estebahn

Ξαφνικά χειμερινή Σκωτία

46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Περιπλανήθηκα για αρκετές ακόμη ώρες περπατώντας όλη την Princess, είδα πεζόδρομους, πλατείες και παρκάκια μέχρι να αρχίζει το φως να λιγοστεύει.

IMG_20171112_155028_HDR.jpg

Κατέληξα σ’ ένα μικρό, γουστόζικο καφέ για λίγη ζεστασιά μετά από τόση πορεία. Χαζεύοντας από το παράθυρο προσπαθούσα να αξιολογήσω την πόλη. Σίγουρα και με διαφορά ότι καλύτερο είχα δει στο Ηνωμένο Βασίλειο. Δεν είναι μόνο η ποικιλία του τοπίου, το ότι είναι ένα μνημείο, αλλά το ότι δείχνει να έχει μια ποιότητα που δεν έχω βρει στο υπόλοιπο Νησί. Οι άνθρωποι δεν δείχνουν να είναι στην πλειοψηφία τους υπέρβαροι ημιαλκοολικοί, οι γυναίκες δεν είναι χυδαία προκλητικές, τα μαγαζιά τους δεν είναι μια επανάληψη πέντε – δέκα αλυσίδων.  Συν ότι σε απόσταση αναπνοής βρίσκονται τα Highlands για εκδρομές.  Το μέγεθος της πόλης δίνει επιλογές χωρίς να είναι αχανής μητρόπολη σαν το Λονδίνο. Ζωή μετά μεσημβρίας υπάρχει, νεαρόκοσμος το ίδιο και τα πάντα γύρω είναι χάρμα οφθαλμών.

Αν θα μπορούσα να ζήσω εδώ; Γνωστοί μου στον χώρο του ΙΤ είναι υπερευχαριστημένοι και καλοπληρωμένοι έχοντας δέσει με τον τόπο. Προσωπικά, μάλλον γοητεύτηκα περισσότερο από την Πράγα και την Λιουμπλιάνα, αλλά το Εδιμβούργο παίρνει θέση στην τριάδα των πόλεων που δείχνουν να με τραβάνε, απολογισμός ικανοποιητικότατος.

IMG_20171112_155807.jpg

Απορροφημένος σ’ αυτές τις σκέψεις χάζεψα για τελευταία φορά τις εορταστικές ετοιμασίες και πήρα τον δρόμο για το δωμάτιο.

Αύριο είχα μπόλικο δρόμο και ο καιρός δεν έδειχνε σύμμαχος όπως σήμερα. Oh well!

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Ημέρα 3η, 13/11/’17
Edinburgh, Falkirk, Inverness, Thurso, 512km

map_03.jpg

Η ημέρα σήμερα είχε ‘πινέζα’, τους Κήπους Έβρου της Μεγάλης Βρετανίας. Η εποχή και το κλίμα επέβαλλαν μπόλικους περιορισμούς στην άνοδο αυτή. Πρώτος και μεγαλύτερος ο πάγος που τον φοβόμουν πολύ, ειδικά στην… afroamercan εκδοχή του πριν το καταλάβεις έχεις πέσει. Αυτό σήμαινε ότι νωρίς το πρωί τα πράγματα είναι ακόμη πιο επικίνδυνα, ειδικά σε δρόμους απάτητους από αυτοκίνητα. Πέραν του πάγου, με προβλημάτιζε και η θερμοκρασία τόσο βόρεια, άλλο να κυκλοφορείς στους 0o C για ένα τέταρτο και άλλο όλη μέρα. Αυτό σήμαινε ότι καλό θα ήταν να μην πολυταξιδεύω μετά την δύση του ηλίου που τέτοια εποχή σ’ αυτά τα μέρη σήμαινε περίπου στις 17:00.

Εξαιτίας όλων αυτών οι ολικές ώρες οδήγησης μες στην ημέρα έπεφταν πολύ συγκριτικά με καλοκαιρινά ταξίδια μου, άρα οι στάσεις, οι αποστάσεις και οι διαδρομές έπρεπε να επιλεγούν αντίστοιχα.

Με αυτές τις σκέψεις φόρτωσα το μηχανάκι, περίμενα να περάσει λίγο η ώρα να ‘ζεστάνει’ και με 2-3 βαθμούς Κελσίου πήρα τον Α9 με τις φωτεινές επιγραφές να προειδοποιούν για χαμηλές θερμοκρασίες και την ΛΕΑ όπου δεν την είχαν αλατοπιπερώσει να είναι παγωμένη. Ενδιαφέρουσα προβλέπεται η ημέρα!

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οι τριπλές γέφυρες που είχα παρατηρήσει από τα πυροβολεία του κάστρου την προηγούμενη ημέρα θα έβγαιναν εκτός πλάνου γιατί σκόπευα να επισκευθώ ένα μνημείο για το οποίο από καιρό είχα ακούσει στο Falkirk. Επρόκειτο για τα Kelpies, δυο τριαντάμεντρα αγάλματα αλόγων στις παρυφές του καναλιού Forth and Clyde.

IMG_20171113_095637.jpg

Τα χαλύβδινα αυτά αγάλματα αναπαριστούν τα Kelpiesτα οποία είναι μυθικά αλογόμορφα πλάσματα και είναι φόρος τιμής των Σκωτσέζων στα άλογα τα οποία ειδικά κατά τον 19ο αιώνα βοήθησαν στην βιομηχανοποίηση και όχι μόνο της χώρας.

Σαν θέαμα στέκουν επιβλητικά μπροστά σου, αλλά είναι ταυτόχρονα και ανάλαφρα παρά τον όγκο τους, θυμίζουν κάτι ανάμεσα σε τεράστια πιόνια σκακιού και τα άλογα της ζωφόρου του Παρθενώνα νομίζω.

IMG_20171113_095707.jpg

Τα θαύμασα αρκετή ώρα, τριγύρω υπήρχαν και αρκετά άλλα άλογα σε κλίμακα 1:1 και ζωντανά, ενώ το δρομάκι ως τον χώρο περνούσε αντικριστά από το κανάλι, διακρίνετε τις βάρκες στο φόντο. Επιβλητικός χώρος, απ’ ότι έψαξα φωταγωγείται καλόγουστα και είναι ορατός και από την ‘εθνική’.

Andy_Scot_The_Kelpies_in_Falkirk_8.jpg

Καβάλησα και εγώ το λίγο-μικρότερο-από30-μέτρα άλογο μου και συνέχισα να κατευθύνομαι βόρεια προς το Perth  με τον καιρό όλο και να χαλάει και μια παγωμένη βροχή να αργοπέφτει.

Έχω μια ηλίθια συνήθεια, όταν ταξιδεύω να μου κολλάει αυτιστικά επίμονα το ρεφραίν άσχετων τραγουδιών και να το επαναλαμβάνω διαρκώς για ώρες. Στην προκειμένη μου κόλλησε –πού στο καλό το θυμήθηκα;- μετά από τα Kelpies το ‘Ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα να μου φέρετε τα μάτια μου σαν κλείσω’. Ταυτόχρονα ήμουν σε υπερένταση με τον καιρό, με έπιαναν νεύρα με τον εαυτό μου, ‘κωλόπαιδο, εγωιστή, πού πας, ρισκάρεις, μόνο τον εαυτό σου σκέφτεσαι και τα ταξίδια, ο αδερφός σου μπαίνει φαντάρος αύριο και εσύ χειμωνιάτικα κυνηγάς την άκρη του κόσμου’. Παράλληλα χαζοχιόνιζε με μικρές νιφάδες να κολλάνε στην ζελατίνα του κράνους μου.

Το ένα τ’ άλογο να είναι άσπρο
όπως τα όνειρα που έκανα παιδί.

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ήμουν πλέον μέσα σε δάση, ο δρόμος περνούσε μέσα από χαράδρες με ποτάμια να ρέουν δίπλα, ο πολιτισμός αραίωνε και αντί για φαντεζί βενζινάδικα με ανισόπεδες διαβάσεις και WiFi συναντούσα μικρά υπόστεγα με μια – δυο αντλίες στις οποίες έφθανες περνώντας κάθετα απέναντι την εθνική. Καλωσήρθα στα Highlands?

IMG_20171113_112848.jpg

Αρχική μου σκέψη ήταν μετά το Perth να κινηθώ ανατολικά προς Aberdeen, αλλά με τους χειμερινούς περιορισμούς που ανέφερα έκρινα ότι τα χιλιόμετρα δεν έβγαιναν για τέτοια εποχή, οπότε συνέχισα δια μέσου του εθνικού πάρκου Cairgnoms. Η περιοχή είναι ορεινή με γυμνά βουνά και την δεύτερη ψηλότερη κορυφή του Ηνωμένου Βασιλείου, το Ben Macdui στα 1300 μέτρα από την θάλασσα. Πράγματι, η διαδρομή όλο και ανηφορίζει, ο δρόμος πια έχει μια λωρίδα ανά κατεύθυνση χωρίς νησίδα, ανά διαστήματα μόνο υπάρχουν passing points, δηλαδή σημεία όπου μια επιπλέον λωρίδα επιτρέπει στα αυτοκίνητα να προσπερνάνε. Αρχίζει να κρατάει χιόνι σιγά-σιγά στις άκρες του δρόμου και είμαι ακόμη χαμηλά.

IMG_20171113_112713.jpg

Μετά την Loch Garry τα πάντα είναι κάτασπρα στο οροπέδιο και έρχεται αυτό το πολύ χαρακτηριστικό κρύο του χιονιού που νιώθεις στην ανάσα τον παγωμένο αέρα στα πνευμόνια. Επιλογές δύο: Να γυρίσω πίσω ή να δείξω εμπιστοσύνη στους Σκωτσέζους ελπίζοντας ότι δεν τσιγκουνεύτηκαν κατά το στερεότυπο το αλάτι κρατώντας τον δρόμο ανοικτό. Επιλέγω το δεύτερο.

IMG_20171113_115347.jpg

Είμαι αρκετές ώρες στον δρόμο με βροχή και μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν κρυώνουν τα χέρια μου ούτε στα 130: Χωρίς θερμαινόμενα, χούφτες ή κάποιο υπερειδικό γάντι και με την… ζεστή ηλικία των 18 μια δεκαετία πίσω ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν πάγωναν τα ακροδάκτυλα, να ‘ναι καλά η Alpinestars.

Μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η ορατότητα, με το χιόνι, το αλάτι και τη βροχή ένα νέφος μπίχλας αιωρείται πάνω από τον δρόμο, ειδικά όταν διασταυρώνεσαι με νταλίκα. Όλο αυτό κολλάει στην ζελατίνα σχηματίζοντας μια άσπρη κρούστα που δεν καθαρίζει απλά πιέζοντας με το δάχτυλο εν κινήσει, χρειάζονται στάσεις για καθάρισμα με υγρά μαντηλάκια, ευτυχώς προέβλεψα να είναι πρόχειρα. Και με τέτοιο τοπίο, ξένο για μένα τον νότιο, οι στάσεις είναι ευκαιρία να θαυμάζω τα βουνά.

IMG_20171113_115355.jpg

Το φορτωμένο κορμούς φορτηγό μου βγάζει κάτι από Καναδά για κάποιον λόγο.

Στην παρακάτω φωτογραφία ήμουν τυχερός- δεδομένης της ταχύτητας- που πρόλαβα την αρχή της αμαξοστοιχίας ενώ ταυτόχρονα ο ντόπιος με την γουρούνα περιμένει την σειρά του να διασχίσει τις γραμμές. Όχι, αλήθεια, δεν μου το ‘χα ότι θα τα έβλεπα ποτέ μου αυτά.

IMG_20171113_115435.jpg

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το τοπίο ήταν αλήθεια υπέροχο και αφού είχα καταφέρει να μην κρυώνω απολάμβανα την άγρια ομορφιά του. Όσο άφηνα το βουνό πίσω μου κατηφορίζοντας για την θάλασσα τα χιόνια αραίωναν, το ίδιο και η κακοκαιρία.

Επόμενος σταθμός η Inverness, η πρωτεύουσα των Highlands. Μια μικρή παραθαλάσσια πόλη, βιομηχανική και μάλλον ασχημότερη απ΄ ότι την περίμενα. Ενώ αρχικά σκεφτόμουν να σταματήσω λιγάκι να την δω και ίσως να τσιμπήσω και κάτι, από το λίγο που την βόλταρα δεν με τράβηξε και πήρα τις εξοχές και πάλι.

IMG_20171113_135809.jpg

Το Sygic εδώ αποφάσισε να με πάει από ένα σωρό μικρά, πολύ μικρά δρομάκια μέχρι να επανέλθω στον κύριο δρόμο, συνήθως αυτό μου είναι κάτι παραπάνω από ευχάριστο, αλλά στην προκειμένη κόστισε κοντά μια ώρα και με τις περιορισμένες ώρες ώσπου να χαθεί το φως, μάλλον ήθελα να αξιοποιήσω αλλιώς τον χρόνο μου!

Χιόνια στην πορεία μου ξανά, θερισμένα χωράφια, για πάμε, έχουμε δρόμο ακόμη ως την κορυφή.

IMG_20171113_140336.jpg

(προσέξτε το πάχος της λευκής διαγράμμισης, είναι σχεδόν σαμαράκια οι γραμμές εδώ, εντελώς διαφορετικά από την Ελλάδα)

Αφήνοντας πίσω μου την Inverness, όπως φαίνεται και στον χάρτη, είμαι πλέον αρκετά ψηλά. Για το υπόλοιπο της ημέρας θα ακολουθώ την ανατολική ακτογραμμή μέχρι να διασχίσω κάθετα την ενδοχώρα για να φτάσω στο Thurso.

map_secondary.jpg

Η βόρεια θάλασσα δίπλα μου άγρια και κατάμαυρη, τα νερά αυτά καμία σχέση δεν έχουν με την Μεσόγειο. Σε διάφορα σημεία παρατηρώ εξέδρες άντλησης πετρελαίου, δεν είχα δει ποτέ μου από κοντά, αυτοί οι βιομηχανικοί γίγαντες επιβάλλονται με το μέγεθός τους.

Κατά τόπους τα νερά έχουν τόσο τραβηχτεί με την άμπωτη που αποκαλύπτουν ίσως και εκατοντάδες μέτρα του βυθού, στο σημείο της φωτογραφίας υπήρχε προειδοποιητική πινακίδα για φώκιες μάλιστα.

IMG_20171113_150328.jpg

Η κίνηση σ’ αυτό το πάνω κομμάτι του Α9 είναι μηδενική, ο αυτοκινητόδρομος είναι πια μια λωρίδα ασφάλτου που απλά ακολουθεί το ανάγλυφο, να και κάτι που είχα να συναντήσω από το καλοκαιρινό ταξίδι στην Ευρώπη: Φουρκέτες! Επιτέλους η ροπή (καλά ναι Honda έχω μην βαράτε!) και η πρώτη ταχύτητα βρίσκουν μια χρήση. Τα χρώματα σταθερά 50 shades of grey.

IMG_20171113_150346.jpg

Κατά την βενζινού με την βαριά προφορά δεν ήμουν όμως o Christian Grey, αλλά ‘either brave or stupid, your call young man , πώς να διαφωνήσει κανείς σ’ αυτό!

Καθώς σουρούπωνε το άγριο τοπίο μου προκαλούσε πραγματικά θαυμασμό: Μικρά υγρά χωριουδάκια με λευκά σπίτια και το νεκροταφείο στην έξοδο τους, χτισμένα στην άκρη του κατάμαυρου βράχου ο οποίος συχνά κατακρημνίζονταν δεκάδες μέτρα κατακόρυφα στην Βόρεια Θάλασσα. Τα κύματα άφριζαν μακριά από την ακτή και τα έβλεπες νωχελικά σχεδόν να βγαίνουν ως έξω. Μαγεία.

Τελευταία εικόνα πριν χαθεί το φως, στροφιλίκι στην άκρη της χειμωνιάτικης θάλασσας.
Όχι στο σημείο καθ’αυτό, αλλά τα μέρη από ανάγλυφο φέρνουν στο μυαλό την Μάνη. Πόσο μακρινή είναι αυτή τη στιγμή η Μάνη και εκείνες οι κατηφόρες στο Οίτυλο!

IMG_20171113_153020.jpg

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

:wub::wub::wub::wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ο συνήθης προορισμός στο βορειοανατολικό άκρο της Σκωτίας είναι το John oGroats που είναι και το βορειότερο σημείο. Από πολλούς είχα διαβάσει ότι -όπως και η φωτό στην υδρόγειο του Nordkapp- πιο πολύ αποτελεί μοτοσυκλετιστικό αυτοσκοπό παρά αξιοθέατο. Δεν έχω επισκεφτεί το Βόρειο Ακρωτήρι, αλλά αποφάσισα να μην πάω στο John oGroats και να κατευθυνθώ προς το Thurso που με την σειρά του αποτελεί την βορειότερη πόλη της ηπειρωτικής Αγγλίας (ναι οι Άγγλοι θεωρούν το κυρίως νησί ηπειρωτική γη). Έτσι έστριψα αριστερά στο Latheron με το βγαλμένο από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών όνομα και ξεκίνησα να διασχίζω τα οροπέδια.

Ένας αέρας κρύος γυρνούσε τις ανεμογεννήτριες που μισοέβλεπα στο σκοτάδι, σύντομα πέρα από τα φώτα μου δεν έβλεπα απολύτως τίποτε άλλο. Ευτυχώς πέτυχα έναν ντόπιο με αυτοκίνητο που κινούταν σβέλτα, οπότε βάζοντας τον για λαγό και… φωταγωγό συνέχισα την πορεία προς Βορρά. Ο δρόμος σε άσχημη κατάσταση με λάσπες και χαλίκια στην άσφαλτο, τουλάχιστον στα σημεία που υπήρχε μεγάλο σαμαράκι είχαν τοποθετήσει επιγραφές RAMP, την σημασία την κατάλαβα βέβαια αφού έφαγα την πρώτη λακούβα!

Ξανά δυνατή βροχή για χιλιοστή φορά σήμερα, τουλάχιστον στο βάθος φάνηκαν φώτα, κρίνοντας από το αραιοκατοικημένο της περιοχής δεν μπορούσε παρά να πρόκειται για το Thurso, ανακούφιση!

Νηστικός όλη μέρα έψαξα στην πόλη για κάποια pub να βάλω κάτι στο στόμα μου, με τέτοια βροχή όμως οι αναζητήσεις δεν είναι ότι ευκολότερο. Για αψυχολόγητους λόγους σταμάτησα στα…Lidl, ίσως μου έβγαλαν κάτι οικείο, δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Έριξα αδιάβροχα και κράνος στο καρότσι και πέρασα τουλάχιστον μισή ώρα αγοράζοντας ότι φαγώσιμη βλακεία σκεφτόμουν.

Δωμάτιο, καυτό μπάνιο και ξάπλα, δεν είχα διάθεση να ξαναβάλω αδιάβροχα και να εξερευνήσω το Thurso απόψε, αντί γι’ αυτό με ανοιχτές τις κουρτίνες αφήσα τις αστραπές να φωτίζουν την θάλασσα όσο με έπαιρνε ο ύπνος.

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ημέρα 4η, 14/11/’17
Thurso, Tongue, Scourie, Drumberg, Lochinver -  213km

map.jpg

Ξύπνησα νωρίς και αφού κατασπάραξα ότι είχε μείνει από τα του Lidl ασχολήθηκα με το GPS και την σημερινή διαδρομή. Η κουκίδα της τρέχουσας θέσης μου έδειχνε πραγματικά κορυφή, εδώ ήταν η άκρη του χάρτη, παραπάνω δεν είχε. Περίεργο συναίσθημα, έχεις πάντοτε την εντύπωση ότι ο χάρτης είναι ατελείωτος.

Με αφορμή το λάδωμα της αλυσίδας βγήκα να δω την θέα στον κόλπο του Thurso. Τα φέρυ στο βάθος με προορισμό το νησί Mainland (οποία ειρωνεία!), μια ακτογραμμή που σβήνει στην θάλασσα και σπιτάκια που στα μάτια μου θυμίζουν Σκανδιναβία με τις έντονες κλίσεις στις οροφές του. Δεν το πίστευα ότι ήμουν στην Βρετανία με τον τρόπο που είχα συνηθίσει να την αντιλαμβάνομαι.

IMG_20171114_090457.jpg

Κατά το λάδωμα, το κινητό γλίστρησε από την τσέπη στο στήθος και κάνοντας γκελ στην εξάτμιση κατέληξε στο πεζοδρόμιο μισοσπάζοντας την οθόνη. Λειτουργικά δεν συνέβη κάτι, το αναφέρω μόνο ως παρολίγον μεγάλο πρόβλημα, έχοντας πλοήγηση, διανυκτερεύσεις και φωτογραφική σε μια συσκευή πέραν της διευκόλυνσης χάνεις τα πάντα σε περίπτωση… καπούτ.

Αρματώθηκα, αποχαιρέτησα τον ροκά σπιτονοικοκύρη (marshall ενισχυτής στην θέση του πλυντηρίου πιάτων!) και πήρα τον δρόμο μου. Πιτσιρίκια 7-8 χρονών ξεκινούσαν για το σχολείο τους, πώς στο καλό να είναι να μεγαλώνεις εδώ πάνω;

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η διαδρομή για σήμερα δεν είναι μαραθώνιος χιλιομετρικά ή χρονικά, κάθε άλλο. Άπλετος χρόνος για να γυρίσω μικρά δρομάκια της βορειότερης ακτής της Σκωτίας, απολογιστικά συνειδητοποιώ ότι ήταν από τις ομορφότερες ημέρες που είχα ποτέ με τη μηχανή. Οι ντόπιοι μάλιστα την εντάσσουν στο NC500. Όχι, δεν είναι νέο μοντέλο της Honda που καίει 0.8 λίτρα στα εκατό χρόνια, πρόκειται για μια απόπειρα τους να ‘χτυπήσουν’ το Route 66 των Αμερικανών με μια διαδρομή 500 μιλίων στο North Coast, εξ’ου και το όνομα.

Και από την αρχή οι εικόνες είναι μαγικές!

IMG_20171114_095151.jpg

Σε άλλα ταξιδιωτικά έβλεπα φωτογραφίες από καταπράσινα τοπία, βλάστηση παντού. Απ’ ότι απεδείχθη, αυτό ισχύει το καλοκαίρι μόνο, τέτοια εποχή οι φτέρες έχουν μαραθεί (το ‘ξεραθεί’ σε μέρη που βρέχει 25 μέρες το μήνα είναι ύβρις!) και παίρνουν ένα καφεκόκκινο χρώμα που κάνει αντίθεση με το κιτρινοπράσινο χορτάρι, υπέροχα.

Μακάρι να αποτύπωνε η κάμερα καλύτερα τις ακτές και τον ωκεανό στο βάθος, αν το καλοσκεφτείς η επόμενη στεριά ευθεία από δω πάνω ήταν η Γροιλανδία.

IMG_20171114_100026.jpg

Άλλο ζήτημα της φωτογραφικής ήταν ότι παρά την συννεφιά υπήρχε αρκετό φως στον ουρανό και έτσι το white balance και η φωτομέτρηση (διορθώστε με αν δεν τα λέω σωστά) παλάβωναν με την φωτεινότητα να παίζει τρελά πάνω κάτω. Σημασία είχε ότι ο καιρός άνοιγε. Κάπως.

IMG_20171114_100030_HDR.jpg

Μέχρι εδώ πάνω είχα έρθει για να βρω δύο πράγματα: Βουνά και ερημιά στον δρόμο και σήμερα ήταν η ημέρα που συνέβαινε ακριβώς αυτό. Τα μόνα ζώντα όντα ήταν τα εκατοντάδες πρόβατα. Τα περισσότερα μάλιστα έβοσκαν ελεύθερα χωρίς περιφράξεις και λοιπά περιττά. Στην αρχή, μαθημένος από τα εν Ελλάδι ξαδέρφια τους, όποτε τα έπαιρνε το μάτι μου στην άκρη του δρόμου σχεδόν σταματούσα φοβούμενος ότι θα αντιδράσουν απότομα και αν ένα τους αποφάσιζε να περάσει το δρόμο τα υπόλοιπα θα το ακολουθούσαν. Τελικά είναι πιο … πειθαρχημένα από τα δικά μας, βαριεστημένα έκαναν στην άκρη χωρίς να μου δίνουν σημασία (ναι, είπαμε, Honda!).

Εδώ βόσκουν στην ράχη με τον αμμόλοφο να χωρίζει την θάλασσα στα δυο. Εκείνο το cottage (εξοχικό αγγλιστί) πρέπει να έχει μοναδική θέα! Παρεμπιπτόντως, για να βγάλω την φωτογραφία βυθίστηκα σε πέντε πόντους λάσπης.

IMG_20171114_101840.jpg

Χιονισμένες βουνοκορφές στον ορίζοντα και νερά να κυλάνε παντού. Ερημιά στις μικρές πεδιάδες, μόνο κάτι γκρεμισμένα πετρόκτιστα σπίτια που και που με κάνα – δυο τοίχους να στέκουν και την καμινάδα του τζακιού.

IMG_20171114_102818_HDR.jpg

Μια από τις χαρακτηριστικότερες φωτογραφίες η επόμενη: Διχρωμία στο τεραίν, συννεφιά με τον ήλιο να αχνοφαίνεται, βουνά, τόσα νερά που σχηματίζουν νησάκι και ένα από τα ντόπια μακρύτριχα βόδια με φράτζα να μου ποζάρει. Πολύ Σκωτσέζικη εικόνα.

IMG_20171114_103259_HDR.jpg

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και φυσικά πρόβατα, πρόβατα, πρόβατα παντού! (κατά το 'κάγκελα')

IMG_20171114_103304.jpg

Για να τα περιορίζουν στις μετακινήσεις τους έχουν κατασκευάσει σε μερικά σημεία μάντρες χωρίζοντας την γη σε ζώνες. Πώς όμως θα τα εμπόδιζαν χωρίς να χρειάζεται να μπουν πόρτες ή κάτι αντίστοιχο στην άσφαλτο; Να μια έξυπνη ιδέα, στα σημεία που η περίφραξη τέμνεται με τον δρόμο έχουν κατασκευάσει κατά μήκος της ασφάλτου κάτι σαν μεταλλική σχάρα. Η απόσταση και το πλάτος των δοκαριών είναι τέτοια που δεν επιτρέπουν στα πρόβατα με τις μικρές οπλές να διασχίσουν τα λεγόμενα cattle grids.

2014_Cattle_grid_Swaledale.jpg

Αυτό που δεν φαίνεται στην φωτογραφία αυτή του google είναι το πόσο γλιστράνε αυτά τα περάσματα, ένα πέτυχα πάνω σε στροφή και ο κώλος από το μηχανάκι πρέπει να έφυγε στο πλάι τριάντα πόντους απροειδοποίητα.

Πλησιάζοντας το χωριό Tongue με τα Highlands στο στόχαστρο και την μεγαλύτερη ευθεία της διαδρομής μπροστά μου.

IMG_20171114_104304.jpg

Πρώτη στάση για βενζίνη εδώ, είχα διαβάσει πώς σ’ αυτά τα μέρη τα βενζινάδικα είναι αραιά και έχουν ωράριο καταστημάτων, οπότε με την μικρή μου αυτονομία το παράκανα και τελικά σταματούσα συχνότερα απ΄ ότι έπρεπε. Ο παππούς – βενζινάς – ψιλικατζής μου έπιασε την κουβέντα για ένα χειμώνα το εβδομηντακάτι που είχε μείον είκοσι και είχαν παγώσει τα μουστάκια του! Μπρρρ ευτυχώς σήμερα τα πράγματα ήταν ανεκτότερα.
Χειροποίητο σημείωμα αλλά και contactless μαζί!

IMG_20171114_105442.jpg

Το χωριό Tongue βρίσκεται όντως σε μια γλώσσα θάλασσας, έναν κόλπο που χωρίζει στα δυο μια χαμηλή γέφυρα. Στην άκρη της ένας τύπος έχει αράξει το αυτοκινούμενό του και ρεμβάζει στο παγκάκι. Άρχοντας!

IMG_20171114_104249.jpg

Πολύ ξεχωριστά μέρη, νέα για κάποιον του νότου τόσο στα χρώματα όσο και στις μορφές. Εδώ αν βλέπετε κάτι σκιές πάνω από την σκεπή, δεν είναι πουλιά, αλλά ο βυθός που με την άμπωτη εμφανίζεται, οι παλίρροιες σ’ αυτά τα μέρη ουδεμία σχέση με την Μεσόγειο.

IMG_20171114_104253.jpg

Ίσως φαίνεται το πόσο χαμηλά είναι αυτή την ώρα τα νερά από το διαφορετικό χρώμα της ‘παραλίας’ του εξοχικού. Αν είχα κάμερα της προκοπής θα φαινόταν ότι τα… λευκά pixels της απέναντι όχθης είναι στην πραγματικότητα δεκάδες καταρράκτες.

IMG_20171114_111315.jpg

Οδηγικά η διαδρομή είναι κάτι παραπάνω από ευχάριστη, έχει όμως ιδιαιτερότητες: Πρώτον το ότι σ’ αποσπάει το τοπίο και δεύτερον ότι ο δρόμος είναι αυτό που οι ταμπέλες αποκαλούν single file, δηλαδή μονής λωρίδας, τόσο στενός. Ανά πενήντα – εκατό μέτρα υπάρχουν διαπλατύνσεις, όλες σημειωμένες με ταμπέλα ‘passing place’ όπου μπορούν δυο αυτοκίνητα να διασταυρωθούν ή να σταματήσει ο αργός προπορευόμενος για να τον προσπεράσουν (φωτό από το google).

single-track-road-to.jpg

Μάλιστα οι ντόπιοι δεν το θεωρούν ντροπιαστικό για τον ανδρισμό τους να σταματήσουν και να σε περιμένουν, πφφφ απολίτιστοι! Αν μάλιστα εν μέσω βροχής σταματήσεις εσύ με την μηχανή, ε μόνο που δεν κατεβαίνουν να σε κεράσουν ουισκάκι. Τσαγάκι πάντως με κέρασε ο ταχυδρόμος της περιοχής, με το βανάκι του πήγαινε ασύλληπτα γρήγορα, δεν μου έχει ξανατύχει αυτοκίνητο να μου ανοίγει έτσι την απόσταση. Ναι είπαμεεεεε Hondaaaa (κουλομαρία, άλλο αυτό!)

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η φιδογυριστή διαδρομή ακολουθεί το ανάγλυφο του εδάφους και αν σας λέει κάτι από το σχολείο ο όρος ‘οριζόντιος διαμελισμός’ η βόρεια Σκωτία είναι σαν την Ελλάδα: Δαντέλα. Ειδικά προς το Polla και το Laid με το –θαλάσσιο- Loch Eriboll. Αυτό που όμως απρόσμενα θα μπορούσε να θυμίζει Ελλάδα είναι η παραλία Ceannabeinne που εμφανίζεται από το πουθενά σε μια στροφή μπροστά σου.

IMG_20171114_113912.jpg

Μια τεράστια αμμουδερή παραλία ξαφνικά! Λόγω της μικρής κλίσης του εδάφους το νερό αργοσβήνει στο αντιμάμαλο δημιουργώντας ρυάκια χρωμάτων στην άμμο. Έσβησα και σταμάτησα αρκετή ώρα να το χορτάσω.

Τα κύματα φούσκωναν από βαθιά, δεν είχαν και μικρό ύψος, αφρίζοντας στην ακτή. Στα βράχια στις άκρες είχαν δημιουργηθεί σπηλιές από την διάβρωση ποιος ξέρει πόσων αιώνων. Μα τι χρώμα η άμμος, σχεδόν θυμίζει Επτάνησα.

IMG_20171114_113917.jpg

Κάποιος την χαίρεται από το παράθυρο του αυτή την θέα. Μα δεν σας βγαίνει η επιθυμία να σπρώξετε τον τεράστιο βράχο της διπλανής πλαγιάς στο γκρεμό;

IMG_20171114_113931.jpg

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πορείας συνέχεια, στο σημείο αυτό συναντιούνται χωρίς να αναμιγνύονται όμως δυο υδάτινοι όγκοι, καφέ και μπλε. Άλλο ένα φαινόμενο που είχα δει μόνο στο internet σε μέρη σαν τον Αμαζόνιο, πολλές οι εκπλήξεις τις Σκωτίας.

IMG_20171114_115258.jpg

Ποταμοί παντού σχηματίζουν μαιάνδρους με ένα φόντο καφετί, υπέροχες εικόνες είχε αυτή η βόλτα σήμερα.

IMG_20171114_120912.jpg

Αλλά η ερημιά σταθερή αξία, ακόμη και στο Scourie που είναι ψιλομεγάλο χωριό μέρα μεσημέρι ψυχή δεν υπήρχε, ακόμη και το βενζινάδικο αυτόματο πωλητή είχε. Η φωτογραφία δεν έχει κάποια αισθητική σημασία, την βάζω μόνο για το πόσο θαμπά φώτιζε ο χειμωνιάτικος ήλιος την ταμπέλα του πρατηρίου. Ώρα δώδεκα και μισή και έχει ήδη γύρει αρκετά.

IMG_20171114_123033.jpg

Το επόμενο κομμάτι είναι ευτυχώς πιο ανοιχτός δρόμος (δηλαδή δεν έχει μια λωρίδα ανά δύο κατευθύνσεις!) και πραγματικά θυμίζει Βόρεια Αμερική στο μάτι, κάδρα του Bob Ross.

IMG_20171114_124442.jpg

Στο Kylsesku επιβαλλόταν στάση για να θαυμάσω την γέφυρά του, μα τι τοπία!

IMG_20171114_125020_2.jpg

Το νερό στο συγκριμένο σημείο έχει εικοσιπέντε ολόκληρα μέτρα βάθος, αυτό που δεν μπόρεσα με τίποτε να καταλάβω όσο χάζευα την θέα είναι τι στο καλό ήταν αυτή η λευκή γραμμή σαν αφρός. Σε στατική εικόνα δεν φαίνεται, αλλά από κοντά παρατηρούσες ότι έρρεε πιο γρήγορα από το υπόλοιπο νερό.

Στο βάθος οι διπλές κορυφές του Quinag χαμένες μες στα σύννεφα. Υψομετρικά δεν είναι κάτι το απίστευτο, κάτι παραπάνω από 700 μέτρα, αλλά αν αναλογιστείς ότι βρίσκονται ακριβώς δίπλα στην θάλασσα και υψώνονται τόσο απότομα, ε γίνονται εντυπωσιακές.

IMG_20171114_125034_HDR.jpg

Μετά το Unapool μπαίνω στον Β869 με κατεύθυνση το Drumberg. Στην Βρετανία οι διαδρομές έχουν ονομασίες όπως η παραπάνω με όσες ξεκινούν με Μ να είναι αυτοκινητόδρομοι, όσες με Α να είναι κύριες οδοί και με Β να είναι τα περίφημα B-roads, δηλαδή δρομάκια στην περίπτωση του Β869. Αν έχετε πάει στα Κύθηρα (ή και σε άλλα νησιά) ίσως θυμάστε μικρά δρομάκια που διακλαδίζονται από τον κεντρικό, ανεβοκατεβαίνουν πλαγιές και ξερότοπους για να καταλήξουν σε κάποιο κτήμα προς την θάλασσα. Ακριβώς αυτό το πράγμα βρήκα μπροστά μου: Πλάτος όσο ένα αυτοκίνητο, άσφαλτος προχειροριγμένη, πέτρινα γεφυράκια που ποιος ξέρει έχτισε πότε, ρέματα που πολλές φορές περνούσαν κάθετα τον δρόμο, με το ζόρι μπορούσες να κινείσαι με πάνω από 40, ήταν από τις λίγες φορές που ένιωσα ότι κινούμαι με κάτι εντελώς ακατάλληλο για το τεραίν. ‘Δόλιο CBR πού σ’ έφερα’ σκεφτόμουν, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου ήρθε στο νου: Πατρινός που όταν τον ρώτησα που το έχει ταξιδέψει με περηφάνια είχε πει ότι πήγε τρεις φορές Αμαλιάδα. Αλλά οι εδώ εικόνες ελάχιστη σχέση με την Ηλεία, αυτές οι βάρκες που εξοκείλουν με την άμπωτη δεν είναι δικό μας φαινόμενο.

IMG_20171114_131751_HDR.jpg

Ησυχία απόλυτη, λες και είχε έρθει η Αποκάλυψη, σε ποιον ανήκουν αυτά τα καΐκια; Πού είναι όλοι; Το παραδέχομαι, την απολάμβανα αυτή τη μοναξιά, με είχαν τόσο κουράσει τα σημειωτόν στην κίνηση της καθημερινότητας.

Αποκάλυψης συνέχεια με τον ήλιο να βγαίνει από τα σύννεφα στο Stoer, ένα μουσκεμένο χωριουδάκι προβάτων.

IMG_20171114_134211_2.jpg

Τέλος ο B road καθώς έχω κάνει τον κύκλο της χερσονήσου. Λίγα λεπτά μετά φτάνω στο Lochinver, το χωριουδάκι που θα με φιλοξενήσει απόψε.

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξεπέζεψα στο δωμάτιο και βγήκα μια βόλτα να δω το ψαροχώρι. Ο θεωρητικός πληθυσμός 600, στην πράξη δεν συνάντησα πάνω από είκοσι άτομα και αυτά στο μπακάλικο. Το μνημείο του Α’ ΠΠ γεμάτο πλαστικές παπαρούνες και εδώ.

IMG_20171114_144453.jpg

Στην εκκλησία συνάντησα κάτι που μου αφηγούταν ο πατέρας μου από την δεκαετία του ’80 στην Ελλάδα: Στα απομακρυσμένα μέρη όπου ο πληθυσμός δεν είχε πρόσβαση σε υπηρεσίες η Εθνική Τράπεζα είχε βανάκι που περιόδευε στα χωριά για να εξυπηρετεί τον κόσμο. Έτσι και εδώ, τρεις δεκαετίες μετά, ηRoyal  Bank of Scotland δυο φορές την βδομάδα έφερνε το κινητό ταμείο της στο Lochinver. (ειρωνεία οι πάγκοι για πικ νικ)

IMG_20171114_144719.jpg

Ήταν τόση η ερημιά αυτού του χωριού που στην αυλή ενός άδειου σπιτιού έβοσκαν δυο ελάφια, δεν πίστευα στα μάτια μου!

IMG_20171114_144846.jpg

Το λιμάνι στο βάθος βιομηχανικό, άσχημο. Η θάλασσα του βορρά σκούρα, δεν θύμιζε σε τίποτε το αγαπημένο μου Ιόνιο. Και σκουριά παντού μ’ ένα δαιμονισμένο αέρα να μην σ’ αφήνει να σταθείς.

IMG_20171114_144938.jpg

Είχε μια μελαγχολία ο τόπος, αλλά, δεν ξέρω, όλο αυτό το τόσο απομακρυσμένο, το τόσο διαφορετικό μου ήταν ευχάριστη αλλαγή.

IMG_20171114_145712.jpg

Στο μοναδικό ανοιχτό εστιατόριο πρόλαβα να δοκιμάσω τις τοπικές πίτες στα πεταχτά προτού με διώξουν αφού έκλειναν, γύρω στις τέσσερις το μεσημέρι αυτά. Ο ποταμός Inver στο πίσω μέρος του μαγαζιού ρέει με ορμή πριν χυθεί στην θάλασσα. Μαύρες πέτρες και ένα νερό που θύμιζε Guiness μπύρα τόσο στο χρώμα του καθ’ αυτό όσο και στου αφρού του.

IMG_20171114_150153.jpg

Ένα φαινόμενο που εδώ συμβαίνει αρκετές φορές: Όταν έχει σύννεφα σχετικά ψηλά κατά την δύση ο ήλιος εμφανίζεται από κάτω τους εκεί που μπορεί όλη μέρα να μην τον έχει πάρει το μάτι σου. Έτσι και τώρα.

IMG_20171114_150359.jpg

Ένα καρέ το νεκροταφείο από την αντίπερα όχθη, βόλτα τέλος, μόνο τον παλαβό του χωριού συνάντησα σ’ αυτό το τελευταίο κομμάτι του περίπατου να ψελλίζει αδιάλειπτα μόνος του.

IMG_20171114_154750.jpg

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πόσο να μείνεις όμως σ’ ένα δωμάτιο; Δεν είχα έρθει ως εδώ πάνω για να χαζεύω βρετανικά α-talent shows στην τηλεόραση. Κατέβηκα στο ισόγειο της πανσιόν, με τα πολλά βρήκα την Σκωτσέζα ιδιοκτήτρια για να μάθω αν υπήρχε κάτι ανοιχτό σ’ αυτό το μέρος. ‘Μόνο το Peets’, μου είπε, μέσα στο λιμάνι.

Φόρεσα σκουφί, το μπουφάν της μηχανής και ξεκίνησα περπάτημα για το λιμάνι. Ο αέρας λυσσομανούσε πραγματικά και ήμασταν και σε κόλπο, δεν θέλω να ξέρω στ’ ανοικτά τι συνέβαινε. Αγριευόσουν να περπατάς ολομόναχος σ’ αυτές τις συνθήκες, τι στο καλό, ανάγκες κοινωνικότητας δεν έχει αυτός ο λαός εδώ πάνω; Πέρασα σίγουρα δίπλα από κάποιο ποτάμι που δεν έβλεπα, μόνο άκουγα, στο λιμάνι τρεμόπαιζαν πορτοκαλί φώτα, δίχτυα και τράτες παρατημένα δίπλα σε αποθήκες. Και μια επιγραφή Peets… πού είχα έρθει πάλι;

Μέσα στο μαγαζί δυο ναύτες έπαιζαν μπιλιάρδο, άλλη μια παρέα έτρωγε γελώντας δυνατά και ένας τελευταίος την έπεφτε στην χοντρή barwoman με την βαριά φωνή. Παρήγγειλα ένα ουίσκι ντόπιο, κάθισα στο ξύλινο μπαρ και τους χάζευα όλους τριγύρω, σκεφτόμουν γελώντας μέσα μου τον εαυτό μου σε 20-30 χρόνια να κάθομαι με φίλους στο τζάκι και να διηγούμαι ότι κάποτε έπινα σ’ ένα μπαρ με κάτι σκωτσέζους ναύτες κάπου, σ’ ένα ψαροχώρι της δυτικής Σκωτίας.

Ποτό τέλος, επιστροφή στο δωμάτιο με τον στρατιώτη του απογευματινού μνημείου να στέκει φωτισμένος με την ξιφολόγχη του.

IMG_20171114_193539_HHT.jpg

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Adventure 990 (1000cc) Schuberth S2 Sport KTM RC 390 (374cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραία η διήγηση σου. Σε ευχαριστώ!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda transalp400 AGV Longway Honda transalp (400cc)

Δημοσιεύτηκε

Νομιζω οτι καταλαβαμε πολυ καλα γιατι ολοι οι βοριοι ψαχνονται για ενα κομματι παραλιας τα καλοκαιρια στην Ελλαδα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος jimparac έγραψε:

Νομιζω οτι καταλαβαμε πολυ καλα γιατι ολοι οι βοριοι ψαχνονται για ενα κομματι παραλιας τα καλοκαιρια στην Ελλαδα.

Ψάχνονται για να "αγοράσουν" την Ελλάδα με όλες τις παραλίες για ένα κομμάτι ψωμί.

Νομίζω έτσι είναι πιο ρεαλιστική σαν σκέψη..... :winking::cry:

Και μάλλον θα το καταφέρουν με τους προδότες (Τσιπραίους/Κούληδες και σια)

Ευχαριστούμε Στέφανε!!

Πολύ :wub:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda transalp400 AGV Longway Honda transalp (400cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Ψάχνονται για να "αγοράσουν" την Ελλάδα με όλες τις παραλίες για ένα κομμάτι ψωμί.

Νομίζω έτσι είναι πιο ρεαλιστική σαν σκέψη..... :winking::cry:

Και μάλλον θα το καταφέρουν με τους προδότες (Τσιπραίους/Κούληδες και σια)

Ευχαριστούμε Στέφανε!!

Πολύ :wub:

Tι να πουμε ρε παιδια......ισως τα χειροτερα δεν εχουν ερθει ακομη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά ευχαριστώ για τα... ευχαριστώ σας! Ελπίζω να μην βγήκε γκρινιάρικο το κλίμα των κειμένων μου, δεν το βίωσα έτσι και ελπίζω να μην το μετέφερα έτσι στα γραπτά μου. Τις διαφορές μας με τους Σκωτσέζους και τα μέρη τους προσπάθησα να τονίσω. Προσωπικά τις βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρουσες, αν και ναι ο ήλιος και το φως του είναι πράγματα που λείπουν έντονα. 

(Ανέβασα τις φωτό απόψε, αύριο θα προχωρήσω και την αφήγηση λίγο και θα ανεβάσω το επόμενο κομμάτι)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γ@μάτο βγήκε!!!!!!

Περιμένουμε :worshippy::wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ημέρα 5η, 15/11/’17
Lochinver, Ulapool, Kyle of Lochalsh, Fort William, Oban -  391km

map_to_Oban.png

Σκάρτες επτά το πρωί έτρωγα πρωινό με την ιδιοκτήτρια και τι πρωινάρα μου είχε ετοιμάσει! Το Scottish breakfast είναι μια παραλλαγή του English, περιλαμβάνει ότι γνωστό ξέρετε, όπως αυγά, μπέικον, ντομάτα και τα λοιπά με μια σημαντική προσθήκη: Το tattie scone. Το tattie θέλει μπόλικη φαντασία για να φανταστείς ότι είναι υποκοριστικό του potatie(?), αλλά εμείς λέμε τον Δημήτρη Μήτσο, αυτοί γιατί να ντραπούνε; Όπως και να έχει πρόκειται για ένα τριγωνικό κομμάτι πατάτας με βούτυρο και αλάτι, γευστικότατο και οπτικά όμοιο με κρέπα.

potato_scones_4.jpg

Άλλος πελάτης δεν υπήρχε, η γυναίκα ήταν κάτι παραπάνω από πρόθυμη για κουβεντούλα ίσως και για τρία τέταρτα να κουβεντιάσαμε για την ζωή εκεί, την φορά που χτύπησε ελάφι με το αμάξι της, τα Land Rover που δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά, ό,τι φανταστεί κανείς. Τρόμαξα να μπορέσω να φύγω.

Φεύγοντας οι δρόμοι ήταν άδειοι εντελώς από κίνηση, μόνο το CBR ακουγόταν πλησιάζοντας την λίμνη Assynt. Και αν λίμνες είδα πολλές, πάρα πολλές αυτή ήταν η ομορφότερη με διαφορά.

IMG_20171115_085311.jpg

Ο δρόμος ακριβώς δίπλα της, βουνά αιώνια στον ορίζοντα και εσύ μόνος στην μηχανή σου να τσουλάς στο τοπίο, μαγεία. Στο άκρο της μάλιστα σε νησάκι – ακρωτήρι υπάρχουν τα χαλάσματα του κάστρου του Ardvreck. Το αξιοσημείωτο της φωτογραφίας είναι ότι στα ερείπια το μόνο ον ήταν – ασυνήθιστο ε;- ένα πρόβατο που για κάποιο λόγο είχε σκαρφαλώσει στο πάνω επίπεδο. Η σιωπή των αμνών.

lalal.jpg

Όχι άμεσα ορατά από την θέση μου, αλλά το σύμπλεγμα νησιών στα δεξιά μου είναι τα Summer Isles, πόσο ειρωνικό! Α ρε Σποράδες!

Πρώτη πόλη στο δρόμο μου το Ulapool. Είναι αρκετά δημοφιλές θέρετρο στην περιοχή, η αρχική σκέψη ήταν να έχω περάσει εδώ το προηγούμενο βράδυ. Το απέρριψα ως υπερτουριστικό και αν και το χθεσινό χωριουδάκι ήταν ερημικό είχε αυθεντικότερο χρώμα. Την ώρα που έφθανα ξεφόρτωνε το ferry στο λιμάνι και υπήρχε ένας αναβρασμός. Μ’ αυτά τα μικροσκοπικά βαρκάκια γύρω του πώς ξανοίγονται δεν έχω καταλάβει μου φαίνονται τόσο ακυβέρνητα καρυδοτσουφλάκια. Και οι χωριανοί του Asterix βέβαια τέτοια είχαν, θα είναι αποδοτικά!

IMG_20171115_093236.jpg

Αρκετά ενδιαφέρον χαρακτηριστικό είναι ότι οι ταμπέλες στο οδικό δίκτυο είναι δίγλωσσες, στα βρετανικά και τα σκωτσέζικα. Κάποιες φορές τα δυο ονόματα είναι παρεμφερή πριν της κατάληξης, άλλες πάλι ουδεμία σχέση.

IMG_20171115_093551.jpg

Η διαδρομή ανεβοκατεβαίνει βουνά και περνάει μέσα από δάση, σπάνιο πράγμα στην Βρετανία αυτό και το απολαμβάνω δεόντως. Το καρουζέλ συνεχίζεται στην Loch Luichart, η καταχνιά κόβει την αντανάκλαση της απέναντι όχθης στη μέση  και χρώματα κίτρινα, πράσινα, κοκκινωπά παντού.

IMG_20171115_101703.jpg

Το παράδοξο είναι ότι σ’ αυτά τα ερημικά μέρη υπάρχει σιδηρόδρομος. Χωρίς να βλέπεις εμφανώς κάποιο χωριό, εργοστάσιο, κάποιον λόγο να θέλει να σταματήσει κανείς, στην μέση του πουθενά ξεστρατίζει από τον κεντρικό δρόμο ένας μισοχωματόδρομος με ταμπέλα για σταθμό τρένου. Θα ‘ναι ωραία βόλτα και αυτή.

Στο Achanalt συναντάω ουσιαστικά βαλτότοπο, πρόκειται για την λεκάνη απορροής της περιοχής, αμέτρητοι καταρράκτες εκβάλλουν στην λίμνη αφήνοντας λίγο χώρο γι ατον δρόμο που γίνεται πάλι μιας λωρίδας με passing points. Σταθερή αξία το δάσος, αυτά τα μέρη δεν στεγνώνουν ποτέ τους.

IMG_20171115_104229.jpg

Ανεβοκατεβαίνω βουναλάκια, ο ωκεανός κατά τόπους διακρίνεται στο βάθος μέχρι που κάνει την εμφάνιση του το περίφημο Isle of Skye. Το νησί αυτό θα μπορούσε να αποτελεί από μόνο του προορισμό. Συνδέεται οδικώς με το Kyle of Lochalsh μέσω της γέφυρας στο βάθος. Ένα waypoint αυτό το σημείο.

IMG_20171115_111626_HDR.jpg

Δεν είναι εφικτό να χωρέσει το Skye στο πρόγραμμα, αλλά μιας και έφτασα ως εδώ αποφασίζω να διασχίσω την τοξωτή γέφυρα. Έχει απρόσμενα μεγάλη κλίση, στο κέντρο της η απόσταση από την θάλασσα είναι πολλές δεκάδες μέτρα, δεν ξέρω αν ήταν αυτή η πρόβλεψη αλλά άνετα χωράει αεροπλανοφόρο να περάσει κάτω της.

IMG_20171115_113048.jpg

Την διασχίζω ρολάροντας, η θέα τόσο στον κόλπο από κάτω όσο και στο ορεινό νησί είναι μοναδική. Προσπαθώ να χορτάσω την εικόνα, δυστυχώς η στάση κατά μήκος της δεν επιτρέπεται. Να ‘μαι λοιπόν, πάτησα και στο Isle of Skye!

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100
Διόρθωση link φωτογραφίας
Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση