Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
NikosKef

Test Drive σε αγοραστή

12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Wr250x (250cc) Fox Radeon v1

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα σε όλους,

Έψαξα μήπως υπάρχει παρόμοιο thread αλλά δεν βρήκα κάτι, αν υπάρχει ας με παραπέμψει κάποιος.

Έχουν αρχίσει και μου μπαίνουν σκέψεις να πουλήσω το μοτόρι μου . Μια όμως σκέψη αρχίζει και μου γίνεται εφιάλτης. Η στιγμή που ο πιθανός αγοραστής θα ζητήσει test drive. Πείτε με παράλογο/ καχύποπτο και ότι άλλο αλλα πάντα έλεγα όχι σε όποιον ζήταγε να πάρει βόλτα το μηχανάκι μου ακόμα και αν ήξερα οτί οδηγάει περισσότερα χρόνια και απο εμένα. Δεν οδήγησα ποτέ ξένο μηχανάκι και αντίστοιχα δεν έδωσα ποτέ το δικό μου. Έχω ένα 250cc supermoto 5+ χρόνια και όσο περίεργο και αν ακούγεται δεν έχει πέσει ούτε ακίνητο να ακουμπήσει κάτω. Το πρώτο μου μηχανάκι που πούλησα ήταν ενα 50cc επίσης supermoto το οποιό το παιδί (17 χρονών) ήρθε με τους δικούς του το πήγε πέντε μέτρα να δει αν το φτάνει και το γύρισε μιας και δεν είχε βγεί ακόμα το δίπλωμα του οπότε εκεί τη γλίτωσα.

Τώρα όμως φοβάμαι πώς δεν θα είναι έτσι απλά τα πράγματα και νιώθω οτι πουλάω σε μια κατηγορία που θα τραβήξει πολλά άτομα που θα θέλουν να δουν "πόσο καλά πάει" πρίν αγοράσουν, ΑΝ έχουν πραγματικό σκοπό να αγοράσουν.

Προσπαθώ να μπώ στη θέση του αγοραστή αλλά είναι τόσα πολλά που μπορούν να πάνε στραβά. Απο το να το ρίξει και να μείνω με τη ζημιά μέχρι να φύγει. Σκέφτομαι τα ενδεχόμενα του να αφήσει κάποια ταυτότητα ή κάποιο κλειδί αυτοκινήτου αλλά και τα ενδεχόμενα να έιναι και αυτά πλαστά/κλεμμένα κλπ. Το να αφήσει πάλι το ποσό πριν το πάρει και να το επιστρέψω μετά δε στέκει εύκολα μιας και ποιός κυκλοφορεί με 3 4 χιλιάρικα στη τσέπη, μέθοδο την οποία προφανώς αν αναφέρεις στη αγγελία περιορίζεις κατά πολύ τους αγοραστές (στους πιο "σοβαρούς"  και αξιόπιστους ? ).

Ξέρω πως το σκέφτομαι υπερβολικά και η στραβή μπορεί να είναι μία στις 100  οπότε ήρθα εδώ μήπως και αλλάξω άποψη ή μήπως κάποιος πεί αυτο που πρεπει να ακούσω και θα με ηρεμήσει :P . Θέλω λοιπόν τη δική σας γνώμη και εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις μιας και είμαι σίγουρος πως όλοι εδώ λίγο πολύ έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο. 

Τροποποιήθηκε από τον NikosKef

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

προσωπική μου αποψη είναι πως η εξυπηρετηση σου πρεπει να περιοριζεται στο να τον πας βολτα δικαβαλο, οδηγωντας μονο εσυ, και στο να του πας το μηχανακι σε συνεργειο της επιλογης του για τσεκ.

Σε ΟΛΑ τα αλλα μπορεις να βρεθεις εκτεθειμμενος ακομα και με τον χειροτερο τροπο. 

Τροποποιήθηκε από τον Χ
Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shoei NXR BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

προσωπικα δεν θα αγοραζα μηχανη χωρις να την εχω οδηγησει , στο cbr οταν το αγορασα με εκανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης βολτα δικαβαλο κυριως για να δω και πως παει  και μετα το πηρα μια βολτα εγω (παλι δικαβαλο ο ιδιοκτητης ηταν πισω ) στην οποια ουτε γκαζωσα καλα καλα ηθελα να δω θεση οδηγησης και την αισθηση του μοτερ σασμαν φρενων κλπ μην εχουν τιποτε βλαβες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

προσωπική μου αποψη είναι πως η εξυπηρετηση σου πρεπει να περιοριζεται στο να τον πας βολτα δικαβαλο, οδηγωντας μονο εσυ, και στο να του πας το μηχανακι σε συνεργειο της επιλογης του για τσεκ.

Σε ΟΛΑ τα αλλα μπορεις να βρεθεις εκτεθειμμενος ακομα και με τον χειροτερο τροπο. 

Μέχρι ώρας έτσι έχουν γίνει όλες οι πωλήσεις στην οικογένεια μιάς και οδηγάνε άλλοι δύο στο σπίτι οπότε σε αυτά τα πλαίσια σκόπευα να κινηθώ. 

Nikolai , καταλαβαίνω το σκεπτικό, όμως ξέρω και ότι ένα μηχανάκι μικρού κυβισμού χάνει πολύ σε συμπεριφορά σε δικάβαλο και προφανώς με αυτή τη δικαιολογία ο άλλος μπορεί να το διαπραγματευτεί. Βέβαια στη τελική είναι στο χέρι το δίκο μου και σίγουρα αυτός που το σκέφτεται σοβαρά θα δεχθεί το δικάβαλο. Απλά στο μυαλό μου και το δικάβαλο μπορεί να πάει στραβα. 

Φαντάζομαι στη τελική θα παίξει περισσότερο ρόλο το πώς θα "κόψω" το ύφος και τις προθέσεις του άλλου ώστε να αποφασίσω . 

Σίγουρα θα τονίσω το "μηχανικός της επιλογής σας" στην αγγελία μιας για πολλούς είναι αρκετό στο να καταλάβουν οτι δεν έχω να φοβηθώ κάτι και ίσως το αποφύγω κάπως έτσι . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Με ολο το θαρρος παντως ακουγεσαι λες και εχεις να απολογηθεις για κατι...

"να το αποφυγω", "φοβαμαι"

Τι φαση;

Εσυ πουλας με τους ορους σου και οποιος θελει...περιουσια σου ειναι. Σιγα μην ανοιξεις και διαλογο με επιχειρηματα στον οποιον σου παει κοντρα για ΔΙΚΟ σου πραγμα...

Μην καθεσαι δηλαδη να σκεφτεσαι "κι αν μου πουν ετσι, κι αν μου πουν αλλιως..."

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard Evo (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Για να είσαι απόλυτα ασφαλής, δώσε ραντεβού σε συνεργείο που θα σου πει και όχι "κάτω από το σπίτι του μάστορα μου, γιατί δεν έχει μαγαζί" και έχε την απαίτηση να το οδηγήσει μόνο ο μάστορας. Κάνε ξεκάθαρο στον αγοραστή ότι το μηχανάκι είναι στην κατάσταση που είναι και ότι δεν πας να τον κοροϊδέψεις και όλα θα είναι οκ νομίζω. 

ΥΓ:Πολλοί που αγοράζουν παλιές μηχανές κάνουν το πρώτο τους test drive της συγκεκριμένης μηχανής πάνω σε μεταχειρισμένες, οπότε για αρκετούς μπορεί και να είναι deal breaker η συγκεκριμένη πρακτική. Εγώ προσωπικά θα έβλεπα τον αγοραστή και θα έπραττα αναλόγως, φαίνονται κάποιοι άνθρωποι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Σεβαστες και οι δυο πλευρες. Προσωπικα μιλωντας, ειναι πιθανοτερο να το λουσω με βενζινη και να το καψω στην αυλη μου παρα να το δωσω για test ride στον καθε αγνωστο. 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Με ολο το θαρρος παντως ακουγεσαι λες και εχεις να απολογηθεις για κατι...

Δεν έχεις άδικο απλά ένιωθα οτι είμαι εγώ ο παράξενος για κάποιο λόγο. Γι αυτο αλλωστε και ηρθα εδω μήπως βρω κι αλλους με το ιδιο σκεπτικο. Δεν απογοητεύτηκα τελικά.  Οποτε το παιρνω πιο χαλαρά και του χεριού μου το θέμα ακούγοντας και πως το χειρίστηκε ο καθένας στη περιπτωσή του. 

πριν 11 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Για να είσαι απόλυτα ασφαλής, δώσε ραντεβού σε συνεργείο που θα σου πει και όχι "κάτω από το σπίτι του μάστορα μου, γιατί δεν έχει μαγαζί" και έχε την απαίτηση να το οδηγήσει μόνο ο μάστορας. Κάνε ξεκάθαρο στον αγοραστή ότι το μηχανάκι είναι στην κατάσταση που είναι και ότι δεν πας να τον κοροϊδέψεις και όλα θα είναι οκ νομίζω. 

Μου φαίνεται και μένα σαν την πιό σωστή λύση. Αλλωστε με παρόμοια διαδικασία θα αγόραζα κι εγώ.

πριν 8 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Σεβαστες και οι δυο πλευρες. Προσωπικα μιλωντας, ειναι πιθανοτερο να το λουσω με βενζινη και να το καψω στην αυλη μου παρα να το δωσω για test ride στον καθε αγνωστο. 

:thumbsup:  μέσα στο μυαλό μου είσαι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shoei NXR BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος NikosKef έγραψε:

Μέχρι ώρας έτσι έχουν γίνει όλες οι πωλήσεις στην οικογένεια μιάς και οδηγάνε άλλοι δύο στο σπίτι οπότε σε αυτά τα πλαίσια σκόπευα να κινηθώ. 

Nikolai , καταλαβαίνω το σκεπτικό, όμως ξέρω και ότι ένα μηχανάκι μικρού κυβισμού χάνει πολύ σε συμπεριφορά σε δικάβαλο και προφανώς με αυτή τη δικαιολογία ο άλλος μπορεί να το διαπραγματευτεί. Βέβαια στη τελική είναι στο χέρι το δίκο μου και σίγουρα αυτός που το σκέφτεται σοβαρά θα δεχθεί το δικάβαλο. Απλά στο μυαλό μου και το δικάβαλο μπορεί να πάει στραβα. 

Φαντάζομαι στη τελική θα παίξει περισσότερο ρόλο το πώς θα "κόψω" το ύφος και τις προθέσεις του άλλου ώστε να αποφασίσω . 

Σίγουρα θα τονίσω το "μηχανικός της επιλογής σας" στην αγγελία μιας για πολλούς είναι αρκετό στο να καταλάβουν οτι δεν έχω να φοβηθώ κάτι και ίσως το αποφύγω κάπως έτσι . 

αν ηταν να του το δωσω μονοκαβαλο θα τον ακολουθουσα απο πισω με δικο του οχημα , και φυσικα εννοειτε πως δεν θα του εδινα να οδηγηση 600αρα μηχανη οταν ο αλλος ερχοταν με κανα 50αρι να με βρει

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Ειναι μερος της διαδικασιας και αυτο.Αν δεν θελεις να το δωσεις δικαιωμα σου αλλα και ο αλλος μπορει να μην το αγορασει αν δεν το παρει πρωτα βολτα.Αναλογα το ατομο το βλεπεις και αποφασιζεις,στην τελικη μπορεις να κατσεις εσυ πισω για μια βολτα αν ειναι οκ με τον αλλο,ετσι και αλλιως σε τετοιες βολτες δεν χρειαζονται ταχυτητες.

Για μενα το καλυτερο ειναι να βρεθειτε σε εναν ανοιχτο χωρο και να το παρει βολτα εκει που θα τον βλεπεις.

Παντως προσωπικα αν και εχω αγορασει μηχανακι χωρις να ζητησω να το οδηγησω πρωτα αν ο ιδιωκτητης το αρνιοταν θα το αφηνα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω το δωσα παντως πριν το πουλησω οπως μου εδωσε και τ παιδι αυτο που αγορασα σιγουρα κοβεις φατσα θα πρεπει να ρθει με οχημα οποτε βλεπεις πινακιδες κλπ τωρα αν ερθει καμμια κωλοφατσα με το ποδια εκει αστο καλυτερα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

αγοραστης να κανουν παντες με το μοτο του πωλητη, αγοραστης να κανει παντες και να το ξαπλωνει (αυτο σε φιλο, 1 μηνα πριν, scrap το κ8 1000), μηχανικος να κοφταρει 1η-2α σε στενακια μεσα στην πολη, να το σπανε κρυο, να φρεναρουν δυνατα λιγο πριν σταματησουν και να ξαπλωνουν και πολλα αλλα!

εχω πουλησει διαφορα 2τροχα και 4τροχα. στην αρχη εδινα βολτα τα αυτοκινητα με εμενα μεσα. μηχανακι δεν εχω δωσει, εκτος απο μια φορα οπου ηταν γνωστος ο πωλητης και αποφασισμενος να το παρει αν σιγουρευοταν πως αυτα που του ειχα πει ηταν αληθεια (ειχε ερθει με τρεϊλερ να το φορτωσει, μαζι με φιλο του μηχανικο). μια ευθεια αλλαζοντας μεχρι 4η στο μισο φασμα στροφων ηταν αρκετη για να καταλαβει πως ελεγα αληθεια.

ο εμπειρος μηχανικος η αγοραστης θα καταλαβει παρα πολλα οπτικα η απλα βαζωντας μπρος στατικο. μηχανακι απο μενα πριν τη μεταβιβαση δε θα οδηγησει κανενας. ξερω τι πουλαω και φενεται. οσοι δε γουσταρουν εχουν γυρισει πισω με εισητηριο επιστροφης. 

ολοι εχουν ξαδερφια τρελα τιμονια, γκομενους της αδερφης τους που ειναι χρονια στα παπια, μηχανικο που τρεχει 20χρονια σε κοντρες και @@ μπλε! 

δινοντας σου κλειδια, ταυτοτητες κτλ δεν εισαι καλυμμενος σε οτιδηποτε γινει! 

φυσικα δε ζηταω ποτε βολτα. δε χρειαστηκε μεχρι στιγμης, καταλαβαινα οτι λενε ψεματα. αν χρειαστει θα το κανει ο μηχανικος μου οταν φτασω ενα βημα πριν την αγορα για να σιγουρευτω 100/100 (αν εχω και την παραμικρη αμφιβολια) και αμεσως μετα παμε σε κεπ για τη μεταβιβαση. αν και ειναι πολυ σπανιο να χρειαστει να κανει βολτα...

Τροποποιήθηκε από τον noodles
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.