Sokratismtx

Enduro 200-250 2T/4T αγορά.

8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Mtx (200cc) Nolan Honda Xr (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα στην παρέα. Τους τελευταίους μήνες ψάχνω κάποιο μοντέλο σε αυτή την κατηγορία, κατά προτίμηση δίχρονο γύρω στα 200-250 κυβικά. Τι μου έρχεται στο μυαλό μέχρι τώρα: crm250, wr200, dt, Suzuki TS 200, η ακόμα και kdx από διχρονα. Τώρα για τετραχρονα, xr, dr, klx...;; από αυτά έχει τύχει να δοκιμάσω ένα dt125 που φάνηκε εντάξει αλλά δε με ενθουσίασε και πολύ κι ένα  kdx το οποίο ήταν αρκετά φαγωμενο όταν το πήρα οπότε ίσως να μη μου έδειξε τι πραγματικά μπορεί να δώσει. Γενικά κλινω προς το crm, 93-98. Αν κάποιος από σας έχει δοκιμάσει η έχει στην κατοχή του κάποιο από αυτά η κάτι άλλο παρόμοιο, θα μπορούσε να μου πει την άποψη του. Και οποιαδήποτε διαφορετική ιδέα είναι πάντα ευπρόσδεκτη! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Σωκρατη τα μοντελα που κοιταζεις ειναι λιγο βασανισμενα, τι budget εχεις για την αγορα μηχανης?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Σωκρατη τα μοντελα που κοιταζεις ειναι λιγο βασανισμενα, τι budget εχεις για την αγορα μηχανης?

Ασ πούμε εκεί γύρω στα 1000-1200. Το ξέρω ότι κάποια από αυτά τα έχουν τα χρονάκια τους αλλά και η χρήση που με ενδιαφέρει είναι επαρχιακή, λίγα καθημερινά χιλιόμετρα και καμία βόλτα στο βουνό. Δηλαδή δε θα με ενδιέφερε κάτι μετά το 2005 ας πούμε γιατί είδα ότι σιγά σιγά χάθηκαν αρκετά ωραία μοντέλα από εκείνα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε αυτή τη φάση ήμουν πριν κανένα χρόνο, πλην όμως δεν είχα ανάγκη να κινείται στο δρόμο, εκτός από 2-3 χιλιόμετρα κατά περίπτωση ως το χωματόδρομο, κι αυτό με 70.

Τα crm/ts/kdx/dt-wr είναι (από ότι λένε, μόνο dt καβάλησα) καλά για να κάνεις το χαβαλέ σου, αλλά μιλάμε για μηχανάκια τουλάχιστον 20 ως και 30 χρονών. Τα crm ήταν παραεισαγωγή, οπότε ανταλλακτικά καληνύχτα σας, τα ts δεν έχω δει κανένα. Παρομοίως με rmx, διάβαζα στο εξωτερικό σε φόρα πατέντες για να ταιριάξουν ανταλλακτικά από rm 30ετίας. Είσαι διατεθειμένος να ψάχνεις ώρες ατελείωτες στο ebay να βρεις πχ καμπάνα συμπλέκτη από μηχανάκι '92 μοντέλο;

Για τη δική σου περίπτωση, πάλι απ'ότι ξέρω, θα κινηθείς ή σε dt200 (πούλησε άπειρα Ελλάδα, έχει υποστήριξη) ή σε kdx200 (πάλι μεγάλη αγορά after αλλά στο εξωτερικό) και κανένα wr200 άμα βρεις σε αξιοπρεπή κατάσταση. Αυτά από δίχρονα.

Εναλλακτικά, σε τετράχρονο, ή xr250 ή klx250 το παλιό. Σε γενικές γραμμές απροβλημάτιστα.

Όπως και να έχει, κανόνας ότι το φτηνό βγαίνει συνήθως ακριβό και πρόκειται για μηχανάκια που τα χαζεύαμε στο γυμνάσιο και τώρα κοντεύουμε για σύνταξη :laugh:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER6N (650cc) Loreal MT09

Δημοσιεύτηκε

μεγάλη καύλα και τρελα τα συγκεκριμένα. δυστυχώς όμως ανήκουν σε περασμένες εποχές. η πιθανότητα να βρεις ένα που να μη σου τρώει την ψυχή κάθε 10 βολτες για κάτι που χάλασε είναι μικρη.

κοιτα σε 250ρι ή  με λίγο παραπάνω χρήμα σε 400 τετράχρονο απ αυτά που είπες. εκει μπορει  να βρεις κατι οντως παλιό αλλά αξιόπιστο

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στο θέμα των ανταλλακτικών συμφωνώ. Να φανταστείς ότι σπίτι έχω 2 ΜΤΧ 50αρια του 84. Ακόμα εκείνα καβαλάω και είναι μια χαρά γι αυτό που τα θέλω απλά σε κάποιο σημείο αδυνατούν. Εννοώ στο θέμα ταχύτητας και γκαζιού. Εντάξει το ότι δε βρίσκω πλαστικά σε κατάσταση καινούριου δε με καίει. Απλά θέλω κάτι παιχνιδιάρικο με το οποίο όμως θα μπορέσω να κάνω και κάποιες αποστάσεις ασφάλτου επαρχιακού της τάξης των 50-80 χιλιομέτρων μια στο τόσο. Οπότε η άμεση και η οικονομία περνάνε σε δεύτερη μοίρα. Απλά να είναι σε καλή κατάσταση. Άντε πες να του αλλάξω κάνα πιστονακι και κλασσικά αναλώσιμα.  Να μην είναι τελείως φαγωμενο. Γι αυτό δεν αποκλείω και τα τετραχρονα 250. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki freewind (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πανε σε τετραχρονο και μενα αυτη ειναι η γνωμη αν ανεβεις στα 1500 πιστευω θα βρεις μοντελο μετα το 2005 σε καλη κατασταση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος Antreasss έγραψε:

πανε σε τετραχρονο και μενα αυτη ειναι η γνωμη αν ανεβεις στα 1500 πιστευω θα βρεις μοντελο μετα το 2005 σε καλη κατασταση

Τετραχρονο, enduro, σε καλη κτασταση και μετα το 2005 με 1500 ευρω δεν παιζει, ετσι απλα, αν εχεις βρει κατι εγω θα αγορασω 2.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα