kpapageo

The Europe Diary

18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ωραια, ταξιδεψέ μας εσυ, να παιρνουμε σειρα εμεις τα επομενα χρονια :) 

Εγω θα διαλεγα να παω μεσω Σουηδιας που θεωρητικα ειναι καλυτερη απο τη Φιλανδια... 

ααααα, και κρατα σημειωσεις για το κόστος. Να μαζευουμε λεφτα! 

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha MT 09 Race Blu HJC RPHA 70 Είναι πολλές

Δημοσιεύτηκε

Μήπως να ξεκινούσες από Ιταλία? Στα Βαλκάνια είναι λίγο περίεργα τις τελευταίες μέρες και μάλλον πάει για χειρότερα, να έχεις το νου σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

αυτό το παιδί κάτι "κανονικό" δεν μπορεί να κάνει...πρέπει να έχει όλο τον κόσμο στην τσίτα...

κάλο δρόμο αδερφέ! πολύ χαίρομαι για σένα!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC RPHA 10+ Kawasaki Versys (1000cc)

Τι φάση; 

Τροποποιήθηκε από τον Di_Manolio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZ (250cc) Airoh Aviator 2.1 Husqvarna sm 570r (576cc)

Ωραιος! Ζηλευω καργα! Γεμισε μας φωτο!

Ικανο σε εχω εσενα να κανεις camping πανω σε παγο, στα φιορδ της Νορβηγιας... :2funny:

Τροποποιήθηκε από τον Νικολακης_Husq
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιχτη μου τυχαινει και ειμαι για βολτα στα βορεια και αυριο επιστρεφω Αθηνα. Ο φιλος που ταξιδευουμε μαζι Α) εχει κανει τους 2 απο τους 3 χαρτες που εχεις ανεβασει και Β) φευγει σε μια βδομαδα για να κανει τον τριτο, ειναι δηλαδη πληρως ενημερωμενος για τα καθεκαστα κι ας μην τα εχει επισκεφτει ακομα. Αν δεν κανω λαθος μενεις Β.Ελλαδα. Αν θες στειλε μου μνμ μηπως βρεθουμε καπου κατα την επιστροφη μας αν εχεις αποριες/θεματα της τελευταιας στιγμης.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tenere κούτσκο (250cc) HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

1η ημέρα 1000+ χλμ, 2η 600+. Ελλάδα -> Σκόπια -> Σερβία -> Ουγαρία -> Σλοβακία -> Τσεχία. Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στην Πάργα.

@Gouky7 Χτες που έστειλες είχα φύγει ήδη.. Δεν πειράζει όμως, αν ξανανέβεις από Σεπτέμβριο προς τα πάνω ρίξε σύρμα!

Αύριο αν μπορέσω θα ποστάρω λίγο πιο αναλυτικά + φωτό.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος kpapageo έγραψε:

1η ημέρα 1000+ χλμ, 2η 600+. Ελλάδα -> Σκόπια -> Σερβία -> Ουγαρία -> Σλοβακία -> Τσεχία. Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στην Πάργα.

@Gouky7 Χτες που έστειλες είχα φύγει ήδη.. Δεν πειράζει όμως, αν ξανανέβεις από Σεπτέμβριο προς τα πάνω ρίξε σύρμα!

Αύριο αν μπορέσω θα ποστάρω λίγο πιο αναλυτικά + φωτό.

Ρε παλαβέ έπρεπε να κάνεις ολόκληρη γύρα ( 1η ημέρα 1000+ χλμ, 2η 600+. Ελλάδα -> Σκόπια -> Σερβία -> Ουγαρία -> Σλοβακία -> Τσεχία ) για να πας στην Πάργα ?

:tooth:  :tooth:  :tooth:

Καλά να περάσεις  !!!

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Πω ρε Κώστα τι μας κάνεις;!

Καλά να περάσεις, να το καταΦχαριστηθείς (είμαι σίγουρος) και καλά χιλιόμετρα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F Triumph Sprint GT (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

απο την μια ειμαι περιφανος που καταφερα και σου κολλησα το μικροβιο απο την αλλη σε ζηλευω απιστευτα για αυτο που κανεις. το σιγουρο ειναι οτι ειμαι χαρουμενος και περιφανος για σενα.

ελπιζω να το κανουμε και μαζι ενα παρομοια ταξιδι.

προσεχε και τα ματια στον δρομο μην με αναγκασεις να ερθω να σε βρω...

περιμενω update τοσο εδω οσο και στο τηλ

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

φιλε μονος ταξιδευεις γιατι σκεφτομαι και γω κατι παρομοιο...καλα χιλιομετρα γεματα εμπειριες να ευχηθω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος Antreasss έγραψε:

φιλε μονος ταξιδευεις γιατι σκεφτομαι και γω κατι παρομοιο...καλα χιλιομετρα γεματα εμπειριες να ευχηθω

Ναι μόνος είμαι. Αν σκέφτεσαι να το κάνεις μετά το καλοκαίρι μπορώ να σε βοηθήσω σε ότι μπορώ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να και οι φωτό με τον Maksim και του άλλους Ουκρανο-Ρώσους στην Πράγα!

image-0-02-05-05becd24eedcf86bfce70bc56f

image-0-02-05-0779bbc94c29f443e70d2331f8

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Days 4, 5   

Μετά το σχόλασμα ετοιμάστηκα και πήγα να βάλω μπρος για να φύγω προς Αυστρία. Ωωωωπ να το FI που δεν φεύγει! Σβήνω, ξαναβάζω μπροστά όλα οκ. "Έτσι και με αφήσεις πουθενά εδώ θα σε πετάξω στο ποτάμι χωρίς να σε βάψω μπλε". Παίρνω τηλέφωνο και τον μηχανικό, μου λέει 2 πράγματα να τσεκάρω, όλα είναι στην θέση τους. Λέω ότι είναι να γίνει θα γίνει και φεύγω κανονικά. Τελικά μάλλον κάποιο προσωρινό σκάλωμα έφαγε γιατί ούτε πρόβλημα είχα ούτε άναψε ξανά.

Φωτό από τον δρόμο κλασσικά δεν υπάρχουν, αν και η διαδρομή είναι πολύ όμορφη, ειδικά μπαίνοντας στην Αυστρία, περνώντας ανάμεσα από πυκνά δάση και λίμνες. Άρχισε να βρέχει κιόλας σε κάποια φάση οπότε ζώθηκα με τα αδιάβροχα. Κάπου εκεί συνειδητοποίησα ότι το πολύ νερό δεν το τρώς από την βροχή αλλά από το σπρέι των προπορευόμενων αυτοκινήτων.

Να σημειωθεί ότι μπαίνοντας στην χώρα δεν είδα πουθενά μαγαζί για βινιέτες οπότε μετά το ξέχασα εντελώς και δεν έβγαλα!

Το χόστελ στην Βιέννη πολύ κυριλέ.

20170503_201441.jpg

Οι συγκάτοικοι στο δωμάτιο από την άλλη, ότι να ναι, κανένα αξιόλογος να πεις μια κουβέντα. Βγήκα λοιπόν μόνος μου βόλτα στην πόλη. Είχε νυχτώσει, είχε υγρασία, κρύο και ομίχλη. Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό με τις εικόνες που έβλεπα ήταν η Γερμανία. Μια πόλη πεντακάθαρη, κρύα και υγρή. Ο κόσμος που κυκλοφορούσε ήταν απειροελάχιστος, ακόμα και στο κέντρο. Περιμπιπτόντως, το κέντρο-κέντρο δεν μου άρεσε, σαν ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο μου φάνηκε. Τα καλά είναι στον δακτύλιο γύρω από αυτό.

Ο ναός Votivkirche.

20170503_215931_LLS.jpg

Το πανεπιστήμιο.

20170503_220731.jpg

20170503_221136.jpg

20170503_221337_LLS.jpg

20170503_221434_LLS.jpg

Το δημαρχείο Rathaus. Απίστευτα επιβλητικό. Από έξω συχνά στήνονται σκηνές για φεστιβάλ και πάρτυ

20170503_221546.jpg

20170503_221632.jpg

H Αυστριακή Βουλή.

20170503_222452.jpg

Το μουσείο φυσικής ιστορίας.

20170503_223050_LLS.jpg

20170503_224612.jpg

20170503_225320.jpg

20170503_225439.jpg

20170503_225819.jpg

20170503_225925.jpg

20170503_230447.jpg

20170503_232056_LLS.jpg

Την επόμενη ημέρα κλασσικά 8-4 τοπική ώρα, εργασία. Μετά το σχόλασμα τράβηξα προς το Μάριμπορ, Σλοβενία. Ενώ ο καιρός ήταν καλός, καμιά 40αριά χλμ έξω από την Βιέννη και στο βάθος, είχε μαυρίσει ο ουρανός λες και θα ερχόταν η αποκάλυψη. Τελικά ήρθε για περίπου 20 λεπτά. Ίσα ίσα σταμάτησα και πρόλαβα να βάλω αδιάβροχα. Έριξε τόσο πολύ νερό που κάτω είχε 10 πόντους στάσιμο. Είχε και έργα ο δρόμος οπότε σε πολλές περιπτώσεις πηγαίναμε σημειωτόν και χρειάστηκε να βουτήξω το πόδι μέσα. Οι μπότες παρ'όλα αυτά είναι μεγάλα παλικάρια και δεν έβαλα σταγόνα. Τα γάντια πότισαν ελαφρώς, το ίδιο και το παντελόνι στον καβάλο, κάτω από το αδιάβροχο. Μετά από τον κατακλυσμό βγήκε ο ήλιος και κράτησε μέχρι το Μάριμπορ. Η διαδρομή, αν και σε αυτοκινητόδρομο είναι πολύ όμορφη, περνώντας από βουνά και δάση. Στην Σλοβενία απαιτείται βινιέτα 7,5€. 

Το χόστελ στο Μάριμπορ είναι σαν ένα παλιό νεοκλασσικό σπίτι και έχει μόλις 3 άτομα μαζί με εμένα. Ιδιοκτήτης του είναι ο αρχηγός της ομάδας του Μάριμπορ. Ο Κολομβιανός τύπος που το διαχειρίζεται είναι πάρα πολύ συμπαθητικός, τόσο που είχε πάει αργά και ξεχάστηκα με την πάρλα. 1 από τους 3 είναι και μια Πολωνέζα με την οποία γνωριστήκαμε και βγήκαμε και βόλτα το βράδυ στην πόλη.

Τίποτα το ιδιαίτερο να δεις βέβαια. Μικρή πόλη, καθόλου τουριστική. Μοναδικά αξιοθέατα μια εκκλησία και το γηραιότερο κλήμα της πόλης. Παρ'όλα αυτά μου άρεσε η ησυχία και η ατμόσφαιρα που εξέπεμπε. Από ότι έμαθα επίσης, το 1/4 των κατοίκων είναι φοιτητές, οπότε βλέπεις αρκετό νέο κόσμο έξω.

20170504_220921.jpg 

20170504_222846_LLS.jpg

Σε 20 λεπτά έχεις δει ότι έχει να δείξει η πόλη, οπότε επιστρέψαμε με την Πολωνέζα στο χόστελ όπου αράξαμε λίγο παραπάνω και τα είπαμε και μετά πήγαμε για ύπνο. Ο προορισμός της επόμενης μέρας ήταν ακόμα άγνωστος.

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys 650 '08 HJC FG-ST Bolt MC10 Ducati Hypermotard (796cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραίος ρε παίχτη!!!!

ΥΓ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

λεγε με τη πωλονεζα αν κοιμηθηκατε μαζι και λεπτομεριες???καλα να περασεςι φιλε και καλα χιλιομετρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα