Innovakias98

Αλλαγη καδενας εκκεντροφορου innova 125

23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Innova (125cc) BMW S1000RR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα παιδες!
Εχω ενα innova 125 το οποιο εδω και αρκετο καιρο κανει εναν μεταλλικο θορυβο μεσα στο μοτερ,το κοιταξε ο μαστορας και μου λεει βαλβιδες δεν ειναι,αρα ειναι η καδενα σου.
Μου λεει πως πρεπει να αλλαχτουν πολλα πραγματα μαζι με την καδενα γιατι πανε σετ.
Και τωρα σας ρωταω μηπως ξερει κανενας να μου πει ποια ειναι αυτα τα πραγματα? για να ξερω να τα παραγγειλω (κατι για τεντοτηρες κ.τ.λ μου ελεγε αλλα δεν τα θυμαμαι και ειναι μακρυα για να παω να τον ξανα ρωτησω)
Και επισης επειγει να αλλαχτει συντομα? γιατι φοβαμαι μην σπασει η καδενα μεσα
Ευχαριστω εκ των προτερων ;) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Σιγα μην αλλαξεις και το μισο μοτερ, μια καδενα θελεις μια φλαντζα για το καπακι του εκκεντροφορου και μια φλαντζα για το καπακι με τα πηνια, αν ο τεντωτηρας μπορει να τεντωσει την καδενα γιατι να τον αλλαξεις?

Η αλλαγη καδενας ειναι μια ωρα δουλεια το πολυ, με τον περισσοτερο απο το χρονο να τον σπαταλας στο να βγαλεις και να βαλεις τα πλαστικα.

Υ.Γ. Ποσα χιλιομετρα εχεις? το αφησες ποτε με λιγα λαδια?

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση..
Και εγω κατι υποψιαζομουν οτι απλα θελει να μου φαει λεφτα για αυτο ρωτησα εδω.Τα χιλιομετρα ειναι πολλα γυρω στα 61000 διοτι ειναι μοντελο του 2005.
Οχι δεν το εχω αφησει ποτε με λιγα λαδια,επισης αυτα που εχει τωρα αλλαχτηκαν πριν 500χλμ
Καδενα αγορασα αρα λογικα θελει μονο τις φλαντζες ακομα ετσι? που το πολυ να πηγαινουν κανα 5-10ευρω ακομα ετσι?

Τροποποιήθηκε από τον Innovakias98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLX 250 (300cc) Honda NR

Δημοσιεύτηκε

Καλο ειναι μαζι με καδενα να αλλαξεις και τις 2 γλυστρες (πρεπει βγει η κεφαλη), οπως καλο ειναι να βαλεις και καινουργιο τεντωτηρα, εχει βγαλει βελτιωμενης ποιοτητας η Honda. Επισης πρεπει να λυθει και το βολαν για να βγει η καδενα οποτε θα χρειαστεις και φλατζα για το αριστερο καπακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάτι τέτοιο μου είπε και πριν λίγο ο ξάδερφος μου που ξέρει κάποια πράγματα..άρα θα πρέπει να αγοράσω γλύστρες,καδένα,τεντωτηρα,φλάντζα για αριστερό καπάκι...αυτά; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLX 250 (300cc) Honda NR

Δημοσιεύτηκε

Ναι, γυρω στο 50ρικο νομιζα θα πανε, γνησια ολα εννοειτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραία νασαι καλά ρε φιλε ευχαριστώ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γραναζι εκκεντροφορου χρειαζεται?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γιατί να αγοράσεις τα ανταλλακτικά πριν δεις τι χρειάζεται; Θα κερδίσεις τίποτα αν τα αγοράσεις τώρα; Το πηγαίνεις στον μηχανικό, το λύνει, βλέπει τι χρειάζεται και τα αγοράζει αυτός ή σου λέει τι να αγοράσεις.

Για εμένα θέλει:

Σίγουρα φλάντζες σέτ, καδένα γλύστρα, ράουλο, τρόμπα λαδιού και αν έχει και τα χιλιόμετρα που λες, μπορεί να χρειαστεί ακόμα ελατήρια, λείανση στον κύλινδρο, ίσως και καινούργιο πιστόνι-ρεκτιφιέ. Μπορεί και μπιέλλα. Εξαρτάται από την χρήση τη συντήρηση και τα πραγματικά χιλιόμετρα.

Μην ξεχνάς πως είναι παπί και τα 60Κ. είναι αρκετά.

Γρανάζι εκκεντροφόρου-εκκεντροφόρο κατά πάσα πιθανότητα δεν θέλει, εκτός αν έχει μείνει από λάδια και τον έχει φάει ή το έχεις ξεσκίσει στην σούζα. Αλλά αυτό ξαναλέω, είναι κάτι που θα το δεις αφού το λύσεις.

Η επισκευή από την στιγμή που άρχισε να ακούγεται πρέπει να γίνει άμεσα. Όσο το αφήνεις, τόσο μεγαλώνει η ζημιά και μπορεί να χαλάσουν και άλλα πράγματα που ίσως τα σώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@constantine 440 καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα υπαρχει ενα προβλημα οτι δεν μπορω να το παω στον μαστορα να το λυσει για να δει τι θελει διοτι δουλευω σε ωρες που δεν βολευουν καθολου ασε που ειναι και παρα πολυ μακρυα.
Επισης ο μαστορας θελει να παραγγειλει αυτος τα πραγματα για να μου τα περασει κιολας και επιδη θα βαλει τα γνησια που πανε πολυ και χρημα αυτην την στιγμη δεν..ρωταω εδω να μου πειτε οποιος ξερει τι χρειαζεται ωστε να τα παρω λιγο πιο φθηνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Τα 60Κ ειναι αρκετα θα ελεγα, ισως οντως να ηρθε η ωρα να αλλαξεις και γλυστρες  και γενικοτερα οτι μπορει να εχει φθαρει οπως ειπε και ο constantine, εχω φανταστηκα οτι ειχε 15-20Κ και πηγε να σου πουλησει παπα ο μαστορας, καλο ειναι να μετρηθουν οι ανοχες και οτι χρειαζεται να το αλλαξεις, σκεψου οτι θα σου παει αλλα τοσα χιλιομετρα με ενα σωστο φρεσκαρισμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μπορεί να θέλει καινούργιο μοτέρ, μπορεί να θέλει μόνο καδένα, δεν μπορεί να ξέρει κανείς πριν το ανοίξει. Σου είπα πως αν αλλάξεις μόνο την καδένα, μάλλον θα χρειαστεί να το ξαναανοίξεις σύντομα.

Μην ξαναγράφουμε τα ίδια, διάβασε το κείμενο μου παραπάνω.

Αν δεν μπορείς να το πας στον μάστορα, μην το πας. Και περίμενε να δεις πότε θα χαλάσει.

Αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας που να μπορεί να κάνει διάγνωση βλάβης για ένα μηχανάκι που "κανει εναν μεταλλικο θορυβο μεσα στο μοτερ" όπως λες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ενταξει δεν νομιζω να χρειαζεται να γραφεις με αυτο το στυλ σαν να μου λες τι μας ζαλιζεις και εσυ ρε μ@λ@κ@, λες και σου βαλαμε το πιστολι στον κροταφο για να απαντησεις
Αν θες απαντας οπως εκανες παραπανω δεν χρειαζεται να συνεχιζεις με αυτον τον τροπο ομως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ok, peace!

Το σταματάω, είπα αυτά που ήθελα, τώρα εσύ θα κάνεις αυτό που θέλεις και θα έχουμε και οι 2 ένα καλό βράδυ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ωραιος καληνυχτα σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Κι αν ΔΕΝ ειναι καδένα ?

Innova του 2005 με 61K χωρις αλλαγμένη μπιέλα, ειναι σαν να βρισκεις βιβλίο του Μαρξ στη Μακρόνησο...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 9 λεπτά, το μέλος Innovakias98 έγραψε:

Ενταξει δεν νομιζω να χρειαζεται να γραφεις με αυτο το στυλ σαν να μου λες τι μας ζαλιζεις και εσυ ρε μ@λ@κ@, λες και σου βαλαμε το πιστολι στον κροταφο για να απαντησεις
Αν θες απαντας οπως εκανες παραπανω δεν χρειαζεται να συνεχιζεις με αυτον τον τροπο ομως.

Και συ όμως δεν χρειάζεται να παραλογίζεσαι. Παραλογίζεσαι όμως. Ρωτάς πράγματα χωρίς ιδιαίτερο νόημα.

Ρωτάς ένα φόρουμ που δεν έχει δει κανείς το μοτό σου, να σου πει τι να πάρεις. Εδώ δεν το έχει ανοίξει ο μάστορας. Το φόρουμ τι να σου πει δλδ, πάρε αυτά τα 5 πράγματα; Κι αν θέλει και ένα 6ο; Κι αν περισέψει το 5ο; Θα ζητήσεις ευθύνη από όποιον σου έγραψε; Εσύ είσαι εκεί, εσύ κάνε παιχνίδι, το φόρουμ θα σου φτιάξει το μοτό σου;

Και τι θα πει κάνουν πολλά λεφτά; Όσο κάνουν θα τα πάρεις, αν δεν τα πάρεις θα γίνει χειρότερο και θα θες πιο πολλά μετά.

Και τι θα πει, δεν έχεις χρόνο; Καρκινοπαθή ασθενή έχει και του αργεί το φάρμακο, και ζει δεν ζει; Ένα μηχανάκι έχεις, θα το πας, θα στο φτιάξουν, θα το πάρεις ΟΠΟΤΕ είναι έτοιμο. Ζεις κάποιες μέρες και χωρίς αυτό, δεν θα πεθάνεις.

Για συγκεντρώσου λίγο , γίνε πιο θετικός στην σκέψη.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

Κι αν ΔΕΝ ειναι καδένα ?

Innova του 2005 με 61K χωρις αλλαγμένη μπιέλα, ειναι σαν να βρισκεις βιβλίο του Μαρξ στη Μακρόνησο...

+1.000.000.000. για την παρομοίωση!!!:laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@FlyingInADream οντως εχεις δικιο σορρυ. @constantine 440 νομιζω εχεις και εσυ δικιο
απλα απο αυτα που μου ειπε ο μαστορας θεωρησα οτι θελει αλλαγη καδενας μονο.τωρα με ολα αυτα που μου λετε με αγχωσατε λιγο και για αυτο ειπα και αυτα που ειπα στον constantine440 

απλα @FlyingInADream οπως ειπα και πιο πανω λογο δουλειας δεν μπορω να το αφησω και να το παρω οοποτε ειναι ετοιμο..και πως θα πηγαινω στην δουλεια μου που ειναι ~20χλμ αποσταση? 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 λεπτά, το μέλος Innovakias98 έγραψε:

@FlyingInADream οντως εχεις δικιο σορρυ. @constantine 440 νομιζω εχεις και εσυ δικιο
απλα απο αυτα που μου ειπε ο μαστορας θεωρησα οτι θελει αλλαγη καδενας μονο.τωρα με ολα αυτα που μου λετε με αγχωσατε λιγο και για αυτο ειπα και αυτα που ειπα στον constantine440 

απλα @FlyingInADream οπως ειπα και πιο πανω λογο δουλειας δεν μπορω να το αφησω και να το παρω οοποτε ειναι ετοιμο..και πως θα πηγαινω στην δουλεια μου που ειναι ~20χλμ αποσταση? 

Συγκοινωνία;

Να ρωτήσεις το μάστορα αν μπορεί να σου δανείσει ένα μηχανάκι;

Ταξί;

Να δανειστείς ένα όχημα φίλου/γνωστού για μια μέρα;

Με τα πόδια;

Τόσες επιλογές έχεις :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χαχαχα ναι δεν είναι τόσο απλό,μένω σε νησί τέλος πάντων ευχαριστώ όλου για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω καληνύχτα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Την 14/6/2017 at 11:18 ΜΜ, το μέλος Innovakias98 έγραψε:

Χαχαχα ναι δεν είναι τόσο απλό,μένω σε νησί τέλος πάντων ευχαριστώ όλου για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω καληνύχτα 

Τι άλλαξες τελικά ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αμα σου πω δεν θυμαμαι... Τι θα πεις χαχααχ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.