Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
almeros

Ταξιδι Βαλκανια 2017

13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki DL1000 Κ7 Shark Evoline

Δημοσιεύτηκε

αν τελικά τα καταφερουμε, λεμε για φετος ενα ταξιδακι Μαυροβούνιο.

Η διαδρομή θα είναι Αλβανία - Μαυροβούνιο κι επιστροφή από Κόσοβο - Σκόπια.

Αυτό που θα ήθελα να ξέρω, αν κάποιος έχει άποψη είναι

1. θέμα συναλλάγματο; στις παραπάνω χώρες και γενικά πως πληρώνουμε

2. αν τίθεται θέμα ασφάλειας όσον αφορά την επιστροφή. δεν πρόκειται να διανυκτερεύσουμε, θα έρθουμε καρφί Zabjak - Θεσσαλονίκη. αν ναι, θα γυρίσουμε πάλι από Αλβανία

ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στον κόπο να δώσει τα φώτα του

καλές βόλτες και καλές επιστροφές σε όλους

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R BMW R1200GS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Πηγα Σκοπια τον Οκτωβρη του 16. Γενικα δεν ηταν ασχημα τα πραγματα τοσο σε επιπεδο οδηγων οσο και δρομων. Αν πας καλοκαιρι και περασεις απο Οχριδα λογικα θα γινεται ψιλοχαμος οποτε λιγη περισσοτερη προσοχη θα χρειαζεται. Συναλλαγμα κλασσικα σε ανταλλακτηρια. Ισοτιμια δεν θυμαμαι. Βενζινες και τα σχετικα παντα με καρτα. Θελω κι εγω να παω Μαυροβουνιο αλλα φοβαμαι την Αλβανια . Με το καλο να πατε και να γυρισετε και περιμενω τα φωτα σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα. Πέρσυ έκανα μια παρόμοια διαδρομή και απ' ότι είδα, στην Αλβανία τα ευρώ όχι απλά περνάνε, τα επιζητούν κιόλας. Στα Σκόπια όχι τόσο, χρειάστηκε συνάλλαγμα.. Επιπλέον, αν σου περισσέψουν Σκοπιανά χρήματα, καλό είναι να τα ανταλλάξεις προτού βγεις από την χώρα, στις γειτονικές δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω ανταλλακτήριο που να τα δέχεται.

Περί ασφαλείας, το περασμένο καλοκαίρι δεν υπήρχαν πολιτικές ταραχές για να συγκρίνω, αλλά κατά τ' άλλα πουθενά δεν ένιωσα περισσότερη ανασφάλεια απ΄ ότι στην Ελλάδα.
Συμβουλές για μέρη και τα σχετικά δεν ζητάς, οπότε δεν γράφω κάτι σχετικό, έχει αρκετό υλικό το φόρουμ για αυτά τα μέρη εξάλλου.

Καλά να περάσετε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

παιδια εγω θα την κανω παλη προς βαλκανια, και το βλεπω κατα τις 10 ιουλιου αυτο παιζεται,μπορει  και νωριτερα.    ομορφα φτηνα και χαλαρα.ουτε τρεξιμο για να καλιψω τις μερες γιατη ειναι ακριβα τα ξενωδοχεια.ειναι και ενας λογος που γυρναω τα βαλκανια,γιατη για να τα γυρισεις θελεις πολλα ταξιδια.

ευπροσδεκτη οποιοι θελουν,η προκειται να κανουν τετοιο ταξιδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X NOLAN N86

Δημοσιεύτηκε

Την 11/5/2017 at 8:27 ΠΜ, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Πηγα Σκοπια τον Οκτωβρη του 16. Γενικα δεν ηταν ασχημα τα πραγματα τοσο σε επιπεδο οδηγων οσο και δρομων. Αν πας καλοκαιρι και περασεις απο Οχριδα λογικα θα γινεται ψιλοχαμος οποτε λιγη περισσοτερη προσοχη θα χρειαζεται. Συναλλαγμα κλασσικα σε ανταλλακτηρια. Ισοτιμια δεν θυμαμαι. Βενζινες και τα σχετικα παντα με καρτα. Θελω κι εγω να παω Μαυροβουνιο αλλα φοβαμαι την Αλβανια . Με το καλο να πατε και να γυρισετε και περιμενω τα φωτα σου.

Γιατί φοβάσε την Αλβανία, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Θέλω να πάω φέτος τον Αύγουστο για μία βδομάδα ώστε να την γυρίσω όλη, για αυτό ρωτάω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot 2 (2cc) Shoei XR-1100 Hadron KTM 1290 S-Duke GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Αλβανία θα βλαστημήσεις... Προσοχή γιατί η μεγαλύτερη διαδρομή είναι διπλής κατεύθυνσης με οδηγούς ότι νάναι...

Κόσοβο ψάχτο λιγάκι γιατί σίγουρα θες διαβατήριο (στα υπόλοιπα με ταυτότητα με λατινικά πας μια χαρά), εμείς πρόπερσι δεν περάσαμε από κόσοβο γιαυτό το λόγο

Σκόπια κυριλλέ, μαυροβούνιο ευρώ έχουν, γενικά παντού παίρνουν ευρώ αλλά θα σε ρίξουν στα ρέστα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis78 έγραψε:

Γιατί φοβάσε την Αλβανία, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Θέλω να πάω φέτος τον Αύγουστο για μία βδομάδα ώστε να την γυρίσω όλη, για αυτό ρωτάω.

Αλβανια. Δρομοι παραδοξως ικανοποιητικοι για διασχιση (Σκοδρα-Κρυσταλοπηγη) Φιλικοι σαν ανθρωποι, μιλας ελληνικα παντου σχεδον, χαιρονται που βλεπουν μοτοσυκλετiστες στο δρομο αλλα σαν οδηγηση χαρακτηριζονται απο το ρητο "Οτι να'ναι, οπου να'ναι, οπως να΄ναι". Μην ψαχνεις να βρεις οποιαδηποτε λογικη για καποια ενεργεια που θα κανει οποιοσδηποτε εκει. Δεν υπαρχει. Expect the unexpected.
Συναντησαμε 6-7 μπλοκα αστυνομιας απο την μια μερια στην αλλη. Πιο πολυ εδειχναν εντυπωσιασμενοι που ειδαν μοτοσυκλετες παρα "εχθρικοι". Αν τους χαιρετουσες, χαιρετουσαν κιολας, Ο λογος που δεν θα ηθελα να ξαναπερασω ειναι οι οδηγοι τους και μονο, τιποτα αλλο.

πριν 18 λεπτά, το μέλος Ravendark έγραψε:

Αλβανία θα βλαστημήσεις... Προσοχή γιατί η μεγαλύτερη διαδρομή είναι διπλής κατεύθυνσης με οδηγούς ότι νάναι...

Κόσοβο ψάχτο λιγάκι γιατί σίγουρα θες διαβατήριο (στα υπόλοιπα με ταυτότητα με λατινικά πας μια χαρά), εμείς πρόπερσι δεν περάσαμε από κόσοβο γιαυτό το λόγο

Σκόπια κυριλλέ, μαυροβούνιο ευρώ έχουν, γενικά παντού παίρνουν ευρώ αλλά θα σε ρίξουν στα ρέστα

Κοσοβο. Περνας με ταυτοτητα αλλα πολυ πιο ευκολα με διαβατηριο. Η πρασινη καρτα που εχεις δεν ισχυει οποτε πληρωνεις μια "δικια τους"  ασφαλιση η οποια κοστιζει 15 ευρω για 7 ή 10 μερες αν θυμαμαι καλα. Αν ξαναπερασεις μεσα σε αυτο το οριο δεν ξαναπληρωνεις. Αλλιως 15 ευρω ξανα-μανα. (Οι τιμες μπορει να εχουν αλλαξει γιατι πανε κανα 2 χρονια απο την τελευταια φορα) Δρομοι (οσο μπορει να ειναι) ικανοποιητικοι, κανενα ιδιαιτερο προβλημα με οδηγους. Δεν μπορω να θυμηθω αν δεχονται ευρω ή οχι στην ενδοχωρα μιας και οι συναλλαγες ηταν με καρτα. Στα πρατηρια στα συνορα με σκοπια πληρωσα με ευρω κατι καφεδες και τα πηραν παντως. Ενδιαφερον το κοματι-πασο απο την Πέγια (Peje) εως τα συνορα του Μαυροβουνιου, ολη η αλλη χωρα οπτικως και οδηγικως αδιαφορη.  Ενδιαφερουσα επισης και η "νεκρη ζωνη" μεταξυ των κρατων του Κοσσοβου-Μαυροβουνιου που ειναι γυρω στα 10km αφου πρεπει να ειναι το μοναδικο σημειο στην ευρωπη που πρεπει να υπαρχει τετοια ζωνη.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 ώρες, το μέλος stathis78 έγραψε:

δεν υπαρχη κανενας λογος να φοβασε.οσο φοβασε στην ελλαδα,αλλο τοσο και στην αλβανια.εχω περαση τρεις φορες. κανενα προβλημα,και αντηθετος ειναι φιλικι.μην πας απο τυραννα μεσα τιν εβαψες απο κινηση.βρες στο gps δρομο εκτος τυραννων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R BMW R1200GS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 ώρες, το μέλος stathis78 έγραψε:

Ρε φίλε δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου αλλά κι εγώ ότι ακούω δεξιά και αριστερά αναπαράγω. Το θέμα είναι πως τους ανθρώπους που μου λένε τα χειρότερα για την διάσχιση της Αλβανίας τους σέβομαι ως προσωπικότητες , είναι μεγάλοι άνθρωποι κι έχουν γυρίσει με την μηχανή όλο τον κόσμο. Δεν αποκλείεται να υπάρχει και μια δόση υπερβολής σε όλο αυτό αλλά αν δεν το κάνεις , δεν θα μάθεις ποτέ. Για να μην παρεξηγηθώ , αναφέρομαι ξεκάθαρα για ποιότητα δρόμων και οδηγική συμπεριφορά και όχι για οτιδήποτε άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια φορά έχω περάσει, με το που μπήκαμε είχαμε θέμα με ντόπιο με τζιπ μεγάλου κυβισμού, του κάναμε προσπέραση επειδή πήγαινε αργά σχετικά με εμάς, το πήρε πατριωτικά (επειδή είδε ελληνικές πινακίδες; επειδή έτσι απλά;) και μας πήγαινε ρόδα ψιλοεπικίνδυνα... ώσπου είτε τον αφήσαμε να περάσει ή χαθήκαμε στην κίνηση δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια...

Μετά τα τύραννα, διπλής κατεύθυνσης, τίγκα στην κίνηση, φορτηγό από παράδρομο αφρενάριστο διασχίζει τον δρόμο διαγώνια στα απαυτά του εντελώς...εκεί νόμιζα ότι ο θωμάς θα σκάσει πάνω του γιατί έγινε μπροστά του...

Τεσπα μπορεί να έτυχαν τα περιστατικά, αλλά θέλει προσοχή, μέσα από τύραννα ναι θα πήξετε στην κίνηση, στενοί δρόμοι και με βαλίτσες δύσκολα περνάς ανάμεσα από αμάξια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 51 λεπτά, το μέλος getsim andreas έγραψε:

δεν υπαρχη κανενας λογος να φοβασε.οσο φοβασε στην ελλαδα,αλλο τοσο και στην αλβανια.εχω περαση τρεις φορες. κανενα προβλημα,και αντηθετος ειναι φιλικι.μην πας απο τυραννα μεσα τιν εβαψες απο κινηση.βρες στο gps δρομο εκτος τυραννων.

Αλβανοι που εχω στην δουλεια οι οποιοι εμαθαν να οδηγουν και εχουν παρει διπλωμα Ελλαδα, μου εχουν πει οτι σιχαινονται να οδηγουν στην Αλβανια "αλλα τι να κανεις που πρεπει να πηγαινουμε μια στο τοσο"

Τι αλλο να πω...

Y.Γ. Η Αλβανια συμφωνα με τον νομο παντα θελει διεθνες διπλωμα....

Τροποποιήθηκε από τον Verbal Kint
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X NOLAN N86

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Ρε φίλε δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου αλλά κι εγώ ότι ακούω δεξιά και αριστερά αναπαράγω. Το θέμα είναι πως τους ανθρώπους που μου λένε τα χειρότερα για την διάσχιση της Αλβανίας τους σέβομαι ως προσωπικότητες , είναι μεγάλοι άνθρωποι κι έχουν γυρίσει με την μηχανή όλο τον κόσμο. Δεν αποκλείεται να υπάρχει και μια δόση υπερβολής σε όλο αυτό αλλά αν δεν το κάνεις , δεν θα μάθεις ποτέ. Για να μην παρεξηγηθώ , αναφέρομαι ξεκάθαρα για ποιότητα δρόμων και οδηγική συμπεριφορά και όχι για οτιδήποτε άλλο.

Μην ανησυχείς δεν με παίρνεις στο λαιμό σου. Τα προβλήματα που αναφέρεις λίγο πολύ τα γνωρίζω (χρειάζεται προσοχή), εγώ περισσότερο ρώτησα μήπως υπήρχε κάποιο θέμα με τίποτα ναρκωτικά και μαφίες σε συγκεκριμένες πόλεις, πιστόλια, απειλές, κλεψιές μηχανών κλπ κλπ. αυτά ναι, με φοφίζουν, δεν θα το ρίσκαρα να πάω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος stathis78 έγραψε:

Μην ανησυχείς δεν με παίρνεις στο λαιμό σου. Τα προβλήματα που αναφέρεις λίγο πολύ τα γνωρίζω (χρειάζεται προσοχή), εγώ περισσότερο ρώτησα μήπως υπήρχε κάποιο θέμα με τίποτα ναρκωτικά και μαφίες σε συγκεκριμένες πόλεις, πιστόλια, απειλές, κλεψιές μηχανών κλπ κλπ. αυτά ναι, με φοφίζουν, δεν θα το ρίσκαρα να πάω.

Ε αναλόγως τι θα κάνεις εκεί... :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα