ShapeshifterGR98

Θα τα δουμε ποτε στην Ελλαδα;

66 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αν πλαγιάσεις πολύ, εκεί που το άκαμπτο θα βρει κάτω, θα κάνω μοχλό, και θα σου χαλάσει την ισορροπία, το αναδιπλούμενο θα κλείσει προς τα μέσα και εκτός που θα σε προειδοποιήσει, δεν θα κάνει μοχλό να σου χαλάσει την ισορροπία.

Βέβαια, και στα κλασσικά άκαμπτα, με δυο κατάλληλες σφυριές, τα φέρνεις με μια μόνιμη κλίση προς τα πάνω, και αργεί πολύ το ακούμπημα.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Είχε τύχει να δω ένα inazuma με ακριβώς τα ίδια λάστιχα με εμένα , τα οποία τα είχε τερματίσει εντελώς αριστερά - δεξιά ( τον πέτυχα στο δρόμο ) και δεν είχε φάει τις πατήθρες από κάτω.

Αντίστοιχα έτυχε σε μια στροφή να τερματίσω εντελώς την δεξία πλευρά και να γλιστρήσει για λίγα μέτρα και δεν έχω ακουμπήσει τις πατήθρες.  

Πίστευα πως ήταν να αλλάζει καλύτερα το κέντρο βάρους όταν αλλάζει και η πίεση που δίνουν τα πόδια σου.... ή κάτι τέτοιο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 ώρες, το μέλος Neku έγραψε:

Το honda supra gtr κυκλοφορησε στην ελλαδα και κανει 3500 ευρω παιδια. Ειναι ωραιο αλλα δε ξερω αν θα το επαιρνα, ειναι πολυ ακριβο για παπι. Τωρα τελευταια κοιταζω διαφορα μοτο για αγορα μιας και θελω να πουλησω την παπια μου αλλα εφοσον μπορεις να βρεις μηχανη 600αρα με 2-3 χιλιαρικα δε ξερω αν εχει νοημα να παρεις παπι τοσο ακριβο. Εγω το θελω καθαρα για μεσα στη πολη, σπιτι δουλεια και κανενα καφεδακι στα ρεπο, δηλαδη η καταναλωση δε με ενδιαφερει τοσο, και δεν ειναι το ιδιο να εισαι με μηχανη και με το νεο χοντα, οσο γαματο και αν ειναι, να σκας μυτη με μηχανη ειναι αλλη φαση. Και για επαγγελματιες αυτο το παπι προφανως δεν κανει λογω συμπλεκτη και τιμης. Αρα μας μενουν οι πιτσιρικαδες καγκουρες, που θα το παρουν αν ειναι γρηγοροτερο απο το κριπτον εξ.

Για τις δικες σου αναγκες ενα σκουτερ 250-350cc κουμπωνει γαντι, τα νεα υπερπαπιά ειναι για να καλυπτουν αλλες αναγκες που τις συναντας σε αλλας αγορες και οχι στην ευρωπη (με βαση τα διπλωματα που πλεον εχουμε)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Για τις δικες σου αναγκες ενα σκουτερ 250-350cc κουμπωνει γαντι, τα νεα υπερπαπιά ειναι για να καλυπτουν αλλες αναγκες που τις συναντας σε αλλας αγορες και οχι στην ευρωπη (με βαση τα διπλωματα που πλεον εχουμε)

Ανάγκη vs γούστο??? Κρίμα να έχεις ένα μηχανάκι το οποίο το πήρες μόνο για τις ανάγκες σου.. Αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια. Πάντως ένα γυμνό θα το ευχαριστιότανε πολύ ή ένα sm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Rookie FF-352 Ducati 996 (2001) (996cc)

Δημοσιεύτηκε

Άκυρη και σαχλή ερώτηση αλλά σε παπί πχ Innova, Address γίνεται να βάλεις αναδιπλούμενα; Ξέρω δεν πρόκειται ποτέ να τρέξει στην Tsukuba το δικό μου αλλά απλά ρωτάω. 

Το Honda ναι θα έρθει στην Ελλάδα, τώρα τα άλλα 150αρια το Yamaha Exciter 150 και το Suzuki Satria 150 δεν νομίζω γιατί απο όσο ξέρω δεν είναι συμβατά με Euro 4 (Euro 3 αν δεν κάνω λάθος είναι). Στην Ασία τέτοιου είδους παπάκια-μοτοσυκλετάκια υπάρχουνε απο αρχές 200 (Suzuki Raider, Sartia 120 δίχρονο κλπ κλπ) αλλά οι ασιάτες γενικά δεν δίνουνε μια για το περιβάλλον και τους ρύπους. Σίγουρα το GTR150 είναι όμορφο, 15 άλογα, DOHC κινητήρας, 6τάχυτο κλπ αλλά σε αυτή τη τιμή μπορείς να βρεις και μηχανή πιστεύω. Γιατί όπως είπε και ο Αχιλλέας πιο πάνω απο το 50αρι πήγαμε στο 90αρι (GLXακια κλπ) και μετά στα 100 σιγά στα 110, 125-135 άρα ναι αυτό μπορεί κάποιος να το πει και ως η "επόμενη γενιά" παπιών που φέρουνε χαρακτηριστικά μηχανής (συμπλέκτης, βελτιωμένες επιδόσεις κλπ). Ωστόσο δεν παύει να είναι ένα παπί ακόμα στην κατηγορία του. 

Απο εκεί και πέρα ο πιτσιρικάς με το Crypton σίγουρα θα χ**ει πάνω του μόλις δει ένα απο αυτά τα 150αρια στον δρόμο αλλά εγω προσωπικά και με μια μηχανή έστω Α2 επίπεδο θα βολευόμουνα μια χαρά και σε πόλη και σε μικρά ταξιδάκια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 15 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Ανάγκη vs γούστο??? Κρίμα να έχεις ένα μηχανάκι το οποίο το πήρες μόνο για τις ανάγκες σου.. Αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια. Πάντως ένα γυμνό θα το ευχαριστιότανε πολύ ή ένα sm

Το βλέπεις μόνο από τη δίκη σου οπτική γωνία, γιατί ακόμα δεν έχεις υποχρεώσεις, ότι ώρα γουστάρεις καβαλάς το μηχανάκι σου και βολτάρεις, κανείς το γούστο σου, εγώ πλήρωνα 2 μηχανάκια που είχα για το γούστο μου και δεν καβαλουσα κανένα, ακόμα και τώρα το XR που έχω το χρόνο δε γράφει πάνω απο1000-1500 χιλιόμετρα, άσε που ξέχασε τι θα πει χώμα... Χαρείτε τα μηχανάκια σας τώρα που είσαστε νέοι! Με προσοχή όμως..

Εμείς που γεράσαμε μόνο για τσάι και σκούτερ είμαστε!

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Άκυρη και σαχλή ερώτηση αλλά σε παπί πχ Innova, Address γίνεται να βάλεις αναδιπλούμενα; Ξέρω δεν πρόκειται ποτέ να τρέξει στην Tsukuba το δικό μου αλλά απλά ρωτάω. 

Το Honda ναι θα έρθει στην Ελλάδα, τώρα τα άλλα 150αρια το Yamaha Exciter 150 και το Suzuki Satria 150 δεν νομίζω γιατί απο όσο ξέρω δεν είναι συμβατά με Euro 4 (Euro 3 αν δεν κάνω λάθος είναι). Στην Ασία τέτοιου είδους παπάκια-μοτοσυκλετάκια υπάρχουνε απο αρχές 200 (Suzuki Raider, Sartia 120 δίχρονο κλπ κλπ) αλλά οι ασιάτες γενικά δεν δίνουνε μια για το περιβάλλον και τους ρύπους. Σίγουρα το GTR150 είναι όμορφο, 15 άλογα, DOHC κινητήρας, 6τάχυτο κλπ αλλά σε αυτή τη τιμή μπορείς να βρεις και μηχανή πιστεύω. Γιατί όπως είπε και ο Αχιλλέας πιο πάνω απο το 50αρι πήγαμε στο 90αρι (GLXακια κλπ) και μετά στα 100 σιγά στα 110, 125-135 άρα ναι αυτό μπορεί κάποιος να το πει και ως η "επόμενη γενιά" παπιών που φέρουνε χαρακτηριστικά μηχανής (συμπλέκτης, βελτιωμένες επιδόσεις κλπ). Ωστόσο δεν παύει να είναι ένα παπί ακόμα στην κατηγορία του. 

Απο εκεί και πέρα ο πιτσιρικάς με το Crypton σίγουρα θα χ**ει πάνω του μόλις δει ένα απο αυτά τα 150αρια στον δρόμο αλλά εγω προσωπικά και με μια μηχανή έστω Α2 επίπεδο θα βολευόμουνα μια χαρά και σε πόλη και σε μικρά ταξιδάκια.

Το 200 π.Χ? Η μ.Χ?? Χαχαχα 

Εγώ γιατί θα βολευομουν μόνο με 1 690, hornet ή cb1000r? 

Επίσης στην Ευρώπη το έχουν παρακάνει το θέμα με το περιβάλλον. Μέχρι και στο wrc θα σταματήσουν την βενζίνη.. formula e, wrc e, moto e κατά διαόλου πάμε. Αυτά τα αθλήματα τα παρακολουθείς και για το θόρυβο που ακούς... Αλλά θα τα καταντήσουν όλα αδιάφορα όπως πάμε..

Οπότε μια χαρά είναι τα euro 1 2 

πριν 2 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το βλέπεις μόνο από τη δίκη σου οπτική γωνία, γιατί ακόμα δεν έχεις υποχρεώσεις, ότι ώρα γουστάρεις καβαλάς το μηχανάκι σου και βολτάρεις, κανείς το γούστο σου, εγώ πλήρωνα 2 μηχανάκια που είχα για το γούστο μου και δεν καβαλουσα κανένα, ακόμα και τώρα το XR που έχω το χρόνο δε γράφει πάνω απο1000-1500 χιλιόμετρα, άσε που ξέχασε τι θα πει χώμα... Χαρείτε τα μηχανάκια σας τώρα που είσαστε νέοι! Με προσοχή όμως..

Εμείς που γεράσαμε μόνο για τσάι και σκούτερ είμαστε!

Σίγουρα με τα χρόνια αλλάζεις σκέψη και υποχρεώσεις. 

Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση που ο φίλος δεν κάνει χλμ δεν τον νοιάζει η συντήρηση και τα γενικά έξοδα Ε ας πάρει ένα μηχανάκι να το βλέπει και να το χαίρεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@achilleasv Αρχές 2000 σόρυ μου ξέφυγε ένα μηδενικό :Ρ

Ξαναλέω βγάζουνε πλέον 50αρακια με Euro 4 EFI...το 50αρακι απο μόνο του και με καρμπυρατέρ δεν έχει καθόλου γκάζι φαντάσου τώρα...το περιέργο ξέρεις τι είναι; Πάρε παράδειγμα διάφορα εργοστάσια όχι πολύ μακριά κοντά σε εμάς στον Βόλο σου λέω...ΑΓΕΤ (μεγαλο εργοστασιο τσιμεντου για οσους δεν γνωριζετε) που βγαζει ΤΑ σκ@τα στην ατμοσφαιρα και η χαλυβουργια στην Β'ΒΙΠΕ που επίσης μολύνει κατά πολύ το περιβάλλον. Και αυτά είναι ΜΟΝΟ ΔΥΟ εργοστάσια φαντάσου σε όλη την Ελλάδα (Πτολεμαϊδα κλπ κλπ) τι γίνεται και μετά φαντάσου σε όλη την Ευρώπη. Αλλά παρόλα αυτά οι κύριοι που αποφασίζουνε τα χαρακτηριστικά των οχημάτων για το Ευρωπαϊκό κοινό πιστεύουνε οτι το περιβάλλον θα σωθεί αμα στο 125αρι που είναι ήδη Euro 3, αθόρυβο και βγάζει ελάχιστο καυσάεριο το κάνουμε ακόμα πιο ψωφίμι με Euro 4 και να ακούγεται λες και οδηγάς ποδήλατο. Δεν κοιτάνε να βελτιώσουνε τους μεγάλους παράγοντες που καταστρέφουνε το περιβάλλλον αλλά θα ασχοληθούνε και θα θεωρήσουνε παράονομο που εγω στο δικό μου κότσαρα την Motorsport και βγάζει λιιιγα παραπάνω καυσαέρια λόγο κατάργησης καταλύτη...

Τι εννοείς θα σταματήσουνε την βενζίνη στο WRC!!!!!?????? :cry::cry::cry:

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Neo Max 100

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@achilleasv Αρχές 2000 σόρυ μου ξέφυγε ένα μηδενικό :Ρ

Ξαναλέω βγάζουνε πλέον 50αρακια με Euro 4 EFI...το 50αρακι απο μόνο του και με καρμπυρατέρ δεν έχει καθόλου γκάζι φαντάσου τώρα...το περιέργο ξέρεις τι είναι; Πάρε παράδειγμα διάφορα εργοστάσια όχι πολύ μακριά κοντά σε εμάς στον Βόλο σου λέω...ΑΓΕΤ (μεγαλο εργοστασιο τσιμεντου για οσους δεν γνωριζετε) που βγαζει ΤΑ σκ@τα στην ατμοσφαιρα και η χαλυβουργια στην Β'ΒΙΠΕ που επίσης μολύνει κατά πολύ το περιβάλλον. Και αυτά είναι ΜΟΝΟ ΔΥΟ εργοστάσια φαντάσου σε όλη την Ελλάδα (Πτολεμαϊδα κλπ κλπ) τι γίνεται και μετά φαντάσου σε όλη την Ευρώπη. Αλλά παρόλα αυτά οι κύριοι που αποφασίζουνε τα χαρακτηριστικά των οχημάτων για το Ευρωπαϊκό κοινό πιστεύουνε οτι το περιβάλλον θα σωθεί αμα στο 125αρι που είναι ήδη Euro 3, αθόρυβο και βγάζει ελάχιστο καυσάεριο το κάνουμε ακόμα πιο ψωφίμι με Euro 4 και να ακούγεται λες και οδηγάς ποδήλατο. Δεν κοιτάνε να βελτιώσουνε τους μεγάλους παράγοντες που καταστρέφουνε το περιβάλλλον αλλά θα ασχοληθούνε και θα θεωρήσουνε παράονομο που εγω στο δικό μου κότσαρα την Motorsport και βγάζει λιιιγα παραπάνω καυσαέρια λόγο κατάργησης καταλύτη...

Τι εννοείς θα σταματήσουνε την βενζίνη στο WRC!!!!!?????? :cry::cry::cry:

Ρε αδερφε για ποια εργοστασια μας λες; Ελα θεσσαλονικη και οδηγα 10 δευτερολεπτα πισω απο αστικο λεωφορειο να νοιωσεις τη ρυπανση τετ α τετ. Παιζει 1 αστικο να βγαζει οτι βγαζουν ολα τα παπια της θεσσαλονικης μαζι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος Neku έγραψε:

Ρε αδερφε για ποια εργοστασια μας λες; Ελα θεσσαλονικη και οδηγα 10 δευτερολεπτα πισω απο αστικο λεωφορειο να νοιωσεις τη ρυπανση τετ α τετ. Παιζει 1 αστικο να βγαζει οτι βγαζουν ολα τα παπια της θεσσαλονικης μαζι.

Αρκεί αν πληκτρολογήσεις αγετ στο google και θα καταλάβεις τι λέει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R6 (599cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Την 2/6/2019 at 2:57 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Υπάρχουν ελληνικά αναδιπλούμενα για διάφορα παπιά στα 25-35€ αναλόγως το μοντέλο .

πχ https://www.stelpet.gr/Proion/2811/213/Marspie-odigou-Yamaha-Crypton-X-135-spasto-NIKME/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα αναδιπλούμενα είναι για κάτι καγκουρό που χαμηλώνουν τα παπάκια λες και είναι saxoralla.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έχει για όλα τα παπάκια ακόμα και για Modenas Kriss 115 αλλά για Address δεν βλέπω...καλά δεν πειράζει σιγά. Όπως είπα δεν θα το βάλω και ποτέ σε πίστα να τρέξει. Απο μαρσπίεδες αυτούς του συνοδηγού πρέπει να αλλάξω γιατί έχουνε γίνει χάλι μαύρο μετά απο τόσα χρόνια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco Jetix (125cc) MT Synchrony Steel Αλλος Λιγο απολα (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξερω αλλα το συγκεκριμενο ειδος δικυκλου δεν το κατλαβαινω. Θελω να πω, οτι απο την στιγμη που υπαρχουν 3 κατηγοριες (παπια, μοτο, κι σκουτερ) με πολυαριθμα μοντελα στα 125,150-300cc τα θεωρω μη αναγκαια και αρκετα ασχημα imho

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος Easy_Rider_Gr έγραψε:

Δεν ξερω αλλα το συγκεκριμενο ειδος δικυκλου δεν το κατλαβαινω. Θελω να πω, οτι απο την στιγμη που υπαρχουν 3 κατηγοριες (παπια, μοτο, κι σκουτερ) με πολυαριθμα μοντελα στα 125,150-300cc τα θεωρω μη αναγκαια και αρκετα ασχημα imho

Και τα σκούτερ άσχημα είναι :laugh: (imo)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco Jetix (125cc) MT Synchrony Steel Αλλος Λιγο απολα (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος achilleasv έγραψε:

Και τα σκούτερ άσχημα είναι :laugh: (imo)

Χειροτερα απο αυτα θα ελεγα:laugh::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα