Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
pitapola

Τεχνική γρήγορης εκκίνησης;

45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

για να καταλαβω

τις εχεις μετρησει αυτες τις διαφορες που λες (δευτερολεπτα,κλασματα δευτερολεπτου και τετοια) ???

επισης εχεις μετρησει αν αυτο που κανεις ειναι πιο γρηγορο απο την καρφωτη? ρωταω δεν ξερω,γιατι για να κανεις τετοια σημαινει οτι ψαχνεις να κερδισεις και το τελευταιο κλασμα του δευτερολεπτου οπου εγω με το δικο μου το μυαλο νομιζω οτι πιο πολυ καθυστερεις και παιδευεσε παρα κερδιζεις κατι.

ναι εγω δεν μπορω να το κανω ειναι αληθεια αυτο,για αυτο εβαλα σιφτερ για να ειμαι σιγουρα κερδισμενος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

για να καταλαβω

τις εχεις μετρησει αυτες τις διαφορες που λες (δευτερολεπτα,κλασματα δευτερολεπτου και τετοια) ???

επισης εχεις μετρησει αν αυτο που κανεις ειναι πιο γρηγορο απο την καρφωτη? ρωταω δεν ξερω,γιατι για να κανεις τετοια σημαινει οτι ψαχνεις να κερδισεις και το τελευταιο κλασμα του δευτερολεπτου οπου εγω με το δικο μου το μυαλο νομιζω οτι πιο πολυ καθυστερεις και παιδευεσε παρα κερδιζεις κατι.

ναι εγω δεν μπορω να το κανω ειναι αληθεια αυτο,για αυτο εβαλα σιφτερ για να ειμαι σιγουρα κερδισμενος

Ότι είχα να πω το ειπα, βαριέμαι να εξηγώ ότι δεν ειμαι ελέφαντας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ποτε δε αφηνεις αποτωμα το συμπλεκτη με γκαζι. μετα απο λιγες φορες θα τα παρεις ολα στα χερια.

αφηνεις λιγο συμπλεκτη για να παρει τα κενα, δηλ εκει που ειναι ετοιμο να ξεκινησει και μετα τον αφηνεις αποτωμα με στροφες.

σε μηχανακια με πολυ δυναμη (πχ sbk) αν το κανεις με πολλες στροφες και δεν ξερεις τι και πως το καπακι ειναι σιγουρο.

βγαλτε κανενα βιντεο οποιος το δοκιμασει:biggrin::biggrin::biggrin:

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε δυνατες εκκινησεις αυτο που εχω βρει εγω τουλαχιστον ειναι οτι σε μηχανακια σαν το δικο μου, το συμπλεκτη τον αφηνεις σε δυο φασεις.

Δινεις αρκετο γκαζι και αφηνεις αρκετο συμπλεκτη ωστε να ξεκινησεις οσο πιο γρηγορα γινεται χωρις να σηκωθει στο θεο το μηχανακι. Μια μικρου υψους σουζα ειναι δεδομενη οτι θα σηκωσει εκ' των πραγματων, αλλα αυτο δεν ειναι κατι.
Με το που εχεις ξεπερασει την αρχικη αδρανεια που θα σε εστελνε να φας καπακι και εχεις την ορμη με το μερος σου να δινει σταθεροτητα στο μηχανακι, αφηνεις ολο το συμπλεκτη και απλα καρφωνεις ταχυτητες. Το γκαζι, εγω τουλαχιστον το κλεινω(λιγο). Ο συμπλεκτης δε χρειαζεται.
Καλα αυτα γινονται σε χρονους μικροτερους ισως του δευτερολεπτου. Δε φευγεις και πατιναρεις 100 ωρες το συμπλεκτη.

Μονο ελαχιστα στην αρχη μεχρι να σταθεροποιηθει η μηχανη και οκ.

Προσοχη στα μηχανακια που εχουν δυσκολη μεταβαση απο πρωτη σε δευτερα. Πολλες φορες τη βαζω με συμπλεκτη τη δευτερα επειδη εχω μια ταση να πεταω νεκρες.
Δε ξερω αν φταιει το μηχανακι, το ειδους του μηχανακιου ή εγω. Και με το προηγουμενο 640 το παθαινα.
Ισως απλα θελει εξασκηση, αλλα γενικα πραγματικα δυνατες εκκινησεις κανω πολυ σπανια και μονο αν εχω συγκεκριμενο λογο.

Σε ατυπες κοντρες με αλλα μηχανακια σαν αυτες που γινονται διαρκως στα φαναρια, σπανια κανω τον κοπο, μιας και δεν εχουν ιδιαιτερο νοημα μεταξυ παρομοιας αποδοσης μηχανες. Ναι οκ σκιζετε και οι δυο τις μηχανες σας με σκληρες εκκινησεις και πηγαινετε μαζι. What's the point.

Οταν εχεις ηδη ξεκινησει, τοτε οκ αμα θες απλα ανοιγεις ολο το γκαζι και κανεις οτι ειναι να κανεις, ή παιζεις και γινεται λιγο κοντρα αναμεσα στην κινηση και τα στροφιλικια κτλπ. που μπορει να παιζουν στη διαδρομη.

1-2 και 2-1 θέλει συμπλεκτη γιατι συνουσιάζονται οι φουρκέτες. δεν αλλαζεις 1 ταχύτητα ουσιαστικά, αλλάζεις 2 ταχύτητες (Αν υπολογίσεις και τη νεκρά).

για να καταλαβω

η καρφωτή αυτό που λέει  ο τάσος είναι, στιγμιαίο κλέισιμο (σε ανέβασμα) η στιγμιαίο άνοιγμα (σε κατέβασμα) του γκαζιού. αλλιώς τα πέρνεις όλα στα χέρια. δεν μπαίνει αλλιώς. και ναι κερδίζει πολύ χρόνο σε σχέση με το να πατήσεις συμπλέκτη. στα μεγαρα το 1,10 μπορείς να το κάνεις 1,08. σε ανοίγματα αν κάποιος σου φεύγει ΄λίγο και τις βάζει με συμπλέκτη, αν εσύ τις βάζεις καρφωτές τον προλαβαίνεις.

το σίφτερ την ίδια δουλειά κάνει αλλά πιο γρήγορα.

οταν το κυνηγάς βάζεις καρφωτές, η αν τεμπελιάζεις την ώρα της οδηγησης μπορείς να βάλεις καρφωτές (τις χρησιμοποιώ συχνά πυκνά εδώ και 20.000κμ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC29 (399cc) AGV K3 πριονωτό Honda για κρατητήριο (>600cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε μλκς τι του λέτε του παιδιού;
Η τεχνική είναι μία, δοκιμασμένη ανά τα έτη σε όλα τα Μεσόγεια (από Παλλήνη μέχρι Λαύριο) και τη συνυπογράφουν όλοι οι μεγάλοι Γκουρού.

Αρχικά, πρέπει οπωσδήποτε να δαγκώσεις τιμονόπλακα. Αν έχεις παπί, ξηλώνεις το κοντέρ και δαγκάνεις το πλαστικό.
Ένα έξτρα χέρι (ή οδοντοστοιχία) στο τιμόνι, πάντα βοηθάει, καθότι επενεργεί σαν σταμπιλιζατέρ.

Εν συνεχεία, ενώ έχεις πρώτη στο σαζμάν, απλά αφήνεις όσο πιο άτσαλα μπορείς το συμπλέκτη με τέρμα γκάζι.

Αν φας καπάκι, αυτό σημαίνει μόνο ένα πράγμα.: ΘΕΣ ΑΛΟΓΑ.

Βάζεις το μεκανάκ κανα τρίμηνο στο συνεργείο, πουλας σπίτια, αμάξια, νεφρά, πετάς και ένα μπαλόνι πίσω για να γατζώσει, οπότε δεν τρως καπάκι, πας επιτόπου σε ανάποδη κωλοτούμπα.

Εναλλακτικά, απλά προπονείσαι για πάρτη σου στα φανάρια με οτιδήποτε κυκλοφορεί

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki καζερ Ducati 1098

Δημοσιεύτηκε

Όσοι κοιτανε τα μχ στα οποία "πέτανε " το συμπλεκτη, παραβλεπουν την ύπαρξη του hole shot μηχανισμου

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

Όσοι κοιτανε τα μχ στα οποία "πέτανε " το συμπλεκτη, παραβλεπουν την ύπαρξη του hole shot μηχανισμου

Αυτο ειναι που κραταει τη μπροστα αναρτηση "γονατισμενη", καλα θυμαμαι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1-2 και 2-1 θέλει συμπλεκτη γιατι συνουσιάζονται οι φουρκέτες. δεν αλλαζεις 1 ταχύτητα ουσιαστικά, αλλάζεις 2 ταχύτητες (Αν υπολογίσεις και τη νεκρά).

η καρφωτή αυτό που λέει  ο τάσος είναι, στιγμιαίο κλέισιμο (σε ανέβασμα) η στιγμιαίο άνοιγμα (σε κατέβασμα) του γκαζιού. αλλιώς τα πέρνεις όλα στα χέρια. δεν μπαίνει αλλιώς. και ναι κερδίζει πολύ χρόνο σε σχέση με το να πατήσεις συμπλέκτη. στα μεγαρα το 1,10 μπορείς να το κάνεις 1,08. σε ανοίγματα αν κάποιος σου φεύγει ΄λίγο και τις βάζει με συμπλέκτη, αν εσύ τις βάζεις καρφωτές τον προλαβαίνεις.γνωριζω πως δουλευει το θεμα με τις καρφωτες,αλλα ο φιλος τασσος ειπε οτι αλλαζει με καρφωτες ΑΛΛΑ με την χρηση του ryn off,αν εσυ νομιζεις οτι ετσι κερδιζεις σε χρονο τοτε κατι δεν παει καλα (με την καλη εννοια).τωρα αυτα τα 2 δεκατα που λες οτι κερδιζεις στον γυρω,δεν ξερω και δεν νομιζω κιολας,θα το δοκιμασω παντως

το σίφτερ την ίδια δουλειά κάνει αλλά πιο γρήγορα.το ειπα αλλα ποιος δινει σημασια...........

οταν το κυνηγάς βάζεις καρφωτές, η αν τεμπελιάζεις την ώρα της οδηγησης μπορείς να βάλεις καρφωτές (τις χρησιμοποιώ συχνά πυκνά εδώ και 20.000κμ χωρίς κανένα πρόβλημα.σωστο αλλα για να εισαι ακομα πιο οκ βαζεις το σιφτερ και απλα δεν το σκεφτεσαι καν το ολο θεμα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia SΧ 125 (124,8cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Δε βγαίνουν shifter για όλα τα μηχανάκια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC29 (399cc) AGV K3 πριονωτό Honda για κρατητήριο (>600cc)

Δημοσιεύτηκε

Για όλα τα υπόλοιπα, βαράς βολέ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

υπαρχει προγραμματιστης που βαζει σχεδον σε ολα τα μοτο ομως......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600RR Honda RCV-1 (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Off topic: ON 

το σιφτερ κανει αυτη την δουλεια σε 1 εκατοστο του δευτερολεπτου,ισως και πιο κατω αναλογα το μοτο και την ρυθμιση που εχει,τωρα πως εσυ το κανεις χειροκινητα σε αυτον τον χρονο ειναι αξιο αποριας

1 εκατοστο του δευτερολεπτου μονο στο motogp (απο μηχανακια) και μονο τα seamless. Θα σου προτεινα να μη δοκιμασεις τοσο χαμηλους χρονους στο shifter σου.

στα μεγαρα το 1,10 μπορείς να το κάνεις 1,08.

Αν νομιζεις οτι απλα αλλαζοντας καρφωτες μπορεις να ριξεις 2 δευτερολεπτα στα Μεγαρα και με shifter ακομα περισσοτερο, κανεις μεγαλο λαθος!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Off topic: ON 

1 εκατοστο του δευτερολεπτου μονο στο motogp (απο μηχανακια) και μονο τα seamless. Θα σου προτεινα να μη δοκιμασεις τοσο χαμηλους χρονους στο shifter σου.

Αν νομιζεις οτι απλα αλλαζοντας καρφωτες μπορεις να ριξεις 2 δευτερολεπτα στα Μεγαρα και με shifter ακομα περισσοτερο, κανεις μεγαλο λαθος!

τους εχω σχεδον αυτους τους χρονους στο σιφτερ μου αρκετο καιρο και μια χαρα δουλευει,ακομα τουλαχιστον..

στο δευτερο θα συμφωνησω απολυτα

Τροποποιήθηκε από τον tuning

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

για κανενα πστη λογο δεν κανεις καλυτερο χρονο βαζωντας σιφτερ. αν ηταν ετσι θα πηγαινανε ολοι με τουρισταδικα λαστιχα και αναρτησεις σοβρακο εχωντας μονο σιφτερ...

βοηθαει λιγακι σε κοντρα στην ευθεια, αλλα και εκει αν εισαι κουλαδι ειναι δωρο αδωρο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600RR Honda RCV-1 (990cc)

Δημοσιεύτηκε

τους εχω σχεδον αυτους τους χρονους στο σιφτερ μου αρκετο καιρο και μια χαρα δουλευει,ακομα τουλαχιστον..

Αλλο 10ms κι αλλο 50ms, αν αυτό εννοεις με το σχεδον. Δε νομιζω οτι με συμβατικο σασμαν μπορεις να πετυχεις αλλαγες σε τετοιο χρονο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

για κανενα πστη λογο δεν κανεις καλυτερο χρονο βαζωντας σιφτερ. αν ηταν ετσι θα πηγαινανε ολοι με τουρισταδικα λαστιχα και αναρτησεις σοβρακο εχωντας μονο σιφτερ...

βοηθαει λιγακι σε κοντρα στην ευθεια, αλλα και εκει αν εισαι κουλαδι ειναι δωρο αδωρο...

λαθος κα αυτο αλλα τεσπα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

λαθος κα αυτο αλλα τεσπα

δηλ γυρναω 1.30 σερρες, να παω να βαλω σιφτερ για να πεσω στο .27-8? μη πεταω τα λεφτα μου σε σλικ και σερβις αναρτησεων...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δηλ γυρναω 1.30 σερρες, να παω να βαλω σιφτερ για να πεσω στο .27-8? μη πεταω τα λεφτα μου σε σλικ και σερβις αναρτησεων...

το δεν βοηθαει το σιφτερ στο να κατεβει ο χρονος εχει διαφορα με το οτι ισως υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

αναφερομαι στο ποστ του παυλουΡ1 που γραφει πως μπορεις να κατεβασεις 2'' το χρονο βαζωντας καρφωτες η εχωντας σιφτερ, και λεω πως απλα δε γινεται αυτο.

φυσικα και βοηθαει σε συνδυασμο με αλλους παραγωντες αλλα ουτε καν ειναι ενας απο τους βασικους για να κατεβασεις 2'' το χρονο σου...

Τροποποιήθηκε από τον noodles
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.