Nikos Nikon

Dy 125 Daytona Dy 125 '17

714 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM SX (380cc) Nolan N 90

Δημοσιεύτηκε

Φίλε Africaptan, το DY 125i μαμίσιο φθάνει τα 90 κοντερίσια με το ζόρι, διότι η εξάτμιση του είναι πολύ κλειστή. Μόλις απελευθερώσεις τα καυσαέρια με κάποια πιό ανοικτή εξάτμιση, η απόδοση του μεταμορφώνεται κατά πολύ προς το καλύτερο. Στο δικό μου βλέπω πλέον 110 κοντερίσια στην ευθεία. Για το σασμάν τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; Κλασσικό 4άρι είναι, πολύ καλά κλιμακωμένο, δηλαδή δεν είναι επίτηδες πολύ "μακρύ" σεταρισμένο (στοχεύοντας στην απόλυτη οικονομία), όπως π.χ. το Χ 135 ή το Innova 125i...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

arisxios, ο κινητήρας μας παίρνει 800 ml περίπου σε κάθε αλλαγή, αλλά είναι περιττό να παλεύεις με τα γραμμάρια. Τσέκαρε ώστε η στάθμη του καινούργιου λαδιού να βρίσκεται ενδιάμεσα των δύο παράλληλων γραμμών από το "ματάκι" στο πλάι του κινητήρα και όλα ο.κ. Απλά να έχεις βάλει για μερικά δευτερόλεπτα σε λειτουργία το μοτέρ λίγο πριν το τελικό τσεκάρισμα, ώστε να "τραβήξει" λάδια. Η εταιρεία προτείνει 15-40 για το καλοκαίρι και 5-30 για τον χειμώνα. Συγκεκριμένα, στις οδηγίες χρήσης λέει: "When you change engine oil should add:800cc, Oil specs:summer SG15W-40;winter:SG5W-30". Αυτό τυπικά είναι λίγο μπέρδεμα, διότι σε κάθε αλλαγή λαδιού με διαφορετικό ιξώδες, θα πρέπει να αδειάζουμε τελείως τα προηγούμενα, καθώς -θεωρητικά πάντα- δεν "ενώνονται" μεταξύ τους... Υπερβολή μάλλον, μιάς και έχω φίλο που χρησιμοποιεί όλα τα μηχανόλαδα που περισσεύουν από τους κολλητούς του και το μηχανάκι του, το πρώτο μοντέλο Kawasaki Kazer του 1992, εξακολουθεί να  δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα! Προσωπικά πάντως, σε όλα τα "παπάκια" που είχα εδώ και 20+ χρόνια, χρησιμοποιώ όλο τον χρόνο λάδια 15-50, που πιστεύω ότι υπερκαλύπτουν τις κλιματικές συνθήκες της χώρα μας...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αναλυτικότατος σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου !!!   :worshippy::worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Daytona DY (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 11/26/2019 at 5:44 ΜΜ, το μέλος Ευδηλιώτης έγραψε:

Φίλε Africaptan, το DY 125i μαμίσιο φθάνει τα 90 κοντερίσια με το ζόρι, διότι η εξάτμιση του είναι πολύ κλειστή. Μόλις απελευθερώσεις τα καυσαέρια με κάποια πιό ανοικτή εξάτμιση, η απόδοση του μεταμορφώνεται κατά πολύ προς το καλύτερο. Στο δικό μου βλέπω πλέον 110 κοντερίσια στην ευθεία. Για το σασμάν τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; Κλασσικό 4άρι είναι, πολύ καλά κλιμακωμένο, δηλαδή δεν είναι επίτηδες πολύ "μακρύ" σεταρισμένο (στοχεύοντας στην απόλυτη οικονομία), όπως π.χ. το Χ 135 ή το Innova 125i...

Εμένα πάντως στην ευθεία χωρίς καμμία αλλαγή φτάνει άνετα τα 100 και με λίγη υπομονή τα 110 χμ/ω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

DY devan, αν όντως το μηχανάκι σου φτάνει τα 110 χωρίς καμία τροποποίηση, τότε είσαι πάρα πολύ τυχερός. Τα δικά μας εδώ στο νησί στα 90 κοντερίσια "λαχανιάζουν". Για να "ανοίξουν" χρειάζονται aftermarket εξάτμιση, ή να αλλάξεις το μαμίσιο τελικό γρανάζωμα με "μακρύτερο". Μήπως αναφέρεσαι στο καρμπυλατεράτο...; Τα injection των υπολοίπων στα πόσα φτάνουν; Διότι αν και τα άλλα"μαμίσια" πάνε 110, τότε αύριο πρωΐ πρωΐ επιβάλλεται να πάρω ένα τηλεφωνάκι στα κεντρικά του κυρίου Γκοργκόλη... :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer FZ6 '05 Yamaha Fazer 800 (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Κι εμένα στα 90 ζορίζεται αγρίως και το νιώθεις οτι ειναι φιμωμένο... Πολύ χαμηλή η τελική αλλά τουλάχιστον είναι αθόρυβο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το μηχανάκι επειδή το είχα μέχρι πρόσφατα έπιανε τα 100 και με πίεση πήγαινε και λίγο παραπάνω, βέβαια στα 90 και μετά θεωρώ ότι πιεζεται αρκετά και δεν έχει νόημα να το ζοριζεις αν θέλεις μακροπροθεσμη αξιοπιστία! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300 Shark RSX

Δημοσιεύτηκε

Εγω το εχω εναμιση χρονο και 8.000 χιλ. Η τελικη του φτανει ευκολα τα 110 και αν εχεις δρομο και τα 115. Εχει καποια προβληματα με τα ηλεκτρικα του (καιει τις λαμπες γρηγορα και η μπαταρια του δεν κραταει πανω απο 10 μηνες) αλλα γενικα ειναι πολυ καλο για την δουλεια και γιατι οχι και για την βολτουλα σου......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Όταν γράφει 100 στο κοντέρ ποσά πραγματικά παει, το έχει μετρήσει κανείς με gps?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω κάπου στα 87~ πραγματικά

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 2 ώρες, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Νομίζω κάπου στα 87~ πραγματικά

Κατά την γνώμη σου με τι πραγματική ταχύτητα μπορεί να πηγαίνει χωρίς να καίγεται το μοτέρ, μπορείς να κινηθείς άνετα με 70 συνεχόμενα για σχετικά μεγάλες αποστάσεις

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Εγώ στο παπί όταν είμαι μόνος πηγαίνω 62-68... Αντίστοιχα όταν είμαι διπλός 60-65. Ούτε ζορίζεται ούτε καίει ..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa twin Airoh T600 Wild Wolf Carb

Δημοσιεύτηκε

Την 26/11/2019 at 5:44 ΜΜ, το μέλος Ευδηλιώτης έγραψε:

Με κάλυψες.

Θενκς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 29/11/2019 at 4:07 ΜΜ, το μέλος ANDREASP έγραψε:

Εγω το εχω εναμιση χρονο και 8.000 χιλ. Η τελικη του φτανει ευκολα τα 110 και αν εχεις δρομο και τα 115. Εχει καποια προβληματα με τα ηλεκτρικα του (καιει τις λαμπες γρηγορα και η μπαταρια του δεν κραταει πανω απο 10 μηνες) αλλα γενικα ειναι πολυ καλο για την δουλεια και γιατι οχι και για την βολτουλα σου......

Αντρέα, τα ηλεκτρολογικά προβλήγματα που αναφέρεις νομίζω ότι είναι κοινά σε όλα τα μηχανάκια, των οποίων τα φώτα είναι διαρκώς ανοιχτά. Ακόμα και το σαφώς πιό ποιοτικό X 135 που είχα παλιότερα έκαιγε συχνά λάμπες, μέχρι που του έβαλα extra διακόπτη, ώστε να κλείνει ο προβολέας, αλλά όχι και τα φώτα πορείας μπρος - πίσω. Όσο για την μπαταρία, όπως και σε όλα ανεξαιρέτως τα οχήματα, ..."ότι πληρώσεις παίρνεις". Μιά καλή μπαταρία σαφώς και θα αντέξει παραπάνω από της φτηνιάρικες, αρκεί βέβαια να δουλεύει σωστά ο ανορθωτής του εκάστοτε μηχανακιού... Όσο για την τελική που αναφέρεις είναι λίγο "ψηλά" από το συνηθισμένο, αλλά μπας και κάνεις γκαζωμένος μεγάλες συνεχόμενες πορείες, π.χ. για δουλειά; Αν ναι, τότε υπάρχει εξήγηση για τις αισιόδοξες ενδείξεις που βλέπεις στο ταχύμετρο...

Την 28/11/2019 at 6:45 ΜΜ, το μέλος Dim_87 έγραψε:

Κι εμένα στα 90 ζορίζεται αγρίως και το νιώθεις οτι ειναι φιμωμένο... Πολύ χαμηλή η τελική αλλά τουλάχιστον είναι αθόρυβο!

Σωστός ο Dim_87. Κανονικά όλα τα Dy, Sprinter kai Velos μετά τα 90 κοντερίσια ζορίζονται, διότι είναι "κοντό" γραναζωμένα. Π.χ. το Innova και το Χ 135 έχουν πολύ πιό "μακρύ"  γρανάζωμα. Ιδίως το Yamaha στις μεγάλες ανηφόρες δεν ξεκινάει με τίποτα αν είναι δικάβαλο, ενώ τα Daytona ξεκινάνε για πλάκα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Daytona DY (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 11/28/2019 at 4:08 ΜΜ, το μέλος Ευδηλιώτης έγραψε:

DY devan, αν όντως το μηχανάκι σου φτάνει τα 110 χωρίς καμία τροποποίηση, τότε είσαι πάρα πολύ τυχερός. Τα δικά μας εδώ στο νησί στα 90 κοντερίσια "λαχανιάζουν". Για να "ανοίξουν" χρειάζονται aftermarket εξάτμιση, ή να αλλάξεις το μαμίσιο τελικό γρανάζωμα με "μακρύτερο". Μήπως αναφέρεσαι στο καρμπυλατεράτο...; Τα injection των υπολοίπων στα πόσα φτάνουν; Διότι αν και τα άλλα"μαμίσια" πάνε 110, τότε αύριο πρωΐ πρωΐ επιβάλλεται να πάρω ένα τηλεφωνάκι στα κεντρικά του κυρίου Γκοργκόλη... :yes:

Καμμία τροποποίηση! Όπως είπα τα 100 τα πιάνει σε κάθε περίπτωση. Εννοείται τα 90 πολύ άνετα, τα 100 έπειτα από λίγο και τα 110 σταδιακά στις μεγάλες ευθείες. Είναι injection του 2/2018 η άδεια. Λέτε αν χ'άσω μερικά κιλά να φτάσω τα 120 :-) ; Πάντως τα gps στο κινητό θεωρώ ότι δεν έχουν αρκετή ακρίβεια στην μέτρηση της ταχύτητας. Τα μόνα προβλήματα που είχα ήταν λίγο λάδι στις μπουκάλες (φτιάχτηκαν με εγγύηση) το δίσκος ο μπροστινός αλλάχτηκε μέσω εγγύησης γιατί το μπροστινό φρένο δεν έπιανε συνεχόμενα (έκανε σαν πηδηματιάκια) και το ντουί (μέσω εγγύησης) αλλαχτηκε.

Αυτά! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 650 (650cc) Nivea Styling Gel Suzuki BANDIT (1250cc)

Δημοσιεύτηκε

Και μένα το δικό μου που είναι του 18 100-105 παει τερμα.. Με μια εξάτμιση κέρδισε γύρω στα 10χμ τελικής. Όλα τα νούμερα φυσικά είναι αυτά που γράφει το κοντέρ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Από την στιγμή που άλλαξες την εξάτμιση είδες μπερδέματα ? Σκέφτομαι να του βάλω μια μα**κια τύπου apido για να πάρει λίγο αέρα. Σκέφτομαι όμως μήπως πάρει λίγο αέρα στα μεσαία αλλά χαμηλά και ψηλά τα φτύσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Από την στιγμή που άλλαξες την εξάτμιση είδες μπερδέματα ? Σκέφτομαι να του βάλω μια μα**κια τύπου apido για να πάρει λίγο αέρα. Σκέφτομαι όμως μήπως πάρει λίγο αέρα στα μεσαία αλλά χαμηλά και ψηλά τα φτύσει.

Μπερδέματα κάνει αν αλλάξεις ταχύτητα στο κόφτη στο άνοιξε κλείσε του γκαζιού. Μια vpr open μεγάλη έβαλε ο μικρός. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπερδέματα? Περίεργο. Γιατί? Μία εξάτμιση δεν είναι δα και τόσο μεγάλη αλλαγή σε αυτούς τους κινητήρες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 10/12/2019 at 5:07 ΜΜ, το μέλος achilleasv έγραψε:

Μπερδέματα? Περίεργο. Γιατί? Μία εξάτμιση δεν είναι δα και τόσο μεγάλη αλλαγή σε αυτούς τους κινητήρες..

Δεν ξέρω. Με την μαμα δεν το κάνει πάντως. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa twin Airoh T600 Wild Wolf Carb

Δημοσιεύτηκε

Τελικά (ξανά)πήρα το καρμπυρατεράτο.

Σήμερα.

Αυτή τη φορά, μαύρο.

Καλορίζικο, καλοτάξιδο, κτλ, κτλ, κτλ.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Αρχίζουν τα τρίζουν μερικά πλαστικά σε εκνευριστικό βαθμό και μου πέρασε η ιδέα για μια εξάτμιση. Φυσικά υπάρχει και η πιο οικονομική λύση. Σφουγγάρι!!

Αξίζει σαν κίνηση? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος Africaptan έγραψε:

Τελικά (ξανά)πήρα το καρμπυρατεράτο.

Σήμερα.

Αυτή τη φορά, μαύρο.

Καλορίζικο, καλοτάξιδο, κτλ, κτλ, κτλ.

καλούς δρόμους !!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Daytona rs efi (125cc) STR Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Αγόρασα πρώτο δαυτονα 1/18 μέχρι σήμερα 31000 0 προβλήματα αγορά δεύτερο 9/6 και στα 5000 Μ άλλαξαν εγκέφαλο σώμα ψεκασμού αισθητήρα λάμδα βγήκαν ελαττωματικά λογικά τα 19 τρ με τον νέο εγκέφαλο κοφταρι σαν κρυπτόν Χ καλύτερα

Την 12/12/2019 at 9:03 ΠΜ, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Αρχίζουν τα τρίζουν μερικά πλαστικά σε εκνευριστικό βαθμό και μου πέρασε η ιδέα για μια εξάτμιση. Φυσικά υπάρχει και η πιο οικονομική λύση. Σφουγγάρι!!

Αξίζει σαν κίνηση? 

Ναι φίλε εγώ έβαλα λίγο σε κάποιες βάζεις π έσπασαν από βλακεία Μ και δεν τρίζει καθόλου μα καθόλου + ότι δ φαίνεται ότι αν το βάλεις προς τα μέσα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 ώρες, το μέλος BlackSpar0w έγραψε:

δ φαίνεται ότι αν το βάλεις προς τα μέσα 

Στο σπείρωμα εννοείς ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις