InTheEnd

Ξεκινάμε το μάζεμα...KTM Duke 640

171 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Αστυνόμος της ορθογραφίας, υπάρχει δεν υπάρχει, αδιάφορο σου είναι. ΕΣΥ από μόνος σου, δεν θέλεις να είσαι σωστός, για τον ευατό σου πρώτα από όλα;

Κλειδαράς έχω δουλέψει, ξέρω μαγαζί κλειδαράδικο να σε στείλω, ΑΛΛΑ είναι στα Μεσόγεια. Εσύ που είσαι, σε πια περιοχή;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM Duke II (640cc) AGV KTM SM (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 8/10/2018 at 2:47 ΠΜ, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Αστυνόμος της ορθογραφίας, υπάρχει δεν υπάρχει, αδιάφορο σου είναι. ΕΣΥ από μόνος σου, δεν θέλεις να είσαι σωστός, για τον ευατό σου πρώτα από όλα;

Κλειδαράς έχω δουλέψει, ξέρω μαγαζί κλειδαράδικο να σε στείλω, ΑΛΛΑ είναι στα Μεσόγεια. Εσύ που είσαι, σε πια περιοχή;

Λοιπόν με την κλειδαριά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη..... Έχω 2 θέματα τώρα με το FCR που ψάχνουν επίλυση,γκουρου τον Fcr εμφανιστήτε... εκτός από το πιο ταλαιπωρημένο ΚΤΜ πρέπει να έχω και το πιό μπ#$#%$% καρμπυρατέρ,που έχει τα εξής θέματα!

1) Από όταν το πήρα εώς τώρα το μηχανάκι είναι σαν να έχει κόφτη στα 160.. δεν πάει παραπάνω!!! Όταν το ανοίγω κάνει σαν να πνίγεται και κάνει κοψήματα και κόβω... μόνο στο δυναμόμετρο είδα 180 με 4η!! Το θέμα παρουσιάζεται μόνο στην 5η για κάποιο λόγο.... το καρμπυρατέρ είναι γυμνο δηλαδή δν έχει ούτε φίλτρο ούτε βεντούρη..επίσεις το φιλτροκούτι το έχουν κόψει απο παντού και παίρνει αέρα και από εκεί και πιθανώς(δεν συνδέετε παρόλαυτα με το καρμπ) απότι μου είπε ένας φίλος-μηχανικός,μπορεί να παίρνει αέρα από εκεί και να το μπουκώνει,δεν έχω βρεί ακόμα κάποιο φιλτροκούτι άλλο για να το δοκιμάσω-συνδέσω μήπως και δουλεύει πιο ομαλά,μεν ο μηχανικός που το φτιάχνω μου λέει ότι θέλει καυσανάλυση για να το δούμε,και εγώ στους λαιμούς δεν έχω αισθητήρες λάμδα οπότε είναι 50-60ευρώ και αυτά εκεί χωρίς λόγο... έχω αλλάξει ζιγκλερ/ρυθμίση/καθαρίσει το καρμπυρατερ χωρις να δώ διαφορά και τώρα νομίζω φοράει 172 και πρίν 165 χωρίς να αλλάζει καθόλου η συμπεριφορά απο το μηχανάκι.....Επίσεις ΔΕΝ παίρνει χωνή μόνο φτιαχτό που και αυτό έχει κανα 100ρικο,όπως και δεν θέλω να βάλω φιλτροκούτι αν ο άερας είναι το πρόβλημα γιατί θα χάσω το υπέροχο σφύρηγμα που έχει!!! το FCR είναι από CRF 450 απότι είχαμε συζητήσει και πιο παλία και δεν ξέρω μήπως παίρνουν κάποιο έξτρα αυτά.

2) Όταν αφήνω την βενζινά ανοιχτεί κατουράει και μπουκώνει,και μετά δεν παίρνει μπροστά!!! Μόνο με σπρώξιμο και ταχύτητα.... ο μαστορας λεει οτι ειναι από το φλοτέρ θέλει άλλαγμα η βελώνα η κάτι τέτοιο;;;; Κάνεις καμια εμπειρία...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Χωρίς να είναι συνδεμένο με το φίλτροκουτί μην περιμένεις κάτι της προκοπής.

Το συγκεκριμένο Fcr είναι άκυρο με το καλημέρα για χρήση σε άλλη μοτό εκτός από αυτής της οποίας προήλθε  σε συνδυασμό με την έλλειψη της σωστής ροής αέρα (φίλτροκουτί) είναι "ολίγον" αδύνατον να βρεθεί άκρη.

Διάλεξε τι θέλεις, σφύριγμα ή σωστή λειτουργία.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 31 λεπτά, το μέλος Smias έγραψε:

Χωρίς να είναι συνδεμένο με το φίλτροκουτί μην περιμένεις κάτι της προκοπής.

Το συγκεκριμένο Fcr είναι άκυρο με το καλημέρα για χρήση σε άλλη μοτό εκτός από αυτής της οποίας προήλθε  σε συνδυασμό με την έλλειψη της σωστής ροής αέρα (φίλτροκουτί) είναι "ολίγον" αδύνατον να βρεθεί άκρη.

Διάλεξε τι θέλεις, σφύριγμα ή σωστή λειτουργία.

Με πληγώνεις.. αλλά δυστυχώς πρέπει να το δοκιμάσω! Ψάχνω ήδη για φιλτροκούτι,αλλά δέχομαι άλλες απαντήσεις μέχρι να καταρρίψουμε μύθους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Δεν υπαρχουν μυθοι, τουλαχιστον στην σωστη λειτουργεια ενος καρμπυρατερ.

Η αλλη λυση ειναι να μπει δυναμομετρο δοκιμαζοντας ολη την ωρα συνδιασμους.

Ο σωστος κι σιγουρος δρομος ειναι: φιλτροκουτι, ανταπτωρας σε μηχανουργειο ωστε να εφαρμοζει σωστα εκει το Fcr και να εχει ομαλη ροη αερα, απο εκει και περα εχεις μια σταθερή, υστερα απλα "κλεβεις" ρυθμισεις απο τα 625 κα.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το βάζω δυναμομετρο αρκετά συχνά δεν έχω τέτοιο θέμα... σκέφτηκα πατέντα με φτιαχτό βεντουρη από λάστιχο και σωλήνα θα τα δοκιμάσω όλα πάνω στο dyno και θα γράψω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικά με το βεντούρη απλά έβαλα ένα λάστιχο ξεχασμένο απο φιλτροκούτι Ζ1000 ούτε εγώ ξέρω πως το ξεθάψαμε και πήρε 1 άλογο....

Τα κακά είναι ότι το πούλησα και δεν είμαι κάτοχος πλέον του δικυκλου,δεν τράβαγε άλλο τόσα λεφτά/θυσίες και ήθελε κιάλλο... πήρα αμάξι μέχρι να συνετιστώ να καταλήξω στο τι θέλω και να κοιτάξω να πάρω κάτι που να μην είμαι τόσο αιμοδότης,τα πλάνα είναι σίγουρα για μετά το καλοκαίρι,και ίσως έχω κατασταλάξει και για το τι θα ακολουθήσει.

Θα το δούμε σε άλλο Thread,πρός το πάρον ο κύκλος μου έκλεισε. Άν θα ξαναπάρω ΚΤΜ; το μόνο σίγουρο!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Λες να δούμε κι άλλο θέμα από τον επόμενο ιδιοκτήτη;

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα ατιμα τα 640 παντως ε; Ποσα χιλιαρικα να εχουν φαει απο παιδια που ψαχνουν για την ευκαιρια...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R6 (599cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

... και όταν κάποιος τους προειδοποιήσει επειδή το έχει παρατηρήσει γίνεται κακός

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ποιός σώθηκε από ποιόν, δεν έχω καταλήξει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 4 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Λες να δούμε κι άλλο θέμα από τον επόμενο ιδιοκτήτη;

Δε νομίζω,μακάρι πάντως γιατί θα με τρώει το πώς θα καταλλήξει.

πριν 4 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Τα ατιμα τα 640 παντως ε; Ποσα χιλιαρικα να εχουν φαει απο παιδια που ψαχνουν για την ευκαιρια...

Τίποτα δεν τους έχουν φάει,αν τους είχαν φάει δεν θα ήταν στην κατάσταση που είναι τα περισσότερα 640!!

πριν 4 ώρες, το μέλος stavros-2stroker έγραψε:

... και όταν κάποιος τους προειδοποιήσει επειδή το έχει παρατηρήσει γίνεται κακός

Δεν είναι θέμα παρατήρησεις,γουρούνι στο σάκι παίρνεις,μπορεί να μη σου βγάλει τίποτα. Μπορεί και όλα.

πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ποιός σώθηκε από ποιόν, δεν έχω καταλήξει...

Κανένας από κανέναν!!!

Τροποποιήθηκε από τον InTheEnd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

περισσοτερες πιθανοτητες εχει καποιος να κερδιζει τζοκερ παρα να παρει καλο lc4 640 :laugh::laugh::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Αμα θελει να το παρει σε λεφτα χαλασμενου παπιου(οπως ο φιλος μας) εννοειται :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 2/11/2018 at 4:43 ΜΜ, το μέλος CptAngel έγραψε:

Αμα θελει να το παρει σε λεφτα χαλασμενου παπιου(οπως ο φιλος μας) εννοειται :thumbsup:

2χιλιαρικα το πήρα,αν θες να πεις τη μαλακια σου πες την σωστά τουλάχιστον «φίλε μου»

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Εντάξη, οτι έγινε έγινε, ούτως ή άλλος τα λεφτά που έριξε βγήκαν απο τη δική του τσέπη, καλό είναι να συμβουλευουμε κάποιον που μας το ζητάει αλλα τωρα που δεν του βγήκε εμεις ερχόμαστε τωρα και του λέμε ¨Να εμεις στα λεγαμε¨ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 5 ώρες, το μέλος InTheEnd έγραψε:

2χιλιαρικα το πήρα,αν θες να πεις τη μαλακια σου πες την σωστά τουλάχιστον «φίλε μου»

Αρχικα δεν ηταν προσωπικη επιθεση και αναφερομουν στη γενικοτερη νοοτροπια του αγοραζω φθηνα και χωρις προσοχη/ψαξιμο και οταν επειδη αγορασα ο,τι να ναι αρχισουν τα προβληματα μου φταινε τα lc4.

Επειδη ομως γραφεις οπως γραφεις παρε και την αντιστοιχη απαντηση.

Νομιζω ειχες αναφερει καπου οτι το πηρες φθηνα και σε συνδυασμο με το ποσο ριμαδι ηταν το μονο λογικο ηταν να υποθεσω οτι το πηρες τζαμπε. Το οτι εδωσες 2 χιλιαρικα για μηχανακι που φαινοταν απο τοσες μεριες οτι ειναι μπ@ρδελο, πραγμα που αν οχι εσυ, εστω καποιος μηχανικος μπορουσε να παρατηρησει, ειναι πραγματικα αποριας αξιο. Ειδικα απο τη στιγμη που παιζουν αξιοπρεπεστατα lc4 σε αυτα τα λεφτα.

Τωρα αν ησουν τοοοσο ατυχος και επεσες θυμα συγκυριων οκ. Βεβαια μετα συνεχισες να πετας λεφτα πανω του λεγοντας ποσο "ερωτας" ειναι, λιγο πριν αποφασισεις να το στειλεις. :blink:

Οποτε κανοντας μλκιες εκανες και μενα να γραψω "τη μαλακια μου". Δεν πειραζει υγεια. Θα εισαι πιο εμπειρος και προσεκτικος next time.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 11/5/2018 at 11:20 ΠΜ, το μέλος CptAngel έγραψε:

Αρχικα δεν ηταν προσωπικη επιθεση και αναφερομουν στη γενικοτερη νοοτροπια του αγοραζω φθηνα και χωρις προσοχη/ψαξιμο και οταν επειδη αγορασα ο,τι να ναι αρχισουν τα προβληματα μου φταινε τα lc4.

Επειδη ομως γραφεις οπως γραφεις παρε και την αντιστοιχη απαντηση.

Νομιζω ειχες αναφερει καπου οτι το πηρες φθηνα και σε συνδυασμο με το ποσο ριμαδι ηταν το μονο λογικο ηταν να υποθεσω οτι το πηρες τζαμπε. Το οτι εδωσες 2 χιλιαρικα για μηχανακι που φαινοταν απο τοσες μεριες οτι ειναι μπ@ρδελο, πραγμα που αν οχι εσυ, εστω καποιος μηχανικος μπορουσε να παρατηρησει, ειναι πραγματικα αποριας αξιο. Ειδικα απο τη στιγμη που παιζουν αξιοπρεπεστατα lc4 σε αυτα τα λεφτα.

Τωρα αν ησουν τοοοσο ατυχος και επεσες θυμα συγκυριων οκ. Βεβαια μετα συνεχισες να πετας λεφτα πανω του λεγοντας ποσο "ερωτας" ειναι, λιγο πριν αποφασισεις να το στειλεις. :blink:

Οποτε κανοντας μλκιες εκανες και μενα να γραψω "τη μαλακια μου". Δεν πειραζει υγεια. Θα εισαι πιο εμπειρος και προσεκτικος next time.

Δυστυχως τα ΚΤΜ ειναι σαν τις γυναικες δεν μπορεις να τα ψυχολογησεις,επισεις δεν ειναι μηχανακια που θα βγαλουν ζημια που θα ακουστει... αν ενα ΚΤΜ παιρνει μπροστα και δεν βγαζει λαδια νερα απο την εξατμιση ειναι αρτιο...αν ενα ΚΤΜ δεν παιρνει μπροστα τοτε ξερεις οτι εχεις προβλημα... το δικο μου προβλημα ηταν η κεφαλη που κλασανε πανω οι βαλβιδες και κατουραγανε ΟΛΕΣ μαζι και πανω στο λυσιμο ειδα οτι ηθελε ελατηρια πιστονιου 80-90 ευρω(πιστονι σφυρι 200) και οτι ηθελε μπιελα μετα απο εκει πας σε ρουλεμαν τσιμουχακια ξετσιμουχακια,η αλλιως μπορουσα να τριψω βαλβιδες να το δεσω ετσι και να το δωσω σε καναν φουκαρα,να τραβηξει οτι τραβηξα εγω.

Εγω τουλαχιστον εδωσα μηχανακι ξυγημενο πιωμενο οσο το πια 3-4,000χλμ και πληρωμενο ολο απο τη τσεπη μου ουτε μαμα ουτε μπαμπας ουτε θεια ανιψια ξαδερφια.

Με προφαση τον ερωτα εσκασα 1,500ευρω ναι μαλλον ειμαι απο τους ρομαντικουληδες,και δε μου βγηκε. οσα εδωσα μεσα ηθελε και εξω,μηχανακι καθημερινης χρησης το χα κανει παπι δουλεια σπιτι δουλεια βολτες με τα καλα και τα κακα του. Μπηκε ο χειμωνας με ετσουξαν κρυα βροχες,βρεθηκε και ενα παλικαρακι μου δινε ενα αμαξι,και με πετρα τη καρδια το δωσα. Δεν ειναι για ολους τα μηχανακια σιδερα με ροδες,αλλα μετα απο ενα σημειο και 1 χρονο σχεσης καταλαβαινεις ποτε πρεπει να φυγει κατι απο πανω σου γιατι εν τελη μενεις αφραγκος καθε μηνα. Το κενο που εχω τωρα που οδηγαω το κουτι με ροδες ειναι απιστευτο και με εθιξε πολυ αυτο που ειπες οτι πηρα ΚΤΜ με λεφτα αξιας χαλασμενου παπιου,μακαρι να ταν ετσι. Δε μετανιωσα δε για τιποτα τι ειχα τι εχασα,πηρα κατι που τουλαχιστον ειμαι κοντα στα 2,500 γιατι καλως η κακως,ουτε 1,7-1,8 δε θα μπορουσα να το πουλησω με τα υπαρχον προβληματα οπως το fcr και αλλα..

Οσο νανε μεταβαση απο παπακι σε πρωτη μηχανη δενεσαι... δε πειραζει,περασαμε καλα..εχω πολλα να θυμαμαι και τα πιο πολλα καλα,κρυο βολτες αλητειες..

pZbYOZE.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 48 λεπτά, το μέλος InTheEnd έγραψε:

Δυστυχως τα ΚΤΜ ειναι σαν τις γυναικες δεν μπορεις να τα ψυχολογησεις

Μιλάς για εσένα ή γενικεύεις για όλους;

Εσύ δεν μπορείς να τα ψυχολογήσεις, όλοι οι άλλοι που σου γράψανε εδώ μέσα, μια χαρά το είχαν ψυχολογήσει το δικό σου από τα γραφόμενα και μόνο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μιλάς για εσένα ή γενικεύεις για όλους;

Εσύ δεν μπορείς να τα ψυχολογήσεις, όλοι οι άλλοι που σου γράψανε εδώ μέσα, μια χαρά το είχαν ψυχολογήσει το δικό σου από τα γραφόμενα και μόνο.

Αυτό. 

Επισης άπειρα πράγματα που ανέφερες(κάτι για κάτι στόκους θυμάμαι αν και δεν είμαι σίγουρος) κάνουν ΜΠΑΜ αν τσεκαρει το μηχανάκι μηχανικός η έστω γνωστης, πράγμα που δε φαίνεται να εγινε στη δική σου περίπτωση.

Ούτε τα Ktm ούτε τα lc4 είναι κάτι ιδιαίτερο τρομερό και μαγικό. Απλα μηχανακια είναι με κάποια έξτρα σημαντικά σημεία σε σχέση με κάποια Japan.

Τεσπά έχω γραψει τοσα και τόσα σε άλλα θέματα. Δεν έχει νόημα ότι εγινε έγινε. 

Την επόμενη φορά πηγαινε σε εξουσιοδοτημενο ή γνώστη μάστορα και θα δεις πόσο πιο απλά γίνονται όλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Για να μάθει κανείς από τα λάθη του πρέπει πρώτα να μάθει να παραδέχεται πως έκανε λάθος. 

Δε χρειάζεται βέβαια να ισχύει για όλους το "γηράσκω αεί διδασκόμενος". Κάποιοι μπορούν απλά να γηράσκουν (σκέτο).

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα