Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

1500 μηνύματα σε αυτό το θέμα

TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 26 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Δεν πας από Εθνική-Ιόνια. Έτσι κι αλλοιώς η μοτοσυκλέτα βαριέται σε αυτούς τους δρόμους, όχι μόνο το 125 σου.

Άμα πας από το κομμάτι Αιτωλικό<>Αστακός<>Βόνιτσα<>Λευκάδα ας πούμε, είναι φανταστική διαδρομή.

:punk:

Τροποποιήθηκε από τον CRX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Γύρος Λευκάδος και γύρος Αμβρακικού αξίζουν :laugh:.

Γύρος Λευκάδος όμως το καλοκαίρι είναι θέμα ( πολύς κόσμος στον δρόμο που δεν ξέρουν που πηγαίνουν ). Μην το προτιμήσεις Ιούλιο και Αύγουστο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
now_PCX125 (125cc) Bell Qualifier who knows?

Δημοσιεύτηκε

Ωραία η Λευκάδα , παραλίες, φαγητό , διαμονή

Η χώρα δε μου πολυάρεσε λόγω απίστευτης κίνησης Αύγουστο μήνα (και πολύ Ιταλία, μα πάρα πολύ όμως)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Δεν πας από Εθνική-Ιόνια. Έτσι κι αλλοιώς η μοτοσυκλέτα βαριέται σε αυτούς τους δρόμους, όχι μόνο το 125 σου.

Άμα πας από το κομμάτι Αιτωλικό<>Αστακός<>Βόνιτσα<>Λευκάδα ας πούμε, είναι φανταστική διαδρομή.

Ναι. Συμφωνώ και επαυξάνω για τη διαδρομή! Gogogo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Έχω κάνει 280 χλμ με το νέο πιστόνι και σήμερα λέω να ανοίξω 2α να δω τι κάνει. Ο ρυθμιστής καυσίμου στο 4 από τα 15. Φοράει μόνο 55.5 mm κυλινδροπιστονο.

Ανοίγω και στα 60 κοντέρ έκοψε το μηχανάκι απότομα. Λέω θέλει βενζίνη. Ανεβάζω στο 6. Πάλι το ίδιο. Κατεβάζω στο 2 αλλά δεν είδα κοντέρ για να ξέρω αν βελτιώθηκε η όχι. Έκοψε ξανά απότομα.

Σκέφτομαι ότι ίσως φταίει η φιλτροχοανη αλλα τόσο πολύ;;; 

Αύριο θα δοκιμάσω το γνήσιο φιλτροκουτι.

Προχθές πάλι με 4η και 90 περίπου όταν άφηνα γκάζι και έδινα ξανά, το μισό γκάζι ήτανε κενό και ακουγόταν μόνο η εισαγωγή. 

Γι'αυτό λέω πως ίσως είναι το φίλτρο που φταίει.

Το μηχανάκι φαίνεται ότι έχει να δωσει πολυ ακόμα τόσο ψηλά όσο και χαμηλά μεσαία που ήδη πάει πολύ καλύτερα απο πριν.

Ένα φιλαράκι μου είπε μήπως έχω κάνει λάθος χρονισμό. Άλλα τόσα χλμ θα το είχα πάρει στο χέρι η όχι; Το μοτέρ ακούγεται πένα καλύτερα και από εργοστάσιο. Στο χρονισμό δεν καθότανε ακριβώς το Ο με το Τ στις γραμμές τους γιατί το Τ έπεφτε λίγο πιο χαμηλά (όταν έκανε αυτό το κλακ ο στρόφαλος) και το Ο λιγο πιο κάτω από τη γραμμή. Αλλά το έβαλα το Τ ακριβώς στη γραμμή δένοντας με σύρμα την Καστανιά στον λεβιέ και τα σημάδια ήρθαν ακριβώς.

Κάποια γνώμη; Γιατί μπορεί να κόβει στα ψηλά; Να θέλει κιαλλο βενζίνη; Άλλο εκκεντροφόρο; Δεν νομίζω γιατί δεν είναι δα και τόσο μεγάλη αλλαγή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLX 250 (300cc) Honda NR

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Έχω κάνει 280 χλμ ...

Βαλε παλι το φιλτροκουτι και δες αν εχει διαφορα προς το καλυτερο. Μαλλον ειναι πολυ φτωχο το μιγμα ή θελει μεγαλυτερο μπεκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Ποσα mm ηταν  πριν; 

Και λαθος χρονισμο να εχεις κανει κατα ενα δοντι δεν θα σου εκανε αυτα... Αν θυμαμαι καλα. 

Και εγω πιστευω οτι δεν εχεις σωστη παροχη καυσιμου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 5 ώρες, το μέλος Spiros77 έγραψε:

Βαλε παλι το φιλτροκουτι και δες αν εχει διαφορα προς το καλυτερο. Μαλλον ειναι πολυ φτωχο το μιγμα ή θελει μεγαλυτερο μπεκ.

Το σκέφτηκα και το μπεκ. Αλλά δε θέλει άλλο πρόγραμμα με μεγαλύτερο; Η αρκεί ο ρυθμιστής;

πριν 17 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Ποσα mm ηταν  πριν; 

Και λαθος χρονισμο να εχεις κανει κατα ενα δοντι δεν θα σου εκανε αυτα... Αν θυμαμαι καλα. 

Και εγω πιστευω οτι δεν εχεις σωστη παροχη καυσιμου. 

52.4*57.9 125 κυβικά

55.5*57.9 140 κυβικά

Με λάθος χρονισμό δε θα παθαινε κάποια ζημιά; 

Δεν ακούγεται παράξενα το μοτέρ παντως.

Επίσης στις χαμηλές στροφές το μίγμα ακούγεται να είναι πλούσιο. (Όταν πας σταθερό γκάζι και αφήνεις ελάχιστα κάνει σα να είναι μοτοκρός αν έχω ψηλά το ρυθμιστή) 

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Στις χαμηλες στροφές, επειδή του δινεις πολύ, ειναι πλούσιο. Οσο ανεβαίνουν οι στροφές, το μπέκ δεν προλαβαίνει πια να δώσει όσο πρέπει. Αρα ταιριάζει με αυτά που λένε οι από πάνω.Αν περιορίσεις τον αέρα βάζοντας φιλτροκούτι, πιστεύω θα έρθει. Αν βάλεις πιο ελεύθερο φίλτρο αέρα ίσως να είναι ο καλύτερος συνδιασμός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Κινέζικο έκανε περίπου 40k χλμ με ένα δόντι λάθος χρονισμού, από το εργοστάσιο! Δεν έπαθε τίποτα! 

Δοκίμασες να το δουλέψεις χωρίς το ρυθμιστή; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος CRX έγραψε:

Κινέζικο έκανε περίπου 40k χλμ με ένα δόντι λάθος χρονισμού, από το εργοστάσιο! Δεν έπαθε τίποτα! 

Δοκίμασες να το δουλέψεις χωρίς το ρυθμιστή; 

Ναι έφερα Τ και το πιστόνι ήταν τέρμα πάνω.

Δοκίμασα στο 0. Πήγε καλύτερα από όλες τις άλλες περιπτώσεις ανέβηκε στα 70 κοντέρ.

Άρα σκέφτομαι μήπως θέλει κανένα μπεκ η εκκεντροφόρο. Αλλά με παιδιά που μιλάω που έχουν 56 δουλευει κανονικά μέχρι τέρμα

Μήπως φταίει το πιστόνι που είναι με γούβα; Αλλά είναι για μαμά κεφαλη μια χαρά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Η αυξηση κυβισμου ειναι ελαχιστη, δεν φταιει αυτο, δεν μπορει να προκληθει προβλημα απο κατι τετοιο, ουτε μαμα φιλτρο θελει, δοκιμασε να αποσυνδεσεις το φις του λ και δουλεψε το για να δεις αν κοβει, επισης εχει να κανει με το φορτιο ή καθαρα και μονο με τις στροφες του κινητηρα? το κανει και στη νεκρα? ο χρονισμος δεν αποτελει προβλημα αν δεν ερχεται ακριβως, δε σπαει δε χαλαει ακομα και με ενα δοντι μπρος-πισω, το εμβολο που λες εχει σωστο σκουιζ? τερματιζε μερχι πανω στον κυλινδρο ή αφηνε κενο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Η αυξηση κυβισμου ειναι ελαχιστη, δεν φταιει αυτο, δεν μπορει να προκληθει προβλημα απο κατι τετοιο, ουτε μαμα φιλτρο θελει, δοκιμασε να αποσυνδεσεις το φις του λ και δουλεψε το για να δεις αν κοβει, επισης εχει να κανει με το φορτιο ή καθαρα και μονο με τις στροφες του κινητηρα? το κανει και στη νεκρα? ο χρονισμος δεν αποτελει προβλημα αν δεν ερχεται ακριβως, δε σπαει δε χαλαει ακομα και με ενα δοντι μπρος-πισω, το εμβολο που λες εχει σωστο σκουιζ? τερματιζε μερχι πανω στον κυλινδρο ή αφηνε κενο?

Θα δοκιμάσω στη νεκρά κόφτη.. είπα να μην το βαρεσω χωρίς φορτίο. Δεν έδωσα πολύ σημασία για σκουιζ γιατί είχα στο νου μου πως είναι κομπλέ για μαμά διαδρομή.. όμως θυμάμαι να έρχεται μέτωπο.

Για το λ θα δω αύριο. 

Για τον χρονισμό δεν μπορούσα να σταματήσω την γραμμή του Τ στο σημάδι και έδεσα την καστανια με σύρμα στο λεβιέ ταχυτήτων. Έβαλα γρανάζι και ήταν ακριβώς στο σημάδι του. Άρα δε νομίζω από εκεί.

Μόλις το δοκίμασα με νεκρά και είχε έναν πολύ αργό κόφτη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Θα δοκιμάσω στη νεκρά κόφτη.. είπα να μην το βαρεσω χωρίς φορτίο. Δεν έδωσα πολύ σημασία για σκουιζ γιατί είχα στο νου μου πως είναι κομπλέ για μαμά διαδρομή.. όμως θυμάμαι να έρχεται μέτωπο.

Για το λ θα δω αύριο. 

Για τον χρονισμό δεν μπορούσα να σταματήσω την γραμμή του Τ στο σημάδι και έδεσα την καστανια με σύρμα στο λεβιέ ταχυτήτων. Έβαλα γρανάζι και ήταν ακριβώς στο σημάδι του. Άρα δε νομίζω από εκεί.

Αν ερχεται το εμβολο προσωπο τοτε ειναι ενταξη απο θεμα συμπιεσης, ο χρονισμος οκ. Μη το πας κοφτη, δωσε γκαζι μεχρι τις στροφες που σου εκοβε εν κινήσει, βεβαια πρεπει να σιγουρεψεις αν το κοψιμο προερχεται απο τροφοδοσια ή ρευμα μπουζι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 3 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Αν ερχεται το εμβολο προσωπο τοτε ειναι ενταξη απο θεμα συμπιεσης, ο χρονισμος οκ. Μη το πας κοφτη, δωσε γκαζι μεχρι τις στροφες που σου εκοβε εν κινήσει, βεβαια πρεπει να σιγουρεψεις αν το κοψιμο προερχεται απο τροφοδοσια ή ρευμα μπουζι.

Μόλις το δοκίμασα με νεκρά αν δεις το συμπλήρωσα πάνω. Άργος κόφτης. Άρα μάλλον δεν ανεβάζει γρήγορα στροφές.

Δεν ξέρω γιατί αλλά ανησυχώ για τον χρονισμό παρόλο που είμαι 100/100 σίγουρος ότι έγινε σωστά.

Αυτό πως μπορώ να το καταλάβω;

Απλά επειδή είδα διαφορά παίζοντας με το καύσιμο έχω την εντύπωση πως κάτι εκεί γίνεται

Επίσης πριν έβγαλα μπουζί και γύρισα στο Τ. Το πιστόνι φαινόταν ψηλά.

Μόλις κατέβασα λίγο τη μανιβέλα το πιστόνι γύρισε πίσω άρα ο χρονισμός ειναι εντάξει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απο ρυθμιση βαλβιδων πως ειναι?

Πριν το λυσεις δουλευε κανονικα με το ρυθμιστη καυσιμου ετσι δεν ειναι?

Τι εργασιες εγιναν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 2 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Απο ρυθμιση βαλβιδων πως ειναι?

Πριν το λυσεις δουλευε κανονικα με το ρυθμιστη καυσιμου ετσι δεν ειναι?

Τι εργασιες εγιναν?

0.10 όπως λέει το μανιουαλ

Κανονικά δούλευε πριν ναι.

Έστειλα κεφαλή για καθαρισμό βαλβιδων μια πλάνη ίσα ίσα να πατήσει σωστα. Αλλάξανε τσιμουχακια και ελατήρια και την πήρα έτοιμη.

Τα τοποθετησα και χρονισα. Γύρισα το μοτέρ δεν ακούστηκε κάτι περίεργο κι με την πρώτη μανιβέλα πήρε.

Αντί για 24nm έσφιξα 26.5 μιας και είχα ίδιες ροδελες και η δύναμη αυξήθηκε. Οαους έχω δει σφίγγουν τουλάχιστον +5 ... Δεν νομίζω να φταίει αυτό αφού πριν το λύσω δοκίμασα να σφίξω με 25 και σταματούσε το δυναμοκλειδο... Από εργοστάσιο δηλαδή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν τραβας κανενα βιντεο να δουμε τι ακριβως κανει..?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Δεν τραβας κανενα βιντεο να δουμε τι ακριβως κανει..?

Αύριο Τάσο το απόγευμα θα ανεβάσω. Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLX 250 (300cc) Honda NR

Δημοσιεύτηκε

Στα καρμπυρατερατα ειναι ευκολη η αυξηση κυβισμου, το πολυ να βαλεις κανα μεγαλυτερο ζιγκλερ. Στο injection επειδη εχει και καποιους αισθητηρες θα παιδευτεις λιγο, το σωστο ειναι να γινει remap.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Νταγιάνγκ (120cc) ZONTES über (allescc)

Δημοσιεύτηκε

Η αύξηση του κυβισμού είναι μικρή και με "μαμα" εκκεντροφόρο , εγώ για αρχή θα έβαζα το φιλτροκούτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb. NC750X. (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

τσεκαρισε οταν ειναι στο Τ.και ο εκεντροφορος στο σημαδι του, το πιστονι ειναι στο ανω νεκρο σημειο!!!!  η ειναι στο κατω!!!  γιατη εχει γινει και αυτο. Δουλευε αλλα δεν ανεβαζε στροφες,  και μολις το αλλαξε του δουλευε κανονικα. Και αυτο το εκανε απο βιασυνη. οποτε ριξε μια ματια με ηρεμια.

αυτο ειχε γινει σε κινεζικο.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

τσεκαρισε οταν ειναι στο Τ.και ο εκεντροφορος στο σημαδι του, το πιστονι ειναι στο ανω νεκρο σημειο!!!!  η ειναι στο κατω!!!  γιατη εχει γινει και αυτο. Δουλευε αλλα δεν ανεβαζε στροφες,  και μολις το αλλαξε του δουλευε κανονικα. Και αυτο το εκανε απο βιασυνη. οποτε ριξε μια ματια με ηρεμια.

Θα το δω σε λίγο πάντως στο Τ το πιστόνι είναι ΑΝΣ. Θα το κοιτάξω ξανά και από το γρανάζι όμως..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

Το όμικρον ΑΝΣ συμπίπτουν όλα μεταξύ τους.

Το βράδυ θα βάλω και τις φωτογραφίες.

Άρα αποκλείεται ο χρονισμός. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συνεχίζω εδώ γιατι τελικά δεν είναι τόσο σύντομο το θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα