Nikos Nikon

Dy 125 Daytona Dy 125 '17

718 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Στο σέρβις των 500χλμ θα δω μπουζι και σίγουρα θα βάλω κάτι μπροστά γιατί κατεβαίνει πολύ άνετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος Daytona rs efi (125cc) STR Αλλος

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 ώρες, το μέλος phoenix_11480 έγραψε:

Στο σέρβις των 500χλμ θα δω μπουζι και σίγουρα θα βάλω κάτι μπροστά γιατί κατεβαίνει πολύ άνετα.

τι κατεβενει ευκολα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Για τα αμορτισερ θα λεει που δν βαζουν όσο λάδι πρέπει οι τσίπηδες του γκοργκ..

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 1 ώρα, το μέλος BlackSpar0w έγραψε:

τι κατεβενει ευκολα?

Γράψε στο YT "Fork Oil Change"  και θα καταλάβεις... Τουλάχιστον στο δικό μου παπάκι ήταν πολύ λίγα τα λαδια μέσα στο πιρούνι. Με το που έβαλα καινούργια (καθαρίζοντας τα  ελατήρια και τις μπουκάλες με

White spirit) είδα τεράστια διαφορά στην συμπεριφορά του... Και λίγο βάρυνε το τιμονι ..:biggrin:

Τροποποιήθηκε από τον GiannisTs
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά αυτό ακριβώς. Παρά είναι μαλακά ακουμπάς στο τιμόνι και κάνει 1/4 διαδρομής. Σε κάποια σημεία δε του δρόμου κοπανάει πολύ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι το σχέση έχει το μπουζί με το καύσιμο, όταν μένει περίπου 1λιτρο βενζίνης να κάνει σαν διακοπές, σαν να πάει να σβήσει ΔΕΝ σβήνει. Δηλ αν είναι γεμάτο όλα είναι οκ και μετά θυμώνει? Ποιο πολύ μου μοιάζει με θέμα της αντλίας βενζίνης ως προς την σωστή αναρρόφηση κι όχι ως προς το μπουζί. Αν ήταν αυτό τότε θα το έκανε γενικότερα. Τι διάολο στα 43 θα μάθω πράγματα τα οποία θα με αφήσουν άναυδο τελικα.

Τροποποιήθηκε από τον phoenix_11480

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Symphony ST ABS (200cc) Αλλος DY 125RS Efi (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Να στο εξηγήσω απλά φίλε μου Φοίνικα, το μπροστινό ΔΕΝ έχει την ποσότητα λαδιού που χρειάζεται ζήτημα είναι να έχει την μισή, γι' αυτό βλέπεις αυτή τη συμπεριφορά. Ζήτησε να στο λύσουν και να το ελέγξουν και θα δεις :winking:...αν ήσουν Αθήνα θα σε έφτιαχνα...

Όσον αφορά τη βενζίνη είναι και αυτό πάρα πολύ απλό, η αντλία είναι μέσα στο ρεζερβουάρ, όταν πέφτει βαθιά στο κόκκινο και μειώνεται η στάθμη, τότε με τον διατοιχισμό του υγρού δεν μπορεί να τραβήξει καλά βενζίνη και κάνει αυτές τις μανούρες, Ενα ντεποζιτάκι τοσοδά είναι, μου έχει συμβεί κι εμένα το φαινόμενο σποραδικά ειδικά μέσα στην πόλη που ταλαντεύεται έντονα το μηχανάκι από λακούβες και λοιπά, αλλά δεν του δίνω σημασία...

Ρε σεις είναι κανένας σας στη Χίο, γιατί ανοίγω παρτίδες με το νησί, να έχω καμιά παρέα όταν θα έρχομαι :cheers:

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Nikos Nikon έγραψε:

Να στο εξηγήσω απλά φίλε μου Φοίνικα, το μπροστινό ΔΕΝ έχει την ποσότητα λαδιού που χρειάζεται ζήτημα είναι να έχει την μισή, γι' αυτό βλέπεις αυτή τη συμπεριφορά. Ζήτησε να στο λύσουν και να το ελέγξουν και θα δεις :winking:...αν ήσουν Αθήνα θα σε έφτιαχνα...

Όσον αφορά τη βενζίνη είναι και αυτό πάρα πολύ απλό, η αντλία είναι μέσα στο ρεζερβουάρ, όταν πέφτει βαθιά στο κόκκινο και μειώνεται η στάθμη, τότε με τον διατοιχισμό του υγρού δεν μπορεί να τραβήξει καλά βενζίνη και κάνει αυτές τις μανούρες, Ενα ντεποζιτάκι τοσοδά είναι, μου έχει συμβεί κι εμένα το φαινόμενο σποραδικά ειδικά μέσα στην πόλη που ταλαντεύεται έντονα το μηχανάκι από λακούβες και λοιπά, αλλά δεν του δίνω σημασία...

Ρε σεις είναι κανένας σας στη Χίο, γιατί ανοίγω παρτίδες με το νησί, να έχω καμιά παρέα όταν θα έρχομαι :cheers:

εχετε παρατηρησει ενα περιεργο ηχο οχι το τσακ τσακ απο το μπεκ αλλα κυριος οταν παει να ζεσταθει και κατεβαζει στροφες ενα κλαπ καλπ που και που το κανει μηπως ειναι απο το σωμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οχι, εγώ τουάχιστον δεν έχω παρατηρήσει τέτοιον ήχο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μπορει απλα να τοκανε απο παντα αλλα νομιζω πως αρχισε να το κανει μετα απο μια αλλαγη λαδιων 15 50 valvoline

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τελικα εκατσα να ακουσω το μοτερ απο κατω..τιποτα δεν ειναι απο το μοτερ ισως καπιο πλαστικο κανει τον ηχο στο ρελαντι 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω πάρει πρίν από ένα μήνα+ το παπί και εγώ καινούριο. Έκανα αυτό το "service" στα μπροστινά με σωστή ποσότητα λαδιού. Στην αρχή ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος και δούλευε πολύ καλά. Τώρα περίπου τρεις εβδομάδες μετά την επισκευή το πρόβλημα έχει γίνει χειρότερο και από ότι ήταν στην αρχή. Τι γίνεται;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος BlackJim έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω πάρει πρίν από ένα μήνα+ το παπί και εγώ καινούριο. Έκανα αυτό το "service" στα μπροστινά με σωστή ποσότητα λαδιού. Στην αρχή ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος και δούλευε πολύ καλά. Τώρα περίπου τρεις εβδομάδες μετά την επισκευή το πρόβλημα έχει γίνει χειρότερο και από ότι ήταν στην αρχή. Τι γίνεται;

λογικα σου βαλαν τις ιδιες τσιμουχες η δεν στις βαλανε σωστα .τεσπα βγηκε το λαδι ξαναπηγενε !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχουν σχέση οι τσιμούχες στις μπότες με την ποσότητα του λαδιού...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 6 ώρες, το μέλος BlackSpar0w έγραψε:

λογικα σου βαλαν τις ιδιες τσιμουχες η δεν στις βαλανε σωστα .τεσπα βγηκε το λαδι ξαναπηγενε !!

Την αλλαγη την εκανα εγω. Οι τσιμουχες δεν εχουν σημασια διοτη απλα ελυσα τις βιδες στα καλαμια και εβγαλα τα ελατηρια και τα υγρα. Τα καλαμια δε τα πειραξα. Επεισης εβαλα τα ελατηρια οπως ηταν. Εγω απορω ενω στην αρχη ηταν κομπλε μετα τι μπορει να εχει γινει;

Τροποποιήθηκε από τον BlackJim

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μήπως έβαλες λεπτό λάδι και τώρα που δούλεψε κάμποσες μέρες χτυπάει; Με το 20W πάντως δεν έχω θέμα και κοντεύει χρόνος από τότε που το άλλαξα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 59 λεπτά, το μέλος Nikos Nikon έγραψε:

Μήπως έβαλες λεπτό λάδι και τώρα που δούλεψε κάμποσες μέρες χτυπάει; Με το 20W πάντως δεν έχω θέμα και κοντεύει χρόνος από τότε που το άλλαξα.

Του έχω βάλει 10w. Στην αρχή ήταν πολύ ωραία. Μετά άρχισε να χτυπάει σχετικά εύκολα και τώρα κουνάει πάρα πολύ. (Το πρόβλημα αυξήθηκε σταδιακά, οπότε ναι μπορεί να "μαλάκωσε" και το λάδι) Μήπως το 20w δε θα μου έχει καλή επαναφορά; 

Τροποποιήθηκε από τον BlackJim

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ το ήθελα "σκληρό" το μπροστινό, μ' αρέσει έτσι οπότε έβαλα 20W αφού δεν με ενδιέφερε η άνεση. Βάλε 15W και λογικά θα είσαι εντάξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Daytona DY (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Παντως σήμερα στο service των 1500χλμ μου έβαλαν δωρεάν λάδι στις μπουκάλες, αφού είχα στείλει πρώτα mail στην αντιπροσωπεία. Επίσης, μου καθάρισαν το μπροστινό φρένο που έκανε κάποια νερά.

πριν 15 ώρες, το μέλος Nikos Nikon έγραψε:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος DY devan έγραψε:

Παντως σήμερα στο service των 1500χλμ μου έβαλαν δωρεάν λάδι στις μπουκάλες, αφού είχα στείλει πρώτα mail στην αντιπροσωπεία. Επίσης, μου καθάρισαν το μπροστινό φρένο που έκανε κάποια νερά.

το μπροστα φρενο οντως και σε μενα δεν πιανει τοσο καλα ισως επειδη οταν μου βαλανε λαδι στις μπουκαλες μου γεμισανε την δισκοπλακα λαδια!! αλλα νταξ πιανει αρκετα καλα.θελει και το λαστιχο το μπροστα αλλαγη γτ δεν ειναι για τπτ

Τώρα δα, το μέλος BlackSpar0w έγραψε:

το μπροστα φρενο οντως και σε μενα δεν πιανει τοσο καλα ισως επειδη οταν μου βαλανε λαδι στις μπουκαλες μου γεμισανε την δισκοπλακα λαδια!! αλλα νταξ πιανει αρκετα καλα.θελει και το λαστιχο το μπροστα αλλαγη γτ δεν ειναι για τπτ

εγινε και αλλαγη λαδιων σημερα.εβαλα 10-40 γιατι με το 15-50 το μηχνακη ηθελε 3 4 ωρες να το αφησεις για να κρυωσει ο κινητηρας και τωρα ομως θα ζεστενετα ποιο γρηγορα αλλα θα δειξει 

πριν 20 ώρες, το μέλος Nikos Nikon έγραψε:

Δεν έχουν σχέση οι τσιμούχες στις μπότες με την ποσότητα του λαδιού...

μπορει να εχασε το λαδι απο τις τσιμουχες!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 34 λεπτά, το μέλος BlackSpar0w έγραψε:

μπορει να εχασε το λαδι απο τις τσιμουχες!!

Εγραψε πουθενά ότι έχασε λάδι από τις τσιμούχες; Μη γράφουμε ό,τι θέλουμε και να κατανοούμε ό,τι διαβάζουμε, γιατί βγαίνουν λάθος συμπεράσματα. Μα εντελώς λάθος !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Nikos Nikon έγραψε:

Εγραψε πουθενά ότι έχασε λάδι από τις τσιμούχες; Μη γράφουμε ό,τι θέλουμε και να κατανοούμε ό,τι διαβάζουμε, γιατί βγαίνουν λάθος συμπεράσματα. Μα εντελώς λάθος !

μπορει να μην το καταλαβε!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Υστερα απο φουλαρισμα σε ενα βενζιναδικο που σχεδον παντα εκει βαζο το μηχανακι πηγενε να σβησει κανα δυο φορες και σημερα το πρωι μετα απο περιπου 8 χιλιομετρα σταματω σε μια διασταυρωσει και εσβησε και δεν επερνε μπροστα με μιζα βαρεσα μανιβελα και αδυνατοσε να σεικωσει στροφες αυτο το 1 δευτερο που κανει παντα οταν βαλεις μπροστα.μετα εστρωσε τι λετε να παιζει ?εγω πιστευω καυσιμο γιατι εκανα 70 χιλιομετρα και πηγε πολυ κατω απο την μεση!6800κμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Μου έκανε και εμένα 2 φορές αυτό το σύμπτωμα το sprinter της κοπέλας .. Ενώ δούλευε ρελαντί έκανε για 1-2 δεύτερα κάτι μπουκώματα και δούλευε περίπου 700-800 στροφές .. Έβαζα κράνος παραδίπλα και δεν πρόλαβα να δω ακριβώς.

Επίσης είχα δει πως είχατε κάποια προβλήματα με την ποσότητα λαδιού στις μπουκάλες .... τι παίζει στο περίπου ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Μου έκανε και εμένα 2 φορές αυτό το σύμπτωμα το sprinter της κοπέλας .. Ενώ δούλευε ρελαντί έκανε για 1-2 δεύτερα κάτι μπουκώματα και δούλευε περίπου 700-800 στροφές .. Έβαζα κράνος παραδίπλα και δεν πρόλαβα να δω ακριβώς.

Επίσης είχα δει πως είχατε κάποια προβλήματα με την ποσότητα λαδιού στις μπουκάλες .... τι παίζει στο περίπου ?

εχουν λιγοτερο λαδι μεσα με αποτελεσμα να χτυπανε στις λακουβες!εαν εχεις το ιδιο προβλημα στο φτιαχνει η εγγυηση σχεδον το 99%100 εχει προβλημα γιατι το μηχανακι παει με λαδι συντηρησης στους εμπορους και αυτοι δεν το αλλαζουν λογικα

παιδια ποτε ξανα 95αρα!με την 100αρα δεν εχω τετοια θεματα που παει να σβησει καμια φορα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Daytona DY (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι!

Ερώτηση: μπορούμε να βάζουμε στην αλυσίδα από αυτά τα σπρέυ που κυκλοφορούν;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο