Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

945 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Cagiva planet (125cc) Bimota db6 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 λεπτά, το μέλος ChrisM έγραψε:

Στο εσωτερικο του γαντιου? Με ενδιαφερει να φυγει η μυρωδια ιδρώτα που εχουν μεσα και πλεον την αφηνουν στα χερια καθε φορα που τα φοραω. Τα γαντια ειναι αυτα 

Δοκίμασε αποσμητικό-καθαριστικό για γάντια μποξ κάνει καλή δουλειά και στεγνώνει γρήγορα σε γάντια μποξ με σατέν φόδρα σε μηχανής δε ξερω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ενάμιση μήνα πριν άλλαξα λάστιχα στο παπί μαζι με σαμπρέλες (ΜΕ22). Απο τοτε έχω πάθει 2 φορές λάστιχο μια εν κινήσει με 10 km/h (ευτυχώς) μετά απο πορεία 7 χιλιομέτρων και μια σήμερα μετά απο 4-5 χιλιόμετρα αλλά αφού το παρκαρα ηταν μια χαρά και μετά απο 20 λεπτά που κατέβηκα να το πάρω ηταν εντελώς ξεφουσκωτο. Την πρώτη φορά δεν βρήκε κατι ο λαστιχάς (καρφι, γυαλί) ούτε κάποιο σημάδι οτι μπήκε κάτι στο λάστιχο και έφυγε. Άγνωστο δηλαδή το γιατί έσκασε. Μου είπε επίσης οτι οι σαμπρέλες που μου έβαλε αυτός που άλλαξα τα λάστιχα ειναι καλής ποιότητας και οχι απο τις ψεύτικες με τα 2-3 ευρώ που βαζουν πολλοί. Τώρα δεν μπορώ να βρω πάλι κατι πανω στο λάστιχο ούτε σημάδι ότι κάτι μπήκε και πετάχτηκε εξω παλι. Τι μπορεί να συμβαίνει και τις κόβει τις σαμπρέλες ετσι ? Αν το φουσκωσω το λάστιχο μεσα σε 30 δευτερόλεπτα βγαίνει ολος ο αέρας γύρω γύρω απο την βαλβίδα (το ίδιο εκανε και την πρώτη φορά) . Ο προηγούμενος ενώ το ειχε σε αρκετά κακή κατάσταση (αλυσιδογραναζα αισχος, συνεμπλοκ απαράδεκτα και πίσω ζάντα στραβά βαλμενη) ειχε πανω σαμπρέλες michelin ενισχυμένες και όπως μου είπε ο λαστιχάς ειναι για χωμάτινα και οανουν κανα 10ρικο η μία. Μου τις εδωσε και τις κράτησα. Αυτό νε βάζει σε σκέψεις για το αν εχει κάνα θέμα η ζάντα και έλυσε το πρόβλημα του ο προηγούμενος με πιο καλή σαμπρέλα. Αύριο να βαλω πάλι καινούργια απο τον λαστιχά ή να βαλω την ενισχυμένη την παλιά που είχα (η οποία ενα χρόνο δεν έπαθε τίποτα)???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF250 '07 Honda NC750X ABS DCT (745cc)

Δημοσιεύτηκε

τη σαμπρέλα γιατί δεν την κοιτάξατε από που χάνει / που σφάχτηκε ???
είναι στο πέλμα ?
στο εσωτερικό και άρα φταίει η ζάντα (πχ οι ακτίνες) ??
είναι η βαλβίδα που ο λαστιχάς στην περνάει και την σκίζει ή ελάττωμα στη τρύπα της ζάντας  ??

τι να σου πούμε εμείς από εδώ χωρίς να τα δούμε ????

να σου πούμε να αλλάξεις λαστιχά που δεν σε προσέχει ?
να αλλάξεις ζάντα γιατί φταίει η ζάντα ?
ο λαστιχάς σου βάζει πολυκαιρισμένες σαμπρέλες και στα τρώει ??
ελάττωμα στο εσωτερικό του ελαστικού ??
ότι τα παραφουσκώνεις και σκάνε ?
ότι είναι μείον σε αέρα και με το βάρος και τις λακούβες τις κόβεις ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 λεπτά, το μέλος originalksd έγραψε:

τη σαμπρέλα γιατί δεν την κοιτάξατε από που χάνει / που σφάχτηκε ???
είναι στο πέλμα ?
στο εσωτερικό και άρα φταίει η ζάντα (πχ οι ακτίνες) ??
είναι η βαλβίδα που ο λαστιχάς στην περνάει και την σκίζει ή ελάττωμα στη τρύπα της ζάντας  ??

τι να σου πούμε εμείς από εδώ χωρίς να τα δούμε ????

να σου πούμε να αλλάξεις λαστιχά που δεν σε προσέχει ?
να αλλάξεις ζάντα γιατί φταίει η ζάντα ?
ο λαστιχάς σου βάζει πολυκαιρισμένες σαμπρέλες και στα τρώει ??
ελάττωμα στο εσωτερικό του ελαστικού ??
ότι τα παραφουσκώνεις και σκάνε ?
ότι είναι μείον σε αέρα και με το βάρος και τις λακούβες τις κόβεις ???

Έχεις δίκιο απο δω δεν μπορείς να ξες αλλα να έχω μια ιδέα για πιθανά προβλήματα. Την πρώτη φορά ειπα οκ παρόλο που ειναι καινούργια μπορεί να υπήρχε αστοχία στην σαμπρέλα. Η προηγούμενη σαμπρελα επειδή μου εσκασε εν κινήσει και εκανα καμια 6-7 μέτρα με πίτα το λάστιχο δεν ήταν σε θέση να την εξετάσουμε (ειχε μασηθει). Αυτή που δεν την εκανα ούτε μετρό ξεφουσκωτη ελπίζω να μπορέσουμε να δούμε απο που κόπηκε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον έτυχε να πάθεις λάστιχο ξανά σε μικρό χρονικό διάστημα.. 

Τσέκαρε το πελμα. Μπορεί κάτι να έχει πάνω..  εγώ πάντα "μούφα" σαμπρελες βάζω και δεν έχω προβλημα από φθορά.

Δες και τη ζάντα (λίγο δύσκολο βέβαια να φταίει η ζάντα)

Μόνο σε καρφιά και παρόμοια αιχμηρά αντικείμενα που ότι σαμπρελα και να έχεις δεν τη γλυτώνεις... εκεί τρυπάει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Μάλλον έτυχε να πάθεις λάστιχο ξανά σε μικρό χρονικό διάστημα.. 

Τσέκαρε το πελμα. Μπορεί κάτι να έχει πάνω..  εγώ πάντα "μούφα" σαμπρελες βάζω και δεν έχω προβλημα από φθορά.

Δες και τη ζάντα (λίγο δύσκολο βέβαια να φταίει η ζάντα)

Μόνο σε καρφιά και παρόμοια αιχμηρά αντικείμενα που ότι σαμπρελα και να έχεις δεν τη γλυτώνεις... εκεί τρυπάει.

Το λάστιχο ειχε ψαχτει για πολύ ώρα και δεν βρέθηκε καμία ανωμαλία ή αιχμηρό σημείο. Και η ζάντα το ίδιο. Ελπίζω η σαμπρέλα να μας πει τι παίχτηκε γιατί δεν γίνεται 2 φορες σε ενάμιση μηνα να σκάει μονο η πισω σαμπρέλα απο 2 διαφορετικούς λαστιχαδες. Ενας φικος μου ειχε το ίδιο θεμα ειχε στραβή ζάντα και του τις εσκαγε συνέχεια μέχρι που αλλαξε ζάντα. Εμενα δεν ειναι στραβιες και έγινε και ακτινολογιση οταν μπήκαν τα λάστιχα. Πιέσεις 32psi μπροστά 36psi πίσω και ελέγχονται κάθε φορά που βάζω βενζίνη. 100 κιλά αναβάτης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος ChrisM έγραψε:

Το λάστιχο ειχε ψαχτει για πολύ ώρα και δεν βρέθηκε καμία ανωμαλία ή αιχμηρό σημείο. Και η ζάντα το ίδιο. Ελπίζω η σαμπρέλα να μας πει τι παίχτηκε γιατί δεν γίνεται 2 φορες σε ενάμιση μηνα να σκάει μονο η πισω σαμπρέλα απο 2 διαφορετικούς λαστιχαδες. Ενας φικος μου ειχε το ίδιο θεμα ειχε στραβή ζάντα και του τις εσκαγε συνέχεια μέχρι που αλλαξε ζάντα. Εμενα δεν ειναι στραβιες και έγινε και ακτινολογιση οταν μπήκαν τα λάστιχα. Πιέσεις 32psi μπροστά 36psi πίσω και ελέγχονται κάθε φορά που βάζω βενζίνη. 100 κιλά αναβάτης

Κάνε έναν τελευταίο έλεγχο τότε και στη σαμπρελα.. βάλε μια πιο καλή στη συνέχεια και μακάρι να σταματήσει εκεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Η σαμπρέλα ειχε τρύπα πισω απο το πλαϊνό τοίχωμα του ελαστικού. Το λάστιχο δεν ειχε τίποτα σε εκεινο το σημείο ουτε με το μάτι ουτε με την αφή. Η υπόθεση που έκανε ο μάστορας ειναι οτι οταν φουσκώνει η σαμπρέλα και τεντώνει το λάστιχο σε εκεινο το σημείο ίσως να προεξέχει ενα μικρό κομματάκι απο τα λινά και σιγά σιγά να τρίβεται στην σαμπρελα και να την τρυπάει. Μίλησα με αυτόν που μου περασε τα λάστιχα και μου είπε να παω αύριο να στείλει μήνυμα στην εταιρία των ελαστικών να μου το αντικαταστήσουν εντός εγγύησης. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν κάψω με το φλόγιστρο το λάστιχο των συνεμπλόκ ψαλιδιού και κόψω με σιδεροπρίονο το εξωτερικό δαχτυλίδι θα καταφέρω να το βγάλω εντελώς? Δηλαδή να μην μείνει το μισό πάνω. Μετά θα μπούνε τα καινούρια με την μέγγενη? https://i.imgur.com/J63Evqd.jpg 

Δεν κατάφερα να τα βγάλω πρεσαριστά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά ποστάρω εδώ πέρα για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα! Για όσους δεν γνωρίζουν έχω ένα honda astrea grand x μοντέλο του 18 και πριν δύο μέρες έκανα το πρώτο service (αλλαγή λαδιών κτλ). 

Σήμερα παρέλαβα την εξάτμιση που είχα παραγγείλει (vpr round gp νικελ) ώστε να αλλάξω την μαμισια για αισθητικούς λόγους κυρίως αλλά και για το ότι η μαμισια είναι εντελώς αθόρυβη με αποτέλεσμα να πετάγονται τα αμάξια από τα στενά χωρίς να ακούνε το μηχανάκι μου όταν περνά.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: ακούω πάρα πολλούς που λένε ότι άμα αλλάξεις εξάτμιση πρέπει να βάλεις και φίλτρο και να ρυθμίσεις το μείγμα από τον εγκέφαλο για να δουλεύει το μηχανάκι σωστά. Στην δικιά μου περίπτωση υφίσταται κάτι τέτοιο (λόγω injection); οι ρυθμίσεις αυτές είναι απαραίτητες σε πιο μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες που μπαίνουν πιο καλές εξατμίσεις απόδοσης;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave (110cc) HJC RPHA 11 Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω πως στην φάση παπί δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις και τίποτα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 λεπτά, το μέλος gerokost έγραψε:

Νομίζω πως στην φάση παπί δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις και 

Δεν ξέρω τι να πω, με προβληματίζει αρκετα πάντως, γιατί αν υποθέσουμε ότι σε μεγαλύτερες μηχανές χρειάζεται ρύθμιση αν μπει πάνω τους η Χ εξάτμιση, δεν θα χρειαζόταν και στις μικρότερες κατηγορίες πχ παπί; το λέω από την άποψη ότι και η 700cc για παράδειγμα έχει εγκέφαλο αλλά έχει επίσης και ένα ψεκαστό παπί, οπότε με βάση την λογική δεν θα ήθελε και αυτό ρύθμιση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος Japanakos86 έγραψε:

Παιδιά

...να ρυθμίσεις το μείγμα από τον εγκέφαλο ...

Μπαμπά

Με το που ακούς κάποιον να λέει την λέξη ''εγκέφαλος'' για την μονάδα ελέγχου, σταματάς να δίνεις σημασία σε ότι πει. Ακόμα καλύτερα, τρέξε μακριά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μήπως πρέπει να αλλάξεις στρώμα; 

Δεν χρειάζεται να γινόμαστε υπερβολικοί. Είναι μια έκφραση που χρησιμοποιείτε και την καταλαβαίνουν όλοι. 

Ίσως και εγώ να ξύπνησα στραβα

Τροποποιήθηκε από τον koukou
Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος Japanakos86 έγραψε:

Η ερώτηση μου είναι η εξής: ακούω πάρα πολλούς που λένε ότι άμα αλλάξεις εξάτμιση πρέπει να βάλεις και φίλτρο και να ρυθμίσεις το μείγμα από τον εγκέφαλο για να δουλεύει το μηχανάκι σωστά. Στην δικιά μου περίπτωση υφίσταται κάτι τέτοιο (λόγω injection); οι ρυθμίσεις αυτές είναι απαραίτητες σε πιο μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες που μπαίνουν πιο καλές εξατμίσεις απόδοσης;

Σε μικρο-επεμβάσεις όπως ένα φίλτρο αέρα ή μία άφτερ εξάτμιση δεν χρειάζεται καμμία επέμβαση στην ecu γιατί 'διαβάζει' τις αλλαγές και αυτορυθμίζεται.Πόσο μάλλον ένα παπί που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος koukou έγραψε:

Μήπως πρέπει να αλλάξεις στρώμα; 

Δεν χρειάζεται να γινόμαστε υπερβολικοί. Είναι μια έκφραση που χρησιμοποιείτε και την καταλαβαίνουν όλοι. 

Ίσως και εγώ να ξύπνησα στραβα

Άσε μας ρε @koukou που θα το πεις και ‘εγκέφαλο’. Τα παιδιά εδώ από το επαλ το λένε μονάδα ελέγχου. Μην το ξανακούσω γατάκι... εσυ στο αεροπλανάκι σου ‘εγκέφαλο’ αλλάζεις;;;;;

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μπαμπά

Με το που ακούς κάποιον να λέει την λέξη ''εγκέφαλος'' για την μονάδα ελέγχου, σταματάς να δίνεις σημασία σε ότι πει. Ακόμα καλύτερα, τρέξε μακριά.

Ε ενταξει δεν ειναι ακριβώς  ετσι. 

Πολλοι  χρησιμοποιουν αυτον τον ορο και ειναι αξιολογοι. 

Δηλαδη εσυ με οποιον συναναστρεφεσαι την αναφερουν παντα  μοναδα; 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R6 (599cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μπαμπά

Όμως αν ακούσει ο πελάτης  " μονάδα ελέγχου" ή  το "διαγνωστικό" διαγνωστικό  δε θα ψαρώσει το ίδιο :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος Japanakos86 έγραψε:

η μαμισια είναι εντελώς αθόρυβη με αποτέλεσμα να πετάγονται τα αμάξια από τα στενά χωρίς να ακούνε το μηχανάκι μου όταν περνά.

"Loud Pipes Save Lives"

Μια ΠΙΠΑ που την αναμασούν όλοι οι Χαρλεάδες ανά τον κόσμο και δεν ισχύει.  Αν ξέρεις να κινηθείς και να προστατέψεις τον εαυτό σου με το παπί, δεν χρειάζεται. Αμα είναι έτσι θα βαζαμε σειρήνες στα μηχανάκια να μας ακούν καλύτερα. (αυτές που κάνουν πιιιι-πααα πιιι-παα)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν καταρχάς ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και ιδιαίτερα τον karellen που μου έδωσε την απάντηση σε αυτό που ρώτησα, αλλά και τον πεταωσεεναονειρο γιατί καταλαβαίνω ότι αν πούμε την μονάδα ελέγχου εγκέφαλο, ή αν πχ πούμε τα μαρσπιε πατάκια, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μην μας παίρνει κανείς στα σοβαρά. Επίσης την ώρα που έκανα την εγγραφή στο site μάλλον δεν είδα τον όρο που έλεγε ότι πρέπει να έχουμε δώσει πιστοποίηση μηχανολογίας ώστε να κάνουμε την εγγραφή.

Φίλε πεταωσεεναονειρο, που μάλλον και με το φίλε θα πιαστείς γιατί απ ότι βλέπω σου αρέσει να παίζεις με τις λέξεις, τέτοιου είδους σχόλια δεν βοηθούν πουθενά, ίσως σε πολλές περιπτώσεις κάνουν και φτωχότερο το site.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

πριν 36 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

"Loud Pipes Save Lives"

Μια ΠΙΠΑ που την αναμασούν όλοι οι Χαρλεάδες ανά τον κόσμο και δεν ισχύει.  Αν ξέρεις να κινηθείς και να προστατέψεις τον εαυτό σου με το παπί, δεν χρειάζεται. Αμα είναι έτσι θα βαζαμε σειρήνες στα μηχανάκια να μας ακούν καλύτερα. (αυτές που κάνουν πιιιι-πααα πιιι-παα)

Έγραψα οτι θέλω να αλλάξω εξάτμιση κυρίως για αισθητικούς λόγους. Μιας και θα αλλαχτεί λύνω και το θέμα του αθόρυβου της μαμισιας. 

Όσο για το αν ξέρεις να κινηθείς κτλ που αναφέρεις εδώ διαφωνώ. Αν εσύ στην Αθήνα πηγαίνεις σε κάποια φάση της διαδρομής σου γρήγορα και σου πεταχτεί κάποιος ακριβώς μπροστά σου καρφί επειδή είσαι αθόρυβος, πως θα μπορέσεις να αντιδράσεις; τόσα ατυχήματα έχουν γίνει έτσι. Έτσι αν έχω μια εξάτμιση ακόμη και με σιγαστηρα, θα ακούγεται περισσότερο απ την μαμισια και θεωρητικά θα μειώνω το ποσοστο αυτών που δεν με ακούνε και πετάγονται. Δεν σου λεω οτι θα σταματήσουν να πετάγονται, ο άλλος μπορεί να μην εχει το νου του, μπορεί να ακούει μουσική κτλ, απλά θέλω να σου πω ότι σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Ε ενταξει δεν ειναι ακριβώς  ετσι. 

Πολλοι  χρησιμοποιουν αυτον τον ορο και ειναι αξιολογοι. 

Δηλαδη εσυ με οποιον συναναστρεφεσαι την αναφερουν παντα  μοναδα; 

Εσύ να κάτσεις στο θρανίο σου, μικρέ, ανόητε Ηλία.

Σηκωθήκανε τα πουδάρια να βαρέσουν την κεφάλα....

Για τιμωρία σου, θα γράψεις στο τετράδιο τιμωριών σου, 50 φορές έκαστη, τις εξής φράσεις:

• «τα απαράδεκτης αισθητικής βαρίδια που παράγει η bmw και είναι wannabe on-OFF, έχουν άξονα μετάδοσης και όχι διαφορικό. Αγράμματε»
  • «στα ψαλίδια αλλάζουμε silent blocks. Και όχι σινεμπλόκ. Γιδοβοσκέ»
  • «τα λάδια στα σασμάν δε λέγονται βαλβολίνες ρε ταγάρι. Έτσι τα έλεγαν οι αγράμματοι συνεργειάδες τα παλιά χρόνια όταν διάβαζαν το κουτί της Valvoline»
  • «Τι εγκέφαλος ρε μοσχάρι; Σε λίγο θα μας πεις και την αντλία καυσίμου καρδιά....Αει στα διάλα. E-C-U λέγεται.......»
  • «Αναφλεκτήρες. Τελεία. Τι μπουζί και μπουζιά και χαζομάρες. Ωραιότατα Ελληνικά»
  • «ΚαΛμπυλατέρ. Η άβυσσος στην ψυχή του κάγκουρα παπόβιου»

Οπότε σαν έξτρα εργασία, τούβλο 12-οπο, τενεκέ ξεγάνωτε, Ηλία, γράψε και 50 φορές την εξής πρόταση που θα λες όταν πηγαίνεις στο κατάστημα ανταλλακτικών:

«Αγαπητέ, εκφράζω τα σέβη μου και θα ήθελα: 4 αναφλεκτήρες ιριδίου, 1 λίτρο συνθετικό λάδι με ιξώδες 75W-90 για τον άξονα μετάδοσης της Γερμανικής μ@λ@κίας μου, τα σάιλεντ μπλοκς για τα ψαλίδια της και να μου αναφέρετε κάποιον επιστήμονα τεχνικό να εκτελέσουμε μια δυναμομέτρηση στην BMW ώστε να ρυθμίσουμε την ECU επειδή έκανα τροποποιήσεις στην εισαγωγή και εξάτμιση και πρέπει να ρυθμίσω την αναλογία καυσίμου και αέρα για σωστή καύση στους θαλάμους καύσης»

:tooth::tooth::tooth:

Αρέσει σε 12 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

@ksino1100

Κοιτα εγω το καταλαβαινω... 

Λογω επαγγελματος και εγω μοναδα το λεω πλεον,  παλιοτερα ομως και εγω ενα εγκεφαλο ελεγα και τελος. 

Κατα βαση ειναι σωστη  λεξη μιας και ο οποιος ελεγχος γινεται απο εναν" εγκεφαλο που επεξεργαζεται τις οποίες  πληροφορίες. 

Αν θελουμε να γινουμε ακομα πιο ακριβεις λοιπον δεν ειναι καν εγκεφαλος,  αλλα interface  οπου λαμβανει τις εντολες και μετα απο επεξεργασια μοιραζει εκει που πρεπει την πληροφορια. . 

Ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζεται παντα να ειμαστε τοσο απολυτοι σε ολα.  

Καλη η ακριβεια στην ορολογια,  αλλα αν μπορεις με 1 λεξη να ξεμπερδευεις το κανεις και τελος... 

Αμα ηταν ετσι,  αν ο μηχανικος ελεγε " εκοψε μπιελα "   επρεπε να το μονταρει και να παμε σε αλλον γιατι δεν χρησιμοποιησε τον ορο διωστηρας... 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Μαρή koof-al' a @HLIAS

Παίζει να θες κι εσύ νέο στρώμα.

Όχι suzuki ντε. Στο κρεβάτι 

Τόσα σου είπα.

Ούτε ένα γελάκι.

Ένα μπινελίκι.

Μια ευχή τεκνοποίησης/απόλαυσης ρε παιδί μου.....

Αει στα διάλα με τη καμένη ecu σου :tooth::tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα