kpapageo

Versys Χαλασάκι Βέρσις - Ιστορία για αγρίους Versys broken valve

124 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Hornet (599cc) agv k5 Honda cbr1000rr (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος kpapageo έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την καλή σας διάθεση αλλά προσοχή σε αυτά που λέμε και κάνουμε, ο @kalimera8764 ξέρει τι λέει.

οκ εγώ κατάλαβα ότι αυτό είναι το μηχανάκι σου και αυτός ο έμπορος που το πούλησες. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Μέχρι τότε απλά διορθώνω το προηγούμενο post δεν θέλω να προσβάλω κανέναν και σε καμία περίπτωση τον εν λόγο έμπορο αν δεν είμαστε σίγουροι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ideal Freeder HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

@Gouky7 Μου βάζεις δύσκολα τώρα. Ταλανίζομαι από το να μείνω με το ποδήλατο, να πάρω αυτοκίνητο και να πάρω μοτό. Μόνο snow mobile δεν σκέφτομαι.

Από μοτό τώρα, δεν υπάρχει κάτι στο budget μου, άντε ακόμα και λίγο πιο πάνω από αυτό, που να καλύπτει τα θέλω μου. Το ένα θα έχει 19άρη μπροστινό, το άλλο θα έχει clip on, το παρα-άλλο θα είναι πιο σκυφτό για τα γούστα μου κλπ. Θα πρέπει να κάνω συμβιβασμούς κάπου και δεν ξέρω που να τους κάνω.

@jawaforever Για το Jawa, καλό χρυσό, θα ψηνόμουν τρελά να το καβαλάω μέσα στην πόλη, ίσως και μέσα στην Ελλάδα γενικά, αλλά μεγάλο ταξίδι δύσκολα θα έκανα μαζί του... Εννοώ πάνω από 1000 χλμ εκτός συνόρων. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μέσα σε 7 μέρες 3 σπασμένα μοτέρ από την ίδια βαλβίδα καρφωμένη στο πιστόνι του ίδιου κυλίνδρου. 2 από Versys και ένα από ER. To 1 Versys μάλιστα είναι φίλου και ξέρω το οδηγικό του στυλ και πόσο συνεπής με τα σέρβις και ευλαβικός με το γκάζι ήταν.

Αυτά είναι τα πρόσφατα. Από την τελευταία φορά που έγραψα εδώ έχουν μεσολαβήσει και άλλα. Κανείς δεν τα λέει δημόσια όμως γιατί 1) είτε δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι έκαναν λάθος στην επιλογή μοτό (κουφάλα εγωισμέ) ή 2) τα φτιάχνουν όπως όπως και τα πουλάνε "πένα, χαρτί, αστέρι".

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Στις πόσες χιλ. χλμ συμβαίνει το φαινομενο μεσο ορο? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν υπάρχει ασφαλές συμπέρασμα. Έχω δει μηχανάκια με λίγα χλμ εντός εγγύησης (η Kawasaki ακόμα και εκεί έκανε την πάπια), με 20k, με 50k.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys 650 '08 HJC FG-ST Bolt MC10 Ducati Hypermotard (796cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα Versys πρώτης γενιάς έμφανίζουν αυτό το θέμα? Επίσης με τα τελευταίας γενίας με τη "κανονική" μούρη τι γίνεται?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και τα 1ης και τα 2ης. Για τα 3ης δεν έχω ακούσει κάτι μέχρι στιγμής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με έναν φίλο-παθών αποφασίσαμε να κάνουμε μια κίνηση προς την Kawasaki συλλέγοντας περιπτώσεις Versys/ER που είχαν το ίδιο πρόβλημα. Το τι θα προκύψει από την όλη ιστορία δεν το ξέρουμε αλλά αξίζει να το δοκιμάσουμε, στο κάτω κάτω τζάμπα είναι. Όποιος είχε αντίστοιχη εμπειρία ή ξέρει κάποιον που είχε, ας κάνει έναν κόπο να συμπληρώσει (έστω και ανώνυμα) την παρακάτω φόρμα:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScQleH_MwQn9Mce-oXM9ECksGD30ihPG6yh8O0US50inxmLFw/viewform

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Ερώτησις: Τι εστί ''θωράκιση-βελτίωση''; 

Ο κινητήρας της μοτοσυκλετας εχει δεχτει χειρουργικής ακρίβειας "θωρακιση-βελτιωση" για την ολικη εξαλειψη του εργοστασιακού προβληματος-ελλατώματος που έχουν ολα τα Versys 650 και οι κάτοχοι τους κανουν την παπια εις βαρος του αγοραστή με τις σπασμενες βαλβιδες εξαγωγής. Googlαρεται και διαβαστε ποσα εχουν καρφωσει βαλβιδες εξαγωγής για να καταλάβετε τι θελω να πω. Η "θωρακιση-βελτιωση" του κινητήρα εγινε σε επισημο εξουσιοδοτημενο συνεργειο Kawasaki στην Αθηνα (Kawasaki Μερμηγκας), βαση των εργοστασιακων προτύπων. Ο κινητηρας αυτήν την στιγμή πρακτικα εχει ΜΗΔΕΝ χιλιόμετρα. Η τελικη αποδοση της μοτοσυκλετας μετα την θωρακιση-βελτιωση είναι 72.5 πραγματικά άλογα στον ΤΡΟΧΟ και 85 άλογα στον στρόφαλο. Νουμερα ιπποδύναμης που κάνουν το μηχανάκι παιχνιδιάρικο και απίστευτα πιο δυνατό σε σχέση με ένα μαμα Versys 650. Να σημειωθεί επίσης ότι λογω της βελτίωσης και της σωστής ρύθμισης των μειγμάτων καυσίμου σε πραγματικό χρόνο επάνω σε δυναμόμετρο, η κατανάλωση καυσίμου έχει μειωθεί αισθητά και πλέον καταναλώνει μειον 0.5Ltr/100Km απότι ένα μαμα Versys 650.

Από εδώ .

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν λέει, υποθέτω σχεδόν αυθαίρετα, έχει ανοίξει κεφαλή και έχει αντικαταστήσει οδηγούς και βαλβίδες με aftermarket καλύτερα εξαρτήματα.

Βέβαια, έχω τύχει εγώ ο ίδιος, με φίλο μου που ήθελε να αγοράσει ένα VFR400, και ο πωλητής μας έλεγε ότι ο κινητήρας είναι ''βελτιωμένος'' και έχει ''εκκεντροφόρους HRC'', πράγμα το οποίο τυγχάνει να γνωρίζω αφού έχω όλο τον κατάλογο των part numbers του racing kit, και ω του θαύματος ΔΕΝ υπάρχει εκκεντροφόρος στην λίστα.

Και αργότερα, όταν το πήραμε στα χέρια μας και το ανοίξαμε, το ''racing kit'' ήταν ότι είχε πάρει την φαλτσέτα και είχε κόψει το χαρτί στο φίλτρο αέρα. Ούτε καν ζινγκλέρ...

Θέλω να πω με όλο αυτό, ΑΝΕΥ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ, δλδ αν δεν το δείτε με τα μάτια σας, μην πιστεύετε τίποτα, οι καλύτεροι παπατζήδες, είναι αυτοί που τα λένε τόσο σοβαρά, τόσο επίσημα και τόσο πιστευτα, που λες, δεν μπορεί , κάτι θα ξέρει που δεν ξέρω. Τον λέρα πωλητή τον βλέπεις άμεσα, τον σοβαρό που δεν ξέρεις τι κρύβει φοβήσου. Ερωτήσεις, στρίμωγμα, αποδείξεις για κάθε ισχυρισμό. Ο τίμιος θα στα δώσει αυτά εύκολα και με χαρά, ο άτιμος όλο κάτι δεν θα μπορεί, όλο θα κάνει ότι παρεξηγείται.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος efkola έγραψε:

Από εδώ .

Έχει πολύ παρασκήνιο και κους κους η συγκεκριμένη αγγελία!

Αυτός που το πουλάει είναι admin σε ένα από τα 2 Versys Facebook groups. Καθ'όλη την διάρκεια της βελτίωσης μας έλεγαν (μαζί με τον άλλο admin με τον οποίο είναι φίλοι) ότι η μηχανή σκοτώνει/ράβει/ξηλώνει κλπ. Τελείωσε η βελτίωση και λέγανε πάλι τα ίδια, μάλιστα σε άλλο forum παρότρυναν και κόσμο να έρθει να δει το "θαύμα" από κοντά και να τα στήσουν κιόλας.

Χτες κανονίζουν ανοίγματα με άλλο μέλος (πρώην κάτοχος Versys, νυν TDM) ο οποίος τον τσιγκλούσε συνέχεια. Οι δηλώσεις και από τους 2 έπαιρναν και έδιναν. Σε μια βαρύγδουπη, ο κάτοχος Versys είπε ότι αν χάσει θα το βάλει για πούλημα.

Τελικά έχασε σε όλα τα ανοίγματα και με μεγάλη διαφορά. Η συνέχεια είναι η αγγελία που ανέβασε.

Οι συγκεκριμένοι 2 admin υποστηρίζουν ότι το συνεργείο που τα πηγαίνουν (και το διαφημίζουν παντού) έχει βρει τι φταίει σχετικά με το κάρφωμα των βαλβίδων. Υποτίθεται ότι ένας απλός επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου αρκεί για να έρθει το μείγμα στις σωστές τιμές. Εμένα δεν με πείθει αυτή η άποψη καθώς έτσι δεν θα κοβόταν συγκεκριμένη βαλβίδα εξαγωγής κάθε φορά.

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

δεν θα κοπει σε αυτους ετσι κι αλλιως εχει οξυγονο εκει που ειναι 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

μοτοσυκλετα απο cluber ιδιοκτητη (εννοω συμμετεχωντα σε κλαμπς μοτοσυκλετων), 

με ενα σορο παπατζα απο κατω αναφερωντας ως εξτρα-βελτιωση-πασα μαλακιαν τη

ρυθμιση αναρτησης και τον ελεγχο ecu δε παιρνω ουτε να μου το χαριζει.

αυτο θα το παρει ο ιδιος ποζερας που αγοραζει σκυλο (οτι και να ναι) γιατι εχει καλο υπογεγραμμενο pedigree... :laugh:

οι αγγελιες πλεων εχουν γινει τροπος διασκεδασης. οι πωλητες νομιζουν οτι εχουν πιασει τον παπα απο τα @@

και οι αγοραστες νομιζουν οτι θα τον πιασουν ακομα περισσοτερο. live your myth in greece... :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε

"Λόγος πώλησης η κατάποση τέιου". :biggrin:

Να'σαι καλά ρε @kpapageo, με έκανες και γέλασα.

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X (750cc) AGV Enfield Himalayan

Δημοσιεύτηκε

Δηλ για να καταλάβω...και τα καινούρια versys βγάζουν αυτό το πρόβλημα;;; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R6 (599cc) ZONTES (312cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα άλλα , αυτό είναι τεθωρακισμένο ! 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Έχει πολύ παρασκήνιο και κους κους η συγκεκριμένη αγγελία!

Αυτός που το πουλάει είναι admin σε ένα από τα 2 Versys Facebook groups. Καθ'όλη την διάρκεια της βελτίωσης μας έλεγαν (μαζί με τον άλλο admin με τον οποίο είναι φίλοι) ότι η μηχανή σκοτώνει/ράβει/ξηλώνει κλπ. Τελείωσε η βελτίωση και λέγανε πάλι τα ίδια, μάλιστα σε άλλο forum παρότρυναν και κόσμο να έρθει να δει το "θαύμα" από κοντά και να τα στήσουν κιόλας.

Χτες κανονίζουν ανοίγματα με άλλο μέλος (πρώην κάτοχος Versys, νυν TDM) ο οποίος τον τσιγκλούσε συνέχεια. Οι δηλώσεις και από τους 2 έπαιρναν και έδιναν. Σε μια βαρύγδουπη, ο κάτοχος Versys είπε ότι αν χάσει θα το βάλει για πούλημα.

Τελικά έχασε σε όλα τα ανοίγματα και με μεγάλη διαφορά. Η συνέχεια είναι η αγγελία που ανέβασε.

Οι συγκεκριμένοι 2 admin υποστηρίζουν ότι το συνεργείο που τα πηγαίνουν (και το διαφημίζουν παντού) έχει βρει τι φταίει σχετικά με το κάρφωμα των βαλβίδων. Υποτίθεται ότι ένας απλός επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου αρκεί για να έρθει το μείγμα στις σωστές τιμές. Εμένα δεν με πείθει αυτή η άποψη καθώς έτσι δεν θα κοβόταν συγκεκριμένη βαλβίδα εξαγωγής κάθε φορά.

Χμμ ενδιαφέρον.

Για να το δεις και να το σχολιάσεις εσύ το έβαλα επειδή ως παθών έχεις ασχοληθεί εκτενώς με το θέμα και φαντάστηκα ότι θα έχεις ακούσει για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα ή γενικότερα γι'αυτή τη "θωράκιση-βελτίωση".

Δεν περνάει απ' το χέρι μας αλλά αν μπορούσε να το δει και το παιδί που έβαλε την αγγελία για να υπάρξει κάποιος αντίλογος θα ήταν καλύτερα για να εξηγήσει κάποια από αυτά που γράφει στην περιγραφή.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ09 SR (847cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος efkola έγραψε:

Δεν περνάει απ' το χέρι μας αλλά αν μπορούσε να το δει και το παιδί που έβαλε την αγγελία για να υπάρξει κάποιος αντίλογος θα ήταν καλύτερα για να εξηγήσει κάποια από αυτά που γράφει στην περιγραφή.

Ε, μηχανή για πούλημα έχει, σαν τι να μας έλεγε; Προφανώς είναι η καλύτερη, γρηγορότερη, τελειότερη, πιο άσπαστη και αξιόπιστη κατασκευή που πάτησε ποτέ αυτόν τον πλανήτη.

:biggrin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος efkola έγραψε:

Χμμ ενδιαφέρον.

Για να το δεις και να το σχολιάσεις εσύ το έβαλα επειδή ως παθών έχεις ασχοληθεί εκτενώς με το θέμα και φαντάστηκα ότι θα έχεις ακούσει για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα ή γενικότερα γι'αυτή τη "θωράκιση-βελτίωση".

Από όσο ξέρω δεν είναι μέλος εδώ, τουλάχιστον όχι ενεργό. 

Και εγώ θα ήθελα να ακούσω μια ανάλυση, καθώς τα συστατικά της βελτίωσης τα κρατούσαν επτασφράγιστο μυστικό μέχρι να ολοκληρωθεί το project. Με βάση πάντως τα όσα έχω ακούσει από το συνεργείο που την ανέλαβε δεν έχω πειστεί. 

In other news, χθες είχαμε (κατά πάσα πιθανότητα) νέο κρούσμα σε Versys '07 (1ης γενιάς). Περιμένουμε την ετυμηγορία του συνεργείου αν και με βάση τα συμπτώματα που ανέφερε ο ιδιοκτήτης δεν την γλιτώνει. 

Και κάτι ακόμα που είχα ξεχάσει να αναφέρω. Ο έτερος admin από το ίδιο Facebook group, σε τετ α τετ με τον διευθυντη τεχνικού τμήματος της Τεο Μοτο τον ρώτησε ευθέως: "τι φταίει και καρφώνουν βαλβίδες?" Η απάντηση ήταν "φταίνε οι Ελληνικές βενζίνες". Δεν ήξερα οτι η Ελλάδα κάνει εξαγωγές βενζίνης σε τόσες άλλες χώρες στις οποίες έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα. Μάλλον ήμουν γκαντέμης και εγώ και ενώ τα μισά χλμ τα είχα κάνει στην Ευρώπη, πάντα έπεφτα σε πρατήριο με Ελληνική βενζίνη.

Από οτι φαίνεται οι συνάδελφοι της Triumph τους δασκάλεψαν καλά.

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave (110cc) AGV K-3 SV Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Άμα φταίνε οι ... "Ελληνικές βενζίνες" να μην εισάγουν τότε μηχανάκια στην Ελλάδα...

Μάθαμε τώρα .. σα και λές πως έξω είναι άγιοι ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος kpapageo έγραψε:

Από οτι φαίνεται οι συνάδελφοι της Triumph τους δασκάλεψαν καλά.

:worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Και μολις τους ρωτήσεις γιατι δε βαρανε βαλβίδες αντιστοίχων τεχνολογίας μοντελων καβασακι..?

Κανουν τα πουλιά-they do the birds(for the rest europe distributor guys).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 7/22/2018 at 0:17 ΜΜ, το μέλος kpapageo έγραψε:

In other news, χθες είχαμε (κατά πάσα πιθανότητα) νέο κρούσμα σε Versys '07 (1ης γενιάς). Περιμένουμε την ετυμηγορία του συνεργείου αν και με βάση τα συμπτώματα που ανέφερε ο ιδιοκτήτης δεν την γλιτώνει. 

τελικά έχουμε νεότερα για αυτό το συμβάν; ήταν κάρφωμα βαλβίδας σε υψηλές στροφές;  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 26/7/2018 at 7:00 ΜΜ, το μέλος lebro έγραψε:

τελικά έχουμε νεότερα για αυτό το συμβάν; ήταν κάρφωμα βαλβίδας σε υψηλές στροφές;  

Δεν ενημέρωσε ακόμα ο παθών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα