KostasMi

Ποιο Παπί;

12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σας. 

Επειδή πρόκειται να μετά κινηθώ Αθήνα για δουλειά και έχω μεγάλο αμάξι με το οποίο θα είναι δύσκολο για μετακίνηση σκεφτόμουν να αγοράσω ένα παπί για αξιόπιστη και οικονομική μετακίνηση. Δηλαδή για περίπου 20 με 30χλμ την ημέρα χωρίς εθνικές οδούς και ποτάμι με μέγιστη ταχύτητα 60 με 70 χλμ χωρίς να είμαι κάγκουρας. Είμαι 33 ετών 194 ύψος 130 κιλά και στο μηχανάκι θα μπει σίγουρα ανεμοθωρακας και μπαγαζιερα. Τα λεφτά είναι ταβάνι 1500€ και αποκλείεται να πάρω crypton x γιατί δεν μου αρέσει. Σκεφτόμουν για zx130 η Modenas μεταχειρισμένο γιατί μου αρέσουν πολύ αλλά διαβάζοντας και εδώ και στο kawasaki forum έπαθα σοκ με το τι περνάνε τα παιδιά με το καρμπυρατέρ και τα θέματα ασφάλειας που έχει. 

Μετά έπαθα πλάκα από το Nikos Nikon με τι έχει κάνει με το daytona και πιστεύω ότι θα ήταν μια καλή λύση για καινούριο. Βέβαια το ξέρω ότι το παντρεύτηκα αλλά δεν με νοιάζει. 

Δέκτες οποιεσδήποτε γνώμες από ιδιοκτήτες και αν πουλάει και κανένα μέλος δικό του θα ήθελα να το δούμε. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Στα χρηματα που διαθέτεις, το daytona dy 125 ειναι μονόδρομος.

Τροποποιήθηκε από τον VaG3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Οντως υπαρχει θεμα με το καρμπ. Εαν το αλλαξεις, λυνονται τα προβληματα σου και εχεις παπι να κινεισαι με σταθερα 90 χωρις θεμα και χωρια να ζοριζεις κινητηρα (για τα zx/modenas μιλω). Με τα κιλα σου θα δεις 100 μονο σε ελαφρα κατηφορα.

Το daytona ειναι σκυλι αλλα 2 κατηγοριες κατω σε επιδοσεις/στησιμο/φρενα κλπ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος επειδή δεν είμαι από Αθήνα κάποιον αξιόπιστο για να φτιάξει το zx ή Modenas. Η αν γνωρίζετε με ποιο καρμπυρατέρ κάνουν αντικατάσταση τα μαμά και λύνονται; Σας είπα ότι το θεωρώ πιο όμορφο και λειτουργικό από όλα που κυκλοφορούν και καινούργια και μεταχειρισμένα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος KostasMi έγραψε:

Καλησπέρα σας. 

Επειδή πρόκειται να μετά κινηθώ Αθήνα για δουλειά και έχω μεγάλο αμάξι με το οποίο θα είναι δύσκολο για μετακίνηση σκεφτόμουν να αγοράσω ένα παπί για αξιόπιστη και οικονομική μετακίνηση. Δηλαδή για περίπου 20 με 30χλμ την ημέρα χωρίς εθνικές οδούς και ποτάμι με μέγιστη ταχύτητα 60 με 70 χλμ χωρίς να είμαι κάγκουρας. Είμαι 33 ετών 194 ύψος 130 κιλά και στο μηχανάκι θα μπει σίγουρα ανεμοθωρακας και μπαγαζιερα. Τα λεφτά είναι ταβάνι 1500€ και αποκλείεται να πάρω crypton x γιατί δεν μου αρέσει. Σκεφτόμουν για zx130 η Modenas μεταχειρισμένο γιατί μου αρέσουν πολύ αλλά διαβάζοντας και εδώ και στο kawasaki forum έπαθα σοκ με το τι περνάνε τα παιδιά με το καρμπυρατέρ και τα θέματα ασφάλειας που έχει. 

Μετά έπαθα πλάκα από το Nikos Nikon με τι έχει κάνει με το daytona και πιστεύω ότι θα ήταν μια καλή λύση για καινούριο. Βέβαια το ξέρω ότι το παντρεύτηκα αλλά δεν με νοιάζει. 

Δέκτες οποιεσδήποτε γνώμες από ιδιοκτήτες και αν πουλάει και κανένα μέλος δικό του θα ήθελα να το δούμε. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Φίλε, όλοι αυτό λένε αλλα ο ενας εδωhttp://www.moto-choice.com/gr/Bike-Review/65/kawasaki-zx-130-2009-simera-mia-olokliromeni-protasi-sxedon.html  την έβγαλε την άκρη γιατί προφανως θα ξέρει τι του γίνεται, ψάξε στα σχόλια να δεις τέρμα κάτω. 

Βλέπω πως σου αρέσει το ZX ή το X-Cite... θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το δικό μου αλλα είσαι λίγο... βαρυς γιατί έχει θεμα σαν το Sprinter: είναι πολυ χαμηλό μηχανάκι άσε που ο κεντρικός αντιπρόσωπος είναι για τα αναθεμα και δεν πιστεύω να έχεις τόσο πολυ υπομονή. Γιατί δεν περνας καμια βόλτα  να δεις, τo Evomoto Velos;;

Related image

"Νταβραντισμένο" κουστούμι (με βάση το ZX το αναφέρω), κινητήρα όπου είναι δυνατός όπως λεει εδω βγάζει 9,5 ίππους (κοντα σε αυτα του Modenas Kriss 125 II) και ενας που το πήρε ήταν πολυ ευχαριστημένος. Τιμη: 1.395 ευρώ. 

"Το μηχανακι ειναι στιβαρο,με καλη ποιοτητα κατασκευης δυνατο κινητηρα και οικονομικο.Αν και το στρωνω ακομα,πιστευω οτι ειναι πολυ καλη επιλογη για τα λεφτα του."

Είναι απο άλλο forum αν το κατάλαβες και δεν έχω όρεξη να ασχοληθω μετα αν "ανάψουν τα αίματα"..  απο εκει και περα, επιλογή σου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το ΖΧ επειδή τι έχει φίλος δυστυχώς το πρόβλημα του είναι σοβαρό και δεν είναι μόνο το σωληνάκι, είναι ότι δεν ανεβάζει ποτέ θερμοκρασία λειτουργίας σε ψυχρό καιρό ή σε υγρασία και αυτό το κάνει επικίνδυνο με σκασιματα και σβήσιμο σε κλείσιμο του γκαζιού. Το evomoto θα το δω του Γκοργκολη είναι αλλά μάλλον στα ίδια λεφτά θα πάω στο dy 125 rs γιατί έχει ψεκασμό και CBS στα ίδια λεφτά και μεγαλύτερη πόδια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Βρες ενα μεταχειρισμενο Crypton T110 να τελειωνεις, μακρυα απο κινεζοειδη μηχανακια.

Κατι σαν και αυτο --->https://www.car.gr/10932816-yamaha-crypton

Μπορει να μην εχει τα ¨γκαζια¨ που εχουν τα άλλα, αλλά θα σε αποζημιωσει η αξιοπιστία του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Μπορεί να φαίνεται πως τα κινεζοειδή μηχανάκια αξίζουν σαν value for money αλλά η ποιότητα κατασκευή είναι πραγματικά για κλάματα σε σχέση με ένα άλλο της κατηγορίας ... Με χίλια όπως λέει και ο Tasos Meli .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Βρες ενα μεταχειρισμενο Crypton T110 να τελειωνεις, μακρυα απο κινεζοειδη μηχανακια.

Κατι σαν και αυτο --->https://www.car.gr/10932816-yamaha-crypton

Μπορει να μην εχει τα ¨γκαζια¨ που εχουν τα άλλα, αλλά θα σε αποζημιωσει η αξιοπιστία του.

συμφωνω! χιλιες φορες μετεχειρο τ110 η χ135. 

αυτο βεβαια το δινει ακριβα για 1.5 χρονου παπι με 15κ... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki FX (125cc) HJC RPHA 10+ furia red Peugeot Deux (2cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολυ καλο το crypton110 αλλα εφοσον κινηθει σε μεταχειρισμενο η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα θα ηταν ενα innova injection του 11-12' κατα την γνωμη μου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Το παπί το θες  λόγω Κατανάλωσης 'η λόγω των 1500€;

Αν δεν σε νοιάζει η κατανάλωση,  γιατί δεν παίρνεις πχ ένα xt 600;

Γιατι αν πχ καίει το αμάξι 11λιτρα και πάρεις μοτοσυκλέτα που καίει 5-6 λίτρα τότε είναι οικονομικότερη λύση,  για αυτό το λέω.  

Και θα είναι πιο ξεκούραστο από το παπί.  Αν θες να έχεις μικρότερη ακόμα κατανάλωση τότε οκ  το παπί είναι μονοδρομος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. 

Το παπί το θέλω για οικονομική μετακίνηση και σαν κατανάλωση και σαν σέρβις. Για μετακινήσεις πάνω από 50χλμ θα χρησιμοποιείται το αυτοκίνητο. Θεωρώ το Innova καλύτερο από το yamaha αλλά πολύ υπερτιμημένο δηλαδή στα 1400 με 1500 € θα πρέπει να έχει και 45.000 + χλμ που μου φαίνονται πολλά τα χλμ. Να σας πω την αλήθεια αυτό που γουστάρω και θα μου κάνει για όλα είναι το Integra, ελπίζω να μην ξενέρωσα ορισμένους, από την στιγμή που το οδήγησα έπαθα σοκ αλλά φοβάμαι μην κλαίω τα 6000€ που θα δώσω για μεταχειρισμένο όπως τα 10000€ που έδωσε ο φίλος μου και του το κλέψανε στον 4μηνο. Άμα είχα πάρκινγκ δεν θα με ένοιαζε.

Τέλος έχω βαρεθεί τον συμπλέκτη και προτιμώ ένα ημιαυτόματο ή αυτόματο.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα