Motoris135

yamaha MT 07 ή honda CB500F

68 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος nikos.t έγραψε:

Το vstrom ειναι άκρως ακατάλληλο για βασική χρήση στην πόλη ,και ειδικά για αρχαριο οδηγο ,ειναι πολύ βαρυ και ογκώδες για χρήση στην πόλη .  το ειχα και επειδή η βασική χρήση ήταν στην πόλη το εδωσα για αυτούς ακριβώς του λόγους .

Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως.

Πως το έλεγε εκείνο το ανέκδοτο;

-τσιν τσιουαν καν νιχαο τσετιν νισαν κιχο τσαν μαλμπορο

-ενα πακέτο τσιγαρα τι μαρκα είπατε θέλετε;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος scooter (150cc) arai Αλλος (15000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 59 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως.

Πως το έλεγε εκείνο το ανέκδοτο;

-τσιν τσιουαν καν νιχαο τσετιν νισαν κιχο τσαν μαλμπορο

-ενα πακέτο τσιγαρα τι μαρκα είπατε θέλετε;

Δεν καταλαβαίνω την ηλίθια ειρωνεία σου.... και στο φινάλε μας τα έχεις κάνει τσουρέκια με την κριτική και το κρυοκ@λο χιούμορ.... αν έχεις θέματα βρες έναν καλό ψυχολογο...μην περιμένεις να τα λύσεις μέσα εδώ ,πουλώντας, πνεύμα.....

χαιρετίσματα  ξέρεις εσύ...που..

Τροποποιήθηκε από τον nikos.t

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος nikos.t έγραψε:

Το vstrom ειναι άκρως ακατάλληλο για βασική χρήση στην πόλη ,και ειδικά για αρχαριο οδηγο ,ειναι πολύ βαρυ και ογκώδες για χρήση στην πόλη .  το ειχα και επειδή η βασική χρήση ήταν στην πόλη το εδωσα για αυτούς ακριβώς του λόγους .

Εγω διαφωνω εν μερει με την προσεγγιση σου και εξηγουμαι, το vstrom ειναι εξισου η και λιγοτερο "ακαταλληλο" για πολη με ολα οσα δεν ειναι σκουτεροπαπα. Εχει καρατιμονα για μανουβρες, ειναι ψηλο , περναει πανω απο τους περισσοτερους καθρεπτες αυτοκινητων, δεν βγαζει ζεστη, ειναι οικονομικο, εχει χωρους να αφησεις 2-3 βασικα πραγματα κοκ. Δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενα ΜΤ07 ειναι ορθοτερη επιλογη απο ενα Στρομ για αστικη χρηση. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος scooter (150cc) arai Αλλος (15000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Εγω διαφωνω εν μερει με την προσεγγιση σου και εξηγουμαι, το vstrom ειναι εξισου η και λιγοτερο "ακαταλληλο" για πολη με ολα οσα δεν ειναι σκουτεροπαπα. Εχει καρατιμονα για μανουβρες, ειναι ψηλο , περναει πανω απο τους περισσοτερους καθρεπτες αυτοκινητων, δεν βγαζει ζεστη, ειναι οικονομικο, εχει χωρους να αφησεις 2-3 βασικα πραγματα κοκ. Δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενα ΜΤ07 ειναι ορθοτερη επιλογη απο ενα Στρομ για αστικη χρηση. 

τι να σου πω , εγώ νομίζω ότι επειδή ειναι πιο χαμηλο  το ΜΤ07  ειναι πιο εύκολο στην πόλη χωρίς βεβαίως να ειναι και αυτό ιδανικο για αυτό τον σκοπό η εμπειρία μου ,εμενα από το vstom αυτό μου έδειξε ,με κουράζει στην πόλη ,ισως βεβαίως να ειναι και θέμα ύψους ,σωματοτυπου κλπ

στην ουσία όμως εγώ δεν ειπα ότι ειναι καταλληλότερο ,το Mt  ,απλα  ειπα ότι το vstom δεν ειναι κατάλληλο για πόλη κηνιση κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βασικα για να πω και γω τη γνωμη μου ως απειρος ακομα στα θεματα μηχανων, αλλά ως λογικος ανθρωπος...Για την πολη ειναι μονο το σκουτερ αν θελουμε να ειμαστε σωστοι...ενα σκουτερ με abs και 16 αρες ζαντες ειναι οτι πρεπει...μετα ειναι τα παπια που δεν εχουν τους χωρους, ειναι πιο απαιτητικα στο χειρισμο απο τα σκουτερ (μιας και στα σκουτερ δεν κανεις τιποτα, παρα μονο γκαζι και φρενο σαν ποδηλατο ενα πραμα)... το θεμα εινα μετα τι γουσταρεις...ουτε το mt07 , ουτε καμια μηχανη δεν ειναι η ιδανικη για την Αθηνα και γενικα για Πολη... απλα κοιταμε και λιγο τι μας πορωνει...αλλιως θα πορωθω (με την καλη εννοια) καθε μερα που θα βλεπω τη μηχανη μου αν παρω μια mt 07 με 6500-7000 ευρω και αλλιως αν παρω ενα σκουτερ με 16 αρες ροδες και abs γυρω στα 5000....αρα αμα το παμε με το τι ειναι σωστο για πολη, τοτε ειναι μονο το σκουτερ και τελος και θα ξοδευα και λιγοτερα χρηματα απο οτι σκοπευω τωρα...αντε και το παπι μετα. μεχρι εκει...ολα τα αλλα ειναι καθαρα θεμα του γουσταρω...εδω εγω που κατα 95% μην πω 100%, που θα κινουμε στην Αθηνα και δεν θα κανω ταξιδια αφου εχω το αμαξι για τα ταξιδια, δεν κοιταξα για σκουτερ ενω θα επρεπε και σκεφτομαι για μηχανη...ισως λαθος, αλλά δεν παιρνουμε κατι μονο με τη λογικη αλλά και με το συναισθημα...

υ.γ vstrom δεν παιρνω, οποτε δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε προτιμω το mt07 γιατι το γουσταρω οπτικα. ασε που για καινουριο vstrom θες πολλα παραπανω λεφτα απο το mt07.. αλλά αλλο θεμα αυτο...

Τροποποιήθηκε από τον Motoris135
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

@Motoris135 σωστα τα λες. Βεβαια εγω ειμαι της αποψης πως πρεπει να βρεις μια χρυση τομη αναμεσα στην εμφανιση και την χρηστικοτητα. Δηλαδη κι εγω θα γουσταρα να εχω το σουπερ ντουπερ γυμνο αλλα μετα δεν θα μπορουσα να ευχαριστηθω το μηχανακι μου γιατι θα με περιοριζε σε ενα σωρο πραγματα. Γι αυτο ειμαι υπερ ενος ομορφου σκουτερ οταν μιλαμε για αποκλειστικα αστικη χρηση , βλεπε beverly 350

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δεν ξερω...καταρχην σε πρωτη φαση οπως ειπα παραπανω, δεν θα παω σε καινουριο ακομα μιας και θελω να εξοικιωθω με τις μηχανες... τωρα αυτο που λες δεν ξερω, για καιρο το σκεφτομουν και στο τελος ειπα αφου μαρεσει η μηχανη παραπανω απο το σκουτερ, ας παω σε μηχανη...οπως ειπα παραπανω ετσι και αλλιως θα ξεκινησω με κατι άλλο για αρχη και οχι αμεσως με το mt...ειτε τωρα αυτο ειναι παπί (καινουριο), είτε καποιο σκουτερ που θα το κρατησω και για μετα μαλλον, οταν παρω δηλαδη μηχανη κανονικη. τωρα αναμεσα σε παπι και σκουτερ δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι, μιας και το σκουτερ ειναι σιγουρα πιο βολικο στην πολη, αλλα αν ειναι να παω σε μηχανη κανονικη μετα, δεν ξερω αν θα με βοηθησει καπου μιας και δεν θα εχω εξοικιωθει στον τροπο οδηγησης...θα μου πεις και το παπι δεν εχει συμπλεκτη. εχει ομως ταχυτητες και η οδηγηση του γενικα ειναι πιο κοντα στην λογικη της μηχανης, απο οτι το σκουτερ...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα... οπως ειπα παραπανω σιγουρα πρεπει να σκεφτω το λογικο, αλλα δεν αγοραζεις παντα κατι μονο με τη λογικη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος nikos.t έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω την ηλίθια ειρωνεία σου.... και στο φινάλε μας τα έχεις κάνει τσουρέκια με την κριτική και το κρυοκ@λο χιούμορ.... αν έχεις θέματα βρες έναν καλό ψυχολογο...μην περιμένεις να τα λύσεις μέσα εδώ ,πουλώντας, πνεύμα.....

χαιρετίσματα  ξέρεις εσύ...που..

Μα επειδή ακριβώς δεν καταλαβαίνεις σου φαίνεται η κατάσταση όπως τα λες και γράφεις αυτά που γράφεις. Αν καταλάβαινες θα...γέλαγες.

Σόρρυ, αλλά ήταν πολύ αστεία η ροή του λόγου σου, έτσι όπως τα έγραψες, 3 φορές το ίδιο πράγμα. Τίποτα παραπάνω, καμία ειρωνία δεν υπάρχει, άλλο πράγμα είναι η ειρωνία.

Καλή συνέχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος Motoris135 έγραψε:

αλλιως αν επαιρνα μεταχειρισμενη, θα ηθελα απλα αν π.χ την παρω 3000 ευρω να την πουλουσα 2200-2500 μετα τουλαχιστον...γιατι αν ειναι να χασω στον χρονο 1 χιλιαρικο, τοτε ναι καλυτερα κατι παπαραπω και να εχω και ενα παπι εξτρα...με αυτη τη λογικη το σκεφτομαι, δηλαδη ποσο θα χασει στην μεταπωληση της η μεταχειρισμενη...αν χασει δηλαδη 1000 ευρω, ε με 1500-1700 βρισκω καλο παπι πιστευω σε καινουριο κιολας... ετσι το σκεφτομαι....τωρα δεν ξερω τι ειναι καλυτερο...

Δεν υπαρχει λογος να χασει 1000 ευρω αξιας μια μηχανη σε ενα χρονο..
Ουτε καν σε 5 χρονια ή περισσοτερα.

Αυτο ειναι ενα βασικο καλο του μεταχειρισμενου, οτι το δινεις οσο το πηρες ή λιγο φθηνοτερα/ακριβοτερα.

Το καινουργιο απο την αλλη με το που το παρεις στα χερια σου εχει χασει τεραστιο ποσοστο της αξιας του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 4 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Δεν υπαρχει λογος να χασει 1000 ευρω αξιας μια μηχανη σε ενα χρονο..
Ουτε καν σε 5 χρονια ή περισσοτερα.

Αυτο ειναι ενα βασικο καλο του μεταχειρισμενου, οτι το δινεις οσο το πηρες ή λιγο φθηνοτερα/ακριβοτερα.

Το καινουργιο απο την αλλη με το που το παρεις στα χερια σου εχει χασει τεραστιο ποσοστο της αξιας του.

βασικα δεν εχω αποφασισει ακομα τι απο τις δυο περιπτωσεις θελω..δηλαδη ή να παρω καινουριο παπί που θα το κρατησω σαν δευτερο ακομα και οταν παρω μεγαλη μηχανη, για καμια μικροδουλεια του στυλ να παω στο κεντρο και να μην φοβαμαι που θα αφησω την mt κλπ που ειπα παραπανω... ή αν θα παω σε μεταχειρισμενο γυρω στα 3000 (κατα προτιμηση γυμνο) και μετα να το πουλησω...γενικα δεν ξερω τι απο τα δυο θα ειναι καλυτερο οπως ειπα και πριν...βεβαια ολα αυτα θα γινουν αφοτου παρω το διπλωμα στο χερι μου, αλλά το ψαχνω απο τωρα για να μαι ετοιμος τοτε...

εσυ τι θα προτεινες?

Τροποποιήθηκε από τον Motoris135

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Σου απαντησα πριν. Δε μπορω να κανω εγω την επιλογη για 'σενα, εσυ πρεπει να υπολογισεις στο περιπου εστω τις αναγκες σου.
Εγω αν ηθελα το mt θα επαιρνα το mt. Αλλιως θα εβρισκα κατι μεταχειρισμενο που μου αρεσει εξισου πολυ και θα επαιρνα εκεινο.

ΑΝ μετα χρειαζομουν παπι θα το επαιρνα τοτε.

Ειμαστε ομως πολυ διαφορετικοι ανθρωποι. Εγω ασπουμε δεν αναρωτηθηκα ποτε αν μπορω να οδηγησω κατι ή οχι επειδη ποτε δεν πιστεψα οτι υπαρχει κατι που δε μπορω να οδηγησω.
Αν με αφηνε το διπλωμα και η τσεπη μου θα ειχα παρει πρωτη μηχανη ενα 600αρι(ή και 900αρι) ninja που μου αρεσε τοτε. Οπως τη βρισκει ο καθενας :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Σου απαντησα πριν. Δε μπορω να κανω εγω την επιλογη για 'σενα, εσυ πρεπει να υπολογισεις στο περιπου εστω τις αναγκες σου.
Εγω αν ηθελα το mt θα επαιρνα το mt. Αλλιως θα εβρισκα κατι μεταχειρισμενο που μου αρεσει εξισου πολυ και θα επαιρνα εκεινο.

ΑΝ μετα χρειαζομουν παπι θα το επαιρνα τοτε.

Ειμαστε ομως πολυ διαφορετικοι ανθρωποι. Εγω ασπουμε δεν αναρωτηθηκα ποτε αν μπορω να οδηγησω κατι ή οχι επειδη ποτε δεν πιστεψα οτι υπαρχει κατι που δε μπορω να οδηγησω.
Αν με αφηνε το διπλωμα και η τσεπη μου θα ειχα παρει πρωτη μηχανη ενα 600αρι(ή και 900αρι) ninja που μου αρεσε τοτε. Οπως τη βρισκει ο καθενας :laugh:

καλα μην νομιζεις οτι φοβαμαι...ισα ισα ειμαι ατομο με υπομονη που μπορω να σεβαστω το mt και να το παρω με την μια....εξαρχης απο την αρχη του θεματος μιλουσα για καινουρια μηχανη...υστερα απο καποια σχολια οτι δεν αξιζει καινουρια και λοιπα και οτι αφου δεν εχω εμπειρια να παω σε μεταχειρισμενη, απλως με εβαλαν σε σκεψεις...δεν εχω αποφασισει κατι ακομα...δεν ειναι ο φοβος για το mt07...θεωρω οτι ειμαι και μεγαλωσομος και δεν θα χω θεμα...απλα ισως για το mt να το αργησω για να μαζεψω και αλλα λεφτα και για εξοπλισμους και λοιπα γιατι υπολογιζα γυρω στα 6χιλ. και το mt απο μονο του κανει 7χιλ... οποτε αν παω με τη μια για mt πρεπει να το καθυστερησω καποιους μηνες....απο κει και περα για να εχω και γω μια πιο ξεκαθαρη εικονα, θα περιμενω να παρω το διπλωμα με το καλο και να κανω τεστ ride κυριως στο mt 07...αν δω οτι με βολευει προτιστως και οτι το εχω ανετα, τοτε λογικα θα παω σε αυτο με τη μια, αφου αυτο θελω ετσι και αλλιως...αν ποτε χρειαστει και παπι επιπλεον το παιρνω τοτε οντως...απο τωρα δεν υπαρχει λογος...:winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι έγινε τελικά????? Αν είχα δει το θέμα σου τότε θα έλεγα να πάρεις το μηχανάκι που σου αρέσει (μτ07) μυαλομένος φαίνεσαι άλλωστε.... 

:popcorn:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα σου πω εγώ. Απολύτως τίποτα. 

Αν είχε πάρει κάτι θα είχε ανεβάσει μια φωτό, μια εκδρομή, κάτι τέλος πάντων. 

Βασικά έχει και 3 μήνες να ασχοληθεί με το φόρουμ.

Πόσους από αυτούς που έχεις δει να γράφονται και να ρωτάνε αμέσως τί μηχανάκι να πάρουν,  έχουν πάρει και έχουν ασχοληθεί με το φόρουμ;

Απλά ξυπνάνε ένα πρωί, δεν έχουν με κάτι να ασχοληθούν, πέφτουν στο φόρουμ και λένε δεν ανοίγω ένα θέμα να ρωτήσω τί μηχανή να πάρω, αν το αποφασίσω ποτέ;

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Θα σου πω εγώ. Απολύτως τίποτα. 

Αν είχε πάρει κάτι θα είχε ανεβάσει μια φωτό, μια εκδρομή, κάτι τέλος πάντων. 

Βασικά έχει και 3 μήνες να ασχοληθεί με το φόρουμ.

Πόσους από αυτούς που έχεις δει να γράφονται και να ρωτάνε αμέσως τί μηχανάκι να πάρουν,  έχουν πάρει και έχουν ασχοληθεί με το φόρουμ;

Απλά ξυπνάνε ένα πρωί, δεν έχουν με κάτι να ασχοληθούν, πέφτουν στο φόρουμ και λένε δεν ανοίγω ένα θέμα να ρωτήσω τί μηχανή να πάρω, αν το αποφασίσω ποτέ;

Αν μπει θα μπει για να κάνει ένα θέμα στα 125 με τίτλο '' 125 ή 110? τι είναι καλύτερο για νέο οδηγό??'' 

Πολύ πιθανό να έρθει με νέο λογαριασμό (δεν θα θυμάται κωδικό):biggrin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR

Δημοσιεύτηκε

Καλην εσπέρα φίλε.

Κατέχω το cb500r του 16' περίπου 2 χρόνια τώρα (πάνω κάτω ίδιο μηχανάκι με το f που κοιτάς).

Ομολογουμένως η ιπποδύναμη της εν λόγω μοτοσυκλέτας σε συνάρτηση με την τιμή της τείνει να αποθαρρύνει τους περισσότερους από την αγορά της.

Και εγώ μαζί με τους περισσότερους που βρίσκονται στο σταυροδρόμι ανάμεσα σε mt-07 και cb500(x-f-r) δεν ήμουν ιδιαίτερα θερμός στην αγορά του cb500r,περισσότερο ψηνόμουν για το mt-07.

15k χιλιόμετρα μετά (αστική χρήση,βόλτες κοντινές αλλα και βόλτες εξωτερικό) θεωρώ πως δεν θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερη αγορά.O λόγος?

Οπτικά το θεωρώ πανέμορφο,αρκετή ροπή και ταξιδιάρικες ταχύτητες (130-140) με νορμάλ στροφές (6-6.5k στροφές),υπέροχο feeling σε στροφιλίκι (κατ'εμέ τουλάχιστον) και το βασικότερο γράφω καταναλώσεις σε νορμάλ συνθήκες 5λίτρα/100km και όταν ανοίγω παραπάνω ανεβαίνει στα 5.5 λίτρα.

Από ζημιές δεν μου έχει βγάλει κάτι.

Απολύτως ρεαλιστικά αυτές είναι οι εντυπώσεις μου απο το μηχανάκι αυτό και την καθημερινότητα μαζί του.

Η συμβουλή μου είναι να το σκεφτείς καλά και αν δύνασαι,να τα δοκιμάσεις και τα 2 (3-4-5) υποψήφια μελλοντικά σου μηχανάκια για να καταλήψεις στην βέλτιστη αγορά για τις ανάγκες σου.

Αυτά από εμένα, eden out.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος eden έγραψε:

Κατέχω το cb500r

cb500r ή cbr500r; To έβγαλε το γράμμα στο νέο μοντέλο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

Αυτά που έχουν ακριβώς το ίδιο μοτέρ είναι τα CB500 X - F - R και προσφάτως το CMX500.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα