Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
nikouk

Επιλογή κράνους μέχρι 150€

6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα στο forum, 

Έχω δει πολλά threads και reviews και βρίσκομαι μεταξύ των 

HJC CS-15

GIVI Sniper 40.4

Airoh Vailor και Airoh Storm

Θα κάνω αύριο μια βόλτα να δω και τι μου κάθεται καλύτερα, αλλά επειδή δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με ό.τι κράνος έχω φορέσει ( στο μέγεθός μου), προτιμώ να έχω πρώτο κριτήριο το πόσο "καλό" με βάση τις ανάγκες μου είναι το κράνος και έπειτα να δω και το σουλούπι. 

Θα κάνω χρήση σε παπί( ήτοι έχω περιθώριο για θόρυβο αν αναπτύσσεται σε ταχύτητες άνω των 120 χλμ/ώρα ) 

Το αν θα έχει visor δε με νοιάζει, θέλω όμως pinlock ( έστω τις αναμονές). Το βάρος λογικά θα είναι ανεκτό γιατί φορούσα ως συνοδηγός ένα nolan flip up, αλλά όσο ελαφρύτερο τόσο καλύτερα. Επίσης όσο πιο μικρό κέλυφος, τόσο καλύτερο αν δεν επηρεάζει την αποδοτικότητα του κράνους. Τέλος θα πρέπει να βγαίνει σε λευκό με γραφικά ή πολύχρωμο με βάση ανοιχτό χρώμα για να φαίνομαι και για να μην απορροφά τόσο ήλιο το καλοκαίρι

Γνώμες για τα κράνη, συγκριτικά μεταξύ τους και όποια άλλη πρόταση στο budget των 150€ ευπρόσδεκτη. 

Thanks guys!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Aprilia caponord abs (998cc) kabuto aeroblade MV Agusta veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

κοιτα τα kabuto που ειναι προσφορα στο μπατζετ που λες...πολυ καλα κρανη και καλη τιμη Τωρα...

εχω ενα αερομπλειτ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι μόνο το μπατζετ φίλε γιατί αυτό που λενε "οτι πληρώνεις παίρνεις" ξέχνα το, καταρρίπτεται. Γιατί; Ρίξε μια ματιά εδω:

https://sharp.dft.gov.uk/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Δεν είναι μόνο το μπατζετ φίλε γιατί αυτό που λενε "οτι πληρώνεις παίρνεις" ξέχνα το, καταρρίπτεται. Γιατί; Ρίξε μια ματιά εδω:

https://sharp.dft.gov.uk/

Εχω δει για τα sharp test, αλλα γενικα ειναι αμφιλεγομενα και σιγουρα ειναι παραγοντας η σχεση αποδοσης τιμης. Το οποιο σημαινει οτι μπορει ενα 5αστερο να κανει 120 ευρω και ενα 3αστερο 400, αλλα αυτο δε σημαινει οτι το 5αστερο ειναι πιο ασφαλες. Ευχαριατω παντως!

πριν 2 ώρες, το μέλος πυξιδας990 έγραψε:

κοιτα τα kabuto που ειναι προσφορα στο μπατζετ που λες...πολυ καλα κρανη και καλη τιμη Τωρα...

εχω ενα αερομπλειτ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Εριξα μια ματια σε ενα καταστημα, δε μου καθονταν καθολου καλα στο κεφαλι. Πολυ μεγαλο το s, υπερβολικα σφιχτο το xs (55cm το κεφαλι μου). Ευχαριατω πολυ οπως και να'χει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 29 λεπτά, το μέλος giannis_al έγραψε:

Εχω δει για τα sharp test, αλλα γενικα ειναι αμφιλεγομενα και σιγουρα ειναι παραγοντας η σχεση αποδοσης τιμης. Το οποιο σημαινει οτι μπορει ενα 5αστερο να κανει 120 ευρω και ενα 3αστερο 400, αλλα αυτο δε σημαινει οτι το 5αστερο ειναι πιο ασφαλες. Ευχαριατω παντως!

Δεν ισχύει μόνο για τα κράνη φίλε αλλα γενικότερα όλα τα προιόντα είναι έτσι. Επιπλέον, κατακσευαστες όπως η MT έχουν σταμπάρει πλέον την βαθμολογία του κράνους που παραγουν επανω στην ζελατίνα. Γενικότερα... προσωπικα ο πατέρας μου έχει MT εδω και πολλά χρόνια και με ενα παρολίγον δυστύχημα το MT 956 όπου φορούσε, συγκρούστηκε (δόξα τον Θεό είναι πολυ καλά) επάνω σε αυτοκίνητο (ζήτω ο παππους και ο γιος που δεν τον είδαν)  φάνηκε πολυ δυνατό και σχεδόν έμεινε αφθαρτο. Άκουσα καλά λόγια για το MT Thunder 3 το οποίο είναι απο οτι μου είπαν στο MM, ολοκαίνουργιο και έχει μεγάλη ζήτηση.  Μου είχε πει οτι έτυχε να πουλήσει και 3 τέτοια την ημέρα. Το κόστος ανέρχεται στα 99 ευρώ. To Thunder 1 απο οτι βλέπω στο SHARP βαθμολογήθηκε με 4 αστέρια, προφανως το 3 μπορει να είναι και πεντάστερο όπως τα Revenge.

Τροποποιήθηκε από τον GiannisTs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda AX-1 (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Έχω το Givi ένα χρόνο, πολύ καλό για τα λεφτά του, κόβει αρκετό θόρυβο, εσωτερική φιμε ζελατίνα (την θεωρώ απαραίτητη πλέον), αξιοπρεπέστατη ποιότητα υλικών.

4 αστέρια εδώ.
https://sharp.dft.gov.uk/helmets/givi-504/

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση