ShapeshifterGR98

Kawasaki ZX130...αξίζει;

18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Rookie FF-352 Ducati 996 (2001) (996cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα στην ομάδα! Πρόσφατα ένας γνωστός μου θέλει να δώσει το ZX130 του και του είπα άμα δέχεται να κάνει ανταλλαγή με μηχανάκι μου είπε οτι δεν έχει πρόβλημα. Ξέρω οτι το ZX σε σχέση με το Αddress είναι 5cc παραπάνω και έχει μεγαλύτερη διαδρομή πιστονιού (55.2 το Address 59.1 το ZX) και βγάζει 1 με 1μιση άλογο παραπάνω δύναμη. Ουσιαστικά ναι είναι ίσα ίσα λίγο πιο δυνατό απο το δικό μου. Επίσης ναι ξέρω οτι το ντεπόζιτο το έχει μπροστά και οτι στα όργανα έχει και στροφόμετρο και οτι για τροφοδοσία το μοτέρ έχει καρμπυρατέρ (άρα σε κρύες μέρες όπως τώρα θα χρειαστώ και το τσοκ και προθέρμανση). Τώρα. Εμένα εμφανισιακά δεν με χαλάει καθόλου ίσα ίσα μπροστά μου θυμίζει Ninja και γενικά τα Kawasaki σαν σχεδιασμό τα γουστάρω και αυτά αρκετά. Απλά έχω μερικές απορίες σχετικά με το παπί αυτό. Καταρχάς το ντεπόζιτο ναι μεν είναι απο μπροστά αρα όταν πας για βενζίνη είναι εύκολο το γέμισμα ωστόσο αυτό δεν επηρεάζει και το κέντρο βάρους του και γενικά την όλη συμπεριφορά του στον δρόμο; Ξέρω οτι στην Kawasaki δεν είναι βλάκες και οτι το φιλοσοφήσανε αλλά και πάλι έχω αυτή την απορία. Κατά τα άλλα έχουνε ακουστεί γενικά προβλήματα με το συγκεκριμένο παπάκι; Γενικά τι παίζει με αυτό;

Το είχε κάποτε ένας συνάδελφος του πατέρα μου και του είπε οτι μερικές φορές σε πολύ κρύες μέρες είχε λίγο θέμα με ρελαντί (κατί λογικό πιστευώ σε παπάκια με καρμπυρατέρ..εδω και το δικό μου με injection έχει θέμα τις πολύ κρύες μέρες) αλλά κατά τα άλλα είναι καλό μηχανάκι. Δεν έχω πει τίποτα ακόμα στο παιδί αυτό και ήθελα να πάρω πρώτα μια γνώμη απο εδω. Επίσης τι άλλο πρέπει να κοιτάξω στο παπί αυτό σε περίπτωση που παω παρακάτω; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@innova 04 Θα το πάρω σαν "ναι αξίζει". Κατά τα άλλα κάποιο άλλο πρόβλημα που να έχει ακουστεί για αυτό το μηχανάκι; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

...Προλαβες να διαβασεις 15 σελιδες ???

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@innova 04 όντως είναι 15 σελίδες :P Επιστρέφω όταν το διαβάσω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Στα κρυα (κατω απο 15 βαθμους) εχει θεμα το καρμπυρατερ οταν κινειται σε ανοικτο δρομο και παγωσει αρκετα. Δεν ανεβαζει στροφες και σβηνει καποιες φορες. Με λιγο ανοικτο "τσοκ" λυνεται εν μερει το θεμα.

Αριστο οδηγικα (για παπι) και με αρκετο γκαζι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 41 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

...Προλαβες να διαβασεις 15 σελιδες ???

Τα παιρνει γρηγορα... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Οκ κοιτώντας στο thread περί του ΖΧ130 κατάλαβα οτι όντως πρόκειται για ένα αρκετά καλό παπάκι. Σε σχέση με το δικό μου όμως (125αρι, εντελώς στοκ το μοτέρ του με φίλτρο, εξάτμιση και κοντότερο γρανάζωμα, τελικές 110-115 km/h) έχει τρελή διαφορά στο άνοιγμα; Δεν μπορώ να πω βέβαια οτι έμενα και παραπονεμένος με το Suzuki όταν στα Μελισσιάτικα στον Βόλο (περιοχή με κάτι ανηφόρες ο Θεός να βάλει το χέρι του) με δικάβαλο τράβαγε πολύ άνετα και τότε μάλιστα είχα 14αρι μπροστά γρανάζι...τώρα φοράει 13αρι. Αλλά πέρα την οδηγική συμπεριφορά και την υπόλοιπη ποιότητα του απο άποψη μοτέρ έχει τρελές διαφορές; Τώρα το οτι λέει οτι πάει οσο το Innova (το παλιό ινοβα λογικά) δεν ξέρω γιατί ούτε είχα ποτέ μου innova ούτε έχω βάλει με ινοβα κόντρα.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Αν ημουνα εγω στη θεση σου θα το τραμπαριζα, θα του εβαζα ενα κυλινδρο 60mm να φτασει τα 160+cc ενα εκκεντροφορο, ενα pwk28 και μια εξατμηση vpr για να κερναω τσαγια τα X.

Αυτα απο μενα... 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@Tasos Meli Λεφτά να είχα για όλα αυτά καλά θα ήτανε :laugh: Προς το παρόν και τα 2 μοτέρ εντελώς στοκ το ΖΧ έχει μεγάλη διαφορά με το Suzuki? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@Tasos Meli Λεφτά να είχα για όλα αυτά καλά θα ήτανε :laugh: Προς το παρόν και τα 2 μοτέρ εντελώς στοκ το ΖΧ έχει μεγάλη διαφορά με το Suzuki? 

Αυτο δεν το γνωριζω αλλα με 59 διαδρομη εχει ολα τα φοντα να χτισεις κατι δυνατό. Δεν χρειαζεται να τα κανεις ολα μαζι, σιγα σιγα.. Εγω εδωσα ενα σκασμο λεφτα να φτιαξω ενα Townmate μαμα και τωρα ξυνομαι να το ¨φτιαξω¨ λιγακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova i (125cc) caberg KTM SMC (690cc)

Δημοσιεύτηκε

2 φορές το ίδιο μηχανάκι πήρα! Τώρα βέβαια εδώ και 2 χρόνια έχω innova i! Λόγο της ξεροκεφαλιας μου πέρασα τα πέρασα όλα τα πάπια! Είμαι αναλητικοτατος στο θέμα μου και ότι γράφω ισχύει! Τώρα σε σύγκριση και με το innova μου έχω να πω πως είναι η νύχτα με την μέρα αυτά τα πάπια! Τι να πω? Για φρένα? Άνεση? Σταθερότητα? Γκάζι ? Σε όλα 3 φορές ανώτερο το ZX! Τα μόνα + που βλέπω στο innova είναι ο απροβληματιστος ψεκασμός, τα πολύ καλά φώτα του και η κατανάλωση που είναι χαμηλότερη από το ZX που προς θεού δεν είναι αυτή που θα κάνει διάφορα στην τσέπη! Αν το ZX είχε ψεκασμό θα το είχα μέχρι και σήμερα! Για όλα τα υπόλοιπα διάβασε το θέμα! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@Ναπολέων το διαβάσα το thread σου και ναι όντως τα 130 κυβικά η σχετικά κλιμάκωση σχέσεων του (όπως έχω διαβάσει και στο ίντερνετ) και το 24αρι καρμπυρατέρ του (νομίζω Keihin φοράει) του χαρίζουνε όντως και καλύτερο τράβηγμα και γενικά πιο δυνατές επιδόσεις απο ένα 125αρι όπως το Innova ή και το Address (που ουσιαστικά αυτά τα 2 είναι μοτερικά τα ίδια σχεδόν σε δύναμη συνεπώς δεν κάνω σύγκριση). Άμα είναι να κάνω την τράμπα (και φυσικά να είναι σε καλή κατάσταση το ΖΧακι) εγω θέλω απλά ένα παπί αξιόπιστο για βόλτες και μέσα και έξω απο την πόλη. Το καλοκαίρι θα φάει τρελή χρήση σίγουρα σε Πήλιο και σε μπάνια (αποστάσεις 20κατι χιλιόμετρα όλα με στροφές ανηφόρες κλπ). Απο δύναμη μετά το φίλτρο την εξάτμιση και το κοντότερο γρανάζι το Suzuki δεν με έχει αφησει σε καμία περίπτωση απογοητευμένο (δικάβαλο σηκώνει 90 km/h σε ελαφριά ανηφόρα πλέον) συνεπώς απο άποψη μοτέρ ούτε και το ΖΧ θα με αφήσει παραπονεμένο υποθέτω. Απλά θέλω κάτι που να είναι στιβαρό, αξιόπιστο και να μην καίει και πολύ. Αν και απο ότι είδα τσιμπάει λίγο παραπάνω όταν είναι υπο μεγάλο φόρτο ο κινητήρας αλλά στο δίνει σε απόδοση. Θα μιλήσω με το παιδί απο Δευτέρα και θα ενημερώσω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova i (125cc) caberg KTM SMC (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια βόλτα κάντο και θα καταλάβεις όλα όσα έχω πει εκτός και αν είναι κανά κακοσυντηρημένο και γενικώς παραμελημένο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πήγα απο κοντά και το είδα. Αρκετά προσεγμένο το έχει τόσο εξωτερικά όσο και μοτερικά. Το πήρα για μια βόλτα και όντως έχει άλλη αίσθηση αυτό το μηχανάκι καλύτερη απο του Address...παπί είναι αλλά η οδηγική συμπεριφορά του είναι λίγο ανώτερη...τα κακά νέα είναι οτι τελικά το πουλάει λόγο ανάγκης χρημάτων απο οτι κατάλαβα. Εγω τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω πάντως και το Suzuki δεν ξέρω και πόσα μπορεί να πιάσει αμα το πουλήσω η αλήθεια είναι γιατί και εμένα δεν είναι αψευγάδιαστο εντελώς σαν μηχανάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ideal Freeder HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν το πουλάει μην ασχοληθείς, κράτα αυτό που έχεις. Φέτος γίνεσαι 20, περίμενε να τα κλείσεις, μάζεψε και κάνα φράγκο και τράβα βγάλε δίπλωμα Α2 να πάρεις καμιά μοτοσυκλέτα της προκοπής μπας και ξεκολλήσεις από τις πάπιες και τις χήνες. 

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

μη πουλησεις το παπι για να παρεις παπι, οτιδηποτε και να ναι αυτο. 

οι διαφορες τους ειναι ελαχιστες και δε θα τις καταλαβει-αξιοποιησει ο μεσος χρηστης. 

δε ξερω ποσο καιρο θες ακομα για διπλωμα (6-10 μηνες)? κανε οικονομια και βαλε κανενα $$ στην ακρη. εντωμεταξυ βαλε αγγελια το παπι σε τιμη αναλογη της καταστασης για να φυγει σχετικα γρηγορα. με λιγη τυχη και υπομονη του χρονου τετοιο καιρο θα εχεις μηχανακι 250 κυβικων :winking::winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

μη πουλησεις το παπι για να παρεις παπι, οτιδηποτε και να ναι αυτο. 

οι διαφορες τους ειναι ελαχιστες και δε θα τις καταλαβει-αξιοποιησει ο μεσος χρηστης. 

δε ξερω ποσο καιρο θες ακομα για διπλωμα (6-10 μηνες)? κανε οικονομια και βαλε κανενα $$ στην ακρη. εντωμεταξυ βαλε αγγελια το παπι σε τιμη αναλογη της καταστασης για να φυγει σχετικα γρηγορα. με λιγη τυχη και υπομονη του χρονου τετοιο καιρο θα εχεις μηχανακι 250 κυβικων :winking::winking:

Ναι 21 Μαϊου κλείνω τα 20 αλλά το να βγάλω δίπλωμα Α2 και να μαζέψω λεφτά για μηχανή (Kawasaki Ninja 250R 2008-2009 την έχω έρωτα) ακούγεται πολύ γαμάτο...αλλά...οικονομικά στενά και πρέπει να κάνω ρέγουλα γιατί 3ο έτος θα πρέπει να νοικιάσω Λάρισα. Αλλά δεν λέω και τίποτα όλα είναι πιθανά μπορεί να πιάσω με το καλό (μακάρι να με αξιώσει ο Θεός) δουλειά κάπου καλά και να τα κανονίσω και αυτά. Για αρχή δεν ξέρω ακόμα τίποτα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα