manthos_99

Επιλογη Scooter

26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Σκεφτομαι να παρω ενα σκουτερ εως 125 κυβικα για να μετακινουμε στη σχολη μου..με ενφιαφερει ιδαιετερα το peugeot speedfight 3 (2017) καινουργιο.
θελω να ακουσω μερικες γνωμες,ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki Kazer (115cc) Nolan N64 Ural

Δημοσιεύτηκε

Θα σου πρότεινα Sym Symphony CBS200i. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. Σε peugeot δεν θα πήγαινα. Τόσες άλλες μάρκες δοκιμασμένες υπάρχουν γιατί Peugeot; Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που σου αρέσει στο μηχανάκι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος MajorKritikos έγραψε:

Θα σου πρότεινα Sym Symphony CBS200i. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. Σε peugeot δεν θα πήγαινα. Τόσες άλλες μάρκες δοκιμασμένες υπάρχουν γιατί Peugeot; Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που σου αρέσει στο μηχανάκι;

"Σκεφτομαι να παρω ενα σκουτερ εως 125 κυβικα για να μετακινουμε στη σχολη μου"

Μέχρι 125 μπορεί φίλε και απο οτι μπορω να καταλάβω πρέπει να είναι του '99 γεννηθείς και θέλει να πηγαίνει στην σχολή του, άρα είναι μαθητής, άρα τα κυβικά του μοντέλου που του προτείνεις είναι για Α2 ενω αυτός έχει σαν το δικο μου (Α1).

Κοίταξε φίλε, βλέπωντας τα παλια Peugeot ακόμα να επιζουν,  με σαφως πιο εξελιγμένη ποιότητα θα επιζησει και αυτό το μοντέλο. Άρα απο ποιότητα πρέπει να είμαστε σε καλό δρόμο. Ψαξε λίγο για τον αντιπρόσωπο, για απόψεις άλλων στο ίντερνετ αναζητώντας το μοντέλο και δες αν πουλάνε ανταλλακτικα στην Ελλάδα και ύστερα στο εξωτερικό. Μην κοιτάξεις μόνο τα κυβικα και την εμφάνιση, δεν επαρκουν. Φιλικά. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 12/9/2017 at 1:31 ΠΜ, το μέλος GiannisTs έγραψε:

"Σκεφτομαι να παρω ενα σκουτερ εως 125 κυβικα για να μετακινουμε στη σχολη μου"

Μέχρι 125 μπορεί φίλε και απο οτι μπορω να καταλάβω πρέπει να είναι του '99 γεννηθείς και θέλει να πηγαίνει στην σχολή του, άρα είναι μαθητής, άρα τα κυβικά του μοντέλου που του προτείνεις είναι για Α2 ενω αυτός έχει σαν το δικο μου (Α1).

Ωχ τώρα το σκέφτηκα :_hrm: Το Medley της Piaggio επίσης πρέπει να είναι καλό και είναι και 125.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 36 λεπτά, το μέλος MajorKritikos έγραψε:

Ωχ τώρα το σκέφτηκα :_hrm: Το Medley της Piaggio επίσης πρέπει να είναι καλό και είναι και 125.

Το μηχανάκι που θελει εχει 2.000 ευρώ. Το Piaggio έχει χοντρικα 3.000 εδω τωρα ερωτω: 1) γιατί να πάρει Piaggio όταν και η Peugeot δεν είναι κάποια μη δοκιμασμένη εταιρεία 2) εαν δεν έχει τόσα να παραχωρήσει μπορείς να προτείνεις μια καλυτερη πρόταση. Εγω προσωπικα βλέπω και το Evomoto Trevis να τρέχει, που ανήκει στον Γκόργκολη αρα μπορεί να έχει ανταλλακτικα ΑΛΛΑ βλέπωντας απο μοντελα του brand και σχόλια απο εδω, μην έχει θεμα με την τσέπη του όπως για ενα ανταλλακτικό να πληρώσει και ενα άλλο που είναι μαζι με αυτό ασχετα αν το "αλλο" είναι σε καλη κατάσταση.

Μανθο, μπορείς να ρίξεις μια ματια εδω:

https://scooternet.gr/πλήρεις-δοκιμές/daytona-trevis-125-πληρησ-δοκιμη/

from now on, it is your choice. Πάντως και το Speedfight αν το πρωτο αν την παλευει, πάει να πει οτι παλευεται και αυτο το νεο αφου είναι πιο εξελιγμένο.

Τροποποιήθηκε από τον GiannisTs
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ισχύει. Τώρα κοίταξα και τα Sym σε 125 και έχει αρκετά για να διαλέξεις και τα περισσότερα κάτω από 2.000€, που και τα Sym δοκιμασμένα είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

Honda PCX 125 και τελειώνει η υπόθεση .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Modenas X CITE (135cc) agv Ducati

Παιδια καλημερα...Ειμαι κατοχος modenas x cite 09 με διαφορα προβληματακια το μηχανακι και πιο πριν ειχαν παλι παπι kazer kawasaki αν και μετανιωσα που το πουλησα για το x cite.

Θα το δωσω δρομο το modenas για κανα 500αρικο και λεω να παρω  σκουτερ sym symphony 125 ST που εχει 1995ευρω καινουργιο.

Θα κανω καλη επιλογη?αξιζει?Γιατι σχετικα κανω αρκετα χλμ το χρονο περιπου 10-12.000 χλμ το χρονο κανω.

Με το modenas ηθελα περιπου 4 ευρω βενζινη ανα 2-3 μερες.

Ρωτησα κατι ντελιβεραδες στο δρομο που ειχαν το 200αρι αλλα μου λεγανε τσιμπαει βενζινη αρκετα.

Εγω θελω το μηχανακι να ειναι καλο γενικα να μην ειναι ζημιαρικο και οικονομικο σε σχεση βενζινης ανταλακτικα.

Τροποποιήθηκε από τον petran3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν και δεν μου αρέσουν και δεν τα συμπαθώ προτείνω να πάρεις το SR για το λόγο ότι είναι πιο όμορφο.

Αν δεν θες οπωσδήποτε σκούτερ και θες κάτι οικονομικό σε βενζίνες και συντήρηση ψάξε για μεταχειρισμένο innova injection ή κάποιο καινούριο honda 110. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Εγώ τα συμπαθώ τα σκούτερ τα μάλα αλλά κι αυτά , όπως κάθε τι στην ζωή μας , πρέπει να αγοράζεται συνειδητοποιημένα. Αν αυτή την εποχή είσαι στριμωγμένος οικονομικά ή/και δεν πιάνουν τα χέρια σου τουλάχιστον για τα βασικά τότε μείνε μακρυά από την κατηγορία. Πρώτα απ όλα κάνεις αρκετά χιλιόμετρα τον χρόνο σε συνθήκες πόλης οπότε οι πιθανότητες να υπάρξει κάποια χαζοπτώση είναι αυξημένες. Ακόμη και παρκαρισμένο να το έχεις , κάποια στιγμή θα στο ρίξουν και δυστυχώς τα πλαστικά κοστίζουν πολύ. Δεύτερον, το σκούτερ για να λυθεί έχει μπελά κι αυτό συνεπάγεται αυξημένες εργατοώρες στο συνεργείο. Τρίτον , αν στο κλέψουν κλαις με μαύρο δάκρυ καθώς το μπάτζετ σου έκανε φτερά και δεν μπορείς να ορθοποδήσεις σύντομα. Τέταρτον, το σκούτερ θα καίει πάντα παραπάνω από ένα παπί και γενικότερα κοστίζει παραπάνω σε χρήση σε συντήρηση. Συνολικά λοιπόν , το σκούτερ δεν είναι σε καμία περίπτωση vfm επιλογή.

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με εχει κουρασει το παπι ειδικα αυτο που εχω τωρα μεσα σε 6 μηνες μου εβγαλε 350 ευρω ζημιες καδενα πηνια και μετα απο 2.5 μηνες παλι πηνια+γραναζια αλυσιδα.

Μπορει και να εφταιγε ο μαστορας που μου εβγαλε πηνια δευτερη φορα μεσα σε 2.5 μηνες γιαυτο και δεν ξανα πατησα εκει.

Το εψαξα και λιγο για honda vision η το beat110 που απ οτι λενε ξεχνας να βαλεις βενζινη αλλα απο εμφανιση δεν μου αρεσουν καθολου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (125cc) kbc

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος petran3 έγραψε:

Παιδια καλημερα...Ειμαι κατοχος modenas x cite 09 με διαφορα προβληματακια το μηχανακι και πιο πριν ειχαν παλι παπι kazer kawasaki αν και μετανιωσα που το πουλησα για το x cite.

Θα το δωσω δρομο το modenas για κανα 500αρικο και λεω να παρω  σκουτερ sym symphony 125 ST που εχει 1995ευρω καινουργιο.

Θα κανω καλη επιλογη?αξιζει?Γιατι σχετικα κανω αρκετα χλμ το χρονο περιπου 10-12.000 χλμ το χρονο κανω.

Με το modenas ηθελα περιπου 4 ευρω βενζινη ανα 2-3 μερες.

Ρωτησα κατι ντελιβεραδες στο δρομο που ειχαν το 200αρι αλλα μου λεγανε τσιμπαει βενζινη αρκετα.

Εγω θελω το μηχανακι να ειναι καλο γενικα να μην ειναι ζημιαρικο και οικονομικο σε σχεση βενζινης ανταλακτικα.

αν θες ευκολια παρε σκουτερ . ολα καινε αρκετα. αυτα που δεν καινε τοσο εχουν ροδες απο καροτσακι λαικης.

αν θες οικονομια παρε παπι. κανενα δεν εχει τις ευκολιες του σκουτερ

αν θες ασφαλεια παρε μηχανη. καιει πας παντου με ασφαλεια.

αν θες οικονομια και μια σχετικη ασφαλεια παρε μοτοσυκλετακι.βαλε μπαγκαζιερα και το μπαλωνεις το θεμα.

γνωμη μου

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη απο οτι καταλαβαινω ειναι μαλλον ρισκο σκουτερακι το sym symphony 125 για μεσα στην πολη με 10.000+ χλμ το χρονο

Τροποποιήθηκε από τον petran3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλύτερα ένα παπί αφού το θες για οικονομία. Βρες ένα innova, wave, astrea110, αν και ασχημο σκουτεροειδες παπι supra X.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μεταχειρισμενο δεν θελω ξανα..Εκανα 2 φορες το λαθος την μια ειχε παρα πολλα χλμ πανω ειπα οκ  την δευτερη φορα με σχετικα λιγα χλμ πανω στο δευτερο χρονο εχω δωσει 300+ σε βλαβες...Ειδα για λιγο τιμες σε μεταχειρισμενα honda yamaha με χλμ αρκετα πανω σχετικα και μου πεσανε τα δοντια.

Εκατσα λιγο ειδα για παπι καινουργιο daytona dyR 125 αλλα ειπα ας ψαχτο και σκουτερ ειδικα για το sym που μ αρεσε αρκετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Daytona dy

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα , 

Σύμφωνα με κάποια άλλα πρόσφατα άρθρα που διάβασα πιστεύω πως για οικονομία στα 125 κυβικά και φυσικά χαμηλή τιμή αγοράς για να διαδρομές εντός πόλεως και όπως αναφέρεις και ο ίδιος είναι το καινούριο daytona dy125 eyro 4 . Φοράει injection και όσων αφορά τη δύναμη ακούω ότι μοιράζεται αρκετά καλά (ψηλά/χαμηλά).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Πριν παρεις σκουτερ ρωτα για το κοστος και τη συχνοτητα αλλαγης ιμαντα κινησης και ισως αλλαξεις γνωμη. Τουλαχιστον, να εισαι συνειδητοποιημενος τι θα εχεις να πληρωνεις για τα βασικα και σιγουρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη στο symphony 125st ανα ποσα χλμ θελει αλλαγη ιμαντα και κοστος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha bws 125 (125cc) Moto Guzzi Griso 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδή επικρατή μια σκουτεροφοβια  και θεωρό ότι πλέον τα έξοδα συντήρησης ενός σκούτερ είναι επικίνδυνα κοντά με ενός παπιού   θα παραθέσω τα έξοδα για ένα 125αρι ψεκαστο yamaha εντελώς πληροφοριακά.

κατανάλωση  2.5-3

κάθε 3κ λάδια 

κάθε 6κ φίλτρο  

τακάκια λάστιχα  κλπ ανάλογα την οδήγηση  όπως όλα τα δίκυκλα μέχρι εδώ καμιά διαφορά με ένα παπί-μοτοσυκλετάκι

Ιμάντας 22κ αλλαγή (είχε κι άλλο ψωμί) = 25ε  μπιλακια γλίστρες = 10ε (αν βάλεις dr pulley σε πανε 30-40κ) = 35ε + 10 εργατικά , τα υπόλοιπα μέρη τις μετάδοσης έχουν ζωή πάνω από 60-70κ.

Δεν έχεις λαδώματα δεν έχει σφιξίματα  

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha SR Ducati Panigale R (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Κακά τα ψέμματα σαν οχήματα αστικής εξυπηρέτησης τα σκούτερ είναι πολύ πιο πρακτικά από τα παπιά χωρίς να είναι αρκετά ακριβότερα. Πάντοτε μιλάμε για σκουτεράκια μέχρι 200cc. Από εκεί και επάνω αλλάζουν οι κλίμακες. Καλός αγγαρειομάχος είναι και το supra x που κλείνει την ψαλίδα μεταξύ σκούτερ - παπιού όσον αφορά τον τομέα της πρακτικότητας ( χώρος κατ'απτηνσέλα, αυτονομία, cbs στα μοντέλα του '17 ). Βέβαια κοστίζει και 2,5 χιλιάρικα!

Αν είναι όχημα που θα το χρησιμοποιείς 24x7 τα σκούτερ όσο κι αν φαίνονται κάπως με τα πλαστικά και με μια κουβέρτα σε κρατάνε ζεστό και στεγνό σε ότι διαδρομή και να έχεις να κάνεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Ως χρήστης scooter τα τελευταία 22 χρόνια, συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες.

Η πρακτικότητα των scooter απλά δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο όχημα, όταν παίζουν εντός έδρας (αστικές μετακινήσεις). Ειδικά για αυτά που έχουν ποδιά μπροστά απο την σέλα και μεγάλους τροχούς.

Το κόστος χρήσης αλλά και συντήρησης, είναι έτσι κι αλλιώς τόσο μικρό στα scooter και στα παπιά, που και η μικρή διαφορά μεταξύ τους, δεν αξίζει να λαμβάνεται υπόψιν ως βασικό κριτήριο για την απόφαση αγοράς του ενός ή του άλλου.

Για μένα το χαμηλό βάρος, ο μικρός όγκος, η ευελιξία, η ευκολία χειρισμού και οι πλέον αναβαθμισμένες αναρτήσεις και τα φρένα τους, τα κάνουν εξαιρετικά ασφαλή. Έχω ζήσει περιστάσεις, όπου είμαι σίγουρος οτι την σαβούρδα δεν θα την γλύτωνα αν αντί του scooter μου, οδηγούσα την μηχανή μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 31 λεπτά, το μέλος sorath έγραψε:

Το κόστος χρήσης αλλά και συντήρησης, είναι έτσι κι αλλιώς τόσο μικρό στα scooter και στα παπιά, που και η μικρή διαφορά μεταξύ τους, δεν αξίζει να λαμβάνεται υπόψιν ως βασικό κριτήριο για την απόφαση αγοράς του ενός ή του άλλου.

Δεν διαφωνώ πουθενά με όσα λες , κι εγώ σκούτερ οδηγάω και δεν αλλάζω την κατηγορία με τίποτα άλλο. Μία ένσταση έχω μόνο όσον αφορά το κόστος συντήρησης. Εγώ παίρνω ως δεδομένο πως χαζοπτώση θα υπάρξει πάντα. Εμένα πριν κανένα μήνα μου το έριξαν κάτω ενώ το είχα παρκαρισμένο. Από τρελή κωλοφαρδία δεν ράφτηκε κουστουμάκι να τρέχω και να μην φτάνω. Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν , το παπί δεν έχει αντίπαλο. Όσον αφορά το κόστος χρήσης όντως είναι μικρές οι διαφορές αλλά και πάλι όλα είναι σχετικά με το πορτοφόλι του καθενός. Στα 10κ χιλιόμετρα , η διαφορά καυσίμου χοντρικά ανέρχεται στα 140-150 ευρώ. Αν αυτά τα χιλιόμετρα γίνονται ετησίως και συνυπολογίσεις και την διαφορά που θα προκύψει από εργατικά και αναλώσιμα στα σέρβις των αντίστοιχων χιλιομέτρων τότε μιλάμε για μια τρακοσάρα τον χρόνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Ναι εντάξει, αν προκύψει πτώση αλλάζει το θέμα. Όπως βλέπεις, αναφέρομαι μόνο στο κόστος χρήσης & συντήρησης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικα παιδια μαλλον καταληγω να παρω το honda vision 110 του 16' με 16αριδες τροχους...Διαβαζω αρκετα καλα λογια και χθες ειδα ενα ντελιβερα στο δρομο που μου ειπε ειναι φουλ ευχαριστημενος...Μου λεει honda εγγυησει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άσχετο-σχετικό. Πρίν δύο μέρες πήρα χαμπάρι πως το Honda Forza 125 κοστίζει 4900 ευρώ. Αν διαβάσω κανέναν ξανά να μυξοκλέγεται για τις τιμές στις μοτοσυκλέτες , θα μάθω που μένει και θα του στείλω σπίτι του τα πεντιά από το Κωριό. 

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα