Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
Joe15

Αγορά ποδηλάτου...??

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Απο καιρό το σκεφτόμουν να πάρω ένα ποδήλατο,το χα δει και πιο παλια αλλα όταν είδα τιμες το άφησα αλλα πλέον το πήρα απόφαση.

Η χρήση του:Μένω κοντά στη παραλία και το θέλω για καμια βόλτα παραλία,ειδικά όσο χειμωνιάζει βαριέμαι να κατεβαίνω για τρέξιμο οπότε το ποδήλατο θα ναι καλα,αν ψηθεί και ένας φίλος μου να τα ανεβάζουμε και καναν Υμηττό να πατάν και λίγο χώμα,όχι τίποτα ιδιαίτερο.Επίσης για καμια κοντινη δουλειά στην γειτονιά. Μεγάλες αποστάσεις δεν πρόκειται να κάνω οπότε κούρσες κλπ μακριά.

Θέλω mountain επειδή αυτά μαρέσουν,με είπε ένας σε ένα μαγαζί να πάρω πόλης με ανάρτηση εμπρος για πιο ξεκούραστα αλλα δεν μαρέσουν οπότε θα δω για mountain και ας μην είναι η καλύτερη επιλογή.

Θέλω να έχει δισκόφρενα επειδή πάντα ήθελα ενα ποδήλατο με δισκόφρενα και όταν τελικά πήρα εκείνο το είχα ευχαριστηθεί λιγότερο απο όλα,κατα προτίμηση υδραυλικά γιατι είναι καλύτερα??(απο μικρος με το ποδήλατο μάρεσε πολύ το έντο οπότε θέλω να χει καλό φρένο).Επίσης μάρεσαν μερικά που είδα με κάτι χοντρούς σκελετούς,φατμπαρ τιμονάκια,φανταχτερά χρωματάκια που μάρεσαν γενικά αφου θα πάρω ενα για να μείνει και θα το έχω και μέσα στο σπίτι να το βλέπω θελω να είναι ολίγον τι κ@υλεάρικο.

Πάμε και στο βασικότερο,μπάτζετ ανάλογα τι θα προκύψει,είδα λίγο για μεταχειρισμένα μέχρι 2-3 κατοστάρικα δεν βρήκα κάτι.Οπότε μάλλον για καινούργιο,και εκεί τιμή 300 με άντε 400.Επίσης επειδή θέλω ένα που να με αρέσει και επειδη θα τα βγάλει τα λεφτά του αν υπάρχει μαγαζί που να κάνει άτοκες δόσεις,καμια 12ρια τουλάχιστον μπορώ να ανέβω στα 500-550.

Έχετε να προτείνεται καμια μάρκα/μοντέλο,μαρέσουν τα κτμ λόγω ονόματος αλλα ξεφεύγουν οπότε έλεγα για κάνα ideal,cube και ότι άλλο έχετε να προτείνεται.

Ξέρουμε μαγαζί που να κάνει δόσεις??2 που ρώτησα θέλαν μετρητα και ο ένας το πολύ μέχρι 3 έκανε.

Έχουμε καμια αγγελία με κάνα μεταχειρισμένο?

Επίσης γιατί τα mountain δεν έχουν πίσω ανάρτηση?Παλια που είχα κάτι field των 150+- είχαν κανονικά μπρος πίσω και τώρα όσα είδα με περισσότερα λεφτά έχουν μόνο μπροστά και είναι λίγο ξενέρα σε πεζούλια σκαλια κλπ να χτυπάει πίσω.

Thanks!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Aprilia Sx 125 (125cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Κοίτα η αλήθεια να λέγεται είναι ότι το budget είναι αρκετά μικρό. Εγώ προσωπικά θα κοιτούσα μεταχειρισμένα, κυρίως επειδή τα καινούρια μοντέλα της Ideal π.χ. έχουν κατώτερα περιφερειακά από το ίδιο μοντέλο της αλλά χρονολογίας 2014 ξέρω γω, λόγω κρίσης κ.λπ. Επίσης με 300-400 καινούριο περιορίζεσαι στα entry-level μοντέλα των αξιοπρεπών μαρκών, ενώ σε μεταχείρο μπορείς να χτυπήσεις αξιοπρεπέστατο ποδηλατάκι με λίγο ψάξιμο

Όσον αφορά τις μάρκες, η Ideal είναι η πιο κλασσική (και ελληνική). Βγάζει καλά ποδηλατάκια, απλά είναι λίγο "πίσω" όσον αφορά την τεχνολογία των σκελετών της. Οτιδήποτε και να διαλέξεις φρόντισε να έχει αλουμινένιο σκελετό και απέφυγε φθηνιάρικες άσημες μάρκες. 

Αν πας σε πιο γνωστές μάρκες μετά υπάρχει η Cube, Specialized, Giant, Merida κ.λπ. 

Επιλογές τροχών είναι 26", 27,5" και 29" με τα 26άρια να αργοπεθαίνουν, τα 29άρια να είναι πιο δημοφιλή και τα 27,5 να αποτελούν τη "μέση λύση". Αφού το θες κυρίως για αστική χρήση θα πήγαινα σε 29 επειδή καλύβεις μεγαλύτερη απόσταση με τις ίδιες πηδαλιές κ.λπ.

Ανάρτηση πίσω δεν βλέπεις γιατί παραείναι μικρό το budget, και ποδήλατα με αναρτήσεις μπρος-πίσω της προκοπής ξεφεύγουν (1000+).

Θα κοιτάξω λίγο στο car μεταχειρισμένα και θα επανέλθω.

https://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/10940215/ 

10940215_h_b.jpg 

https://www.car.gr/classifieds/bicycles/photos/10828139/

10828139_0_b.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το μπάτζετ ξέρω οτι είναι σχετικά χαμηλό αλλα όσο να ναι βλέπω οτι τα ποδήλατα παίζουν σε τιμές μηχανών και με χαλάει να δώσω παραπάνω λεφτά για ένα ποδήλατο ειδικά απο την στιγμή που το θελω απλά για τις βόλτες μου και όχι για αθλητικούς σκοπούς.

Μάρεσαν αυτα τα 2,ειδικά το πρασινάκι φαίνεται λίγο πιο καθαρό,θα τα ρίξω μια ματια.thanks!

Επίσης είμαι 1,75 οπότε απο ότι κατάλαβα είμαι κάπου σε 50 ή medium?

Αυτό τι λέει? https://www.car.gr/10713892-ideal-hillmaster-02

Τροποποιήθηκε από τον Joe15

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Kαλησπέρα φίλε μου. 

Για τη χρήση που ψάχνεις η κατηγορία είναι trekking. Αρχικά ο σκελετός να είναι αλουμίνιο καλής ποιότητας. Ισχύει το ότι δώσεις παίρνεις.

Δύσκολα πλέον θα βρεις ποδήλατο με ξερό μπροστινό στην κατηγορία που ψάχνεις. Θα σε αρέσουν οι αναρτήσεις, πίστεψέ με. Το ιδανικό είναι να βρεις μπροστινό που να κλειδώνει για να μην σε κόβει εκεί που δεν χρειάζεται.

Για φρένα θεωρώ από προσωπική εμπειρία ότι τα δισκόφρεβα είναι περριτό βάρος εκτός αν κάνεις downhill όπου τα τακάκια θα λιώσουν.

Τα ποδήλατα στις παραπάνω αγγελείες είναι καλά αλλά ίσως πολύ βουνίσια για τη χρήση που θες, δηλαδή θα δεις κάποια στιγμή πως το τακούνι σε τόσο φαρδί λάστιχο θα σε κουράσει. Φυσικά αλλάζει και λάστιχο και ζάντα αλλά στο λέω από πριν για να μην μπεις σε έξτρα έξοδα.

Ότι άλλο θες ρώτα 

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παρε ενα μεταχειρισμενο με 100 ευρω και δωσε και αλλο ενα πενηνταρι αν χρειαζεται μαζεματα.

Αυτο εκανα εγω και κανω μια χαρα τον χαβαλε μου.

350 για μεταχειρισμενο δεν θα τα εδινε,που να γυριζε ο κοσμος αναποδα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γιώργο μου είπαν για τα τρέκιν αλλά οτι είναι λίγο πιο ξεκούραστα απο τα μαουνταιν αλλα δεν πιστεύω να με κουράσουν τόσο.Στις βόλτες δεν θέλω να πηγαίνω πορεία ή μεγάλες αποστάσεις,περισσότερο πηγαίνω σε ένα λόφο που χω κοντά που χει και λιγάκι χώμα και εμποδιάκια και για παραλία κάτω πάλι όπου βρω σκαλιά εμπόδια αλματάκια πάω απο κει οπότε θέλω κάτι πιο σκληρό και ας μην το αξιοποιώ ποτέ οσο μπορεί.

Πήγα σε ένα μαγαζί που χει ποικιλία και είδα μερικά που μάρεσαν:

http://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/vounou-mtb/29-inches-podhlata/drag-hardy-base-29-2017/

http://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/vounou-mtb/29-inches-podhlata/head-x-rubi-i-29inch-2016/

http://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/vounou-mtb/29-inches-podhlata/head-granger-i-29inch-2015-2016/

http://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/vounou-mtb/29-inches-podhlata/drag-zx-pro-29-2017/

http://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/vounou-mtb/29-inches-podhlata/ideal-prorider-29-2017/

Προς το παρών σκέφτομαι ένα απο αυτά,μάρεσαν τα 2 πρώτα λίγο παραπάνω με τα χρωματάκια τους.

Έχετε να προτείνεται κάποιο απο αυτά σαν λίγο καλύτερο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Drag και Head δεν έχω δει από κοντά. Το ideal το έχει φίλος και είναι πολύ ποιοτικό. Δες τα από κοντά αν μπορείς και αποφάσισε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απο κοντα τα ειδα σημερα.

Περισσοτερο μαρεσε το πρασινο drag.η διαφορα του απο οτι καταλαβα απτο head ειναι οτι εχει φρενα της shimano και λιγο πιο κοντο τιμονι.Μαλλον για αυτο με βλεπω.

Με ενδιαφερει πολυ το μπροστα φρενο στο θεμα του εντο(το μονο μου δεν σταματαγα απο πιτσιρικας),με ειπε ο πωλητης οτι καλα ειναι τα υδραυλικα που εχει αλλα ειναι τα χαμηλα στην σειρα.θα ειναι ικανοποιητικα και θα μπλοκαρει ο τροχος ή θελει καλυτερη σειρα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sx 125 (125cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάντως μάρκες head και drag πρώτη φορά τις ακούω. Αφού πας στα 5 κατοστάρικα γιατί δεν κοιτάς κάτι πιο επώνυμο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να σε πω την αληθεια δεν ξερω ποιες ειναι οι επωνυμες,εκτος απτην κτμ και τα ideal δεν τις πολυξερω τις αλλες.

Παντως ρακετα head που εχω ειναι τουμπανο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα