Χ

ΧόνΔα Τσε Μπε Πεντακόσα - Χου

95 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Νουκρεμα μαστερ ρεϊς :laugh:

Πολυ γλυκεια ρε συ...με λιγων' 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha FZ1/Husky610sm BMW S1000 RR

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Νουκρεμα μαστερ ρεϊς :laugh:

οτι καλυτερο εχει υπαρξει....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπον οπως ξεκαθαρα μπορεις να δεις στην παρακατω φωτο, ειμαι μενταλιστ (και νιντζα ειμαι αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση...). Το νεο ομως δεν ειναι αυτο αλλα οτι η ρυθμιζομενη μανετα των 2016 και επειτα μοντελων κοστιζει 45€... Η προηγουμενη μη ρυθμιζομενη κοστιζει 19€...και ταιριαζει... ε μαντεψε ποια εβαλα...

IMG_20181010_174311_edited.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

:shades:

IMG-20181012-171540-01.jpg

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Πανέμορφο είναι έτσι, να το κρατήσεις. 

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Πανέμορφο είναι έτσι, να το κρατήσεις. 

Μόνο για σένα ποσταρα να ξες.... :wub:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 10/10/2018 at 6:54 ΜΜ, το μέλος Χ έγραψε:

Λοιπον οπως ξεκαθαρα μπορεις να δεις στην παρακατω φωτο, ειμαι μενταλιστ (και νιντζα ειμαι αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση...). Το νεο ομως δεν ειναι αυτο αλλα οτι η ρυθμιζομενη μανετα των 2016 και επειτα μοντελων κοστιζει 45€... Η προηγουμενη μη ρυθμιζομενη κοστιζει 19€...και ταιριαζει... ε μαντεψε ποια εβαλα...

δες εδω ωραιες μανετες σε διαφορα χρωματα και μεγεθη, ασε τη honda στο ονειρο της που τις πουλαει σε τιμη χρυσου :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος noodles έγραψε:

δες εδω ωραιες μανετες σε διαφορα χρωματα και μεγεθη, ασε τη honda στο ονειρο της που τις πουλαει σε τιμη χρυσου :biggrin:

Με οποιον κι αν έχω συζητήσει το θέμα, όλοι συμφωνούν πως για να έχεις ανάλογο αποτέλεσμα με τις μαμά πρέπει να τα σκάσεις χοντρά. Οι κινεζιες υστερούν σε ποιότητα κατασκευής και αίσθηση. Και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω. Όπως κ να ζει με 15€ μια χαρά έγινα. Και για τη ρύθμιση χέστηκα κιόλας να σε πω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 10 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Με οποιον κι αν έχω συζητήσει το θέμα, όλοι συμφωνούν πως για να έχεις ανάλογο αποτέλεσμα με τις μαμά πρέπει να τα σκάσεις χοντρά. Οι κινεζιες υστερούν σε ποιότητα κατασκευής και αίσθηση. Και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω. Όπως κ να ζει με 15€ μια χαρά έγινα. Και για τη ρύθμιση χέστηκα κιόλας να σε πω.

45κ χλμ με κινεζικες σε ss. μαρεσουν καλυτερα σε αισθηση απο τις στοκ, το μονο αρνητικο ειναι πως φθειρεται γρηγορα το χρωμα (εμενα δε με απασχολει, 1 και μοναδικο ζευγαρι εχω 5 χρονια τωρα). προφανως και οι τυπου rizoma ειναι καλυτερες απο ολες, αλλα τοσο που κοστιζουν θα τις επερνα μονο αν ημουν υψηλο στελεχος σε πολυεθνικη με πανω απο 2κ μισθο/μηνα :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν επιμενω.

Παρολαυτα θα ειχε ενδιαφερον (και θα ηταν και αντικειμενικα πιο σωστο το συμπερασμα) μετα απο 5 χρονια να επεστρεφες στις μαμα και να εβλεπες εντυπωσεις. 

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ελα ελα, βαριεσαι ε;...το ξερω...γι αυτο ειμαι εγω εδω. Για να βαρεθεις ΚΙ ΑΛΛΟ και να καταλαβεις πως πριν δεν βαριοσουν αρκετα...Παρε σεντονι:

Λεπον 

Για οσους δεν το προσεξαν στην συναντηση της Κυριακης ειχαμε στατικη (2η σε 2 εβδομαδες). Το μανιταρι δεν εκανε τιποτα γιατι πεσαμε σε κοτρωνες. Βασικα χτυπηθηκαν τα παντα εκτος απο το μανιταρι.

Ο κυριος απολογισμος ειναι σπασμενο αριστερο "φερινγκ" (ας το πουμε ετσι) και χτυπημενο καπακι πηνιων. Τα υπολοιπα ειναι πταισματα που καλλιστα γινονται και σε καθημερινη χρηση, οποτε δεν τα αναφερω καν...Φωτο δεν βαζω. Βαριεμαι. Στεγνα.

Με πηρε ο συνεργειος σημερις τελεφωνο. Κρυος ιδρωτας. Το σηκωνω:

"Φερινγκ 248€"

Λεω "Ξεκολλα θα στο κλεισω" (δεν το 'πα...ηταν το πρωτο ραντεβου...)

"Καπακι δυναμο δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις παει κανα 150αρι...θα το βαψουμε...50€" 

Να ανοιξω μια παρενθεση και να πω εδω και να πω πως ειχαμε με προηγουμενο μαστορι φαεινη ιδεα να στερεωσουμε παροχη ρευματος επανω απο το πλαστικο του κοντερ, οπερ και το τρυπησαμε για να περασουν καλωδια. Αποδειχθηκε για πλειστους λογους πως ηταν λαθος τελικα επιλογη οποτε ειχα ζητησει στον νοτιο πλεον μαστορα να μου δωσει και μια τιμουλα για επισκευη τρυπας...κανα αυτοκολλητο απο πανω ξερω 'γω...

Συνεχιζει ο μαστορας για αυτο το πλαστικο:
"Δεν αξιζει ρε συ η επισκευη. Το καινουριο ειναι φτηνο..."

"Α ναι; Ωραια. Ποσο;"

"68€"

(μισομπουκωμενος απο υπογλωσσια) "Α τοσο φτηνο"

"Ε ναι. Συνηθως κανουν 200..."

Σε αλλον δεν εχω παει, ερευνα δεν εχω κανει αλλα ποσο πια θαυματα και διαφορες να περιμενω... Οποτε φτιαχνω καφε και παω στο διαδικτυο που ειναι γεματο παγιδες και λυσεις.

Αντε καλα κουραστηκες...σε παω στο θεμα. Δες λιγο τι βρηκα:

Opera-2018-10-24-211347-www-asian-motopa

Mε εξτρα μλκιτσες που εβαλα ετσι γιατι εχουν σημαδακια και ψηνομαι να τα αλλαξω και παλι δεν πιανουμε καν την τιμη του εδω fairing...

Ξερω ξερω, κι εγω το σκεφτηκα, οτι καποιο λακο εχει η φαβα. Οποτε αρχισα να το ψαχνω.

Το site ειναι το asian-motoparts.com. Δηλωνουν εδρα Ταυλανδη (παραγωγη cb, και αλλων φυσικα). Οσα ανταλλακτικα διαθετουν ειναι με εργοστασιακους κωδικους και φυσικα ως "genuine". Οκ δεν λεει κατι αυτο. Δεχονται paypal (σημαντικο). Τα 62€ ειναι με αποστολη airmail και (λενε) πως θα ειναι εδω σε 15 μερες μαξ. (Μπορεις να περιμενεις και το πλοιο με τα μισα εξοδα αλλα και μαξ 2 μηνες παραδοση.) Ο Σαρακας απ' την αλλη δεν τα εχει ετοιμοπαραδοτα, θελει 1 μηνα περιπου...Το πιο σημαντικο ειναι ομως το παρακατω βιντεο οπου ο τυπος τα βλεπει να ειναι ολα οκ και οριτζιναλ...

Οποτε ας κανουμε λιγο μια συνοψη. Οι τιμες εδω ειναι:

248 φαιρινγκ + 50 ΒΑΨΙΜΟ ΟΧΙ ΑΛΛΑΓΗ καπακι πηνιων + 68 μουτρο (που τρυπησαμε) = 366€ (χωρις εργατικα)

Απο το site και δεδομενου οτι ολα θα πανε καλα και θα ειναι οκ εχουμε:

167,2 Τιμες ανταλλακτικων ΜΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 3 + 62 εξοδα αποστολης + 40,12 φπα + 38 εκτελωνισμο = 307€ (χωρις εργατικα και με επιπλεον 3 ανταλλακτικα) 
(τα του τελωνειου απο εδω)

Δηλαδη απειρως φτηνοτερα και γρηγοροτερα παραδοτεα (αν ισχυουν αυτα που λενε) Παιζει βεβαια να καθυστερησουμε φουλ στο τελωνειο αλλα και παλι πιστευω αξιζει...

Οπως λενε και στο χωριο μου "Αιμ ρεντι του πουλ δε τριγκερ" (λεω να τα τσιμπησω ντε) αλλα ειπα να σας τα πω πρωτα μπας και κατι καπου χανω βρε αδερφε και δεν το παιρνω πρεφα..

.

Τωρα για σενα που λες "στ' @@ μας ρε φιλε" εχω να πω τα εξης:

Θεωρω απειρως σημαντικο να λεμε που και που οτι πεφτουμε (νε ρε, 2 φορες το μηνα :vava:) σαν τους μπουφους καθως και τις συνεπειες και τις λυσεις που υπαρχουν. Το μονο που διαβαζουμε ειναι "με εριξαν", "με χτυπησαν" και τι γινεται με ασφαλιστικες. Παιζουν φασεις που πρεπει να τα σκασεις μονος σου και εκει δεν βλεπουμε και πολλα.

Μπορουν να επωφεληθουν κι αλλοι απο το site (αν και εφοσον παντα, ξαναλεω)

Ετσι και το πουλησω ποτεΣ ο υποψηφιος αγοραστης θα εχει το πιο υπερπληρες και ειλικρινες ιστορικο. Και ενα μηχανακι που το προσεχαν (οταν το σηκωναν :tooth:)

(ΥΓ @Gouky7 @ksino1100 @ΩΡΙΩΝ και οποιος αλλος ξεχναω, ευχαριστω φουλ για την επι τοπου συμπαρασταση και βοηθεια...! Επισης σας εκανα ταγκ στο τελος του ποστ ετσι για το καψονι)

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

εισαι σιγουρος πως τα ανταλλακτικα του site ειναι γνησια? 

ειναι φθηνα για γνησια και ακριβα για ημιτασιον. 

πιστευω πως ειναι μια ενδιαμεση κατασταση, θα το ψαξω περισσοτερο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Tuono V4 (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Χωρίς να θεωρώ τα 60€ της διαφοράς αμελητέο ποσό, δεν θα έμπαινα στη διαδικασία αυτή για τέτοιο ποσό. Κυρίως επειδή μπλέκεται το τελωνείο που μπορεί να έχει εκπλήξεις....

Θα έλεγα να ψάξεις λίγο παραπάνω σε εμπόρους εδώ για κάποια καλύτερη τιμή.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 17 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

εισαι σιγουρος πως τα ανταλλακτικα του site ειναι γνησια? 

Όπως είπα, όχι.

πριν 12 λεπτά, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Χωρίς να θεωρώ τα 60€ της διαφοράς αμελητέο ποσό, δεν θα έμπαινα στη διαδικασία αυτή για τέτοιο ποσό. Κυρίως επειδή μπλέκεται το τελωνείο που μπορεί να έχει εκπλήξεις....

Δεν είναι 60 ευρώ ομως για τα ίδια ακριβώς πράγματα. Απ' τη μια έχουμε γνήσια φαίρινγκ, μουτρο και βαμμένο καπάκι κι από την άλλη 6 ανταλλακτικά ολα καινούρια.

Για το τελωνείο δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλη έκπληξη μπορεί να έχω...

Ξέρεις κάτι;

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Tuono V4 (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Όπως είπα, όχι.

Δεν είναι 60 ευρώ ομως για τα ίδια ακριβώς πράγματα. Απ' τη μια έχουμε ένα γνήσιο φαίρινγκ και βαμμένο καπάκι κι από την άλλη 6 ανταλλακτικά Όλα καινούρια.

Για το τελωνείο δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλη έκπληξη μπορεί να έχω...

Ξέρεις κάτι;

Όχι κάτι συγκεκριμένο (και γενικά με τα ΕΛΤΑ δεν είναι εξωφρενικές οι χρεώσεις) αλλά εκτός ΕΕ πάντα είμαι επιφυλακτικός με το τελωνείο γιατί ώρες ώρες χρεώνουν με το μάτι.

Στα ανταλλακτικά νόμιζα ότι το μόνο που δεν συμπεριλαμβάνει η εδώ τιμή είναι το αντίβαρο (συν ότι πας για βάψιμο και όχι αλλαγή).

Επιπλέον κάτι που σκέφτηκα, το πλαστικό στο πλάι θα είναι με τα αυτοκόλλητα σου έτοιμο;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 26 λεπτά, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Επιπλέον κάτι που σκέφτηκα, το πλαστικό στο πλάι θα είναι με τα αυτοκόλλητα σου έτοιμο;

Απ' όσο έψαξα κ βρηκα η Χόντα το δίνει πακέτο. Έχει έναν κωδικό. Δεν βρήκα πουθενά το ένα ή το άλλο μόνα τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

Εμένα το έχουν ρίξει δυο φορές, άγνωστοι, και τις δυο φορές έπεσε πάνω σε σκουτερ, και μου το έχουν ονομάσει σκουτεροφαγο :laugh:

Έχει μια γρατσουνιά στην μύτη μπροστά και στην ζελατίνα , τα κάγκελα έκαναν δουλειά.

Το έχω ρίξει και μια φορά , γιατί ζήλεψα,  εκεί  έφυγε η μπογιά απο το κάγκελο και ένα μικρο χτύπημα στο κουτί , που σήμερα έμαθα οτι είναι το καπάκι στα πηνία :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξερω, κατι με φοβιζει στο αν ειναι γνησια η οχι. Απο την αλλη δικα σου τα λεφτα και το μηχανακι :tooth:, εγω εχω σκουτερ :blush:

Ρωτησε ομως ποσα θελει ο μαστορης για εργατικα. Γιατι μπορει αν τα παραγγειλει αυτος βγαζοντας το κατιτις του να σου παρει λιγοτερα απο αν του τα πας εσυ :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την 24/10/2018 at 10:06 ΜΜ, το μέλος Χ έγραψε:

248 φαιρινγκ + 50 ΒΑΨΙΜΟ ΟΧΙ ΑΛΛΑΓΗ καπακι πηνιων + 68 μουτρο (που τρυπησαμε) = 366€ (χωρις εργατικα)

Απο το site και δεδομενου οτι ολα θα πανε καλα και θα ειναι οκ εχουμε:

167,2 Τιμες ανταλλακτικων ΜΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 3 + 62 εξοδα αποστολης + 40,12 φπα + 38 εκτελωνισμο = 307€ (χωρις εργατικα και με επιπλεον 3 ανταλλακτικα) 
(τα του τελωνειου απο εδω)

@Gouky7 @ksino1100 

@ΩΡΙΩΝ

Ο ΦΠΑ πάει συνολικα στην αξία προϊόντων ΚΑΙ τα έξοδα αποστολης.

Γιατί λες 38 ευρώ εκτελωνισμος; Τα ΕΛΤΑ στην κατηγορία τιμής αυτή, 20 ευρώ χρεώνουν.

Εχε υποψιν σου, θα έχουν κ δασμό εισαγωγής. Άγνωστο πόσο , με δοκιμή μόνο θα μάθουμε. Άμα σουρθει κάνα 100ρι ο δασμός, τι θα κάνεις;

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Κόψιμο περιττού κειμενου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ο ΦΠΑ πάει συνολικα στην αξία προϊόντων ΚΑΙ τα έξοδα αποστολης.

Γιατί λες 38 ευρώ εκτελωνισμος; Τα ΕΛΤΑ στην κατηγορία τιμής αυτή, 20 ευρώ χρεώνουν.

Εχε υποψιν σου, θα έχουν κ δασμό εισαγωγής. Άγνωστο πόσο , με δοκιμή μόνο θα μάθουμε. Άμα σουρθει κάνα 100ρι ο δασμός, τι θα κάνεις;

Εχεις δικιο για τα εξοδα αποστολης. Το γραφει στα ψιλα γραμματα και δεν το προσεξα. Τα αλλα απλως τα προσθεσα ολα χωρις να κατσω να διαβασω λεπτομερειες.

Οποτε οπως σωστα λες εχουμε 20€ τελη εκτελωνισμου και 24% φπα.

Οσο για τον δασμο εισαγωγης, χαος. Ο κωδικος του κωδικου και ακρη δεν βρισκεις...

Θα κανω μια αποπειρα να μιλησω με εκτελωνιστη μηπως μπορει να μου πει κατι σιγουρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα