Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
vdik

Μετά το καλύτερο μηχανάκι του κόσμου...ΤΙ? ;)

12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki Versys Kawasaki Ninja H2 (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα!

Αν και γράφω σπάνια στο φόρουμ το παρακολουθώ στενά και σήμερα είναι μια από τις μέρες που έχω μπερδευτεί τόσο που θέλω βοήθεια!

Λοιποοοοοοον το θεματάκι έχει ως εξής. Το Versaki κλείνει 10ετία πλέον και αν και δεν έχω κανένα παράπονο από αυτό θέλω μια αλλαγή! Οι ανάγκες έχουν ως εξής:

• Καθημερινό Commuting (~50χλμ) στη δουλειά σε ανοιχτό δρόμο με ταχύτητες 120-170 αναλόγως τα κέφια (και την τσέπη) 9 μήνες το χρόνο
  • Εκδρομούλες 300-500χλμ κάθε 1,2 μήνες στο περίπου
  • Μία καταδρομική 1500χλμ 1 φορά το χρόνο
  • Όντας το βασικό μου μέσω μεταφοράς τον περισσότερο χρόνο εξυπακούεται πως πρέπει να είναι οικονομικό ως προς την κατανάλωση αλλά και τα service (μιας που γράφω χλμ)
  • Επαρκής ανεμοκάλυψη (τα naked είναι του σατανά!)

Budget ~5000 ίσως 6κ για κάτι εξαιρετικό.

Κοιτάω προς το παρόν GSF650S, ER6-F μοντέλα '14+ (περνάει από το μυαλό μου και κάτι σε TDM ίσως :bash:).. αλλά σε γενικές γραμμές έχω πελαγώσει!

Όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες λοιπόν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Απο το να παρεις καποιο απο αυτα τα 3 καλυτερα κρατα το η παρε το 15+.

Αλλιως απο τα 3 το suzuki.θα σε βολεψει μια χαρα για την χρηση που θες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου.. Κλίκ

Θα περίμενα λίγο καιρό όμως γιατί από ότι βλέπω οι τιμές είναι ακόμα ψηλά, μόλις αρχίσουν οι πρώτες βροχούλες θα πάνε προς τα κάτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος Joe15 έγραψε:

Απο το να παρεις καποιο απο αυτα τα 3 καλυτερα κρατα το η παρε το 15+.

Αλλιως απο τα 3 το suzuki.θα σε βολεψει μια χαρα για την χρηση που θες.

Ναι εννοείται πως σκέφτηκα να πάρω το 15+ αλλά η τιμή ξεφεύγει πάνω από το budget και πλησιάζει την τιμή του καινούργιου (λογικό). Ως προς το sutzuki οι ενδοιασμοί είναι 2: 1. Λιγότερη άνετη θέση οδήγησης 2. Κόστος κτήσης όντας 4Κ

πριν 3 ώρες, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

Άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου.. Κλίκ

Θα περίμενα λίγο καιρό όμως γιατί από ότι βλέπω οι τιμές είναι ακόμα ψηλά, μόλις αρχίσουν οι πρώτες βροχούλες θα πάνε προς τα κάτω.

Γενικά το CBF μου αρέσει σαν μηχανάκι (είχα 650 καρμπιρατέρ) αλλά το φοβάμαι ειδικά το 1000 για καθημερινό μέσο μεταφοράς από άποψη κόστους/συντήρησης!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Φίλε, με όλο το θάρρος και χωρίς να με παρεξηγήσεις. Μήπως να πάρεις το βερσακι, να ρίξεις καμιά μακρινή βόλτα να περάσεις ωραία, οπότε και να το ερωτευτείς από την αρχή; Γιατί το λέω αυτό;

Διότι το Versys "τσεκάρει" όλα τα κουτάκια σε αυτά που ζητάς για την καθημερινότητα σου. Το λες και μόνος σου. Το "καλύτερο μηχνακι". Μήπως αν το προσεγγίσουμε αλλιώς; Υπάρχει κάτι που σε χάλασε/απογοήτευσε/σου έλειψε στο/από το Versys;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Φίλε, με όλο το θάρρος και χωρίς να με παρεξηγήσεις. Μήπως να πάρεις το βερσακι, να ρίξεις καμιά μακρινή βόλτα να περάσεις ωραία, οπότε και να το ερωτευτείς από την αρχή; Γιατί το λέω αυτό;

Διότι το Versys "τσεκάρει" όλα τα κουτάκια σε αυτά που ζητάς για την καθημερινότητα σου. Το λες και μόνος σου. Το "καλύτερο μηχνακι". Μήπως αν το προσεγγίσουμε αλλιώς; Υπάρχει κάτι που σε χάλασε/απογοήτευσε/σου έλειψε στο/από το Versys;

Όχι φίλε μου εννοείται δεν παρεξηγώ! Είμαι φρέσκος και γεμάτος από βόλτες. Όπως γράφω δεν έχω κανένα παράπονο από το Versaki ίσως λίγο γκαζάκι παραπάνω να ήθελα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Ο λόγος που ψάχνω (τα τελευταία 2 χρόνια και το μετανιώνω) είναι γιατί θέλω αλλαγή. Πριν το Versys άλλαζα μοτοσυκλέτα κάθε 2ο χρόνο. Μετά το Versys αφενός ήρθε και η οικογένεια οπότε οι "μαγκιές" κομμένες αφετέρου βολεύτηκα γιατί τα κάνει όλα και συμφέρει αλλά νομίζω πως αρχίζω και το βαριέμαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Κανενα tiger 1050;

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

πριν 34 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Κανενα tiger 1050;

+1 στο Tiger @vdik. Άλλος χαρακτήρας, αλλά με παρόμοια χρηστικότητα με το Versys, θα κάνει ό,τι θες και ζητάς. Και περισσότερο γκάζι που θες και πιθανότατα καλύτερο στο ταξίδι. Τώρα για οικονομία καυσίμου (σίγουρα αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με το Versys αλλά εξαρτάται και από την ορθοπεδική εικόνα του δεξιού σου καρπού αυτό) και service θα μιλήσουν οι σχετικοί νυν και πρώην κάτοχοι. Το budget σου είναι μάλλον πολύ καλό για ένα καλό Tiger

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia RSV4R HJC RPHA-10 Kawasaki Versys (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Άσε τα μηχανάκια και μείνε στο αμάξι ρε, γέρασες, δεν είναι για σένα αυτά πλέον !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 45 λεπτά, το μέλος gkourv έγραψε:

Άσε τα μηχανάκια και μείνε στο αμάξι ρε, γέρασες, δεν είναι για σένα αυτά πλέον !!!

Σε περίμενα χαχαχαχααχαχ!

Άσε μας κουκλίτσα μου που κάνεις 1000χλμ το χρόνο και αυτά μόνο σε πίστα :P 

πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Κανενα tiger 1050;

πριν 54 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

+1 στο Tiger @vdik. Άλλος χαρακτήρας, αλλά με παρόμοια χρηστικότητα με το Versys, θα κάνει ό,τι θες και ζητάς. Και περισσότερο γκάζι που θες και πιθανότατα καλύτερο στο ταξίδι. Τώρα για οικονομία καυσίμου (σίγουρα αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με το Versys αλλά εξαρτάται και από την ορθοπεδική εικόνα του δεξιού σου καρπού αυτό) και service θα μιλήσουν οι σχετικοί νυν και πρώην κάτοχοι. Το budget σου είναι μάλλον πολύ καλό για ένα καλό Tiger

Χμμ δεν είναι κακή ιδέα, θα κάνω την έρευνά μου, για κατανάλωση από ότι βλέπω fuelly δεν έχει μεγάλη διαφορά από τα προαναφερθέντα (~0.5 L/100)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Γενικα απο την χρήση που λες οτι κάνεις αν πας σε μεγαλύτερα,είτε 3Κ είτε 4Κ δεν θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά σε καθημερινό κόστος,καταναλώσεις ελάχιστα παραπάνω που δεν θα σου φανεί,στην καθημερινή χρήση αφου πας ανοιχτό δρόμο όλα κανα 5-6 θα καίνε,στις βόλτες πάλι απο σένα εξαρτάται αλλα πάλι πολύ μεγάλη διαφορά δεν θα έχεις.

Μόνο λίγο πιο ακριβά σέρβις μιας και το βέρσις έχει συντήρηση πάπιας και κάνα λαστιχάκι πιο νωρίς και 20€ ακριβότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

Δημοσιεύτηκε

Απο αυτά που ανέφερες στο πρώτο σου μήνυμα θα κοιταζα το suzuki.

Ουσιαστική αλλαγη απο το δικυλινδρο βερσυς, κατι εντελώς διαφορετικο, που μενει ομως μεσα στα ορια των εξόδων. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this