Giannis90

Τρακάρισμα με ΙΧ

17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia Pegaso Trail (650cc) Caberg Ego

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σε όλους. Επέστρεφα σήμερα στη γειτονιά μου απ΄την Καλαμαριά Θεσσαλονίκης και κινούμενος επί της κυδωνιών, το μπροστινό μου όχημα αποφάσισε να στρίψει σε σημείο που υπήρχε απαγορευτικό (και χωρίς φλας), με αποτέλεσμα να πέσω στο όχημα και να "συρθώ" πάνω σ΄όλη την δεξιά πλευρά του αυτοκινήτου του. Μην τα πολυλογώ, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο εξής.

Απ΄την στιγμή που ο οδηγός του ΙΧ φταίει, έχει υπογράψει πως αναλαμβάνει την ευθύνη και έχουν υπογραφεί οι απαραίτητες δηλώσεις, εγώ μπορώ να πάω την μηχανή μου για επισκευή σε όποιο συνεργείο θέλω, κι΄όχι σ΄αυτό που μου υπόδειξαν, σωστά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Αμάν ρε Γιάννη ! Λογικά ναι , αλλά θα τους δώσεις τα τιμολόγια της επισκευής και θα περιμένεις να πάρεις τα λεφτά σου. Αν σου τα δώσουν όλα και δεν αρχίσουν τις φουστιές ( παλαιότητα κλπ. )

Αν το πας στο δικό τους , δεν θα βάλεις το χέρι στην τσέπη. Τι ζημιές έχει το μηχανάκι ? Εσύ να υποθέσω πως δεν χτύπησες  ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικα φιλε μου. Ο,τι σου ειπε ο tre ισχυει απλα ενδεχεται να μην βαλεις το χερι στην τσεπη ακομη και αν πας στο συνεργειο της επιλογης σου. Ειναι θεμα μαστορα. Αν δηλαδη τον συμφερει, θα αναλαβει αυτος την ασφαλιστικη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος tre έγραψε:

Αμάν ρε Γιάννη ! Λογικά ναι , αλλά θα τους δώσεις τα τιμολόγια της επισκευής και θα περιμένεις να πάρεις τα λεφτά σου. Αν σου τα δώσουν όλα και δεν αρχίσουν τις φουστιές ( παλαιότητα κλπ. )

Αν το πας στο δικό τους , δεν θα βάλεις το χέρι στην τσέπη. Τι ζημιές έχει το μηχανάκι ? Εσύ να υποθέσω πως δεν χτύπησες  ?

Το αριστερό μου πόδι απ΄την πρώτη στιγμή της επαφής με το ιχ μέχρι και την τελευταία ήταν εγκλωβισμένο μεταξύ μηχανής και αυτοκινήτου. Απορώ και εγώ ο ίδιος δηλαδή που δεν μου το έκανε κομμάτια. Έχει μώλωπες αριστερά του καλαμιού και έχει πρηστεί. Στην αρχή δεν μπορούσα να τα πατήσω. Πήγα στο νοσοκομείο και με διαβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει σπάσιμο, ράγισμα και πως ότι είναι κάτι παροδικό που θα περάσει.

Το μηχανάκι μετράει ελάχιστες ζημιές. Σπασμένο λεβιεδάκι ταχυτήτων, φθαρμένο αριστερό ακρόμπαρο αλλά αυτό που με απασχολεί πιο πολύ το τι θα γίνει είναι το χτυπημένο και λίγο στραβωμένο αριστερό κάγκελο κινητήρα. Εμένα ήταν πένα μέχρι πριν το ατύχημα. Θα δεχτούν την αντικατάσταση ή θα μου πουν "θα στο ισιώσουμε και θα στο πάμε σε ένα φανοποιό να στο βάψει";

πριν 3 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Περαστικα φιλε μου. Ο,τι σου ειπε ο tre ισχυει απλα ενδεχεται να μην βαλεις το χερι στην τσεπη ακομη και αν πας στο συνεργειο της επιλογης σου. Ειναι θεμα μαστορα. Αν δηλαδη τον συμφερει, θα αναλαβει αυτος την ασφαλιστικη.

Ευχαριστώ πολύ! Θα πάω απ΄την aprilia σήμερα, θα μιλήσω και με την ασφαλιστική του τύπου να δούμε τι θα βγει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο ερώτημα σου, αλλά κρίμα ρε αγορίνα. Περαστικά, αγύριστα και σιδερένιος εύχομαι!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X (750cc) AGV Enfield Himalayan

Δημοσιεύτηκε

Τι εννοείς αν θα το δεχτούν; Απο την στιγμή που αναλαμβάνει την ευθύνη ο άλλος μπορείς να αλλάξεις οτιδήποτε από αυτά που φωτογράφισε ή θα φωτογραφίσει ο εμπειρογνώμονας και έχουν σχέση με την σύγκρουση. Και εγώ παθών και τα κάγκελα αλλάχθηκαν κανονικά και χωρίς να έχει στραβώσει τίποτα (μόνο μια μικρή γρατζουνιά είχε) και χωρίς μα, μου και όταν έγινε αλλάγή τα παλία τα πήρα σπίτι μου.

δυο παρατηρήσεις φιλικά...

Αν στράβωσε το κάγκελο δες μην τυχών και έγινε τίποτα στο σημείο που βιδώνει στο πλαίσιο....

Αν πήγες νοσοκομείο, ξαναπάνε και ζήτα αντίγραφο από το βιβλίο συμβάντων που δείχνει οτι πήγες στο νοσοκομείο και τι βρήκαν κτλ....Ίσως το χρειαστείς :winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιάννη περάστικα ρε συ, δεν έχω να πώ κάτι για τις ερωτήσεις σου παρα μόνο περαστικά και γρήγορα πάνω στο μοτόρι σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Περαστικα Γιάννη, οπως ειπαν πιο πανω παρε την γνωμάτευση του νοσοκομείου, κανε αναφορα του συμβάντος στην ασφαλιστική σου, εκτος απο την υλική αποζημίωση δικαιούσαι χρηματα και για σωματικη αποζημίωση.

Επίσης ρωτα στην ασφαλιστική εαν εκανε θετική δηλωση ο υπαίτιος. Ευχομαι να μην υπάρξει αλλη φορα, αν ομως συμβει καλυτερα να καλέσετε τροχαια να καταγράψει το συμβάν.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Καλά όταν διάβασα τίτλο δαγκωθηκα πρώτον μην έπαθες τίποτα κ δεύτερον γιατί ξέρω πόσο το προσεχες...παίζει να είναι το πιο πένα πεγκασο πανελληνίως...αλλά εντάξει...ψιλοκομπλε κ στα δύο. Το τελευταίο είναι αυτό που παθαίνεις, να το ξέρεις. Περαστικά!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 λεπτά, το μέλος doctoras9 έγραψε:

εκτος απο την υλική αποζημίωση δικαιούσαι χρηματα και για σωματικη αποζημίωση.

Κατι τετοιο, δεν εμπιπτει στον φιλικο διακανονισμο. Οποιος εχει ορεξη, χρονο και χρημα... προχωραει με αυτο τον τροπο.

Πληρωνεις συνεργειο, αλλαζεις/επισκευαζεις οτιδηποτε ζημιωθηκε και τα υπολοιπα, δικαστικα ή εξωδικαστικα αναλογα ποσο ευκολα θα βρεθει μια μεση λυση.

Επιπλεον, η θετικη δηλωση ατυχηματος, δεν ειναι τελικη. Μπορει να την αποσυρει, να την τροποποιησει να την κανει οτι θελει, δεδομενου οτι κατα το ατυχημα μπορει να επικρατουσε συγχυση (ναι, υπαρχουν και αυτα!).

Ξερω αρκετες περιπτωσεις που στο συμβαν ο υπαιτιος παραδεχεται τη χαζομαρα του, αλλα οταν ακουσει κοστολογιο για το δικο του οχημα, αισθανεται μαλακας που ο αλλος θα αποζημιωθει και ο ιδιος (ο ΜΑΛΑΚΑΣ ντε!!) εν τελει κανει την παπια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παίδες σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας. Έχω την γνωμάτευση του νοσοκομείου στα χέρια μου και αύριο έχω ραντεβού στο συνεργείο με τον πραγματογνώμονα. Είμαι ήδη καλύτερα σωματικά οπότε το μόνο που με απασχολεί το τι θα γίνει με το μηχανάκι. Θα΄χετε update με τα νέα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR200 Loreal CR500

Δημοσιεύτηκε

περαστικα στον παθων.

Αρα για εμας τους αβγαλτους. Η προταση παντα καλουμε τροχαια και ασθενοφορο (αν υπαρχει τραυμα) ισχυει παντα και παντου;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

περαστικα στον παθων.

Αρα για εμας τους αβγαλτους. Η προταση παντα καλουμε τροχαια και ασθενοφορο (αν υπαρχει τραυμα) ισχυει παντα και παντου;

προφανώς όχι μουφες μη πάμε στην άλλη μεριά.  Άλλα εάν έχεις τραυματιστεί έστω και με μώλωπες μονο, θα πρέπει να αποζημιωθείς για το τράβηγμα, συνεπώς πάντα τροχαία και ασθενοφόρο διότι πρέπει άμεσα να προωθηθείς για εξετάσεις 

το μηχανάκι γιαννη θα φτιαχτεί εσύ να είσαι καλά 

πριν 9 ώρες, το μέλος Morx έγραψε:

Κατι τετοιο, δεν εμπιπτει στον φιλικο διακανονισμο. Οποιος εχει ορεξη, χρονο και χρημα... προχωραει με αυτο τον τροπο.

Πληρωνεις συνεργειο, αλλαζεις/επισκευαζεις οτιδηποτε ζημιωθηκε και τα υπολοιπα, δικαστικα ή εξωδικαστικα αναλογα ποσο ευκολα θα βρεθει μια μεση λυση.

Επιπλεον, η θετικη δηλωση ατυχηματος, δεν ειναι τελικη. Μπορει να την αποσυρει, να την τροποποιησει να την κανει οτι θελει, δεδομενου οτι κατα το ατυχημα μπορει να επικρατουσε συγχυση (ναι, υπαρχουν και αυτα!).

Ξερω αρκετες περιπτωσεις που στο συμβαν ο υπαιτιος παραδεχεται τη χαζομαρα του, αλλα οταν ακουσει κοστολογιο για το δικο του οχημα, αισθανεται μαλακας που ο αλλος θα αποζημιωθει και ο ιδιος (ο ΜΑΛΑΚΑΣ ντε!!) εν τελει κανει την παπια.

Σε περίπτωση που μάθεις από την ασφαλιστική σου οτι ο μαλάκας έχει κάνει αρνητική δήλωση ενώ έφταιγε και εσύ παράλληλα έχεις τραυματιστεί (αλλά έχεις διακομιστεί για εξετάσεις στο νοσοκομείο με εκαβ)τότε έχεις το δικαίωμα να του κάνεις ποινική δίωξη και να πάει να μαμηθεί... κατόπιν θα περιμένετε όλοι την δικογραφία της τροχαίας (στην Θεσσαλονίκη κρατάει τουλάχιστο 4μήνες για να την πάρεις στο χέρι) την καταθέτεις στην ασφάλεια σου και αποζημιώνεσαι.

Αν δεν έχεις τα λεφτά περιμένεις την δικογραφία για να πάρεις λεφτά και να το φτιάξεις, εάν τα έχεις το φτιάχνεις(σε επικοινωνία με τον εμπειρογνώμονα) εκεί που θέλεις και παίρνεις τα τιμολόγια προς αποζημίωση.  

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Wolf (250cc) Moto Guzzi V7 Stone (744cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά μπρο. 

Υπ'όψιν, για οποιοδήποτε γνήσιο ανταλλακτικό Aprilia, οπλίσου με υπομονή, καθώς τα πάντα έρχονται από Ιταλία(δεν υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος Ελλάδα εδώ και κάμποσο καιρό).

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Όχι ρε Γιαννάρα, περαστικά φίλε, ευτυχώς δεν έπαθες κάτι σοβαρότερο να σε κρατήσει και μακρυά από τις πλαγιές :yes:

Το Stradaκι θα ξαναγίνει μπιμπελό όπως το είχες. Μην συμβιβαστείς με βαψίματα, ισιώματα κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

Γιάννη περαστικά σου. είχα μήνες να μπώ στο φόρουμ και βλέπω αυτό. ίσως πρέπει να μιλήσουμε καθώς γνωρίζεις ότι πέρασα το ίδιο και απο ότι καταλαβαίνω η δική σου ζημιά είναι αρκετά μικρή σε κόστος. η δική μου είχε φτάσει 1200+

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 1/2/2018 at 7:50 ΜΜ, το μέλος kpapageo έγραψε:

Όχι ρε Γιαννάρα, περαστικά φίλε, ευτυχώς δεν έπαθες κάτι σοβαρότερο να σε κρατήσει και μακρυά από τις πλαγιές :yes:

Το Trailακι θα ξαναγίνει μπιμπελό όπως το είχες. Μην συμβιβαστείς με βαψίματα, ισιώματα κλπ.

Ευχαριστώ Κώστα! Ναι ήμουν μερικές μέρες εκτός και έχει τρεις μέρες τώρα που ανεβαίνω βουνό χωρίς να αισθάνομαι την παραμικρή ενόχληση.

Το μόνο που δεν θα μου αλλάξουν αλλά θα το ισιώσουν και θα το βάψουν είναι τα κάγκελα κινητήρα. Το κυνήγησα για αντικατάσταση με καινούργιο αλλά λόγω παλαιότητας δεν μπορεί να γίνει κάτι..

Την 4/2/2018 at 0:22 ΜΜ, το μέλος pit_hal έγραψε:

Γιάννη περαστικά σου. είχα μήνες να μπώ στο φόρουμ και βλέπω αυτό. ίσως πρέπει να μιλήσουμε καθώς γνωρίζεις ότι πέρασα το ίδιο και απο ότι καταλαβαίνω η δική σου ζημιά είναι αρκετά μικρή σε κόστος. η δική μου είχε φτάσει 1200+

Ευχαριστώ Πέτρο! Ναι το θυμάμαι το δικό σου ατύχημα. Εγώ ευτυχώς από ζημιές έχω ελάχιστες συγκριτικά με εσένα. Βρέθηκα στην aprilia με τον πραγματογνώμονα και απεφάνθη πως θα αλλάξει το λεβιέ ταχυτήτων, το αριστερό ακρόμπαρο και όσον αφορά το κάγκελο του κινητήρα που είχε έρθει σε επαφή στο τρακάρισμα, θα ισιωθεί και θα βαφτεί. Θα περιμένω όμως 8-10 μέρες αρχικά για να έρθουν τα ανταλλακτικά γιατί δεν υπάρχουν στην aprilia.

Τροποποιήθηκε από τον Giannis90

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα