ExTaCy1337

Hornet 250 - Προβλημα στην εκκινηση (Μπουκωμα?) στις χαμηλες στροφες

37 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Μάλιστα. Όπως τα βρίσκεις η σειρά ανάφλεξεης είναι 1-3-4-2. Τώρα γιατί το μάνιουλ λέει κάτι άλλο δεν ξέρω

Ίσως να είναι τυπογραφικό λάθος ή να μην εννοεί τον κύλινδρο 2 αλλά τον δεύτερο κύλινδρο που ρυθμίζεις δηλαδή τον 3.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Hornet (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Μάλιστα. Όπως τα βρίσκεις η σειρά ανάφλεξεης είναι 1-3-4-2. Τώρα γιατί το μάνιουλ λέει κάτι άλλο δεν ξέρω

Ίσως να είναι τυπογραφικό λάθος ή να μην εννοεί τον κύλινδρο 2 αλλά τον δεύτερο κύλινδρο που ρυθμίζεις δηλαδή τον 3.

Εκανα edit λιγο το post με τα διακενα που βρηκα για δες λιγο μηπως γνωριζεις.

Επισης στο Manual εχει και εναν δευτερο τροπο για αλλαγη μηχανη παλι απο CBR250RR ,  γι'αυτο εχω μπερδευτει, αλλα σε εκεινο δειχνει ενα σημαδι T Και ενα σημαδι O, θα παω τωρα να δω αν υπαρχει σημαδι O σε εμενα και πως παει εαν δοκιμασω αυτον τον τροπο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το διάκενο λόγω φθοράς αυξάνει. Αυτά που βρήκες μικρότερα έχω 2 πιθανά σενάρια. Ή δεν μέτρησες σωστά ή κάποιος δεν έβαλε σωστά καπελώτα . 

Edit στο edit: Εκεί που νομίζεις ότι βλέπεις τον σωστό κύλινδρο σε συμπίεση κάνε λίγο μπρος πίσω τη ρόδα. Αν την ώρα που γυρνάς κουνιούνται τα ελατήρια, φέρε άλλες 360 μοίρες στροφή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Το διάκενο λόγω φθοράς αυξάνει. Αυτά που βρήκες μικρότερα έχω 2 πιθανά σενάρια. Ή δεν μέτρησες σωστά ή κάποιος δεν έβαλε σωστά καπελώτα . 

Edit στο edit: Εκεί που νομίζεις ότι βλέπεις τον σωστό κύλινδρο σε συμπίεση κάνε λίγο μπρος πίσω τη ρόδα. Αν την ώρα που γυρνάς κουνιούνται τα ελατήρια, φέρε άλλες 360 μοίρες στροφή.

Ποια ελατηρια αδερφε? Αυτο ειναι το θεμα, ειμαι με καπελωτα. τα εκκεντρα μου ακουμπανε πανω σε ενα μεταλλικο κυπελακι που απο κατω κρυβει το καπελωτο, δεν εχει ελατηρια, επισης οι εκκεντροφοροι δεν εχουνε καδενα ειναι μονο γραναζια, gear train ειναι το μοτερ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δηλαδή δεν φαίνονται καθόλου τα ελατήρια. Κατάλαβα. Τότε θα δεις γυρνόντας αν  ανεβοκατεβαίνουν τα κυπελάκια όπως λες. Βάλε κάποιον να γυρνάει αργά τη μηχανή και θα καταλάβεις αυτό που λέω. Το ότι είναι cam gear train δεν έχει σχέση. Ελατήρια έχει. Απλά δεν τα βλέπεις. Αλλιώς πως κλείνουν οι βαλβίδες;

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το διάκενο λόγω φθοράς ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ. Όσο τρώγεται η επιφάνεια επαφής της βαλβίδας με την έδρα, τόσο αυτή κάθεται πιο ''μεσα'' οπότε και η άκρη, έρχεται πιο κοντά στην επιφάνεια του εκκεντροφόρου.

Εκτός αν μιλάμε για φθορά του άνω άκρου του συστήματος της βαλβίδας δλδ της καπελοτοθήκης και του λοβού του εκκεντροφόρου, οπότε ναι, αυξάνει.

Πάντως ΚΑΙ τα δυο σενάρια συμβαίνουν, και μάλιστα το μμικρότερο διάκενο είναι το ύπουλο, διότι δεν ακούγεται και κάνει και υπερθέρμανση στην βαλβίδα.

Δεν χρειάζεται να δεις τα ελατήρια σε αυτό που σου λέει ο ΤΤ, δες αν είναι πατημένες οι καπελοτοθήκες, το ίδιο είναι. Κάτω από τις καπελοτοθήκες, είναι τα ελατήρια. Δεν φαίνονται γιατί είναι μέσα στον χώρο τους, αλλά άμα βγάλεις μια καπελοτοθήκη, θα δεις και το καπελότο από κάτω, και το μηχανισμό που μπλοκάρει την βαλβίδα με την δέστρα του ελατηρίου, και το ελατήριο το ίδιο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το διάκενο λόγω φθοράς ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ. Όσο τρώγεται η επιφάνεια επαφής της βαλβίδας με την έδρα, τόσο αυτή κάθεται πιο ''μεσα'' οπότε και η άκρη, έρχεται πιο κοντά στην επιφάνεια του εκκεντροφόρου.

Εκτός αν μιλάμε για φθορά του άνω άκρου του συστήματος της βαλβίδας δλδ της καπελοτοθήκης και του λοβού του εκκεντροφόρου, οπότε ναι, αυξάνει.

Σωστό! Εγώ αναφέρθηκα στη δεύτερη περίπτωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωχ σωστα, εχει ελατηρια απλα ναι δεν φαινονται, εγω οτι μοτερ ειχα δει μεχρι τωρα τα εβλεπες. Εχω χαθει λιγο με το συγκεκριμενο μοτερ δεν το βλεπεις και πολυ συχνα :p.

Ναι βλεπω τα κυπελακια που ανεβοκατεβενουν και γι'αυτο ειπα οτι σε σχεση με το μανουαλ που το εχει αντιθετα, τα κυπελακια εκει που μου ελεγε να δω τον #2 ητανε πατημενα μεσα, ενω του #3 ητανε εξω και το αντιθετο γι'αυτο ειπα οτι κατι παει λαθος με το μανουαλ.

Τελικα δεν εχω σημαδι Ο οπως δινει τον τροπο το μανουαλ για CBR250RR(R), Εχω ενα F και μετα απο λιγο ενα T.

Αν και δοκιμασα να κανω με τον τροπο του CBR250RR(R), και βρηκα στις εισαγωγης τα ιδια διακενα.

Ενω στις εξαγωγης ειχανε μια μικρη διαφορα, anyway οπως και να το δω τωρα θελουν ρυθμισμα, ευχαριστω για την βοηθεια, μηπως γνωριζουμε κανεναν στην Θεσσαλονικη που να ειναι αλανι με τετοιου τυπου μοτερ και να μπορει να το ρυθμισει σωστα?? Τα μαστορι θα το κανει χωρις το Manual σωστα ετσι? Θα την βρει την ακρη? Γιατι δεν ξερουμε καν απο τι μηχανακι ειναι το μοτερ μου.

πριν 3 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Πάντως ΚΑΙ τα δυο σενάρια συμβαίνουν, και μάλιστα το μμικρότερο διάκενο είναι το ύπουλο, διότι δεν ακούγεται και κάνει και υπερθέρμανση στην βαλβίδα.

Δεν χρειάζεται να δεις τα ελατήρια σε αυτό που σου λέει ο ΤΤ, δες αν είναι πατημένες οι καπελοτοθήκες, το ίδιο είναι. Κάτω από τις καπελοτοθήκες, είναι τα ελατήρια. Δεν φαίνονται γιατί είναι μέσα στον χώρο τους, αλλά άμα βγάλεις μια καπελοτοθήκη, θα δεις και το καπελότο από κάτω, και το μηχανισμό που μπλοκάρει την βαλβίδα με την δέστρα του ελατηρίου, και το ελατήριο το ίδιο.

Ευχαριστω φιλε, καταλαβα. θα μετρησω και τα εκκεντρα για να δω και καλυτερα τι παιζει με το ενα απο αυτα που πηγε 30+ χιλιοστα , εαν βρω καποια διαφορα με το παχυμετρο :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος ExTaCy1337 έγραψε:

Τελικα δεν εχω σημαδι Ο οπως δινει τον τροπο το μανουαλ για CBR250RR(R), Εχω ενα F και μετα απο λιγο ενα T.

Το F είναι η ανάφλεξη και το Τ το άνω νεκρό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Το πηγα σημερα σε μαστορα, και μου λεει οτι σε αυτες τις στροφες το μηχανακι ειναι στεγνο.

Θα το παω απο ευδομαδα θα ρυθμισει βαλβιδες και καρμπυρατερ, με χαρτογραφηση κτλ :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

χαρτογράφηση στο carburetor? κάποιο επεισόδιο εχω χάσει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet (250cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 15 ώρες, το μέλος pit_hal έγραψε:

χαρτογράφηση στο carburetor? κάποιο επεισόδιο εχω χάσει!

Sorry δεν το ειπα σωστα.

Καυσαναλυση σε φαση? :P ναι δεν ειναι με τον εγκεφαλο αλλα ξερω και εγω με τα καυσαερια και δυναμομετρο και κανενα Wideband λογικα??

Τροποποιήθηκε από τον ExTaCy1337

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα