Innovakias98

Μπροστα Δισκοπλακα

57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

οπως ειναι λυμμενο, παρε οδοντοβουρτσα η μικρο πινελο και μαζι με υγρο πιατων+νερο καθαρισε καλα τη δαγκανα μεσα (πατα 1-2 φορες τη μανετα να βγουνε εξω τα εμβολα να τα καθαρισεις και αυτα, χωρις τακακια μεσα ετσι.)

αλλαγη υγρων + εξαερωση στο κυκλωμα εχει γινει προσφατα με σωστο τροπο? αν οχι καντο. 

εχει χρονια που το πουλησα το παπι και δε θυμαμαι σιγουρα, αλλα μου φενεται πως η επιφανεια που παταει η δαγκανα πανω στο δισκο ειναι μικρη. μηπως εχεις βαλει αναποδα τον αποστατη? 

τα τακακια ειναι σε καλη κατασταση? ποια εχεις? τα στοκ μαυρα η τα γνωστα αφτερ μπλε χρωματος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Innova (125cc) BMW S1000RR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Την καθαρισα την δαγκανα και πισω απο τα εμβολα,εβαλα γρασο στα αξονακια αλλα παλι τα ιδια,αλλαγη υγρων και εξαερωση εχουν γινει.Ο αποστατης εχει μπει σωστα( δεν μπαινει λαθος) αλλα αυτο το παρατηρησα και με την γνησια δισκοπλακα οπως ηταν ηδη και μου ειπε ο μαστορας,με μια γρηγορη ματια,οτι ειναι η δισκοπλακα και εβαλα μια aftermarket. Αλλα το προβλημα συνεχισε. Μηπως να αλλαζα δαγκανα εξ ολοκληρου με μια ιμιτασιον ( γιατι δεν υπαρχουν λεφτα για γνησια) και να ησυχασω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) τιι? (...cc)

Δημοσιεύτηκε

Να πω ότι και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα. Με την μαμα δισκόπλακα πάνω από 80 έπαιζε ελααααάχιστα το τιμόνι.. Αν γυρνούσα τον τροχό όμως δεν ακουγόταν ο ήχος σε συγκεκριμένο σημείο αλλά καθ' όλο το μήκος της δισκόπλακας.

Έκανα εξαέρωση.. άλλαξα τακάκια αλλά πάλι ακουγόταν ίσα ίσα ένας λεπτός θόρυβος. Δεν είχε σταματήσει.

Έβαλα διάφορα καθαριστικα, λιπαντικά αλλά αποτέλεσμα 0.

Έτυχε και πέρασα από ένα συνεργείο μιας και είχα κατέβει Βόλο και σταματάω. Ρε Φώτη του λέω δες λίγο γιατί ακούγεται η δισκόπλακα? Γυρνάει τη ρόδα και έκανε ήχο μόνο σε συγκεκριμένο σημείο:_zeppelin: και φάνηκα βλάκας... 

Έφυγα και πέρασε έτσι το καλοκαίρι..

Πήρα μια δισκόπλακα racing boy στα 25 ευρώ https://www.car.gr/parts/view/11403784/ και την έβαλα στο μηχανάκι. Σταμάτησε το παίξιμο του τιμονιού. 

Μόλις την έβαλα και την δοκίμασα δεν έπιανε ΚΑΘΟΛΟΥ μετά έστρωσε και έχει την απόδοση της μανίσιας σε καμία περίπτωση δεν έχει το δάγκωμα της braking. 

Βάζω καινούριο τακάκι, κάνω εξαέρωση και πάλι ακούγεται, πάλι ακουμπάνε στη δισκόπλακα γιατί τα έμβολα δεν μπαίνουν τελείως μέσα και εξέχουν πολύυ λίγο αλλά εξέχουν ίσα ίσα να ακουμπάει το τακάκι στην δισκόπλακα. 

Ακόμα έτσι είναι δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο λόγω χρόνου...

ΙΣΩΣ έτσι λειτουργεί η δαγκάνα επειδή έχει έμβολα μόνο από την μια μεριά... 

Με την 1η ευκαιρία θα το κοιτάξω και εγώ ξανά.

πριν 1 ώρα, το μέλος noodles έγραψε:

οπως ειναι λυμμενο, παρε οδοντοβουρτσα η μικρο πινελο και μαζι με υγρο πιατων+νερο καθαρισε καλα τη δαγκανα μεσα (πατα 1-2 φορες τη μανετα να βγουνε εξω τα εμβολα να τα καθαρισεις και αυτα, χωρις τακακια μεσα ετσι.)

αλλαγη υγρων + εξαερωση στο κυκλωμα εχει γινει προσφατα με σωστο τροπο? αν οχι καντο. 

εχει χρονια που το πουλησα το παπι και δε θυμαμαι σιγουρα, αλλα μου φενεται πως η επιφανεια που παταει η δαγκανα πανω στο δισκο ειναι μικρη. μηπως εχεις βαλει αναποδα τον αποστατη? 

τα τακακια ειναι σε καλη κατασταση? ποια εχεις? τα στοκ μαυρα η τα γνωστα αφτερ μπλε χρωματος?

Έτσι είναι όλες αυτές οι αφτερμαρκετ.. δεν έχει μεγάλη επιφάνεια που πατάει το τακάκι!

πριν 6 ώρες, το μέλος Innovakias98 έγραψε:

Εάν δεν φτιάξει και με το γράσο και βάλω ιμιτασιόν δαγκάνα θα υπάρχει προβλημα;

πριν 5 ώρες, το μέλος Innovakias98 έγραψε:

100 κάνει η γνήσια 30~ η ιμιτασιόν σχεδόν όλες όσες έχω βρει 

https://www.car.gr/parts/view/12231062/ Βάλε αυτήν αν είναι να αλλάξει η οποία έχει και 4 πιστονάκια που σημαίνει ότι και τα δυο τακάκια θα επιστρέφουν εντελώς πίσω και δεν θα ακουμπάνε το δίσκο.

Καλά τα φρένα του ινόβα αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα και εμένα στο θέμα ότι ακουμπάνε πάνω τα τακάκια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Να πω ότι και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα. Με την μαμα δισκόπλακα πάνω από 80 έπαιζε ελααααάχιστα το τιμόνι.. Αν γυρνούσα τον τροχό όμως δεν ακουγόταν ο ήχος σε συγκεκριμένο σημείο αλλά καθ' όλο το μήκος της δισκόπλακας.

Έκανα εξαέρωση.. άλλαξα τακάκια αλλά πάλι ακουγόταν ίσα ίσα ένας λεπτός θόρυβος. Δεν είχε σταματήσει.

Έβαλα διάφορα καθαριστικα, λιπαντικά αλλά αποτέλεσμα 0.

Έτυχε και πέρασα από ένα συνεργείο μιας και είχα κατέβει Βόλο και σταματάω. Ρε Φώτη του λέω δες λίγο γιατί ακούγεται η δισκόπλακα? Γυρνάει τη ρόδα και έκανε ήχο μόνο σε συγκεκριμένο σημείο:_zeppelin: και φάνηκα βλάκας... 

Έφυγα και πέρασε έτσι το καλοκαίρι..

Πήρα μια δισκόπλακα racing boy στα 25 ευρώ https://www.car.gr/parts/view/11403784/ και την έβαλα στο μηχανάκι. Σταμάτησε το παίξιμο του τιμονιού. 

Μόλις την έβαλα και την δοκίμασα δεν έπιανε ΚΑΘΟΛΟΥ μετά έστρωσε και έχει την απόδοση της μανίσιας σε καμία περίπτωση δεν έχει το δάγκωμα της braking. 

Βάζω καινούριο τακάκι, κάνω εξαέρωση και πάλι ακούγεται, πάλι ακουμπάνε στη δισκόπλακα γιατί τα έμβολα δεν μπαίνουν τελείως μέσα και εξέχουν πολύυ λίγο αλλά εξέχουν ίσα ίσα να ακουμπάει το τακάκι στην δισκόπλακα. 

Ακόμα έτσι είναι δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο λόγω χρόνου...

ΙΣΩΣ έτσι λειτουργεί η δαγκάνα επειδή έχει έμβολα μόνο από την μια μεριά... 

Με την 1η ευκαιρία θα το κοιτάξω και εγώ ξανά.

Έτσι είναι όλες αυτές οι αφτερμαρκετ.. δεν έχει μεγάλη επιφάνεια που πατάει το τακάκι!

https://www.car.gr/parts/view/12231062/ Βάλε αυτήν αν είναι να αλλάξει η οποία έχει και 4 πιστονάκια που σημαίνει ότι και τα δυο τακάκια θα επιστρέφουν εντελώς πίσω και δεν θα ακουμπάνε το δίσκο.

Καλά τα φρένα του ινόβα αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα και εμένα στο θέμα ότι ακουμπάνε πάνω τα τακάκια.

Ναι αλλα οταν γυρνας την ροδα με το χερι ποσες στροφες περιπου σου κανει γιατι εμενα 2,3 το πολυ με αποτελεσμα να κοβει αρκετα την ταχυτητα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν το έχω δώσει σημασία.. απλά το κάνει. Μπορείς να μας βάλεις ένα βιντεάκι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πως ανεβαζω βιντεο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εκεί που ανεβάζεις τις φωτό πριν τις βάλεις στο ΜΒ την ίδια διαδικασία. Αλλιώς μέσω ΥΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα