Traveler01

τι να παρω? crypton x - kawa zx - suzuki fx?

27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki kaze-r

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπερα και καλως σας βρηκα! Παρακολουθω χρονια το φορουμ αλλα δεν εγραψα ποτε κατι.

Θα ηθελα λιγη βοηθεια σας παρακαλω!

Εχω 2 παπακια αυτη τη στιγμη και δουλευω ντελιβερι! Και τα 2 ειναι kawasaki kaze-r, το ενα του 99 και το αλλο του 2004. Θελω να τα δωσω και τα 2 και να παρω ενα μηχανακι πιο καινουριο, πιο αξιοπιστο (οχι οτι τα καζε ειχαν προβλημα αξιοπιστιας..απλα) και λιγο πιο καλο σε φρενα αναρτησεις οδιγικη συμπεριφορα κλπ.

Εχω διαβασει σχεδον οτι θεμα βρηκα για αυτα τα μηχανακια και εχω καταλαβει οτι το crypton x ειναι πολυ ολοκληρωμενο και αξιζει, απλα η τιμη ειναι σχεδον απαγορευτικη ακομα και για μεταχειρισμενο που τα φθηνοτερα special edition που βρηκα ηταν στα 1800 ευρω αγνωστης καταστασης, ο καθενας ζηταει οτι θελει δηλαδη. Για το zx διαβασα οτι ειναι πολυ καλο με ανετη σελα και καλα φρενα και αναρτησεις, καλο αξιοπιστο μοτερ και δυνατο, αλλα εχει θεμα με το καρμπυρατερ και σβηνει και επειδη το θελω για ντελιβερι ηθελα να σιγουρευτω τι τρεχει πρωτα.. σε τιμη παντως δε ξερω γιατι αλλα το βρισκω και με κατω απο 1000 ευρω.. παραξενο.. Οσο για το fx το οποιο ειχα παλια, ειναι ενα σκυλι.. πανεμορφο και αξιοπιστο.. αλλα νομιζω δεν εχει ανταλλακτικα σχεδον πουθενα και αν τα βρω θα ειναι ακριβα.. ο συμπλεκτης δε με ενοχλει στη δουλεια, τα fx τα βρισκω απο 1000 εως 1500 ευρω, αναλογα δηλαδη..

Τα 2 μηχανακια που εχω ειναι ΟΚ, εχουν καποιες φθορες φυσικα, το ενα ειναι σχετικα καλο και εξωτερικα, το πιο καινουριο που εχω του 2004 θελει καποιο πλαστικα και μια σελα.. και δεν θελω να δωσω ουτε ευρω για να ασχοληθω.. και τα 2 δουλευουν αψογα ομως.. θελω να τα δωσω.. και 1000 ευρω να παρω απο τα 2 μαζι εμενα μου ακουγεται οκ..

Η χρηση που θα κανω στο καινουριο θα ειναι 90% ντελιβερι και 10% βολτες με δικαβαλο.. Θελω κατι σχετικα ομορφο, για αυτο κοιταω το Χ και το fx  που τα θεωρω ομορφα και νεανικα (ειμαι 29 ετων). Για μοτοσυκλετα η μηχανη δε ψαχνω, ουτε καν σε 125 κυβικα, θελω παπακι μονο.  Τι θα μου προτεινατε να κανω? Πoiο να παρω και γιατι? Ανωτατο οριο τα 1800 ευρω σε μεταχειρισμενο. Σε κανουριο με δοσεις δε ξερω, ισως.. αλλα crypton x special edition δεν εχει ο αντιπροσωπος σε καινουριο.. μαλλον το σταματησαν..?

Ευχαριστω πολυ

Τροποποιήθηκε από τον Traveler01

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Modenas X CITE (135cc) agv Ducati

Το κρυπτον Χ ειναι πανακριβο για καινουργιο αλλα και μεταχειρισμενο με παρα πολλα χλμ πανω παλι ακριβα τα δινουν που παιζει να ειναι λιωμενα.

Εγω εχω το modenas x-cite που ειναι ιδιο με το kawasaki αντιγραφη εχει ακριβως το ιδιο προβλημα με το ZX ειδικα αν βρεχει αρκετες ωρες με φουλ υγρασια θα σου σπασει τα νευρα και γινεται αρκετα επικινδυνο...Μου εχει σβησει πανω σε στροφη μολις πεσανε λιγο η στροφες αμεσως εσβησε και ειχα πισω μου αυτοκινητα...Εχω ακουσει απο κατοχους του kawasaki ακομα πιο τραγικα πραγματα με φουλ υγρασια εξω σε καθε φαναρι να σβηνει...Αποψη μου μακρια.

Μου ειπαν το x cite και το zx εχουν ιδια μηχανη εγω παντως αν το εδινα τωρα το modenas θα το εδινα ενα 500αρικο...1000ευρω+ που βλεπω καποιους να τα δινουν μαλλον ψαχνουν για μ@λ@κες.

Τροποποιήθηκε από τον petran3
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki kaze-r

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος petran3 έγραψε:

Το κρυπτον Χ ειναι πανακριβο για καινουργιο αλλα και μεταχειρισμενο με παρα πολλα χλμ πανω παλι ακριβα τα δινουν που παιζει να ειναι λιωμενα.

Εγω εχω το modenas x-cite που ειναι ιδιο με το kawasaki αντιγραφη εχει ακριβως το ιδιο προβλημα με το ZX ειδικα αν βρεχει αρκετες ωρες με φουλ υγρασια θα σου σπασει τα νευρα και γινεται αρκετα επικινδυνο...Μου εχει σβησει πανω σε στροφη μολις πεσανε λιγο η στροφες αμεσως εσβησε και ειχα πισω μου αυτοκινητα...Εχω ακουσει απο κατοχους του kawasaki ακομα πιο τραγικα πραγματα με φουλ υγρασια εξω σε καθε φαναρι να σβηνει...Αποψη μου μακρια.

Μου ειπαν το x cite και το zx εχουν ιδια μηχανη εγω παντως αν το εδινα τωρα το modenas θα το εδινα ενα 500αρικο...1000ευρω+ που βλεπω καποιους να τα δινουν μαλλον ψαχνουν για μ@λ@κες.

Ευχαριστω για την απαντηση! Απο τη μια λοιπον εχουμε το zx με τα προβληματα που αναφερθηκαν, απο την αλλη το x το οποιο ειναι απλα ακριβο, 3100 κανει καινουριο και δε θα ηθελα να προβω σε τετοια αγορα ειναι η αληθεια, το μεταχειρισμενο ειναι πολυ πιο εφικτο στα 1500-2000 που τα δινουν (εαν το παρω θελω το special και οχι το απλο) το θεμα ειναι και αυτο που ανεφερες φυσικα, αν ειναι με πολλα χιλιομετρα η αν το ειχε πιτσιρικας και σε ελεγχο να το παω σε δικο μου καλο μηχανικο ισως να μη μαθουμε 100% τι χρηση εχει γινει στο μηχανακι. Για το fx εχεις αποψη? Εαν το zx ειναι no no τοτε να δω για crypton x? Σε κατι παλαιοτερο δε θα ηθελα να παω, μιας και ειδη εχω μηχανακι του 2004 και να το αλλαξω για ενα κριπτον Ρ η κατι παρομοιο δε θα ηταν λογικο, ουτε απο θεμα επιδοσεων ουτε και απο θεμα συμπεριφορας στην οδηγηση μιας και εχω οδηγησει και το crypton r 115 και το honda supra το παλιο και δε μου φανηκαν καλυτερα η πιο βολικα απο το δικο μου. Αυτο που θα παρω θελω να ειναι αναβαθμιση στο υπαρχον παπι μου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Το fx ειναι δύναμη αλλα τα πιω πολλα ειναι πιωμενα απο καγκουρες πάνε και τόσα χρόνια.. Για ντελίβερι ειδικά δεν θα το πρότινα αν και ειναι το αγαπημενο μου μηχανακι..  Αναμεσα στα 3 παει 1. crypton x (που και εκει θελει ψαξιμο γιατι πολυ καγκουρες τα χουν μονο για μπαντες και κόφτες) 2. zx 3. Fx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha SR Ducati Panigale R (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

μεταχειρισμένος κρύπτονας είναι η απάντησή σου, που και πάλι ακριβό είναι, αλλά καλύτερο από τα άλλα δύο. Καλό ψάξιμο στον μηχανικό σου και αν μπορέσεις και βρεις κανένα με βαλίτσα ή/και παρπρίζ ακόμα καλύτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Δύσκολο να βρεις παπι που δεν το έσκισε πιτσιρικάς μαθαίνοντας πάνω κάνοντας μοντες κλπ ή να έχει περάσει επαγγελματικά απο ντελιβερι. θα εμπιστευόμουνα περίπτωση μονο απο πρώτο χέρι απο ιδιώτη και όχι έμπορο και ο ιδιώτης αυτός να ήταν απο κιμπάρης μέχρι μαλθακός τότε ναι θα αγόραζα.Αλλα επειδή αυτές οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες. Θα μάζευα λεφτά και θα πήγαινα για καινούργιο.

τα FX σταμάτησαν πριν 15χρόνια συνεπώς το x εφόσον σου αρέσει μάζεψε το χιλιάρικο παραπάνω και πάρτο.

εναλλακτική: παπί με πιο περίεργο λουκ 

όμως με δισκόφρενο μπρος-πίσω, 125cc, κανονικό πιρούνι μοτοσυκλέτας και μονο αμορτισέρ πίσω, μπροστά ρεζερβουάρ(δεν κατεβαίνεις από την σέλα στους ανεφοδιασμους) και μεγάλο(μακρόστενο) χώρο κάτω απο την σέλα.

4572922_7_a.jpg     

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Αλλιως daytona dy 125 που ειναι και φθηνο και αξιοπιστο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki kaze-r

Δημοσιεύτηκε

Αμα ειναι να παρω ενα απλο παπακι νομιζω απλα θα κρατησω το δικο μου.. Καζε ρ ειναι.. καλυτερο απο νταιτονα φυσικα.. ειχα νταιτονα και ειχε σκορπισει μεσα σε 1 χρονο, ειχαν σπασει πολλα παστικα, ειχαν θολωσει οι προβολεις, ειχε συνεχεια θεματακια, μονο το μοτερ ηταν αξιοπιστο τουλαχιστον για τις 32000 που ειχα κανει εγω.. Στο καζε ρ εχω 124000 χιλιομετρα και ακομα παει, δε θα το αλλαζα για κατι κατωτερο. Θελω να κανω αναβαθμιση οπως ειπα και πριν, και θεωρω αναβαθμιση μονο τα 3 μηχανακια που ειπα. Το zx πραγματικα θα το ηθελα γιατι ειναι καβασακι και τα 2 που εχω βγηκαν σκυλια, αλλα τελικα δε θα το παρω, για επαγγελματικη χρηση μαλλον δε κανει με το προβλημα που εχει. Κοιταω fx και x τωρα, στις αγγελιες εχει πολλα που φαινονται καλα, αλλα οι τιμες ειναι τσιμπημενες. Υπομονη μεσα στη βδομαδα μπας και εχει καμια ευκαιρια να του ριξω μια ματια.. θα προτιμησω το crypton x γιατι ειναι πιο καινουριο και θα βρω ανταλλακτικα εαν τα χρειαστω, αλλα θα δουμε.. οτι βρω σε καλη τιμη μαλλον θα το τσιμπησω.. Για το honda supra εχετε αποψη? το καινουριο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) mt limited evo Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Μεχρι 2000 βρίσκεις πολύ καλό Χ. Όσο για το πιωμένο.. το πολύ πολύ αλλάζεις κύλινδρο και πιστόνι όταν κάψει λάδι (θα το ελέγξεις πριν την αγορά και αν είναι τότε οκ δεν θα σου βγάλει εύκολα κάποιο πρόβλημα). Γιατί θέλεις μόνο σπέσιαλ? 
Μην τα φοβάσαι πάντως είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. Στα 2κ θα βρεις σίγουρα και θα το έχεις για πολλά χλμ.

Το ζχ είναι πολύ άσχημο και δεν πάει βήμα (τουλάχιστον αυτό που έχει ένα παιδί στο χωριό μου). Έχω πετύχει και μια φορά ένα ζχ σε φανάρι και δεν με πέρασε όυτε στην εκκίνηση ούτε μόλις ανοίξαμε. Δεν ξέρω αν έπεσα σε περίπτωση αλλά αυτό έγινε.

Το φχ πάλι δεν είναι πανέμορφο αλλά δεν είναι και πιο δυνατό από Χ άρα δεν βρίσκω λόγο να πάρεις ένα τόσο παλιό μηχανάκι (και αν είναι τα Χ σκισμένα τότε αυτά τί ειναι?)

Ινόβα ιντζέξιον δεν σε ενδιαφέρει? Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί του 3 χρόνια τώρα και είμαι υπερ ευχαριστημένος.

Ακόμα, μην κοιτάς μόνο τον ιδιοκτήτη. Και εγώ είμαι 20 και το έχω 3 χρόνια όμως του κάνω άριστη συντήρηση από την αρχή. Λογικό είναι να έχει βαρέσει και κόφτες όμως και να έχει τύχει να το πιέσω πολύ κάποιες φορές όπως όλα τα μηχανάκια που υπάρχουν.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth S2Tech Titanium Kawasaki H2 SX

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος achilleasv έγραψε:

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Μεχρι 2000 βρίσκεις πολύ καλό Χ. Όσο για το πιωμένο.. το πολύ πολύ αλλάζεις κύλινδρο και πιστόνι όταν κάψει λάδι (θα το ελέγξεις πριν την αγορά και αν είναι τότε οκ δεν θα σου βγάλει εύκολα κάποιο πρόβλημα). Γιατί θέλεις μόνο σπέσιαλ? 
Μην τα φοβάσαι πάντως είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. Στα 2κ θα βρεις σίγουρα και θα το έχεις για πολλά χλμ.

Το ζχ είναι πολύ άσχημο και δεν πάει βήμα (τουλάχιστον αυτό που έχει ένα παιδί στο χωριό μου). Έχω πετύχει και μια φορά ένα ζχ σε φανάρι και δεν με πέρασε όυτε στην εκκίνηση ούτε μόλις ανοίξαμε. Δεν ξέρω αν έπεσα σε περίπτωση αλλά αυτό έγινε.

Το φχ πάλι δεν είναι πανέμορφο αλλά δεν είναι και πιο δυνατό από Χ άρα δεν βρίσκω λόγο να πάρεις ένα τόσο παλιό μηχανάκι (και αν είναι τα Χ σκισμένα τότε αυτά τί ειναι?)

Ινόβα ιντζέξιον δεν σε ενδιαφέρει? Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί του 3 χρόνια τώρα και είμαι υπερ ευχαριστημένος.

Ακόμα, μην κοιτάς μόνο τον ιδιοκτήτη. Και εγώ είμαι 20 και το έχω 3 χρόνια όμως του κάνω άριστη συντήρηση από την αρχή. Λογικό είναι να έχει βαρέσει και κόφτες όμως και να έχει τύχει να το πιέσω πολύ κάποιες φορές όπως όλα τα μηχανάκια που υπάρχουν.. 

Το fx παρεμπιπτόντως είναι πιο δυνατό από το crypton ( φυσικά μιλάμε σε στοκ κατάσταση χωρίς μετατροπές ). Το μοναδικό που έχει το crypton καλύτερο είναι ο τρόπος που λειτουργεί η ανάρτηση στα ανοίγματα και σε ταχύτητες ( 120-130 ). Προσωπικά στο δικό μου fx χωρίς απολύτως καμία παρέμβαση έχω δει 135 κοντερίσια σε ελαφριά κατηφόρα ( ίσως να έβγαζε 2-3 χιλιόμετρα ακόμη γιατί δεν το πίεσα ως το τέρμα ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχω οδηγήσει φχ οπότε δεν έχω άποψη. Όσο για τα χλμ και εγώ με το ινοβα έχω πιάσει 120 πραγματικά και δεν είχε βαρέσει κόφτης ακόμα. Θέλω να πω ότι δεν μας ενδιαφέρει η τελική τόσο όσο η επιτάχυνση στα παπιά.
Επίσης το Χ είναι γενικά ανώτερο (και είναι λογικό καθώς είναι κατασκευασμένο πιο μετά του φχ) όχι μόνο σε γεωμετρία. Το μοτερ που έχει δεν μπορεί να  συγκριθεί με κανένα από αυτά που έχουμε στην Ελλάδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Δεν έχω οδηγήσει φχ οπότε δεν έχω άποψη. Όσο για τα χλμ και εγώ με το ινοβα έχω πιάσει 120 πραγματικά και δεν είχε βαρέσει κόφτης ακόμα. Θέλω να πω ότι δεν μας ενδιαφέρει η τελική τόσο όσο η επιτάχυνση στα παπιά.
Επίσης το Χ είναι γενικά ανώτερο (και είναι λογικό καθώς είναι κατασκευασμένο πιο μετά του φχ) όχι μόνο σε γεωμετρία. Το μοτερ που έχει δεν μπορεί να  συγκριθεί με κανένα από αυτά που έχουμε στην Ελλάδα.

Σίγουρα δεν μπορείς να το πάρεις σαν πραγματικά και σωστή ένδειξη.

Σαν μοτέρ σε αυτά τα κυβικά και σε "παπί" δεν έχει έρθει κάτι καλύτερο Ελλάδα απ όσο γνωρίζω, εκτός από το καινούργιο gsx-s125 που είναι η αναβάθμιση του μοτέρ από το fx... Σε αυτό που το crypton είναι πραγματικά ΠΟΛΥ μπροστά από όλα στην κατηγορία του είναι το φως που έχει. Η κατασκευή που έχει το φανάρι είναι απλά φανταστική ( πάντα μιλάγαμε για αυτή την κατηγορία ). Επίσης και για τον πολύ καλό σχεδιασμό που έχει στα όλο του το κουστούμι ( εκτός από φανάρι μπρος / πίσω που δεν μου αρέσει ).

Πριν λίγο καιρό το έδωσα και από τότε έχω οδηγήσει μερικές φορές ένα crypton. Άσχημες εντυπώσεις , πολλά αρνητικά σε σχέση με το fx...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σίγουρα σε αυτα κυβικά το φχ είναι το πιο δυνατό.

Αν εννοείς ότι το Χ έχει πολύ καλά φώτα δεν συμφωνώ καθόλου. Στην κατηγορία των 125, τα καλύτερα φώτα έχει το innova injection.

Έχω οδηγήσει πολλά Χ βράδυ και έχω πάει βόλτες με φίλους που έχουν Χ (όταν είχα τα γνήσια φώτα) δεν μπορούσε το φως του Χ να συγκριθεί με το δικό μου. Σε καμία περίπτωση (άσχετα αν ήθελα κάτι παραπάνω λόγω συχνής μετακίνησης βράδυ και έβαλα προτζέκτορα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Σίγουρα σε αυτα κυβικά το φχ είναι το πιο δυνατό.

Αν εννοείς ότι το Χ έχει πολύ καλά φώτα δεν συμφωνώ καθόλου. Στην κατηγορία των 125, τα καλύτερα φώτα έχει το innova injection.

Έχω οδηγήσει πολλά Χ βράδυ και έχω πάει βόλτες με φίλους που έχουν Χ (όταν είχα τα γνήσια φώτα) δεν μπορούσε το φως του Χ να συγκριθεί με το δικό μου. Σε καμία περίπτωση (άσχετα αν ήθελα κάτι παραπάνω λόγω συχνής μετακίνησης βράδυ και έβαλα προτζέκτορα).

Σε σχέση με το innova δεν ξέρω γιατί δεν έχω οδηγήσει ποτέ , σε σχέση όμως με το fx ... Είναι τρομερή η διαφορά. Ήταν ένας από τους λόγους που το έδωσα ... Τα κρύσταλλα στο φανάρι ήταν λάθος σαν σχεδιασμός και πέταγαν το φως υπερβολικά ψιλά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki kaze-r

Καλησπερα και θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις αποψεις. Σημερα χαζεψα για αρκετη ωρα διαφορα μηχανακια στο car.gr και ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η αποψη σας για το hondaSH150 , για το yamaha z125 και για το modenas dinamik. Το γνωριζω οτι τα 2 τελευταια δεν κανουν για τη δουλεια, οποτε εαν παω σε κατι τετοιο θα κρατησω το ενα απο τα 2 παπακια που εχω για ντελιβερι και το νεο θα ειναι καθαρα για βολτα και δουλειες μεσα στη πολη. Εμφανισιακα μου αρεσουν και τα 3, το honda SH το εχει συναδελφος στη δουλεια και ακουω καλα λογια, αλλα ειναι σκουτερ.. ουτε ταχυτητες δεν εχει.. Τα 2 διχρονα νομιζω θα ειναι μια καλη αλλαγη απο ενα τετραχρονο παπι της δουλειας.. Μπορω να ακουσω γνωμες? Αξιοπιστια συντηρηση και λοιπα.. Ευχαριστω

Τροποποιήθηκε από τον Traveler01

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

για να ξεκαθαριζουμε: απο ολα τα παπια μεχρι στιγμης που εχουν εισαχθει στην ελλαδα παντα σε στοκ μορφη, το innova καρμπ ριχνει στα σ'αυτια στα υπολοιπα σε θεμα μπροστινου φωτος (ξερεται γιατι? εχει παρα πολυ καλο κατοπτρο, και οχι δεν κανει για μουφο ζηνων)!!! 2ο ερχεται το injection, τα υπολοιπα ειναι σαν εχεις κερακι αναμενο.

εχουμε 2018 και σας περναει εστω απο το μυαλο να αγορασετε fx, z125, dinamik? :blink:

@Traveler01 παρε crypton t110, x135, astrea grand μονο καινουριο!

αν δωσεις 2κ για x135 το οποιο ειναι παπι 10ετιας, απο καγκουρακο που το βιαζε καθημερινα, θα κλαις με μαυρο δακρυ! 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki kaze-r

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

για να ξεκαθαριζουμε: απο ολα τα παπια μεχρι στιγμης που εχουν εισαχθει στην ελλαδα παντα σε στοκ μορφη, το innova καρμπ ριχνει στα σ'αυτια στα υπολοιπα σε θεμα μπροστινου φωτος (ξερεται γιατι? εχει παρα πολυ καλο κατοπτρο, και οχι δεν κανει για μουφο ζηνων)!!! 2ο ερχεται το injection, τα υπολοιπα ειναι σαν εχεις κερακι αναμενο.

εχουμε 2018 και σας περναει εστω απο το μυαλο να αγορασετε fx, z125, dinamik? :blink:

αν δωσεις 2κ για x135 το οποιο ειναι παπι 10ετιας, απο καγκουρακο που το βιαζε καθημερινα, θα κλαις με μαυρο δακρυ! 

Φιλε noodles καταρχας να σου πω οτι μαρεσει το ονομα γιατι τρελενομαι για noodles και ειδικα τα instant noodles που πουλανε στην ασια που εχω ζησει για ενα διαστημα. Με 20 ευρω επαιρνα 2 σακουλες noodles με διαφορες γευσεις!

Στο θεμα μας τωρα. Θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες με αυτα που ειπες. Το μεταχειρισμενο ειναι ρισκο και δεν μπορεις να ξερεις τι παιρνεις.

Ο κυριοτερος λογος που θελω να πουλησω τα παπια μου, η εστω το ενα, ειναι γιατι εχω βαρεθει να οδηγαω το ιδιο μοτερακι εδω και αρκετα χρονια (και τα 2 εχουν ιδιο μοτερ). Ειναι ενα αξιοπιστο μοτερ, με νορμαλ δυναμη για παπι και νορμαλ οδηγικη συμπεριφορα. Δε θελω λοιπον για κανενα λογο να αγορασω ενα συμβατικο παπι οπως το crypton t110 η τα νταιτονα και λοιπα. Crypton t110 εχει το αφεντικο στο μαγαζι που δουλευω, το εχω οδηγησει αρκετες φορες και δε μου αρεσε καθολου. Καταρχας το τιμονι και τα πλαστικα δινουν μια φθηνιαρικη αισθηση, οι ταχυτητες δεν εμπαιναν για κανεναν γ@@μημενο λογο, ηθελε γερο πατημα και πολλες φορες ουτε ετσι εμπαιναν, το μοτερ ειναι μονοτονο και η δυναμη του ιδια περιπου με του καζερ μου.. ειχε λιγο καλυτερα φρενα και καλυτερο φως, οι αναρτησεις ειναι ΧΑΛΙΑ.. στα δικα μου δεν εχω αλλαξει ποτε αναρτηση και ακομα δουλευουν ακουραστα.. Το honda supra helmin θα το επαιρνα εαν μαθαινα οτι ειναι καλο, δεν ξερω κανεναν που να το εχει και δεν ακουσα αποψεις σε αυτο το τοπικ. Το crypton x ηθελα να το παρω επειδη διαβαζω σε γενικες γραμμες τα καλυτερα, το εχω οδηγησει για περιπου 1 εβδομαδα σε ενα μαζι που δουλευα και οι εντυπωσεις μου ηταν κατα 90% θετικες, φρενα αναρτισεις και γκαζι στα θετικα... το γκαζι ειδικα μπορω να πω αρκετα δυνατοτερο απο ενα συμβατικο παπακι - αλλα ως εκει - δεν ηταν και τοσο τρομερο, στα αρνητικα οτι δεν εμπαιναν οι ταχυτητες.. η το ειχαν γ@@μησει οι πακεταδες η δεν ξερω τι.. Το fx σκεφτομαι να το ξαναπαρω γιατι ειναι το καλυτερο παπι που ειχα ποτε, ειναι γρηγορο, μαλλον γρηγοροτερο απο το crypton x, εχει συμπλεκτη στο χερι που δινει αισθηση μηχανης, και εχει 5 ταχυτητες.. στα αρνητικα τα πολλα του χρονια τα χειροτερα φωτα κλπ.. λογικο μιας και ειναι παλιο... Για διχρονο τωρα πραγματικα δεν το ειχα σκεφτει, αλλα τα πετυχα στις αγγελιες και ειπα να ρωτησω.. ισως αγοραζοντας ενα τετοιο με κανενα 1000ρικο να ξεφευγα λιγο απο τα καθιερωμενα 4χρονα που οδηγαω απο μικρος.. δεν ξερω εαν εχω να χασω κατι.. μιας και για τη δουλεια ετσι και αλλιως μπορω να κρατησω ενα απο τα 2 παπακια που εχω... Το μονο που φοβαμαι ειναι η χρηση που εχει γινει.. σε οποιο και να παω.. μιας και ολα σε μεταχειρισμενα ειναι 10ετιας και βαλε.. Για το honda SH θα ηθελα γνωμες εαν γινεται.. παιζει στα 1500 περιπου και εχω βρει απο το 2010 και μετα μοντελα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος Traveler01 έγραψε:

Φιλε noodles καταρχας να σου πω οτι μαρεσει το ονομα γιατι τρελενομαι για noodles και ειδικα τα instant noodles που πουλανε στην ασια που εχω ζησει για ενα διαστημα. Με 20 ευρω επαιρνα 2 σακουλες noodles με διαφορες γευσεις!

Στο θεμα μας τωρα. Θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες με αυτα που ειπες. Το μεταχειρισμενο ειναι ρισκο και δεν μπορεις να ξερεις τι παιρνεις.

Ο κυριοτερος λογος που θελω να πουλησω τα παπια μου, η εστω το ενα, ειναι γιατι εχω βαρεθει να οδηγαω το ιδιο μοτερακι εδω και αρκετα χρονια (και τα 2 εχουν ιδιο μοτερ). Ειναι ενα αξιοπιστο μοτερ, με νορμαλ δυναμη για παπι και νορμαλ οδηγικη συμπεριφορα. Δε θελω λοιπον για κανενα λογο να αγορασω ενα συμβατικο παπι οπως το crypton t110 η τα νταιτονα και λοιπα. Crypton t110 εχει το αφεντικο στο μαγαζι που δουλευω, το εχω οδηγησει αρκετες φορες και δε μου αρεσε καθολου. Καταρχας το τιμονι και τα πλαστικα δινουν μια φθηνιαρικη αισθηση, οι ταχυτητες δεν εμπαιναν για κανεναν γ@@μημενο λογο, ηθελε γερο πατημα και πολλες φορες ουτε ετσι εμπαιναν, το μοτερ ειναι μονοτονο και η δυναμη του ιδια περιπου με του καζερ μου.. ειχε λιγο καλυτερα φρενα και καλυτερο φως, οι αναρτησεις ειναι ΧΑΛΙΑ.. στα δικα μου δεν εχω αλλαξει ποτε αναρτηση και ακομα δουλευουν ακουραστα.. Το honda supra helmin θα το επαιρνα εαν μαθαινα οτι ειναι καλο, δεν ξερω κανεναν που να το εχει και δεν ακουσα αποψεις σε αυτο το τοπικ. Το crypton x ηθελα να το παρω επειδη διαβαζω σε γενικες γραμμες τα καλυτερα, το εχω οδηγησει για περιπου 1 εβδομαδα σε ενα μαζι που δουλευα και οι εντυπωσεις μου ηταν κατα 90% θετικες, φρενα αναρτισεις και γκαζι στα θετικα... το γκαζι ειδικα μπορω να πω αρκετα δυνατοτερο απο ενα συμβατικο παπακι - αλλα ως εκει - δεν ηταν και τοσο τρομερο, στα αρνητικα οτι δεν εμπαιναν οι ταχυτητες.. η το ειχαν γ@@μησει οι πακεταδες η δεν ξερω τι.. Το fx σκεφτομαι να το ξαναπαρω γιατι ειναι το καλυτερο παπι που ειχα ποτε, ειναι γρηγορο, μαλλον γρηγοροτερο απο το crypton x, εχει συμπλεκτη στο χερι που δινει αισθηση μηχανης, και εχει 5 ταχυτητες.. στα αρνητικα τα πολλα του χρονια τα χειροτερα φωτα κλπ.. λογικο μιας και ειναι παλιο... Για διχρονο τωρα πραγματικα δεν το ειχα σκεφτει, αλλα τα πετυχα στις αγγελιες και ειπα να ρωτησω.. ισως αγοραζοντας ενα τετοιο με κανενα 1000ρικο να ξεφευγα λιγο απο τα καθιερωμενα 4χρονα που οδηγαω απο μικρος.. δεν ξερω εαν εχω να χασω κατι.. μιας και για τη δουλεια ετσι και αλλιως μπορω να κρατησω ενα απο τα 2 παπακια που εχω... Το μονο που φοβαμαι ειναι η χρηση που εχει γινει.. σε οποιο και να παω.. μιας και ολα σε μεταχειρισμενα ειναι 10ετιας και βαλε.. Για το honda SH θα ηθελα γνωμες εαν γινεται.. παιζει στα 1500 περιπου και εχω βρει απο το 2010 και μετα μοντελα.

Το φχ είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό σε όλα του . Το χειρότερο για εμένα είναι πως δεν μπορείς να βρεις εύκολα ανταλλακτικά σε τυχόν ζημιά ( δεν σκέφτομαι καν για after market ) και ΑΝ βρεις γνήσια , θα τα πληρώσεις πολύ ακριβά ... Δεν είχα απολύτως πρόβλημα με το μηχανάκι , πραγματικά άριστο σε όλα του ! ( εκτός από το "φως" ). 

Γνώμη μου: Αν θέλεις να πάρεις fx θα πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ ! Άμα θέλεις μπορώ να σου πω σε message 2-3 πραγματάκια που υποδηλώνουν αν έχει σκιστεί ή όχι ... Το δικό μου έβγαλε 17 γεμάτα χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα ( 2 καμμένες λάμπες μπροστά, 1 πίσω και 2 ντίζες συμπλέκτη ). 

Στην θέση σου θα έπαιρνα ένα t110 ή ένα kaze-r 115 ( είχα για χρόνια ένα shogun 115 και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος, έχουν το ίδιο μοτεράκι αν θυμάμαι καλά ).

Θα προτιμούσα το kaze γιατί όπως λέει ένα παλιό ρητό Yamaha τα λεφτά μου νάχα ... :biggrin:Χαχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki klr (650cc) hjc Honda CB (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάρε το κρυπτόν το απλό και 110 κυβικά. Το 1750 ευρώ κούτα. Ασπαστο το μοτέρ κ οικονομικό και κάνε μια αναζήτηση και θα καταλάβεις. Το δεν νομίζω ως ντελιβερι το να σε απασχολεί το αν έχει και τελική ευθεία 105 η 108. Κρυπτόν Χ με ψυγείο. Το και σε μια καλή πτώση με τα πλαστικά πληρώνεις κ ένα ψυγείο. Για διανομή απλό αεροψυκτο κ οικονομικό. Δες κ τις τιμές στα ανταλλακτικά για σε αυτά που έχεις κατά νου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος Traveler01 έγραψε:

μ'αρεσουν τα noodles, ετρωγα οταν ημουν θεςς/νικη, επαρχια που μαι προς το παρων δεν εχει τετοια. το nickname ομως ειναι απο ταινια :biggrin:

ειναι αξιοπιστο παπι το t110. για ντελιβερι θα ναι πιο ανετο απο το kazer που εχεις. αν ειναι σωστα συντηρημενο το σασμαν ειναι βουτηρο.

το supra helmin 125 ειναι καλο και αυτο. μοτερ απο innova εχει, με καλυτερο πλαισιο και νεο σχεδιασμο πλαστικων. πρεπει να εχει φτασει 2700 και αυτο, καινουριο.

fx, καλο αλλα παπι 20ετιας. εγω δε θα το επαιρνα, ποσο μαλλον στα 1.5κ που ζητανε για κατι καλο.

crypton x το ανωτερο απο ολα οσα εχουν εισαχθει στην ελλαδα, αλλα και το ακριβοτερο. 3κ καινουριο για παπι? για κανενα π@@στη λογο.

πουλα το ενα παπι και κρατα το αλλο για τη δουλεια σου. βαλε τα λεφτα στην ακρη και σε 1-2 χρονια παρε ενα καλο μηχανακι πχ ninja-cbr 250 αν εχεις διπλωμα που τα καλυπτει:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 12/2/2018 at 11:18 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

Άμα είναι καλά τα φώτα του καρμπυρατεράτου τότε από τα στρογγυλοφάναρα έχουν υπέρ μέτρια. 
Δεν το λέω επειδή το έχω αλλά για μανήσιο δεν το πιάνει κανένα το injection. 

Όσα καρμπ βλέπω στο δρόμο και έχω πάρει βόλτες δεν έβλεπα μπροστά μου σε σχέση με το δικό μου. Ειδικά η μεγάλη σκάλα φέγγει 1 μέτρο πιο μακρυά από τη μικρή. 

Αν είναι για 110 θα έπαιρνα το καινούριο αστρέα. Το τ110 το έχει φίλος και δεν μου αρέσει πολύ το μοτερ του. Όσο για τα περιφερειακά, ούτε αυτά είναι πολύ καλής ποιότητας (πλαστικά πχ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 14/2/2018 at 5:29 ΜΜ, το μέλος achilleasv έγραψε:

Άμα είναι καλά τα φώτα του καρμπυρατεράτου τότε από τα στρογγυλοφάναρα έχουν υπέρ μέτρια. 
Δεν το λέω επειδή το έχω αλλά για μανήσιο δεν το πιάνει κανένα το injection. 

Όσα καρμπ βλέπω στο δρόμο και έχω πάρει βόλτες δεν έβλεπα μπροστά μου σε σχέση με το δικό μου. Ειδικά η μεγάλη σκάλα φέγγει 1 μέτρο πιο μακρυά από τη μικρή. 

Αν είναι για 110 θα έπαιρνα το καινούριο αστρέα. Το τ110 το έχει φίλος και δεν μου αρέσει πολύ το μοτερ του. Όσο για τα περιφερειακά, ούτε αυτά είναι πολύ καλής ποιότητας (πλαστικά πχ)

μιλαμε για στοκ φαναρια με στοκ λαμπα ετσι? 

να ειναι το injection καλυτερο λες? και δευτερο το καρμπυρατερ? δε θυμαμαι σιγουρα, πανε 4-5χρονια που τοτε που ειχα και να δοκιμαζαμε με τους αλλους.

το σιγουρο ειναι οτι οποιοδηποτε αλλο παπι ακομα και με αφτερ λαμπες, δε τα πλησιαζε καν τα innova σε ισχυ φωτος.

λιγο καλο το crypton r 115, αλλα και αυτο αρκετα πισω απο innova ομως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ακριβώς όπως το είπες ιντζεξιον καρμπ και μετά τα άλλα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea grand (100cc) airoh miro sport KTM EXC (520cc)

Δημοσιεύτηκε

Η δικια μου γνωμη ειναι οτι το crypton x ειναι το καταλληλοτερο για delivery λογω υδροψυκτου μοτερ(οχι οτι με τα αλλα θα εχεις καποιο προβλημα απλα τεχνολογικα ειναι ανωτερο οσο αναφορα την αξιοπιστια)
σαν δυναμη πιστευω οτι το fx ειναι το ανωτερο εξ αυτων.
Και σαν η πιο οικονομικη επιλογη και ανεση το zx.
Τωρα απο κει και περα θα εξαρτηθει απο την κατασταση που θα βρεις το καθενα το τι θα παρεις.Μπορει να σου πουμε ας πουμε παρε το x αλλα σε αυτα τα λεφτα που εχεις να διαθεσεις να ειναι ολα πιωμενα.Γι αυτο ειναι καθαρα βλεποντας και κανοντας.
Τωρα αν δεν θες να τα διαθεσεις ολα τα λεφτα αλλα παρολα αυτα θες να παρεις καποιο απο αυτα μπορεις να παρεις ενα zx η modenas xcite (ιδια μοτερ και πιστευω οτι μπορεις πιο ευκολα να βρεις σε καλη κατασταση εναντι των αλλων 2) και απλως να κουμπωσεις επανω ενα aftermarket keihin καρμπυρατερ και να ειναι κομπλε με ενα ρυθμισμα και να μην εχεις κανενα απολυτως θεμα.(και αμα θες μπορεις να βαλεις και ενα νουμερο μεγαλυτερο για να πηγαινει και καλυτερα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki pollapony (97+399cc) Nivea Styling Gel Suzuki GSX-S (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο για delivery απο το kazer. Καλύτερη και πιο φαρδυά σέλα απο το κρυφτον εξ και καλύτερα ΦΡΕΝΑ! Καλύτερα να δώσεις ενα 500αρι να κανεις μια γενική επισκευή στο δικό σου, να βάλεις ένα σετ αμορτισέρ πίσω και μια επισκευή στα μπροστινά, ίσως και μια σέλα αν δεν έχεις βάλει ήδη και είσαι έτοιμος για πολλά χρόνια δουλειάς ακόμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα