kpapageo

Versys Χαλασάκι Βέρσις - Ιστορία για αγρίους Versys broken valve

140 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση που είστε τόσο επιεικείς μ'αυτόν τον απατεώνα.Μα τι αδιανόητο θράσος έχουν...Όχι ότι είναι η πρώτη (ούτε η τελευταία, φυσικά) φορά που παρατηρούμε κάτι αντίστοιχο..

Ψηλέ μου , προσφορά και ζήτηση λέγεται. Όταν η ζήτηση επιτάσσει λίγα χιλιόμετρα και όμορφα πλαστικά τότε και η προσφορά θα είναι η ανάλογη. Ναι λοιπόν, όταν ο βλάχο Έλληνας δεν αγοράζει μηχανάκι με 70κ χλμ επειδή " είναι πολλά" τότε μην περιμένεις ο κουτοπόνηρος έμπορος να πουλήσει κάτι διαφορετικό. Τα έχουμε ξαναπεί , στο Ελληνικό μεταχειρισμένο αγοράζουμε πάντα τον ιδιοκτήτη και όχι την μοτοσυκλέτα. 

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Δε διαφωνώ στο πνεύμα αυτού που λες...από την άλλη όμως αυτό που περιγράφεις είναι και η δικαιολογία όλων αυτών των απατεώνων που μας κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα μας.Αντί να αφήσει τα πραγματικά χλμ, να δηλώσει τη ζημιά και να βάλει την αντίστοιχη τιμή, προτιμά αυτή την πουστιά εις βάρος ενός αγοραστή ο οποίος μαζεύει μήνες ή χρόνια κάποια χρήματα για να αγοράσει μοτοσυκλέτα.Αποκλειστικός στόχος δεν είναι να κερδίσει χρήματα ως σοβαρός επαγγελματίας αλλά να εξαπατήσει κερδίζοντας περισσότερα χρήματα απ'όσα του αναλογούν για το συγκεκριμένο προϊόν.

Άσε που στη συγκεκριμένη περίπτωση που η μηχανή επισκευάστηκε( ; ) σε χρόνο dt ενώ ο άνθρωπος τραβιόταν τόσον καιρό χωρίς να βρίσκει άκρη, θα έπρεπε να έχει κάνει μια καλή προσφορά στον κάτοχο για να την επισκευάσει,άσχετα αν εκείνος θα δεχόταν η όχι.Έτσι και το όνομα της εταιρείας θα έμενε ψηλά και το δικό του ενώ τώρα θα τον θυμόμαστε για χρόνια και θα πέφτει καραμούζα στο άκουσμα του ονόματός του.Αναρωτιέμαι, δε σκέφτονται ότι θα περάσει κάποια στιγμή αυτός που τους το πούλησε ή κάποιος φίλος του και θα δει τα χλμ και την τιμή και θα τους ξεφτιλίσει παντού;

Στα @@ τους όλα!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Σιγά μωρέ τι είχε η μηχανή, μια κομμένη βαλβίδα. Την άλλαξε μαζί με τα λάδια, 30-35 λεπτά δουλειά. Κόστος 50 ευρώ? Πόσο έδωσε να την πάρει 800- 1100 Μαξ. Μία 4000 χαλαρή να μην βγάλει ο άνθρωπος. Τώρα τα km τα έβαλε έτσι ώστε να φύγει γρήγορα και να κινείται το χρήμα στην αγορά, εξάλλου η μηχανή φαίνεται ότι την είχε κάποιος που την αγαπούσε μέχρι που τον απάτησε..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Τώρα πρόσεξα την απάτη τα 55500 τα εκανε 15500

ξεφτίλα.....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη εριξε 40000χλμ;

Να το κατεβαζε 10000 χλμ,  να πω παει στον διαολο... 

Αλλα 40000;

Θελει μήνυση  ρε γμτ.  

Παλιο απατεωνες

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Το μοτέρ που έβαλε έχει τόσα χιλιόμετρα για αυτό τα κατέβασε, να είναι ειλικρινής. 

Μα τι άνθρωποι είστε εσείς.... 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 53 λεπτά, το μέλος elprimerozen έγραψε:

Σιγά μωρέ τι είχε η μηχανή, μια κομμένη βαλβίδα. Την άλλαξε μαζί με τα λάδια, 30-35 λεπτά δουλειά. Κόστος 50 ευρώ? Πόσο έδωσε να την πάρει 800- 1100 Μαξ. Μία 4000 χαλαρή να μην βγάλει ο άνθρωπος. Τώρα τα km τα έβαλε έτσι ώστε να φύγει γρήγορα και να κινείται το χρήμα στην αγορά, εξάλλου η μηχανή φαίνεται ότι την είχε κάποιος που την αγαπούσε μέχρι που τον απάτησε..

Γιατρε μου ελπιζω να μην τα λες σοβαρα αυτα.

Δεν φτανω και τις γνωσεις μαστορα αλλα συνηθως οταν κοβεται η βαλβιδα πεφτει μεσα στο θαλαμο καυσεως σε ενα πιστονι που στις 5.000 rpm ανεβοκατεβαινει 20-30 φορες...το δευτερολεπτο. Στην καλυτερη εχεις καταστρεψει, πιστονι, τοιχωματα κυλινδρου, τις αλλες βαλβιδες της κεφαλης, την κεφαλη την ιδια. Στην χειροτερη εχει τρυπησει το πιστονι και υπολοιματα εχουν περασει μεσα στο καρτερ και εχουν "χαιδεψει" και αλλα πραματα που πρεπει να ελεγχθουν και να αντικατασταθουν.

Προσωπικα δεν εχω ακουσει να φτιαχνεται μοτερ σωστα μετα απο κομμενη βαλβιδα, για αυτο και συμφερει πιο πολυ μια αλλαγη σε μεταχειρισμενο παρα να το φτιαξεις-μπαλωσεις.

Τροποποιήθηκε από τον Verbal Kint

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Χιούμορ κάνει ρε συ!Γελάμε για να μην κλαίμε με δαύτους:2guns:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

Να κάνω και εγω τον al pacino τώρα...
Υπάρχει και η πιθανότητα να άλλαξε το μοτερ ο αντιπρόσωπος όμως και αυτά να ειναι τα χιλιόμετρα του μοσχεύματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

το πιθανότερο ειναι να χρησιμοποίησε εξαρτήματα απο αλλο σπασμενο μοτερ.. "τυχερος" αυτος που θα το παρει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος doctoras9 έγραψε:

το πιθανότερο ειναι να χρησιμοποίησε εξαρτήματα απο αλλο σπασμενο μοτερ.. "τυχερος" αυτος που θα το παρει

"Τυχεροί " ήταν όλοι όσοι πήραν versys αυτής της φουρνιάς, για να τα λέμε ως έχουν τα πράγματα. 

Υγ: παραπάνω ειρωνικά έγραψα ότι καλώς κατέβασε χιλιόμετρα ο έμπορας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki z Kawasaki h2 mach iv (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν το αυτό που είχε 55000 χιλιόμετρα το εκανε 15000 τότε πραγματικα θα ηθελα να μαθω  τα μοτο που πουλάει και γράφουν 40000 πόσα εχουν πραγματικα,

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω θα κανω λιγο πλατες στον φιλο μας τον Γιωργο.

Καταρχας θεωρουσα το συγκεκριμενο μηχανακι αρκετα αξιοπιστο.Διαβαζοντας το θεμα διαπιστωνω οτι πιθανοτατα κατι παει στραβα.Απο εκει και περα η αντιπροσωπεια εκανε αυτο που επρεπε να κανει,χωρις ουσιαστικα να εχει υποχρεωση,Βγαζω απ εξω τον κουτοπονηρο μαστορα,που αν εγω μαθαινα οτι απασχολω τετοιο τεφαρικι στην επιχειρηση μου,θα τον ειχα στειλει αδιαβαστο.

Πολλα τα χρονια,πολλα τα χιλιομετρα και εκανες εργασιες αλλου.Και εγω αν ημουν αντιπροσωπος θα αρχιζα να σκεφτομαι διαφορα και το κυριοτερο "που ξερω εγω τι εκανε ο αλλος?".Δεν θα κρινω τον μαστορα σου,αλλα θα σου πω οτι ειδα μαστορες που τους θεωρουσα πολυ καλους να κανουνε τεραστιες παπαριες.Αν ησουνα μονιμος πελατης μου,πιθανοτατα θα το εβλεπα αλλιως,αλλα δεν ησουν.

Το κοστος της αντιπροσωπειας ειναι η μιση τιμη απο αυτη που χρεωνει τα ανταλλακτικα και 80 ευρω την ημερα εργατικα.Δεν βαζω τα αλλα της εξοδα μεσα.Αν ηθελε δηλαδη μπορουσε να σε χρεωσει κανα 1500αρι.Το τι εκανε και γιατι το εκανε,ειναι δικο της θεμα.

Ο δικος σου μαστορας για τις ιδιες εργασιες σου εβγαλε κοστος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Φυσικά και κάνω χιούμορ. Έγραψα αυτό που φοβάμαι περισσότερο...να άλλαξε απλός μια βαλβίδα και τ άλλα τα χτυπημένα να έμειναν ως έχουν... εδώ δεν ντρέπονται να κατεβάσουν 40.000km......το μοτέρ θα κάτσουν να κάνουν... Φοβάμαι για τα χειρότερα...

πριν 4 ώρες, το μέλος Verbal Kint έγραψε:

Γιατρε μου ελπιζω να μην τα λες σοβαρα αυτα.

Δεν φτανω και τις γνωσεις μαστορα αλλα συνηθως οταν κοβεται η βαλβιδα πεφτει μεσα στο θαλαμο καυσεως σε ενα πιστονι που στις 5.000 rpm ανεβοκατεβαινει 20-30 φορες...το δευτερολεπτο. Στην καλυτερη εχεις καταστρεψει, πιστονι, τοιχωματα κυλινδρου, τις αλλες βαλβιδες της κεφαλης, την κεφαλη την ιδια. Στην χειροτερη εχει τρυπησει το πιστονι και υπολοιματα εχουν περασει μεσα στο καρτερ και εχουν "χαιδεψει" και αλλα πραματα που πρεπει να ελεγχθουν και να αντικατασταθουν.

Προσωπικα δεν εχω ακουσει να φτιαχνεται μοτερ σωστα μετα απο κομμενη βαλβιδα, για αυτο και συμφερει πιο πολυ μια αλλαγη σε μεταχειρισμενο παρα να το φτιαξεις-μπαλωσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbr 600 f4i Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε πολύ κρίμα για την ατυχία σου, εγώ απλώς θα παραθέσω προσωπική μου πρόσφατη κιόλας εμπειρία με το μεταχειρισμένο αμάξι που αγόρασα. Αγοράστηκε από επίσημη αντιπροσωπεία διαφορετικής μάρκας, με 300000 χλμ, με την προϋπόθεση ότι το μοτερακι του ήταν άριστο. Στην βδομάδα πάνω για να μην τα πολυλογω, χτύπησε μηχανή. Χωρίς να έχω κάποια γραπτή εγγύηση, του το πήγα και μου έκανε ολόκληρη ανακατασκευή μοτέρ τελείως τζάμπα. 

Θέλω να καταλήξω στο ότι σημασία έχει σε ποιον θα πέσεις και τι after sales υπηρεσίες λαμβάνει ο πελάτης. Η γενικότερη αντιμετώπιση που είχες ήταν απαράδεκτη τουλάχιστον και προσωπικά διαβάζοντας την εμπειρία σου δεν υπάρχει περίπτωση να κοιτάξω μοντέλο της συγκεκριμένης εταιρείας. Τώρα όσον αφορά τον έμπορο που έδωσες το μηχανάκι σου δεν θέλω να σχολιάσω την φήμη που έχει.

Στην τελική κράτα το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι σου έδωσε εμπειρίες ζωής που κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μην αποκτήσουν ποτέ στην ζωή τους. Όπως και να χει με το καλό η επόμενη!!!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Δηλαδη εριξε 40000χλμ;

Να το κατεβαζε 10000 χλμ,  να πω παει στον διαολο... 

Αλλα 40000;

Θελει μήνυση  ρε γμτ.  

Παλιο απατεωνες

Τι λες και εσυ ρε τωρα;;

Θα εμπαινε ο τυπος στην διαδικασια να γυρισει χιλιομετρα για να βγαλει κερδος, και θα τα εριχνε 10κ για να μην κοροϊδεψει πολυ τον επομενο αγοραστη και να μειωσει το κερδος του, αντι να τα ριξει οσο πιο πολυ τον παιρνει και να βγαλει οσο περισσοτερο κερδος τον παιρνει;;;

Και απατεωνας και με συναισθηση και τυψεις; :laugh: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Ελα ντε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 ώρες, το μέλος efkola έγραψε:

δε σκέφτεσαι να στείλεις μια επιστολή στην εταιρεία (όχι μόνο στο ελληνικό τμήμα)για να τους εξηγήσεις τι μπουμπούκια εμπόρους έχουν;

Έχω σκοπό να στείλω αλλά αμφιβάλλω αν θα λάβω απάντηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν θέλεις την άποψή μου, να το κάνεις φίλε μου...να στείλεις ένα σοβαρό και σαφές κείμενο με φωτογραφίες,αν χρειαστεί...είναι υποχρέωση τους να το διαβάσουν κ να απαντήσουν σε μία σοβαρή καταγγελία.

Και η ελληνική και η ευρωπαϊκή Kawasaki.

Αν τελικά στείλεις κ λάβεις απάντηση, ρίξε και μια ενημέρωση εδώ...ενδιαφέρει πολλούς η αντιμετώπισή τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

"Τυχεροί " ήταν όλοι όσοι πήραν versys αυτής της φουρνιάς, για να τα λέμε ως έχουν τα πράγματα. 

Δεν ήταν μόνο αυτή η φουρνιά, για την ακρίβεια από αυτά που διαβάζω, τα μισά ήταν 1st gen και τα άλλα μισά 2nd.

πριν 16 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Πολλα τα χρονια,πολλα τα χιλιομετρα και εκανες εργασιες αλλου.Και εγω αν ημουν αντιπροσωπος θα αρχιζα να σκεφτομαι διαφορα και το κυριοτερο "που ξερω εγω τι εκανε ο αλλος?".Δεν θα κρινω τον μαστορα σου,αλλα θα σου πω οτι ειδα μαστορες που τους θεωρουσα πολυ καλους να κανουνε τεραστιες παπαριες.Αν ησουνα μονιμος πελατης μου,πιθανοτατα θα το εβλεπα αλλιως,αλλα δεν ησουν.

3 χρόνια χρήσης και 55000 χλμ είναι πολλά? Μήπως έχουμε ρίξει λίγο τα στάνταρ μας σαν καταναλωτές και δη αναβάτες μοτοσυκλετών?

Αν ήσουν αντιπρόσωπος θα είχες ακούσει πολλές ιστορίες με το ίδιο πρόβλημα. Όλων οι μηχανικοί δεν έκαναν κάτι σωστά? Όταν οι ίδιοι μηχανικοί κάνουν service τα Yamaha, Honda, MitsosKitsos γιατί δεν καρφώνουν εκείνα βαλβίδες?

πριν 16 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Ο δικος σου μαστορας για τις ιδιες εργασιες σου εβγαλε κοστος?

Δεν συζητήσαμε διεξοδικά για το κόστος από την στιγμή που είδαμε το κόστος των ανταλλακτικών (τιμές καταλόγου Kawasaki). Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω τόσα χρήματα για να το φτιάξω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda c50c (49cc)

Δημοσιεύτηκε

Να πω κι εγώ την πίπ@ μου, κάθε εμπόδιο για καλό, πας σε αυτόν που έχει το μηχανάκι επισκευασμένο τώρα και το λες "φιλαράκ, ή μου το δίνεις όσο το πήρες ή σε τρέχω σε συνηγόρους καταναλωτή, στρατοδικεία και φιλοζωικά σωματεία, διαλέγεις" :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki z Kawasaki h2 mach iv (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος exppii έγραψε:

Να πω κι εγώ την πίπ@ μου, κάθε εμπόδιο για καλό, πας σε αυτόν που έχει το μηχανάκι επισκευασμένο τώρα και το λες "φιλαράκ, ή μου το δίνεις όσο το πήρες ή σε τρέχω σε συνηγόρους καταναλωτή, στρατοδικεία και φιλοζωικά σωματεία, διαλέγεις" :winking:

Ναι καλά θα ιδρώσουν τα αρχ@δ μάγουλά του αν πας και τον απειλήσεις αυτοί ξέρουν και τι να κάνουν και πως να το κάνουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

3 χρόνια χρήσης και 55000 χλμ είναι πολλά? Μήπως έχουμε ρίξει λίγο τα στάνταρ μας σαν καταναλωτές και δη αναβάτες μοτοσυκλετών?

Αν ήσουν αντιπρόσωπος θα είχες ακούσει πολλές ιστορίες με το ίδιο πρόβλημα. Όλων οι μηχανικοί δεν έκαναν κάτι σωστά? Όταν οι ίδιοι μηχανικοί κάνουν service τα Yamaha, Honda, MitsosKitsos γιατί δεν καρφώνουν εκείνα βαλβίδες?

Δεν συζητήσαμε διεξοδικά για το κόστος από την στιγμή που είδαμε το κόστος των ανταλλακτικών (τιμές καταλόγου Kawasaki). Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω τόσα χρήματα για να το φτιάξω.

Το πολλα η τα λιγα εχουνε να κανουνε με πολλους παραγοντες.

Λεω εγω,αν ο μαστορας σου σου εβαζε λαθος λαδι,δεν αυξανονται οι πιθανοτητες να γινει η ζημια?Δεν λεω οτι το εκανε,ουτε προσπαθω να δικαιολογησω τα αδικαιολογητα,αλλα νομιζω οτι αυτες οι βλαβες ειναι μερος του σκηνικου.

Ειναι κατι που συμβαινει κατα καιρους σε διαφορα μοντελα.Ο αντιπροσωπος ακουει πολλα,αλλα αν δεν δωσει εντολη η μαμα,δεν κανει χαρες,επιχειρηση ειναι.Αντε σε μια μικροζημια να το κανει,αλλα εδω μιλαμε για καλα λεφτα.Φυσικα και παλι θα μπορουσε να το χειριστει διαφορετικα,αλλα πολλα ζηταμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Το πολλα η τα λιγα εχουνε να κανουνε με πολλους παραγοντες.

Λεω εγω,αν ο μαστορας σου σου εβαζε λαθος λαδι,δεν αυξανονται οι πιθανοτητες να γινει η ζημια?Δεν λεω οτι το εκανε,ουτε προσπαθω να δικαιολογησω τα αδικαιολογητα,αλλα νομιζω οτι αυτες οι βλαβες ειναι μερος του σκηνικου.

Να αντιστρέψω την ερώτηση; Ο μάστοράς μου και επίσημος ντίλερ της Ντουκάτι, μου έβαλε 10-40 λάδι αντί για 15-50 που ορίζει ο κατασκευαστής. Έχω το δικαίωμα ως καταναλωτής να ζητήσω αντικατάσταση μοτοσυκλέτας επειδή αυξάνονται οι πιθανότητες να γίνει ζημιά;

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

σε ματιάσαμε...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις