SpiRoSgr

Αλλαγή Κράνους

7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Vstrom Abs (2009cc) Premier J8 Pitt Ducati Multistrada

Δημοσιεύτηκε

Χαιρετώ την παρέα!!

Ήρθε σιγά-σιγά η ώρα να αλλάξω κράνος. Η μηχανή μου είναι v-strom 650, 2009 abs και η χρήση που κάνω είναι 70-30 εντός-εκτός πόλης (εκτός σε αποστάσεις 100-400 χλμ).

Μέχρι τώρα είχα ενα Premier J8 Pitt με το οποίο πέρασα πολύ καλά αλλά πέρασαν 4 χρόνια από την αγορά και επίσης, μου έπεσε και 2 φορές απο την σέλα της μηχανής οπότε δεν είναι για παιχνίδια!

Είπα να μην ξεπεράσω τα 300€ αυτήν την φορά και αν βρώ κάτι που μου κάνει την δουλειά δεν θα με πείραζε να το αλλάξω και σε 3 χρόνια πχ(εκτός απροόπτου). Επίσης θέλω οπωσδήποτε να έχει το κράνος εσωτερικά γυαλιά ηλίου.

Δοκίμασα το HJC IS-17 και μου κάθισε πολύ -πολύ καλά αλλά το φοβάμαι το πολυκαρβουνικό είναι βέβαια σε πολύ καλή τιμή (200€)

Επίσης το HJC R-PHA 11 μου φάνηκε πάρα πολύ καλό αλλά 400++. Τέλος δοκίμασα Shoei GT-AIR που ανήκει στην ίδια κατηγορία με το HJC R-PHA 11 σχεδόν που ξεφεύγει απο το budget!

Θα ήθελα πολύ κάτοχοι των παραπάνω ή άλλων να μου πουν γνώμες για αγορά με χρήση σε μηχανή με ίδιου ή παρόμοιου τύπου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα!

Το IS-17 είναι κράνος παπίσιο. Κοίτα το FG-17 ή το FG-ST. Πιστεύω θα σε καλύψουν και είναι στα χρήματα που διαθέτεις. 

Το Rpha 11 είναι πιο σπορ, δηλαδή για να οδηγάς σε πιο σκυφτή θέση από του Vstrom.  

Επίσης ρίξε μια ματιά στα καινούργια της Givi. Είναι ελαφριά και πάρα ολύ καλά για τα λεφτά τους. X fiber και x carbon λεγονται.

Το gt air δεν είναι κατηγορίας Rpha 11. Είναι τουριστάδικο. Το NXR ή ακόμα καλύτερα το x spirit είναι στην ίδια κατηγορία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Οχι κι απο μενα για το IS-17 και απορω που ακομα εχει τοσο... (fyi εγω το ειχα παρει 175...)

Δες εδω: Link

Προσωπικα θα πηγαινα για shark spartan 

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Vstrom Abs (2009cc) Premier J8 Pitt Ducati Multistrada

Δημοσιεύτηκε

Σε 1 κατάστημα που πήγα Θεσσαλονίκη μου το πρότειναν για αρκετά τίμιο για χρήματα του το is και οτι το Fg-st ειναι για πιο σκυφτή θέση θέση και δεν θα βολέψει στο Vstrom!

Στο 2ο κατάστημα μου έλεγαν οτι το gt-air ειναι μονόδρομος σε αυτήν την κατηγορία μηχανής... με τα Nolan είμαι αρκετά αρνητικός γιατί είχα παλαιότερα ενα σπαστό ίδιο με αυτό που έχουν οι Ζηταδες και μου είχε βγάλει την πίστη...κακό παράδειγμα μεν αλλα δεν τα συμπαθώ.. 

Θα πάω να δοκιμάσω όμως να δω πως μου κάθεται 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Eχω το  IS-17 περιπου τρια χρονια και το χρησιμοποιω αρκετα συχνα.Δεν εχω κανενα θεμα με τον θορυβο σε σχετικα υψηλες ταχυτητες,με την ποιοτητα κατασκευης η οτιδηποτε αλλο.Τα μαξιλαρακια του δεν καθησαν ολο αυτο το διαστημα και αναγκαστηκα να τα "κατσω" εγω με πατεντα,γιατι μου ητανε πολυ σφιχτα.Η ζελατινα το βραδυ οταν ειχα το pinlock με ενοχλουσε γι αυτο το εβγαλα.Με δρδομενο καποιο θεμα που εχω με τα ματια μου,δεν ξερω αν εεφταιγε αυτη η αυτα.Οταν ιδρωνω στεγνωνει αρκετα γρηγορα.

Δεν εχει παθει απολυτως τιποτε ολο αυτο το διαστημα,εκτος απο μια χαρακια στο τζαμι,που ευτυχως δεν ειναι στο οπτικο μου πεδιο.Συχνο φαινομενο απ οτι εχω δει,οχι στο δικο μου,το σπασιμο του κουμπιου που κατεβαζει την φιμε ζελατινα. 

Για τα λεφτα του παντα και συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα,παρα πολυ καλο και τιμιο.

Επαναλαμβανω για τα λεφτα του,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Race Blu HJC RPHA 70 Είναι πολλές

Δημοσιεύτηκε

Το AGV K5 S το βρίσκεις στο motocard.com  με λιγότερα απο 300, έχει εσωτερικά γυαλιά και θεωρείται γενικά καλό κράνος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 V-Strom (650cc) IS-17 Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

με V-strom 650 2008 εγω,με IS-17 Armada κατοχος, ευχαριστημενος παρα πολυ! 4χρονων το κρανος, 250€ νομιζω το πηρα τοτε.

πρωτο μου κρανος να σημειωσω. Ευχαριστημενος απολυτα, μεχρι 190-200 μια φορα που εχω παει για να το τεσταρω(και βγαλμενο το κεφαλι μερικες φορες εκτος ζελατινας για να δω στροβιλισμους κ αεροδυναμικη), καλη αεροδυναμικη σε ευθυ κεφαλι και σε στριψηματα του κεφαλιου,ευχαριστημενος απο τα μαξιλαρακια(δεν εχουν πεσει και εχω κανει περιπου 35.000 χλμ με αυτο,συνηθως καλοκαιρι,δεν με ενοχλησε ποτε,δεν βουηζει,ωραιο το πινλοκ σε βολτες τη νυχτα δεν θαμπωνει ποτε.Εχει ξεφτυσει μονο ελαχιστα το βερνικι και αυτο στο πισω μερος λογω χτυπηματων απο τον συνοδηγο (:angry:), με βολεψαν επισης πολυ τα εσωτερικα γυαλια οπως και οι υποδοχες για γυαλια μυωπιας. Το επομενο μου για του χρονου που το σκεφτομαι λεω κ γω το GT-Air παρολο που φευγει σε τιμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα