mariosxje

Επισκευη Αμορτισερ-Συντηρηση-καταστηματα επισκευης αμορτισερ

11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki Kx250 (250cccc) Agv

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα σε ολους!! Κυριακη πρωϊ και ειπα να καθαρισω το kx μου και διαπιστωσα λαδια στο βακτρο του αμορτισερ πισω. "Ανοιξα δουλεια" λοιπον και το εβγαλα απο το μηχανακι και διαπιστωσα πως εχει χασει πολλα λαδια (μπορει και ολα) και απο τι ελυσα τη μπουκαλα που περιεχει το αζωτο μεσα ειδα τη φουσκα μεσα με μια μικρη τρυπα. Τα ξαναεδεσα λοιπον πηρα μια βαθια ανασα και εγραψα στο blog να μου δωσετε τα φωτα σας. Σαν γνωστο "αμορτισερα" ξερω το K-SHOCK. Ξερετε  περιπου ποσο κοστιζει η επισκευη του με τη φουσκα μαζι λαδια τσιμουχες κλπ??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα! 100 με 120 ευρώ. Στην τιμή μέσα είναι λάδια, τσιμούχες, άζωτο κλπ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Καλησπέρα! 100 με 120 ευρώ. Στην τιμή μέσα είναι λάδια, τσιμούχες, άζωτο κλπ

Στη τιμη αυτη περιλαμβανει και τη φουσκα για το αζωτο??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 4/2/2018 at 5:25 ΜΜ, το μέλος BOLDOR 900 F1 έγραψε:

Πολύ καλή δουλειά φαίνεται να κάνει το παληκάρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (1000cc) Honda Varadero (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αρκετά γνωστό μαγαζί. Πριν ένα χρόνο είχα κι εγώ πρόβλημα το οποίο προκλήθηκε καθαρά από ακινησία της μηχανής μου. Διάβασα αρκετά και ήμουν έτοιμος να το πάω για επισκευή αλλά προβληματιζόμουν πάρα πολύ γιατί τα σχόλια από επισκευές ήταν 50-50. Οι μισοί έλεγαν πεταμένα λεφτά και πως την πάτησαν και οι άλλοι μισοί τα καλύτερα. Τελικά αυτό που έκανα με την καθοδήγηση φίλου, ήταν να παραγγείλω καινούργιο από Ιταλία το αμορτισέρ στα 150ε μαζί με μεταφορικά. Το κόστος του σαν καινούργιο στην Ελλάδα ήταν στα 400ε. Με συντομία επειδή κι εμένα για 120ε μου είχαν πει και τελικά το αγόρασα καινούργιο με 150ε, θα σε συμβούλευα (κι ας έχει περάσει λίγος καιρός) να το ψάξεις καλά το θέμα γιατί η επισκευή είναι επισκευή και το καινούργιο είναι καινούργιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Απο μαγαζι το πηρες ή απο ιδιωτη;

Της Honda ή αλλη μαρκα;

Ρωταω γιατι εχω xt660z Tenere και εχει αρκετα κακο αμορτισερ οποτε με την πρωτη ευκαιρια ειμαι για επισκευη, κοιταζω βεβαια και αλλες λυσεις αλλα οτι σοβαρο αμορτισερ εχω δει(Ohlins, Nitron & ΥSS) ειναι στα +/-500ε..

Στο K-Shock ξερω οτι για ενα σερβις(στο αμορτισερ τουλαχιστον του xt660z Tenere) ειναι 80ε, 110ε εαν μειωσει λιγο την διαδρομη του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Smias έγραψε:

Στο K-Shock ξερω οτι για ενα σερβις(στο αμορτισερ τουλαχιστον του xt660z Tenere) ειναι 80ε, 110ε εαν μειωσει λιγο την διαδρομη του.

Βασιλη γιατι να μειωσει την διαδρομη σε ενα onoffαδικο μηχανακι; 

Υ. Γ.  Να ξερεις παιζει να γινουμε 3εις οι κατοχοι εδω μεσα.... 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

@HLIAS Το xt660z Ten είναι ψηλό από τη μάνα του, οι αναρτήσεις του είναι μετριότατες, το αμορτισέρ του πέφτει στα τάρταρα μετά από κάποιες 10άδες χιλιάδες χλμ, εμένα που έχει 50κ χλμ είναι πεσμένο αρκετά.

Εάν επισκευαστεί θα έρθει στα σωστά μέτρα του και μετά όχι με τις μύτες δεν θα πατάω αλλά μάλλον θα βάζω την γυναίκα να το οδηγεί που είναι 1,85:blush:

Όποτε μου είπε ο άνθρωπος ότι εάν το επισκευάσει και μετά δεν πατάω έχω 2 λύσεις, ή λαμάκια στο μοχλικό ή το ξαναβγάζω και ξαναπληρώνω για να μειώσει λίγο την διαδρομή.

Οπότε προτιμώ να γίνει εξαρχής.

Όταν λέμε ότι θα μειώσει διαδρομή μιλάμε για κάτι της τάξης 2-3εκ αν θυμάμαι καλά (πάει καιρός..).

Εγώ το μόνο χώμα που θα το πάω είναι κάτι βατό που θα πήγαινε και supermoto πχ κρυμμένη παραλία κτλ, πάντα δικάβαλος οπότε δεν με χαλάει - δεν μου κόβει τα φτερά καθόλου να χαμηλώσει λίγο.

Το αμορτισέρ του Τενερέ θεωρητικά δεν είναι επισκευάσιμο όμως σε όλο τον κόσμο υπάρχουν τεχνικοί που το ανοίγουν.

Εδώ σίγουρα το αναλαμβάνουν 3 μαγαζιά.

Υγ.Αντε με το καλό!!!

Ζήτω η μειονότητα των Τενερέ!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 2/3/2018 at 7:08 ΜΜ, το μέλος Harry έγραψε:

Αρκετά γνωστό μαγαζί. Πριν ένα χρόνο είχα κι εγώ πρόβλημα το οποίο προκλήθηκε καθαρά από ακινησία της μηχανής μου. Διάβασα αρκετά και ήμουν έτοιμος να το πάω για επισκευή αλλά προβληματιζόμουν πάρα πολύ γιατί τα σχόλια από επισκευές ήταν 50-50. Οι μισοί έλεγαν πεταμένα λεφτά και πως την πάτησαν και οι άλλοι μισοί τα καλύτερα. Τελικά αυτό που έκανα με την καθοδήγηση φίλου, ήταν να παραγγείλω καινούργιο από Ιταλία το αμορτισέρ στα 150ε μαζί με μεταφορικά. Το κόστος του σαν καινούργιο στην Ελλάδα ήταν στα 400ε. Με συντομία επειδή κι εμένα για 120ε μου είχαν πει και τελικά το αγόρασα καινούργιο με 150ε, θα σε συμβούλευα (κι ας έχει περάσει λίγος καιρός) να το ψάξεις καλά το θέμα γιατί η επισκευή είναι επισκευή και το καινούργιο είναι καινούργιο.

Harry καλησπερα σου. Με εξυπηρετησαν τα παιδια k-shock μου βρηκαν φουσκα αζωτου μεταχειρο και με γλυτωσαν χρηματα και μπορω να παω πβς εγινε δουλεια αλλα το μηχανακι λογο τω κιλων μ χρειαζετε αλλο ελατηριο που δε φταινε τα παιδια σε αυτο!! Παντως το εγκρινω το καταστημα!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (1000cc) Honda Varadero (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 3/2/2018 at 7:17 ΜΜ, το μέλος Smias έγραψε:

Απο μαγαζι το πηρες ή απο ιδιωτη;

Της Honda ή αλλη μαρκα;

Ρωταω γιατι εχω xt660z Tenere και εχει αρκετα κακο αμορτισερ οποτε με την πρωτη ευκαιρια ειμαι για επισκευη, κοιταζω βεβαια και αλλες λυσεις αλλα οτι σοβαρο αμορτισερ εχω δει(Ohlins, Nitron & ΥSS) ειναι στα +/-500ε..

Από μαγαζί το είχα πάρει και είναι της Honda. Αυτο ήταν το απίστευτο! Μου είχε βάλει και μια κάρτα μέσα αλλά δεν τη βρίσκω για να σου πω τα στοιχεία. Αν βρεθεί θα επανέλθω. 

Να σου πω πως από τότε χρησιμοποιώ αρκετά την μηχανή πλέον και έχω κάνει γύρω στα 14.000χλμ χωρίς πρόβλημα.

Τροποποιήθηκε από τον Harry

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα