PanosNewbie

Αγορα ποδηλατου για μεγαλες βολτες-διαδρομες

7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπεριζω το φορουμ. 

Εδω και καποιον καιρο (εναν μηνα περιπου), αρχισα να ασχολουμαι εντατικα με το ποδηλατο, καθημερινες διαδρομες και 2 φορες την εβδομαδα βολτες 20-30 χλμ. Το ποδηλατο που εχω με εχει κουρασει απιστευτα ;, καθως μου ειναι μικρο και ειναι "πρακτικερ".

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ποδηλατο που θα με εξηπηρετει στα παρακατω: 

-Βολτες σε ασφαλτο, μεγαλες διαδρομες σε ασφαλτο,χωρις χωμα-ανωμαλο δρομο-πεζοδρομια (καθαρα εκδρομικα)

-Στο μεγεθος μου (1.93 υψος)

-εως 500 ευρω (καλο θα ηταν σε αυτην την τιμη να περιλαμβανεται και το κρανος και φωτα)

-Δεν με ενδιαφερει να εχει αναρτησεις, ισως μια μπροστινη που να κλειδωνει-σφιγκει πολυ θα βοηθουσε αλλα την θεωρω αχριαστη και περιτη (καλυτερα να δωσω εμφαση στα υπολοιπα περιφεριακα)

-Δεν με ενδιαφερει να εχει δισκοφρενα (ανεβαζουν το κοστος)

-Με παρεα οργανονουνε μεγαλες διασρομες (70 χλμ) και λεμε να αρχισουμε και λιγο μεγαλυτερες, οποτε θα ηθελα κατι που να αντεχει -θα μπορουσα να βρω αραγε στο budget μου-? 

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες,ειμαι ανοιχτος σε συζητηση και ρωταω εδω γιατι τωρα ξεκιναω την ποδηλασια και δεν ξερω πολλα. Να τονισω οτι εχω πολυ καλη φυσικη κατασταση και σχεση με τον αθλητισμο.Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις και για τον κοπο  που κανατε να διαβασε το κειμενο !!!

Και ναι, κοιταω και για μεταχειρισμενο :D

Τροποποιήθηκε από τον PanosNewbie

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Jetpack

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα Πάνο!

Για τις βόλτες που θέλεις να πηγαίνεις κοίτα κάτι σε trekking, είναι κυρίως δρόμου αλλά κάνουν λίγο απ' όλα και σε τιμές βρίσκεις από οικονομικά μέχρι πολύ ακριβά. Αλλιώς αν είσαι σίγουρος ότι θα πας σε τελείως φλατ δρόμους με 0 ανωμαλίες κοιτάς κάτι σε κουρσάκι που είναι συνήθως πιο ελαφριά, χωρίς αναρτήσεις και στην ευθεία πάνε πιο γρήγορα λόγω βάρους και πολύ πιο λεπτών λάστιχων αλλά πιο ακριβά.

Εγώ που δεν ασχολούμαι τόσο πολύ και πάω πολύ αραιά βόλτες σε άσφαλτο πήρα ένα Ideal Moovic, αν θυμάμαι καλά στα 280 και είμαι πολύ ευχαριστημένος και με τα περιφερειακά του και με την άνεσή του (και γω 1,90 είμαι, με το XL ή 57-58 νούμερο είσαι μια χαρά)

Επίσης δοκίμασε να ποστάρεις και σε κανένα ποδηλατικό φόρουμ, εκεί θα βρεις πιο σχετικούς!

Τροποποιήθηκε από τον Sledgehammer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sledgehammer έγραψε:

Καλησπέρα Πάνο!

Για τις βόλτες που θέλεις να πηγαίνεις κοίτα κάτι σε trekking, είναι κυρίως δρόμου αλλά κάνουν λίγο απ' όλα και σε τιμές βρίσκεις από οικονομικά μέχρι πολύ ακριβά. Αλλιώς αν είσαι σίγουρος ότι θα πας σε τελείως φλατ δρόμους με 0 ανωμαλίες κοιτάς κάτι σε κουρσάκι που είναι συνήθως πιο ελαφριά, χωρίς αναρτήσεις και στην ευθεία πάνε πιο γρήγορα λόγω βάρους και πολύ πιο λεπτών λάστιχων αλλά πιο ακριβά.

Εγώ που δεν ασχολούμαι τόσο πολύ και πάω πολύ αραιά βόλτες σε άσφαλτο πήρα ένα Ideal Moovic, αν θυμάμαι καλά στα 280 και είμαι πολύ ευχαριστημένος και με τα περιφερειακά του και με την άνεσή του (και γω 1,90 είμαι, με το XL ή 57-58 νούμερο είσαι μια χαρά)

Επίσης δοκίμασε να ποστάρεις και σε κανένα ποδηλατικό φόρουμ, εκεί θα βρεις πιο σχετικούς!

Και γω trekking κοιταω, και δεν ξερω αν πρεπει να παω σε κουρσακι γιατι στο budget μου φοβαμαι πως δεν θα βρω κατι αξιολογο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος PanosNewbie έγραψε:

Και γω trekking κοιταω, και δεν ξερω αν πρεπει να παω σε κουρσακι γιατι στο budget μου φοβαμαι πως δεν θα βρω κατι αξιολογο...

Εκτός αν βρεις κάποιο καλό μεταχειρισμένο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος Sledgehammer έγραψε:

Εκτός αν βρεις κάποιο καλό μεταχειρισμένο!

Κοιταω και προς τα εκει αλλα προς το παρον δεν βρισκω τιποτα κοντα στην θεσσαλονικη... κυριως θα ηθελα να ξερω τι περιφεριακα πρεπει να εχει τονποδηλατο που ψαχνω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα φίλε μου!

Από τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το χώμα φύγε από τα τρέκινγκ.

Η κατηγορία που ψάχνεις είναι κούρσα ή fitness. Η βσική διαφορά τους είναι ότι η κούρσα έχει το τιμόνι με τις 3 λαβές ( σαν κέρατο) ενώ το fitness ίσιο. Ίσως η κούρσα να έχει και πιο σκυφτή θέση αλλά υπάρχουν fitneas με καθαρά κουρσάδικο σκελετό, όπως το δικό μου.

Εγώ έχω το Lomardo Ventimiglia. 500 ευρώ, καθαρά κουρσάδικος σκελετός, carbon μπροστινό, σειρά Shimano  Claris. Η κασέτα των ταχυτήτων και οι 2 δίσκοι είναι ίδια  ακριβώς με τα κουρσάκια, απλά έχει και ένα μικρότερο δίσκο για πολύ αρχάριο.

Μάρκες μπορείς να κοιτάξεις πολλές, Merida, Focus, Cube, Ktm με αλουμονένιο σκελετό είναι αρκετά καλά από θέμα τιμής και από ποιότητα κορυφή.

Μεταχειρησμένο θα βρεις δύσκολα γιατί το ύψος σου είναι άνω του μέσου όρου, όταν έψαχνα είχα το ίδιο πρόβλημα. Μην πάρεις κάτι έστω και ένα νούμερο μικρότερο γιατί θα περνάς πολλές ώρες εκεί πάνω.

Από φώτα βάλε 2 βατραχάκια του ενός €. Αλλιώς προβολάκια από το alli express έχουν γύρω στο 30άρι. Ότι άλλο θες ρώτα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου!

Από τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το χώμα φύγε από τα τρέκινγκ.

Η κατηγορία που ψάχνεις είναι κούρσα ή fitness. Η βσική διαφορά τους είναι ότι η κούρσα έχει το τιμόνι με τις 3 λαβές ( σαν κέρατο) ενώ το fitness ίσιο. Ίσως η κούρσα να έχει και πιο σκυφτή θέση αλλά υπάρχουν fitneas με καθαρά κουρσάδικο σκελετό, όπως το δικό μου.

Εγώ έχω το Lomardo Ventimiglia. 500 ευρώ, καθαρά κουρσάδικος σκελετός, carbon μπροστινό, σειρά Shimano  Claris. Η κασέτα των ταχυτήτων και οι 2 δίσκοι είναι ίδια  ακριβώς με τα κουρσάκια, απλά έχει και ένα μικρότερο δίσκο για πολύ αρχάριο.

Μάρκες μπορείς να κοιτάξεις πολλές, Merida, Focus, Cube, Ktm με αλουμονένιο σκελετό είναι αρκετά καλά από θέμα τιμής και από ποιότητα κορυφή.

Μεταχειρησμένο θα βρεις δύσκολα γιατί το ύψος σου είναι άνω του μέσου όρου, όταν έψαχνα είχα το ίδιο πρόβλημα. Μην πάρεις κάτι έστω και ένα νούμερο μικρότερο γιατί θα περνάς πολλές ώρες εκεί πάνω.

Από φώτα βάλε 2 βατραχάκια του ενός €. Αλλιώς προβολάκια από το alli express έχουν γύρω στο 30άρι. Ότι άλλο θες ρώτα. 

Καταρχας ευχαριστω που απαντησες τοσο ολοκληρωμενα, πλεον εχω κατασταλαξει σε κουρσα (οσο πιο touring τοσο το καλυτερο γιατι εχω σκοπο να κανω και ταξιδια με την παρεα) και γω οτι εχω δει σε μτχ ειναι 56-58 μαξ και εγω θελω 60αρι... κοιταω αλουμινια 6061 που ειναθ και τα πιο vfm και να εχει καλα περιφεριακα. Αυριο θα παω να δω σε μαγαζια να παρω τιμες- προσφορες για να δω αν αξιζει να περιμενω και να ανεβασω λιγο το budget.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα