FZMAN

Φαγωμάρα μεταξύ Ευρώπης και Ασίας (Διάσπαση θέματος)

336 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Καο στις ταξινομήσεις στην κατηγορία του πάντως πρώτο είναι το GS http://www.bikeit.gr/articles/reportaz/11726-reportaz-2017-taxinomiseis-4minou-2017-top20-motosikletwn.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

@Red1 Απλωσες σεντονι για τραχανο χωρις να πιασεις το νοημα το τι ηθελα να πω στον ωριονα. Anyway...δε σε παρεξηγαω, σε ξερω με ξες, απλως εγω για να γραψω τοσα θελω κανα 2 μερες, και σε ποναω ενα πραμα

Κατσε να ανοιξω το Photoshop τωρα για να σε απαντησω στην πρωτη ερωτηση μιας και δεν μπορω με λογια..

πριν 4 ώρες, το μέλος Red1 έγραψε:

Kώστα, ειλικρινής ερώτηση γιατι εισαι απο τους ελάχιστους δε γουστάρω να ειρωνευτώ εδω μέσα :
H λύση ποια είναι ? Να πάμε να πάρουμε Africa 20 ετίας ή VFR...

Εσυ γιατι νομιζεις οτι γλυστραει η Τσιμισκη.....:2funny::2funny::2funny:

Cafrica.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 38 λεπτά, το μέλος Verbal Kint έγραψε:

Μαλλον ηταν βαρια αυτα που πηρα τοτε...:2funny:

Το κοινο ειναι οτι ειμαστε και οι δυο...."πελατες" απο επιλογη και ο καθενας με τον τροπο του για αυτο χρειζουμε καποιας..."ειδικης αντιμετωπισης".

Εσυ εχεις πιο φτηνα ανταλλακτικα και μαστορικα απο μενανε γιατι οτι και αν κανεις το κανεις σε μεγαλυτερη συχνοτητα απο τον Ιαπωνα και ΠΑΝΤΑ στο συνεργειο αρα πιστευω ακραδαντα οτι εχεις καποιες αρκετα καλυτερες τιμες απο καποιον που παταει συνεργειο πολυ σε πολυ πιο αραια διαστηματα και για λιγοτερο εξεζητημενα πραγματα. Να διευκρινισω οτι δεν αναφερομαι σε βλαβες, αλλα σε ιδιαιτεροτητες που εχουν τα περισσοτερα ευρωπαικα μηχανακια στην συντηρηση τους πραγμα που σε οδηγει αναγκαστικα στο συνεργειο.

Εδιτ

καταλαβα εκ των υστερων τι ηθελες να πεις και μαλλον εχεις δικιο...

Τροποποιήθηκε από τον ΩΡΙΩΝ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάτι τύποι, υβρίζουν με ΧΥΔΑΙΟΤΑΤΟ και ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΤΑΤΟ τρόπο, όποιον δεν συμφωνεί 100% μαζί τους ότι η επιλογή τους, είναι η καλύτερη-γαμιστερότερη-αποδοτικότερη μοτοσυκλέτα του κόσμου, και δημιουργούν επί μονίμου βάσεως φασαρίες και εκτροχιασμούς γιατί ''τους πνίγει το δικιο τους'' μωρέ τα καημένα τα παιδιά, result all of them , ο flying λέει βλακείες.

Μάλιστα. Συνεχίστε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Benelli TRK (251cc) Αλλος T310

Δημοσιεύτηκε

Οτι δηλαδη συμφωνειτε στο 80% και γινεται της πουτανας για το αλλο 20%; :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Κάτι τύποι, υβρίζουν με ΧΥΔΑΙΟΤΑΤΟ και ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΤΑΤΟ τρόπο, όποιον δεν συμφωνεί 100% μαζί τους ότι η επιλογή τους, είναι η καλύτερη-γαμιστερότερη-αποδοτικότερη μοτοσυκλέτα του κόσμου, και δημιουργούν επί μονίμου βάσεως φασαρίες και εκτροχιασμούς γιατί ''τους πνίγει το δικιο τους'' μωρέ τα καημένα τα παιδιά, result all of them , ο flying λέει βλακείες.

Μάλιστα. Συνεχίστε...

Μιχάλη, ένα απλό θα σου πω, το δέχεσαι δε το δέχεσαι......

Όταν μπαίνεις με το υφάκι του ξερόλα είτε για να κοροϊδέψεις, είτε για να ειρωνευτείς, είτε για να χαϊδέψεις το δεξί του Μπαμπινιώτη, είναι λογικό να μπει μετά ο Ωρίων ή ο red1 και να γίνει της πόπης το κάγκελο!!

Και κάθε φορά, είμαι έτοιμος να απαντήσω με αυτό:

Και όχι μόνο σε σένα, αλλά και στον Γιώργο (Ωρίων) και στον Στέλιο (red1).

Αλλά δυστυχώς η πιθανότητα σε σένα είναι ιδιαιτέρως αυξημένη. Τον τελευταίο καιρό μάλιστα, τείνει στη μονάδα.......

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μάλιστα. Συνεχίστε...

Να  θεμελιωνεις και να αντικρουεις πολιτισμενα και χωρις ουγκανητα σε οτι μπορεις να εχεις ενστασεις .Χτυπιεσαι και πασχιζεις να μειωσεις τους συνομιλητες σου και το μονο που καταφερνεις ειναι ενοχλητικος θορυβος κενου περιεχομενου Να αντικρουσεις ευχαριστως και σε παρακαλω για αυτο και να στηριζεις τα λεγομενα σου αλλα με εμπειριες κατοχης και οχι με θεωρητικη και αχρηστη μπουρδολογια περι κομβιων και εσωβρακων ,σεβαστη γνωση -βεβαιως ,βγαλμενη απο τα παλιατζιδικα που ψωνιζεις ακρωτηριασμενα χρεπια 

Το μηχανακι φιλτατε  οτι και να κανεις ειναι ακριβο αθλημα και εκτος και εαν εχεις καποιο κληρονομικο χαρισμα, δεν ειναι και τοσο λογικο να μας παριστανεις τον Κομφουκιο  χωρις να εχεις οδηγησει κατι νεοτερο απο τον ξαδελφο μου τον Κωστα που απολυεται απο το Ναυτικο σε ενα μηνα

Αραξε στα ενδιαφεροντα σου που απεχουν παρασαγγας απο τα δικα μου και τραβα να ασκησεις την κρητικη εκει που εχουν αναγκη το γελιο και την χαρα  και που σε  παιρνει ,δλδ σε κανενα περιφερειακο συνεργειο για παπιες .Εμενα δεν σε παιρνει να με ειρωνευτεις καθως για να υπαρξω δεν εχω αναγκη να κανω αυτα που κανεις.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ακριβώς εδώ είναι το παράδειγμα, αφού ο Γιώργος δε μπόρεσε να κρατηθεί.....

Ξεκινάει πολύ καλά, τόσο καλά που αρχίζω να ανησυχώ......Πάρα πολύ καλά.....

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΩΡΙΩΝ έγραψε:

Να  θεμελιωνεις και να αντικρουεις πολιτισμενα και χωρις ουγκανητα σε οτι μπορεις να εχεις ενστασεις .Χτυπιεσαι και πασχιζεις να μειωσεις τους συνομιλητες σου και το μονο που καταφερνεις ειναι ενοχλητικος θορυβος κενου περιεχομενου Να αντικρουσεις ευχαριστως και σε παρακαλω για αυτο και να στηριζεις τα λεγομενα σου

...και στο καπάκι το γ@μεί όσο δεν πρέπει......

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΩΡΙΩΝ έγραψε:

αλλα με εμπειριες κατοχης και οχι με θεωρητικη και αχρηστη μπουρδολογια περι κομβιων και εσωβρακων ,σεβαστη γνωση -βεβαιως ,βγαλμενη απο τα παλιατζιδικα που ψωνιζεις ακρωτηριασμενα χρεπια 

Το μηχανακι φιλτατε  οτι και να κανεις ειναι ακριβο αθλημα και εκτος και εαν εχεις καποιο κληρονομικο χαρισμα, δεν ειναι και τοσο λογικο να μας παριστανεις τον Κομφουκιο  χωρις να εχεις οδηγησει κατι νεοτερο απο τον ξαδελφο μου τον Κωστα που απολυεται απο το Ναυτικο σε ενα μηνα

Αραξε στα ενδιαφεροντα σου που απεχουν παρασαγγας απο τα δικα μου και τραβα να ασκησεις την κρητικη εκει που εχουν αναγκη το γελιο και την χαρα  και που σε  παιρνει ,δλδ σε κανενα περιφερειακο συνεργειο για παπιες .Εμενα δεν σε παιρνει να με ειρωνευτεις καθως για να υπαρξω δεν εχω αναγκη να κανω αυτα που κανεις.

Ακόμα κι αν προσπεράσω τα ακρωτηριασμένα χρέπια και τα παλιατζίδικα, ΔΕ μπορώ να προσπεράσω με τίποτα τα σχόλια που έχουν να κάνουν με τη ΖΩΗ και τον βιοπορισμό του συνομιλητή του.

Χέστηκα για το τι έχει οδηγήσει ή όχι ο Flying. Ειλικρινά.

Αλλά η οικονομική άνεση του Γιώργη, δε του δίνει ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση, το δικαίωμα να κρίνει ή να κοροϊδέψει το δικαίωμα ή τις επιλογές του άλλου στο πως θα ζήσει ή θα γεμίσει το ψυγείο του.

Γιώργη, απαράδεκτο..........Α π α ρ ά δ ε κ τ ο !!!!

Κι όλα αυτά, όλη αυτή η σκέψη και κουβέντα, για τα ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ τα μηχανάκια που έχω, που έχεις, που έχει.....

Όχι ρε φίλε, να πάνε να γαμηθούν τα μηχανάκια και ο Σοϊχίρο και ο Castiglioni........

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 24 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Ακριβώς εδώ είναι το παράδειγμα, αφού ο Γιώργος δε μπόρεσε να κρατηθεί.....

Ξεκινάει πολύ καλά, τόσο καλά που αρχίζω να ανησυχώ......Πάρα πολύ καλά.....

...και στο καπάκι το γ@μεί όσο δεν πρέπει......

Ακόμα κι αν προσπεράσω τα ακρωτηριασμένα χρέπια και τα παλιατζίδικα, ΔΕ μπορώ να προσπεράσω με τίποτα τα σχόλια που έχουν να κάνουν με τη ΖΩΗ και τον βιοπορισμό του συνομιλητή του.

Χέστηκα για το τι έχει οδηγήσει ή όχι ο Flying. Ειλικρινά.

Αλλά η οικονομική άνεση του Γιώργη, δε του δίνει ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση, το δικαίωμα να κρίνει ή να κοροϊδέψει το δικαίωμα ή τις επιλογές του άλλου στο πως θα ζήσει ή θα γεμίσει το ψυγείο του.

Γιώργη, απαράδεκτο..........Α π α ρ ά δ ε κ τ ο !!!!

Κι όλα αυτά, όλη αυτή η σκέψη και κουβέντα, για τα ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ τα μηχανάκια που έχω, που έχεις, που έχει.....

Όχι ρε φίλε, να πάνε να γαμηθούν τα μηχανάκια και ο Σοϊχίρο και ο Castiglioni........

Τζων νομιζω δεν την παλευεις αποψε. Πως συναγεται οτι εθιγει οποιοδηποτε βιοποριστικο χαρακτηριστικο ; Επειδη ο αλλος δεν δινει πανω απο 700 ευρω για μηχανακι σημαινει αυτοματως οτι αυτο αποτελει τεκμηριο οικονομικης δυσπραγιας  και οχι επιλογης ;

Πολυ αυθαιρετο αδερφε και σε εχω για λογικοτερο.Δεν διανοουμε να θιξω για να το ξεκαθαρισουμε τον αλλον στις οικονομικες του δυνατοτητες ,ουτε το εχω κανει ποτε ,ουτε θα το κανω και γιατι και δεν ειναι λογικο και γιατι θα ηταν  ατιμο.Αυτο ακριβως ειναι που δεν εχεις καταλαβει ,που υποστηριξε στα ποστ του ο red και που ο μοτολοβερ εκανε προσωπικη αναγωγη με στοιχηματα ρευστοτητας και λοιπες .....Ο φλαιν απο κολλημενες επιλογες και οχι απο αδυναμια  διαθετει το μουσειο Μπενακη Εαν ισχυει το αντιστροφο θα ζητησω 1000000000000000 συγνωμες.

τελος

Τροποποιήθηκε από τον ΩΡΙΩΝ
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Αυτά είναι άκρα. Με ξεγυμνωμενη την αλήθεια και ο ιπτάμενος έχει το δίκιο του και ο Ωρίων. Γιατί δεν αποδέχονται κάποιοι τον ιπτάμενο όπως είναι? Γιατί να αλλάξει χαρακτήρα? Άδικα σήμερα χτυπήθηκε. Ο Ωρίων κάνει πάντα ένα λάθος να κρύβεται πίσω από τις δοκιμές και τις κατοχιές του, το ότι τα έχει και τα δοκιμάζει δεν μου λέει τίποτα, μα τίποτα ως προς την δυνατότητα του να κρίνει. Δοκιμές πάει και κάνει και το παιδί με το βινταζ Καβασάκι το μπλέ και γελάει όλο το mybike, σόρρυ κιόλας. Ας γράφουν και οι δύο ελεύθεροι. Αυτά που πρέπει να κερδίσουμε όλοι από τους δύο τους δόξα το Θεό με λίγο μυαλό μπορούμε.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος ΩΡΙΩΝ έγραψε:

Νομιζω κανεις καποια αλματα λογικης.

Πως και εχεις καταληξει στο συμπερασμα οτι μεχρι τωρα ειχα μονο ευρωπαικα μηχανακια και καθολου γιαπωνεζικα

ετσι ωστε να μην γνωριζω τα πραγματα που εσυ γνωριζεις εσυ σαν κατοχος ιαπωνικου.

VFR800 VTEC,XX,SILVERWIND 600 (απο χοντα μιας και εισαι χοντακιας)

Εχεις τρια ποδηλατα των 100 ευρω εκαστο των οποιων το λαστιχα (φουιτ που λεμε εμεις) τα φτιαχνεις στο ποδηλαταδικο, με 10 ευρω εκαστο.

Εχω ενα ποδηλατο των 50 ευρω που φτιαχνω το λαστιχο μονος μου με υλικα αξιας 2 ευρω.

Υπαρχει και ο Αλβανος που εχει κλεψει το ποδηλατο και οταν παθει λαστιχο το φτιαχνει με υλικα της φυσης (true story) δωρεαν γιατι ειναι αναγκασμενος απο τη φτωχια του να το κανει.

Τι σε κανει να πιστευεις οτι εσυ ξερεις απο ποδηλατα καλυτερα απο τον Αλβανο?

Η ποσοτητα τους? Η τιμη τους? Ή το ποσο εχεις ασχοληθει προσωπικα μαζι τους?

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΩΡΙΩΝ έγραψε:

Για πε !!! εσενα ποια ευρωπαικα σου βγαλανε το λαδι;

Κανενα.

Για τον απλουστατο λογο οτι για να σου βγαλει κατι το λαδι...πρεπει να εχεις "λαδι", if you know what i mean...

Μηχανακι που δεν μπορω να το βαλω χερι δεν το βαζω σπιτι, μιας που δεν εχω ουτε την οικονομικη πολυτελεια να το πηγαινω για ψιλου πηδημα μαστορα γιατι ειναι..."ιδιαιτερο",  ουτε καν τον μαστορα κοντα. 160km πηγαινε-ελα (...και διαβαζω Αθηναιους να λενε "ψαχνω μαστορα στο Αιγαλεω" π.χ. και φρικαρω) και αν ειναι να το αφησω εκει θελω αστικο-τρενο-κτελ για να γυρισω πισω και αλλα τοσα να παω να το παρω. 5-6 ωρες χαλαρα, να μη μιλησω για την ταλαιπωρια. Οπως επισης μηχανακι που δεν μπορω να το φτιαξω "στο δρομο". Πες με τωρα εσυ οτι αυτη ειναι επισκευη συμπλεκτη "του δρομου" και εγω θα παω να το παρω αυριο...

Οποτε για παραδειγμα αντι να παω μαστορα και να εχω ολη αυτη την ταλαιπωρια εφτιαξα μονος μου 4ρι υποπιεσομετρο και συγχρονισα τα starter valve της μπεκιερας απο το VFR (θα ξερεις φανταζομαι, Vtec ειχες), αλλαξα ρυμιστη πιεσης στην μπεκιερα με νεο, εβγαλα pair, κτλπ. ολα αυτα μεσα σε μια παλια αποθηκη (garage που λετε εσεις εκει χαμω) ολομοναχος

(Και μιας που μου εμεινε και το υποπιεσομετρο, κοιταξα και της γριας που δουλευε ρολοι...)

Και τωρα που με εμαθες τι κανω, για πες, σε τι ευρωπαικο μπορω να βαλω τετοιο χερι?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Εχω την εντυπωση οτι με τον Γαυριλο δεν γελαει κανεις με την κακη εννοια.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος elprimerozen έγραψε:

. Ο Ωρίων κάνει πάντα ένα λάθος να κρύβεται πίσω από τις δοκιμές και τις κατοχιές του, το ότι τα έχει και τα δοκιμάζει δεν μου λέει τίποτα, μα τίποτα ως προς την δυνατότητα του να κρίνει. 

Αυτο εαν το αναλυσεις επεξηγωντας κατω απο ποια συνθηκη δεν μπορω να ασκησω κριτικη σε αυτο που κατεχω ενω θα μπορει αλλος που δεν το κατεχει ,ευχαριστως να εκπλαγω.Εξαιρουμενης της ιδιωτιας βεβαιως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΩΡΙΩΝ έγραψε:

Αυτο εαν το αναλυσεις επεξηγωντας κατω απο ποια συνθηκη δεν μπορω να ασκησω κριτικη σε αυτο που κατεχω ενω θα μπορει αλλος που δεν το κατεχει ,ευχαριστως να εκπλαγω.Εξαιρουμενης της ιδιωτιας βεβαιως

Δεν είπα ότι δεν μπορείς να ασκήσεις κριτική, είπα ότι η κριτική σου εμένα δεν μου λέει κάτι γιατί δεν γνωρίζω το feedback που λαμβάνεις. Πχ. Υπάρχουν οδηγοί δοκιμαστές που κάνουν σωστές ρυθμίσεις και γρήγοροι οδηγοί αγώνων που δεν ξέρουν να περνάνε αυτό που χρειάζεται στους μηχανικούς. Άρα? Πώς να ξέρω τι λαμβάνεις? Ξέρω όμως όσο καιρό σε διαβάζω τι πρέπει εγώ να καταλάβω και να πάρω από τις δικιες σου εμπειρίες. Αυτό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος Verbal Kint έγραψε:

Εχεις τρια ποδηλατα των 100 ευρω εκαστο των οποιων το λαστιχα (φουιτ που λεμε εμεις) τα φτιαχνεις στο ποδηλαταδικο, με 10 ευρω εκαστο.

Εχω ενα ποδηλατο των 50 ευρω που φτιαχνω το λαστιχο μονος μου με υλικα αξιας 2 ευρω.

Υπαρχει και ο Αλβανος που εχει κλεψει το ποδηλατο και οταν παθει λαστιχο το φτιαχνει με υλικα της φυσης (true story) δωρεαν γιατι ειναι αναγκασμενος απο τη φτωχια του να το κανει.

Τι σε κανει να πιστευεις οτι εσυ ξερεις απο ποδηλατα καλυτερα απο τον Αλβανο?

Η ποσοτητα τους? Η τιμη τους? Ή το ποσο εχεις ασχοληθει προσωπικα μαζι τους?

Κανενα.

Για τον απλουστατο λογο οτι για να σου βγαλει κατι το λαδι...πρεπει να εχεις "λαδι", if you know what i mean...

Μηχανακι που δεν μπορω να το βαλω χερι δεν το βαζω σπιτι, μιας που δεν εχω ουτε την οικονομικη πολυτελεια να το πηγαινω για ψιλου πηδημα μαστορα γιατι ειναι..."ιδιαιτερο",  ουτε καν τον μαστορα κοντα. 160km πηγαινε-ελα (...και διαβαζω Αθηναιους να λενε "ψαχνω μαστορα στο Αιγαλεω" π.χ. και φρικαρω) και αν ειναι να το αφησω εκει θελω αστικο-τρενο-κτελ για να γυρισω πισω και αλλα τοσα να παω να το παρω. 5-6 ωρες χαλαρα, να μη μιλησω για την ταλαιπωρια. Οπως επισης μηχανακι που δεν μπορω να το φτιαξω "στο δρομο". Πες με τωρα εσυ οτι αυτη ειναι επισκευη συμπλεκτη "του δρομου" και εγω θα παω να το παρω αυριο...

Οποτε για παραδειγμα αντι να παω μαστορα και να εχω ολη αυτη την ταλαιπωρια εφτιαξα μονος μου 4ρι υποπιεσομετρο και συγχρονισα τα starter valve της μπεκιερας απο το VFR (θα ξερεις φανταζομαι, Vtec ειχες), αλλαξα ρυμιστη πιεσης στην μπεκιερα με νεο, εβγαλα pair, κτλπ. ολα αυτα μεσα σε μια παλια αποθηκη (garage που λετε εσεις εκει χαμω) ολομοναχος

(Και μιας που μου εμεινε και το υποπιεσομετρο, κοιταξα και της γριας που δουλευε ρολοι...)

Και τωρα που με εμαθες τι κανω, για πες, σε τι ευρωπαικο μπορω να βαλω τετοιο χερι?

ρε συ εκανα εντιτ το κειμενο αργοτερα που καταλαβα τι θες να πεις.Σου εριξα δικιο.Χερι με την εννοια που αναφερεις και σε σημερινο  μηχανακι βαζεις σε λαιτ βεβαια επιπεδο συμπεριλαμβανομενων και αρκετων ηλεκτρονικων -αφου διαθετεις ''μπριζα ''-που ειναι plug and play

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 40 λεπτά, το μέλος ΩΡΙΩΝ έγραψε:

Τζων νομιζω δεν την παλευεις αποψε. Πως συναγεται οτι θιγεται οποιοδηποτε βιοποριστικο χαρακτηριστικο ; Επειδη ο αλλος δεν δινει πανω απο 700 ευρω για μηχανακι σημαινει αυτοματως οτι αυτο αποτελει δειγμα οικονομικης δυσπραγιας  και οχι επιλογης Πολυ αυθαιρετο αδερφε και σε εχω για λογικοτερο.Δεν θιγω για να το ξεκαθαρισουμε τον αλλον στις οικονομικες του δυνατοτητες ,ουτε το εχω κανει ποτε ,ουτε θα το κανω γιατι και δεν ειναι λογικο και ειναι ατιμο.Αυτο ακριβως ειναι που δεν εχεις καταλαβει ,που λεει ο red και που ο μοτολοβερ εκανε προσωπικη αναγωγη με στοιχηματα ρευστοτητας ΚΤΛ..Ο φλαιν απο κολλημενες επιλογες και οχι απο αδυναμια 

κρινεται.Εαν ισχυει το αντιστροφο θα ζητησω 1000000000000000 συγνωμες.

τελος

Γιώργο, οι κουβέντες σου φταίνε, ο γενικός τρόπος διαχείρισης της κουβέντας.

Ξέρεις πολύ καλά πως πάντα διαβάζω προσεκτικά, πριν μπω στη διαδικασία απάντησης.

Δυστυχώς είναι εύκολο να χτυπήσεις όλους τους συνομιλητές σου στηριζόμενος στην γνωστή φράση περί κατοχής μοτοσυκλέτας για κατάθεση άποψης.

Και είναι εύκολο γιατί πχ έχεις δυο μηχανάκια που ούτε με κυάλια δε μπορούμε να δούμε.

Όταν λοιπόν απευθύνεσαι σε άλλο μέλος και επί προσωπικού γράφεις για: «παλιατζίδικα», «ακρωτηριασμένα χρέπια», «Το μηχανακι ειναι ακριβο αθλημα»

«για να υπαρξω δεν εχω αναγκη να κανω αυτα που κανεις», διαβάζονται ως (και είναι) υποτιμητικά σχόλια.

Ο λόγος που συνήθως δεν ασχολούμαι είναι γιατί πιστεύω πάντα πρώτα στην αθωότητα.

Χαίρομαι που το ξεκαθαρίζεις, ήταν πολύ σημαντικό για μένα, καλύτερα να με παρεξηγήσεις και να θεωρείς πως δε την παλεύω ή πως έχασα τη λογική μου, παρά να μένει οποιαδήποτε υποψία στον αέρα.....

Το στοίχημα ρευστότητας ήταν λάθος αντιμετώπιση, είμαι σχεδόν σίγουρος πως και ο ίδιος το ξέρει.

Ας ξεκολλήσουμε λοιπόν, μη το παίξουμε αλά βουλή και παίζουμε την κολοκυθιά για το ποιος έκανε περισσότερες λαμογιές ή μαλακίες στο παρελθόν.

πριν 32 λεπτά, το μέλος elprimerozen έγραψε:

Αυτά είναι άκρα. Με ξεγυμνωμενη την αλήθεια και ο ιπτάμενος έχει το δίκιο του και ο Ωρίων. Γιατί δεν αποδέχονται κάποιοι τον ιπτάμενο όπως είναι? Γιατί να αλλάξει χαρακτήρα? Άδικα σήμερα χτυπήθηκε. Ο Ωρίων κάνει πάντα ένα λάθος να κρύβεται πίσω από τις δοκιμές και τις κατοχιές του, το ότι τα έχει και τα δοκιμάζει δεν μου λέει τίποτα, μα τίποτα ως προς την δυνατότητα του να κρίνει. Δοκιμές πάει και κάνει και το παιδί με το βινταζ Καβασάκι το μπλέ και γελάει όλο το mybike, σόρρυ κιόλας. Ας γράφουν και οι δύο ελεύθεροι. Αυτά που πρέπει να κερδίσουμε όλοι από τους δύο τους δόξα το Θεό με λίγο μυαλό μπορούμε.

Ακριβώς Μήτσο!!!!!

Ακριβώς.....

Το να κάθομαι να παρακολουθώ για να διαγράφω ή να μπανάρω, το θεωρώ μεγάλη χαζομάρα. Από όποια μεριά κι αν το δούμε.

Όλοι είμαστε μεγάλα παιδιά, ας κρίνουμε τι θα κρατάμε, τι θα αξίζει τον σεβασμό μας και τι όχι.

Αν εξαιρέσω πολύ προκλητικές εκφράσεις (βρισιές επί προσωπικού ή χειρότερα για οικογένειες), όλα τα υπόλοιπα μπορούν να διορθωθούν από μόνα τους!!!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε μια φυσιολογικη συζητηση που μερικοι ειναι ανικανοι να συμμετεχουν ανθρωπινα ,καθως ποτε δεν εχω διαβασει ''ανθρωπινο'' ποστ τους πραγμα που καυχιωνται και επιτηδευμενα προβαλουν με φρασεις τυπου '' Ναι ξέρω είμαι κακός. Και μου αρέσω.'' δεν εχουν να προσφερουν απολυτως τιποτα σε εμενα.Αυτος ειναι ο λογος που για να υπαρξω δεν εχω αναγκη να γινωμαι κ α κ ο ς..γκρρρρ !! :kaaaala:  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΩΡΙΩΝ έγραψε:

Σε μια φυσιολογικη συζητηση που μερικοι ειναι ανικανοι να συμμετεχουν ανθρωπινα ,καθως ποτε δεν εχω διαβασει ''ανθρωπινο'' ποστ τους πραγμα που καυχιωνται και επιτηδευμενα προβαλουν με φρασεις τυπου '' Ναι ξέρω είμαι κακός. Και μου αρέσω.'' δεν εχουν να προσφερουν απολυτως τιποτα σε εμενα.Αυτος ειναι ο λογος που για να υπαρξω δεν εχω αναγκη να γινωμαι κ α κ ο ς..γκρρρρ !! :kaaaala:  

Επομένως απλά προσπερνάς, δεν λοκάρεις

Τόσο απλό.

Εγώ (λόγω υποχρέωσης) οφείλω να διαβάσω πολλά παραπάνω και να σπάσω τα φρύδια μου πολλές φορές παραπάνω.

Αν διαβάζεις κάτι και το θεωρείς εσκεμμένα προκλητικό, απλά μη πέφτεις στη λούμπα/παγίδα της απάντησης.

Ακόμα κι αν ΔΕ συγκρατηθείς, απάντησε απολύτως κυριλέ. Δε θα θεωρηθεί αδυναμία. Σίγουρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 47 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Επομένως απλά προσπερνάς, δεν λοκάρεις

Τόσο απλό.

Εγώ (λόγω υποχρέωσης) οφείλω να διαβάσω πολλά παραπάνω και να σπάσω τα φρύδια μου πολλές φορές παραπάνω.

Αν διαβάζεις κάτι και το θεωρείς εσκεμμένα προκλητικό, απλά μη πέφτεις στη λούμπα/παγίδα της απάντησης.

Ακόμα κι αν ΔΕ συγκρατηθείς, απάντησε απολύτως κυριλέ. Δε θα θεωρηθεί αδυναμία. Σίγουρα.

Ξερεις ποσες φορες εχω ξελοκαρει απο τον εν λογω ; Τοσες οσες γενναται η απορια σε ολους''  υπο ποια ιδιοτητα περιφερεται και  πλασσαρεται σαν επαιων''  επι των παντων κρινοντας και επικρινοντας τους, σαν απαραδεκτους ,ξεκινωντας απο εργοστασιακους σχεδιαστες ,μηχανολογους αναπτυξης παντος τυπου κινητηρων, ειδικους τεχνικους επιστημονες ,ολο το ευρωπαικο βιομηχανικο στερεωμα 2 και 4 τροχων ,δημοσιογραφους ειδικου τυπου και μονο τον θεο τον ιδιο δεν τον εχει βγαλει αχρηστο που αμφιβαλω δλδ.

πριν 2 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Κάτι τύποι, υβρίζουν με ΧΥΔΑΙΟΤΑΤΟ και ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΤΑΤΟ τρόπο, όποιον , όποιον δεν συμφωνεί 100% μαζί τους ότι η επιλογή τους, είναι η καλύτερη-γαμιστερότερη-αποδοτικότερη μοτοσυκλέτα του κόσμου, και δημιουργούν επί μονίμου βάσεως φασαρίες και εκτροχιασμούς γιατί ''τους πνίγει το δικιο τους'' μωρέ τα καημένα τα παιδιά, result all of them , ο flying λέει βλακείες.

Μάλιστα. Συνεχίστε...

Ρε φιλε τι ζορι τραβας εσυ εαν εμεις καυλωνουμε να θεωρουμε το μηχανακι μας οπως γουσταρουμε.;Δραγατη στο σβερκο μας σε βαλαμε;

Τι ειναι αυτη μανια να ασχολησαι συνεχεια και να μανουριαζεσαι για το ποιος καβαλαει  ντουκατι,ντατσουν,η καροτσα με αλογα και να το θεωρει το τοπ ολων.Εκατσα εγω να σου γραψω οτι μου κατεβει για τα gullarm σου και τα κομβια σου ανα ποσες μοιρες κακιες εχουν οι Κολοκοτρωνηδες σου;

Εσυ τι εισαι; Εισαι ειδικος στα ευρωπαικα;Εισαι πτυχιουχος μηχανολογος; εισαι μαστορας σε συνεργειο με ντουκατια και σου εχει σηκωθει η τριχα ;η εισαι θεωρητικος του γουγλη; Προσδιορισε μας σαφως την ταυτοτητα των αποψεων σου και απο ποθεν ελκωνται  μπας και μαθουμε και εμεις κατι χρησιμο Φερσου ανθρωπινα και ειμαι προθυμος να φιλιωσω μαζι σου σε σημειο ξελιγωμαρας:blow:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda RC31 (650cc) Honda

Δημοσιεύτηκε

Ποιος  ήτανε είπαμε ο τίτλος του θέματος?Europe vs Japan 2017?(Ναι! Πάμε άλλη μια τώρα το γνωστό τροπάρι για διπλούς-τριπλούς λογαριασμούς - ΝΟΤ) Ακούς Ωρίωνα?Αλλά αφού το πήγατε πάλι εκεί πες μας μια γιαπανεζοεταιρία που έχει κάνει τέτοια χοντρή κατασκευαστική μαλακία και πήγε να την περάσει και ντούκου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) KTM Shoei X-Spirit III KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

O Θανάσης γιατί δεν μπαίνει να σβήσει τα οφφ τόπικ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Την 10/8/2017 at 8:16 ΠΜ, το μέλος hayabusas έγραψε:

Ας αμπελοφιλοσοφήσω λίγο πιο ανθρώπινα τώρα........... :tooth: 

Γενική συζήτηση ΟΝ
Επικριτικά το έγραψα και εξηγώ πάραυτα: αν σκέφτεσαι στοιχειωδώς λογικά, δεν αρκεί να έχεις το χρήμα να αγοράσεις κάτι, ΠΡΕΠΕΙ να μπορείς και να το συντηρήσεις κιόλας. Κάποτε στη φαμίλια υπήρχε αυτοκίνητο πολύ μεγάλου κυβισμού το οποίο δόθηκε ούτε στο 1/6 της αξίας του γιατί τα τέλη κυκλοφορίας, φόροι, κόστος κίνησης ήταν υπερβολικά υψηλά για τα νέα δεδομένα. Έτσι όπως έχει η κατάσταση ΣΗΜΕΡΑ, το μόνο εύκολο είναι να πάρεις πχ ένα αυτοκίνητο 4000cc, σχεδόν τα χαρίζουν. Μπορείς να "αναλάβεις" όμως το όλο πακέτο ιδιοκτησίας ενός τέτοιου αυτοκινητού?

Σχετικά με τα μηχανάκια τώρα.
Έστω πχ ότι έχεις το χρήμα για να αγοράσεις το gs, το χρήμα για να το συντηρήσεις το έχεις? Θυμάμαι περιστατικό όπου ένας ΕΠΟΠ (700-800€ μισθό? κάπου εκεί) αγόρασε ένα πανάκριβο ντουκ και τα χρήματα του ήταν ίσα να το κινήσει. Όταν δε πήγε για σέρβις και είχε δώσει τακάκια και 2-3 ψιλά 300€, έκλαιγε.

Για τους παραπάνω λόγους θεωρώ ότι η πρόκληση σου είναι άστοχη και δεν προσέφερε κάτι στην κυοβέντα. 

έντιτ: ναι μεν γράφω σε δεύτερο πρόσωπο σε όλο μου το ποστ, χωρίς φυσικά να αναφέρομαι διαρκώς σε σένα Κώστα. 

(Γιώργο), το "στοίχημα" ήταν ένα ακραίο μέσο για να καταδείξει σε όλους ότι ΔΕΝ ορίζουν μόνο τα λεφτά τις επιλογές μας, αλλά και τα γούστα και οι ανάγκες μας, όπως και η γενικότερη "φιλοσοφία" του καθενός (πχ να μη χτυπάει στο μάτι και του το κλέψουν, να του μείνουν για άλλες δραστηριότητες ή ανάγκες κλπ). Και ανάλογα του χαρακτήρα, μπορεί να υπερισχύσει μόνο ένας παράγοντας / κριτήριο, ή συνδυασμός περισσοτέρων και με διαφορετική βαρύτητα. Γιατί πρέπει ντε και καλά να υπάρχει ως κριτήριο μόνο το 1ο? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Όσο για τη συντήρηση που λες ότι θα κολλήσει κάποιος, σου απάντησαν και οι άλλοι από κάτω και με κάλυψαν. Το κόστος συντήρησης δε διαφέρει τόσο μεταξύ όλων (εκτός κι αν κάποιο βγάζει συνέχεια βλάβες και ακριβές), οπότε δεν είναι θέμα. Στις περιπτώσεις βέβαια που κάποιος έχει ίσα-ίσα το ποσό αγοράς και μπορεί πχ να είναι άνεργος, ε τότε έχεις δίκιο μεν, αλλά εδώ μιλάμε για βλακεία. Και τη βλακεία θα την κάνει κάποιος σε ο,τιδήποτε, όχι μόνο στην αγορά μηχανής.

Όπως γράφει ο Ksino λίγο παραπάνω πως "ήταν ένα ατυχές παράδειγμα εκ μέρους μου και το ξέρω κι ο ίδιος", η 1η σκέψη μπορεί όντως αυτό να δείχνει. Διαβάζοντας όμως το ποστ αμέσως παρακάτω, βλέπεις πως ούτε αυτό το ακραίο παράδειγμα - παρεπιπτόντως, κανείς δε σκέφτηκε αν μπλοφάρω και απλά ήθελα να ταρακουνήσω νερά / απόψεις - :_innocent: δεν ήταν ικανό για να καταλάβουμε όλοι την 1η παράγραφό μου εδώ. Έτσι λοιπόν, διατηρώ ακόμα πολλές επιφυλάξεις για το κατά πόσο "ατυχές" ήταν το παράδειγμα.......... και μόνο το ότι προκάλεσε τόση βαβούρα, εμένα μου (απο)δεικνύει πολλά. Όπως και το ότι - ω του θαύματος - έγινα ξαφνικά εγώ τώρα ο ποζεράς!!!, :pray: και οι άλλοι ταπεινοί!!! :laugh: Δεν ξέρω ποιός πέφτει σε τέτοιες λούμπες, όποιος θέλει ας πέφτει. 

πριν 18 ώρες, το μέλος Red1 έγραψε:

..................

Γιατι δεν μπορούν κάποιοι να δεχτούν πως αυτός που έχει 20+ χιλιάρικα θα προτιμήσει ενα GS1200, Mutlistrada 1200 Τurismo Veloce ή κανα' Tiger Sport, ΚΤΜ Adventure/Duke GT κτλπ απο άλλα και καλά πιο "τίμια" ? .......

Να το πω πιο απλά ? Αμα ΥΠΗΡΧΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ για ΟΛΟΥΣ και μπορουσε να αγοράσει ο ΚΑΘΕΝΑΣ αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γούσταρε τέτοιες συζητήσεις ΔΕΝ θα υπήρχαν φίλε και το ξέρεις καλά - αμα ο καθενας ειχε 8 κατοστάρικα για κινητό, κανεις δεν θα ασχολούταν με τα κινητα εκ Κίνας και ολοι θα τρέχανε σε ενα Πλαίσιο/Σκρουτζ (ουτε ψάξιμο ουτε τίποτα) να παρουν το τελευταίο S της Sammy η Ζ της Sony ή Iphone της Apple, αμα ΟΛΟΙ ειχαν 2 ή 3 κατοστάρικα για "τσίλικο" jean-ακι δεν θα έτρεχε στα Zara στις εκπτώσεις και θα πήγαινε κατευθείαν στον Armani (λέω τώρα), ο καυλωμένος πιτσιρικάς (ανω των 20 εννοώ :biggrin:), ΑΜΑ ειχε ατελείωτο budget, μεταχείρο CB400 καρμπυρατεράτο θα πήγαινε να αγοράσει ή MT10/Μοnster/Brutale/Street/Speed triple κούτας ? Kάποιος μεγαλύτερος που θελει τουρισμό ? Γιατι να πήγαινε να πάρει Vstrom 1000 (το οποίο καινουργιο δεν το λες και φτηνό btw) απο τη στιγμή που θα μπορούσε να πάρει ενα - λεω τώρα - MTS1200 που και (πολύ) περισσότερο γκάζι έχει σίγουρα, και πολύ καλύτερα/πιο δυνατά φρένα σίγουρα, και καλύτερες (ηλεκτρονικές) αναρτήσεις σίγουρα και και και και... Ανταλλακτικά για καινουργιο Vstrom εχεις ρωτήσει πόσο κοστίζουν ? Ενδεικτικά, μπροστινό φτερό για MTS1200, μολις ενα 10-ρικο πιο ακριβό απο αυτο του Strom 1000, τώρα, αμα τα 10€ τα βρίσκει καποιος απαγορετυτικά...για να μην παει να πάρει το Ιταλικο...

Όπως λέει και ο φίλτατος Flying in a dream, "ορθολογισμός"...Είναι λογικό φίλε οταν δεν υπάρχει ρευστό οι επιλογές να περιορίζονται - απλο και λογικό έτσι ? Καμια σχέση με "ψωνιλίκι" και λαϊκισμούς του τύπου "είπες αυτο για τα μεταχέίρο και μας είπες φτωχούς" , λογικά πράματα, οταν έχεις 10 δραχμές για ενα Α προϊόν ενω αυτό κοστίζει 30 ΔΕΝ μπορείς να το αποκτήσεις, πιο απλό δε γίνεται και τίποτα το μεμπτό, απλή και ορθή λογική είναι, το κακό όμως είναι οτι επανειλημμένα, αυτοι που δεν εχουν τις 30 δραχμές θα κράξουν αυτους που τις έχουν, έτσι ειναι και η ανθρώπινη φύση δυστυχώς, διαφωνούμε ή είναι και αυτό "κακία" ?

Ειναι σα να μου λες, οτι επειδή το Monster μου κοστίζει λιγότερο απο το MTS1200 ή το Superleggera των αγαπητών σε όλους συμφορουμιτών  μας θα πρεπει να του αρχίσω τα σουξου-μουξου και τα "γιατί ρε φίλε να πουμε το πήρες αφου..." Οχι, απλα οχι...

Εγω προσωπικά μάρκες δε βλέπω, κακές νοοτροπίες ομως ναι δυστυχώς και με λυπεί, απο την άλλη, δε γίνεται να συμφωνείς και με ολους και δε χρειάζεται, ο λαϊκισμός όμως ηταν πάντα κακό πράμα.

Τα σέβη μου και το εννοώ

...................

πριν 17 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Συγνώμη αλλά βλέπω ένα παραλήρημα και τίποτα άλλο.   

Άλλοι παίρνουν αυτό το ακριβό μηχάνημα για πουλ  Μουρ και άλλοι γιατί ΑΠΛΆ ΜΠΟΡΟΥΝ. 

Τέλος.  

Ούτε μαλακες είναι ούτε κορόιδα.  

Μπορούν και θέλουν.  Τέλος. Και εγω θελω ενα gs 1200 παλιο να ξυνω τις κεφαλες στα στροφιλικια. και ας πληρωσω αξονα που σπαει. πουλ μουρ  και εγω ε;

Ο κομπλεξικος  θα πάρει είτε tdm  είτε cbr είτε harley είτε BMW gs. 

Πόσοι ποζεραδες υπάρχουν έξω που έχουν κάποια από τα κοινά φθηνά?  Μηχανάκια που έχουμε όλοι και δεν κάνουν πουλ Μουρ. ? 

Κατέβα Περιστέρι ένα βράδυ και θα καταλάβεις.  Μέχρι και με kymco xciting  300 βλέπεις ποζεραδες. 

Και αφού θες τόσο πολύ να κάνεις επίδειξη χρημάτων πάνε και αγόρασε 2 cbr 1000rr που κάνουν κάνα 20αρικο χιλιάδες € το καθένα.   Ακριβά είναι και αυτά.  Δεν είναι μόνο το multi 1200 super christina Aguilera (superleggera,) και τα gs και τα brutalle  Ααααα, μη μου το χαλάς τώρα. Αφού το GS θέλουν κατά βάθος όλοι αφού. :laugh:

Ηλία, μέχρι την προτελευταία παράγραφο συμφωνώ και λες ουσιαστικά ότι κι εγώ. Ότι υπάρχει και το τί θέλω εκτός του μπορώ. Και αυτό με το Περιστέρι είναι πολύ σωστό και εύστοχο. 

Στην τελευταία παράγραφο όμως μου τα χάλασες. Η φιγούρα φίλε προϋποθέτει ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ, κι εγώ έχω αποδείξει πράγματα, είτε αρέσει είτε όχι. Το ότι μεταβιβάζεται σε μένα τώρα ο χαρακτηρισμός ποζερά (βολικό, έτσι?) :whistling: μ' ένα μεταχείρω V-Strom, ένα σαραβαλάκι σκούτερ Kymco, ένα επίσης μεταχείρω Skoda κι ένα κινητό Nokia 3110c άλλης εποχής, χρήζει κάποιας εξήγησης νομίζω........ σκέψου το λίγο, δεν κολλάει....... :sleep:

πριν 16 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Ρε φιλε εμενα αυτο που με εκνευριζει ξερεις πιο ειναι.. ?οχι αν εισαι ιαπωνας ή ευρωπαιος.. Το οτι αντι να βγαλουμε χολη για την αντιμετωπιση μιας εταιριας πανω σε ενα σοβαρο θεμα, βγαζουμε χολη για το αν ειναι καλα τα ευρωπαικα μπουρδελ@ ή τα ιαπωνικα μπουρδελ@

Δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε το προβλημα. 

"Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω" (ή μπαλέτο αν προτιμάς). :laugh: Σωστά το λες, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας να σου θυμίσω ποιός ήταν ο συντάκτης του θέματος κατά των Χόνδα πριν κάμποσο καιρό(?) Έστω κι αν ξεκίνησε για πλάκα, ξέρουμε όλοι πως εξελίχθηκε και πόσο αναμενόμενο ήταν. Οι κόντρες αυτές λοιπόν, θεωρώ (ταπεινή μου άποψη πάντα) ότι ξεκίνησαν τότε από κείνα τα θέματα που ανοίχτηκαν (για πλάκα έστω ξαναλέω) και "οπαδοποίησαν" τα μέλη δημιουργώντας στρατόπεδα.

Είχα γράψει από τότε την αντίρρησή μου στην ύπαρξή τους αν θυμάσαι - όποιος ψάξει θα το βρει - αλλά δεν εισακούστηκα. Μήπως τώρα πια με το μπάχαλο που έχει γίνει γενικώς μεταξύ των μελών του mb, δικαιώνομαι? Μήπως είναι μια καλή ευκαιρία να καταλάβουμε ΟΛΟΙ τα λάθη μας και να γυρίσουμε το καράβι αλλού? Αφού όλοι στενοχωριόμαστε με το πώς έχουμε γίνει εδώ μέσα και όλοι θυμόμαστε πόσο καλή παρέα κάναμε όλοι με όλους. Και κατά βάθος ξέρουμε ότι δεν έχουμε να χωρίσουμε ΤΙΠΟΤΑ απολύτως.

πριν 12 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Οτι δηλαδη συμφωνειτε στο 80% και γινεται της πουτανας για το αλλο 20%; :laugh:

Μ' αρέσεις. :laugh: Πόσο δίκιο έχεις......

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Εγώ είμαι της άποψης που έχει ως εξής:ο,τι δίνεις παίρνεις. Θεωρώ πάντα ότι το ακριβότερο είναι καλύτερο. Είναι το καλύτερο για την δική μου περίπτωση; Ίσως όχι. Είναι όμως αντικειμενικά καλύτερο; Έτσι λέω. (Συνήθως!) [Όχι πως μπορώ προσωπικά να επιλέγω το ακριβό. Σε κάποια πράγματα που για μένα έχουν προτεραιότητα, πχ ποιότητα τροφίμων, το κάνω. Αλλού, εκπτώσεις από Sfera, Zara κλπ. Αλλά ξέρω ότι παίρνω το φθηνότερο και χειρότερο]

Έχουμε λοιπόν το προϊόν Α που κοστίζει 1000. Και το Β που κοστίζει 100. Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι το Α είναι καλύτερο από το Β. Είναι 10 φορές καλύτερο όμως; Αμφιβάλλω. Και τι σημαίνει 10 φορές καλύτερο; Σε κάθε χαρακτηριστικό 10 φορές καλύτερο; Μεσοσταθμικα 10 φορές; Σε "άθροισμα" 10 φορές; 

Υπάρχει βέβαια και το προϊόν Γ που κάνει 500 που πολλοί θα πουν ότι ίσως είναι το ιδανικό για τον περισσότερο κόσμο. Λογική σκέψη αλλά όχι και πάντοτε ακριβής. Διότι κάποιος όντως θέλει το προϊόν Α. Αυτό του χρειάζεται και δε συμβιβάζεται. Και θέλει να τα δώσει γι αυτή τη δουλειά. Άλλος όμως χρειάζεται μόλις το προϊόν Β. Ή και δε θέλει να δώσει παραπάνω γι αυτη τη δουλειά, θέλει να τα δώσει αλλού. (Και εκεί νομίζω ήταν και η ουσία αυτού που είπε ο @Kostas-MotoLover και θεωρώ ότι παρεξηγήθηκε αρκετά, όχι όμως απαραιτήτως σκόπιμα.). Υπάρχει βέβαια και η εξής κατηγορία ανθρώπων. Άλλος παίρνει το Α χωρίς να ξέρει τι χρειάζεται και τί όχι, απλά επειδή μπορεί και κάπου το άκουσε. Και άλλος παίρνει το Β, επειδή αν και θέλει παραπάνω, δεν μπορεί. Αυτό που εμένα μου χτυπάει, είναι και οι δύο να υποστηρίζουν ότι το δικό τους είναι καλύτερο. Ο μεν από άγνοια (πχ η ξαδέρφη μου με το iPhone λέει ότι οι φωτογραφίες που στέλνει μέσω Viber δε φαίνονται καλά στα υπόλοιπα τηλέφωνα, επειδή "το iphone είναι καλύτερο"), ο δε από κόμπλεξ (ότι ντε και καλά το κινέζικο του είναι καλύτερο απο το S8. Ε δεν είναι φίλε μου).

Η ουσία για μένα είναι να είσαι λογικός και συνειδητοποιημένος καταναλωτής και να μην είσαι οπαδός. Και ολα βρίσκονται. 

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1200cc) Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

'Εχω 20 ζεστά χιλιάρικα και παίρνω το Χ μηχανάκι γιατί έτσι θέλω - Μπράβο μου, επιλογή μου!

'Εχω 20 ζεστά χιλιάρικα και παίρνω όμως το Χ μηχανάκι με τα μισά λεφτά ή και λιγότερα γιατί έτσι κρίνω - Μπράβο μου, επιλογή μου!

Δεν έχω 20 ζεστά χιλιάρικα και δανείζομαι από συγγενείς, γνωστούς, τράπεζες και παίρνω το Χ μηχανάκι γιατί έτσι θέλω - Μπράβο μου, επιλογή μου(ξέρουμε τη συνέχεια)!

Δεν έχω 20 ζεστά χιλιάρικα ούτε καν 2, και κυκλοφορώ με ΧΤ 250 εικοσαετίας γιατί δεν μπορώ αλλιώς - Μπράβο μου, επιλογή μου (αναγκαστική!

'Εχω 20 ζεστά χιλιάρικα και κυκλοφορώ με ΧΤ 600 δεκαπενταετίας γιατί έχω άλλες υποχρεώσεις-προτεραιότητες - Μπράβο μου, επιλογή μου!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ, είναι τι δουλειά έχουν οι άλλοι να κρίνουν τις επιλογές μου.........

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Δημητρη τωρα με πας 6-7 χρονια πισω οταν ειχα καταληξει σε bandit 650 καινουριο κ tdm 900 μεταχειρισμενο.Το συζητουσα με ενα "φιλο" ο οποιος λυσαξε να μην παρω κανενα απο απο τα δυο! γιατι τα θεωρουσε αχρηστα (ειδικα το tdm) βγαζοντας μια ζηλια ετσι οπως μου μιλουσε. Τελικα καταληγω στην γιαμαχα και ενα απογευμα θυμαμαι στο Αιγαλεω ενω ειμασταν για καφε περναει ενα tdm και μου λεει  ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ!!!  ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ!! :laugh:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα