FeatherBrain

Αγορά Εξοπλισμού για νέο αναβάτη!

23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki Versys (650cc) Nolan n87

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα!

Μόλις έγινε η αγορά ενός Kawasaki Versys 650 2009 και ψάχνω να ολοκληρώσω την αγορά αυτή με τον κατάλληλο εξοπλισμό. Για κράνος έχω λίγο πολύ καταλήξει στο Nolan n87. Είναι εντός budget μου, με επηρέαζει και ο περίγυρος μου προς Nolan οπότε θα είναι το εκλεκτό.

Αυτό που με προβληματίζει αρκετά είναι η αγορά του μπουφάν. Είμαι σε δίλημμα εάν πρέπει να κινηθώ για χειμερινό ή μιας και σιγά σιγά μπαίνει η άνοιξη να πάω σε κάποιο καλοκαιρινό και να φοράω από μέσα επένδυση. Το budget που διαθέτω είναι 250 ευρώ μαζί με την επιπλέον προστάσια πλάτης.

Στα καλοκαιρινά έχω ξεχωρίσει τα εξής: 1) Revit GT-R για το οποίο διαβάζω αρκετά καλά σχόλια σε ξένα site και σε συνδυασμό με την καλή τιμή του φαίνεται πολύ δελεαστικό

2) Revit Airwave

3)Dainese Air Flux D1

4) Alpinestars T-GP Plus R V2

Είμαι ανοιχτός όμως και σε άλλες προτάσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Καταρχας καλοταξιδο το εργαλειο!

Σχετικα με το τζακετ τωρα, να εχεις υποψιν σου πως τα καλοκαιρινα ειναι καταλληλα για θερμοκρασιες πανω απο 20 βαθμους χονδρικα. Ακομα και μια καλη ανοιξιατικη μερα που μπορει να εχει 25 βαθμους το μεσημερι πχ, το βραδυ που θα πεσει η θερμοκρασια θα νιωθεις ψυχρα με το καλοκαιρινο. Σου το λεω απο προσωπικη εμπειρια, καθως εχω δυο τζακετ (δερματινο και καλοκαιρινο). Το καλοκαιρινο το φοραω για τρεις μηνες πανω κατω. Και πραγματικα απαραιτητο ειναι για ακομα λιγοτερο. Αν ειναι να εχεις ενα τζακετ θα προτεινα ενα τεσσαρων εποχων, με αρκετα φερμουαρ για εξαερισμο. Εβγαλα την πρωτη μου σεζον με ενα τετοιο και δεν μπορω να πω πως ειχα μεγαλο προβλημα, με εξαιρεση καποιες πολυ ζεστες μερες του καλοκαιρου. Αντιθετα με το καλοκαιρινο δε θα μπορεις να καβαλησεις πανω απο το μισο χρονο. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άρα αφήνω το σενάριο να κινηθώ προς καλοκαιρινό μπουφάν και πάω σε 4 εποχών. Αν δω πως το καλοκαίρι βράζω τόσο πολύ θα πάρω τότε αλλά θα προσπαθήσω να την βγάλω αρχικά μόνο με το 4 εποχών. Υπάρχει κάποιο που να ξεχωρίζει στο budget μου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλωσόρισες στο forum, καλή συμβίωση με το versάκι σου!

Κατά την άποψή μου, θα χρειαστείς δύο μπουφάν για να κυλάει ομαλά όλο το έτος,ένα χειμερινό και ένα καλοκαιρινό.Προσωπικα δεν έχω βρει κάποιο "4 εποχών" που να με καλύπτει σε όλα όσα θέλω και τους 12 μήνες.

Από τα καλοκαιρινά, εγώ φοράω το Revit airwave.Πάρε αυτό που έχει τις καλύτερες προστασίες κ σε χρώμα μαύρο,όχι ανοιχτόχρωμο διότι λερώνεται πολύ εύκολα.

Γάντια και μπότες, επίσης... βάλε και αυτά στο πρόγραμμα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για δύο μπουφάν ήταν το σκεπτικό μου αρχικά, αλλά σκόπευα να πάρω το καλοκαιρινό τώρα και το χειμωνιάτικο από οκτώβρη. Τώρα που βλέπω πως χρείαζομαι άμεσα το χειμερινό και καλοκαιρινό σε δυο μήνες θα βγω εκτός budget δυστηχώς, για αυτό και είπα για 4 εποχών και βλέποντας και κάνοντας. 

Τώρα τα γάντια είναι εντός προγράμματος και θα ήθελα προτάσεις και για αυτά με budget έως 70 ευρώ. Οι μπότες θα καθυστερήσουν λίγο να έρθουν :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Σιγουρα το 4 season ειναι εξ ορισμου ενας συμβιβασμος. Δε θελει πολυ φαντασια για να καταλαβει κανεις πως δεν μπορει να καλυπτει το ιδιο ρουχο θερμοκρασιες απο κατω του μηδενος μεχρι σαρανταρια... Απλα με το συγκεκριμενο θα εισαι καλυμμενος το μεγαλυτερο μερος του χρονου και οι υποχωρησεις που θα κανεις θα ειναι για το λιγοτερο δυνατο διαστημα. Παντως τα 250€ ειναι ενα μπατζετ που θα σου επιτρεψει να παρεις και τα δυο τζακετ αν κοιτουσες σε καμια αγγελια. Εχει αρκετες και στο συγκεκριμενο φορουμ. Αν δεν εχει καμια πτωση το μπουφαν με ενα καλο πλυσιμο εισαι κομπλε. Δεν ειναι μποτα ή κρανος να σε προβληματισει που ειναι απο χερι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν επιλέξεις τη λύση των δύο μπουφάν, εννοείται πως τωρα θα πάρεις το χειμερινό.Αυτο θα σε καλύψει μέχρι τον Απρίλιο-Μάιο περίπου... εξαρτάται εν πολλοίς και από τον τόπο που μένεις/κινείσαι αλλά και από το πόσο εύκολα κρυώνεις πάνω στη μοτοσυκλέτα.Στην Αττική ας πούμε,το καλοκαιρινό φοριέται από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο με αρκετές εξαιρέσεις όμως διότι κάποια βράδια(ή πρωινά) είναι δροσερά.

Όσο για τα γάντια, ως γενικές κατευθύνσεις θα πρότεινα να διαθέτουν καλές προστασίες, να είναι ζεστά κ αδιάβροχα, να σου επιτρέπουν  καλή αίσθηση και να μην είναι κοντά για να μπορείς να βάζεις μέσα το μανίκι του μπουφάν.Αν έχεις κοντά σου μοτομάγαζα, κάνε μια διερευνητική βόλτα για να  δεις από κοντά μεγέθη, ποιότητες και τιμές.

Δες και σε αγγελίες στο car.gr ή σε μότο fora για μεταχειρισμένο εξοπλισμό αναβάτη, εκεί μπορεί να βρεις ευκαιρίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μία λύση είναι να κινηθώ σε ίδια εταιρείας χειμερινό και καλοκαιρινό μπουφάν έτσι ώστε να έχω κοινή προστασία πλάτης και να μην χρειαστώ να αγοράσω δύο διαφορετικές. Δύο μπουφάν που μου έχουν τραβήξει την προσοχή : χειμερινό και καλοκαιρινό . Ξεφεύγωντας λίγο πάνω από το budget θα έχω δύο μπουφάν. Από προστασίες πως τα βλέπετε; Μαζί θα αγοραστεί και η προστασία πλάτης.

Δυστηχώς βρίσκομαι και κινούμαι στο Βόλο και οι επιλογές σε μοτομάγαζα είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού και με ελάχιστη ποικιλία.

Τροποποιήθηκε από τον FeatherBrain
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Revit  παίζει σε καλοκαιρινό το airwave στο γιασσαρη σε καλές τιμές(115), δες αν έχουν νούμερο σου. Το πήρα πέρυσι και είμαι πολύ ευχαριστημενος.και σου μένει και μπάτζετ για αξιοπρεπές χειμερινό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα του Γιασσαρη; Το χειμερινό που κοιτάζω πως σας φαίνεται;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.giassaris.gr/revit-airwave-126-4050?search=Airwave

Το χειμερινό που έβαλες δεν το ξερω,αλλά άλλο που έχω της ίδιας εταιρίας είναι πολύ καλό. Για μένα η εταιρία αυτή έχει πολύ ποιοτικά προϊόντα και έχω αρκετα κομμάτια τους και εγώ και η γυναίκα.

Τροποποιήθηκε από τον mike_4
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος FeatherBrain έγραψε:

Για δύο μπουφάν ήταν το σκεπτικό μου αρχικά, αλλά σκόπευα να πάρω το καλοκαιρινό τώρα και το χειμωνιάτικο από οκτώβρη. Τώρα που βλέπω πως χρείαζομαι άμεσα το χειμερινό και καλοκαιρινό σε δυο μήνες θα βγω εκτός budget δυστηχώς, για αυτό και είπα για 4 εποχών και βλέποντας και κάνοντας. 

Τώρα τα γάντια είναι εντός προγράμματος και θα ήθελα προτάσεις και για αυτά με budget έως 70 ευρώ. Οι μπότες θα καθυστερήσουν λίγο να έρθουν :/

παρε ενα 4 εποχων θα το χρησιμοποιεις ανετα 9 μηνες το χρονο γαντακι φερνει το Lidl στα 20 ευρω πολυ καλο και για καλοκαιρινο ψαξε στο ebay εγω τ ειχα παρει ατα 5 ευρω ενα χρονο τα εχω μια χαρα ειναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή και ταυτόχρονα ο πρώτος μου εξοπλισμός θέλω όσο το δυνατόν να είναι και πιο καλός. Είναι η χαρά της πρώτης φοράς :laugh: Οπότε λύσεις του τύπου ebay και lidl δεν θα προτιμηθούν. Εδώ τις μπότες αφήνω για λίγο παραπίσω και με τρώει μέσα μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 λεπτά, το μέλος FeatherBrain έγραψε:

Επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή και ταυτόχρονα ο πρώτος μου εξοπλισμός θέλω όσο το δυνατόν να είναι και πιο καλός. Είναι η χαρά της πρώτης φοράς :laugh: Οπότε λύσεις του τύπου ebay και lidl δεν θα προτιμηθούν. Εδώ τις μπότες αφήνω για λίγο παραπίσω και με τρώει μέσα μου.

Επειδή όμως έχεις λίγο περιορισμένο μπάτζετ ίσως είναι καλό να κάνεις και κάποιες "έξυπνες" αγορές. Πχ ποιό πιστεύεις είναι καλύτερο τζάκετ, αυτό που κοιτάς εσύ ή ένα δερμάτινο dainese titanium των 550€ που αγοράστηκε 180€ ελαφρώς μεταχειρισμένο (αυτό που φοράω δηλαδή); 

Ψάξου λίγο... :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (500cc)

Δημοσιεύτηκε

θα το ρωτουσα αλλη φορα αλλα εχω την εξης απορια.

Παω μια εκδρομη μονοημερη απο θεσσαλονικη ζαγοροχωρια ~200κμ αν δε κανω λαθος.Φοραω μποτες τις οποιες θα τις φοραω και στην βολτα με τα ποδια ή θα πρεπει να εχω ενα ζευγαρι στη μπακαζιερα σπορτεξ?Βολευουν οι μποτες μηχανης για αρκετο περπατημα?
Ρωταω γτ 1ον δε γνωριζω και 2ον γτ εντος μηνων θα γινει η αγορα του CB :D

Ευχαριστω!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

πριν 4 λεπτά, το μέλος -TRANE- έγραψε:

θα το ρωτουσα αλλη φορα αλλα εχω την εξης απορια.

Παω μια εκδρομη μονοημερη απο θεσσαλονικη ζαγοροχωρια ~200κμ αν δε κανω λαθος.Φοραω μποτες τις οποιες θα τις φοραω και στην βολτα με τα ποδια ή θα πρεπει να εχω ενα ζευγαρι στη μπακαζιερα σπορτεξ?Βολευουν οι μποτες μηχανης για αρκετο περπατημα?
Ρωταω γτ 1ον δε γνωριζω και 2ον γτ εντος μηνων θα γινει η αγορα του CB :D

Ευχαριστω!

Με λιγα λογια, οσο πιο καλη η προστασια που παρεχει μια μποτα, τοσο πιο ακαταλληλη για περπατημα. Μποτα αγωνιστικη με σπιρουνια και τακουνια= με το ζορι περπατας απο την καφετερια της πιστας μεχρι τη μηχανη. Μποτα ψηλη τουριστικη με καλη προστασια στον αστραγαλο = περπατας για λιγο, αλλα δε θα κανεις και το γυρο της πολης. Μποτακι μηχανης που δεν παρεχει και την καλυτερη προστασια=χρηση σχεδον πολιτικου παπουτσιου. 

Για μενα η καλυτερη επιλογη ειναι να παρεις ενα καλο ζευγαρι ψηλες τουριστικες μποτες. Αν το περπατημα ειναι μεχρι την καφετερια / ταβερνα και πισω θα εισαι ΟΚ. Αν η εκδρομη εχει πολυ περπατημα αλλαζεις με πολιτικα. Αν δεν καλυπτεις τον αστραγαλο σου, για μενα κανεις μιση δουλεια.

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

@FeatherBrain στη λαρισα υπαρχουν κατασταστηματα οπου μπορεις να πας να δοκιμασεις μπουφαν και κρανη

http://www.motomad.gr/ (εχει αλλαξει διευθυνση, ειναι στην αεροδρομιου, την εχουμε πατησει ολοι οσοι δε ξεραμε :biggrin:)

http://www.tripper.gr/

καλοκαιρινο μπουφαν απο φλεβαρη μηνα απλα δεν.

κανει μονο για υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι. βραδυ καλοκαιριου οπου καθιστος θα θες ζακετα, στο μηχανακι με καλοκαιρινο τζακερ απλα θα το δαγκωσεις.

το φθηνοτερο 4εποχων αυτη τη στιγμη ειναι αυτο και αυτο

πηγαινε να δοκιμασεις κρανη. παρε οποιο σου καθεται καλυτερα στο κεφαλι, μη κολας σε μαρκα. στα 200-250$ ολα καλα ειναι.

ΥΓ. ειμαι απο καρδιτσα, εχω καλοκαιρινο σα καινουριο (δε το φορεσα σχεδων καθολου), θα το βρεις σε αγγελια στο car.gr 

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Κοπρόσκυλο ΒΤ (1100cc) 1 απ΄όλα

Δημοσιεύτηκε

Απαντω λιγο καθυστερημενα στο θεμα γιατι τωρα το ειδα.  Σχετικα με το μπουφαν, επειδη το εψαξα αρκετα και πηρα περσι το Revit GT-Air, εχοντας δοκιμασει διαφορα αλλα πριν. Λιγα λογια για το μπουφαν. Η κατασκευη του πολυ καλη, και φαινεται αρκετα στιβαρο και ανθεκτικο απο υλικα αλλα ειναι ταυτοχρονα και βαρυ. Οι προστασιες του επισης ειναι καλες και αγορασα και την προστασια πλατης level 2.  Βεβαια εγω ζεσταινομαι αρκετα και πραγματικα παρολο που το μπουφαν αεριζεται καλα το καλοκαιρι ιδρωνω. Βαζοντας την προστασια πλατης κοβει ακομα περισσοτερο εξαερισμο (λογικο) γιατι το τρυπητο του μερος στην πλατη ειναι στο κεντρο. Θα μπορουσε να εχει στα πλαγια. Γενικως ειμαι πολυ ευχαριστημενος. 

Για 4 εποχων ουτε που θα το σκεφτομουν με τα 40αρια στην Ελλαδα, εδω σκαω με το καλοκαιρινο. Ψηφιζω ενα χειμερινο που να βγαινει η επενδυση και να αεριζεται λιγο και ενα καλοκαιρινο. Αν κανενα βραδυ κρυωνεις βαζεις μια μπλουζα απο μεσα ή ενα αντιανεμικο. Υπαρχουν μπουφαν καλοκαιρινα και με την αντιανεμικη μεμβρανη μεσα που βγαινει, πραγμα χρησιμο. πχ https://www.skroutz.gr/s/11277368/Dainese-Air-Frame-Tex-Black-White.html?from=drop το οποιο ειχα δοκιμασει αλλα δε μου αρεσε τοσο, ή https://www.skroutz.gr/c/1206/mpoufan-mhxanhs.html?keyphrase=dainese+hydra (ωραιο αλλα πιο ακριβο). 

My 2 cents.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας. Χτύπησα τελικά το Dainese Laguna Seca D1 D-Dry για χειμερινό αρχικά και για καλοκαιρινό βλέπουμε όταν με το καλό αρχίσω να βράζω :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον FeatherBrain
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X (750cc) AGV Enfield Himalayan

Δημοσιεύτηκε

Μια συμβουλή αν θέλεις απο εμένα. Μείωσε το μπάτζετ για τα γάντια και ρίξτο στις μπότες. Και για να τις πάρεις πιο γρήγορα και για να είναι ποιοτικές

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Κοπρόσκυλο ΒΤ (1100cc) 1 απ΄όλα

Δημοσιεύτηκε

Ωραιο, καλοφορετο!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

υπαρχουν πολλα αξιολογα σε μεταχειρισμενα, μην τα υποτιματε

250€ πηρα αυτο ( η αξια του ειανι 500-600€) και ειναι καινουργιο, σχεδον αφορετο

https://www.revzilla.com/motorcycle/alpinestars-atem-jacket

alpinestars_jacket_atem_black_white_red_

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

+999

τους τελευταιους μηνες υπαρχουν πολλοι οι οποιοι πουλανε τον εξοπλισμο τους.

μια ματια στο car.gr θα σας πεισει. πολλα δερματινα dainese διαφορων μεγεθων σε καλη κατασταση :winking:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα