efkola

Michelin Road 5

37 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Να ξεκαθαρίσω λίγο γιατι έγραψα το 1ο ποστ γιατί ειδα ότι ο Κώστας λίγο παρεξηγήθηκε. Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.

Βλεπω λοιπόν ένα ενδιαφέρον review για ένα τουριστικό λάστιχο, φορτώνεται, βγαζει χιλιόμετρα, στρίβει, συγκρίνεται με λάστιχο μιας κατηγοριας πάνω και τσουπ βλεπω 2 φωτό που το μηχανακι πήγαινε σχεδόν όρθιο. Ε λοιπόν εδώ είναι η ένσταση μου. Δεν μπορείς να γράφεις ότι στρίβει σαν ένα λάστιχο μιας άλλης κατηγορίας όχι εν δύναμη γιατί δεν μπορεί αυτό απλά γιατί δεν το έκανες εσυ.

Τωρα γιατί δεν το έκανες;

μπορει χίλια δυο πράγματα. Γιατί δεν θελεις γιατί δεν μπορείς γιατί τα στρώνεις κ.τ.λ. Και να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει κανένας από εδώ ή από τους φίλους μου αν είναι κουλομαρια αν είναι γρήγορος ή οτιδήποτε άλλο. Ο καθενας την χρησιμοποιεί οπως γουστάρει και ποιος είμαι εγώ που θα τον κρίνω. Γιαυτο λοιπόν δεν θα υποννοουσα ποτέ ότι είσαι κουλομαρια, όπως είπες, γιατί δεν με ενδιαφέρει τι είσαι. Μου φτάνει να μπορούμε να ανταλλάξουμε 5 κουβέντες χωρίς παρεξηγήσεις...

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun
Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 8/11/2018 at 11:10 ΜΜ, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Κυρίως από τα χέρια του, το μηχανάκι και τα @@ του....

το μηχανακι ερχεται 3ο, περισσοτερο ρολο παιζου τα αλλα 2:laugh:

Σε συνθήκες δρόμου και πιέσεις ελαστικών κατασκευαστή, είναι δύσκολο να τερματιστεί λάστιχο (για πίσω μιλάω, το εμπρός το ξεχνάμε).

Στην πράξη με σωστή τοποθέτηση σώματος και όχι SM λογική, απίθανο να τερματίσει το πίσω λάστιχο, ακόμα κι αν πηγαίνει κάποιος αέρα.

Πάντα βέβαια θα υπάρχουν λίγα κομμάτια δρόμου που κάποιοι τοπικοί μπορούν να πάνε με την ταυτότητα στο στόμα, αλλά είναι λίγα.

Το 190άρι σε ST θα έχει τερματίσει και σε SS όχι?

Σε καμία περίπτωση.....

Πιο πιθανό να συμβεί το ανάποδο για διάφορους (ως αρκετούς λόγους). :yes:

μηχανη οπως sport touring με μακρυ μεταξονιο θα τερματισει ευκολα πισω λαστιχο αν ο οδηγος νιωθει λιγο (σε καλη ασφαλτο με σωστα θεσης σωματος, χωρις να παει σα το διαολο και με προτεινωμενες πιεσεις). το οτι τελειωνει καποιος ολο το λαστιχο δε σημαινει πως παει τεζα, απλα μπορει να πλαγιαζει πολυ χωρις ιδιαιτερο λογο.

το ss λογο κοντου μεταξονιου (και γενικης φιλοσοφιας-σχεδιασης) ειναι μοτο για πολυ μεγαλες κλισεις, γιαυτο και δυσκολευεται ο μεσος οδηγος να τερματισει λαστιχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Την 11/9/2018 at 8:47 ΠΜ, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Να ξεκαθαρίσω λίγο γιατι έγραψα το 1ο ποστ γιατί ειδα ότι ο Κώστας λίγο παρεξηγήθηκε. Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Φιλε μου δεν παρεξηγηθηκα καθολου. Απλα διευκρινησα καποια πραγματα με αφορμη τα λεγομενα σου!

Βλεπω λοιπόν ένα ενδιαφέρον review για ένα τουριστικό λάστιχο, φορτώνεται, βγαζει χιλιόμετρα, στρίβει, συγκρίνεται με λάστιχο μιας κατηγοριας πάνω και βεβαια θα το συγκρινω με ενα λαστιχο μιας κατηγοριας πανω γιατι τσουπ οταν πεφτει η μηχανη με τον ιδιο τροπο που πεφτει και με ενα S20 δεν καταλαβαινω τον λογο γιατι να μην το συγκρινω; Γιατι το ενα ειναι ST και το αλλο Hyper Sport; και τσουπ βλεπω 2 φωτό που το μηχανακι πήγαινε σχεδόν όρθιο. Εδω εισαι λαθος μονο και μονο επειδη την συγκεκριμενη μερα χρησιμοποιηθηκε Αττικη οδος και Κηφισσος πως θα δεις αν εχει στριψει; Και βεβαια ορθιο πηγαινε.  Ε λοιπόν εδώ είναι η ένσταση μου. Δεν μπορείς να γράφεις ότι στρίβει σαν ένα λάστιχο μιας άλλης κατηγορίας όχι εν δύναμη γιατί δεν μπορεί αυτό απλά γιατί δεν το έκανες εσυ. Και επαναλαμβανω δεν εστριψε το λαστιχο την συγκεκριμενη μερα με την συγκεκριμενη διαδρομη

Τωρα γιατί δεν το έκανες;

μπορει χίλια δυο πράγματα. Γιατί δεν θελεις γιατί δεν μπορείς γιατί τα στρώνεις κ.τ.λ. Και να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει κανένας από εδώ ή από τους φίλους μου αν είναι κουλομαρια αν είναι γρήγορος ή οτιδήποτε άλλο. Ο καθενας την χρησιμοποιεί οπως γουστάρει και ποιος είμαι εγώ που θα τον κρίνω. Κρινεις ομως φιλε μουισως αθελα σου λεγοντας μονο και μονο οτι το αλστιχο στην συγκεκριμενη φωτογραφια δεν εχει στριψει. Αρα στριβω ορθιος. Κατι το οποιο δεν ειναι αληθεια. Γιαυτο λοιπόν δεν θα υποννοουσα ποτέ ότι είσαι κουλομαρια, όπως είπες, γιατί δεν με ενδιαφέρει τι είσαι. Μου φτάνει να μπορούμε να ανταλλάξουμε 5 κουβέντες χωρίς παρεξηγήσεις...

Πριν γραψεις ακομα και το πρωτο σου ποστ θα πρεπει να ρωτησεις για τι μηχανη μιλαμε, εαν μπαινει σε πιστα και εαν ειναι μια μηχανη ιδια με του @Gouky7 Δυστυχως ομως συγκρινες λαθος μηχανες και προφανως λαθος οδηγους. Και προφανως περιμενες τελειωμενα λαστιχα. Γιατι πολυ απλα ο Γιαννης μπορει να ξυνει αυτια, γονατα, φρυδια οπως και αλλοι βεβαιως, καποιοι αλλοι ομως ειτε γιατι δεν εχουν την μηχανη να το κανουν αυτο, ειτε το οριο τους φτανει μεχρι εκει το οποιο ειναι πολυ πιο κατω απο τις οδηγικες δυνατοτητες του καθε Gouky. 

Και μια φιλικοτατη συμβουλη μιας και το εχεις πει κι εσυ (αν την δεχτεις βεβαια): Να διαβαζεις τα reviews των συντροχων που τερματιζουν τα λαστιχα. Μην δινεις σημασια σε εμας τους φτωχους :winking:

Οπως και να χει φιλε μου αυτες ειναι οι δικες μου εντυπωσεις γι αυτο και εβαλα παλι το ιδιο ελαστικο την περασμενη Πεμπτη και βεβαιως θα ξανα μπει. Δεν πιεζω ΚΑΝΕΝΑΝ να τις ασπαστει και να τις δεχθει.

Φιλικα παντα :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

Μα έτσι κι αλλιώς φαίνεται ότι έχει πατηθεί και μέχρι πολύ πιο μέσα.Το ότι το φρέσκο πάτημα έχει 10 εκατοστά chicken strips λέει κάτι;

Os2fuXo.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Μα έτσι κι αλλιώς φαίνεται ότι έχει πατηθεί και μέχρι πολύ πιο μέσα.Το ότι το φρέσκο πάτημα έχει 10 εκατοστά chicken strips λέει κάτι;

Os2fuXo.jpg

Μα προφανώς για το δεξί βελάκι λέει ο @giorgos.boun ρε συ. Για τρία δάχτυλα απάτητο έγραψε, όχι για μια παλάμη. Το αριστερό είναι όσο πατιέται το λάστιχο όταν η μηχανή είναι στο stand. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 28 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Μα προφανώς για το δεξί βελάκι λέει ο @giorgos.boun ρε συ. Για τρία δάχτυλα απάτητο έγραψε, όχι για μια παλάμη. Το αριστερό είναι όσο πατιέται το λάστιχο όταν η μηχανή είναι στο stand. 

Πάσο,λάθος κατάλαβα εγώ απ'την απάντηση του Κώστα παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000-2009 (998cccc) SHOEI XR1100

Παντως απο την φωτο φαινεται να ειναι περι το 1.5 δαχτυλο απατητο το λαστιχο πραγμα που σημαινει οτι καποιος που γνωριζει να οδηγει σβελτα στον δρομο δεν χρειαζεται να τερματιζει κανενα ελαστικο, αν δεν θελει.

Περαν τουτου δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος που λεει την εμπειρια του βαζοντας μαλιστα ΚΑΙ φωτο , πρεπει να εχει λαστιχα τερματισμενα , ειδικα οταν ΔΕN μπαινει πιστα κ τα συγκεκριμενα ελαστικα ειναι Sport TOURING.

Αντι δηλαδη να ευχαριστησουμε καποιον που κανει τον κοπο να μας πει την εμπειρια του ξαφνικα δεχεται  ενα ειδος «απαξιωσης» και κριτικης της οδηγικης του ικανοτητας ...Νομιζω οτι ειναι λαθος αυτο.

Τροποποιήθηκε από τον Panag
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

πριν 1 ώρα, το μέλος Panag έγραψε:

Παντως απο την φωτο φαινεται να ειναι περι το 1.5 δαχτυλο απατητο το λαστιχο πραγμα που σημαινει οτι καποιος που γνωριζει να οδηγει σβελτα στον δρομο δεν χρειαζεται να τερματιζει κανενα ελαστικο, αν δεν θελει.

Περαν τουτου δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος που λεει την εμπειρια του βαζοντας μαλιστα ΚΑΙ φωτο , πρεπει να εχει λαστιχα τερματισμενα , ειδικα οταν ΔΕN μπαινει πιστα κ τα συγκεκριμενα ελαστικα ειναι Sport TOURING.

Αντι δηλαδη να ευχαριστησουμε καποιον που κανει τον κοπο να μας πει την εμπειρια του ξαφνικα δεχεται  ενα ειδος «απαξιωσης» και κριτικης της οδηγικης του ικανοτητας ...Νομιζω οτι ειναι λαθος αυτο.

Κανένας δεν απαξιώνει κανέναν. Θα χρειαστεί να υπερασπιστώ το Γιώργο μιας και τυχαίνει να τον ξέρω προσωπικά και πίστεψε με είναι άνθρωπος που δε θέλει να φέρει κανέναν σε δύσκολη θέση. 

Αν σου πω πως το μεγαλύτερό μου ταξίδι με μηχανή είναι μια ώρα και μετά ισχυριστώ ότι η μηχανή μου είναι άνετη σε μεγάλα ταξίδια τι θα πεις;

Αν σου πω ότι έχω το καινούριο Zontes για δύο μήνες/600χλμ και μετά ισχυριστώ ότι είναι αξιόπιστο και δε βγάζει προβλήματα τι θα πεις;

Αν δεν έχω οδηγήσει ποτέ το tracer μου με πάνω από 130 και μετά ισχυριστώ ότι δεν έχει θέματα αστάθειας τι θα πεις;

Καταλαβαίνεις πού το πάω; Οι κλίσεις που φαίνεται να παίρνει η μηχανή στις φωτογραφίες(για το δεξί βελάκι μιλάμε προφανώς) είναι τέτοιες που δε θα προβλημάτιζαν ούτε pilot road 3 που είναι φορεμένο σαν μαμά ελαστικό σε μηχανή του 2014. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για κρατήματα αν δεν έχει ξαπλώσει η μηχανή ποτέ πάνω από 30 μοίρες. Δε δοκιμάστηκε ποτέ η πρόσφυση του ελαστικού για να μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα. Αυτό είπε ο Γιώργος. Προσωπικά συμφωνώ αλλά δε θα το έκανα θέμα από μόνος μου, απλά θα το προσπερνούσα όπως πρότεινε ο Κώστας στο τελευταίο του σχόλιο. 

Από την άλλη το φόρουμ το διαβάζουν και παιδιά που δεν έχουν ιδέα γενικότερα και για αυτούς ίσως είναι χρήσιμο και το σχόλιο του Γιώργου.

Συμπέρασμα: θα ακούσω για την αντοχή ενός ελαστικού από κάποιον που κάνει μεγάλα ταξίδια και τα φοράει μέχρι να λιώσουν, θα ακούσω για την ικανότητα στο βρεγμένο από κάποιον που οδηγάει όλο το χρόνο, ακόμα κι αν βρέχει τουλούμια και θα ακούσω για κρατήματα στις στροφές από κάποιον που στρίβει. Δεν είναι κακό αυτό που λέω, δεν κάνουμε όλοι την ίδια χρήση και δεν μπορούμε να έχουμε όλοι γνώμη (άξια λόγου) για όλα.

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Ανάθεμα την ώρα που ταγκαρίστικα σ αυτό το τόπικ παίδες, ειλικρινά σας το λέω. Αν θέλετε την γνώμη μου ως τρίτο, πάει να δημιουργηθεί παρεξήγηση χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Μιλάμε πως πάει να παιχτεί καραμπινάτη μαλακία, μπέσα τώρα.  Το τελευταίο που θέλω να κάνω είναι τον δικηγόρο του ενός ή του άλλου αλλά επειδή ψυχανεμίζομαι την ένσταση του Γιώργου, θεωρώ πως αυτό που τον ξένισε ήταν η αντιπαραβολή του s20 ως μέτρο σύγκρισης του Road5 σε συνθήκες πίεσης. Το παιδί δεν ξέρω ούτε πως είναι στην φάτσα αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να ήταν αγενής με κάποιον ή να ήθελε να φέρει τρίτο άτομο σε δύσκολη θέση. 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Κυριοι, για να τελειωνει το θεμα εδω γιατι εχουμε ξεφυγει πολυ απο την θεματολογια του θρεντ και οντως οπως λεει ο Γιαννης απο πανω παει να γινει στραβη και δεν θελω μιας και αποχαιρετω το φορουμ! 

Θα πω την τελευταια μου κουβεντα και δεν θα ξανα ασχοληθω με το ζητημα "ποσο πολυ εστριψε ο ΚωσταςΤ".

Το review που εγραψα και Ο,ΤΙ εγραψα, το εγραψα για τα δικα ΜΟΥ δεδομενα, για την δικη ΜΟΥ οδηγηση. Γι αυτο και ειναι οι δικες ΜΟΥ εντυπωσεις απο το συγκεκριμενο ελαστικο.

Ride Safe συντροχοι και παντα ορθιοι :thumbsup1:

Τροποποιήθηκε από τον ΚωσταςΤ
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Κώστα μου δεν μπορείς μάλλον να καταλαβεις πως το είπα. Δεν πειράζει. Δεν είχα καμία πρόθεση να σε θίξω. Σου ζήτω συγνωμμη. Έχει δικιο ο Πέτρος κακώς το έγραψα. Να σου πω την αλήθεια το μετάνιωσα δεν πίστευα ότι θα γίνει τόσο μεγάλο θέμα. 

Γιαννη και σε σένα ένα συγνωμμη απλά σε έβαλα γιατί δεν ξερω άλλον που πάει στον δρόμο και να πατάει όλο το ελαστικό γιαυτο και σε ανέφερα. Σαν ένα τυχαίο παράδειγμα που μου είχε κάνει εντύπωση παλιότερα και τπτ άλλο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Please, η φάση ηρέμησε.

Μη τη ξαναφουντώσουμε....

Ειλικρινά δε θέλω να αναγκάζομαι σε refresh της σελίδας μήπως μαλλιοτραβιέστε κλπ.

Μόλις διέγραψα ένα ποστ που θα μας έβαζε σε ατέρμονη διαδικασία καταπατήσεων χωρίς νόημα. Δε μ' αρέσει να διαγράφω, αλλά αυτό είναι το ταχύτερο ηρεμιστικό για τη κουβέντα.

Ο καθένας στρίβει όπως θέλει.

Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

Αν μια πληροφορία  δε μας ενδιαφέρει, την προσπερνάμε. Κ σε καμία περίπτωση δε κρίνουμε πρόσωπα κ ικανότητες.

Ευχαριστώ για την κατανόηση....

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.