Dant3

Απόψεις για επιλογή αυτοκινήτου

42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερες.

Ψαχνω και εγω ενα κουτακι για κυριως χρηση πολης.

Μεχρι 1350 κυβικα(για να μη πιανουμε την επομενη κατηγορια στα τελη) και το πολυ 3000Ε και αυτο εαν δε θελει τιποτα τρελα μαζεματα.

Προς το παρον κοιταω σε fiest 1.25,Getz 1.3,yaris 1.3(το οποιο πρεπει να ειναι η πιο καλη επιλογη ,αλλα το μονο μειον οτι ειναι μοντελο 99),corsa 1.2 και και κανα clio.

Εμφανισιακα το κορσακι μου αρεσει πιο πολυ αλλα σε φιλο μηχανικο μολις του ειπα για κορσα μου ειπε μακρια.

Δε θα κανει πολλα χλμ το χρονο και σπανια κανα ταξιδακι.Θα προτιμουσα να μη σερνεται.Το yaris παντως φαινεται να με καλυπτει καθως ειναι το πιο δυνατο και απο τα πιο οικονομικα.

Εχω χοντρικα ξεχωρισει αυτα

https://www.car.gr/classifieds/compare/?id=11965922&id=12109859&id=12016918&id=11707328&id=11777273&id=11004350&id=11837769&id=12003394&id=11718206&id=12106585&id=10986051&id=11568258&id=11475476

Χωρις βεβαια να εχω λιωσει στο ψαξιμο.

Αποψεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Από γκάζι όλα ίδια είναι. Το fiesta το έχει ο πατέρας μου. Καθημερινή χρήση στη πόλη, πάνω από 300.000 χλμ χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Μόνο τα βασικά του σέρβις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

Έχω το Fiesta 1400 , του 2005 , και ψιλοσερνεται,  αλλά κοντεύω τα 130,000 χιλιόμετρα, και έχω μηδέν βλάβες. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

1400 kai να μην σερνεται δυσκολα Γιώργο,  ειδικα ευρωπαϊκό 

Μονο το clio 1400  ειναι σπιρτο. 

Επισης το clio 1200 ειναι επισης σβελτο για τα κυβικα του. 

Αν κοιταξεις προς 1400  κοιτα τα fiesta. Εχω και εγω με 75000χλμ και παραπονο δεν εχω περα απο το γκαζι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Εγω απο το Saxo το 14αρι με τα 75 αλογα δεν ειχα ποτε παραπονο, δεν εχει το γκαζι που εχει το 16αρι αλλα δεν μπορεις να πεις οτι σερνεται, ακομα και με 195/50/15 που το ειχα μια χαρα πηγαινε, και ταξιδια με 140-150 πηγαινα και πανω απο 7 λιτρα δεν εκαιγε ποτε, αξιοπρεπεστατο μικρο αμαξι αλλα το πιο νεο ειναι του 2003.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

+1 για το 1.4 Saxo vts. Και εγώ με αυτό μαθαίνω τώρα που πήρα το δίπλωμα αυτοκινήτου, δεν έχω φυσικά καμιά σοβαρή εμπειρία στα αυτοκίνητα, αλλά είναι πολύ ευέλικτο και μικρΔε βάζει φωτιά στην άσφαλτο, αλλά τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα έχει δύναμη για τα κυβικά του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

To saxo δε το κοιταω γιατι νομιζω δεν εχει abs καν.Θελω να εχει οπωσδηποτε.

Ενταξει οταν εννοω να μη σερνεται,να μην ειναι εμφανες στο δρομο.Ξερω οτι σε αυτα τα κυβικα/ιππους παπι θα με περναει.

Δυστυχως τα πιο πολλα 1400αρια βγαινουν στην επομενη κατηγορια.Ελαχιστα ειναι κατω απο 1358 κυβικα.

Γενικα για τα φιεστα εχω διαβασει και εγω αρκετα καλα.Δε τρελαινομαι εμφανισιακα αλλα οκ.Για yaris κατι?Για 1ης γενιας δηλαδη,αφου αυτα πιανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki sv (650cc) Mt revenge limited-evo Honda cr (500cc)

Δημοσιεύτηκε

fiesta κι από μένα, έχω του 2003, 1250cc με 200000 κμ μόνο τα σέρβις κάνω στην ΄ώρα τους μέχρι τώρα, από προβλήματα 0. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Να ελέγξεις (με βόλτα) ΑΝ λειτουργει + αποδίδει σωστα ο κλιματισμός, σε οτι αγορασεις.

Νύχι δάχτυλου στο νύχι των δισκόφρενων, οπτικός έλεγχος τακακιών.

Έλεγχος σε ασφαλιστή, αν εχει συμμετοχή σε ατύχημα..

Το DOT των ελαστικών (αν εχουν μεινει πανω και τα 4 όμοια), δίνει εναν μπούσουλα της προηγούμενης χρήσης / συντηρησης του κατόχου. Με κανα DOT του 2009-10, ο κάτοχος θα'χε κολλητό στο ΚΤΕΟ...

Τράβα μια πίπα απο τα μπουζί, να δεις αν εχει σαπίλα το μπουζί χαμηλά.

Clio απο μενα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε

Κι εγώ απολύτως ικανοποιημένος κάτοχος fiesta. Απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και αίσθηση μεγαλύτερου αυτοκινήτου στο ταξίδι. Θα σε βόλευε ο κινητήρας 1,25.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χμ βλεπω οτι απο το φιεστα ειστε αρκετοι ικανοποιημενοι.

Επειδη παιζει και το υποκειμενικο της ομορφιας λιγο,ομολογω οτι το κλιο μου αρεσει πιο πολυ ενω τα βλεπω και πιο φθηνα.

Πχ αυτο μου φαινεται αρκετα καλο

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/11836234/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Clio και corsa μακρυα και μισημενοι

Τα αλλα που λες ειναι πολυ καλα στον τομεα της αξιοπιστιας, το fiesta ειναι λιγο πιο "αμαξι" απο ολα τα αλλα με πολυ καλυτερη συμπεριφορα στον δρομο, το getz εχει παμφθηνα σερβις και ανταλλακτικα, το yaris 1ης γενιας ειναι και αυτο παρα πολυ αξιολογο, μαλλον το πιο σπιρτο απο ολα στον δρομο.

Το προβλημα με αυτα ειναι οτι κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι σκοτωμενα στο χιλιομετρο. Ενα καλο κοιταγμα σε μαστορα εμπιστοσυνης και προτιμησε καποιο που ειναι απο σοβαρο τυπο και εχει ενα αρχειο συντηρησης.

Τροποποιήθηκε από τον Gee
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εχω δικο μου μαστορα που οτι μπορει να δει,θα το δει.Θα το φισαρει κιολας στο διαγνωστικο.Θα το παω και σε δικο του φαναρτζη να δει μην εχει αρπαξει απο κανα τρακαρισμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

πριν 2 ώρες, το μέλος Dant3 έγραψε:

To saxo δε το κοιταω γιατι νομιζω δεν εχει abs καν.Θελω να εχει οπωσδηποτε.

Ενταξει οταν εννοω να μη σερνεται,να μην ειναι εμφανες στο δρομο.Ξερω οτι σε αυτα τα κυβικα/ιππους παπι θα με περναει.

Δυστυχως τα πιο πολλα 1400αρια βγαινουν στην επομενη κατηγορια.Ελαχιστα ειναι κατω απο 1358 κυβικα.

Γενικα για τα φιεστα εχω διαβασει και εγω αρκετα καλα.Δε τρελαινομαι εμφανισιακα αλλα οκ.Για yaris κατι?Για 1ης γενιας δηλαδη,αφου αυτα πιανω.

Τα τελευταια saxo εχουν ABS, παπι δεν σε περναει σιγουρα, με τα 75 αλογα εκτελουσα σε αναβασεις κατι αλλα αμαξακια με ¨παραπανω¨ αλογα, δεν το συγκρινεις με φιεστα,κορσα και κλιο, ειναι πιο δυνατο και φαινεται στο δρομο, αν κανεις βολτα θα το καταλαβεις, εγω πουλησα το δικο μου με 306Κ χιλιομετρα και το μοτερ γαζωνε.

Κλιο 1,2 του 2000 κατι εχει η θεια μου και φιεστα 1,25 του 99 εχει ο αδελφος μου, εκεινα μπορεις να πεις οτι σερνονται.

Το κακο με τα σαξο ειναι οτι πρεπει πριν το παρεις να το ελενξει μαστορας που τα γνωριζει πολυ καλα, αλλιως θα παρεις καυτη πατατα...

Μια εξαιρετικη επιλογη ειναι το Peugeot 106 qiuksilver 1100, εχει την εμφανηση του GTI, αθραυστο μοτερ, οικονομικο και παει καλα για τα κυβικα του, αλλα που να το βρεις...

Υ.Γ. στο budget σου παιζουν και C2 που ειναι λιγο πιο φρεσκο απο σαξο και εχουν και αυτα το ιδιο μοτερ.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki freewind (650cc)

Δημοσιεύτηκε

με 3500 παρε colt mitsubisi  97 αλογα κοντα στα 105 πραγματικα πολυ καλο χωρις βλαbες κ με χαμηλατελη 135 ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF (R 125cc)

Δημοσιεύτηκε

Punto sporting 1250cc 95hp!δεν εχω ιδεα τι παιζει απλος ξερω οτι παει καλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

3500Ε δε μπορω να δωσω.

Punto δε με πολυψηνει.Ενταξει κυριο μελημα μου δεν ειναι να πηγαινει,αλλα να ειναι αξιοπιστο και οικονομικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 ώρες, το μέλος Dant3 έγραψε:

το τιμονι ειναι φθαρμενο αλλα το υπολοιπο αυτοκινητο ειναι σαν καινουριο. δε ξερω τι εχει παιχτει, θελει καλο τσεκαρισμα παντως.

clio, punto, saxo βγαζουν πολλα προβληματα παντως. θα βαρεθεις να αλλαζεις, ηλεκτρικα, αντλια καυσιμου αν εχει πολλα χλμ και διαφορα αλλα.

το fiesta καλο, αξιοπιστο, αλλα καιει και δε κουνιεται βημα, μα βημα ομως. το 1.2 clio με τα 75 θα σου φανει 10sec car μπροστα στο φιεστα.

λες δε μπορεις να διαθεσεις 3-3.5κ. αν μπορεις ομως, τα 2πορτα corolla 1.3-1.4 απο 1997-2002 ειναι αριστη επιλογη (ισως βρεις και φθηνο αλλα θα ναι χαλια εξωτερικα).

μια αλλη επιλογη η οποια θα την εχεις για μια ζωη ειναι το starlet.

πχ: https://www.car.gr/12148856-toyota-starlet-1300 https://www.car.gr/11980641-toyota-starlet-primo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

2+ χιλιαρικα για αυτοκινητο του 96,  δε δινω.

Αμα ειναι βρισκω το baleno που ειχα και το εδωσα 1 χιλιαρικο το 2012 και του το ξαναπαιρνω πισω.

Τουλαχιστον ηξερα μεχρι τα 220000χλμ που το εδωσα,τι και πως.

Τοσο ζημιαρικο το κλιο παντως?

Αρα μου φαινεται στη τριαδα fiesta-yaris-getz θα μεινω και θα ξεκιναω να κοβω βολτες να κοιταω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

το yaris για μενα δεν αξιζει τοσα λεφτα. ειναι αθλιο σαν αυτοκινητο, τα εχουν λιωσει στα χιλιομετρα και ζητανε τη μανα τους και τον πατερας τους γιατι "ΤΟΥΟΤΑ ειναι, εγγυηση δεν χαλαει". 

getz, χμμμ hyundai παλιας γενιας με οτι αυτο συνεπαγεται σε αδυναμο μοτερ, και οχι τοσο καλο ποιοτικα αυτοκινητο. χοντρα προβληματα δε βγαζει παντως.

fiesta μεχρι 3κ θα βρεις αρκετα καλο καπου εκει στο 03-5 :winking: παρε ενα τετοιο να κανεις τη δουλεια σου. ειναι και μεγαλυτερο απο το κλουβι το yaris και μπορεις να κινηθεις σε αυτοκινητοδρομο ανετα, χωρις να νιωθεις οτι θα σε κανουν αλοιφη οι νταλικες.

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιωργη, επειδη εψαχνα κανα χρονο με αυτα ακριβως τα κρητηρια, θα σου πω και εγω την γνωμη μου!

Clio και Corsa θα σου βρεις παρα πολλους που θα σου πουν μακρυα! Ειδικα για Corsa, εχω γνωστο που του εχει βγαλει απιστευτα πολλα προβληματα ενω δεν το κακομεταχειριζονται καν.

Yaris, πραγματικα ζητανε παρα πολλα λεφτα, και για να βρεις καποιο καλλο θα θες 4.5-5κ για μοντελο μεχρι 2005. Για γελια!

Για μενα, εστιασε σε Fiesta και Getz. Fiesta πολυ περισσοτερο αμαξι απο τα υπολοιπα, και ειδικα απο το Getz, σε οδικη συμπεριφορα, αλλα το Getz εχει πραγματικα παμφθηνα ανταλλακτικα, σερβις κλπ. Οτιδηποτε χρειαστεις δηλαδη, απο φανοποιϊα, περιφερειακα εως και μοτερικα ειναι πολυ φθηνα! Και ειναι και σκυλος απεθαντος.

Αν σε ενδιαφερει ομως να πηγαινεις και παραεξω πιο ανετα, να νιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια σε ενα ορεινο στροφιλικι αν θες να πιεσεις και γενικα αρκετα ανωτερη οδικη συμπρειφορα τοτε το Fiesta ειναι μονοδρομος.

Για Fiesta, μην δεις το 1400, απο προσωπικη αποψη δεν αξιζει. Αν υπερβεις στην μεγαλυτερη κατηγορια των τελων κυκλοφοριας, παιρνεις το 1600 και εχεις πολυ πιο ζωντανο μοτερ.

Αλλιως, μεινε στο 1250 που στα χαρτια δειχνει να εχει μονο 5 αλογα λιγοτερα απο το 1400.. Δεν ξερω αν ισχυει, ψαξτο λιγο περισσοτερο. 

Απλα το 1400 ειναι αρκετα αργο για προσπερασεις, ή να ταξιδευεις φορτωμενος κλπ. 

Μερικοι που εχουν fiesta 1.4, ονοματα δεν λεμε, οικογενειες δεν θιγουμε, οταν μπαινουν στο 1.6 μου, γκρινιαζουν που πηραν 1.4 :laugh: Αυτος με τα 75.000 χιλιομετρα ντε!

Γενικα, θα σου προτεινα, κατι που εν τελει εγω δεν εκανα, να οδηγησεις και τα 2-3-4 μοντελα που εχεις στο νου σου αν γινεται, για να δεις τι και πως. Γιατι καλα ολα αυτα αλλα αν δεν σε γεμισει εσενα, ο,τι και να σου λεμε εμεις ειναι τριχες!

Υ.Γ.: Saxo, επειδη εχω μπει αρκετες φορες στο 1.1 ειναι εντελως κουβας σε σχεση με οσα κοιτας, και δεν το λεω με κακη εννοια. Ειναι πραγματικα ενα μικρο αυτοκινητο πολης. Kακη ηχομονωση, πολυ βασικα καθισματα, και γενικα δεν σου δινει αισθηση στιβαροτητας ασφαλειας κλπ. Ολα οσα κοιτας, ειναι μια κατηγορια πανω.

Υ.Γ.2: Αν σκοπευεις να το κρατησεις καιρο το αυτοκινητο, η γνωμη μου πλεον ειναι να το παρεις 5θυρο. Ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο ωραιο, αλλα σκεψου το.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καταλαβα,αρα σχεδον μονοδρομος το φιεστα.

Το αυτοκινητο για να καταλαβετε τη φαση,θα το παρω μισο μισο με τον αδελφο για να υπαρχει για τις απαραιτητες δουλειες και μετακινησεις οταν δε μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τα μοτο.Δηλαδη πιστευω πανω απο 5-6000χλμ το χρονο δε θα κανει.

Θα γινει στανταρ και κανα ταξιδακι και εαν κατσει η τυχη και πεσουμε σε απροβληματιστο,θα μεινει λογικα κιολας.

Οποτε ναι μαλλον θα κοιταξω αποκλειστικα το 5θυρο 1.25 φιεστα.

Σε σημαντικα πραγματα τωρα.

Καμια 4αδα ηχεια με  πηγη να ακουμε κανα ραδιο να βρουμε :tooth:

Ευχαριστω παντως ολους για τις αποψεις και τη βοηθεια σας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν το θελετε για τοσα λιγα κμ τον χρονο, δεν ξερω αν θα αξιζει περισσοτερο ενα Fiesta ή ενα Getz.. 

Για τα ηχεια κ την πηγη, επισης εχω φαει πολυ χρονο στο ψαξιμο, χωρις εν τελει να εκανα την καλυτερη επιλογη! 

Ο,τι θελεις, παρε τηλεφωνο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος r3negade έγραψε:

Απλα το 1400 ειναι αρκετα αργο για προσπερασεις, ή να ταξιδευεις φορτωμενος κλπ. 

Μερικοι που εχουν fiesta 1.4, ονοματα δεν λεμε, οικογενειες δεν θιγουμε, οταν μπαινουν στο 1.6 μου, γκρινιαζουν που πηραν 1.4 :laugh: Αυτος με τα 75.000 χιλιομετρα ντε!

.

Ναι αλλα εγω εχω το ghia και οποτε μπαινεις στο 1400 μου γκρινιαζεις για τα καλουδια που εχω.. :mB_kalo_e:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

Επειδη αποτι καταλαβα θες κυριως εναν ανεξοδο εργατη για μεσα στην πολη κ ενα ταξιδι το χρονο, εγω στην θεση σου θα κοιταγα το Getz

Τα fiesta τα συμπαθω και τα καραγουσταρω, (αυτους τους 2 απο πανω εγω τους επεισα να τα παρουν), αλλα την αξιοπιστια σε συνδυασμο με τα φτηνα ανταλλακτικα(εκει ειναι η μεγαλη διαφορα) του getz δεν τα φτανει κανεις

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα