Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
makisr

Friendwars - το παιχνίδι μας

4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

AGV Kawasaki H2R

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα,

πριν λίγο καιρό είχα ανοίξει ένα ποστ όπου έψαχνα έναν android dev για μια συνεργασία για μία ιδέα παιχνιδιού που είχα. Ο Γιώργος (Gks) μου απάντησε θετικά, και εκ του αποτελέσματος απεδείχθη έξοχος προγραμματιστής, επαγγελματίας στη δουλειά του και είμαι τελικώς πολύ χαρούμενος που όχι μόνο συνεργάστηκα μαζί του, αλλά και τον γνώρισα σαν άνθρωπο και φίλο.

Λίγο καιρό μετά φθάσαμε στην ολοκλήρωση του πρότζεκτ αυτού και σήμερα είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω πως είμαστε live στο google appstore.

Πριν τις ευχαριστίες, θα ήθελα λίγο να μιλήσω για το παιχνίδι μας.

Η βασική λογική είναι να μπορεί η κάθε παρέα να παίξει το παιχνίδι αυτό παντού και οποτεδήποτε, χωρίς να είναι Online. Είναι ένα παιχνίδι που δεν έχει όριο παιχτών, και συνεπώς όσοι περισότερο τόσο καλύτερα. Επιπλέον το παιχνίδι έχει πρωταρχικό στόχο το γέλιο και σε καμία περίπτωση δεν απαιτεί γενικές ή εκειδικευμένες γνώσεις.

Στο δια ταύτα, οι παίκτες χωρίζονται σε δύο ομάδες (υπάρχει και single game mode για αυτόν που θέλει να τεστάρει το παιχνίδι αλλά δεν έχει πλάκα προφανώς...) και μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα σε 10 τύπους παιχνιδιών αυτά που τους ταιριάζουν καλύτερα. Αυτά τα 10 παιχνίδια είναι όλα διαφορετικά μεταξύ τους και περιέχουν παιχνίδια γνώσεων/quiz, παντομίμας, ταχύτητας απαντήσεων, επιλογής, περιγραφής με συγκεκριμένο τρόπο, τραγουδιού κλπ. Ποιο συγκεκριμένα τα παιχνίδια είναι τα εξής:

1. pick one- quiz game με 3 πιθανές απαντήσεις, επιλέγεται η μία.

2. men vs women- αντρικές και γυναικείες τύπου ερωτήσεις, για να δούμε τι ψάρια πιάνουμε με τις γνώσεις για το άλλο φύλο.

3. age matters-όπου πρέπει να μπουν στη σωστή σειρά οι διασημότητες βάση της ηλικίας τους

4. what's my job-παιχνίδι ταχύτητας όπου πρέπει να περιγράψει κάποιος όσα περισσότερα επαγγέλματα μπορεί

5. four-word the movie-πρέπει ένας παίκτης να περιγράψει μια ταινία με 4 μόνο λέξεις

6. the train- κάθε παίκτης μιας ομάδας περιγράφει στον επόμενο μία λέξη από συγκεκριμένη κατηγορία θεμάτων

7. not another synonym-πρέπει μία ομάδα να βρει μία λέξη που περιγράφει κάποιος χωρίς να χρησιμοποιηθεί συνώνυμο της

8. do me na-ψάχνουμε να βρούμε το τραγούδι που τραγουδάει κάποιος χρησιμοποιώντας όμως μόνο τη λέξη na

9. find me-παιχνίδι ταχύτητας, με τυφλή περιγραφή λέξεων

10. faster one wins-ταυτόχρονο παίξιμο των ομάδων. ο Host λέει μια ατάκα από γνωστές ταινίες, και ο πρώτος που τη βρίσκει κερδίζει.

Προφανώς τα παιχνίδια έχουν διαφορετική βαθμολόγηση (και αρνητική κάποια), κάποια έχουν χρόνους, κάποια έχουν όρια λέξεων κλπ.

Ένας παίκτης είναι ο Host που μπορεί να βλέπει τις απαντήσεις και να ελέγχει τα σκορ, και όλοι οι άλλοι παίζουν...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Gks για τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο που ξόδεψε πάνω στο πρότζεκτ, χωρίς αυτόν θα ήταν απλά μία ιδέα και τίποτα άλλο.

Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω τον άλλο Γιώργο (meliss) για τα γραφικά του παιχνιδιού που μας έφτιαξε.

Τέλος τα θερμά ευχαριστώ και στην Αλίκη (Alicia σύζυγο Gks) για τις ώρες που ξόδεψε στο τέστινγκ του παιχνιδιού.

Ιδέα του παιχνιδιού και βάσεις δεδομένων από εμένα, και ελπίζω να αρέσει σε κάποιους.

Σημείωση ότι το παιχνίδι είναι όλο στα αγγλικά για την ώρα, κάτι αποτρεπτικό για τους περισσότερους (αν εξαιρέσουμε και το 1.49€)... απλά ήθελα να κάνω μια παρουσίαση και εδώ!

Για όποιον θέλει να το κατεβάσει και να παίξει με την παρέα του,

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.madeinpatra.fw&hl=el

Ευχαριστώ πολύ!

fDCNJ3v9DHwP0DxOwFZTHfQqQ_f3cbcqPgdOiV-I

Τροποποιήθηκε από τον makisr
Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
AGV Kawasaki H2R

Δημοσιεύτηκε

Όποιος θέλει από το φορουμ rpomo code για το παιχνίδι (δωρεάν για ένα μήνα) ας μου στείλει ένα pm. Θα το εκτιμούσα αν αφού το έπαιζε και παίρναγε και αυτός καλά, να άφηνε και καλό review στο playstore!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, από τις φωτογραφίες και την ιστοσελίδα φαίνεται ωραία δουλειά. Φαντάζομαι ο πρώτος καιρός θα είναι δύσκολος μέχρι να πιάσει, αλλά έχει τις προδιαγραφές να πιάσει θεωρώ! Δεν ξέρω εάν είναι στο πλάνο να μπει και στο App Store (Apple συσκευές) και το αναφέρω κυρίως γιατί οι χρήστες εκεί είναι γενικά πιο εύκολο να αγοράσουν μια εφαρμογή. Καλή αρχή και καλή επιτυχία!

Και κάτι άλλο σε π.μ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
AGV Kawasaki H2R

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, από τις φωτογραφίες και την ιστοσελίδα φαίνεται ωραία δουλειά. Φαντάζομαι ο πρώτος καιρός θα είναι δύσκολος μέχρι να πιάσει, αλλά έχει τις προδιαγραφές να πιάσει θεωρώ! Δεν ξέρω εάν είναι στο πλάνο να μπει και στο App Store (Apple συσκευές) και το αναφέρω κυρίως γιατί οι χρήστες εκεί είναι γενικά πιο εύκολο να αγοράσουν μια εφαρμογή. Καλή αρχή και καλή επιτυχία!

Και κάτι άλλο σε π.μ

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τα tips. έκανα τις διορθώσεις κατευθείαν στην ιστοσελίδα γιατί έχεις δίκιο, για το playstore σου απάντησα σε pm.

υπάρχει για την ώρα ένα θέμα συζήτησης για το freemium/paid σύστημα της εφαρμογής, καθώς τα επόμενα 10 παιχνίδια είναι σχεδόν έτοιμα, και ίσως το γυρίσουμε σε free την παρούσα έκσοδη και paid την ολόκληρη με τα 20 παιχνίδια, για ευνόητους λόγους (και όσοι πληρώσουν φυσικά για την πρώτη έκδοση αν αυτό αλλάξει θα πάρουν δωρέαν την δεύτερη, αν η τρέχουσα γίνει free). Για την ώρα απλά θέλουμε να δούμε πως πάει και αποφασίζουμε.

Στο appstore για την ώρα δεν έχουμε βλέψεις, αλλά αν πάει καλά, θα το συζητήσουμε σοβαρά.

Ευχαριστώ και πάλι!

πριν 1 ώρα, το μέλος makisr έγραψε:

Τόσα λάθη στην ίδια πρόταση δεν έχω ξανακάνει lol!

Όποιος θέλει από το φορουμ promo code για το παιχνίδι (δωρεάν για ένα μήνα) ας μου στείλει ένα pm. Θα το εκτιμούσα αν αφού το έπαιζε και περνούσε και αυτός καλά, να άφηνε και καλό review στο playstore!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα