Brolas98

Mεγάλη απόσταση με παπί (?)

18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Crypton X (135cc) MT Yamaha MT-07 (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Γειά σας... Είμαι φοιτητής στην Καβάλα και είμαι κάτοχος crypton x , θα ήθελα να ακούσω γνώμες, του κατά πόσο εφικτό η και εύκολο είναι, να κάνω ένα ταξιδάκι 300 χιλιομέτρων προς Λάρισα, σ'έναν φίλο μου. Συμπληρώνω ότι ήδη έκανα 85 χιλιόμετρα, προς Σέρρες, δίχως κούραση. Και το κρυπτονάκι, (το οποίο δεν δίστασε πουθενά) έκαψε ακριβώς 2 ευρώ! Συμφωνώ ως προς το θέμα της δικής μου ασφάλειας, οτι είναι πιο σοφό να πάρω λεωφορείο, απλώς δεν είναι τόσο βολικό, οικονομικά. Συν οτι μου αρέσει να κάνω μεγάλες αποστάσεις με το παπάκι μου! Τι πρέπει να προσέξω; Ακούω συμβουλές και γνώμες, παρακαλώ! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda africa twin Honda VFR V-Tec (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Γεια σου brola, ελπιζω να περνας καλα στα μερη μου και να δωσεις χαιρετισματα στο ΤΕΙ...(το 98 που ειναι στο νικ σου αν ειναι η ηλικια σου, για εμενα ειναι η χρονια εισαγωγης μου στη σχολη!!!)

Παμε τωρα στα της ερωτησης σου.

Θεωρώ δεδομενο οτι εισαι εξοπλισμενος αριστα. Αν οχι παρε λεωφορειο η τρενο απο τη Δραμα.

Αν εγω ημουν στη θεση σου, θα προσεχα παρα πολυ τον καιρο, γιατι εγνατια, παπι βροχη  και ταξιδι Καβαλα - Λαρισα ειναι πολυ επικινδυνο.

Επισης να εχεις καρτα στο κινητο, και σε προκαθορισμενα σημεια να στελνεις ενα μηνυμα σε καποιο φιλο σου να ξερει οτι εφτασες ετσι ωστε αν σου συμβει κατι να ειναι εγκαιρη η οποια βοηθεια.

Προσοχη γυρω απο Θεσσαλονικη και διοδια λογω κινησης και οτι αφαιρουνται οι οδηγοι(να βρουν κερματα κλπ).

Καλο ειναι να ξεκνησεις νωρις για να φτασεις νωρις...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 4/11/2017 at 2:46 ΠΜ, το μέλος balkan_express έγραψε:

Γεια σου brola, ελπιζω να περνας καλα στα μερη μου και να δωσεις χαιρετισματα στο ΤΕΙ...(το 98 που ειναι στο νικ σου αν ειναι η ηλικια σου, για εμενα ειναι η χρονια εισαγωγης μου στη σχολη!!!)

Παμε τωρα στα της ερωτησης σου.

Θεωρώ δεδομενο οτι εισαι εξοπλισμενος αριστα. Αν οχι παρε λεωφορειο η τρενο απο τη Δραμα.

Αν εγω ημουν στη θεση σου, θα προσεχα παρα πολυ τον καιρο, γιατι εγνατια, παπι βροχη  και ταξιδι Καβαλα - Λαρισα ειναι πολυ επικινδυνο.

Επισης να εχεις καρτα στο κινητο, και σε προκαθορισμενα σημεια να στελνεις ενα μηνυμα σε καποιο φιλο σου να ξερει οτι εφτασες ετσι ωστε αν σου συμβει κατι να ειναι εγκαιρη η οποια βοηθεια.

Προσοχη γυρω απο Θεσσαλονικη και διοδια λογω κινησης και οτι αφαιρουνται οι οδηγοι(να βρουν κερματα κλπ).

Καλο ειναι να ξεκνησεις νωρις για να φτασεις νωρις...

Καλησπέρα! Το ταξίδι σκοπεύω να το κάνω κατά το Πάσχα, τ'οποίο αργεί ακόμα. Μόνο και μόνο για να μην υπάρχει η ανησυχία για τον καιρό. Οφείλω όμως να ρωτήσω, όταν λες "άριστα", αυτό τι περιλαμβάνει; Δηλαδή, εκτός από ένα σετάκι εργαλεία, λάδια, μπουκάλια με βενζίνες κλπ, τι άλλο χρειάζομαι; Εγώ κατεξοχήν, φοβάμαι για την καταπόνηση του κινητήρα. Οπότε προφανώς και θα πρέπει να κινούμαι πιο αργά απ'την υπόλοιπη κυκλοφορία. Μάλλον με 70-80χμ σταθερά. Λογικά θα προσελθω Θεσσαλονίκη, να φάω τίποτα ώστε να ηρεμήσει λίγο το μοτόρι.:think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Μπουφαν μηχανης,γαντια,κράνος καθρέφτες αν εχεις και παντελόνι ακομα καλύτερα. Επισης νερό μπόλικο, κάτι φαγώσιμο, μπουζί μπουζόκλειδο και γενικά καποια εργαλεία για ώρα αναγκης. Εννοείται κοιτάς λάδια κλπ εναν ελενχο τη μηχανη πριν φύγεις, άερα στα λάστιχα και λοιπά.

ΑΝ εχεις κανενα δοχειο ασφαλειας  για βενζινη (υπαρχουν 5λιτρα σχετικα φθηνά) αν και απ οτι ξέρω απαγορευεται να το κουβαλάς στο σάκο οπότε με δική σου ευθυνη ότι κάνεις. Το καλυτερο να ψάξεις στο χάρτη που εχει βενζιναδικο καθε ποσα χιλιομετρα και να κάνεις τα κουμάντα σου.

Crypton x injection με ψυγείο  έχεις τι να καταλαβει, με 100 να πηγαινεις με αυξομειώσεις στη ταχυτητα  και στάσεις για να ξεπιαστείς και δεν χρειαζεται τίποτα άλλο. Και σερί να το πας δεν θα καταλάβει τίποτα. Δεν χρειαζεσαι hayabusa για να πας ενα ταξίδι..  Εγω σου προτίνω στάσεις καθε 80-90 χιλιομετρα για βενζίνη ωστε να ξεπιάνεσαι κιολας 10λεπτα διαλείματα δηλαδη.. Δεν ειναι τόσο το μηχανακι οτι θα κουραστεί, όσο ο κ$λος σου. Been there, done that..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Σωστα οσα ειπαν οι προηγουμενοι. Πιο ευκολα θα κουραστεις εσυ παρα το παπακι σου. 

Εξοπλισμος, ανακλαστικα ρουχα και τα υπολοιπα που ανεφεραν οι υπολοιποι.

Εγω θελω να σταθω λιγο στην ασφαλεια κατα την οδηγηση. Θεωρω οτι εφοσον θα κινεισαι με μια μεση* ταχυτητα (*δηλαδη την ταχυτητα που κινουνται οι περισσοτεροι ειτε μιλαμε για επαρχιακο, ειτε για αττικη οδο) τοτε εναρμονιζεσαι με την κυκλοφορια και εισαι σχετικα πιο ασφαλης. 

Επισης, εκτος την εναρμονισμενη ταχυτητα, πρεπει να προσεξεις την θεση σου στο οδοστρωμα, αναλογα της ταχυτητας σου. Πρεπει να εχεις τη θεση που σου διδει την μεγιστη ορατοτητα, και που διδει στους αλλους την μεγιστη δυνατοτητα να σε βλεπουν.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda africa twin Honda VFR V-Tec (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα και παλι!

Λοιπον, Καλο κρανος, γαντια και μπουφαν μηχανης + τουλαχιστον γονατιδες αν οχι παντελονι, φοσφοριζε γιλεκο ειναι κατι πολυ καλο, μποτες και φυσικα αδιαβροχα.

Σετ επισκευης ή τρομπα για τα ελαστικα δευτερες λαμπες.

Σκεψου και την περιπτωση να πας απο την παλαια εθνικη που ειναι και πιο ομορφη και πιο ξεκουραστη για εσενα και το παπι. Απλα πας πιο αργα...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki freewind (650cc)

Δημοσιεύτηκε

σερρες βολο χωρις τπτ ακρανωτοι με διχρονα βεβεαια ημασταν και 16 δεν εχεις αναγκη πεοχωρα το με μυαλο και εξοπλισμο

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Το μηχανακι σου παει ΑΝΕΤΑ τετοιο ταξιδι, ειδικα αν το εχεις και σε καλη κατασταση και δεν το τυρανας δεν θα χρειαστει να παρεις ουτε μπουζι ουτε λαδια ουτε ξυδια μαζι σου.

Τι αυτονομια εχει με ενα πληρες ντεποζιτο?

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το μηχανακι σου παει ΑΝΕΤΑ τετοιο ταξιδι, ειδικα αν το εχεις και σε καλη κατασταση και δεν το τυρανας δεν θα χρειαστει να παρεις ουτε μπουζι ουτε λαδια ουτε ξυδια μαζι σου.

Τι αυτονομια εχει με ενα πληρες ντεποζιτο?

Είχα κάνει κάπου 146 χιλιόμετρα, με 3.3 λίτρα, το ντεπόζιτο είναι 3.6. Μέχρι στιγμής η καλύτερη κατανάλωση που έχω πετύχει είναι 1,58λ/100χμ. Αυτό μετρημένο από Σέρρες μέχρι Καβάλα. Αλλά το πήγαινα πολύ χαλαρά, σταθερά με 60-70 χιλιόμετρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη μιλαμε για μια αυτονομια της ταξεως των 150 χιλιομετρων χοντρικα, εδω θα προτεινω και γω να παρεις εξτρα καυσιμο μαζι σου σε ενα μπετονακι 3-4 λιτρα.

Η κινηση σε αυτοκινητοδρομο εχει μια σχετικη επικινδυνοτητα επειδη θα κινησε με μικροτερη ταχυτητα απο τα περισσοτερα οχηματα, αν θα εισαι μονος πανω στο μηχανακι θα σου προτεινα να βαλεις ενα γραναζι με 1 δοντι παραπανω μπροστα για να το απλωσεις λιγο και να πηγαινει με λιγοτερες στροφες το μοτερ, για τον εξοπλισμο στα ειπαν και πιο πανω, δυστυχως δεν εχω εμπειρια απο τετοιο ταξιδι, με παπι εκανα Καβαλα-Αλεξανδρουπολη το 2006, απο εργαλεια ειχαμε παρει τα παντα μαζι μας αλλα δεν χρειαστηκαμε τιποτα, μονο βαρος μας ηταν, παρε 2-3 πολυ βασικα και κανενα φαστ αν παθεις λαστιχο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Δηλαδη μιλαμε για μια αυτονομια της ταξεως των 150 χιλιομετρων χοντρικα, εδω θα προτεινω και γω να παρεις εξτρα καυσιμο μαζι σου σε ενα μπετονακι 3-4 λιτρα.

Η κινηση σε αυτοκινητοδρομο εχει μια σχετικη επικινδυνοτητα επειδη θα κινησε με μικροτερη ταχυτητα απο τα περισσοτερα οχηματα, αν θα εισαι μονος πανω στο μηχανακι θα σου προτεινα να βαλεις ενα γραναζι με 1 δοντι παραπανω μπροστα για να το απλωσεις λιγο και να πηγαινει με λιγοτερες στροφες το μοτερ, για τον εξοπλισμο στα ειπαν και πιο πανω, δυστυχως δεν εχω εμπειρια απο τετοιο ταξιδι, με παπι εκανα Καβαλα-Αλεξανδρουπολη το 2006, απο εργαλεια ειχαμε παρει τα παντα μαζι μας αλλα δεν χρειαστηκαμε τιποτα, μονο βαρος μας ηταν, παρε 2-3 πολυ βασικα και κανενα φαστ αν παθεις λαστιχο.

Λέω να πάω απ'την Παλαιά Εθνική Οδό, όπως είπε κι ο balkan_express, παραπάνω... Και πιο ασφαλές θα είμαι, και διόδια θα παρακάμψω, πιο όμορφα τοπία, παραλιακά κλπ...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 1199 Panigale

Δημοσιεύτηκε

αν το παπι ειναι σωστα συντηρημενο δε προκειται να παθει τιποτα! δε θα χρειαστεις, λαδι, δοχειο βενζινης, εργαλεια.

με 2 ντεποζιτα βγαινει η διαδρομη αλλα θα σε λιγο οριακα. θα το εκανα αν ηταν δικο μου το παπι και ηξερα καλα την αυτονομια του και λιγο για το yolo της φασης.

καλυτερα να γεμιζεις ανα 100χλμ. το πας σταθερα πορεια με ανοιχτο 2/3 του γκαζιου. 

κρανος/μπουφαν/γαντια οπωςδηποτε...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth S2Tech Titanium Kawasaki H2 SX

Δημοσιεύτηκε

Σχετικά με το δούλεμα για το μηχανάκι, όπως προανέφερε και ο noodles , ΑΝ είναι σωστά συντηρημένο και πας με μια ταχύτητα 75-80 χιλιόμετρα σταθερά και κάνεις μια 15λέπτη στάση ανά 70 χιλιόμετρα για βενζίνη / νερό / τουαλέτα / ξεκούραση και τα λοιπά δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Κάνε μόνο ένα γρήγορο έλεγχο σε λάδια - ψυκτικό - άερα στα λάστιχα. Αν μπορείς να έχεις και ένα μπουκάλι νερού με βενζίνη για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο ακόμη καλύτερα. Μπορείς και να προσθέσεις ( αν δεν έχεις ) στην ασφάλεια σου οδική βοήθεια και να έχεις το κεφάλι σου ήρεμο. Εννοείται και ο απαραίτητος εξοπλισμός ...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε

Ειχα κανει παλια βολο θεσσαλονικη με καζερ τερμα γκαζι (115-120 κοντερ) το μηχανακι δεν επαθε τιποτα απλα εγινε μπλε η εξατμιση, το εδωσα θυμαμαι με 14000χλμ και δεν ειχε κανει κιχ,  και εχεις μηχανες που ακουγονται οι τεντωτηρες τους απο τα 10000-12000χλμ..

Με μεγιστη 90 και παπι θεωρητικα κανεις και τον γυρο της Ευρωπης μην σου πω..

Ομως οταν πας με 90 σε προσπερανε οι νταλικες και καθε φορα θα ριχνεις ζαρια να μην περασουν απο πανω σου..καντο μια φορα αν θες για την πλακα σου αλλα για μενα μην σου γινει συνηθεια καλυτερα παρε αμαξι ή μεγαλυτερη μηχανη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μάλιστα, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οταν το κανείς το ταξίδι βγάλε φωτογραφίες και κανενα βίντεο και φτιάξε ενα ταξιδιωτικό θέμα με τις εμπειρίες σου.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αν ειναι να παρει μαζι του ολα αυτα μεχρι την Λαρισα τοτε ειμαι περιεργος να διαβασω την λιστα για Μαγκανταν.

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki klr (650cc) hjc Honda CB (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Από παλιά Εθνική ένα φαστ πάρε, τον απαραίτητο εξοπλισμό και καλά να περάσεις. Στάση θα κάνει μία - δυο για καύσιμα κ ένα τσιγάρο, τι να πάθει 13 άλογα υδρόψυκτο παπάκι για μία τέτοια διαδρομή με στάσεις κιόλας. Τσέκαρε στάθμη λαδιού, υγρά ψυγείου, δες μην χαλάρωσε κανένας σφιγκτήρας από τα κολάρα κ έχεις κανένα απρόοπτο κ καλό δρόμο. Εννοείται κ φουλ φορτισμένο κινητό. Εδώ πηγαίναμε 2-3 ώρες τέρμα τα 50άρια μετατροπή κυλινδροπίστονο μόνο σε 72 κ δεν έτρεχε τίποτα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα