότητας δεν θα έγραφα και τίποτα εξ αρχής.

Ομως απ την άλλη κανείς λάθος να γενικευεις. Ποιος έμαθε να χωρίζει κατηγορίες ανθρώπων; Από όλα τα γραφόμενα μου αυτό εβγαλες ως συμπέρασμα; Αν ναι, τότε ίσως φταίω εγώ που δεν ήμουν πιο σαφής ότι αναφέρομαι σε ένα και μόνο κακό κομμάτι της χώρας.

Είπα πουθενά όμως ότι όσοι μένουν πίσω είναι "παρακατιανοι" που δεν έχουν άλλη λύση και όσοι φεύγουν μάγκες; Ισα ισα! Και οι μεν είναι άξιοι, όμως και οι δε εξίσου άξιοι που για οποιοδήποτε λόγο ζήτησαν κάτι διαφορετικό από αυτό που έχει να προσφέρει αυτός ο τόπος. Είναι άδικοι οι χαρακτηρισμοί σου φίλε...

Και κάτι ακόμα. Τι θα πει ότι οποιος έχει όνειρα για τη ζωή κάθεται και παλεύει, γιατί έχει την θέληση να ζήσει; Δηλαδή κάποιος που επιλέγει να φύγει το κάνει για την παρταρα του; Δεν έχει όνειρα; Δεν έχει θέληση να ζήσει; ΕΠΙΛΟΓΕΣ ειναι όλα φίλε. Και το να μείνεις αλλά και το να φύγεις. Και είναι επιλογές εξίσου σεβαστές!

Όσο για εμένα προσωπικά, οπως μαλλον δεν έγινε αντιληπτό από το σεντόνι που θεωρήθηκε κλαψα, επιλέγω να φύγω για ένα και μόνο λόγο. ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ. Δεν φεύγουμε για τα οποία επιδόματα (αν και προφανώς ευπρόσδεκτα), ουτε γιατί εκεί δεν έχει λαμόγια η είναι ο Παράδεισος. Φεύγουμε για την αξιοπρέπεια -οπως την ορίζουμε εμείς τουλάχιστον- που εδω δυστυχώς δεν υπάρχει. Φεύγουμε για το φυσικό περιβάλλον και το σεβασμό στον διπλανό που εδω τουλάχιστον στην Αθήνα δεν υπάρχει. Φεύγουμε γιατί αρνούμαι να πρέπει να στείλω το παιδί μου σε κάθε λογής φροντιστήρια για να μάθει πράγματα που θα έπρεπε να διδάσκει το σχολείο εξ αρχής.

Το πρόβλημα στο τόπο μας είναι ότι έχουμε έλλειψη παιδείας και περίσσευμα θράσους. Αγαπώ αυτή τη χώρα που γεννήθηκα, όμως σταδιακά μετατράπηκε σε κάτι κακό και ξένο και όσο και να θέλω να ελπίζω, δυστυχώς πιστεύω ότι έχουμε διαβεί τον Ρουβίκωνα. Δεν μπορώ να παραβλέπω άλλο το γεγονός οτι οι "κακοι" ολοένα και πολλαπλασιάζονται και ολοένα και περισσότερο δηλητηριάζουν τη χώρα που γεννήθηκα και αγάπησα.

Ακομα και αν τα παιδιά μας γίνουν καλύτεροι πολίτες, πολιτικοί και συγκατοικοι, αυτό φοβάμαι ότι εμείς τουλάχιστον που έχουμε μια ηλικία δεν θα προλάβουμε να το δούμε.

Οπως είπε και ο Georstrat δεν χρειάζονται χαρακτηρισμοί και αντιπαράθεση. Όλοι αγαπάμε αυτό το τόπο και υπάρχουν πολλοί που ανήκουν στην ομάδα των Ελλήνων που σκέπτονται, πονάνε, ματώνουν, παλεύουν και ονειρεύονται. Ζήτω συγγνώμη από όλα τα παιδιά που μπορεί να προσεβαλα άθελά μου και ευχαριστώ ξανά τους πάντες για τις ευχές, είτε το εννοούσαν είτε όχι.

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1200GS ADV (1200cc) Shark Skwal

@Ταξιδευτής  , Φίλε  (ας μην σε γνωρίζω) να πας στο καλό σου και να περνάς καλά εκεί πάνω...

Όλοι μας κάνουμε τις επιλογές μας και με αυτές ζούμε...

Άλλοι μετανιώνοντας και άλλοι συνεχίζοντας τες..

Καλό ταξίδι όταν με το καλό ξεκινήσεις και κάθε ευκολία να έχεις στη νέα σου ζωή... 

Ότι καλύτερο σε εσένα και την οικογένειά σου !!!!!!!!!!

Υ.Γ : ΜΗΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΝ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΚΡΙΝΕΙ, ΛΙΓΟΙ ΤΟΛΜΟΥΝ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΟΛΗ ΤΟΥΣ ...

Αν χρειαστείς οτιδήποτε, έστω μια αληθινή κουβέντα μου λες      :thumbsup:.

Ιωάννης

Τροποποιήθηκε από τον jliordos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 8/5/2018 at 0:29 ΠΜ, το μέλος Ravendark έγραψε:

Δεν θέλω να γίνω ειρωνικός, αλλά συγκαταλέγεσαι στους ελληνάρες ή στην μειοψηφία του ελληνικού λαού; Ή μήπως στην μερίδα αυτού του λαού που έχει λεφτά από γονείς και τρέμει την ώρα και την στιγμή που θα τελειώσει το μπαγιόκο σε 5-10 χρόνια;

Όποιος έχει όνειρα για τη ζωή κάθεται και παλεύει, γιατί έχει την θέληση να ζήσει, δεν την κάνει λούης επειδή δεν την παλεύει με τα ορκ...

ο δρόμος είναι μονόδρομος σε αυτούς που βλέπουν μια κατεύθυνση μόνο.

Συγνώμη αν γίνομαι ερειστικός μιας και δεν σε ξέρω, αλλά μας έχει κυριεύσει η ηττοπάθεια. Εγώ να είμαι καλά και οι άλλοι να κόψουν το λαιμό τους.

Τους άλλους λέμε ελληνάρες αλλά το "να την κάνω" να φύγω από το μπουρδ3λο αυτό ακριβώς είναι... την πάρτη μου να κοιτάξω και να πέσουν στο γκρεμό οι άλλοι...

Έτσι ακριβώς σκέφτονται οι ευρωπαϊκοί λαοί που τόσο ποθείτε; Με αυτό το μυαλό πήγαν μπροστά νομίζεις;

ελλαναρας? οχι, πλουσιοπαιδο οχι, τι μενει? αυτο το λιγο ποσοστο που ειναι σωστοι σαν ανθρωποι αλλα τους περνει η μπαλα χωρις να φταινε.

ονειρα? εννοειται πως εχω. να καθησω να παλεψω σε ενα βαρελι που δεν εχει πατο?

δε με γνωριζεις και δε ξερεις αν εχω παλεψει και αν συνεχιζω να παλευω. εχω προσπαθησει αρκετα αλλα παντα καταληγω σε τοιχο αδερφε.

δε θελουμε καλυτερο μελλον, δε θελουμε ποιοτητα ζωης, δε θελουμε αναπτυξη, δε θελουμε καλυτερο αυριο, δε θελουμε σωστο υπαλληλο, δε θελουμε τιποτα παρα μονο αυτα που εχουμε.

παραδεισος δεν υπαρχει το γνωριζω. θελω ποιοτητα ζωης και καποιον για να κοψει τον κωλο σε ανθρωπους-παρασιτα που ζουνε εις βαρως των αλλων, τιποτα το τρελο δηλαδη.

ελληναρα με χαρακτηριζει φιλος γιατι θελω να φυγω απο αυτη τη σαπιλα, αλλα ques what: ο ιδιος εχει εθνικιστικες τασεις (ισως ειναι και ΧΑ, δεν εχει εκδηλωθει τοσο πολυ για να ξερω σιγουρα). εχει δουλεια των 500-600ε και μου λεει πανε ασφαλισου ρε μλκα, λες και ειναι στο χερι μου. 1.5 χρονο πριν πηρε κουτα 17κ αυτοκινητο. οταν παμε για καφε και τον ρωταω πως πληρωνει σπιτι-αμαξι-φαγητο-3ημερα με τη γυναικα σφυριζει αδιαφορα και αλλαζει κουβεντα. ο ελληναρας και ο μλκας ομως ειμαι εγω γιατι δε βγαινω με 400ε που μου δινουν. στη θεση αυτουνου και αλλων τετοιων ε προφανως δε θα με ενοιαζει για το τιποτα γιατι θα ημουν ανετα.

ας ερθουμε πρωτα στη θεση του διπλανου μας εστω θεωρητικα και μετα ισως να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη αποψη.

απο πλεονεκτηκη θεση και εγω ανετα θα μιλουσα...........

φιλικα χωρις παρεξηγησεις-προσωπικες επιθεσεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda hornet

Δημοσιεύτηκε

Η Ελλάδα όπως και να χει είναι ένα μπουρδέλο, και την ελάχιστη αξιοπρέπεια να χει καποιος θα την είχε κάνει από αυτη τη Χώρα.

Ας όψεται που κάποιοι εχουμε υποχρεώσεις  ίσως και ατολμία

Εγώ τον Νικολή τον Χαίρομαι πάντως και μπράβο του, που μπορεί και το κάνει.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

άλλωστε εκει κάνουν οικογένεια και περνουν επίδομα με μια ηλεκτρονική αιτηση...

εγω παντός εκανα γιατι γουστάρω και συνεχιζω να γουστάρω να τους προσφέρω .

μακάρι να πας και νανε ολα τελεία για εσένα αλλα δεν νομίζω οτι χρειάζονταν ολα αυτά

Τροποποιήθηκε από τον ibar132

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f 650 cs Uvex Helix RS 750 Carbon BMW R (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Το γαμήσαμε και ψόφησε ...........

RESPECT σε αυτούς που φεύγουν ........

RESPECT σε αυτούς που μένουν .........

RESPECT σε αυτούς που κάνουν αυτό που λέει η καρδία τους.......

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 ABS (689cc) Shark Ridill White Azur

Δημοσιεύτηκε

Κανενα νεο???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο