LovemygiXXer

Δυστυχως...

110 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Street Triple (675cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

Ποτέ μην δείχνεις την ήττα σου. Μέγα λάθος. 

Υπερβολικός..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki gsxr k7 (599cc) agv k5 Arctic Cat xionanthropos (25cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτη ειναι διαθεση, ελα να ανεβαινουμε σιγα σιγα!

To καπακι βολαν πηνειων εχει τρυπα και εχει σπασει καλα...Αυτο επηρεασε τα πηνεια μεσα??Λογικα τα πηνεια πατανε εσωτερικη μερια του καπακιου ετσι??

Επισης το υποπλαισιο της πισω σελας εγινε αχρηστο..Ειναι αυτο που πατανε τα πισω πλαστικα και κουμπωνει το σελακι...Εσπασε και θελω αλλο...Αυτο παει λιγο ακριβο......Μετα φερινγκς βρισκω απο ι μπει κινεζικα με 350 και

τεποζιτο 100...Θελει βαρια κανα 1000αρικο να γινει το πραμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki zx10r Kawasaki zx10r

Δημοσιεύτηκε

Περαστικα σου φιλαρακι, αφου τη γλιτωσες χωρις κατι σοβαρο στην υγεια σου εισαι κομπλε τα υπολοιπα θα τα φτιαξεις. Με τα ss υπολογιζουμε στα οικονομικα μας μια καβατζα για ενδεχομενη πτωση, μιας και τα ανταλλακτικα τους ειναι πανακριβα συγκριτικα, εγω ετσι κανω τουλαχιστον.

Απ'οτι καταλαβαινω εφαγες high side αφου το τεποζιτο εγινε κονσερβα οπως λες και εσπασε και υποπλαισιο. Να θυμασαι να εχεις παντα τα χερια χαλαρα στο τιμονι, ειδικα οταν προκειται να σου γλιστρησει η πισω ροδα. Αν και το να αρχισουμε να σου δινουμε συμβουλες σε αυτη τη φαση ειναι εκτος τοπου και χρονου υποθετω..

To καπακι βολαν πηνειων εχει τρυπα και εχει σπασει καλα...Αυτο επηρεασε τα πηνεια μεσα??Λογικα τα πηνεια πατανε εσωτερικη μερια του καπακιου ετσι??

Πολυ πιθανο να ειναι ενταξει τα πηνια σου. Αναλογως και το χτυπημα βεβαια..
Αν δε βιαζεσαι ιδιαιτερα να το φτιαξεις, ψαξε στο ebay για μεταχειρισμενα ανταλλακτικα απο Ευρωπη παιζουν καλες τιμες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Husqvarna TE410E Honda Africa Twin (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Μη μασας φιλε μου... Κι εγω προσφατα ειχα ενα ατυχημα και εχασα λιγο παραπανω απο τον μισο αριστερο μου παραμεσο. Για την ακριβεια ακομα ταλαιπωρουμαι μιας και χρειαζεται να γινει πλαστικη. Τα ατυχηματα συμβαινουν, εκει που δε το περιμενεις. Το αντομετοπιζεις και προχωρας. Δεν ειναι λογος να παρατησεις το σπορ αυτος. Θα φοβιθεις ισως λιγακι παραπανω τωρα αλλα θα σου διδαξει να εισαι και πιο προσεκτικος στο μελλον.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Street 250-900

Δημοσιεύτηκε

Kαλησπερα παιδες με καποιον ηθελα να το μοιραστω...

200 μετρα πριν το σπιτι μου επεσα με την μηχανη εβρεχε γλιστρησα επεσα συρθηκα χαμο την εβγαλα με μερικα ραματα στο πισω μερος του ποδιου που συρθηκα...

Η μηχανη δεξια αθικτη αριστερα εσπασαν πλαστικα πηρε και καπακι πηνειου και πατητηρας...Αυτα...Εγω ειμαι καλα...

Απλως ακομα δεν το μπορω να το χονεψω και επισης κοπος μηνων για το μαζεμα χρηματων ,1,5 μηνας στα συνεργεια μετα την αγορα...Την χαρικα λιγο και τωρα τελος...

Δεν ειμαι ψυχολογικα και οικονομικα ετοιμος να την φτιαξω ουτε να ασχοληθω με το σπορ αντιστοιχα και ισως δεν ασχοληθω ξανα....

Ενας αρχαριος πατησε λιγο γκαζι σε βρεγμενο δρομο με κακο οδοστρωμα...Δεν χτυπησα κανεναν δεν τρακαρα τιποτα...Ευχαριστω γιατι σε καποιον 

ηθελα να το μοιραστω...Τωρα γυρισα απο νοσοκομειο... @ksino1100 δεν ακουσα και επαθα...

Μήν απογοητέυεσαι, και εγώ εχω πέσει πολλές φορές και εχω βάλει το χέρι στην τσέπη , ράμματα κτλ. αλλα σε κάθε πτώση μάθαινα και απέφευγα. Θα σε συμβουλέψω με εμπειρία 40000χλμ σε δίκυκλο.

Οταν οδηγείς στην βροχή να αποφεύγεις γκάζι και ροπή, η αρχή του ψιλόβροχου είναι η αρχή του κινδύνου, τοτε βγαίνει η γλίτσα και τα λάδια του δρόμου που φαίνονται συνήθως σαν ουράνιο τόξο στο νερό... μην πατάς πάνω τους. Να αναθεωρείς την πορεία σου, να κινέισαι σε <<μίκροτερους>> δρόμους οχι σε κεντρικούς που τρεχουν ολοι, να αποφεύγεις απότομες ανηφόρες και κατηφόρες, βρες ισιο δρόμο αν μπορείς. Αν βλέπεις την άσφαλτο να έχει υφή σαν καθρέφτης είναι επικίνδυνη, αν βλέπεις τραχεια ασφαλτο ειναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Οταν δείς  λιμνούλα, η τρεχούμενα νερά ή ιχνη  λαδιού και δεν προλαβαίνεις να τα αποφύγεις , απομόνωσε τον πίσω τροχό , άστο να τσουλήσει πάτα συνεχόμενα το πεντάλ ταχυτήτων να απομονώσει αν έχεις παπί (σε μενα πιάνει) ή συνεχόμενα τον συμπλέκτη σε μηχανή. Νομίζω σε innova δεν πιάνει αυτό, τοτε βάλε 4η στο κιβώτιο. Τέλος να μήν πλαγιάζεις πολύ, να έχεις οσο μπορέις κάθετη θέση μοτοσυκλέτας στην στροφή. Τα φρένα απαλά και πρίν τη στροφή.

Γενικά το δίκυκλο είναι ενα όχημα που μπορεί να χάσεις εύκολα τον έλενχο, για αυτό προβλέπουμε τον κίνδυνο πιο μπροστά. ΠΡΕΠΕΙ να φανταζόμαστε τα πιο απίστευτα σενάρια, κυνδινοι απο πίσω , κίνδυνοι απο πλάγια, μπροστά, επίθεση απο έντομο στο προσοπο μας σε ανοιχτο κράνος κτλ και ή θέση μας στον δρόμο είναι στο ΚΕΝΤΡΟ της λωρίδας, θα χωθουμε ανάμεσα ΜΟΝΟ αν η κίνηση είναι με πολυυυυυυ αργους ρυθμούς. Η ζημιές σε δίκυκλο, είναι πιο χρονοβόρες, πιο κοστοβόρες, γιατί σαν όχημα δεν έχει κάποιο ειδος προφυλακτήρα μπροστά, εκτος βεβαια τα πλαινά εξτρα roll bars , που σε γλιτώνουν απο πολλά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Περαστικα σου φιλαρακι, αφου τη γλιτωσες χωρις κατι σοβαρο στην υγεια σου εισαι κομπλε τα υπολοιπα θα τα φτιαξεις. Με τα ss υπολογιζουμε στα οικονομικα μας μια καβατζα για ενδεχομενη πτωση, μιας και τα ανταλλακτικα τους ειναι πανακριβα συγκριτικα, εγω ετσι κανω τουλαχιστον.

Απ'οτι καταλαβαινω εφαγες high side αφου το τεποζιτο εγινε κονσερβα οπως λες και εσπασε και υποπλαισιο. Να θυμασαι να εχεις παντα τα χερια χαλαρα στο τιμονι, ειδικα οταν προκειται να σου γλιστρησει η πισω ροδα. Αν και το να αρχισουμε να σου δινουμε συμβουλες σε αυτη τη φαση ειναι εκτος τοπου και χρονου υποθετω..

Πολυ πιθανο να ειναι ενταξει τα πηνια σου. Αναλογως και το χτυπημα βεβαια..
Αν δε βιαζεσαι ιδιαιτερα να το φτιαξεις, ψαξε στο ebay για μεταχειρισμενα ανταλλακτικα απο Ευρωπη παιζουν καλες τιμες.

Σευχαριστω πολυ...Πηγαινα ευθεια και οπως επιασα τις μεσαιες η μηχανη δεν εστριβε απτο τιμονι περα δοθε...Αλλα πλαγιασε δεξια αριστερα οσπου με πεταξε σαν τον ταυρο...Το τεποζιτο την επεξε σε ενα δεντρο...Ευτυχως δεν ακολουθησα και γω την μηχανη γιατι αλλιως...

Ειμαι δυνατος εχω ογκο μα παλι δεν καταλαβα για ποτε βρεθηκα να σερνομε στην ασφαλτο..Και αυτα οχι παραπανανω απο 70 χλμ/ω...Την ακουσα να σπηνιαρει τρελα πριν πεσω...

Anyway ,θελω να ξεχασω την φαση...Πως μια απιρεσκεψια σε βαζει σε τοσο τζερτζελε...

Σκεφτομαι μηπως περασε κανα γρεζι στα λαδια...Διοτι μεσα στα πηνεια γενικα υπαρχει λαδι...Να περασε στο καρτερ εννοω...

Σκεφτομαι για φερριγγατο απο κινα με 350...Θα κανω δουλεια??...

Επισης το τεποζιτο θελω να το ξεβιδωσω να βαλω καινουριο στην πορεια??Απο κατω παρατηρησα εχει εναν κυλινδρο...

ΕΙναι η αντλεια καυσιμου??Θα χρειαστει να την τοποθετησω στο νεο τεποζιτο λογικα ε?

Ευχαριστω γιατι αρχιζω να ψαχνομαι τι και πως...

Τροποποιήθηκε από τον Kotsaris

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki zx10r Kawasaki zx10r

Δημοσιεύτηκε

Ναι αμε συμφερει. Εχω παρει 3 κινεζικα κουστουμια οποτε θα σου πω απο εμπειρια μου οτι και τις 3 φορες εμεινα ευχαριστημενος. Απλα παιρνεις ενα μικρο ρισκο οτι καποιο κομματι μπορει να μην κουμπωνει σωστα να ξερεις. Και το βαψιμο τους συνηθως δεν ειναι καλο ποιοτικα, δηλαδη αν δεν εχεις μαυρο μηχανακι 90% θα κανουν μπαμ οτι δεν ειναι γνησια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Σκεφτομαι μηπως περασε κανα γρεζι στα λαδια...Διοτι μεσα στα πηνεια γενικα υπαρχει λαδι...Να περασε στο καρτερ εννοω...

Επισης το τεποζιτο θελω να το ξεβιδωσω να βαλω καινουριο στην πορεια??Απο κατω παρατηρησα εχει εναν κυλινδρο...

ΕΙναι η αντλεια καυσιμου??Θα χρειαστει να την τοποθετησω στο νεο τεποζιτο λογικα ε?

Ευχαριστω γιατι αρχιζω να ψαχνομαι τι και πως...

γρεζι στα λαδια απο που να περασε? δεν εσπασε κανενα μεταλλο στο μοτερ. 

γυρω στα 400 παιζει ολο το κοστουμι (αναλογα κα τα χρωματα βεβαια) στο γνωστο κινεζο. 100/100 εφαρμογη οπως τα στοκ δεν εχουν αλλα ειναι πολυ καλα ποιοτικα. 

το ντεποζιτο μπορει να φτιαχτεται, αναλογα ποσο βαθουλωμα εχει. ο κυλινδρος απο κατω ειναι η αντλια καυσιμου (ξεβιδωνει λυνωντας τις 5-6 περιμετρικες βιδες)

τη βγαζεις και τη βαζεις στο αλλο ντεποζιτο. δεν εχει νοημα να αγορασεις αλλη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και γιατι "Δυστυχως..." ρε φιλαρακι?

Αλλαξε τον τιτλο,πριν θυμωσει μαζι σου η Θεα Τυχη.

Συμβουλή μου επισης, πιο μεγάλη από το θέμα της μοτοσυκλέτας: Ποτέ μην δείχνεις την ήττα σου. Έπεσες με την μηχανή, και το κάνεις δημόσιο θέμα ''για να το μοιραστείς''. Μέγα λάθος. Ποτέ δεν πρόκειται να κερδίσεις κάτι από αυτό. Στην καλύτερη περίπτωση, απλά δεν γίνεται τίποτα. Οι κακοί χαίρονται που έπαθες κάτι κακό, οι καλοί απλά δίνουν μια ευχή και σε λυπούνται. Λεφτά και βοήθεια δεν θα σου δώσει ποτέ κανείς. Κι αν σου δώσει, θα νοιώθει ανώτερός σου μετά, πράγμα που επίσης δεν είναι καλό. Μην δείχνεις ποτέ την συντριβή σου στον κόσμο. ΠΟΤΕ.

Και απο ποτε θεωρειτε ητα η πτωση με μηχανη?Αν δεν δημοσιοποιησουμε τις στραβες μας,πως θα μαθουνε οι αλλοι?

Δεν ξερω αν θα κερδισει κατι απο αυτο,αλλα εμενα κερδισε τον σεβασμο μου.Ο αντρας παραδεχετε  τα λαθη του.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γρεζι στα λαδια απο που να περασε? δεν εσπασε κανενα μεταλλο στο μοτερ. 

γυρω στα 400 παιζει ολο το κοστουμι (αναλογα κα τα χρωματα βεβαια) στο γνωστο κινεζο. 100/100 εφαρμογη οπως τα στοκ δεν εχουν αλλα ειναι πολυ καλα ποιοτικα. 

το ντεποζιτο μπορει να φτιαχτεται, αναλογα ποσο βαθουλωμα εχει. ο κυλινδρος απο κατω ειναι η αντλια καυσιμου (ξεβιδωνει λυνωντας τις 5-6 περιμετρικες βιδες)

τη βγαζεις και τη βαζεις στο αλλο ντεποζιτο. δεν εχει νοημα να αγορασεις αλλη.

Φιλε δυστυχως με το που επεσε και εσπασε το καπακι βολαν αδειασε ολο το λαδι απτο καρτερ....Ευτυχως εχει το τιπ οβερ σενσορ το οποιο εσβησε αμεσως το μοτερ

το οποιο μου το βγαζει σφαλμα ακομα γιατι τουμπαρε η θεση του,fi c23 κωδικος ...Αυτο ευκολα διορθωνεται...To κολαω με τιποτα αρμοκολα στο υποπλαισιο στην upper μερια που λενε τα γραμματα σε αυτο το κουτανκι ,υποπλαισιο  που θελω

αλλο γιατι το κανα καλοκαιρινο...Τεποζιτο εγινε πιτα ευτυχως οχι απτην μερια της αντλειας καυσιμου που ειναι στην μεση λιγο πισω...Εχει μπελα η ιστορια αλλα σιγα σιγα θα το σουλουπωσω...Βρηκα φερινκγς απο αγγλια με εργοστασιο χρωματα/αυτοκολλητα 430Ε...

Καλυτερα απο Κινεζικα ετσι??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν θες, ανάβασε λινκ από τα αγγλικά φέρινγκ, γιατί κατά πάσα πιθανότητα είναι κινέζικα που τα εισάγουν οι ίδιοι.

Καλύτερα να βάλεις πολυεστερικά, γιατί βγαίνουν πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με τα κινέζικα, αλλά έχουν δύο βασικά πλεονεκτήματα:

• λύνονται πολύ πιο εύκολα (χωρίς τον κίνδυνο σπασίματος) για να βάζεις χέρι στη μηχανή όταν χρειάζεται
  • αν σπάσουν, επιδιορθώνονται και δεν πάει στην αποθήκη το υπόλοιπο κοστούμι 

Θα υποθέσω πως δεν είχες μανιτάρια πλαισίου, οπότε καλό είναι να βάλεις, και γενικά όταν περισσέψουν λεφτά βρες κι άλλα προστατευτικά (με εκατοστάρικα γλυτώνεις χιλιάρικα).

Περαστικά και κουράγιο.

Υ.Γ: κάποιος έχει κάνει βουντού στο μηχανάκι, βάλε καμιά θεία να το ξεματιάσει

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Και γιατι "Δυστυχως..." ρε φιλαρακι?

Αλλαξε τον τιτλο,πριν θυμωσει μαζι σου η Θεα Τυχη.

Και απο ποτε θεωρειτε ητα η πτωση με μηχανη?Αν δεν δημοσιοποιησουμε τις στραβες μας,πως θα μαθουνε οι αλλοι?

Δεν ξερω αν θα κερδισει κατι απο αυτο,αλλα εμενα κερδισε τον σεβασμο μου.Ο αντρας παραδεχετε  τα λαθη του.

Από τότε που κάθε πτώση κόβει 5 εκατοστά από την 

αυτοπεποίθηση τους :whistling:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν θες, ανάβασε λινκ από τα αγγλικά φέρινγκ, γιατί κατά πάσα πιθανότητα είναι κινέζικα που τα εισάγουν οι ίδιοι.

Καλύτερα να βάλεις πολυεστερικά, γιατί βγαίνουν πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με τα κινέζικα, αλλά έχουν δύο βασικά πλεονεκτήματα:

• λύνονται πολύ πιο εύκολα (χωρίς τον κίνδυνο σπασίματος) για να βάζεις χέρι στη μηχανή όταν χρειάζεται
  • αν σπάσουν, επιδιορθώνονται και δεν πάει στην αποθήκη το υπόλοιπο κοστούμι 

Θα υποθέσω πως δεν είχες μανιτάρια πλαισίου, οπότε καλό είναι να βάλεις, και γενικά όταν περισσέψουν λεφτά βρες κι άλλα προστατευτικά (με εκατοστάρικα γλυτώνεις χιλιάρικα).

Περαστικά και κουράγιο.

Υ.Γ: κάποιος έχει κάνει βουντού στο μηχανάκι, βάλε καμιά θεία να το ξεματιάσει

Τα πολυεστερικα βγαινουν και στα χρωματα εργοστασιου??ΓΙα ριξε φως αρχηγε μου γιατι δεν σκαμπαζω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Καμιά φωτό του gixxer έχεις? (ΧΩΡΙΣ να φαίνεται πινακίδα.... :winking: )

Γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση που λες για στραπατσαρισμένο ρεζερβουάρ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα πολυεστερικα βγαινουν και στα χρωματα εργοστασιου??ΓΙα ριξε φως αρχηγε μου γιατι δεν σκαμπαζω...

Είναι μονόχρωμα (συνήθως άσπρα). Αν πάρεις πολύ φτηνά, συνήθως είναι βαριά (εσένα δε σε πειράζει, συνήθως πειράζει τους αγωνιζόμενους που κυνηγάνε τα γραμμάρια). Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να ανοίξεις τρύπες για τα φώτα μπροστά και πίσω (και για καθρέπτες, πινακίδα κτλ). Μετά μπορείς να τα βάψεις (ή μόνος σου ή σε καλλιτέχνη). Επειδή έχει προσωπική δουλειά βγαίνουν φτηνότερα και οι περισσότεροι απλά κολλάνε μερικά αυτοκόλλητα για να σπάσει η μονοχρωμία. Με το βάψιμο φτάνει το κόστος την τιμή του κινέζικου κοστουμιού (ή και την ξεπερνάει, ανάλογα με τη δουλειά που θα πέσει). Συνήθως μια απλή διχρωμία άσπρο-μπλε και μερικά αυτοκόλλητα είναι αρκετά και βγαίνει λίγο πιο φτηνά από κινέζο (και σου μένουν τα πλεονεκτήματα του πολυεστερικού).

Επίσης ίσως να μπορέσεις να βρεις μεταχειρισμένα σχετικά εύκολα και φτηνά, μιας και τα gsxr έχουν πουλήσει με το κιλό (το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα ανταλλακτικά που θα χρειαστείς).

Επίσης, αν σε ενδιαφέρει, κυκλοφορούν σετ με αυτοκόλλητα που καλύπτουν όλο το μηχανάκι, δεν έχω δει από κοντά, αλλά βγαίνει αρκετά φτηνότερα από σωστό βάψιμο.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καμιά φωτό του gixxer έχεις? (ΧΩΡΙΣ να φαίνεται πινακίδα.... :winking: )

Γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση που λες για στραπατσαρισμένο ρεζερβουάρ.

Δυστυχως κ.Γιαννη εσπασε και το κινητο την μερα εκεινη...H πινακιδα σουφρωθηκε μαλλον οποτε και να βγαζα φωτο...

Ακομα απορω ποιος την πηρε 2 ωρες ελειψα απο κει που την αφησα να παω νοσοκομειο και ειχε φυγει...Αν την ειχε η τροχαια

θα το λεγε οταν πηγα και δηλωσα απολεση...Τι να πεις..

Εχω ψηλοσυνελθει απτην γκαντεμια που με κυνηγαει ...

Το τεποζιτο μπροστα εγινε πιτα διοτι καρφωσε σε ενα δεντρο...Και απο κει γκελαρε η μηχανη και βρεθηκε απεναντι...Εκει να φανταστεις...

Ενω ημουνα στη μεση του δρομου με το να χασω προσφηση αρχησε το tank slap και σε δευτερα βρεθηκα κατω....Ευτυχως οχι πανω στο δεντρο 

Είναι μονόχρωμα (συνήθως άσπρα). Αν πάρεις πολύ φτηνά, συνήθως είναι βαριά (εσένα δε σε πειράζει, συνήθως πειράζει τους αγωνιζόμενους που κυνηγάνε τα γραμμάρια). Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να ανοίξεις τρύπες για τα φώτα μπροστά και πίσω (και για καθρέπτες, πινακίδα κτλ). Μετά μπορείς να τα βάψεις (ή μόνος σου ή σε καλλιτέχνη). Επειδή έχει προσωπική δουλειά βγαίνουν φτηνότερα και οι περισσότεροι απλά κολλάνε μερικά αυτοκόλλητα για να σπάσει η μονοχρωμία. Με το βάψιμο φτάνει το κόστος την τιμή του κινέζικου κοστουμιού (ή και την ξεπερνάει, ανάλογα με τη δουλειά που θα πέσει). Συνήθως μια απλή διχρωμία άσπρο-μπλε και μερικά αυτοκόλλητα είναι αρκετά και βγαίνει λίγο πιο φτηνά από κινέζο (και σου μένουν τα πλεονεκτήματα του πολυεστερικού).

Επίσης ίσως να μπορέσεις να βρεις μεταχειρισμένα σχετικά εύκολα και φτηνά, μιας και τα gsxr έχουν πουλήσει με το κιλό (το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα ανταλλακτικά που θα χρειαστείς).

Επίσης, αν σε ενδιαφέρει, κυκλοφορούν σετ με αυτοκόλλητα που καλύπτουν όλο το μηχανάκι, δεν έχω δει από κοντά, αλλά βγαίνει αρκετά φτηνότερα από σωστό βάψιμο.

Η αληθεια ειναι οτι τα φερινγκς θα ναι το τελευταιο..Εχω πολλα περιφερειακα που σιγα σιγα θα αρχησω...Απλως δουλευει το μοτερ υπαρχει περιπτωση

να παθε ζημια?

Αν σπασει το καπακι πηνειου γινεται να χασεις απο κει ολο το λαδι??

Ευτυχως εχει σενσορα και κλεινει μονη της με το που παρει κληση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχως κ.Γιαννη εσπασε και το κινητο την μερα εκεινη...Εχω ψηλοσυνελθει απτην γκαντεμια που με κυνηγαει ...

Το τεποζιτο μπροστα εγινε πιτα διοτι καρφωσε σε ενα δεντρο...Και απο κει γκελαρε η μηχανη και βρεθηκε απεναντι...Εκει να φανταστεις...

Ενω ημουνα στη μεση του δρομου με το να χασω προσφηση αρχησε το tank slap και σε δευτερα βρεθηκα κατω....Ευτυχως οχι πανω στο δεντρο 

Ήρεμα.

Ακόμα και ολική να είχε βγει το μηχανάκι, από τη στιγμή που την γλύτωσες με ελάχιστα ράμματα (παρόλο τον όχι πολύ βαρύ εξοπλισμό αναβάτη, όπως φαντάζομαι), όλα πήγαν καλύτερα από το αναμενόμενο.

Κρατάμε αυτό και πάμε μπροστά. :yes:

Το σημαντικότερο, στη συνέχεια, είναι απλά σιγά σιγά να σκεφτείς και να ζυγίσεις τι έφταιξε, ώστε να μη ξανασυμβεί. :winking:

Για το μηχανάκι θα βρεις τα πάντα. Και σε λογικές τιμές. Όρεξη και υπομονή να έχεις (και να μη δείξεις πως καίγεσαι....)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ήρεμα.

Ακόμα και ολική να είχε βγει το μηχανάκι, από τη στιγμή που την γλύτωσες με ελάχιστα ράμματα (παρόλο τον όχι πολύ βαρύ εξοπλισμό αναβάτη, όπως φαντάζομαι), όλα πήγαν καλύτερα από το αναμενόμενο.

Κρατάμε αυτό και πάμε μπροστά. :yes:

Το σημαντικότερο, στη συνέχεια, είναι απλά σιγά σιγά να σκεφτείς και να ζυγίσεις τι έφταιξε, ώστε να μη ξανασυμβεί. :winking:

Για το μηχανάκι θα βρεις τα πάντα. Και σε λογικές τιμές. Όρεξη και υπομονή να έχεις 

(και να μη δείξεις πως καίγεσαι....) Ποτε το ιδιο λαθος δευτερη φορα !!!

Oσο για την πινακιδα την ειχε η τροχαια οπου με πηραν να παω να την παραλαβω.

Λοιπον να και καποιες φωτο :

url]url]url]izhniv]IMG]652xpc.jpg

20170325_142754.jpg

20170325_142747.jpg

20170325_142802.jpg

Υποπλαισιο ,καπακι βολαν,μανετες,δοχειο υγρο φρενων,φερινγκς,κλιπ ον,οργανα αριστερου κλιπ ον,πισω φωτα.Αυτα θελουν αλλαγη...Και τεποζιτο..

Ελπιζω η αντλεια βενζινας να μην την αρπαξε απτο στραβωμα του ρεζερβουαρ...Αν και αυτη καθεται μεση πισω ...Οπως και τα πηνεια

ελπιζω να μην παθανε τιποτα...Σιγα σιγα θα λεινω βημα βημα να δω τι γινεται...

Πρωτα θα μπει καπακι βολαν με φλατζες,λαστιχακια και οτι αλλο θελει και υστερα μεταγγιση τρομπας καυσιμου σε νεο ρεζερβουαρ...

Και εννοειται νεο λαδι γιατι αδειασε απτο καπακι βολαν τελειως...

Οταν ξεκινησω το σημαζεμα θα φτιαξω θεμα να βοηθησουν λιγο οι εμπειροι..Πιανουν λιγο τα χερια μου και εχω δει βιντεακια πως και τι...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

AMAN! Πως έγινε αυτό βρε αδερφέ; Που βρήκε το ντεπόζιτο κι έγινε έτσι πίτα...;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSΧR Triumph Daytona 6755R

Δημοσιεύτηκε

Πανε αναψε ενα κερι,και αλλαξε τον τιτλο σε ευτυχως!

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

με ποσα πηγαινες 200 μετρα απ το σπιτι σου? :cry:

οτι ειπε ο απο πανω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κι όλα αυτά με ελάχιστα ράμματα?

Εσύ αγόρι μου δεν είχες Άγιο μαζί σου.....

Πρέπει να κουβαλούσες όλη την σαλονοτραπεζαρία και τους μαθητές από τον Μυστικό δείπνο!!!!!!!!!!!!!

Απίστευτη ζημιά και ΑΠΟΛΥΤΗ κωλοφαρδία που δεν τραυματίστηκες!

Κάνε κοντρολ το κόστος ανταλλακτικών γιατί πιστεύω πως μάλλον σε συμφέρει να αγοράσεις άλλο gixxer μεταχειρισμένο και να σου μείνει αυτό για ανταλλακτικά! (ή να βρεις κανένα ίδιο μοντέλο με χτυπημένο/σκασμένο μοτέρ σε τιμή χώμα για να μεταφέρεις το δικό σου μοτέρ εκεί....)

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

:pray: :pray:  :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κι όλα αυτά με ελάχιστα ράμματα?

Εσύ αγόρι μου δεν είχες Άγιο μαζί σου.....

Πρέπει να κουβαλούσες όλη την σαλονοτραπεζαρία και τους μαθητές από τον Μυστικό δείπνο!!!!!!!!!!!!!

Απίστευτη ζημιά και ΑΠΟΛΥΤΗ κωλοφαρδία που δεν τραυματίστηκες!

Κάνε κοντρολ το κόστος ανταλλακτικών γιατί πιστεύω πως μάλλον σε συμφέρει να αγοράσεις άλλο gixxer μεταχειρισμένο και να σου μείνει αυτό για ανταλλακτικά! (ή να βρεις κανένα ίδιο μοντέλο με χτυπημένο/σκασμένο μοτέρ σε τιμή χώμα για να μεταφέρεις το δικό σου μοτέρ εκεί....)

Tρομαζει πολυ η ζημια το ξερω ,η μηχανη επειδη ητανε βρεγμενος ο δρομος εφυγε στεγνα πανω σε ενα δεντρο την εφαγε το τεποζιτο γιαυτο εγινε ετσι...Εγω ευτυχως ειμαι τωρα που μιλαμε καλα...Τωρα που τα γραφω νιωθω σαν να μην εχω τιποτα...Ενα κακαδο στην πληγη αυτο μονο.....Δεν ξερω απτην στιγμη που ειμαι ορθιος δεν ξερω θα με κραξετε αλλα ειχα

δεθει λιγο με αυτο το πραγμα με σιδερα και λαμαρινες...Το γουσταρα πολυ...Πηγαινα 200 μετρα για μια δουλεια και το περνα μονο να το οδηγησω...Γκαζιες τελευταια 

ειχανε γινει λιγες...Αλλα την τελευταια οταν επεσα 300 μετρα πριν το σπιτι μια μηχανη δεξια θελοντας να το πεξω μαγκας προσπερνωντας τον εκανε ενα δυο γερα 

τανκ σλαπ και κατω...Εγω σηκωθηκα και ετρεχα προς την μηχανη...Εκεινη την στιγμη αφου σηκωθηκα και δεν ποναγα πουθενα σκεφτομουν οτι εχασα τον κοσμο...

Ναι για ενα ματσο σιδερα...Υδρωσα παρα πολυ γιαυτην την μηχανη..Και με μισθο 600Ε μαζευα και την πηρα...Και μου στοιχησε...5000 μου πηγε συνολο με επισκευες κλπ..Εκατσα καλοκαιρι ολοκληρο μεσα

για να μην ξοδευομαι..Με την κοπελια η σχεση πηγαινε οχι και τοσο καλα γιαυτο τον λογο...Οταν εκαψε πηνεια την πηγα συρτη σε ανηφορες

κατηφορες μεχρι το συνεργειο...Την επομενη του τρακαρισματος ενω ο γιατρος ειπε κατσε σπιτι να γινεις καλα πηγα παλι τσουλιτα και την πηρα κουτσενοντας ενω ειχε ψηλοανηφορα μεχρι το σπιτι...Να νιωθω τα ραματα να με τραβανε αλλα σερνωντας το ερειπιο που χε μεινει ο πονος μεγαλωνε...Δεν ειμαι εγωιστης...Στεναχωριεμαι γιατι ξερω αλλα

παληκαρια δεν ειχαν την ιδια καταληξη...Δεν ξερω αλλα θελω να την φτιαξω...Ασχετος που φιλοι και γνωστοι λενε το αντιθετο για το καλο μου και το ξερω...Ενας φιλος μονο γυρισε και μου ειπε

παιξε μια να την φτιαξεις...Η ζημια παει με φερινγκς απο Κινα στο 1000αρικο και ανταλακτικα απτο καρ...Δεν ξερω τι να κανω...Η την φτιαχνω η τελειωνει εδω η ιστορια για μενα

με οτι εχει να κανει με ΜΗΧΑΝΕΣ...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Aδερφέ, αν μιλάμε για ένα χιλιάρικο, καπως θα το μαζέψεις. 

Μέχρι να το μαζέψεις, να σκεφτείς για τι απο τα δύο λες ψέμματα στον εαυτό σου. 

Δε γίνεται να σκεφτεσαι ταυτοχρονά να το πουλήσεις και να το φτιάξεις. 

Κατι απο τα 2 θες περισσότερο, και το άλλο απλά ειναι της στιγμής σκέψη που δε τη πιστέυεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα