johnopropla

Στρώσιμο & εξατμιση

47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Και γιατί να μην γίνει μοτέρ επιδόσεων; :3 

Για να γίνει μοτέρ επιδόσεων χρειάζεται ή να ξανασχεδιαστεί από το μηδέν με σκοπό τις επιδόσεις (που στην ουσία μιλάμε για άλλο μοτέρ) ή να πέσουν τρελά λεφτά για ένα μέτριο αποτέλεσμα αναλογικά με το ποσό των χρημάτων που χρησιμοποιήθηκαν...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Rookie FF-352 Ducati 996 (2001) (996cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

@The Dread Rider για πλάκα το έγραψα αυτό εξού και το :3 στο τέλος. 

Ξέρω οτι το μοτέρ ενός παπιού είναι σχεδιασμένο με γνώμονες να μην καίει πολύ βενζίνη, να έχει μεν οχι τρελή δύναμη άλλα οχι και να ξεμένει κιόλας όποτε την χρειαστεί. Για αυτό και έχω δει άτομα με 50αρακια (μαμά όμως 50αρακια οχι 72αρια ή 80αρια) να ανεβαίνουνε Πήλιο δικάβαλο κανονικά. Είναι σχεδιασμένα με βάση την αξιοπιστία, την εύκολη σχετικά επισκευή και συντήρηση και την οικονομική-σβέλτη μετακίνιση για τα πλαίσια μιας πόλης. Έχω δει άτομο να ρίνχει ένα 1000αρικο στο παπί του και το μόνο που κέρδισε ήτανε καλύτερο άνοιγμα και απο 120 του έφτανε 130. Ξέρω οτι δεν μπορεί να γίνει μοτέρ μηχανής.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχω θέμα με τα παπιά, απλά κάθε τι έχει τον σκοπό του. Την καύλα και να θες να φτιάξεις ένα μοναδικό μηχανάκι την καταλαβαίνω, απλά πιστεύω ότι κάποιες φορές ξεφεύγει πολύ το πράγμα και απλά δεν αξίζει.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Για να γίνει μοτέρ επιδόσεων χρειάζεται ή να ξανασχεδιαστεί από το μηδέν με σκοπό τις επιδόσεις (που στην ουσία μιλάμε για άλλο μοτέρ) ή να πέσουν τρελά λεφτά για ένα μέτριο αποτέλεσμα αναλογικά με το ποσό των χρημάτων που χρησιμοποιήθηκαν...

Αυτο εχουν κανει καποιες σοβαρες εταιριες οπως takegawa, kitaco, polini, και πραγματικα τα παπακια, monkey, gorilla κτλ εγιναν μηχανακια επιδοσεων, ουσιαστικα ξανασχεδιασαν ολα τα εντοστια ενος παπιομοτερ, το μονο που κανεις ειναι να κρατησεις τα μαμα καρτερ. Το κοστος ειναι τεραστιο αλλα παιρνεις και 20 αξιοπιστα αλογα! Το να φτιαχνεις το δικο σου μοτερ με μαζεματα και αμφιβόλου ποιοτητος ανταλλακτικα δεν ειναι οτι καλυτερο, ξοδευεις πολλα και αποκομιζεις λιγα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καταρχάς κάποτε ήμουνα τέρμα πορωμένος με το "να ξεζουμίσω και την τελευταία σταγόνα απόδοσης απο το 125αρι Address" . Σοβαρά έψαχνα κάθε  τρόπο να κάνω το παπί σκοτώστρα. Μέχρι που με έναν σύντομο υπολογισμό ΑΝ το έκανα θα χρειαζόμουνα: 600€ σετ κυλινδροπίστονο Takegawa για 60mm για να το κάνω 160cc (βγαίνει και για 180cc ακόμα πιο ακριβό), θέλω 150€ μια καλή χαρτογράφηση, κάνα 100αρικο θα πάει εκκεντροφόρος Takegawa (γιατί μόνο αυτό βρίσκω), μετά καλύτερα φρένα (πως στον διάολο θα σταματάει αυτό το πράμα μετά με τα stock φρένα του) αρα πες κάνα 100κατι με 200€. Όλα μαζί κοντά στα 1000-1100€ και όλα αυτά για να ανεβάσω ιπποδύναμη απο τα 10 άλογα στα 18 με 20 πες και απο τελικές απο 110-115 να φτάνει 140. Κλάιν μάιν κυριοελκτικά αμα θέλω τσιμπάω Α2 δίπλωμα και με ενα 250αρι Ninja κάνω την ίδια δουλειά και πιο καλή και είναι το ατόφιο μοτέρ του. Δεν έχει νόημα τελικά πιστεύω σε όλα αυτά τα κωλοφτιαγμένα βολτάδικα παπάκια που βλέπω. Σου τρώει άπειρη βενζίνη, δεν έχει τρελή απόδοση και είναι παπί...σχεδιασμένο για τάδε κυβικά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

18-20 αλογα με κυλινδρο, εκεντρο και χαρτη ουτε η NASA δεν μπορει να βγαλει απο παπακι, για να παρεις αυτα τα αλογα θα πρεπει να αλλαξεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ ( δε μιλαω για τα αρκουδακια ) αυτα τα αλογα τα πιανεις με full takegawa μοτερ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και απο περιέργεια τώρα έστω οτι με πατέντα μπορώ να ταιριάξω όποιο μοτέρ θέλω πάνω στο σασί του Address. Ένα μοτέρ τέτοιο δηλαδή επιδόσεων απο Takegawa στα πόσα πάει; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Ένα μοτέρ τέτοιο δηλαδή επιδόσεων απο Takegawa στα πόσα πάει; 

Αν ψαξεις μπορεις να βρεις αρκετες εκδοσεις, ας πουμε οτι το πιο δυνατο τους μοτερ που βγαζει περιπου 22 αλογα εχει ενα κοστος γυρω στα 5000-5500 ευρωπουλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άστο δεν πειράζει. Την βγάζω και με μια φιλτροχοάνη, την ΝΟΒ1 μου και ένα κοντότερο γρανάζι και ας το κάνει απο 10 στα 10.5. Το να δώσω 7€ για 2 πιτόγυρα μπόμπα και μια παγωμένη μπύρα είναι 2000 φορές πιο value for money απο το μοτέρ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εκει θελω να καταληξω και εγω... θα ηταν πολυ καλυτερα αν τα πεταμμενα λεφτα που εδωσα φτιαχνωντας μηχανακια τα ετρωγα σε σουβλακια και μπυρες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με μπόλικο γύρο και τζατζικάκι μέσα μαζί με Corona (και το λεμονάκι μέσα στο μπουκάλι) κατά προτίμιση. Ωραία και τώρα που μου άνοιξε η όρεξη 2-παρα το βράδυ ας μπω e-food. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

πριν 9 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

και με ενα 250αρι Ninja κάνω την ίδια δουλειά και πιο καλή και είναι το ατόφιο μοτέρ του. Δεν έχει νόημα τελικά πιστεύω σε όλα αυτά τα κωλοφτιαγμένα βολτάδικα παπάκια που βλέπω. Σου τρώει άπειρη βενζίνη, δεν έχει τρελή απόδοση και είναι παπί...σχεδιασμένο για τάδε κυβικά. 

Τιιι;;; Θα φύγεις από τη Suzuki Master Race? Θα παρατήσεις το τίμιο 10ετίας παπάκι του πατέρα σου; Πάει χάλασε ο κόσμος.....

πριν 8 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Με μπόλικο γύρο και τζατζικάκι μέσα μαζί με Corona (και το λεμονάκι μέσα στο μπουκάλι) κατά προτίμιση. Ωραία και τώρα που μου άνοιξε η όρεξη 2-παρα το βράδυ ας μπω e-food. 

Ε πες το μας τόσο καιρό οτι έχεις σπόνσορα για να γραφεις εδώ κάθε μέρα 2 ποστ για κάθε 5 χιλιόμετρα που κάνεις.:laugh:

Και σοβαρά τώρα , άμα ειχες FX κάτι γινόταν με μοτέρ από μοτο. Λάθος παπάκι πήρε ο μπαμπάς.ν

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Και σοβαρά τώρα , άμα ειχες FX κάτι γινόταν με μοτέρ από μοτο. Λάθος παπάκι πήρε ο μπαμπάς.ν

Ναι ρε φιλε... Αυτο ηταν το όνειρό μου, να εχω ενα παπακι 250cc, να μπορεις ανετα να πας μια θαλασσα το καλοκαιρι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@costikos Χαχαχαχαχα xD Οχι δεν έχω σπόνσορα απλά το e-food και κανά 2 σουβλατζίδικα εδω πέρα στον Βόλο τα έχω κάνει χρυσά η αλήθεια είναι. Ο πατέρας μου το πήρε το 2007 το Address όταν ήτανε ακόμα ολοκαίνουριο μοντέλο. Το FX δεν του άρεσε εξωτερικά συν οτι δεν το πήρε το Αddress για επιδόσεις και φτιάξιμο (είπαμε ήτανε τέρμα κάγκουρας κάποτε στα νιάτα του με στρογγυλοφάναρο στα 105cc αλλά όχι και τώρα :P). Απο όσο ξέρω το FX μπορεί να πάρει πάνω μοτέρ απο Freewind 650 μιας και είναι το ίδιο αλλά μεγαλύτερο. Γενικά το FX μπορεί να κουμπώσει αρκετά μοτέρ απο μεγαλύτερες μηχανές της Suzuki πάνω του ή απλά μπορείς να φτιάξεις το μοτέρ του να πηγαίνει καλύτερα.

Θα γούσταρα ένα FXακι η αλήθεια είναι. Και όχι δεν το εννοώ πραγματικά οτι θα αφήσω το παπί για 250αρι...για την πόλη και για μπανάκια το καλοκαίρι με βολεύει απίστευτα εξάλλου θα πάρει και ένας φίλος τώρα μηχανάκι αρα θα έχω και παρέα για βόλτες! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 18/4/2018 at 1:12 ΠΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Και απο περιέργεια τώρα έστω οτι με πατέντα μπορώ να ταιριάξω όποιο μοτέρ θέλω πάνω στο σασί του Address. Ένα μοτέρ τέτοιο δηλαδή επιδόσεων απο Takegawa στα πόσα πάει; 

ανοιγεις τη σελιδα με δικη σου ευθυνη :biggrin: http://www.minimobracing.com/store/p974/Takegawa-Complete-Race-Engine---KLX110/product_info.html

Την 18/4/2018 at 2:58 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@costikos Χαχαχαχαχα xD Οχι δεν έχω σπόνσορα απλά το e-food και κανά 2 σουβλατζίδικα εδω πέρα στον Βόλο τα έχω κάνει χρυσά η αλήθεια είναι. Ο πατέρας μου το πήρε το 2007 το Address όταν ήτανε ακόμα ολοκαίνουριο μοντέλο. Το FX δεν του άρεσε εξωτερικά συν οτι δεν το πήρε το Αddress για επιδόσεις και φτιάξιμο (είπαμε ήτανε τέρμα κάγκουρας κάποτε στα νιάτα του με στρογγυλοφάναρο στα 105cc αλλά όχι και τώρα :P). Απο όσο ξέρω το FX μπορεί να πάρει πάνω μοτέρ απο Freewind 650 μιας και είναι το ίδιο αλλά μεγαλύτερο. Γενικά το FX μπορεί να κουμπώσει αρκετά μοτέρ απο μεγαλύτερες μηχανές της Suzuki πάνω του ή απλά μπορείς να φτιάξεις το μοτέρ του να πηγαίνει καλύτερα.

Θα γούσταρα ένα FXακι η αλήθεια είναι. Και όχι δεν το εννοώ πραγματικά οτι θα αφήσω το παπί για 250αρι...για την πόλη και για μπανάκια το καλοκαίρι με βολεύει απίστευτα εξάλλου θα πάρει και ένας φίλος τώρα μηχανάκι αρα θα έχω και παρέα για βόλτες! 

ολα παιρνουν μοτερ απο σχεδων οτι θελεις (καλο φιλο συγκολλητη να χεις) το θεμα ειναι αν θα ζησεις να μας πεις τα αποτελεσματα με το 1ο ανοιγμα γκαζιου.

το καθε παπι ειναι σχεδιασμενο να αντεχει τη δυναμη που εχει το στοκ μοτερ και αντε λιγακι παραπανω (λιγα χιλιοστα μεγαλυτερο πιστονι κτλ) για να παρεις 0.5-1.5 αλογα, με οτιδηποτε αλλο στο 1ο ανοιγμα γκαζιου θα εχεις ιστοριες.

για ελλαδα παντα (στην ανατολη εχουν φτασει πολυ μπροστα τα παπια και ειναι αλλο θεμα), τα δυνατοτερα ειναι τα z125 τα οποια με βελτιωσεις φτανουν τα 40-45αλογα ροδα, αλλα δε κανουν για τιποτα αλλο εκτος απο αγωνες drag, δε στριβει και δεν οδηγιεται αυτο το πραγμα για κανενα λογο. το Ζ σε στοκ μορφη ειναι ηδη ψιλοεπικινδυνο γιατι δεν εχει καλα φρενα. το dinamik ειναι το πιο ολοκληρωμενο γενικα (πλαισιο, φρενα, μοτερ, αναρτηση) το οποιο βγαζει 16ροδα (18 στροφαλο). 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 49 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

Καγκούρ mode on 

Τα dragster Z πια παίζουν στα 60-70 άλογα Βάγγο

Καγκούρ mode off

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 13 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

ανοιγεις τη σελιδα με δικη σου ευθυνη :biggrin:

Αμα πουλήσω το νεφρό μου στο dark web κάνω τίποτα; :laugh:

Συγκολλητή έχω δεν υπάρχει πρόβλημα...δε γ****αι ας του βάλω  μοτέρ απο Ζ φτιαγμένο. What could possibly go wrong? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 20/4/2018 at 1:12 ΠΜ, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Καγκούρ mode on 

Τα dragster Z πια παίζουν στα 60-70 άλογα Βάγγο

Καγκούρ mode off

σα το παρακατω τα εχουν φτασει 60 αλογα ροδα? σιγουρα ρε σι, ειναι απιστευτα μεγαλο το νουμερο

616761_4200413529732_1952834414_o.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εχω μια ερώτηση...λογικά είναι 2χρονίλα το παραπάνω μηχανάκι με ένα μοτέρ που βγάζει 60 άλογα ρόδα (στρόφαλο κάτι παραπάνω λογικά). Η ερώτηση τώρα: πως στον διάολο σταματάει αυτό το πράμα με το ταμπουρόφρενο πίσω και το δισκόφρενο απο mountain bike? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σκέψου ότι πια μιλάμε για περίπου 250 κυβικά που έχουν σκοπό να κάνουν 3-4 περάσματα όσο πιο γρήγορα γίνεται. Αν το σκεφτείς έτσι και αναλογιστείς πόσα άλογα βγάζει ένα 250 εντούρο δεν είναι τόσο τρελό το νούμερο. 

Όσον αφορά τα φρένα στην πίστα drag φτάνουν να σταματήσεις, κι ας είναι τόσο "μινιμαλιστικά".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 22/4/2018 at 2:23 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Εχω μια ερώτηση...λογικά είναι 2χρονίλα το παραπάνω μηχανάκι με ένα μοτέρ που βγάζει 60 άλογα ρόδα (στρόφαλο κάτι παραπάνω λογικά). Η ερώτηση τώρα: πως στον διάολο σταματάει αυτό το πράμα με το ταμπουρόφρενο πίσω και το δισκόφρενο απο mountain bike? 

σε αγωνα drag δε σε νοιαζει να σταματησεις απο 150χλμ σε 75μετρα. η ευθεια με τον τερματισμο ειναι μεγαλη, αφηνεις γκαζι και φρεναρεις σιγα σιγα, ας σταματησεις και μετα απο 600μετρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όντως τώρα που το σκέφτομαι...και φυσικά να υποθέσω κάτι τέτοια τραβάνε 1 ντεπόζιτο καύσιμα ανα τρέξιμο που λέει ο λόγος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα