Canardo

KAWASAKI KLR 650 "ανησυχητικός" θόρυβος!;

25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα ή μάλλον Καλημέρα!

Νέος στο φόρουμ και σχετικά νέος σε μοτοσυκλετιστική εμπειρία αφού αυτή περιορίζεται σε ένα Townmate που είχα για κάποια χρόνια, ένα ΑΧ-1 που είχα για κάποια άλλα χρόνια και ένα DR 200 που είχα νοικιάσει για κάποιες μέρες στην Κρήτη.

Μετά από 4 χρόνια χωρίς μοτο δεν άντεξα, έκανα το σκ*** μου παξιμάδι και κατάφερα να πάρω ένα μεταχειρισμένο KLR 650 (Super Moto) του 2004 στις αρχές του μήνα.

Αφού βγήκε η κωλο-άδεια και ασφαλίστηκε το μηχανάκι άρχισα τις βόλτες.
Μικρές βόλτες αρχικά μέχρι να πάρω χαμπάρι τι γίνεται.

Στη σημερινή βόλτα παρατήρησα ένα θόρυβο, σαν κάτι να τρίζει ρυθμικά αλλά σε ελαφρώς διαφορετικό χρόνο από τον χρόνο του θορύβου της εξάτμισης.

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο ανησυχητικό είναι το γεγονός, αλλά αποφάσισα να το πάω στον μάστορα για ένα γενικό έλεγχο παρόλο που το είχε ελέγξει (οπτικά και μια βόλτα το έκανε δηλαδή) πριν το πάρω και μου έδωσε το τελικό ΟΚ για την αγορά.

Όλα τα μηχανάκια μου τα πήγαινα στο "Μοτο Παπούλιας" στην Μαργαροπούλου κοντά στην Τροχαία Θεσσαλονίκης γιατί ήταν εκείνη την περίοδο σχετικά κοντά στη δουλειά μου και ήμουν ευχαριστημένος.(Ευχαριστημένος ως άσχετος!!!)
Κάποιος γνωστός μου, που είχε το ίδιο μηχανάκι (AX-1), μου είπε ότι οι τιμές του φαίνονταν τσιμπημένες σε σχέση με τον δικό του.

Τον γνωρίζει κανείς τον συγκεκριμένο, έχει κάποιος κάποιου είδους προσωπική εμπειρία;

Αν όχι υπάρχει κάποιος που θα προτείνατε, κατά προτίμηση αλλά όχι απαραίτητα στα Δυτικά της Θεσσαλονίκης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

δες αν εχει φιλτρο αερος η ειναι διαλυμενογια αρχη. Οι βαλβιδες ειναι ρυθμισμενες?

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

ΟΚ για αρχή θα κοιτάξω το φίλτρο και θα το αντικαταστήσω ή θα το καθαρίσω αν δεν είναι πολύ φθαρμένο, λέω να κάνω και έναν έλεγχο σ' όλες τις βίδες μήπως από τους κραδασμούς έχουν χαλαρώσει.

Για βαλβίδες δεν γνωρίζω πότε έγινε ή τελευταία ρύθμιση.
Το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο και το παλικάρι που το είχε πριν μου είπε ότι είχε κάνει όλα τα service πριν το βγάλει για πούλημα.

Anyway θα κοιτάξω να του κάνω ένα καλό συμμάζεμα να είναι έτοιμο για το χειμώνα.
Αλλά επειδή θέλω επιτέλους να μάθω τι διάολο γίνεται στον εσωτερικό κόσμο του μηχανακίου είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και παρατηρήσεις και γενικότερες οδηγίες μηχανολογικού προσανατολισμού.:yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Γίνε πιο συγκεκριμένος,που ακριβώς ακούς το θόρυβο?

To 650 δεν έχει κοκοράκια στις βαλβίδες αλλά καπελότα και από την άλλη δεν μου φαίνεται για φίλτρο η φασαρία.

Βάλε το μηχανάκι να δουλεύει και πλησίασε το αυτί σου σε διάφορα μέρη για να τον εντοπίσεις στο περίπου,μοτέρ? κεφαλή? εξάτμιση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Μόλις επέστρεψα από το μάστορα. Έβαλε στηθοσκόπιο και δεν του φάνηκε να ακούει κάτι ανησυχητικό. Πιθανόν να είναι κάποια βαλβίδα λέει. Παρ' όλα αυτά θα πάει από βδομάδα για γενικό έλεγχο και συμμάζεμα.

Δεν ξέρω αν είναι η καδένα χρονισμού γιατί αυτό λέγαν αρκετοί μετά από σχετικό ιντερνετικό ψάξιμο.

Εγώ τον ήχο τον εντοπίζω στο καρμπ, αλλά φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος.:_unsure:

Έχει κανείς άλλος καμιά γνώμη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (1000cc) shoei xr 1100 ταξιδιάρα

Αν το ακούς εκεί κοντά πιθανώς ακούς τις βαλβίδες εισαγωγής αν δεν χάνει από κάπου η εξάτμιση. 

Πάρε ένα κατσαβίδι μεγάλο και μακρύ με κοκάλινη λαβή  ακούμπα το στον κινητήρα και την λαβή στο αυτί σου. Ψάξε σιγά σιγά την γύρω περιοχή ακουμπώντας την μύτη σε διάφορα σημεία. Κάπου θα ακούσεις πιο δυνατά τον θόρυβο, εκεί είναι και το πρόβλημα γιατρέ μου! 

Αλλά αυτό το έκανε ο μάστορας είπες.  Εφόσον δεν ανησύχησε αυτός τότε ηρέμησε. 

Τροποποιήθηκε από τον Coyote Z750s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο ανησυχητικό είναι το γεγονός, αλλά αποφάσισα να το πάω στον μάστορα για ένα γενικό έλεγχο παρόλο που το είχε ελέγξει (οπτικά και μια βόλτα το έκανε δηλαδή) πριν το πάρω και μου έδωσε το τελικό ΟΚ για την αγορά.

Αγόρασες μοτό, αρχές Αυγούστου (με 40°C, έξω...)

Ελεγξες αν εχει λάδι όταν την πήρες ?

Πέταξες το παλιό + άλλαξες και φίλτρο λαδιού? (ασχετως τι σου ειπε ο πρωην ιδιοκτητης)

Οι υψηλες εξωτερικες θερμοκρασίες στα μονοκύλινδρα, ανοίγουν την όρεξη τους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι μεν το μηχανάκι αγοράστηκε αρχές Αυγούστου αλλά άρχισε να κυκλοφορεί από προχθές.

Ναι τα έλεγξα τα λάδια του και μοιάζουν ότι είναι ΟΚ. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι τα άλλαξε μαζί με το φίλτρο πριν 1000 χλμ και μάλιστα μου έδωσε και την κάρτα αλλαγής των λαδιών...
Τι να πω να μου πούλησε τέτοιο παπά δεν το νομίζω, δεν φάνηκε τέτοιος τύπος...αλλά βέβαια ποτέ δεν ξέρεις.

Γι' αυτό από βδομάδα αλλαγή όλα...

πριν 43 λεπτά, το μέλος Coyote Z750s έγραψε:

... αν δεν χάνει από κάπου η εξάτμιση. ...

Τώρα που το είπες και με μια πιο προσεκτική ματιά μάλλον κάπου χάνει η εξάτμιση γιατί βλέπω ένα μικρό λεκέ από καυσαέριο (μάλλον), κοντά στο σφιγκτήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν χάνει από εκεί και δεν έχει τρύπα πρέπει να αλλαχτεί η φλάντζα που έχει, δεν είναι ακριβή, ούτε και κάτι σοβαρό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Ok Coyote θα το ελέγξω το ΣΚ να δω τι παίζει.
Προτείνεις φλάντζα, σιλικόνη με αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες ή μια άλλη ουσία σαν αλοιφή (Copper Gasket - δεν έχω ιδέα πως το λένε στα Ελληνικά) που βλέπω στο tube.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 1 ώρα, το μέλος Canardo έγραψε:

Ok Coyote θα το ελέγξω το ΣΚ να δω τι παίζει.
Προτείνεις φλάντζα, σιλικόνη με αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες ή μια άλλη ουσία σαν αλοιφή (Copper Gasket - δεν έχω ιδέα πως το λένε στα Ελληνικά) που βλέπω στο tube.

Σε αυτό το λινκ θα βρεις το ανταλλακτικό που θες.  Ό,τι άλλο να βάλεις είναι πατέντα και εγώ πατέντες δεν κάνω.  Αυτό βέβαια είναι θέμα δικό σου το τι θα κάνεις. Αυτό που μάλλον θες είναι το 11009

http://www.motosp.gr/part.php?sc= 361 8 &partcat=Muffler(s)&model=KLR650&id=1146282&partno=11009-1666&year=2004#content

Τροποποιήθηκε από τον Coyote Z750s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Coyote ήσουν σαφής και εξαιρετικά χρήσιμος.
Thanx... και χρωστάω μπυράκι...:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν το μηχανάκι πήγε μάστορα για έναν γενικότερο, έλεγχο, αλλάχτηκαν καλού  κακού φίλτρο και λάδια, αντικαταστάθηκε το ψυκτικό υγρό.

Ο ήχος παραμένει και ο μάστορας υποστηρίζει ότι πιθανότατα έχει χαλαρώσει η καδένα χρονισμού, αλλά δεν ανησυχεί.
Μου είπε να ξαναπάω μετά από 10.000 χλμ να την δει εκτός και αν ο ήχος δυναμώσει, οπότε πάω πιο μπροστά.
Είναι γνωστό ότι κάποια KLR παρουσίαζαν πρόβλημα με τον τεντωτήρα (doohikey) της καδένας...

Θα δείξει.:_unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki vstrom (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Το αντιβαρο εσπαγε κ επεφτε μεσα χυμα , τοτε το μηχανακι ετρεμε σαν κομπρεσερ.Ομως αυτο γινοταν σε παλιοτερα μοντελα απο αυτο που εχεις. Η καδενα ειναι κατα καποιο τροπο αναλωσιμο κ αυτο μετα απο πολλα χιλιομετρα. 

Τι λαδι εβαλες?Εγω στο κουλουρι εβαζα bellray thumber και ηταν τσεκα το εργαλειο.Με μοτουλ 5100 εκανε σαν τραχτερ κ γενικα δε του πηγαιναν καθολου καλα.

Α τσεκαρε λιγο εκει που ειναι το καρμπυΛατερ κ συνδεετε με τον κινητηρα εχει ενα λαστιχενιο πραμα που δε ξερω πως λεγετε..Τσεκαρε μην ακοθγεται κ απο κει αμα σοθ εχει κανει κανα σκισιματακι ..ειναι ψιλοκλασσικο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ για την υπόδειξη, θα το ελέγξω άμεσα.

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης χρησιμοποιούσε λάδι MOTORΕX.

Ο κατασκευαστής έχω την εντύπωση ότι προτείνει MOTUL.

Ο μάστορας λέει ότι έβαλε πλήρως συνθετικό MOTUL το οποίο όμως αγοράζει με το βαρέλι.

Αμέσως μετά την αλλαγή λαδιών μου φάνηκε πολύ καλύτερη η αίσθηση, αλλά μπορεί απλά να είναι ιδέα μου.
Θα δω πως θα πάει και ίσως στην επόμενη αλλαγή να δοκιμάσω το Bellray, το οποίο μου το έχουν προτείνει και άλλοι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν ανασταίνω αυτό το παλιό thread γιατί με έχει πιάσει παράνοια με αυτόν τον γαμώ-ήχο.

Κάτι δεν μου αρέσει.:think:

Άσε μας ρε @Canardo με τα χρέπια που πας και μαζεύεις.:rotfl:

Δύο μάστοροι που το άκουσαν ο καθένας είχε διαφορετική άποψη.

Ο πρώτος:" Έτσι κάνουν αυτά! Έλα για προληπτική αλλαγή καδένας εκκεντροφόρων μετά από 10.000 χλμ." (Συμπληρώθηκαν πριν από λίγες μέρες-70.000 το σύνολο).:blink:

Ο δεύτερος:"Ε, kawasaki, τι περιμένεις?! Είναι μάπα η γλύστρα της καδένας (εκκεντροφόρων). Να στην αλλάξω αν σε χαλάει ο θόρυβος, αλλά σε λίγο καιρό πάλι έτσι θα ακούγεται".:blink:

Τι έχει ελεγχθεί από εμένα:
Διάκενα βαλβίδων το χειμώνα και αντικαταστάθηκαν καπελώτα όπου χρειάστηκε.
Τεντοτήρας καδένας. Κάνει κλικ, μετά το reset. (οπότε μάλλον δουλεύει).
Τεντοτήρας καδένας αντίβαρου (doo-hickey, το λεγόμενο) δεν φαίνεται να έχει ραγίσει, σπάσει κλπ. Όσο φυσικά μπόρεσα να δω χωρίς να το βγάλω, αφαιρώντας απλά το καπάκι του βολάν.

Ακούει κανείς τίποτα περίεργο;
Είναι μόνο ιδέα μου;;; (Γιατρέ ακούω περίεργους ήχους, είμαι καλά :crazy:)
https://www.dropbox.com/s/yka4r9fhtdv1ofv/WP_20190430_001.mp4?dl=0

Μιλάμε πετυχαίνω μονοκύλινδρο στο φανάρι και στήνω αυτί. :detective:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καδένα.

Το οτι ο τεντωτηρας δουλευει σωστα, δεν παει να πει οτι θα ειναι τελειως αθορυβη.

Μεχρι το επομενο "κλικ" του μηχανισμου καστανιας που εχει, η καδενα δεν εχει "τεντωσει" οσο χρειαζεται, επομενως ακουγεται.

Μην χαλιεσαι και κανε υπομονη μεχρι το επομενο κλικ του, μπορει να αργησει, μπορει και οχι.

Οσο η καδενα ακουγεται μονο στο ρελαντι ή μονο οταν ειναι κρυο, η μονο με λιγες στροφες... δεν τρεχει τιποτα.

Με τις καταλληλες προφυλαξεις μην βγαλεις γκολ το χρονισμο - πηδηξει δοντι (δεν το γνωριζω απ'εξω το μοτερ και τα τερτιπια του) αφαιρεσε ΠΡΩΤΑ το ελατηριο και επειτα τον τεντωτηρα. Εαν δεν ειναι σε πληρη εκταση και εχει ακομα δρομο, τοτε η καδενα σου ως προς το τεντωμα της ειναι ενταξει.

Καθαρισε τον καλα με σπρει φρενων η παραφινελαιο, λαδωσε τον, κουμπωσε τον και επειτα βαλε ελατηριο.

Μη σκας ιδιαιτερα παντως... δεν ακουγεται ανησυχητικα....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Canardo έγραψε:

Τεντοτήρας καδένας αντίβαρου (doo-hickey, το λεγόμενο) δεν φαίνεται να έχει ραγίσει, σπάσει κλπ. Όσο φυσικά μπόρεσα να δω χωρίς να το βγάλω, αφαιρώντας απλά το καπάκι του βολάν.

δες την ρύθμιση του.

ειχαν θεμα, με σπασμενους ρυθμιστες, και γενικα ειναι μάπα το συστημα της Καβα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Καδένα δεν νομίζω,αυτή κάνει το χαρακτηριστικό ψιλό ήχο-χτύπημα.Κοίτα αυτό που σου λέει ο Θανάσης Ινόβα.

Για μένα πάντως μην πειράξεις τίποτα,δεν έχεις ακούσει πως κάνει το δικό μου 600 !

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν, σε πρώτη φάση λέω να πάω για καφέ στο παλικάρι που μου το πούλησε να μου πει αν ακούγονταν πάντα τόσο το "τρακτέρ".

Λέτε να δοκιμάσω κανένα άλλο λαδάκι, μήπως και δεν του πάει το ipone;;;:think:

Το σύστημα του τεντωτήρα είναι όντως μάπα.
Νομίζω ότι είχα ελέγξει το ρυθμιστή και ήταν στη μέση περίπου, αλλά θα το ξαναδώ.
Το περίφημο αυτό ανταλλακτικό από τον eagle mike ("Μιχάλης ο Αϊτός" :mB_kalo_e:) το βρίσκω 80-90€!
Σαν πολλά μΕ φαίνονται.

Λέτε να έχουν απορυθμιστεί τίποτα βαλβίδες και να βρίσκουν;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Νταγιάνγκ (120cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Αν θεωρείται σπαμ ας σβηστεί

1zev5sx.jpg

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν φημίζομαι για την ακοή μου , πάντως δεν άκουσα κάτι το ανησυχητικό . Ίσως για καμιά βαλβίδα μου κάνει . Συμφωνώ με τον stavros-2stroker  , εγώ θα το αγνοούσα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Λέτε να έχουν απορυθμιστεί τίποτα βαλβίδες και να βρίσκουν;;;

απο το βίντεο, δεν ακουγεται κατι τετοιο.

Μιας και ειμαι ακομη κάτοχος DR 650, όπου ειναι ο εφιάλτης όσων ακουνε ''τσικι-τσικι ωχ κατι βαράει'', και φυσικα και αυτο το μοτερ εχει καδενα αντικραδασμικού άξονα με ρυθμιση ανα........6Κ (!), να σου πω οτι ΟΤΑΝ ρυθμιζόταν σωστα, έπαυε ΕΝΑΣ απο τους θορύβους.

Χρειάζεται να μπεις στην διαδικασια, να μπορεις να διαγνώσεις ΤΙ ειναι ΚΑΘΕ φορά. Αλλιως, θα χαθεις με υποθεσεις και πολυ πιθανό άσκοπα έξοδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

ΟΚ παίδες, σταματάω να ανησυχώ. :biggrin:

Έχω και το άλλο σύνδρομο (το linuxάδικο) που λέει "Fix it till it's broken".:fool:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

ΟΚ παίδες, σταματάω να ανησυχώ. :biggrin:

Έχω και το άλλο σύνδρομο (το linuxάδικο) που λέει "Fix it till it's broken".:fool:

Φυσικα, για να παψει τελειως καθε ηχος του μοτερ, κουμπωνεις επανω μια αφτερμαρκετ χωρις σιγαστηρα και ηρεμεις.

ΕΣΥ.... οι αλλοι, δεν ξερω, αλλα ηρεμεις! :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.