Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

1280 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Αυτό δε βοηθάει πολύ. Εννοώ το κλειδί άλλεν μόνο του. Μετρικές είναι? Και αν ναι τι,  να σκυ φτιάξω πόσες θες να τελειώνεις. Με κούρασες. :tooth:

Ναι μετρικές είναι... για καπάκια μοτέρ προορίζονται.
Νομίζω ότι βρήκα κάποιον να μου τις φτιάξει αλλά θα ξέρω τελικά την Πέμπτη που θα μπορέσω να πάω μέχρι εκεί γιατί μου πέφτει λίγο μακρυά...
Σας αποδεσμεύω προσωρινα! Θα επανέλθω όμως γιατί απο ότι φαίνεται είναι μια οδύσσεια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Κανένα μέρος να δώσω για ανακύκλωση χρησιμοποιημένα λάδια εντός Αττικής, ξέρουμε. Έχουν μαζευτεί αρκετά μπετονάκια στην αποθήκη... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος CRX έγραψε:

Κανένα μέρος να δώσω για ανακύκλωση χρησιμοποιημένα λάδια εντός Αττικής, ξέρουμε. Έχουν μαζευτεί αρκετά μπετονάκια στην αποθήκη... 

Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε αλυσίδα από αλυσοπριονο εσύ η σε κάποιον γνωστό σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε ευχαριστώ. Αν και γι'αυτές τις χρήσεις προτιμώ κάτι σε πιο... οικολογικό! Επίσης, είναι πολλά μαζεμένα, πια. 6-7 5λιτρα δοχεία, τέρμα γεμάτα. Σοδειά αρκετών χρόνων... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος CRX έγραψε:

Σε ευχαριστώ. Αν και γι'αυτές τις χρήσεις προτιμώ κάτι σε πιο... οικολογικό! Επίσης, είναι πολλά μαζεμένα, πια. 6-7 5λιτρα δοχεία, τέρμα γεμάτα. Σοδειά αρκετών χρόνων... 

Κατάλαβα! Μπορείς επίσης να το χρησιμοποιείς για προσάναμμα σε ξυλόσομπα/ξυλολέβητα σε βαμβάκι αντί για οινόπνευμα.

Λογικά σε κάποιο σοβαρό συνεργείο αν πας και τους τα δώσεις θα τα ανακυκλώσουν με τη σειρά τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Αυτό δε βοηθάει πολύ. Εννοώ το κλειδί άλλεν μόνο του. Μετρικές είναι? Και αν ναι τι,  να σκυ φτιάξω πόσες θες να τελειώνεις. Με κούρασες. :tooth:

Λογικα με 6αρι αλλεν ειναι M8

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Kaze-R Kawasaki Ζ (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

γιατι θελεις να ειναι ολη η βιδα με σπειρωμα??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

Γιατί οι βίδες που θέλω να αντικαταστήσω είναι οι παρακάτω αλλά, χρειάζομαι μεγαλύτερο μήκος απο τις OEM
https://www.amazon.com/Yamaha-90110-06388-Crankcase-Bolt-QTY/dp/B00B8AJB3I

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε αλυσίδα από αλυσοπριονο εσύ η σε κάποιον γνωστό σου.

πριν 7 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Κατάλαβα! Μπορείς επίσης να το χρησιμοποιείς για προσάναμμα σε ξυλόσομπα/ξυλολέβητα σε βαμβάκι αντί για οινόπνευμα.

Λογικά σε κάποιο σοβαρό συνεργείο αν πας και τους τα δώσεις θα τα ανακυκλώσουν με τη σειρά τους.

Και οι 2 προτάσεις χρήσης χρησιμοποιημένων λιπαντικών μοτέρ, ειναι εγκληματικές. Τα παλιά λάδια, ειναι τέρμα επικίνδυνα, προκαλούν καρκινους, δερματοπάθειες, μολύνουν τα νερά, τη γη, τον αέρα.

Φορτωνεις απο την ταπα και το αναπνέεις.

Η λάμα του αλυσοπρίονου, ανεβάζει θερμοκρασιες και το ξανα-αναπνέεις πιο γερά.

Καταλήγει στη γη ΚΑΙ στα κομμένα σου ξύλα που θα κάψεις. Το πίνουμε όλοι, το αναπνέεουμε όλοι.

Στομώνει η λάμα, κοκκαλώνει η αλυσίδα, γεμιζεις με τοξικά κατάλοιπα την καμινάδα και τα αναπνέεις ολοχρονικά.

Τα λάδια, αφότου ολοκληρωσουν τη δουλειά τους, εχουν μαζεψει ρύπους απο το μοτέρ / εχουν κανει χιλιαδες κυκλους θερμανσης-ψυξης/ εχουν προστατεψει τα μέταλλα του κινητηρα αποδίδοντας όλα τα ενεργα πρωτογενη/συνθετικα στοιχεία τους και η μόνη οδός ειναι η ανακύκλωση.

Οσο δελεαστικό ή φθηνό ή τσαμπέ κι αν φαίνεται, η χρήση τους ειναι μηδενική μετα την ολοκλήρωση του κυκλου τους.

Ανακύκλωση ΜΑΖΙ με το μπιτονι συλλογης. Ουτε καν το αδειαζεις για να το πάρεις πισω να βαλεις άλλα..

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Λογικα με 6αρι αλλεν ειναι M8

Λογικά ναι, αλλά ξέρω γω.......

πριν 5 ώρες, το μέλος seatcowl έγραψε:

Γιατί οι βίδες που θέλω να αντικαταστήσω είναι οι παρακάτω αλλά, χρειάζομαι μεγαλύτερο μήκος απο τις OEM

8.2$ η βίδα??????????????????? Τελικά υπάρχουν μεγαλύτεροι απατεώνες από τα ελληνικά μαγαζιά.... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος CRX έγραψε:

Τα πηγαινεις σε συνεργειο αυτοκινητων και σου λενε κι ευχαριστω πολυ, γιατί αυτοί τα δινουν σε εταιρια που τα ανακυκλωνει και παιρνουν χρηματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Άκυρο από μένα,γύρισα 2-3 μαγαζιά εδώ και μου είπαν ότι αυτές οι βίδες από τα 5 εκ. και πάνω δεν βγαίνουν με φουλ βόλτες.Μόνο βίδα κλειδιού ή κατσαβιδόβιδα.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ερώτηση για κάτι που παρατήρησα στο παπί. Εχει παρατηρήσει κανείς να εχει μικρή κατανάλωση λαδιού μετά απο αρκετά χιλιόμετρα με τα ίδια λάδια? 2 φορες εχω κανει αλλαγή λαδιών και σύντομα θα γίνει και η 3η. Την πρώτη φορα με ημισυνθετικά μεχρι και λιγο πριν την αλλαγη στα 2.000χλμ δεν ειχε κατέβει καθόλου η στάθμη μεχρι τα 1700χλμ περίπου. Μετά εκαψε κοντά στα 200ml. Τοτε ειχαν αρχίσει οι πολλές οι ζέστες του καλοκαιριού και δεν με παρεξενεψε τοσο. Με τα συνθετικά τωρα μεχρι τα 2.800χλμ δεν ειχε κατέβει ουτε χιλιοστό η στάθμη. Τωρα στα 3.000 κοντα συμπλήρωσα περιπου 100-150ml και ειναι ξανα στο max ο δείκτης. Έχει συμβεί σε κανεναν άλλο αυτο ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Νταγιάνγκ (120cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Κάποια στιγμή το λάδι χάνει τις ιδιότητες του γίνεται πιο λεπτόρρευστο και καίγεται .

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Και εγω αυτο υπέθεσα γιατί τωρα με το κρύο και με την ιδια χρήση πουντο εκανα τοσο καιρο δεν δικαιολογεί να το καίει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 18 ώρες, το μέλος seatcowl έγραψε:

Μήπως μπορείς να μετρήσεις τη διάμετρο αυτής της φλατζούλας γύρω από την κεφαλή; Ψάχνω να σου βρω το ISO / DIN που ανήκουν για να είναι πιο εύκολη η αναζήτηση. Επίσης όταν λες ανοξείδωτη, το ζητάς προκειμένου να ταιριάξουν με τις υπόλοιπες που δεν θα αντικαταστήσεις; Θα σε ενοχλούσε πχ να είναι όλες μαύρες;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
bikeless (πεζο2cc) Harley Davidson sportster

Δημοσιεύτηκε

Θα ρωτήσω κι εγώ, πιθανόν ηλίθιο αυτό - αλλά μερικές φορές δεν ξέρεις, στα απλά μπορεί να είναι η λύση του προβλήματος... :_innocent:

Σε praktiker κοίταξες?? Έχω να πάω κάνα χρόνο βέβαια, αλλά θυμάμαι είχαν ράφια με βίδες, παξιμάδια, ροδέλες κλπ... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Βρήκα μία τρόμπα φρένου που μου χε μείνει απο το νιντζα, και έχει κοπεί η λαστιχένια γωνία που συνδέεται το λαστιχάκι απο το παγουράκι. Ξέρει κάποιος αν πωλείτε μόνο του ή πάει σετ με τίποτα άλλο, και που παίζει να το βρω?

Μιας και την βρήκα μου ρθε πάλι η όρεξη να βελτιώσω λίγο το φρένο απτο κλε 250. Να βάλω την ακτινική πάνω δεν νομίζω οτι θα δουλέψει σωστά,οπότε έχει κανείς καμιά ιδέα απο τι μηχανάκι μπορεί να μπει και να ναι λίγο καλύτερο, σκεφτόμουν απο κάνα εντουράκι ή κανα duke κλπ τέτοιας κατηγορίας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος Joe15 έγραψε:

Βρήκα μία τρόμπα φρένου που μου χε μείνει απο το νιντζα, και έχει κοπεί η λαστιχένια γωνία που συνδέεται το λαστιχάκι απο το παγουράκι. Ξέρει κάποιος αν πωλείτε μόνο του ή πάει σετ με τίποτα άλλο, και που παίζει να το βρω?

Μιας και την βρήκα μου ρθε πάλι η όρεξη να βελτιώσω λίγο το φρένο απτο κλε 250. Να βάλω την ακτινική πάνω δεν νομίζω οτι θα δουλέψει σωστά,οπότε έχει κανείς καμιά ιδέα απο τι μηχανάκι μπορεί να μπει και να ναι λίγο καλύτερο, σκεφτόμουν απο κάνα εντουράκι ή κανα duke κλπ τέτοιας κατηγορίας. 

για το 1ο: οποιοδηποτε σωληνακι για υγρο φρενου θα σου κανει δουλεια.

για το 2ο: ψαξε για μεταχειρισμενο φρενο απο ανωτερο μοντελο πχ ninja 250-300, er κτλ. παρε τα ολα μαζι δαγκανα, δισκο, τρομπα να μη παιδευεσαι με μετατροπες:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbr 600 f4i Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Θεσσαλονίκη δυτικά ξέρουμε κάνα πλυντήριο που το κάνεις μόνος σου όμως; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ξέρει κανείς κάνα φαναρτζίδικο για να διορθώσω κάτι "μπαζώματα" που έχουν γίνει στο χρώμα; Κάποιος είχε γρατσουνίσει με κλειδί το ρεζερβουάρ και ο προηγούμενος κάτοχος το κάλυψε με χρώμα ώστε να μην πάρει σκουριά και γίνει χειρότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter i cbs (125cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε

https://www.car.gr/15915455-modenas-dynamik
Αυριο θα παω να το δω, εχει κανεις καποιος να κανει καποια παρατηρηση? Νομιζω πως αν το ριξω ενα 100αρικο ειναι καλη ευκαιρια, και επειδη ηθελα κατι που να ειναι οικονομικο στην αγορα αλλα και στα ανταλλακτικα/συντηρηση πιστευω πως ειναι τιμιο. Βεβαια θα μπορουσα να παρω στα ιδια λεφτα και ενα kaze r αλλα το ενα ειναι κλασικο παπι ενω το dinamik ειναι κατι πιο special. Πιο πολυ φοαβαμαι τις βενζινες του γιατι τον πρωτο καιρο λογικα θα το λιωσω στις βολτες. Αν υπαρχει καποιος που το ειχε ας με διαφωτισει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτά καινούργια τα έπαιρνες και τα φώτα άναβαν όποτε ήθελαν. Ή ηλεκτρονική καιγόταν πιο συχνά και από πρωτάρη στο blackjack.  Ψώφια μέχρι αηδίας, πίνανε τσάι μέχρι και από 100άρι crypton. 

Α και μιας modenas δεν υπάρχει πλέον στην Ελλάδα, καλή τύχη με τα ανταλλακτικά. 

Για εμένα κράτα τα λεφτά σου και ψάξε κάτι άλλο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter i cbs (125cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Δεν προτιθεμαι να το κρατησω αιωνια, ετσι κι αλλιως θα βγαλω το Α2 του χρονου απλως ηθελα μια λυση πιο διασκεδαστικη για περιπου 1 με 1,5 χρονο ωσοτου αποφασισω να το δωσω και να παρω κατι αλλο. Ναι σιγουρα αν το ηθελα για εργαλειο θα πηγαιανα να παρω κανα yamaha. Το οτι δεν ειναι γρηγορα απο που προκυπτει? Διχρονος με 18 ονομαστικα αλογα, ποσο αργο γινεται να ειναι και να το περναει το 100αρι (οχι πως με ενδιαφερουν οι κοντρες αλλα το διχρονο το περνεις γιατι εχει περισσοτερη δυναμη αλλιως αν ηταν το ιδιο δεν ειμαι ανωμαλος να πεταω φραγκα στις βενζινες).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

18 άλογα είχε το Ζ. Αυτά τα χρέπια έλεγαν 15 αλλά ο κύλινδρος και το πιστόνι τους είναι τόσο χαμηλής ποιότητας που μετά από 1.000 χλμ το έβαζες μπρος με το μικρό σου δαχτυλάκι. 

Εν πάση περιπτώσει, αν εσύ νομίζεις ότι αξίζει να δώσεις 23 πενηντάρικα για αυτό, κάνε το.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα