Aramis

Οδηγηση τον χειμωνα

50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Vespa px200 Honda cbr600f4i

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα σε ολους.

Σκεφτομαι να παω μια βολτα Αθηνα Κερκυρα να κανω Χριστουγεννα με την αδερφη μου να παρω και τον αερα μου. Οχημα βεσπαρα 200αρα. Την διαδρομη την εχω κανει 2 φορες-καλοκαιρι ομως- μονοημερο απο γαλαξειδι-ναυπακτο-ηγουμενιτσα. Τωρα θελω να κανω σταση μια μερα Τρικαλα και σκεφτομαι να παω απο εκει.

Με προβληματιζει φουλ ο ρουχισμος  και οι βροχες. Ειδικα αν πετυχω βροχα σε κανα βουνο την εκατσα. δεν εχω ταξιδεψει με βροχη, δεν ξερω πως ειναι, με φοβιζει... Τι κανω λετε? καμια ιδεα? εναλλακτικη το αεροπλανο αλλα δεν μου παει... 

Ρουχα σκεφτομαι ισοθερμικο πανω κατω, μια ή 2 φορμες παντελονι απο κατω,μποτακι, για πανω θα την παλεψω με χοντρο δερματινο μπαντασσ μηχανοβιο? Για τις εντος αττικης μετακινησεις το δερματινο αυτο ειναι κομπλε. Σε κανα βουνο ομως δεν ξερω πως θα ειναι.. γαντια εχω καλοκαιρινα κ απο μεσα ισοθερμικα γιατι δεν με βολευει το χοντρο.. Ειναι απαραιτητα τα χειμερινα λογικα ε? Αυτα..κατι αλλο αμα βρειτε πειτε μου..

Με την διαδρομη τωρα ειναι αυτη: Αθηνα-Τρικαλα(διαμονη το βραδυ)-ηγουμενιτσα-απεναντι. Δεν ξερω πως να την περασω σε χαρτη εδω. Χωρις διοδια, απο την παλια. Εχω παει μεχρι Τρικαλα αλλα πάλι ήταν Σεπτεμβρης, οχι καταχειμωνο. 

Αυτα ρε αγορια...Δεν μου ερχεται καποια αλλη ερωτηση τωρα. Το εχω στο μυαλο μου τις τελευταιες βδομαδες απλα μου ειναι αγνωστο τετοιο περιβαλλον στον χειμωνα.Ειναι και βουνα και λιγο-πολυ με φρεναρει. Ειναι καλυτερη ιδεα να το αφησω για κανα τριμηνο λογω καιρου ή δεν μασαμε? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Αν συνεχισει ετσι ο καιρός (με ανεκτες θερμοκρασίες), θα εισαι οκ.

Δες κι εδω, τι γινεται με τα κρυα.

Θετικό οτι εχεις ηδη κανει την διαδρομή άρα την γνωρίζεις, και επίσης θετικό η βεσπα που θα σε βγαλει απροβληματιστα.

Αρνητικά, το 2κάβαλο (κουραση τέρμα), και η διαδρομη απο Πίνδο.

Προτιμότερο ειναι να πάτε την κανονικη διαδρομή, σε 1 μέρα (ελέγχοντας όλα τα σαιτ καιρου)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Με το να ντυθεις ως κρεμμυδι το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να κρυωσεις και μαλιστα χοντρα. Αν δεν εχεις εξοπλισμο και θες ντε και καλα να το κανεις τοτε θα προτεινα ισοθερμικα πανω κατω, ενα Χ παντελονι κι ενα Χ μπουφαν κι απο πανω τα αδιαβροχα κι ας μην βρεχει. Τα ακρα σου εννοειται θα κρυωσουν κι αυτα και μαλιστα πολυ γρηγοροτερα. Κι εδω η λυση ειναι γκετες σε χερια/ποδια. Γενικοτερα θα σου ελεγα να μην το κανεις αν ο καιρος ειναι δυσκολος. Τσαμπα ταλαιπωρια. 

Αν καταλαβα καλα θα μεινεις Τρικαλα κι απο εκει θα το κοψεις μεσα απο το βουνο μεχρι Εγνατια. Εχε στο μυαλο σου δυο πραγματα. Το πρωτο ειναι πως ειναι σχεδον σιγουρο πως θα υπαρχουν σημεια με παγο. Ιδιαιτερη προσοχη στα  2-3 γεφυρακια που θα συναντησεις. Η υγρασια του βραδιου σε συνδυασμο με την ροη αερα κατω απο την γεφυρα δινει παντα παγο σ εκεινα τα μερη. Το δευτερο ειναι πως στην Εγνατια δεν παιζουν βενζιναδικα οποτε κανε τα κουμαντα σου αν και οπως λες το εχεις ξανακανει αρα ξερεις τι περιπου παιζει.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Χωρις εξοπλισμο μοτο χειμερινο,θα προτεινα να μη το επιχειρησεις.

Μεσα σε 1 ωρα θα εχεις παγωσει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Vespa px200 Honda cbr600f4i

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας. 

Το μπουφαν που εχω ειναι αυτο: http://www.nordcap.com.gr/el/product/arrow-leather-jacket/ . Κανει? Εαν ναι τοτε λειπουν μονο τα εξτρα για χερια/ποδια.

Βενζινη σε ρυθμους τετοιους, βγαζει το γεμισμα 200 χλμ οποτε λογικαθα με φτανει για την εγνατια. 

Το Τρικαλα-Ιωαννινα δεν το εχω κανει.. Ευκαιρια. Θα εξαρτηθει και απο τον καιρο βεβαια 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 49 λεπτά, το μέλος Dant3 έγραψε:

Χωρις εξοπλισμο μοτο χειμερινο,θα προτεινα να μη το επιχειρησεις.

Μεσα σε 1 ωρα θα εχεις παγωσει.

Και με εξοπλισμό θα παγώσει απλά όχι σε μια ώρα:laugh:

Ψηλέ επειδή οδηγάω πολύ σε χαμηλές θερμοκρασίες θέλεις τα εξής όπωσδήποτε: 

Καλά χειμωνιάτικα γάντια που να δένουν πάνω από το μανίκι του μουφάν.

Μπαλακλάβα.

Παντελόνι με επενδύσεις. Θερμική και αδιάβροχη και να τις φοράς και τις 2 άσχετα αν βρέχει ή όχι.

Μποτάκια μηχανής αδιάβροχα, ή εναλλακτικά άρβυλα δερμάτινα. Απλά μποτάκια θα κάνουν τα πόδια σου να ξυλιάσουν... 

Το μπουφάν δεν ξέρω πόσο ζεστό είναι αλλά καλού κακού βάλε και καμιά χοντρή μπλούζα  από μέσα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και pinloooooock :wub:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki sv (650cc) Mt revenge limited-evo Honda cr (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Σύντροφε να προσέξεις  το τμήμα Καλαμπάκα  μέχρι Εγνατία.Το έχω οδηγήσει πάρα πολλές φορές το συγκεκριμενο κομμάτι. (στροφές, στενός δρόμος, χάλια οδόστρωμα, οι άλλοι οδηγοί δεν προσέχουν καθόλου επίσης πολλές φορές έχει και πολύ κίνηση λόγω φορτηγών) Χειμερινά γάντια και μπαλακλάβα  οπωσδήποτε. Η βέσπα έχει ποδιά και προστατεύει από τον αέρα άρα θεωρητικά από τη μέση και κάτω δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα από το κρύο.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνω με ολους και σιγουρα ξερουν καλυτερα απο εμενα,  αλλα και εγω θα επιμεινω σε αυτο που ειπε ο goukis... 

Οτι και να βαλεις,  φορα αδιαβροχα,.  Αυτα θα σε σωσουν στο κρυο. 

Οχι οι διπλες φορμες κλπ. 

Σκοπος ειναι να μην περναειντο κρυο μεσα.  Οσα παντελονια και να βαλεις,  το κρυο περναει.. Με το αδιαβροχο,  το μπλοκαρεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Honda Africa 2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Οτι έγραψαν οι απο πάνω, ενα μεγάλο ΠΡΟΣΟΧΗ για πάγο σε στροφές, γέφυρες και σκοτεινά σημεία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 10 ώρες, το μέλος Aramis έγραψε:

Το μπουφαν που εχω ειναι αυτο: http://www.nordcap.com.gr/el/product/arrow-leather-jacket/ . Κανει? Εαν ναι τοτε λειπουν μονο τα εξτρα για χερια/ποδια.

Το μπουφάν αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο για το ταξίδι σου.Μεσάτο,άρα θα μπάζει κρύο στη μέση σου όσο όρθιος και να κάθεσαι.Επίσης το δέρμα δεν ενδείκνυται για πολλά κρύα και αν φοράς και την επένδυση δεν θα μπορείς να κουνήσεις ούτε τα χέρια.Μόνο κορντούρα 3/4.

Υπολόγιζε ότι θα φας χοντρό κρύο κει πάνω στα βουνά,έχε μαζί σου και ένα δεύτερο ζευγάρι γάντια χιονοδρομικά,ναι κάνουν απίθανη δουλειά με τη γούνα μέσα τους.

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Την 8/12/2017 at 11:25 ΜΜ, το μέλος japanofilos έγραψε:

Σύντροφε να προσέξεις  το τμήμα Καλαμπάκα  μέχρι Εγνατία.Το έχω οδηγήσει πάρα πολλές φορές το συγκεκριμενο κομμάτι. (στροφές, στενός δρόμος, χάλια οδόστρωμα, οι άλλοι οδηγοί δεν προσέχουν καθόλου επίσης πολλές φορές έχει και πολύ κίνηση λόγω φορτηγών) Χειμερινά γάντια και μπαλακλάβα  οπωσδήποτε. Η βέσπα έχει ποδιά και προστατεύει από τον αέρα άρα θεωρητικά από τη μέση και κάτω δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα από το κρύο.  

Μόλις την περασμένη Δευτέρα έκανα το κομμάτι Τρίκαλα - Καλαμπάκα - Γιάννενα και πίσω (βράδυ), με αμάξι όμως.

Ο δρόμος: 20 χλμ Τρίκαλα - Καλαμπάκα είναι μια ευθεία (πιο ευθεία πεθαίνεις), :laugh: Καλαμπάκα - Κόμβος Παναγιάς άλλα 65 χλμ επαρχιακός σφιχτός, αλλά όχι απ' τα πρώτα χλμ από Καλαμπάκα όπου είναι πιο ανοιχτές καμπές και κάμποσες ευθείες με καλή ορατότητα για προσπέρασμα. Όπως λέει και ο japanofilos παραπάνω, έχει μπόλικο νταλικομάνι (μέρα-νύχτα μάλιστα) και θέλει προσοχή από τυχόν μουρλούς που δεν έχουν υπομονή και μπορεί να περάσουν νταλίκα σε κλειστή στροφή χωρίς ορατότητα! (είδα έναν μπροστά μου, τελείως ηλίθιος και ευτυχώς που δεν ερχόταν κανείς απέναντι). Μετά έχει Εγνατία, χωρίς βενζινάδικα μέχρι Γιάννενα τουλάχιστον που μπήκα εγώ, και νομίζω συνεχίζει μέχρι Ηγουμενίτσα αν θες.

Αν πετύχεις καλή μέρα με ζέστη, η διαδρομή Καλαμπάκα - Κόμβος Παναγιάς (εκεί μπαίνεις Εγνατία) είναι ταμάμ για μηχανή. Τόσο που στενοχωριόμουν που ήμουν με το τουτού, αν και μια χαρά απολαυστικός χιλιομετροφάγος είναι το καημένο. Εννοείται όμως πως με μηχανή πρέπει να έχεις καλό εξοπλισμό και να ντυθείς έξυπνα, δηλ. να καλύψεις τα όποια "κενά" να μην εισβάλλει κρύο από οπουδήποτε, γιατί εξαπλώνεται γρήγορα στο σώμα και σε καταβάλλει.

Κοίτα ν' αποφύγεις τη νύχτα στο επαρχιακό κομμάτι, διότι εκτός του ότι θα είσαι στο απόλυτο σκοτάδι με ότι συνεπάγεται αυτό για ορατότητα και ψυχολογία οδηγού δικύκλου σε τέτοιες συνθήκες, η υγρασία θα είναι μάλλον στανταράκι σε όλη τη διαδρομή και θα την κάνει επικίνδυνη και πιο χρονοβόρα.

Πέριξ του Μετσόβου στην Εγνατία είχε ψιλόβροχο, την ώρα που Γιάννενα και Καλαμπάκα / Τρίκαλα ήταν χαρά Θεού, αν σου λέει κάτι..... Γενικά εκεί πάνω στα βουνά τη βρόχα να την έχεις στο μυαλό σου ως σοβαρό ενδεχόμενο.

Απ' όπου κι αν πας, καλό ταξίδι και καλές γιορτές. :_thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

σου τα εχουν πει πιο πανω τα περισσοτερα...

το δυσκολο κομματι ειναι καλαμπακα-μεχρι την αρχη της εγνατιας. εκει πανω επικρατει πολικο ψυχος, σε σχεση με την αθηνα και σε συνδιασμο βροχης-παγου-χιονι-χιονονερου θα ειναι μαρτυριο για σενα που δεν ειναι εμπειρος και λιγακι εληπεις σε εξοπλισμο. 

το ιδιο θα ναι μεχρι ιωαννινα (προσθετωντας πλευρικους ανεμους), αλλα παλευετε γιατι εχει καλη ασφαλτο και ειναι ολο ευθεια. 

εχω κανει τη διαδρομη ανοιξη με μοτο, αλλα και χειμωνα με αυτοκινητο. ακομα και με αυτοκινητο ειναι δυσκολα αυτα τα 50χλμ κλειστων επαρχιακων στροφων. 

αν μπορεσεις να υπολογισεις σωστα να φυγεις απο καλαμπακα στη 1 το μεσιμερι με ηλιο χωρις πιθανοτητα βροχης, ντυμενος σωστα θα την παλευεις. αν υπαρχουν εστω λιγα συννεφα, μη κουνηθεις βημα, πανω θα ριχνει καρεκλες...

εχεις τη δυνατοτητα να πας με αυτοκινητο, πηγαινε αν οχι μην πας καθολου...

υγ. ειμαι απο καρδιτσα, οτιδηποτε χρειαστεις, πες μου:winking:

Τροποποιήθηκε από τον noodles
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Rookie FF-352 Ducati 996 (2001) (996cc)

Δημοσιεύτηκε

Ίσως φανώ δειλός ή μπορεί απλά επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία στο να απομακρύνομαι πολύ με το μηχανάκι μου εκτός πόλης. Η μεγαλύτερη απόσταση που έχω κάνει είναι να πάω στην παραλία του Αγ. Γιάννη στο Πήλιο το καλοκαίρι για μπάνιο μαζί με παρέα και τίποτα άλλο. Εγω σκοπέυω να κάνω κάποια στιγμή Βόλο-Λάρισα που βρίσκεται το ΤΕΙ μου με το παπί και μάλιστα απο την καινούρια εθνική (ανυπομονώ να δω την φατσά της υπαλλήλου στα διώδια όταν δει ένα παπάκι να πάει να περάσει). Ναι σίγουρα δεν είναι τόσο πολύ μακριά όσο το Αθήνα-Κέρκυρα αλλά τον χειμώνα εγω είμαι της άποψης να μην γίνονται πολύ μακρινά ταξίδια με 2τροχα. Για αυτό και εγω το ανέβαλα για όταν ξανοίξει ο καιρός που θα έχει και πιο πολύ ζέστη (οχι οτι τα 20αρια που έχουμε εδω στον Βόλο αυτές τις μέρες με χαλάνε βέβαια) και που δεν θα νυχτώνει και απο τις 5:30 το απόγευμα κιόλας. Απο όσο καταλαβαίνω απο το λόγια των υπολοίπων πιο πάνω θα χρειαστεί να περάσεις απο Τρίκαλα και Καλαμπάκα. Έχω κάνει αυτή τη διαδρομή 2 φορές με λεωφορείο όμως. Μια φορά το 2015 που μας πήγανε στην 3η Λύκειου 4μερη στα Γιάννενα και μια τον Φεβρουάριο που μας πέρασε για απόκριες στα Γιάννενα ξανά σε μια φίλη.

Ο δρόμος εκτός του οτι είναι τίγκα στις στροφές και μάλιστα δεν θα ξεχάσω όταν είχαμε περάσει απο ΕΝΑ συγκριμένο σημείο που καθόμουνα αριστερή πλευρά (μέση στο λεωφορείο) και έστριψε σε σημείο που ακριβώς κάτω απο εμένα να ήτανε γκρεμός ένα πράμα...παίζει να ανέβασα παλμούς εκείνη τη στιγμή γιατί φοβήθηκα οτι μια λάθος κίνηση και ένα ολόκρηρο σχολείο την βάψαμε τότε. Πολλά φορτηγά και νταλικές που πηγαίνουνε εκεί πάνω και επίσης όταν πήγα πέρσι έτυχε να δω ένα αμάξι να είχε βγει εκτός δρόμου. Δεν έπεσε στον γκρεμό αλλά ο τυπάς ήτανε έξω και μιλούσε στο κινητό λογικά με τίποτα οδική κλπ...είναι σχετικά επίκυνδινος δρόμος εκεί πάνω. Επίσης όντως ισχυεί οτι μέσα στις γιορτές το μέρος εκεί κάτα 90% θα το πιάσει χιόνι αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αν οχι χιόνι τότε βροχή (ειδικά η περιοχή κοντά στα Γιάννενα έχει βροχές αν δεν κάνω λάθος) η οποία σε συνδυασμό με τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες την νύχτα θα παγώσει κάνοντας τον δρόμο να γλιστράει κάμποσο. Επίσης η υγρασία δεν βοηθάει καθόλου την κατάσταση εκεί πάνω. Όταν περάσεις όλο αυτό το μέρος με τις στροφές και βγεις απο Καλαμπάκα μετά αν θυμάμαι καλά μπορείς να ανέβεις Εγναντία που έχει πιο φυσιολογικό δρόμο (τα τούνελ είναι και γαμώ τις φάσεις). Επίσης βενζινάδικα σπανίζουνε εκεί πέρα για αυτό πρόσεξε το αν και εσυ ξέρεις καλύτερα πιστεύω το πόσο καίει το μηχανάκι σου.

Εγω προσωπικά θα άφηνα αυτό το χειμερινό trip και θα το έκανα άνοιξη ή καλοκαίρι να είσαι και πιο άνετα και να μην έχεις άγχος για τον καιρό. Βέβαια έχω λίγη εμπειρία σε οδήγηση εκτός πόλης. Αλλά θες τόσο πολύ να το κάνεις αυτό το ταξίδι τότε σίγουρα να προετοιμαστείς για το οποιοδήποτε καιρικό φαινόμενο που ενδέχεται να υπάρχει εκεί καθώς και να ντυθέις όχι με πολλά ρούχα αλλά με σωστά ρούχα. Το αδιάβροχο όντως μπορεί να μπλοκάρει το κρύο το έχω παρατηρήσει και εγω και γενικά να ντυθείς με κάτι το οποίο να μην επιτρέπει το κρύο να μπάζει μέσα απο τα ρούχα σου γιατί έτσι θα την αρπάξεις λογικά. Άμα είναι να γίνει αυτό το ταξιδάκι τότε προσοχή, να το απολάυσεις και bon voyage.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Kids dont try this at home

Περτουλι,Δεκεμβρης 2012

DSC_0874_zpsfe750fad.jpg

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Rookie FF-352 Ducati 996 (2001) (996cc)

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Kids dont try this at home

Περτουλι,Δεκεμβρης 2012

DSC_0874_zpsfe750fad.jpg

Δεν είχα ποτέ σκοπό να ανέβω σε χιονισμένα βουνά με το Address η αλήθεια είναι xD Εσυ ωστόσο εκτός οτι έχεις και φουλ εξοπλισμό για τέτοια ταξίδια, πιστεύω οτι άλλη οδική συμπερφιφορά έχει μια BMW μηχανή και άλλη μια βέσπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι, η μπεμπα θα συρθει περισσοτερο:laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

^ εσυ οκ ναι... τωρα και μενα αν μου δωσεις on/off-sport touring και εξοπλισμο σε ανεβαινω αλπεις ιανουριο μηνα αν γουσταρεις

χωρις πλακα ομως, προτεινεις στον απειρο φιλο θεματοθετη, με μηδενικη εμπειρια και εξοπλισμο να περασει εναν απο τους δυσκολοτερους δρομους στην ελλαδα τη χειροτερη εποχη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος noodles έγραψε:

Ε; Δεν σε πιανω. Εξ αρχης ειπα στον φιλο να μην το κανει αν δεν εχει εξοπλισμο. Ο τυπος της μηχανης δεν αντιλαμβανομαι η αληθεια ειναι τι ρολο βαραει αλλα οκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

η φωτο σου δε κολλαει στο θεμα αλλα πανω σ' αυτη απανταω. ο τυπος της μηχανης κολλαει στο οτι με την εμπειρια που εχω μαζεψει αυτη τη στιγμη θα μου ηταν ευκολο ταξιδι σε χιονισμενο τοπιο, γιατι δε μπορω να παω με το ss...

ο φιλος με το σκουτερ δεν εχει την εμπερια σου/μας για να κανει ταξιδι σε δυσκολη διαδρομη με δυσκολο καιρο, αυτο λεω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

η φωτο σου δε κολλαει στο θεμα αλλα πανω σ' αυτη απανταω. ο τυπος της μηχανης κολλαει στο οτι με την εμπειρια που εχω μαζεψει αυτη τη στιγμη θα μου ηταν ευκολο ταξιδι σε χιονισμενο τοπιο, γιατι δε μπορω να παω με το ss...

ο φιλος με το σκουτερ δεν εχει την εμπερια σου/μας για να κανει ταξιδι σε δυσκολη διαδρομη με δυσκολο καιρο, αυτο λεω.

Το θεμα ειναι η οδηγηση τον χειμωνα στα Τρικαλα Δεκεμβρη μηνα οποτε δεν με λες και οφφ τοπικ:laugh: Γιατι δεν μπορεις να πας με ss; Ποιο το προβλημα; Α, η φωτο ειναι με εμπειρια κατω των 10κ χλμ με μηχανη. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

ss και χιονι-παγος, εσυ θα το εκανες? ο κινεζος με την auctmarkts θα κανει παρτυ οταν γυρισω απο το ταξιδι :biggrin::biggrin::biggrin:

καταρακτωδη βροχη με ειχε πιασει μια φορα στο μετσοβο και τα 'δα ολα, οχι να οδηγησω σε χιονι με ss:yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο αν εχεις gs πχ και ενα ss... 

Για χιονι,-παγο μιλαω.  

Τα ιδια σκ@τα ειναι

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

ss και χιονι-παγος, εσυ θα το εκανες? ο κινεζος με την auctmarkts θα κανει παρτυ οταν γυρισω απο το ταξιδι :biggrin::biggrin::biggrin:

καταρακτωδη βροχη με ειχε πιασει μια φορα στο μετσοβο και τα 'δα ολα, οχι να οδηγησω σε χιονι με ss:yes:

Αν ειχε παγο δεν θα το εκανα ουτε με τα ποδια βρε, αυτο εννοω.  Οτι λεει και ο @HLIAS πιο πανω,  τα ιδια σκατα ειναι σχεδον. Ον τοπικ τωρα, χιλιες φορες με βεσπα παρα με μηχανη απο αποψη καιρικης προστασιας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Noodles, πραγματικα δεν εχει ΚΑΜΙΑ διαφορα ο τυπος της μοτο. Εκτος και αν το On-Off φοραει τακουνατα λαστιχα.. Αν φοραει δρομου, ειναι μια η αλλη!

Καπου παιζουν εδω μεσα, και φωτο του @Alarm, που οσο ηταν Ελβετια και γυρνοβολαγε στις γυρω περιοχες με το cbr , ειχε μπει για τα καλα σε χιονισμενο δρομο, και προσπαθουσε να δει που θα τον βγαλει.. Μεχρι που (οπως ηταν αναμενομενο) κολλησε στο χιονι, και γυρισε προς τα πισω σιγα σιγα.

Και απο βολτες που εχει κανει κατα καιρους χειμερινες ορεινες, με χιονι διπλα του πανω απο μισο μετρο!

Αν εισαι εξοικειωμενος με την μοτοσικλετα σου, και κινεισαι αργα και με συνεση, το ιδιο ειναι. Εγω παντως, σε δρομους που ενδεχεται να εχει παγο ανα πασα ωρα και στιγμη ΔΕΝ θα πηγαινα! Μονο αν εν μεσω ταξιδιου αναγκαζομουν.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα