trelakias

Πρωτη μηχανη

11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπερα και καλως σας βρηκα παιδια! Μπαινω στο ψητο :p . θα θελα την γνωμη σας πανω στο θεμα που με απασχολει τον τελευταιο καιρο! Ειμαι 22 εχω 4 χρονια διπλωμα για αυτοκινητο, οδηγαω σχεδον καθημερινα εχω κανει και αρκετα ταξιδια, και θελω να παω να βγαλω Α2 και να παρω μηχανη! Σκεφτομαι κατι σε duke 390 ninja 300, mt 03 , r3 ! Αν και δεν εχω καποια εμπειρια με μηχανακια πιστευω οτι δεν ειναι υπερβολη να παω απευθεις σε μηχανη με 45(και κατω) αλογα μιας και υπαρχει μια εμπειρια με το αυτοκινητο και θεωρω οτι εχω τα μυαλα μεσα στο κεφαλι μου για να οδηγησω κατι στα 300 κυβικα που μαρεσει απο το να παω παπι! Τι μηχανη θα προτεινατε και ποια η αποψη σας πανω στο θεμα? 

Τροποποιήθηκε από τον trelakias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM Duke (200cc) Nolan N86

Δημοσιεύτηκε

Καλωσήρθες φίλε.

Αν κρίνω απο την ώρα που έγραψες (γύρω στις 3 με τη παλιά ώρα) όντως σε απασχολεί το θέμα :laugh:

Καλά το χεις σκεφτεί οτι πρέπει είναι και τα κυβικά και τα μηχανάκια που λες για τη φάση σου. Κι εγώ πήρα το duke 200 επειδή δεν είχα λεφτά για το 390. Δες επίσης και το sym wolf. Οτι πάρεις οδηγήσε το πρώτα και να χει abs.

Αμα θες πιο συγκεκριμένες γνώμες πες μας και κάποια βασικά: budget, μεταχειρισμένο η κούτα, τι χρήση θες να του κάνεις, σε τι δρόμους και ποιά πόλη, δικάβαλος ή όχι.

Κατα τ'άλλα χαίρομαι γιατί βλέπω πολλά θέματα "γνώμες για πρώτη μηχανή" τελευταία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 ώρες, το μέλος trelakias έγραψε:

Καλησπερα και καλως σας βρηκα παιδια! Μπαινω στο ψητο :p . θα θελα την γνωμη σας πανω στο θεμα που με απασχολει τον τελευταιο καιρο! Ειμαι 22 εχω 4 χρονια διπλωμα για αυτοκινητο, οδηγαω σχεδον καθημερινα εχω κανει και αρκετα ταξιδια, και θελω να παω να βγαλω Α2 και να παρω μηχανη! Σκεφτομαι κατι σε duke 390 ninja 300, mt 03 , r3 ! Αν και δεν εχω καποια εμπειρια με μηχανακια πιστευω οτι δεν ειναι υπερβολη να παω απευθεις σε μηχανη με 45(και κατω) αλογα μιας και υπαρχει μια εμπειρια με το αυτοκινητο και θεωρω οτι εχω τα μυαλα μεσα στο κεφαλι μου για να οδηγησω κατι στα 300 κυβικα που μαρεσει απο το να παω παπι! Τι μηχανη θα προτεινατε και ποια η αποψη σας πανω στο θεμα? 

Καλώς ήρθες στη διαδικτυακή παρέα μας.

Και καλώς να έρθεις και στην παρέα των αναβατών!!

Τι χρήμα σκέφτεσαι να επενδύσεις σε μηχανάκι?

Καινούριο ή μεταχειρισμένο?

Και αν μιλάς για μεταχειρισμένο, υπάρχει xtra χρήμα για συντήρηση και αξεσουάρ?

Εξοπλισμό αναβάτη έχεις? Στα χρήματα που θα μας πεις συμπεριλαμβάνεις και το κόστος αυτού?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 ώρες, το μέλος kotoloridas έγραψε:

Καλωσήρθες φίλε.

Αν κρίνω απο την ώρα που έγραψες (γύρω στις 3 με τη παλιά ώρα) όντως σε απασχολεί το θέμα :laugh:

Καλά το χεις σκεφτεί οτι πρέπει είναι και τα κυβικά και τα μηχανάκια που λες για τη φάση σου. Κι εγώ πήρα το duke 200 επειδή δεν είχα λεφτά για το 390. Δες επίσης και το sym wolf. Οτι πάρεις οδηγήσε το πρώτα και να χει abs.

Αμα θες πιο συγκεκριμένες γνώμες πες μας και κάποια βασικά: budget, μεταχειρισμένο η κούτα, τι χρήση θες να του κάνεις, σε τι δρόμους και ποιά πόλη, δικάβαλος ή όχι.

Κατα τ'άλλα χαίρομαι γιατί βλέπω πολλά θέματα "γνώμες για πρώτη μηχανή" τελευταία.

πριν 1 ώρα, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Καλώς ήρθες στη διαδικτυακή παρέα μας.

Και καλώς να έρθεις και στην παρέα των αναβατών!!

Τι χρήμα σκέφτεσαι να επενδύσεις σε μηχανάκι?

Καινούριο ή μεταχειρισμένο?

Και αν μιλάς για μεταχειρισμένο, υπάρχει xtra χρήμα για συντήρηση και αξεσουάρ?

Εξοπλισμό αναβάτη έχεις? Στα χρήματα που θα μας πεις συμπεριλαμβάνεις και το κόστος αυτού?

Καλησπερα παιδια, ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση καταρχας! Ναι αμελησα να αναφερω το μπατζετ γυρω στα 3000-3500 υπολογιζω χωρις εξοπλισμο, οσο για τα σερβις νομιζω θα μπορεσω να τα εχω ολα στην ωρα τους λογω χρηματων! (ελπιζω τουλαχιστον) Οποιαδηποτε προταση για μηχανακι ειναι ευπροσδεκτη ανεξαρτητως των προτιμησεων μου! Απο χθες κοιταω και πολυ τα Super Motard μιας και πολλοι λενε οτι ειναι καλοι "δασκαλοι" για αρχαριους! Αθηνα θα κυκλοφορω κατα κυριο λογο και μικρα ταξιδακια λογικα μεχρι λαμια. Δεν επιδιωκω δικαβαλο λογω απειριας αλλα σιγουρα καποια στιγμη θα χρειαστει. Γενικα δεν υπολογιζω παντως πολυ σε δευτερο αναβατη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρίξε μια ματιά εδώ

Καινούριο

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11473297/

Ελαφρώς μεταχείρω

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11981672/

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Ρίξε μια ματιά εδώ

Καινούριο

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11473297/

Ελαφρώς μεταχείρω

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11981672/

z300 λατρεια πραγματικα και οντως πολυ καλη ευκαιρια να σαι καλα! Το SL για καποιο λογο δεν μου κανει το κλικ να σου πω την αληθεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Είναι πιο αδύναμο αλλά μακράν πιο άνετο στην κατηγορία του...

https://www.car.gr/12448354-suzuki-inazuma-250-1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 40 λεπτά, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Είναι πιο αδύναμο αλλά μακράν πιο άνετο στην κατηγορία του...

https://www.car.gr/12448354-suzuki-inazuma-250-1

Πολύ τίμιο μηχανάκι. Και από τα λίγα "σύγχρονα" (αυτό κ το YBR250) με πολύ άνετη θέση συνεπιβάτη.

Θα το πρότεινα κι εγώ αλλά ο άνθρωπος είπε πως δε σκέφτεται 2κάβαλο και επέλεξα κάτι περισσότερο αθλητικό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Εκτός από την θέση του συνεπιβάτη είναι και η θέση του οδηγού πολύ ξεκούραστη σε σχέση με στην σειρά Ζ της kawa.

Αναλόγως το ύψος / βάρος του αναβάτη... πάντως μέχρι και για 1,80 είναι οριακά το Inazuma.

Το ιδανικό ύψος είναι γύρο στο 1,70-73. Έβαλα την κοπέλα μου να κάτσει και απλά κούμπωσε ΤΕΛΕΙΑ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

H αληθεια ειναι οτι προτιμω κατι σε στυλ Z. Γενικα τετοιο στυλ κοιταω, με νιωσατε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχω ακούσει πάντως κακά λόγια για τα Z , εκτός από τους πόνος μελλοντικούς μέσης / πλάτης που θα έχεις κάθε αναβάτης 1.75++.

Μεταξύ των δύο θα προτιμούσα το 300 :biggrin: 

Η τιμή όμως είναι κάπως πρόβλημα 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση