Kostakis88

Σύμβολα-νεύματα χεριών μοτοσυκλετιστή

5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Daytona Sonic (120cc) Επώνυμο

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω πώς δίνουμε στον πίσω μας να καταλάβει οτι δεν έχω άλλο γκάζι, οτι έπιασα τελική (πχ 95χλμ/ωρα σε αυτοκινητόδρομο)?, κάνουμε κάποια κίνηση με τα χέρια? Το googlara το θέμα αλλα δεν βρήκα τίποτα... Πάντως παιδιά εκνευριστικό να σε πιέζουν απο πίσω να τρέξεις,  ακόμα και όταν κινήσαι με σωστή ταχύτητα θέλουν να σε προσπεράσουν γιατί δεν γουστάρουν να έχουν παπί εμπρός τους... πείτε μου εμπειρίες.

Τροποποιήθηκε από τον Kostakis88

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Glx (105cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω θα εκανα δεξια και θα τους εκανα νοημα να περασουν μπροστα. Μεγαλα ζωαδια οι οδηγοι και οχι τιποτα αλλο τους φοβαμαι μην με κλεισουν καμια μερα και με πεταξουν εξω απο τον δρομο γιατι εγω συνηθως οδηγαω τερμα δεξια γιατι κινουμε με 60. Πειτε γνωμες οι εμπειροι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1078cccc) AGV K4 EVO Aprilia Tuono 1100RR (1077cccc)

Δημοσιεύτηκε

Χωρίς να έχω τεράστια εμπειρία στο θέμα, λόγω ηλικίας, αν και έκανα με την πάπια συχνά ταξίδια Αθήνα-Πάτρα, Αθήνα-Χαλκίδα, Πάτρα-Πύργος, Πάτρα-Μεσολόγγι, Πάτρα-Αγρίνιο, Πάτρα-Πρέβεζα-Γιάννενα και προάστια Αθηνών (βλέπε Αγ.Θεόδωροι, Κόρινθος) και από παλιούς και από καινούριους από το 11 μέχρι το 15 θα σου πρότεινα εφόσον δεν έχεις δεξιά έξοδο (αν είσαι σε αυτοκινητόδρομο ή ταχείας κυκλοφορίας) να βγάζεις δεξί φλας και να κάνεις νόημα με το αριστερό σου χέρι να περάσουν εφόσον είναι δυνατό από θέμα κυκλοφορίας και χώρου. Όλα τα παραπάνω αν είσαι σε δρόμο που έχει πάνω από μία λωρίδα κυκλοφορίας. Αν όχι και είσαι σε εθνική οδό με 2 λωρίδες και η μία είναι ΛΕΑ. Προσπάθησε να κάτσεις αρκετά δεξιά χωρίς να πατάς τη ΛΕΑ και να τον αφήσεις να περάσει. Πάντα μα πάντα να παίζεις αμυντικά, ποτέ επιθετικά γιατί τα νεύρα του άλλου μπορεί να τον οδηγήσουν να κάνει επικίνδυνη προσπέραση ή και να σε κλείσει πολύ (βλ. να υπάρχει άτομο στη ΛΕΑ σταματημένο και να σου κάνει προσπέραση βάζοντάς σε σε κίνδυνο να πέσεις επάνω του). Αν υπάρχουν κώνοι και μια λωρίδα δεν αφήνεις κανέναν να περάσει ακόμα και αν χωράει γιατί μπορεί να στείλει αδιάβαστο με λάθος τιμωνιά ή να συγκλίνουν αργότερα οι κώνοι και να τους πάρεις παραμάζωμα. Στα παραπάνω που ανέφερα σίγουρα υπάρχουν και διαφοροποιήσεις ή και παρανομίες όπως π.χ να πατάτε και οι 2 την ίδια λωρίδα αλλά μέχρι να φτιάξει ο Έλληνας οδηγική παιδεία δεν υπάρχει λύση. Επίσης επειδή πολλοί μπορεί να πουν αν δεν μπορείς να πας γρήγορα μην μπαίνεις με τέτοια οχήματα σε αυτές τις οδούς η απάντηση είναι με ό,τι με βγάζει η τσέπη μου κινούμαι και επίσης πολλοί μπορεί να πουν μην αφήνεις κανέναν η απάντηση είναι ότι έχω ήδη επισκεφθεί τουλάχιστον 3 φίλους στο νοσοκομείο που ο άλλος δεν περίμενε και τους πέρασε από πάνω και δεν είδα τα δικαστήρια που έτρεχαν επί χρόνια να άλλαξαν κάτι σε αυτό. Τα παραπάνω έκανα εγώ αυτά τα χρόνια και βρέθηκα ελάχιστες φορές σε κίνδυνο από αυτά τα ζώα.Σόρρυ αν το πλάτυνα πολύ αλλά νομίζω ότι αυτά που είπα είναι εν μέρει σωστά και έπρεπε να ειπωθούν.

Καλά ταξίδια μάγκες ;)

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Daytona Sonic (120cc) Επώνυμο

Δημοσιεύτηκε

Την 26/4/2017 at 0:28 ΠΜ, το μέλος propapias έγραψε:

Εγω θα εκανα δεξια και θα τους εκανα νοημα να περασουν μπροστα. Μεγαλα ζωαδια οι οδηγοι και οχι τιποτα αλλο τους φοβαμαι μην με κλεισουν καμια μερα και με πεταξουν εξω απο τον δρομο γιατι εγω συνηθως οδηγαω τερμα δεξια γιατι κινουμε με 60. Πειτε γνωμες οι εμπειροι

Παιδιά σκέφτηκα πατέντα με πίσω προβολείς led, ωστε να τυφλώνουν όσους δαιμόνους σου κολάνε επικύνδυνα, μετα googlara τη φράση << anti tailgating device>> και βρήκα αυτό

da94ec8902a44cbaa68e184877087ba5?fit=max

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph street triple (675cc) ΗJC HRPA 11 Ducati s4r (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω θα καθομουν κανονικα στη λωριδα μου και θα τους εκανα νοημα με το χερι να ηρεμησουν-κωψουν ταχυτητα,ισως ετσι καταλαβαινουν οτι ισως εχεις προβλημα με συνεπεια να οδηγουν ποιο ηρεμα.

Το χειροτερο ειναι να τους κανεις συνεχεια νοημα να σε περνανε γιατι καποια στιγμη καποιος θα σε στρημωξει και θα σε στειλει στου χαντακ.

Αυτο με τους προβολεις που βαλανε παραπανω για το jeep μπορει να κανει αλλα για μηχανη ειναι σιγουρο οτι καποιος οταν θα πατησεις φρενο θα σε περασει απο πανω γιατι δεν θα προλαβει να δει τιποτα,σε καθε περιπτωση ειναι σιγουρα και παρανομο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα