Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
greco44

ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΒΟΥΝΟ ΣΤΑ 1000€

12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha fz6 fazer (600cccc) agv k5 Triumph tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο μηχανακι στα γυρω στο χιλιαρικο για χρηση στο βουνο.

Δεν εχω εμπειρια απο οδηγηση σε βουνο θα ηθελα κατι που να μην χρειαζεται τρελη συντηρηση(αν οντως μπορω να βρω κατι τετοιο με αυτα τα χρηματα) και να ευκολο στην επισκευη του.

Εχω βρει καποια μηχανακια στο car.gr οπως kdx,wr,cr, κυριως διχρονα δηλαδη.Δεν με ενδιαφερει να βγαζουν πινακιδες επειδη υπαρχει και αλλη μηχανη οποτε ψαχνω κατι καθαρα για αυτη την χρηση.

Αν εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο απο προσωπικη εμπειρια θα βοηθουσε πολυ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Μηχανακι του 1000αρικου σε σχετικα αξιοπρεπη κατασταση μονο κανενα DT ή WR για να μπορεις να βρεις ανταλλακτικα, δηλαδη θα πρεπει να πας σε κατι αρκετα παλιο, απεφυγε τα ΜΧ γιατι θα σε δυσκολεψουν καπως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer 09/DR-Z (1250cc) Arai Viper-GT Flag Italy Ducati MTS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα και θα προσθέσω στη λίστα και κενένα TTR 250 και XR 250 με λίγα παραπάνω χρήματα!!!

Επειδή μιλάμε, όμως, για παλιά μηχανάκια θέλει μεγάλη προσοχή γιατί οι πιθανότητες να θέλουν πολλά μαζέματα είναι πάρα πολλές δυστυχώς οπότε μοιραία θα αναγκαστείς να τα δώσεις μετά!!!:cry::doh::bash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 53 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Μηχανακι του 1000αρικου σε σχετικα αξιοπρεπη κατασταση μονο κανενα DT ή WR για να μπορεις να βρεις ανταλλακτικα, δηλαδη θα πρεπει να πας σε κατι αρκετα παλιο, απεφυγε τα ΜΧ γιατι θα σε δυσκολεψουν καπως.

Οντως με αυτα θα εχω ευκολη προσβαση σε ανταλλακτικα αλλα γενικοτερα σαν μηχανακια τι λενε?

πριν 24 λεπτά, το μέλος costas έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα και θα προσθέσω στη λίστα και κενένα TTR 250 και XR 250 με λίγα παραπάνω χρήματα!!!

Επειδή μιλάμε, όμως, για παλιά μηχανάκια θέλει μεγάλη προσοχή γιατί οι πιθανότητες να θέλουν πολλά μαζέματα είναι πάρα πολλές δυστυχώς οπότε μοιραία θα αναγκαστείς να τα δώσεις μετά!!!:cry::doh::bash:

Το ξερω και αυτο θελω να αποφυγω γιατι αν ειναι να τα δωσω μετα καλυτερα να τα δωσω απο τωρα για κατι καλυτερο.

Καλες επιλογες και τα 2 που προτεινεις αλλα,επειδη δεν το γνωριζω, απο δυναμη δεν σε περιοριζουν λιγο στο βουνο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γνωμη μου ειναι να τα δωσεις απο την αρχη για να μην τραβιεσε σε μαστόρους μετα, πολλοι νομιζουν οτι το βουνο ειναι χαβαλες, ισα ισα στο βουνο πρεπει να καβαλας ΑΡΙΣΤΟ μηχανακι, το θεμα δεν ειναι μονο να πας, ειναι και να γυρισεις, με ενα κακοσυντηρημενο μηχανακι οι πιθανοτητες να μη σε γυρισει ειναι πολλες, φαντασου να μπεις σε κανενα ρεμα και το μηχανακι να σε αφησει, πως το βγαζεις?

Αν θελεις ενα μηχανακι για να κανεις μπαντες και σουζες σε χωματοδρομους κοντα στο σπιτι σου τοτε εχεις πολλες επιλογες στο 1000αρικο.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Γνωμη μου ειναι να τα δωσεις απο την αρχη για να μην τραβιεσε σε μαστόρους μετα, πολλοι νομιζουν οτι το βουνο ειναι χαβαλες, ισα ισα στο βουνο πρεπει να καβαλας ΑΡΙΣΤΟ μηχανακι, το θεμα δεν ειναι μονο να πας, ειναι και να γυρισεις, με ενα κακοσυντηρημενο μηχανακι οι πιθανοτητες να μη σε γυρισει ειναι πολλες, φαντασου να μπεις σε κανενα ρεμα και το μηχανακι να σε αφησει, πως το βγαζεις?

Αν θελεις ενα μηχανακι για να κανεις μπαντες και σουζες σε χωματοδρομους κοντα στο σπιτι σου τοτε εχεις πολλες επιλογες στο 1000αρικο.

Καταλαβα τι θελεις να πεις και εχεις δικιο σε αυτο. Εστω οτι ανεβαζω το μπατζετ ποια μηχανακια να κοιταξω ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για να πάρεις μια κατεύθυνση και να ψάξεις αυτό που θα χρειαστείς θα πρεπει να καταλήξεις στη χρήση που θα κάνεις, π.χ. Αν θελεις να εξελιχθείς και να φτάσεις σε ενα καλό επίπεδο για να συμμετέχεις σε οργανωμένες προπονήσεις εντουρο ή αγώνες τοτε θα πρεπει να πας σε κατι ελαφρύ, αν θελεις να πηγαίνεις χωματοεκδομουλες, να μπαίνεις σε μονοπάτια και ρέματα τοτε μπορεις να πας και σε τετράχρονο όπως αυτά που αναφέρθηκαν (TTR XR) ειναι μεν πιο μεγάλο το βάρος απο ενα διχρονο αλλα μπορεις να κανείς σχεδόν τα πάντα εκτός απο Xtreme endurο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

KLR 250 για ξεκινημα η κανενα dominator 650.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Εγω θα σου ελεγα πατα στο car.gr διχρονο 125-250 κυβικα και παρε οτι πιο καινουριο/καλη κατασταση βρεις. Σε αυτο το budget προφανως κοιτας επισης λαστιχα, αλυσιδα - γραναζια, αναρτησεις, συμπιεση...

Θα σου ελεγα να κοιταξεις και πιο "καθαρα" μοντελα οπως (Husq) wr, exc αφου το θες μονο για βουνο αντι των πιο "μαλακων" wre, lc2, dt κτλ. και ας εχουν μια καποια παραπανω συντηρηση (που και αυτο μαλλον παιζει για τετοιες χρονολογιες και μεταχειρισμενα μηχανακια).

Με τετοιο budget θα σου ελεγα να μην κοιτας xr - ttr. Θα ειναι μαλλον σαπακι και αμα θελει επισκευη το μοτερ, θα σου βγει κανα χιλιαρικο να κανεις σωστη δουλεια και παλι θα εχεις μηχανακι 15+ χρονων.

klr-dominator θα θεωρω ακαταλληλα για βουνο περα απο απλη χωματαδα.

Τροποποιήθηκε από τον kalimera8764
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

KLR 250 για ξεκινημα η κανενα dominator 650.

Νομιζω αυτα τα μηχανακια περισσοτερο για χρηση on/off παρα για βουνο καθαρα.Ευχαριστω για την απαντηση παντως.

πριν 2 ώρες, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Εγω θα σου ελεγα πατα στο car.gr διχρονο 125-250 κυβικα και παρε οτι πιο καινουριο/καλη κατασταση βρεις. Σε αυτο το budget προφανως κοιτας επισης λαστιχα, αλυσιδα - γραναζια, αναρτησεις, συμπιεση...

Θα σου ελεγα να κοιταξεις και πιο "καθαρα" μοντελα οπως (Husq) wr, exc αφου το θες μονο για βουνο αντι των πιο "μαλακων" wre, lc2, dt κτλ. και ας εχουν μια καποια παραπανω συντηρηση (που και αυτο μαλλον παιζει για τετοιες χρονολογιες και μεταχειρισμενα μηχανακια).

Με τετοιο budget θα σου ελεγα να μην κοιτας xr - ttr. Θα ειναι μαλλον σαπακι και αμα θελει επισκευη το μοτερ, θα σου βγει κανα χιλιαρικο να κανεις σωστη δουλεια και παλι θα εχεις μηχανακι 15+ χρονων.

klr-dominator θα θεωρω ακαταλληλα για βουνο περα απο απλη χωματαδα.

Και εγω προς τα εκει προσανατολιζομαι απο οτι φαινεται.Εχω βρει ενα kdx 200 σε καλουτσικη κατασταση αλλα θα ψαξω και για αυτα που λες.

Ενταξει με αυτα τα χρηματα και εγω δεν περιμενω κατι τελειο αλλα θελω να αποφυγω κατι που θα θελει ακριβη επισκευη και για αυτο πιστευω το διχρονο ειναι η καλυτερη επιλογη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος greco44 έγραψε:

Νομιζω αυτα τα μηχανακια περισσοτερο για χρηση on/off παρα για βουνο καθαρα.Ευχαριστω για την απαντηση παντως.

Και εγω προς τα εκει προσανατολιζομαι απο οτι φαινεται.Εχω βρει ενα kdx 200 σε καλουτσικη κατασταση αλλα θα ψαξω και για αυτα που λες.

Ενταξει με αυτα τα χρηματα και εγω δεν περιμενω κατι τελειο αλλα θελω να αποφυγω κατι που θα θελει ακριβη επισκευη και για αυτο πιστευω το διχρονο ειναι η καλυτερη επιλογη.

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, δεν εχω οδηγησει καν kdx, αλλα σε διαφορα (αμερικανικα κυριως) φορα, ακουγονται καλα λογια για το kdx220, με τον τετραγωνης διατομης σκελετο. Ειχα δει 2-3 να πωλουνται στο car ανα καιρους, αλλα ηταν συνηθως πανω απο το χιλιαρικο. Κανε μια ψακτικη για τι μοντελα κυκλοφορισαν ανα τα χρονια μπορει να βρεις καποιο διαμαντακι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, δεν εχω οδηγησει καν kdx, αλλα σε διαφορα (αμερικανικα κυριως) φορα, ακουγονται καλα λογια για το kdx220, με τον τετραγωνης διατομης σκελετο. Ειχα δει 2-3 να πωλουνται στο car ανα καιρους, αλλα ηταν συνηθως πανω απο το χιλιαρικο. Κανε μια ψακτικη για τι μοντελα κυκλοφορισαν ανα τα χρονια μπορει να βρεις καποιο διαμαντακι...

Σε ευχαριστω για την βοηθεια.Θα αρχισω να ψαχνω και θα δουμε τι θα βρω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this