pavlospao13

Μετατροπη suzuki marauder 250cc

14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda cbf (125cc) Harley Davidson 883 iron

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπερα στην ομαδα...Μετα απο πολυ ψαξιμο στην αγορα για αλλαγη απο σκουτερ σε μηχανη και βλεποντας τι επαιζε αποφασισα να κανω ανταλλαγη με τον πατερα μου και να παρω το τσοπερακι του!το εχω οδηγησει ξερω ποσο παει ξερω που χανει τα παντα...και επειδη ξερω επισης οτι ειναι πρωτο χερι και τι μεταχειρηση εχει φαει ειπα να παω στα σιγουρα...λοιπον..το μηχανακι ειναι ολο μαμα...ακομη και η παραμικρη βιδα ειναι μαμα...θελω ομωςνα το μετατρεψω λιγο σε στυλ bobber!απλα επειδη δεν εχω ιδεα απο αυτα στο τι παιζουν θελω να κανω τις εξης αλλαγες...Πρωτα απο ολα το τιμονι!δεν μου αρεσει καθολου αυτο που εχει..μου αρεσουν πολυ αυτα.δλδ να ειναι ισια...απλα δεν ξερω αν τα τιμονια εχουν καποιο ειδος συμβατοτητας με την μηχανη ή απλα παιρνεις οτι θες...μετα τα ελατηρια...θελει πιο ψηλο μπροστα να φανταστω ετσι?γενικα πειτε μου λιγο τι θα χρειαστει δεν ξερω απλα θα ξεκινησω απο το τιμονι...ολες οι εργασιες θα γινουν απο εμενα και τον πατερα μου καθως πιανουν πολυ τα χερια μας στις μηχανες απλα δεν ξερουμε τι χρειαζεται !και τελευταιο τι μπορω να αλλαξω για να του αυξησω λιγο την δυναμη?δεν ξερω και τι καρμπ παιζουν για αυτο...εχω σκοπο να δωσω μεχρι 3-4 κατοσταρικα...δεν βιαζομαι ιδιαιτερα καθως θα φυγω σεζον οποτε μπορω να συνεχισω και μετα τον σεπτεμβρη να το κανω εαν δεν φτασουν τα λεφτα...απλα οπως ειπα ξεκιναμε με το τιμονι!ευχαριστω πολυ ολη την παρεα!(παρακαλω πολυ μαζι με τα προιοντα τοποθετειστε μου και μια τιμη ωστε να καταλαβω λιγο σε τι παιζουμε!ευχαριστω παρα πολυ!cheers!)

Τροποποιήθηκε από τον pavlospao13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Αν το μοτερ δουλευει σωστα μην πειραξεις ουτε βιδα πανω του, θα μπλεξεις σε περιπετειες και το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο.

Προσεξτε ομως πολυ με τις μετατροπες γιατι το ¨πιανουν τα χερια μας¨ ειναι κατι πολυ σχετικο, μπορει να μεταμοφρωθει ενα εξιοπρεπες μηχανακι σε σουργελο και να ειναι μη αναστρεψιμο.

Βρες μια μηχανη σε φωτογραφια - σχεδιο και πατηστε πανω του για να κανετε τη μετατροπη, καλο θα ηταν να ειναι και σχετικά κοντα σχεδιαστικά με το μηχανακι που ηδη εχετε ωστε να γλητωσετε την εκτεταμενη κοπτοραπτικη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

https://www.youtube.com/watch?v=kMPA7UjRjio

Εχω βρει αυτο εδω που δεν νομιζω οτι απεχει τρομερα...απλα ειναι το υψος του διαφορετικο το τιμονι το χρωμα και το εχει κανει μονοθεσιο..για εμενα ετσι οπως το εχει αυτος ειναι τελειο...δεν νομιζω πως θελω κατι παραπανω!

για οτιδιποτε σχετικα με τη μηχανη θα παει σε μηχανικο δεν την ακουμπαμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Αφου εχεις βρει ακριβως τι θελεις και μαλιστα το ¨πρωτοτυπο¨ ειναι το ιδιο με το δικο σου μοντελο τοτε προχωρησε το, στην πορεια θα κανεις και τις δικε σου καστομιές αλλα φροντισε να μη ξεφυγεις, το λεω γιατι κατα καιρους βλεπουμε πολλα αισχη να πουλιουνται στο Car.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ναι το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω τι πραγματα να αγορασω..οπως ειπα δεν ξερω απο θεμα συμβατοτητας τι ταιριαζει στη μηχανη..για αυτο ρωτησα στο φορουμ για να μου πουν ξες τι ειναι αυτο αυτο αυτο και αυτο...:)

εδειξα το πως θελω να το κανω οποτε οι πιο σχετικοι στο θεμα λογικα θα ξερουν να μου πουν τι να αγορασω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

θέλεις τιμόνι (αυτός δε νομίζω να το χει αλλάξει),πιθανόν 2 κοντά μαύρα αμορτισέρ πίσω, να βγάλεις τα όργανα και να βάλεις 1 μικρό (αυτός δεν το χει κάνει), μικρότερο φανάρι μαύρο και πιό μικρο να μπει χαμηλά και  μέσα, Εξάτμιση slash cut μαύρη. Να κόψεις μπρος και πίσω προφυλακτήρες (ούτε αυτό το έχει κάνει στο βίντεο), 4 φλασάκια bullet μαύρα, LED flasher, κολοφάναρο-βάση για πινακίδα στο πλάι, αν κάνεις όλα αυτά θα γίνει πιο bobber από το βίντεο που έδειξες. Βάλε και καθρέφτες μικρούς στα γκρίπ (bar end) Γενικά είσαι τυχερός που ξεκινάς από το marauder που είναι κοντά στο στυλ που θέλεις.

Τα περισσότερα από αυτά θα τα βρεις στο aliexpress με το κιλό. Α, και οτι είναι νικελωμένο ή ασημί να γίνει μαύρο. Και ο κινητήρας μαύρος καλύτερα.

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι μου!!το led flasher τι ειναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

επισης μου αρκει μονο να χαμηλωσω το πισω ετσι?δεν χρειαζεται να αλλαξω μπουκαλες μπροστα...

απλα το μονο που με χαλαει πολυ ειναι οτι και οι δυο ροδες ειναι ιδιες ενω συνηθως η μπροστα ειναι πιο λεπτη και πιο μεγαλη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν ψάξεις ίσως βρεις καμια ρόδα απο Intruder της εποχής, αλλά δε θα στο πρότεινα, μπορεί να είναι μεγάλη φασαρία να ταιριάξει. Το LED φλασερ είναι ρελε για να αναβοσβήνουν τα LED φλασάκια, γιατί με το μηχανικό (που μάλλον έχει τώρα) θα αναβοσβήνουν πολύ γρήγορα ή καθόλου. Για κάνε μια βόλτα aliexpress και δες. Πολλά από αυτά που σου γράφω τα φέρνουν και καταστήματα με αξεσουάρ μοτο στην Ελλάδα. Δες μηηηήπως έχουν και έτοιμη σέλα , ή τη φτιάχνετε μόνοι σας με πολυεστέρα κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρηκα τιμονι με 20 ευρω φλασακια και τα 4 με 15 ευρω και το πισω φως με βαση πλαινη στα 20...εξατμιση θα αλλαξω μετα το καλοκαιρι που θα εχω λεφτα γιατι θα γυρισω απο σεζον...αμορτισερ εχω ρηθμιζομενα πισω απλα θα βαψω μαυρα...οποτε ουσιαστικα τωρα θελω αυτα τα 4....φλας φλασερ τιμονι και πισω φως με βαση...στειλε μου αν μπορεις ενα λινκ με φλασερ γιατι δεν ξερω πιο να παρω...

Τροποποιήθηκε από τον pavlospao13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το φλασερ είναι κάπως έτσι, δες ποσα πιν εχει το marauder (μαλλον 2) . Θα το βρεις κι αυτό στα καταστήματα. Βασικά το πιο δύσκολο στο πρότζεκτ είναι να πετύχει η σέλα.

Και μη ξεχάσεις να κάνεις τις ζάντες -σκελετό - ψαλίδι κατάμαυρες ματ, αν δεν είναι ήδη. Και το ταμπούρο οπωσδήποτε.

Επίσης το φανάρι και το 1 όργανο είναι βασικό για το στυλ bobber. Πολλοί βάζουν το κοντέρ στο πλάι, πάνω στην μπουκάλα.

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κοιτα δεν με νοιαζει απαραιτητα να γινει ο ορισμος του bobber...βρηκα αυτη οπου ειναι ακριβως οπως θελω να κανω τη δικια μου...ματ αλλα και να γυαλιζει ωραια το χρωμιο πανω της...ακριβως ετσι την θελω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αχαχαχαχαχα τώρα το είδα, ο φίλος έχει βάλει το κανονικο τιμόνι ανάποδα. Εχει κάνει τον ορισμό του sourgeler, κοίτα μην το πάθεις κι εσυ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χαχαχ οχι μην ανησυχεις...δεν ξερω ακομη το σκεφτομαι με χαλαει πολυ που ειναι μικρες οι ροδες στο marauder και εχω κολλησει για το αν θα το κανω τελικα ή οχι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα