Blueboys1908

S.O.S Με πιασανε χωρις διπλωμα.

19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Derbi Cbr125 nude (125cccc) Airoh Kawasaki Ninja (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αρχικα καλημερα μααγκες! 

Με επιασαν σημερα χωρις διπλωμα μπατσαρια και κλασσικα προστιμο 200€ διοτι δεν ειχα διπλωμα κλπ.

Εαν το πληρωσω μεσα σε 10 ημερες παει 100€?

Εδω ειναι το προβλημα.. Λοιπον ειμαι 20 χρονων . Δανειστηκα  και στν ουσια μέχρι να βγαλω το διπλωμα πηρα την μηχανη του φιλου του πατερα μου οπου θα την αγορασω μεσα στον 1-2 μηνα.Μου την εδωσε εμπιστευτηκα διοτι τωρα Ιούλιο με Αυγουτο δινω σηματα (μηχανης) και ηθελα να κανω εξτρα μαθηματα μιας κ θα εδινα με αυτην πορεια..

Το θεμα μου ειναι:

Τωρα που εφαγα το προστιμο θα εχει καμια συνεπεια ο κατοχος? (Θα μαθει οτι εφαγα προστιμο?)

Σε λιγο καιρο που θα κανω την μεταβιβαση της μηχανης στο ονομα μου ,οταν γινει το δικαστηριο θα θελουν τον κατοχο τον τωρινο? Δλδ εμενα? ή τον αλλον ?να ενημερωσω πως στο προστιμο δεν εχει γραψει ο μπατσος το ονομα του κατοχου.Εγραψε μονον τν πινακιδα κ τν μαρκα. Στο ον/μο εγραψε"δεν εφερε"

Οποτε ; Τι κανω; να πω τπτ στς γονεις μ; Δεν θελω να τους πιεσω και να τους στεναχωρησω.. Μπορω να βγαλω ακρη μονος μου χωρις να μαθουν τπτ οπως και ο κατοχος με βαση οσα ειπα;

Τελοςνα ευχαριστησω που διαβασατε εως εδω..Αν στείλω τα λεφτα θα μ ερθει αποδειξη η κατι τετοιο οτι τα ελαβαν; και θα ερθει κανενα χαρτι για δικαστηριο; γ ν ειμ ενημερωμένος.. Πως τ μαθαινω;

ΜΑΓΚΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Γεια σου ρε μααγκα και σε σενα!

Κατ'αρχην, μην αγχωνεσαι για τιποτα!

Μιας και σου εδωσε τη μηχανη του ο φιλος του μπαμπα σου, αυτο σημαινει οτι γνωριζει απολυτα την πιθανοτητα να φας κληση, μιας και δεν εχεις διπλωμα. Αφου στην εδωσε "εμπιστευτηκα", οπως λες, πρεπει να ειναι εξυπνος ανθρωπος και σιγουρα θα καταλαβει τι παιζει.

Για τους γονεις σου, επισης δεν θα ανησυχουσα. Σου δειχνουν αρκετη εμπιστοσυνη και σιγουρα θα καταλαβουν εαν μαθουν για τη στραβη με τη μπατσαρια και τα σχετικα. Ειναι κατι, εξαλλου, που ο καθενας θα μπορουσε να παθει, χωρις διπλωμα. Δεν προκειται να επηρεασει τη σχεση σας καθως θα τους φανει απολυτα φυσιολογικο.

Δεν χρειαζεται να ευχαριστεις. Χαρα μου που σε βοηθησα! Εαν παλι νομιζεις πως θα στεναχωρηθουν, κοιταξε να τους υπενθυμισεις ποσο φλωροι ειναι οι συνομηλικοι σου που παιρνουν το λεωφορειο ή πανε με τα ποδια στην καφετερεια, και σιγουρα να νιωσουν ξανα υπερηφανια για σενα, αλλα και για την επιλογη των φιλων τους.

Μη σκας...

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος gkourmoul1 έγραψε:

Γεια σου ρε μααγκα και σε σενα!

Μιας και σου εδωσε τη μηχανη του ο φιλος του μπαμπα σου, αυτο σημαινει οτι γνωριζει απολυτα την πιθανοτητα να φας κληση, μιας και δεν εχεις διπλωμα. Αφου στην εδωσε "εμπιστευτηκα", οπως λες, πρεπει να ειναι εξυπνος ανθρωπος και σιγουρα θα καταλαβει τι παιζει.

Για τους γονεις σου, επισης δεν θα ανησυχουσα. Σου δειχνουν αρκετη εμπιστοσυνη και σιγουρα θα καταλαβουν εαν μαθουν για τη στραβη με τη μπατσαρια και τα σχετικα. Ειναι κατι, εξαλλου, που ο καθενας θα μπορουσε να παθει, χωρις διπλωμα. Δεν προκειται να επηρεασει τη σχεση σας καθως θα τους φανει απολυτα φυσιολογικο.

Δεν χρειαζεται να ευχαριστεις. Χαρα μου που σε βοηθησα! Εαν παλι νομιζεις πως θα στεναχωρηθουν, κοιταξε να τους υπενθυμισεις ποσο φλωροι ειναι οι συνομηλικοι σου που παιρνουν το λεωφορειο ή πανε με τα ποδια στην καφετερεια, και σιγουρα να νιωσουν ξανα υπερηφανια για σενα, αλλα και για την επιλογη των φιλων τους.

Μη σκας...

Νομίζω ότι αυτό μπορεί να χρησιμοποιείται αντί του emoticon με τα πατατάκια 

Οκ τοπικ, εφόσον είσαι ενήλικος, πιστεύω ότι μπορείς να βγάλεις άκρη μόνος σου. Λογικά η παράβαση αφορά μόνο εσένα. Και τα παθήματα μαθήματα 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος gkourmoul1 έγραψε:

......

......

Θα μου επιτρεψεις φιλε μου να διαφωνησω.

Οχι μονο δεν ειναι εξυπνος,αλλα ειναι πιο κουτος και απ τα ραδικια.

Εδωσε το μηχανακι σε ατομο χωρις διπλωμα,γνωριζοντας οτι σε περιπτωση ατυχηματος θα τρεχανε και δεν θα φτανανε ολοι τους.

Απο εκει και περα Blueboys1908  μην σε απασχολει τι θα σκεφτει ο ιδιοκτητης.Αν καταλαβα καλα ειναι αρκετα μεγαλος για να γνωριζει τι θα μπορουσε να συμβει.Μη σου πω να αφησεις αυτον να το πληρωσει,μπας και βαλει μυαλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σατυρικά το γράφει βρε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Περιμενα τουλαχιστον μια δοση ειρωνιας λιγο πιο αξιοπρεπης.

Κανεις σοβαρος δεν ετσι?Εδωσα τα σηματα και μ εμεινε η πορεια εχω ειδη μηχανη αυτη που σας ειπα.Απλα δουλευω και την ξεχρεωνω.Τωρα θα  κανω και  την μεταβιβαση στο ονομα μου. 3 φορες την οδηγησα εντος χωριου την 3η με επιασαν,και ηταν καθαρα για δοκιμαστικους λογους καθως δινω τελη αυγουστου πορεια. Οχι για καγκουριες και βλκς..Για καθαρα επαγγελματικους λογους βγαζω το διπλωμα..... .Εγω φταιω που η καρτελα μου αργησε 3 μηνες..

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS
Χαρακτηρισμοι
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος Blueboys1908 έγραψε:

Περιμενα τουλαχιστον μια δοση ειρωνιας λιγο πιο αξιοπρεπης.

Κανεις σοβαρος δεν ετσι?Εδωσα τα σηματα και μ εμεινε η πορεια εχω ειδη μηχανη αυτη που σας ειπα.Απλα δουλευω και την ξεχρεωνω.Τωρα θα  κανω και  την μεταβιβαση στο ονομα μου. 3 φορες την οδηγησα εντος χωριου την 3η με επιασαν,και ηταν καθαρα για δοκιμαστικους λογους καθως δινω τελη αυγουστου πορεια. Οχι για καγκουριες και βλκς..Για καθαρα επαγγελματικους λογους βγαζω το διπλωμα.... .Εγω φταιω που η καρτελα μου αργησε 3 μηνες..

Το παραπάνω κείμενό σου ήταν σοβαρό και οι λόγοι που αναφέρεις αξιοπρεπέστατοι και σίγουρα το νήμα θα συνέχιζε σε καλύτερο βαθμό με συμβουλές-γνώμες κλπ.

Ώσπου ήρθαν οι τελευταίοι χαρακτηρισμοί σου και τά 'καναν όλα στάχτη!

Αντίο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

(Παντα κρανος) κανονας!

Θα εκτιμουσα εαν μου απαντουσε καποιος με σοβαροτητα στα ερωτηματα που εθεσα.

Επισης να αναφερω οτι,ειμαι σε χωριο εκτος θεσσ και σπανια  εως καθολου να περασει μπατσαρια εδω.Ειμαι απλα ατυχος γιατι το πολυ 20 λεπτα να κανω μαθημα μονος με την μηχανη ,κανενα ζικ ζακ και στροφες κλπ ισα ισα για την προετοιμασια.

Εσεις κανετε λες και ειμαι αξιος της μοιρας μου .Σαν να τα ηθελε ο κωλος μου και με γιουχαρετε.Μιας που και εσεις δεν οδηγησατε ποτε χωρις διπλωμα .. Σε χειροτερες συνθηκες.

Ειπα να γινω μελος σε φορουμ για πρωτη φορα στην ζωη μου να δω εαν αξιζει.Να βοηθαει ο ενας τν αλλον μια αλληλεγυη ρε παιδι μου.. Αλλα αυτο που ελαβα ηταν σαρκασμος,ειρωνια και ανηθικοτητα ως προς το νεο μελος. Κριμα γιατι ηθελα να μπω στην παρεα σας σαν νεος μηχανοβιος..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sx 125 (125cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

:hunter:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν.

1.Τέτοια σοβαρά ζητήματα δεν τα συζητάνε σε φόρουμ γιατί θα λαβεις 100 διαφορετικές απαντήσεις.

2.Το πρόστιμο εννοείται ότι το πληρώνεις το συντομότερο.Είσαι όμως σίγουρος ότι θα έχεις και δικαστήριο;στο είπαν οι αστυνομικοί;Αν όχι είσαι τυχερός,αν ναι ρωτα ενα δικηγόρο να σου πει.

Εάν δεν υπάρχει δικηγόρος,βάλε ενα σοβαρό ντύσιμο και πήγαινε κατευθείαν στο διοικητή της αστυνομίας και ρωτησέ τον τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση και αν μπορεί να σου σβήσει τουλάχιστον τη δικάσιμο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,να σε καλα. 

Θα κανω οτι μπορω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Μια διευκρινηση, τι μηχανακι καβαλουσες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

derbi gpr 125 nude 2t γιατι??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επειδη ειςαι 20 το ¨μεγαλυτερο¨ διπλωμα που μπορεις να βγαλεις ειναι το Α2, το Α2 ειναι μεχρι 35KW και καλυπτει το μηχανακι σου, ηθελα να δω μηπως πηρες μηχανη μεγαλυτερης ιποδυναμης.

Δεν ξερω τι ισχυει τωρα με τα δικαστηρια, οταν εγραψαν εμενα για διπλωμα ταυτοχρονα ηρθε και στον ιδιοκτητη κληση για το δικασηριο, εμενα με δικασαν γιατι δεν ειχα διπλωμα και εκεινον για παραχωρηση, πηγα εβγαλα διπλωμα, το προσκομισα στο δικαστηριο και με αθοωσαν, το ιδιο και τον ιδιοκτητη.

Αυτα οπως ειπα εγιναν πριν 13 χρονια, τωρα δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο, καλο ειναι να πεις στους γονεις σου και σον φιλο του πατερα σου οτι εγινε, δεν θα σου παρει κανεις την ψυχη, απλα θα σου επιβληθει η ¨τιμωρια¨ για αυτο που εκανες με βαση τον νομο του κρατους.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

.

Δεν ξερω τι ισχυει τωρα με τα δικαστηρια, οταν εγραψαν εμενα για διπλωμα ταυτοχρονα ηρθε και στον ιδιοκτητη κληση για το δικασηριο, εμενα με δικασαν γιατι δεν ειχα διπλωμα και εκεινον για παραχωρηση, πηγα εβγαλα διπλωμα, το προσκομισα στο δικαστηριο και με αθοωσαν, το ιδιο και τον ιδιοκτητη.

Σοβαρά ε; έχει κυρώσεις και ο ιδιοκτήτης; μάλιστα 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Honda CB1000R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η αναδρομική αθώωση.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν λέω ότι πρέπει ή δεν πρέπει να γίνεται απλά δεν καταλαβαίνω την λογική.

Έχουμε ένα άτομο (όχι συγκεκριμένα τον Blueboys, που τουλάχιστον φαίνεται να είχε όντως σκοπό να βγάλει το δίπλωμα, γενικά μιλάω) ο οποίος χειριζόταν ένα όχημα σε δημόσιο δρόμο χωρίς να έχει την απαραίτητη πιστοποίηση ικανότητας. Μπορεί να οδηγούσε από 10 ετών, μπορεί και να είναι και η πρώτη του φορά που οδηγούσε το όχημα, το σημαντικό είναι ότι δεν έχει αποδείξει ακόμα στην κοινωνία την ικανότητα να το κάνει με ασφάλεια, συνεπώς στα μάτια του κράτους/κοινωνίας θέτει σε κίνδυνο τη σωματική ακεραιότητα και τη ζωή των υπολοίπων (ή αλλιώς οι υπόλοιποι απαιτούν αυτήν την απόδειξη εφόσον κυκλοφορεί σε κοινόχρηστο χώρο).

Και οκ τον έπιασαν, έμαθε/φοβήθηκε κτλ, και πήγε και έβγαλε το δίπλωμα. Όταν έρθει η στιγμή του δικαστηρίου, παρότι είναι πλέον κάτοχος, γιατί αθωώνεται για την προηγούμενη του παρανομία η οποία όταν έγινε ήταν ξεκάθαρη παραβίαση του νόμου, άσχετα που πλέον έχει πιστοποιήσει την ικανότητα του;

Ή αλλιώς (ίσως και αυτή να είναι η απάντηση), ο λόγος που γίνεται δικαστήριο είναι απλά για να βεβαιωθούν ότι δεν θα το ξανακάνει;

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1/Husky610sm BMW S1000 RR

Δημοσιεύτηκε

@spyrosk42 γιατι απλα ειμαστε μπουρδελο....

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η αναδρομική αθώωση.

Ή αλλιώς (ίσως και αυτή να είναι η απάντηση), ο λόγος που γίνεται δικαστήριο είναι απλά για να βεβαιωθούν ότι δεν θα το ξανακάνει;

Καλα η αναδρομικη αθωωση ειναι καπως κουλο, δεν ξερω οπως ειπα αν ισχυει πλεον, τοτε που δικάστηκα ισχυσε για καλη μου τυχη.. Τωρα ο λογος που γινεται το δικαστηριο ειναι γιατι ετσι οριζει ο νομος, πρεπει να γινει απο τη στιγμη που γινοταν μυνηση, βεβαια αν μεχρι τοτε εβγαζε ο κατηγορουμενος διπλωμα σημαινε οτι δειχνει μεταμελεια και αθωωνοταν, αν δεν εβγαζε τοτε καταδικαζοταν.

Ο ιδιοκτητης ελεγε οτι το μηχανακι το πηρε ο ταδε χωρις να το γωριζει και αθωωνοταν και κεινος..

Ολα αυτα σε περιπτωση που δεν ειχε γινει καποιο ατυχημα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki freewind (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Επειδη ειςαι 20 το ¨μεγαλυτερο¨ διπλωμα που μπορεις να βγαλεις ειναι το Α2, το Α2 ειναι μεχρι 35KW και καλυπτει το μηχανακι σου, ηθελα να δω μηπως πηρες μηχανη μεγαλυτερης ιποδυναμης.

Αυτα οπως ειπα εγιναν πριν 13 χρονια, τωρα δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο, καλο ειναι να πεις στους γονεις σου και σον φιλο του πατερα σου οτι εγινε, δεν θα σου παρει κανεις την ψυχη, απλα θα σου επιβληθει η ¨τιμωρια¨ για αυτο που εκανες με βαση τον νομο του κρατους.

το ιδιο ειναι και τωρα απλα θα πληρωσει τα 100 ευρω πριστιμο τοτε δεν ειχε προστιμο και ναι θα καλεσουν και τον  ιδιοκτητη για παραχωρηση βγαλε διπλωμα και θα αθωοθειτε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα