Verbal Kint

Το λάθος...

25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Ανοιγεις την τηλεοραση την ωρα των ειδησεων και πλημμυρίζει το ματι σου απο τις μελοδραμματικες εικονες με μανες να κρατανε μικρα παιδια στα χερια και να κλαινε. Σου γεμιζουν το μυαλο με το δραμα αυτων των ανθρωπων. ΞΕΡΕΙΣ (ξερεις?) οτι ολα αυτα που βλεπεις ειναι μια στημενη εικονα που σου πασαρουν προσπαθοντας απο την μια να βγαλουν τηλεθεαση βασιζομενοι στο συναισθημα, και απο την αλλη να σου περασουν κατι βασιζομενοι παλι στο συναισθημα. ΞΕΡΕΙΣ (ξερεις?) οτι ενα 20% απο αυτους ειναι προσφυγες και καλα, και ολοι οι υπολοιποι απλως ειναι οικονομικοι λαθρομεταναστες που επωφελουνται μιας καταστασης. Και το "οικονομικος" το λεω με βαρια καρδια γιατι για να ονομαζεσαι οικονομικος μεταναστης (εστω και λαθρομεταναστης) πρεπει να θελεις να δουλεψεις, και οσο και να προσπαθουμε δεν εχουμε βρει δουλεια που να τους αρεσει.

Θες να μιλησεις για ολα τα παραπανω αλλα σε ποιον να τα πεις? Η τηλεπαρουσιαστρια που τα λεει δεν σε ακουει, και αν τα γραψεις εδω θα σε πουν και "ρατσιστη" απο την πρωτη προταση, γιατι τους γαμησες το Politically Correct που εχει εμφυτευτει στο μυαλο και δεν λεει να βγει.

Και εδω μπαινει το Youtube και προσπαθει και αυτο με την σειρα του να σου πασαρει δραμα για να σου περασει την "αχρηστη" πολυπολιτισμικοτητα με ενα ακομα κλαψομουνικο βιντεο παρουσιαζοντας την μια (και μικροτερη) μερια της πραγματικοτητας.

Και κανει λαθος. ΤΟ ΛΑΘΟΣ. Κανει το λαθος να αφησει ανοιχτα τα Votes και τα Comments. Και "παιρνει τα πιστονια στη μασχαλη". Και βλεπεις οτι δεν εισαι ο μονος που βλεπει στραβο το γυαλο που προσπαθουν να σου περασουν σαν "ισιο". Βλεπεις οτι υπαρχουν και αλλοι που δεν πιπιλανε την καρεμελα που τους ταισαν. Και καταλαβαινει τη μαλακια που εκανε, και αρχιζει να σβηνει Comments, γιατι οταν η αληθεια δεν μας αρεσει και ποναει,  την διαγραφουμε για χαρη του PC. Ετσι απλα και..."δημοκρατικα"

Και εδω κολλαει εκεινο το clickbait που εβλεπα συχνα στο facebook...

"Δειτε το πρωτου το κατεβασουν !!111!!1!1!23και4παιδια"  (https://www.youtube.com/watch?v=Lxbdvo2vFwc)

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος scooter (150cc) arai Αλλος (15000cc)

Δημοσιεύτηκε

δηλαδή τελικά ποιο ειναι το συμπέρασμα γιατί με μπερδεύεις ,...

να τους διώξουμε ?

η να τους φιλοξενήσουμε ?

η  τριτη λύση που δεν έχω σκεφτει ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε μια πολιτεία-κράτος που οι κυβερνήσεις σχεδιάζουν πολιτική-στρατηγική για το ίδιο το κράτος και τον λαό, και δεν διαχειρίζονται την τρέχουσα κατάσταση, η απάντηση θα ήταν, να είναι έτσι σχεδιασμένη η κοινωνία, η πολιτία, η οικονομία, η εργασία κ.ο.κ. αλλά και η άμυνα-διεθνείς σχέσεις που οι πρόσφυγες να ξέρουν από μόνοι τους, ότι ΔΕΝ θέλουν να πάνε στην Ελλάδα.

Όχι με την έννοια ότι άμα έρθουν θα τους δείρουμε-βασανίσουμε-διώξουμε. Αυτά αφενός τα προτείνουν οι λειψοί στο μυαλό χρυσαυγίτες και οι όμοίοι τους, άπου και να θέλαμε να έπεφτε όλος ο ΟΗΕ πάνω μας αν κάναμε καμιά βλακεία.

Με την έννοια ότι θα ξέρουν ότι στην Ελλάδα, δεν θα βρουν δουλειά γιατί οι αυτόχθονες έχουν καλή οικονομία και δεν χρειάζονται άλλους, δεν θα ενταχθούν στην κοινωνία γιατί οι πολίτες έχουν συναίσθηση του τι είναι σαν λαός σαν έθνος σαν παράδοση αλλά και σαν εξέλιξη στο μέλλον, και ότι ο νόμος θα τηρηθεί για όλους, όχι υπάρχει ανεξιθρησκεία και ο νόμος της πολιτείας είναι ΠΑΝΩ από οποιαδήποτε θρησκεία και πεποίθηση.

Έτσι, αν τα είχαμε αυτά, δεν θα ερχόντουσαν καν.

Αλλά τι από όλα αυτά, δεν είμαστε τελευταίο κράτος της ΓΗΣ; 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Κρίμα για πολλές εκατοντάδες ανθρώπων που όντως έφυγαν για να γλυτώσουν, από τον πόλεμο, από την ανέχεια, για ένα καλύτερο μέλλον.

Κακώς για πολλές εκατοντάδες ανθρώπων που βρήκαν πάτημα ώστε να περάσει στην Ευρώπη η βρώμα και η δυσωδία αφήνοντας την χώρα μας ένα ξέφραγο αμπέλι.....

Τα ΜΗ ξεκάθαρα στατιστικά δείχνουν πως πίσω από όλα κρύβονται πολιτικά παιχνίδια και μεγάλη λαμογιά (και γέμισμα λογαριασμών).

Και σε μια Ελλάδα που οι γηγενείς έχουν εξαθλιωθεί μέσω φορολογίας και εξαφάνισης μισθών και κάθε «καβάτζας», προσωπικά θεωρώ πως μιλάμε για έγκλημα κατά των Ελλήνων......

Όταν ο λαός ΜΑΣ έχει άδειες τσέπες/ ψυγείο/τραπέζι, δε μπορείς να το παίζεις ανθρωπιστής και κράτος πρόνοιας για κάθε άνθρωπο που παρανόμως (?) μπαίνει στη χώρα. Και που δύσκολα θα φύγει αφού τα υπόλοιπα κράτη «πρόνοιας» δίπλα μας, έχουν σηκώσει τοίχους και φράχτες!

Δεν υπάρχει δίλημμα. Δεν υπάρχει συναίσθημα και σουξουμουξου μανταλάκια.

ΑΝ είχαμε, θα βοηθούσαμε.

Τώρα ΔΕΝ έχουμε, άρα η πόρτα μας ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ οφείλει να παραμένει κλειστή, γιατί κάθε νοήμων άνθρωπος οφείλει πρώτα να ταΐσει την οικογένειά του.-

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Κρίμα για πολλές εκατοντάδες ανθρώπων που όντως έφυγαν για να γλυτώσουν, από τον πόλεμο, από την ανέχεια, για ένα καλύτερο μέλλον.

Στεκομαι σε αυτη την σειρα μονο για να τονισω οτι οι ανθρωποι που εφυγαν για να γλυτωσουν απο τον πολεμο βρισκονται στην Τουρκια, στην Ιορδανια, και στον Λιβανο. Οι υπολοιποι εφυγαν επ' ευκαιρια του πολεμου για μια "καλυτερη ζωη".

"Καλυτερη ζωη" στην περιπτωση μας ειναι η παρασιτικη ζωη μεσω επιδοματων για αυτο και το κυριο μεταναστευτικο κυμα κατανεμεται στις χωρες στις οποιες απο την μια ειναι ανεκτικες προς αυτους και απο την αλλη μπορεις "να καθεσαι και να ζεις απο τα επιδοματα" δηλαδη με λιγα λογια Γερμανια, Αγγλια, Βελγιο, Σουηδια. Ανθρωπος που θελει να δουλεψει, δουλευει και προκοβει οπουδηποτε (βλ. Αλβανοι στην Ελλαδα, Ελληνες στην Βουλγαρια κτλπ) Ανθρωπος που δεν θελει, ψαχνει να βρει καποιον να τον ταϊσει.

Ενα αλλο παλι εκτος θεματος....το ξερατε οτι ο Λιβανος ΗΤΑΝ το μοναδικο Χριστιανικο κρατος στην Μεση Ανατολη.

Τωρα δεν ειναι πια φυσικα...

Ολα αυτα που λεει κατι μου θυμιζουν, καπου σαν να τα βλεπω...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Διακρίνω μια χρυσαυγιτικη λογική .....στη φράση  (παρασιτική ζωή μέσο επιδομάτων) .....Ναι χεστηκανε στο χρήμα..@@..

επίσης βλέπω και την άλλη λογική ....νταξει ρε φίλε εδώ δεν μας περισευουν  δεν μας νοιάζει τι θα κάνεις κλπ ...

νταξει μωρε εμείς  να είμαστε καλά και χεστηκ@με για τους πρόσφυγες....νταξει μωρε αφού έχουμε να πάρουμε το καινούριο σούπερ ντουπερ μουλτι ,bmw κλπ   ποιος τους χεζει..τους πρόσφυγες.....

αρε ελληναρα σκατοφαρα του κέρατα μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος .....

και ίσως εάν γίνεις ποτέ πρόσφυγας ,εάν ξεριζωθεις από την βολή σου και πάρεις τον χοντρό κολ@ σου και περπατήσεις ,για μερόνυχτα ,πεινασεις για πολλές μέρες , κυνηγιθεις ,τρυπησεις τα πόδια σου που ειναι ξυπόλυτα...και είσαι σχεδόν πάντα νηστικός, φοβούμενος για την ζωή σου ίσως γίνεις λίγο.....

ΆΝΘΡΩΠΟΣ.......

ειναι πόλη εύκολο να λες (λέμε )  μέσα από την βολική και άνετη ζωή σου θεωρίες... ας ζήσει κάποιος από εσάς  σαν πρόσφυγας και αν επιβιώσει  ας ερθει  να ξαναμηλισουμε...

επαναστάτες της πόρδης με τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς..

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSF Bandit SA (650cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι το πρώτο μεταναστευτικό κύμα στην Ιστορία..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 1199 Panigale

Δημοσιεύτηκε

το θεμα ακριβως δεν ειναι οι προσφυγες αυτοι καθαυτοι (θα μου πειτε, ενα ποσοστο δεν ερχεται για μια καλυτερη ζωη, αλλα για πολλους αλλους λογους και θα συμφωνησω).

το θεμα ειναι πως παιζονται παρα πολλα λεφτα γυρω απο αυτους: μκο οι οποιες εχουν φτιαξει απιστευτα κυκλωματα. φερνουν γυναικες απο αλλες χωρες με για πληρωμενο σεξ, πουλανε διαφορα πραγματα αρκετα ακριβοτερα απο οτι τα βρησκουμε εμεις σαν ελληνες πολιτες και διαφορα αλλα, φανταζεστε πιστευω.

το ελληνικο κρατος τους δινει ενα χ ποσο καθε μηνα για να κανουν τι ακριβως? ΤΙΠΟΤΑ! σε ποιο παραλληλο συμπαν πληρωνονται οι μεταναστες οταν καθονται? ΠΟΥΘΕΝΑ!

προσωπικα καταλαβαινω πως η υποθεση ειναι πολυ μεγαλη και εμπλεκονται παρα πολλοι. δε μπορεις να πεις "κλειστε τα συνορα, πετατε τους στη θαλασσα, διωχτε τους στη βουλγαρια κτλ" και εληξε η υποθεση.....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Άλλο ενα θρεντ καμμενο εν τη γενέσει του.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia RSV4R HJC RPHA-10 Kawasaki Versys (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Πραγματικά ρε Γιάννη, είδες τι έγραψε, παίζει να σκέφτηκε έως και 2 δευτερόλεπτα αυτά που έγραψε και σπατάλησες φαιά ουσία για να του απαντήσεις; 

Χαρά στο κουράγιο σου.

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSΧR Triumph Daytona 6755R

Δημοσιεύτηκε

Παντως μιλαμε για μπιζνα εκατομυριων.Το τελευταιο πραγμα που νοιαζει αυτους που εχουν αναλαβει τη φιλοξενια των προσφυγων

ειναι οι προσφυγες.Κονομανε χοντρα με το κεφαλι,με τη σκηνη κλπ.Κονομανε ολοι τους οι πανω πιο πολλα κοκ.Μια απορια που εχω

ειναι απο που προερχονται αυτα τα εκατομυρια,απο το ελληνικο κρατος η απο την ευρωπαικη ενωση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

1η φράση, φάτσα κάρτα χαρακτηρισμός.......

Μόνο και μόνο επειδή κάποιος έχει άλλη γνώμη από σένα.

Λάθος χειρισμός, πολλώ δε μάλλον, όταν δεν έχεις καταλάβει τι λέει ο συνομιλητής σου για τα επιδόματα και κυρίως σε ποιες χώρες αναφέρεται.

Δυστυχώς, όχι μόνο ΔΕΝ περισσεύουν, αλλά κάτι η υπερβολική φορολογία, κάτι οι μειώσεις μισθών/συντάξεων+κανόνια εταιριών, κάτι τα κόκκινα δάνεια, έχει φθάσει η φάση στο τρέμει η ψυχή μας να βγει ο μήνας (με τα λ7 να τελειώνουν πολύ νωρίτερα).

Και το «μας», αναφέρεται στο συντριπτικό ποσοστό των Ελληνικών οικογενειών.

Η χώρα έχει ήδη κάνει πολλά παραπάνω, από όσα αντέχει η οικονομία και η έκτασή της.

Δεν υπάρχει «δε μας νοιάζει» ως στάση ζωής, αλλά Νίκο, όταν σε μια τετραμελή οικογένεια δουλεύει πλέον ένας για να καλύψει τα πάντα, βάζει τα πράγματα/θέματα της καθημερινότητάς του σε απόλυτη και αυστηρή ιεραρχία:

πρώτα θα ταΐσει κ προστατέψει τα παιδιά του (υγεία, ντύσιμο, σπουδές), μετά θα καλύψει τα σπιτικό του (λογαριασμοί, διατροφή κλπ) και μετά όλα τα υπόλοιπα (είναι αντιληπτό τι εννοώ).

H σκέψη σου κάνει τεράστια άλματα και ενδιάμεσα τρύπες που μπορούν να μας ρουφήξουν όλους.

Ο ολισθηρός κατήφορος που βρίσκεται η σκέψη σου, δεν καλύπτεται ούτε με την επίκληση στο συναίσθημα, ούτε με τις ειρωνείες.

Μιλάμε για φορολογία και άδειες τσέπες, μας πετάς τη μπάλα στις multistrada και τα bmw.

Λες και όλοι οι συνομιλητές σου ξύπνησαν το πρωί και ακούμπησαν 20Κ για μηχανάκι.......

Άσε τις φωνές, μάζεψε τα δάκτυλά σου που δείχνουν εικονική πραγματικότητα. Δεν υπάρχει μόνο εξαθλίωση/πείνα/στεναχώρια και απέναντι τυπάκια με multi και porsche.

Και προσπάθησε να μιλάς πιο ήρεμα.

Καλή φάση.......

Ο Χρυσαυγίτης έγινε τώρα Ελληνάρας, σκατοφάρα και πρέπει να φάει στη μάπα μνημόνια για να καταλάβει........

Εεε...χμ....να καταλάβει τι Νίκο?

Θεωρείς λογικό δηλαδή να πεθάνουμε όλοι με μνημόνια για να καταλάβουμε αυτό που ΕΣΥ θεωρείς λογικό, να γίνουμε.....«άνθρωποι».

Δηλαδή:

Επειδή ξέρω από τις γιαγιάδες μου και τους παππούδες μου, παλικαράκι μου, για προσφυγιά, έχω ακούσει για πείνα, για ξυπόλυτους και με το φόβο στα μάτια τους, θα σου αναφέρω πως οι κακουχίες και η σκληρότητα της ζωής δε τους έκανε καλύτερους ανθρώπους. Όσοι ήταν καλοί παρέμειναν, όσοι ήταν αλήτες, ομοίως παρέμειναν. Αυτό που άλλαξε για πάντα μέσα τους ήταν τα όρια αντοχής τους, η σκληρότητά τους απέναντι στα δύσκολα και η πάλη τους να «χτίσουν» για τις επόμενες γενιές. Να οργανώσουν την κατάσταση, ώστε τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους να «έχουν ένα κεραμίδι να βάλουν το κεφάλι τους»

Στην πραγματικότητα, ο ξεριζωμένος, ο πεινασμένος, ο κυνηγημένος, ο ξυπόλητος, απλά μετατρέπεται σε ζώο, ετοιμοπόλεμο, για να μην εξαφανιστεί από τη ζωή. Και το «ζώο» δε το λέω με κακή έννοια, εννοείται.

Δύο πράγματα συμβαίνουν λοιπόν

Ή είσαι πρόσφυγας και τα ζεις από πρώτο χέρι, οπότε μας μεταφέρεις την εικόνα που ζεις

ή απλά λες θεωρίες.....

Και επειδή σε κόβω στη δεύτερη φάση, με το να κράζεις/χαρακτηρίζεις τους έχοντες άλλη άποψη/στάση στο θέμα, σε κάνει λιγότερο φαρδύκωλο ή λιγότερο βολεμένο?

Και δε φύγαμε. Εδώ είμαστε. Ξαναμιλάμε, όταν αρχίσεις να σκέφτεσαι ΠΡΙΝ πατήσεις τα πλήκτρα του πληκτρολογίου σου!

Πολύ ωραία επιχειρήματα, από έναν επαναστάτη που βρίσκεται στους δρόμους, υπερασπιζόμενος το γενικό καλό, αυτοδημιούργητος......

Προσπάθησε να είσαι πιο σαφής.

Σε πρώτη φάση προσπερνώ χαρακτηρισμούς και φρασεολογία, μόνο και μόνο γιατί είναι βασικότατο να ξέρουμε με ποιον μιλάμε κάθε φορά!!!!

Δε θα υπάρξει 2η προσπέραση...........

Τωρα εσύ υποτίθεται ότι καταλαβες τι γράφω και σκέφτηκες κιόλας ....

και μου απαντας ....με απειλές ,χεστηκα  τωρα ...

απαντας αλλά ανταλλα ,και απομωνονεις  της φράσεις για να γράψεις την απάντηση που σε βολεύει , μια φράση εχει ενα πριν και ενα μετά  ,όταν την απομονώνεις δεινης τελείως άλλο νόημα.

νταξει μωρε  ειναι δικιά σου η μπάλα και παίζει όποιος γουστάρεις ...

είσαι συντονιστής δλδ και ο διαλογος πρέπει να ειναι στα μέτρα σου...

δεν χαρακτήρισαν κανένα μιλώ γενικότερα  και χρησιμοποιώ  γενικη ορολογία...

αν οι θέσεις σου και ιδεολογία σου ειναι τέτοιες που σε θίγουν ,δικο σου θέμα...

Και δεν με ξέρεις για να ειρωνευσαι επί προσωπικού , εμένα οι χαρακτηρισμοί ήταν σε επίπεδο κοινωνίας δεν στράφηκαν σε κανένα ,πρωσοπικα  ,αλωστε δεν καυτηριάζω πρόσωπα .....αλλά ιδέες !

στην πρώτη φράση γράφω  (χρυσαυγιτικη  λογική )  που τον βλέπεις τον χαρακτηρισμο στο ότι λέω ότι κάποιος χρησιμοποιεί  χρυσαυγιτικη λογική ?

μαζεψε λοιπόν τους δικου σου χαρακτηρισμούς ,που ειναι επί προσωπικού εάν θες να είσαι  εντάξει σαν συντονιστής ....

λυπάμαι αλλά από τους παππούδες σου και και της γιαγιάδες που λες ότι ήταν πρόσφυγες δεν έμαθες αρκετά ,για να σε κάνουν να καταλάβεις τι ειναι αυτό που βιώνουνε αυτοί οι άνθρωποι .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδή Νίκο αν γράψω ότι έχεις μαλακισμένες απόψεις, κατά τη γνώμη σου δε σε λέω μαλάκα?

Νομίζω ότι σχεδόν ΟΛΟΙ θα το έπαιρναν στραβά. Εν πάση περιπτώσει, τι να πω. Όπως νομίζει καθένας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 5 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

Δηλαδή Νίκο αν γράψω ότι έχεις μαλακισμένες απόψεις, κατά τη γνώμη σου δε σε λέω μαλάκα?

Νομίζω ότι σχεδόν ΟΛΟΙ θα το έπαιρναν στραβά. Εν πάση περιπτώσει, τι να πω. Όπως νομίζει καθένας.

φιλε μου ,αλλα το (μαλακισμενες απόψεις ) και άλλο η χρυσαυγιτικη λογική ...

το να λες σε κάποιον ότι εχει χρυσαυγιτικη λογική ,ειναι σαν να του λες ότι απλοποιεί τόσο πολύ τα πράγματα που δεν εχει λογική . εμένα δεν θα με έθιγε κάτι τέτοιο αντιθέτως θα κοίταζα  αν υπάρχει αυτή η λογική στα λεγόμενα μου ,γιατι η απλοποίηση και το τσουβάλιασμα έχουν αυτοί την λογική και δεν μ αρέσει..

νταξει άλλο  πράγμα να χρησιμοποιήσει κάποιος την λέξη που λες και άλλο το δικό μου παράδειγμα  ,νομιζω ότι οι λέξεις δίνουν διαφορετικο νόημα και το παράδειγμα σου δεν ειναι εύστοχο ,  η λέξη μ@λακισμενε απόψεις  προσβάλει τον άλλον από μόνη της ...

Τροποποιήθηκε από τον nikos.t

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R BMW R1200GS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Χρυσαυγιτικη λογικη = φασιστικη λογικη. Χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα αυτης Νικολα, η στρογγυλοποιηση καταστασεων. 

Υγ: Χιλιες φορες μαλακας παρα φασιστας γι αυτο λιιιιιγο περισσοτερη προσοχη στους χαρακτηρισμους

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος nikos.t έγραψε:

Τωρα εσύ υποτίθεται ότι καταλαβες τι γράφω και σκέφτηκες κιόλας ....

Πολλοί διαβάσαμε τι γράφεις, πολλοί καταλάβαμε.

Δεν είμαι ο μόνος.

Πόσο δύσκολο πια είναι να σε.....μεταφράσει κανείς?

Τα κείμενά σου μένουν στον αέρα γιατί είναι σημαντικό να σε ακολουθούν........

Να βλέπει ο καθένας στο φόρουμ τον τρόπο σκέψης και έκφρασής σου!!

και μου απαντας ....με απειλές ,χεστηκα  τωρα ...

Δεν απείλησα. Ενημέρωσα πως οφείλεις, αν σέβεσαι τους συνομιλητές και πρωτίστως τον εαυτό σου, να γράφεις καλύτερα.

Τα κείμενά σου, βέβαια, εξακολουθούν να είναι αποτέλεσμα του δικού σου «χέστηκα»

Σε σένα θα επιστρέψουν, θα το καταλάβεις όταν συνειδητοποιήσεις πως το «χέσε ψηλά κι αγνάντευε» δεν είναι πολύ cool φάση!

απαντας αλλά ανταλλα ,και απομωνονεις  της φράσεις για να γράψεις την απάντηση που σε βολεύει , μια φράση εχει ενα πριν και ενα μετά  ,όταν την απομονώνεις δεινης τελείως άλλο νόημα.

Αν το σπάσιμο του κειμένου σου το θεωρείς απομόνωση, πρόβλημά σου.

Είναι τόση η τρικυμία στο κείμενό σου, που μόνο έτσι μπορεί κανείς να ξεκαθαρίσει τι σου απαντά και πως.

Και δυστυχώς, δεν είναι μόνο η τρικυμία που μας στραβώνει.......

νταξει μωρε  ειναι δικιά σου η μπάλα και παίζει όποιος γουστάρεις ...

είσαι συντονιστής δλδ και ο διαλογος πρέπει να ειναι στα μέτρα σου...

Στα δικά σου λόγια είναι δική μου η μπάλα?

Δε μιλάμε για τρικυμία πλέον, αλλά για τσουνάμι!!!!!!

Ο διάλογος κάθε μέλους, περιορίζεται από κανόνες και όχι από τη διάθεσή μου.

Διάβασέ τους, είναι δεδομένο πως δε το έκανες!!!

δεν χαρακτήρισαν κανένα μιλώ γενικότερα  και χρησιμοποιώ  γενικη ορολογία...

αν οι θέσεις σου και ιδεολογία σου ειναι τέτοιες που σε θίγουν ,δικο σου θέμα...

Γενική ορολογία να ξεκινάς να μιλάς για:

• χρυσαυγίτικη λογική
  • στ' @@@@ μας λογική
  • χεστήκ@με λογική
  • φραγκάτους (multi κλπ) vs μετανάστες
  • ελληνάρα
  • σκατοφάρα του κερατά
  • χοντρόκωλους
  • απάνθρωπους
  • επαναστάτες της πορδής
  • με τα λεφτά του μπαμπά

όταν ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως κάνεις κουβέντα με τα μέλη?

Πλάκα μας κάνεις ρε Νίκο?

Και πιστεύεις πως οι υπόλοιποι θιγόμαστε επειδή χαρακτηριζόμαστε από όλα ή κάποια από αυτά?

Είναι τόσο δύσκολο (!!!!!) να καταλάβεις πως απλά δεν υπάρχει λόγος να διαβάζουμε τσουβαλιάσματα και ανορθόγραφες παπαρολογίες επειδή κάποιος θυμήθηκε να βγει στον αέρα να κράξει?

Όχι παλικαράκι μου.

Δεν είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ θέμα, είναι όλων μας θέμα.

Και το ότι βγήκα εγώ να μιλήσω, είναι γιατί όφειλα να σε ενημερώσω πως το πας λάθος, πως καλό είναι να στρώσεις λίγο τον τρόπο γραφής σου απέναντι στην κοινότητα.

Αν ΔΕ θες να αλλάξεις, δικαίωμά σου, αλλά είναι και δικαίωμά μου να σε αποκλείσω από την κοινότητα.

Χωρίς γκρίνιες και μαγκιές, το λένε οι κανονισμοί.......

Σε τελική ανάλυση, υπάρχουν δεκάδες παραλίες για να πεις τον πόνο σου!

Και δεν με ξέρεις για να ειρωνευσαι επί προσωπικού , εμένα οι χαρακτηρισμοί ήταν σε επίπεδο κοινωνίας δεν στράφηκαν σε κανένα ,πρωσοπικα  ,αλωστε δεν καυτηριάζω πρόσωπα .....αλλά ιδέες !

στην πρώτη φράση γράφω  (χρυσαυγιτικη  λογική )  που τον βλέπεις τον χαρακτηρισμο στο ότι λέω ότι κάποιος χρησιμοποιεί  χρυσαυγιτικη λογική ?

Σου έβαλα λίστα λίγο πιο πάνω.

Ρίξε μια ματιά, προέρχεται όλη από τις κουβέντες σου.

Γιαυτό κάνω παραθέσεις κομμάτι κομμάτι, χωρίς να αφήσω ούτε λέξη εκτός.

μαζεψε λοιπόν τους δικου σου χαρακτηρισμούς ,που ειναι επί προσωπικού εάν θες να είσαι  εντάξει σαν συντονιστής ....

Μέχρι εκεί φτάνει η κρίση σου?

Κάθε κουβέντα μου πατούσε στα λόγια σου (βλέπε λίστα παραπάνω)

Θυμάσαι τι έλεγες παραπάνω για το χέσιμο?

Θυμάσαι τι έγραψα για το «χέσε ψηλά κι αγνάντευε»?

Το έπιασες? :winking:

λυπάμαι αλλά από τους παππούδες σου και και της γιαγιάδες που λες ότι ήταν πρόσφυγες δεν έμαθες αρκετά ,για να σε κάνουν να καταλάβεις τι ειναι αυτό που βιώνουνε αυτοί οι άνθρωποι .

Άσε Νίκο τις επικλήσεις στο συναίσθημα και σκέψου πως δε μιλάς σε 10χρονα.

Αν θες να μιλήσεις και να ακουστεί η γνώμη σου, κάνε το πιο κόσμια και σαφώς καλύτερα αισθητικά (click me).

Όπως επίσης, πριν χαρακτηρίσεις έναν άνθρωπο (ή.....ιδέα), μάθε πρώτα τι σημαίνει ο χαρακτηρισμός.

Γιατί, καλό είναι να ξέρεις πχ, η χρυσαυγίτικη λογική δε σημαίνει απλοποίηση. Ούτε τσουβάλιασμα......

Σου απάντησε ήδη ο Gouky7, ελπίζω να το κατάλαβες

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δεν νομίζω ότι μπορούμε να συνεννοηθούμε  για αυτό καλύτερα να τελειώσει εδώ.

και να μην σου απαντήσω (ειναι δικιά σου και η μπάλα άλλωστε  ,τα αλλά ειναι να χαμε να λέγαμε )γιατι δεν υπάρχει λόγος ,το μόνο που θα πω ειναι ότι  ,αλλα γράφω αλλά καταλαβαίνεις ...

και  μάλλον όταν δεν σ αρέσουν οι απόψεις οι θέσεις καποιου γίνεσαι αυστηρός συντονιστής ..

τα γραφόμενα μου στο δεύτερο πόστ ήταν απάντηση στην ειρωνεία και στο χλευασμο που εβγαζες ,πραγμα που σαν   συντονιστης  κιόλας δεν θα έπρεπε να κάνεις τωρα το τι μου απαντησε ο coyky κλπ αν νομίζεις ότι αυτό σε δικαιώνει οκ ,κερδίζεις χρυσόν ορολογιον ..

μια απορία μόνο ειναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κάποιος ότι δεν απευθύνομαι σε πρόσωπα όπως εσύ που μου κάνεις επιθεση μέσα από το πέπλο του συντονιστη ,αλλα απευθύνομαι στης ιδέες η σε αυτούς που εκφράζουν αυτές της ιδέες που νομίζω ειναι κατακριτέες από όλους μας .

τέλος πάντων καλή συνέχεια , μου αρκεί που δυο τρία άτομα με κατάλαβαν και κατάλαβαν ολο αυτό που θέλω να πω,..καλο    Σ.Κ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κανείς δεν σε κατάλαβε, μην απατάσαι. όχι 2-3 άτομα. ΚΑΝΕΙΣ. Αυτά που γράφεις είναι υλικό ''οτινάναι''. Το κείμενό σου, εκτός από βαρειά ανορθόγραφο (ήδη αυτό δείχνει έλλειψη σεβασμού στον αναγνώστη σου) , είναι και λογικά ασυνεχές, ασυνεπές και με απλά λόγια : χωρίς νόημα. Δεν μπορεί κάποιος να σου πει όχι στην άποψή σου, γιατί δεν έχεις άποψη. Μια τρικυμία έχεις. Χωρίς αρχή και τέλος. Κάτι χάσματα λογικής απύθμενα, υποθέτεις αντιθέσεις που δεν είναι αντιθέσεις στην πραγματικότητα, γενικά δεν τίθεται καν θέμα κάποιος να σου πει ''σε αυτό είσαι λάθος γιατί αυτός και αυτός ο λόγος'', ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ το πράγμα.

Κατά πως το λέει η ωραία έκφραση, από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα.

Δεν φταίνε οι άλλοι που δεν καταλαβαίνουν τι λες, φταις εσύ 100% που δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τωρα με έβαλες στην θέση μου έπαθα πλάκα πω πω ...πως τα γράφεις έτσι ...

άντε γεια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 ώρες, το μέλος nikos.t έγραψε:

δεν νομίζω ότι μπορούμε να συνεννοηθούμε  για αυτό καλύτερα να τελειώσει εδώ.

και να μην σου απαντήσω (ειναι δικιά σου και η μπάλα άλλωστε  ,τα αλλά ειναι να χαμε να λέγαμε )γιατι δεν υπάρχει λόγος ,το μόνο που θα πω ειναι ότι  ,αλλα γράφω αλλά καταλαβαίνεις ...

και  μάλλον όταν δεν σ αρέσουν οι απόψεις οι θέσεις καποιου γίνεσαι αυστηρός συντονιστής ..

τα γραφόμενα μου στο δεύτερο πόστ ήταν απάντηση στην ειρωνεία και στο χλευασμο που εβγαζες ,πραγμα που σαν   συντονιστης  κιόλας δεν θα έπρεπε να κάνεις τωρα το τι μου απαντησε ο coyky κλπ αν νομίζεις ότι αυτό σε δικαιώνει οκ ,κερδίζεις χρυσόν ορολογιον ..

μια απορία μόνο ειναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κάποιος ότι δεν απευθύνομαι σε πρόσωπα όπως εσύ που μου κάνεις επιθεση μέσα από το πέπλο του συντονιστη ,αλλα απευθύνομαι στης ιδέες η σε αυτούς που εκφράζουν αυτές της ιδέες που νομίζω ειναι κατακριτέες από όλους μας .

τέλος πάντων καλή συνέχεια , μου αρκεί που δυο τρία άτομα με κατάλαβαν και κατάλαβαν ολο αυτό που θέλω να πω,..καλο    Σ.Κ

Τοίχος......

Μπλα μπλα μπλα...συντονιστής....μπλα μπλα μπλα....συντονιστής....μπλα μπλα μπλα.....συντονιστής........

Άσε μας ρε Νικολάκη.....

Άφησα λίγο χώρο και χρόνο να γίνεις άνθρωπος. Όχι αυτός που εννοείς εσύ.....

Τα μπρατσάκια σου και σε άλλη παραλία.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

......τσα......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Καλώς τον πέρδικο

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Λάθος τοπικ φίλος .

Η φαγωμάρα είναι δίπλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Καλώς τον πέρδικο

καλώς  σε βρήκα  πηρα τα μπρατσακια μου ,και ήρθα...

πριν 4 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Λάθος τοπικ φίλος .

Η φαγωμάρα είναι δίπλα.

που !!!που !!!!!που !!!!!!!    ;;; να πάω στο στοιχείο μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα