Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

1059 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος karellen έγραψε:

Από το Ιταλικό σάιτ όχι δεν πληρώνεις,είναι ΕΕ.

Τέλεια ευχαριστώ πολύ!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ερώτηση για περίεργη συμπεριφορά του παπιου σήμερα (innova injection). Μετα απο 7-8 μερες ακινησίας παω να το βαλω μπρος σημερα μεσημεράκι. Με σκέτη μιζα παίρνει κατευθείαν και μενω έκπληκτος ( συνήθως κανει 3-4 μιζιες για να παρει μετα απο μια βδομάδα ακινησίας). Σε 2 δευτερόλεπτα το ακουω οτι η ένταση του ηχου απο την εξάτμιση μειώνεται (δεν επεσαν οι στροφες απλα ακουγόταν σαν να ειναι πιο αδύναμο) και σε ενα δευτερόλεπτο έσβησε. Με σκέτη μιζα δεν έπαιρνε μπρος ξανα παρα μονο με ελαχιστο γκάζι. Το ξαναβαζω και οσο ντύνομαι το αφηνω να ζεσταθεί. Ενάμιση λεπτό μετά το ιδιο, μειώνεται ο θόρυβος και σβήνει σε 1 δευτερόλεπτο, παλι παίρνει μπρος μονο με γκάζι. Σε διαδρομή 7 χιλιομέτρων ηταν οπως πάντα δεν παρουσίασε κατι άλλο. Τι μπορεί να ειναι αυτο τωρα? Παιζει να γίνεται απο την μπαταρία?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 37 λεπτά, το μέλος ChrisM έγραψε:

Ερώτηση για περίεργη συμπεριφορά του παπιου σήμερα (innova injection). Μετα απο 7-8 μερες ακινησίας παω να το βαλω μπρος σημερα μεσημεράκι. Με σκέτη μιζα παίρνει κατευθείαν και μενω έκπληκτος ( συνήθως κανει 3-4 μιζιες για να παρει μετα απο μια βδομάδα ακινησίας). Σε 2 δευτερόλεπτα το ακουω οτι η ένταση του ηχου απο την εξάτμιση μειώνεται (δεν επεσαν οι στροφες απλα ακουγόταν σαν να ειναι πιο αδύναμο) και σε ενα δευτερόλεπτο έσβησε. Με σκέτη μιζα δεν έπαιρνε μπρος ξανα παρα μονο με ελαχιστο γκάζι. Το ξαναβαζω και οσο ντύνομαι το αφηνω να ζεσταθεί. Ενάμιση λεπτό μετά το ιδιο, μειώνεται ο θόρυβος και σβήνει σε 1 δευτερόλεπτο, παλι παίρνει μπρος μονο με γκάζι. Σε διαδρομή 7 χιλιομέτρων ηταν οπως πάντα δεν παρουσίασε κατι άλλο. Τι μπορεί να ειναι αυτο τωρα? Παιζει να γίνεται απο την μπαταρία?

Μετά τη βόλτα το έκανε ξανά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος achilleasv έγραψε:

Μετά τη βόλτα το έκανε ξανά?

Δεν το ξαναπήρα γιατί ήρθα δουλειά. Θα το δω και μετανπου θα γυρίσω σπίτι αν το κάνει και θα ενημερώσω. Απλα πρώτη φορα μ κανει τέτοιο πράγμα και ειναι πολύ περίεργο ειδικά μετα απο 1μιση λεπτό ρελαντί. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος ChrisM έγραψε:

Δεν το ξαναπήρα γιατί ήρθα δουλειά. Θα το δω και μετανπου θα γυρίσω σπίτι αν το κάνει και θα ενημερώσω. Απλα πρώτη φορα μ κανει τέτοιο πράγμα και ειναι πολύ περίεργο ειδικά μετα απο 1μιση λεπτό ρελαντί. 

Λογικά δεν θα το κάνει πάλι. Πες μας..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος ChrisM έγραψε:

Τι μπορεί να ειναι αυτο τωρα? Παιζει να γίνεται απο την μπαταρία?

Ναι.

Ποιό έτος το αγόρασες ?

εχεις αλλάξει μπαταρια ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Λογικά δεν θα το κάνει πάλι. Πες μας..

Ολα καλα οπως το ειπες δεν εκανε τίποτα.

πριν 6 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

Ναι.

Ποιό έτος το αγόρασες ?

εχεις αλλάξει μπαταρια ?

Ειναι μοντελο του 8 αλλα εγω το πηρα πριν ενα χρονο. Φοραει μια winner πανω αν δεν κανω λαθος. Γενικα δεν μ εχει παρουσιασει κανενα θεμα και πανε απο βδομαδα αν δεν το χρησιμοποιησω βγαζω πολο και δεν εχει θεμα. Καμια φορα βεβαια οταν παταω μιζα ακουγεται σαν να παει να γυρισει η μιζα αλλα κολλαει και ο φωτισμος στο καντραν μειωνεται αισθητα στιγμιαία οσο ακουγεται η μιζα πως παει να γυρισει. Αν αφησω το κουμπι και το ξαναπατησω περνει κανονικα. Μου τυχαινει περιπου 1/10 φορες και πολυ μπορει να λεω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 λεπτά, το μέλος ChrisM έγραψε:

Ολα καλα οπως το ειπες δεν εκανε τίποτα.

Ειναι μοντελο του 8 αλλα εγω το πηρα πριν ενα χρονο. Φοραει μια winner πανω αν δεν κανω λαθος. Γενικα δεν μ εχει παρουσιασει κανενα θεμα και πανε απο βδομαδα αν δεν το χρησιμοποιησω βγαζω πολο και δεν εχει θεμα. Καμια φορα βεβαια οταν παταω μιζα ακουγεται σαν να παει να γυρισει η μιζα αλλα κολλαει και ο φωτισμος στο καντραν μειωνεται αισθητα στιγμιαία οσο ακουγεται η μιζα πως παει να γυρισει. Αν αφησω το κουμπι και το ξαναπατησω περνει κανονικα. Μου τυχαινει περιπου 1/10 φορες και πολυ μπορει να λεω

Αυτό με τη μίζα και τα φώτα αν το κάνει σε αισθητό βαθμό, είναι η μπαταρία. Καλό είναι να μην την αλλάζεις το χειμώνα μιας και δεν το κινείς. Έτσι και καινούρια να πάρεις πάλι θα ξεφορτίσει. Κρίμα είναι
Να το βάζεις με μανιβέλα όσο δεν το χρησιμοποιείς συχνά.

Δεν είναι τίποτα ανησυχιτκό αυτό που σου έκανε μην το σκέφτεσαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Αυτό με τη μίζα και τα φώτα αν το κάνει σε αισθητό βαθμό, είναι η μπαταρία. Καλό είναι να μην την αλλάζεις το χειμώνα μιας και δεν το κινείς. Έτσι και καινούρια να πάρεις πάλι θα ξεφορτίσει. Κρίμα είναι
Να το βάζεις με μανιβέλα όσο δεν το χρησιμοποιείς συχνά.

Δεν είναι τίποτα ανησυχιτκό αυτό που σου έκανε μην το σκέφτεσαι.

Χειμώνα καλοκαίρι το κουνάω το ίδιο συχνά εκτός κ αν βρέχει. Το σκάλωμα της μίζας το κάνει αρκετά σπάνια. Σήμερα πήρε κανονικά και απροβληματιστο με την πρώτη μιζια. Απλα μ εκανε εντύπωση που ενω δούλευε κανονικά ρελαντί μετά απο 1μιση λεπτο εκανε ετσι  κ έσβησε. Αλλα injection ειναι έχει ανάγκη απο το ρεύμα για να δουλέψει σωστά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Είναι κάπως off topic αλλά μετράει !!! 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πριν από χρόνια, όταν έγινα μέλος στο ΜΒ αλλά και πριν γίνω έμπαινα να διαβάζω.. (Κάποτε είχα έναν άλλο λογαριασμό ως 13άχρονος που ήθελα να πάρω μηχανάκι κτλ). Τότε λοιπόν υπήρχαν κάποια μέλη που ακόμα θυμάμαι τα ονόματά τους. Επίσης μέχρι το 2015 δεν έδινα σημασία στο ποιος λέει τι απλά έμπαινα και διάβαζα απαντήσεις στις απορίες. 

Θυμάμαι κάποιον Μαθό (ίσως και να το είχε Μαθουσάλας και αν το άλλαξε στην πορεία ή ο Μαθουσάλας ήταν σε άλλο φόρουμ) όπως θυμάμαι και έναν Τζαναμπέτη (janabetis). Νομίζω είχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα με τον Μαθό τότε. Μπαίνουν στο φόρουμ πλέον? Ρωτάω μόνο και μόνο επειδή το έχω ως ανάμνηση από τα πρώτα βήματά μου στο ΜΒ. 

Μία δύο απαντήσεις φτάνουν δε χρειάζεται να δημιουργήσω κάποιο ξεχωριτό θέμα για αυτό. Δε χαλάω τη ροή του συγκεκριμένου θέματος νομίζω.. ίσα ίσα μια απάντηση στην απορία μου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Πριν από χρόνια, όταν έγινα μέλος στο ΜΒ αλλά και πριν γίνω έμπαινα να διαβάζω.. (Κάποτε είχα έναν άλλο λογαριασμό ως 13άχρονος που ήθελα να πάρω μηχανάκι κτλ). Τότε λοιπόν υπήρχαν κάποια μέλη που ακόμα θυμάμαι τα ονόματά τους. Επίσης μέχρι το 2015 δεν έδινα σημασία στο ποιος λέει τι απλά έμπαινα και διάβαζα απαντήσεις στις απορίες. 

Θυμάμαι κάποιον Μαθό (ίσως και να το είχε Μαθουσάλας και αν το άλλαξε στην πορεία ή ο Μαθουσάλας ήταν σε άλλο φόρουμ) όπως θυμάμαι και έναν Τζαναμπέτη (janabetis). Νομίζω είχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα με τον Μαθό τότε. Μπαίνουν στο φόρουμ πλέον? Ρωτάω μόνο και μόνο επειδή το έχω ως ανάμνηση από τα πρώτα βήματά μου στο ΜΒ. 

Μία δύο απαντήσεις φτάνουν δε χρειάζεται να δημιουργήσω κάποιο ξεχωριτό θέμα για αυτό. Δε χαλάω τη ροή του συγκεκριμένου θέματος νομίζω.. ίσα ίσα μια απάντηση στην απορία μου.

Μπααα... Δε νομιζω να μπαινουν πλεον. Εγω θυμαμαι Καραφλοδαιμονα, Black_Hawk κτλ. Πιο μετα εποχες θυμαμαι τον Κατεμα, αναθεμα ειχαμε βρεθει ενα βραδυ (πρωι) Ναβαρινου (να ναι καλα η ζωντανη)...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Θυμάμαι κάποιον Μαθό (ίσως και να το είχε Μαθουσάλας και αν το άλλαξε στην πορεία ή ο Μαθουσάλας ήταν σε άλλο φόρουμ) .... Νομίζω είχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα με τον Μαθό τότε. Μπαίνουν στο φόρουμ πλέον? Ρωτάω μόνο και μόνο επειδή το έχω ως ανάμνηση από τα πρώτα βήματά μου στο ΜΒ. 

Μετά απ αυτό το χμμ..θεμα,ο Μαθο δεν ξαναμπήκε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Πανελλήνια θα κάνουμε να κάτσουμε γύρω από το τζάκι να λέμε ιστορίες ;:laugh:

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 25 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Μετά απ αυτό το χμμ..θεμα,ο Μαθο δεν ξαναμπήκε.

Άρα καλά το θυμάμαι? Υπάρχει στο φόρουμ κάτι?

πριν 35 λεπτά, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Μπααα... Δε νομιζω να μπαινουν πλεον. Εγω θυμαμαι Καραφλοδαιμονα, Black_Hawk κτλ. Πιο μετα εποχες θυμαμαι τον Κατεμα, αναθεμα ειχαμε βρεθει ενα βραδυ (πρωι) Ναβαρινου (να ναι καλα η ζωντανη)...

Κατεμά θυμάμαι ναι

πριν 24 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Πανελλήνια θα κάνουμε να κάτσουμε γύρω από το τζάκι να λέμε ιστορίες ;:laugh:

Νοσταλγικά..

πριν 40 λεπτά, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Και ο Ανταμ με το 4τροχο λτρ που σου έφτιαξε το ΧΡ δεν πρέπει να μπαίνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 1 ώρα, το μέλος achilleasv έγραψε:

Άρα καλά το θυμάμαι? Υπάρχει στο φόρουμ

Είναι από το 2014το νήμα,κάνε μια αναζήτηση.

Να σε βοηθήσω λίγο..

Εσύ είχες ανοίξει!!! :grin:

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Διάφορα άτομα έχουν φύγει από το φόρουμ, (το είχαμε συζητήσει λίγο και σε ενα άλλο πρόσφατο thread) αλλά κάποια τέτοια "πικάντικα" περιστατικά τα είχα χάσει. Αλλά μάλλον μόνο κουτσομπολιό εξυπηρετούν πλεον. Όσοι γνωρίζονταν προσωπικά και είχαν πει και δυο κουβέντες περισσότερο, το γνωρίζουν φαντάζομαι το θέμα. Τους υπόλοιπους μάλλον δε μας αφορά. Δε το λέω ως μομφή προς εσένα @achilleasv , ίσως για μένα και την φυσική ανθρώπινη περιέργεια περισσότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος karellen έγραψε:

Είναι από το 2014το νήμα,κάνε μια αναζήτηση.

Να σε βοηθήσω λίγο..

Εσύ είχες ανοίξει!!! :grin:

Ναι το είδα πριν μου το πεις!! ΧΑχαχαχαχχα :laugh: 

Μετά από κάποιο σημείο δεν συνέχισα την παρακολούθησή του για το λόγο του τσακωμού! Ήμουν και 15 16 χρονών...

Ευχαριστώ που μου λύσατε την απορία.. Ας αφήσουμε τις σύντομες απαντήσεις σε σχέση με τη μοτοσυκλέτα!!

Οφ τοπικ off-

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω λίγο σχετικά με το power commander μιας και έπεσα σε κάτι αγγελίες. 

Για κάθε μηχανάκι είναι διαφορετικό,π.χ. αλλο για busa,gsxr,xtx (αυτα είχαν στις περισσότερες αγγελίες) κλπ ή είναι το ίδιο κι μπαίνει σε όλες τις μηχανές, π.χ. αλλάζεις φύσα για να κουμπώσει στο καθένα ή είναι έτοιμο πακέτο για το καθένα? Επίσης απο χάρτες αν δεν πας να στο φτιάξουν σε δυναμόμετρο μπορείς να κατεβάσεις τον αντίστοιχο για το μηχανάκι σου,να τον περάσεις και έτοιμο.

π.χ. Αν πάρω ένα PC3 που ήταν σε ενα busa,μπορώ να το βάλω στο τριπλάκι και να περάσω τον προτεινόμενο χάρτη που έχει στο site τους για το δικό μου (έχει χάρτη συγκεκριμένα για leovince και φίλτρο) και αν ναι αξίζει και τι διαφορά θα χει στην λειτουργία?

Όπως και να χει δεν νομίζω να ασχοληθώ απλά μου γεννήθηκε η απορία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μπορεί να ταιριάζει, μπορεί και όχι. Για παράδειγμα του cbr 600 μπαίνει στο 1000. Τώρα από άλλο μοντέλο στο δικό σου δεν ξέρω να σου πώ στα σίγουρα. 

Χάρτη φυσικά και μπορείς να κατεβάσεις έτοιμο και αν υπάρχει για το δικό σου set up ακριβώς ακόμα καλύτερα. Μην περιμένεις μεγάλη αύξηση ιπποδύναμης, απλά η μηχανή σου θα δουλεύει πιο σωστά χωρίς τρύπες στη απόδοση. Γενικά ο χάρτης κονσέρβα δουλεύει καλά σε ένα 90%, απλά επειδή  εδώ όλοι τα στίβουμε τα εργαλεία, πάμε και σε δυναμόμετρο για το ένα άλογο παραπάνω. Άλλωστε αυτό είναι το νόημα του plug and play, το αγοράζεις, το εγκαθιστάς μόνος σου και δουλεύει.

Τώρα το αν αξίζει ή όχι το ξέρει καθαρά η τσέπη σου. Αν η λειτουργία του μοτέρ είναι καλή με την έννοια ότι δεν έχεις χαζά σκασίματα ή κάποια τρύπα που την καταλαβαίνεις και σε ενοχλεί στην οδήγηση μπορείς και να το αφήσεις ώς έχει. 

Υπάρχουν και συστήματα piggy άλλων εταιριών που είναι μεν πιο οικονομικά αλλά δεν προσφέρουν τις δυνατότητες παραμετροποίησης του PC. 

Επίσης το PCIII ξέρω ότι δεν υποστηρίζει αλλαγή στην ανάφλεξη, αντίθετα με το V που έχει και αυτή τη δυνατότητα.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ερώτηση. Είδα το δελτίο ΚΤΕΟ που περασε ο προηγούμενος λιγο πριν αγοράσω το παπι και λεει το γνωστο οτι το δελτιο ΚΤΕΟ κατεχει θεση ΚΕΚ για ενα χρονο, και δινει και την ημερομηνία που ληγει. Βγαζουν οι μηχανες ΚΕΚ? Γιατι περασε η ημερομηνία εδω και 3 μηνες και τωρα το πηρα πρεφα.   

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Παιζει κανα δερματινο μπουφαν που να μην κανει μπαμ οτι ειναι μοτοσυκλετας ωστε να μπορεις να το φορεσεις και εξω χωρις να μοιαζεις με το ρομποκοπ?

Πολλα θελω ε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Eχει η Revit διαφορα τετοια μπουφαν, κυριως ομως υφασματινα.

Βεβαια τωρα που ειναι η μοδα με τα δερματινα biker style μπουφαν, πιστευω πως με πολλα δερματινα μπουφαν μηχανης που να μην εχουν μεγαλα σημετα θα εισαι μια χαρα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X HJC RPHA10+

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Παιζει κανα δερματινο μπουφαν που να μην κανει μπαμ οτι ειναι μοτοσυκλετας ωστε να μπορεις να το φορεσεις και εξω χωρις να μοιαζεις με το ρομποκοπ?

Πολλα θελω ε?

Αν και δεν αναφέρεις μπάτζετ ρίξε μια ματιά στην urban collection (πχ. Stewart και Gibson) της Revit.

Τα 'χω δει απο κοντά και μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Revit εχω καλοκαιρινο και το small του μου ειναι λιγο ανετο παραπανω....εκτος κι αν τα δερματινα εχουν πιο στενη γραμμη.

Μπατζετ χοντρικα στα 250-300.

Θα παω να δοκιμασω και βλεπουμε,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.